Plaatselijk Nieuws OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Commentaar Een politicus is niet gauw te oud. - Prof. Anema, nestor der Kamerleden, is daarvan het bewijs. De nieuwe Oud-Vossemeerse Gemeente Secretaris ST. ANNALAND THOLEN OUD-VOSSEMEER STAVENISSE SCHERPENISSE ZONDAGSDIENST ARTSEN POORTVLIET HUISHOUDELIJKE WENKEN 7e Jaargang No. 48 12 October 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Als men aan vele niet ingewijden in ons staatsrecht vraagt wat nu eigenlijk het verschil is tussen de Eerste en de Tweede Kamer valt het op, dat men alleen weet te noe men, dat de leeftijdsgrens van de Eerste Kamerleden veel hoger ligt i dan die van de juniorén aan de overzijde van het Binnenhof. En inderdaad is dat een van de ver schillen. En als men de jeugd vraagt wat nu precies het onderscheid is, i krijgt men wellicht hetzelfde ant- j woord te horen. Misschien wordt er dan wel bij verteld, dat die Eerste Kamerleden oude heren zijn, die hun tijd niet verstaan en die daarom niet anders bestempeld kunnen wor den dan als akelig conservatief. Na tuurlijk overdrijven we nu een beet je. Velen in den lande weten welk een belangrijk college onze Eerste Kamer is. En de ouderen zullen zich nog debatten herinneren, waar de vonken vanaf sloegen. Een der ei genaardige eigenschappen van een politicus is wel, dat hij nooit oud schijnt te worden. Kijk bijvoorbeeld eens naar de Tweede Kamer. Daar is Welter. Met zijn 71 jaren is deze nog steeds een afgevaardigde naar wie men kan luisteren, die de gave van het woord heeft. Vele jongeren kunnen daarvan leren. Daar is Schouten, 68 jaar, die met de heren Oud (64 jaar) en Romme (slechts 54 jaar), een klasse apart vormt. Neen, zestig jaar is in de politiek niet oud. Denk aan mannen als Vorrink en Gerbrandy. Men is daarom niet gauw te oud voor de politiek, omdat een hogere leeftijd nu eenmaal altijd gepaard gaat aan „wijsheid". En daaraan heeft men in de politiek grote behoefte. Met jeugdige onbezonnenheid komt men er niet. En al zijn de politici dan ook bijna zeventig jaar, ze zien er meestal veel jonger uit. Ook dat is begrijpelijk. Dag na dag worden zij gedwongen om „bij" te blijven. Elk feit en iedere ontwikkeling hebben zij opnieuw te beoordelen. Dat houdt de geest fit. En een gezonde geest woont het liefst in een gezond lichaam. Wij moesten hieraan denken, toen wij op ons bureau kregen een brief van het huldigingscomité Prof. Mr. A. Anema. Deze man gaat men huldigen, omdat hij begin volgend jaar 80 hoopt te worden. Alle voor beelden, die wij hierboven hebben genoemd, worden door hem gesla gen. Het Eerste Kamerlid Anema, de nestor van ons parlement, is een bewijs, dat politiek en ouderdom twee verschillende begrippen zijn. Natuurlijk als men bijna tachtig jaar is, mist men de veerkracht van een dertigjarige. Maar Prof. Anema zet daar tegenover een wijsheid en een kennis, die hem maken tot een groot Kamerlid. Hij is een volbloed anti-revolutionair, maar dan van het type, dat alleen maar vrienden maakt. Nooit is hij onnodig scherp, nooit is hij onnodig lang van stof. Zijn redevoeringen zijn dus kort, maar iedere zin heeft betekenis. Zij zijn immer magistraal opgebouwd en demonstreren zijn grote visie. In derdaad, Prof. Anema is een mar kante persoonlijkheid. Zijn grote knevel doet hem herkennen uit dui zenden. Zijn rijzige gestalte maakt hem jong. Nog onlangs werd deze fractie voorzitter herkozen als lid der Eerste Kamer. Het lijkt absurd om dit te doen, maar als men hem kent, weet men anders. Deze man gaat men eren op een wijze, waarin men zijn wetenschappelijke arbeid 't best tot uiting doet komen, nl. door ^en boekwerk samen te stellen, dat ?ijn beste redevoeringen zal bevat ten sinds 1921. De griffiers der Ka mer, Prof. Mr. A. L. de Block en Mr. J. v. Andel zullen dit werk ter hand nemen. Dat Prof. Anema niet alleen wordt gewaardeerd in zijn eigen kring blijkt wel uit het ere- comité, dat is gevormd. Daarin zit ten o.m. Min.-President Dr. Drees, tie voorzitters der Eerste en Twee de Kamer, alle fractievoorzitters in beide Kamers der Staten-Generaal en Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land, Minister van Staat, Vice-Pre sident van de Raad van State. Prof. Anema was achtereenvol gens advocaat en procureur, journa list, raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Amsterdam en hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Zijn wetenschap pelijke verdiensten werden beloond door zijn benoeming tot lid van de Koninklijke Academie van Weten schappen, terwijl hij nog steeds lid is van het Permanente Hof^van Ar bitrage. Tachtig jaar en nog steeds in de actieve politiek! Dan moet men een man zijn van buitengewone gaven. Zo'n man is Prof. Anema. Hij be hoort ongetwijfeld tot de grote Ne derlanders. Toen de vorige voorzit ter der Senaat, Prof. Kranenburg, door een ziekte de vergaderingen gedurende vrij lange tijd niet meer kon presideren, werd de 70-jarige vervangen door een man van 79 jaar. En toen hij in die periode werd uitgenodigd aan een diner van jour nalisten, waaraan Ministers en an dere bekende politici deelnamen, le verde hij een speech, die de beste van de avond was. Prof. Anema behoort tot de Eer ste Kamerleden, dus tot de „oude ren", die niet zo fel van leer trek ken als de Tweede Kamerleden. Het onderscheid gaat dus op. Maar deze nestor zit reeds in de Senaat sinds 1921. En als hij op een nog jongere leeftijd in de Kamer was gekomen, dan had hij nog niet in de Tweede Kamer thuis gehoord. Het ruwe politieke gevecht ligt hem niet. Daarvoor is hij een te beminnelijk en te wetenschappelijk man. (Nadruk verboden) verbindingen uit de gemeenten Poortvliet, Scherpenisse, St. Maar tensdijk en Stavenisse naar de ge meenten Oud-Vossemeer en St. An naland is meer dan treurig. Zeker, de weg StavenisseSt. Annaland is theoretisch in behande ling. Maar het is vrij zeker, dat het er dit jaar weer niet van komt. Het kost inderdaad allemaal verschrik kelijk veel, maar de verbetering van die weg is toch werkelijk geen luxe. We menen dat we op dit gebied maar armzalig worden bedeeld. En al wil men het bij de overheid dan ook als zeer urgent beschouwen, dat alles blijft zonder resultaat. We weten dat hiertegenover vele be zwaren en feiten kunnen worden aangevoerd. Maar we blijven er bij, dat dit alles veel te lang wordt gerekt. Ze ker in vergelijking met wat we in andere provincies tegenkomen. Dit ging dus over een provinciale weg. Maar dan zijn daar ook de voor noemde polderwegen. Vorig jaar was er sprake van een proberen met een asfaltteer laag. Te Scherpenisse is dat een eindje toegepast. En ieder zal moeten erkennen, dat het geen mislukking is. Zeker, ook zoiets vraagt om onderhoud. Maar het blijft dan ook een grote verbetering. Wil men een wrang plezier be leven van een onzer polderwegen, dan ga men eens een tochtje maken vanuit Poortvliet naar de Sluispol- der uitkomend op de weg Oud-Vos- seer-St. Annaland. We hebben op dit stukje al eerder gewezen. Voor een fietser ondoenbaar. Voor een auto hachelijk om er onbeschadigd door te komen. Wanneer de Polders en dat nemen we graag aan -niet bij machte zijn die wegen zodanig te verbeteren, dat het aan redelijke verkeerseisen al is het dan geen druk verkeer voldoet, dan zal ook deze brandende kwestie eens met de provincie moeten worden be sproken. We weten, dat ook dit advies vrij hachelijk is, wanneer we zien op de nog steeds niet uitgewerkte verbetering StavenisseSt. Anna land, maar wanneer het de Polders onmogelijk is, kan het niet anders. Zo blijft het een schrijnende tegenstelling met alle andere Neder landse openbare wegen. We kunnen op die stille polderwegen geen be tonweg verwachten. Dat is ook overbodig. Maar redelijke eisen mo gen er wel gesteld worden. Omdat we ook op het eiland Tholen wegen belasting betalen, wanneer men daarvoor in aanmerking komt. Het wordt nu toch hoog tijd dat er een oplossing wordt gezocht. Thans zit er geen enkele vooruit gang in. Men kan niet alles in eens verlangen. Maar een geleidelijke verbetering is meer dan nodig •V NOG NIET OPGELOST Als de bladeren gaan vallen is de herfst voorbij en nadert de winter, 's Morgens en 's avonds is daar al iets van te merken. Het is al vinger koud, zoals dat heet Toch mogen we ons de laatste weken in rustig en vooral droog herfstweer verheu gen. Dat zal zeer velen tot tevreden heid stemmen. De landbouwers en landarbeiders, die het nog druk hebben. De huis vrouwen die er van profiteren voor de najaarsschoonmaak. De schilder, die nog een extra karweitje buitens huis kan afmaken. Kortom, we heb ben er allemaal nog plezier van. Zelfs onze polderwegen zijn nu nog ongeveer berijdbaar. Maar dat blijft niet zo. Dagelijks staan we open voor een weersver andering. En dan kunnen we on middellijk in de herfstregens en herfststormen zitten. Praat daar nog niet over, zult U misschien zeggen. Tijd genoeg als het zo ver is. Inderdaad. En toch willen we er op wijzen. Dit in ver band met de desolate toestand van onze polderwegen. Inzonderheid de Blijkens het raadsverslag in dit nummer is de heer A. J. Rijstenbil, thans commies op de Thoolse secretarie met algemene stemmen benoemd tot gemeente-secretaris van Oud-Vossemeer. De nieuw benoemde secretaris werd 28 Augustus 1914 geboren in de gemeente Oud-Vossemeer. Na daar de lagere school te hebben bezocht, behaalde hij aan de ti.L.O.school te Tholen de diploma's A en B. Van 1 December 1930 tot 1 Juli 1935 was hij werkzaam als schrijver op de secre tarie van de gemeente, waar hij is geboren en waar hij thans tot secretaris is benoemd. Ingaande 1 Juli 1935 kreeg hij een aan stelling als 2e ambtenaar ter secretarie van Tholen. In 1944 werd hij bevorderd tot com mies en benoemd tot waarnemend secretaris en onbezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand. Hij is tevens boekhouder van het gemeente-gasbedrijf, secretaris van de Commissie ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening en secretaris van de Com missie ingevolge de Woonruimtewet. De benoemde slaagde in 1934 voor het diploma Gemeente-Administratie I en be haalde nadien de akte M.O. Staatsinrichting. Het isons bekend, dat het gemeente bestuur en de secretaris van Tholen de heer Rijstenbil node zien vertrekken. Een uitstekende kracht te moeten missen, die bovendien is ingewerkt als de nieuw secre taris van Oud-Vossemeer, valt nooit mee. Dit wetende, kunnen we de gemeente Oud-Vossemeer dan ook feliciteren met haar nieuwe secretaris, niet in de eerste plaats omdat het een geboren Vossemeerder is, maar omdat hij de zaken van die gemeente, die aan hem zijn toevertrouwd, goed zal behartigen. De heer Rijstenbil zelf wensen we even eens geluk met deze benoeming. Cornelis D. Boonman, naar Huijbergen. Jannis de Wilde, naar Woensdrecht. Anna Rispens, naar Ulrum. Johanna P. M. de Wit, naar Tilburg. Anna C. Hommel, naar Roosendaal. Jan Stormezand, naar Soest. ALLEENVERKOOP VAN Nowa Rubberkleding en K.L.M. werk kleding. Tweka trainingsbroeken. Corsela Corsetten en B.H.'s bij Fa. A. F. Pollie Zoon. Deze week: Flanellen herenhemden, dub bele borst 4.95. Prima slopen, slechts 1.89. Pollie: De zaak waar U in de oorlog ook 'het best slaagde adv. ingez. med. HET NIEUWE RAADSLID Na het bedanken voor de benoeming als .raadslid door dhr. M. P. v. d. Stel is als zodanig benoemd de heer J. A. Poulisse. VOOR DE MILITAIREN Deze week wordt een buscollecte ge houden voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen. HET KOELHUIS AANBESTEED Het was een grote tegenvaller voor de St. Annalanders, toen de uitslag aanbeste ding koelhuis Vrijdagmiddag als een lopend vuurtje door het dorp ging. Geen wonder. Tenslotte komt dat gebouw in deze gemeente en komt het er voornamelijk door St. Anna- landse landbouwers. En dan is het normaal niet alleen de aannemer zelf, die van een bouwwerk, dat rond de anderhalf ton loopt, profiteert. Daar zijn verschillende anderen evenmin slecht mee. Verdiensten en winst blijven hoofdzakelijk in de gemeente zelf. tHet was temeer een teleurstelling, omdat een der St. Annalandse inschrijvers maar 95. hoger stond dan de laagste. Maar intussen kan men daar niemand een verwijt van maken, althans niet zoals de aanbesteding hiervan was geregeld. Er waren een 6-tal aannemers genodigd, het ging uit van de stichting koelhuis Eiland Tholen, gevestigd te Scherpenisse, dus spreekt het haast vanzelf dat dan de laagste inschrijver in aanmerking komt. En zo werd het bouwen van het St. Anna landse koelhuis aan de laagste inschrijver, de firma Joh. van Gorsel te Scherpenisse gegund voor het bedrag van 149890, De begroting was 160.000, Daarop volgde de firma A. Boon Zn. te St. Annaland met 149985,vervol gens aannemer P. de Raat te St. Filipsland 149989,firma van Wierden te Middel burg 151.000,firma Korteweg te Breda 151.800,firma Joh. Burgers-den Engels man te St. Annaland met 161.900,en firma Jac. Burgers te Middelburg 169.000,- Dit aardappelkoelhuis wordt geplaatst in de Joanna Maria Polder, in de omgeving waar de veilingkisten zijn opgeslagen, dwz. precies aan de overkant van de dreef aldaar. Het krijgt een lengte van 69 meter, het wordt 16J4 meter breed en het moet in 120 werkbare dagen worden gezet. Naar we vernemen is de firma van Gorsel voornemens a.s. Maandag met de werk zaamheden te beginnen. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat, ingaande 1 September jl. de prijs van het gas met 1 ct per m:! is ver hoogd. Tholen, 2 October 1951. AARDAPPELEN GESTOLEN De Recherche van Bergen op Zoom kreeg van een onbekende een tip, dat'er op het eiland Tholen van de landbouwer G. aan de Mosselhoek een partij aardappelen was gestolen, welke per boot naar Bergen op Zoom zou worden vervoerd. Inderdaad konden P.J. en J.C. uit Bergen op Zoom worden aangehouden, terwijl zij met een motorboot aardappelen de haven van Ber gen op Zoom binnenstoomden. Ze beken den het voornoemde feit direct. BENOEMING De heer J. H. Bal, directeur van de Zeeuwse Oestercultuurmij. „Bona Fides", tevens lid van de Kamer van Koophandel te Middelburg voor de Visserijbelangen, is benoemd tot lid van het landelijk comité ter behartiging van de Nederlandse belan gen, welke verband houden met de Schelde- Rijnverbinding. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de collecte op 6 Oct. jl. ten bate van de Reclassering bedraagt 104.Het comité ter plaatse zegt harte lijk dank aan alle geefsters en gevers en aan alle medewerkenden. ONTSLAG DIRECTEUR VEILING Naar we vernemen, heeft de heer J. A. Labeur ontslag gevraagd als directeur van de Thoolse veilingvereniging. BURGERLIJKE STAND over de maand September Geboren: 7 Sept.: Jobje Pieternella Cornelia, dt. van Abraham Jansen en Klaaske Sijtsma. 7 Sept.: Dignus Jacobus, zn. van Jan Cornelis Ampt en Cornelia van Oeveren. 12 Sept.: Leendert Jacob, zn. van Lau rens Jacob van Dijke en Maat Rachel Voshol. 11 Sept. Anthonetta Corneia Maria Anthonia Helena, dt. van Cornelis Francis- cus Verhees, en Maria Petronella Kooien. 15 Sept.: Pieternella Catharina Maria, dt. van Marinus van der Zande en Catharina van Elzakker. 18 Sept.: Jan Marinus, zn. van Abraham Izak Duine en Maatje Lindhoud. 29 Sept.: Jacomina Cornelia Wilhelmina, dt. van Adriaan Willem Keur en Cornelia Wilhelmina Maria van der Werf. 30 Sept.: Maria, dt. van Marinus Johannis van Dijke en Neeltje Jeroense. Overleden: 3 Sept. Jacoba den Engelsman, weduwe van Cornelis Molenaar, 82 jr, overleden te Bergen op Zoom. 5 Sept. Adriana Maria van Oeveren, echtg. van Meeuwis de Jonge, 42 jr. 15 Sept.: Hendrika Johanna Havermans, echtg. v. Marinus J. Daane, 74 jr. 17 Sept.: Johannis Leendert van Gorsel; gehuwd, 74 jr. Overleden te Waarde. 2 Sept. Cornelis Lindhoudt, gehuwd. 44 jr. Gehuwd: 11 Sept.: Adrianus Antonius Maria van den Dries, wonende te Utrecht en Johanna Philomina Maria de Wit, wonende alhier. 13 Sept.: Isaac Adriaan Schilleman, wo nende te Goirle en Marina Anna Poelman, wonende alhier. 27 Sept.: Johannes Vis, wonende te Tho len en Adriana Duine, wonende alhier. Ingekomen: Marinus J. Minheere, uit Dinteloord. Jacob Aarnoudse, uit Krabbendijke. Johannes Vis uit Tholen. Daniël H. Vaders, uit Renesse. Vertrokken: Hubrecht M. Moeliker, naar Arnhem. Maria Schipper, naar Scherpenisse Pieter van der Vlies, naar Woensdrecht. E.H.B.O.-CURSUS De Burgemeester van Stavenisse maakt bekend, dat de cursus E.H.B.O. zal aan vangen op Vrijdag 19 October a.s. te 20 uur, in het bewaarschoolgebouw. Stavenisse, 10 October 1951. De Burgemeester voornoemd. RECLASSERING De ten bate hiervan gehouden collecte bracht 23.13 op. GEVONDEN 1 sleutel, lips 14. Terug te bekomen post kantoor Scherpenisse. BURGERLIJKE STAND over de maand September 1951 Geboren: Cornelis Marinus, zn. van C. Hage en W. M. IJzerman. Jannetje Adriana, dt. van J. Uijl en C. Moerland. Janna, dt. van C. P. Jansens en G. P. Poot. Ondertrouwd: J. Mol, 22 jr en H. W. Geuze 22 jr. H. Quaak, 22 jr. en C. M. Andriesse, 20 jr. Huwelijken: J. Bijnagte 27 jr. en H. Bevelander, 24 jr. J. Mol, 22 jr. en H. W. Geuze, 22 jr. H. Quaak, 22 jr. en C. M. Andriesse, 20 jr, J. M. Poot, 31 jr. en J. Jagt, 24 jr. Overleden: M. C. van der Slikke, 82 jr. weduwnaar van Joz. Quaak. Loop der bevolking: Ingekomen: Maria Schipper, van Oud-Vossemeer. Hubrecht Quaak, van Stavenisse. Maatje Dekker, van Mijdrecht. Vertrokken: Berbera Quaak en dt. naar Alblasserdam, Hendrika Bevelander naar Westkapelle. Helena W. Geuze, naar Poortvliet. Dr. P. J. Duinker te Tholen, Tel. 40. Dr. H. Menger, te St. Filipsland, Tel. 20. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd Johannes Noorthoek, 39 jr. wonende te St. Filipsland en Jannetje Paulina Dina Uijl, 37 jr. wonende te Poortvliet. Johannes Jerimias Westdorp, 22 jr. wo nende te St. Annaland en Cornelia Maria Izabella van Nieuwkerk, 21 jr. wonende te Poortvliet. Overleden Johanna Adriana van der Slikke, 60 jr., echtgenote van Gilles Karei Krijger. VOOR DE NAASTE! Naar we vernemen, gaat de Thoolse af deling van „Het Nederlands Bijbelgenoot- echap binnenkort een actie voeren tot het werven van donateurs. En een donatie voor dit Genootschap betekent, dat U een steentje bijdraagt om Uw naaste aan een Bijbel te helpen. Dat kan een „naaste" zijn in Indo nesië, dat kan ook iemand in eigen land zijn. Er is in de wereld evengoed bijbelnood als welke andere „nood" dan ook. Ons in ziens is een bijdrage hiervoor dan ook in geen geval weggegooid geld. Als we meedoen om onze naaste te hel pen aan voedsel, aan medicamenten, aan kleding u weet dat voor alles meerdere malen van U iets wordt gevraagd zouden we het dan ook niet doen, wanneer het onze naaste aan de Bijbel ontbreekt, hetzij omdat hij of zij er nimmer van hoorde, het zij dat hij of zij de uitgave daarvoor niet kan bekostigen Lid worden van het Nederlandse Bijbel genootschap is een christelijk gebaar, waar aan men zich op ons eiland niet zal willen onttrekken. SOCIALE ZORG Deze week vergaderden de kerkeraden en afgevaardigden van de Geref. Gemeenten van ons eiland. Besproken werd het aan stellen van een 4tal Sociale Verzorgsters voor de leden van deze gemeente, voor wie dat dringend nodig is. In principe werd besloten hiertoe over te gaan. A.s. week zou nadere bespreking hierover volgen, waarbij dan een definitief bestuur zou worden gekozen. Een toe te juichen initiatief. KOLENSCHAARSTE Het electriciteitsverbruik in Enge land zal in de komende winter tij dens de topuren worden beperkt tot 80% van het verbruik tijdens de vorige winter, zulks in verband met de ernstige kolenschaarste. Met in gang van 13 Augustus jl. is opnieuw een cokesrantsoenering ingevoerd, welke in Januari 1950 was afge schaft; steenkool is sinds de oorlog steeds gerantsoeneerd gebleven. De zorgen van de wasdag Sommige knopen hebben de ver velende eigenschap om bij het was sen het weefsel te beschadigen. Als U zich de moeite wilt besparen om ze van het goed af te halen en er opnieuw op te naaien, snijd dan kleine cartonnen rondjes, die wor den ingeknipt, waardoor ze onder de knoop kunnen worden gescho ven en aldus het weefsel bescher men.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1