Plaatselijk Nieuws ROPEFjJ Neem IVOROL: uitnemend goed RAT noch MUIS PUROL in huis! HOOFDPIJN? ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN Officiële opening verbouwde Kleuterschool te St. Annaland. \l Wi}ft opgewekt en onvermoeibaar tnef d® Heerlijk verfrissende iL SEEGERS LUNCHROOM OUD~VOSSEMEER ST. ANNALAND AUTOMATIEK STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK BANKETBAKKERIJ SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND PREDIKBEURTEN overtreden. Verd. merkte op, dat zijn werk nemer van hem opdracht had gekregen met de trein naar zijn werk te gaan, terwijl hij toch de auto nam. Daar kan hij toch niet verantwoordelijk voor worden gesteld. Nee, dat meende de Ambtenaar toch ook, waarom vrijspraak volgde. A.v.D. vrachtrijder te Stavenisse had het portier van zijn auto open laten staan. Ver dachte meende, dat hier een luchtje aan zat en dat men misbruik wenste te maken van de verzekering. De zaak werd voor nader onderzoek aangehouden tot 16 November, waarbij dan getuigen zullen worden gehoord. C.P. te St. M'dijk had zonder t.b.c.ver- klaring een melkkoe ontvangen van Vr. te Poortvliet en deze ingeschaard. 3 kalveren waren door hem gekocht zonder aangifte. Dat koste hem 2 x 30.en 10 d. als eis en uiteindelijk 2 x 25.of 10 d.h. P.M., varkenshandelaar te Scherpenisse hield een koe zonder te zijn aangesloten bij de Prov. Gez. v. D. Eis 30.sub 10 d. Uitspraak 25. Mijnhaidt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent J.A.G. te Tholen had de leerplichtwet overtreden. Verd. merkt op, dat deze over treding is ontstaan omdat de cursusaanvang is veranderd nl. van April naar September. Dit heeft tot gevolg, dat bijv. zijn dochter nu meer dan 8 jaar naar school moet, wat toch niet de bedoeling is van de wet. De Ambtenaar wees er op, dat dit inderdaad moeilijkheden geeft in het overgangstijdvak, maar toch moet hieraan worden voldaan. Eis 5.Uitspraak 2.of 2 d. F.A.deK. te Tholen stond voor precies eenzelfde geval terecht. Hij had zijn dochter nog langer thuis gehouden. Eis 10. Uitspraak 2. J.S., veehandelaar te St. Annaland had een stuk vee verkocht aan G.W.H. te St. M'dijk en dat zonder de nodige t.b.c.ver- klaring. Dit kostte S. 75.—, eis was 100.— en voor H. bedroeg dit 30. boete sub 10 d.h. K.K. te Stavenisse had een plaatselijke verordening niet opgevolgd. Hij was nl. ge waarschuwd het gras van tussen de stenen te halen voor zijn woning, dus op gemeente grond. Daartoe is ter plaatse een verorde ning. K. meende dat een dergelijke veror dening onmogelijk grondwettelijk juist kon zijn, maar de Ambtenaar dacht er anders over. Hoewel zulks niet voorkomt in bijv. Amsterdam, hebben kleinere gemeenten wel dergelijke verordeningen en daar is grond wettelijk niks tegen. K. wist hiermee genoeg en vond 1.voor dit uitsluitsel niet te veel een bedrag dat de Kantonrechter hem als boete voor deze overtreding oplegde. Sm. te Stavenisse, expediteur, was een vrijwillig lid van de brandweer en had aan de sirene oproep geen gevolg gegeven. Hij beweerde nog wel langs de verzamelplaats te zijn gelopen, maar niemand gezien te hebben. De Ambtenaar vond, dat wanneer men vrijwillig iets op zich neemt, men het ook moet doen en zeker moet een brand weer dan op zijn mensen kunnen rekenen. Hij vond het niet bepaald een sportieve houding van Sm. die inmiddels als lid van de vrijw. brandweer aldaar had bedankt. Eis. 15.of 8 d. Uitspraak 8.of 8 d. J.L.G. te St. Annaland kwam voor de tweede maal voor de groene tafel, nu voor overtreding visserijwet onder de gemeente St. Annaland. Dit feit erkende verd. rond weg, maar bleef het geval Vossemeer (hier boven genoemd) ontkennen. Eis 15. boete met verbeurdverklaring. Uitspraak 10.— met verbeurdverklaring van het kruisnet en nader onderzoek van de andere zaak. J.K.P. te Scherpenisse was zonder ver gunning van B. en W. in een woning ge trokken, nadat hij de sleutel van de huis eigenaar had ontvangen. Inmiddels is deze kwestie bezig zich op te lossen. De eis was 6.en uitspraak 2.boete. De eige naar van deze woning die de sleutel had gegeven hoorde 30.of 15 d. h. tegen zich eisen en de uitspraak werd conform. J. M. K„ caféhouder te Poortvliet had een persoon in kennelijke staat van dronken schap toegelaten. Bovendien stond deze ook nog op de zwarte lijst. Tegen deze ver gunninghouder werd 40.of 24 d. geëist en uiteindelijk 20.of 10 d. uitgesproken. goede geest en een goede leidster, maar toch ook een goede school. In de paze werd koffie gepresenteerd, waarna de burgemeester het bestuur met dit resultaat gelukwenste en hoopte dat onder Gods zegen gewerkt mocht worden in het belang van de gemeente en tot heil van het kind. Dhr. P. Quist dankte de burgemeester voor de subsidie die de mannenvereniging voor de kleuterschool in de afgelopen jaren heeft ontvangen. Wij hebben altijd maar zacht aan de gemeentejas getrokken, aldus Q., nu is er harder gerukt, maar gelukkig is ze niet gescheurd. Hij dankte ook het personeel, voor wat ze de afgelopen jaren voor de bewaarschool deden. Oude mensen moeten terug, om plaats te maken voor jongere. Hij hoopt dat het nieuwe bestuur haar taak goed mag behartigen. Dhr. Boender uit Tholen, die o.a. adviezen verstrekte bij de oprichting, voegde zijn ge lukwensen bij die der vorige sprekers, even als de heer G. Goedegebuure, die er aan herinnerde, hoe Ds. Lans 38 jaar geleden de stoot gaf tot stichting van het Zondags schooltje, waar later ook bewaarschool werd gehouden. Hij moet bekennen dat thans alles veel beter is geworden, maar wijst er ook op, dat hoeveel ook veranderd is in het gebouwtje, de kinderen gelijk zijn gebleven. Zelf is hij altijd een kindervriend geweest en nog, daarom doet deze scheiding ook nog wel ietwat pijn. Hij hoopt dat het onderwijzend personeel de kinderen steeds en bovenal blijft wijzen op de grootste „Kindervriend" en wenst het Gods zegen toe. De voorzitter, die alle sprekers beant woordde, vraagt dhr. Kalle nog een slot woord te spreken. Gaarne geeft deze daar aan gevolg en zegt o.a. dat de aanwezigen nu wellicht „zitten te wachten op het hou den van een collecte". Dat gebeurt evenwel niet op deze feestelijke bijeenkomst. Wel wil hij er nogmaals op wijzen, dat er steeds gelegenheid is schuldbekentenissen te nemen en ook gelegenheid lid der vereniging te worden. Het is daarna Ds. van Dijk die met het laten zingen van Ps. 42 en dank gebed deze geanimeerde openingsbijeenkomst der chr. kleuterschool beëindigd. DAM PO keert en weert elke verkoudheid en pijn in spier en gewricht Dr. L. D. A. Looysen, Tholen, Tel. 49 Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer, Tel. 19 OP HET NIPPERTJE Toen Dinsdagmorgen 25 Sept. jl. het zelf- aanzuigend zandschip „President Paul Kruger" geladen met ruim 300 ton zeezand de haven van Tholen wilde indraaien ge raakte het schip aan de grond. Daar het juist op de kentering van het getij was zag het er voor de schipper niet mooi uit. Het schip moest zeer vlug vlot gebracht worden, anders bestond er grote kans, dat het schip bij eb gevaarlijk kwam te zitten en zou kunnen breken. De op de haven aanwezige vrachtauto van de firma A. Bakx uit Ber gen op Zoom bood hulp door het schip vrij van de grond te trekken en in de haven te slepen. Bijtijds was het karwei gelukt. Zeker ook op ons eiland is het kleuteronderwijs de laatste jaren meer in de belangstelling gekomen. Belangstelling uit de ge meenten, belangstelling ook van Overheidswege. En met die belangstelling kwamen vooral van laatstgenoemde ook bemoei ingen. En overheidsbemoeiing kost meestal geld. Zo ook voor deze tak van het onderwijs. Alleen is het het Rijk thans nog niet mogelijk die bemoeiing te onderstrepen met een bijdrage. Zodat vernieuwingen van kleuterscholen nog geheel door een vereniging en of een gemeente moet worden gedragen. Zo ook bij de verbouw van de St. Annalandse Chr. kleuterschool. Maar hierdoor is in elk geval ook in deze gemeente het kleuter onderwijs meer in de belangstelling gekomen van de inwoners. Zoals dat eerder gebeurde in Tholen en te St. Maartensdijk. En al kon dan het oorspronkelijke verbouwplan niet worden uitge voerd, nu de Rijksbijdrage (nog) uitblijft, een grote verbetering is het toch wel geworden en blijft het, dank zij ook een door het gemeentebestuur verleende subsidie. EERST EEN KIJKJE Het gemeentebestuur, mej. Glas, inspec- trice van het kleuteronderwijs, ouders van kinderen en leden waren door het bestuur van de chr. kleuterschoolvereniging te St. Annaland op Donderdag 20 September 1951 uitgenodigd vóór de officiële opening eerst een kijkje te gaan nemen in de verbouwde kleuterschool. We gaven hiervan al eerder een beschrijving en de belangstellenden, waaronder ook burgemeester Boogaard en zijn echtgenote, weth. geluk en mej. Glas, zijn het zeker eenparig met ons eens, dat het een grote verbetering is geworden. Meer licht, meer warmte door het inrichten van 2 vertrekken inplaats van één, meer hy giëne door nieuwe toiletten en door afzon derlijke tafeltjes en stoeltjes, meer en beter speelmateriaal, dat alles maakt, dat men door deze toch nog maar eenvoudige ver betering, het oude „bewaarschooltje" niet meer herkend. En niemand kan zeggen, dat het een overbodige luxe is geweest. DE OPENINGSBIJEENKOMST De belangstelling was van dien aard, dat men voor de ppening een ruimere gelegen heid in de Chr. Lag. school vond, waar begonnen werd met het zingen van Ps. 25 4 en 6, schriftlezing uit Spreuken 4 1-12 en gebed. Daarna sprak de voorzitter, dhr. G. J. Breas een woord van welkom. Het verheugde hem in het bijzonder ook burge meester Boogaard, weth. Geluk, Ds. v. Dijk, gemeenteraadsleden, afgevaardigden van de kerkeraden, mej. Glas, leden van de man nenvereniging en het personeel der chr. school hier aanwezig te zien. Hij wees ver volgens op de bescheiden middelen, waar mede gedurende 38 jaar in deze gemeente een bewaarschool is onderhouden, dank zij destijds het initiatief van de mannenver eniging. Veel ontbrak gedurende die tijd, maar de liefde van deze mensen voor dit onderwijs zeker niet. Daarna schetst hij de tot standkoming van de nieuwe vereniging en de verbouwing. Aan tegenspoed heeft het daarbij niet ontbroken. De verwachte Rijkssubsidie bleef uit, eer de vergunning er was, was het materiaal weer idem zoveel duurder. Gelukkig daarom dat we thans een schooltje hebben, dat er mee door kan, dank zij de gem. subsidie de toegezegde steun der kerken en het uitgeven van schuldbekente nissen van 100,- a 2x/i waarvoor nog steeds liefhebbers dankbaar worden geaccep teerd. Allen dankte hij voor de medewerking. De Mannenvereniging heeft het gebouw practisch geschonken en slechts de ene voor waarde gesteld, dat er steeds onderwijs zal worden gegeven overeenkomstig Gods Woord. Die voorwaarde, meende spreker, kunnen we zeker allen aanvaarden. Hij wees er vervolgens ook op, hoeveel moeite en tijd de secretaris, dhr. Kalle, aan de voorbe reiding besteedde. Zijn grote activiteit in deze mag zeker waardering hebben. Tenslotte wees hij op de taak van het onderwijzend personeel en hoopte dat ook deze tak van onderwijs rijke vruchten mocht afwerpen. LEVENSWIJSHEID Hiermede zou men het onderwerp kunnen betitelen, dat de spreker van deze openings avond, Ds. van Dijk, onder de aandacht bracht. Daarbij wees hij er o.m. op, hoe moei lijk opvoeding van kinderen is. Ja, zolang men geen kinderen heeft kan men het wel, maar zodra er kinderen zijn, kan men het niet meer. De scholen vervangen de ouders niet, kunnen alleen helpen bij de opvoeding. Laten we dankbaar zijn, dat we dan van avond een oude school met nieuw begin kunnen openen voor de kleuters. Dominee wees voorts op het belang van onderwijs naar Gods Woord. Velen stellen de hoogste wijsheid niet genoeg op prijs. Wijsheid is geen kennis. Echte wijsheid is niet alleen wetenschap, geleerdheid. Al is het hoofd vol wijsheid, het hart kan nog leeg zijn. Wijsheid is een ware grondige kennis van goddelijke en menselijke dingen om die door geloof uit te leven. Een „slecht" mens is altijd dwaas. De echte wijsheid wijst het ware levensdoel aan en dat leven beant woordt aan het doel Gods met de mens. Dan kunnen analfabeten wijzen zijn. De opper ste wijsheid wordt gevonden in Jezus Chris tus alleen. Die wijsheid zoekt het goede voor kinderen en is de groten een sieraad, ver heft, geeft vrede, blijft niet verborgen en maakt gelukkig. Zullen we dan die grote schat niet zoeken voor de kinderen Ook de kleuterschool moet geen bergplaats zijn. Laten we diè wijsheid zoeken voor ons en onze kinderen, aldus Ds. van Dijk. GELUKWENSEN Mej. H. J. Glas, Inspectrice van het Kleu teronderwijs toonde zich zeer ingenomen met de verbouwde kleuterschool. Er is hard en keurig gewerkt. Een kleuterschool is een gemeentebelang en daarom kon ze St. Anna land feliciteren met deze vooruitgang. Vorige spreker, aldus mej. Glas, wees er op, dat onderwijs een aanvullende opvoeding moet zijn, maar dan toch een onontbeerlijke. De kleuterschool is een machtig middel om geestelijke en wereldlijke waarden tot zijn recht te doen komen. Daarvoor is nodig een STEENBERGSESTRAAT 11 BERGEN OP ZOOM TEL. 223 OPLEVENDE MOSSELEXPORT De toenemende export van mosselen naar Frankrijk, doordat „Parijs open ging" waardoor mosselen uit de Waddenzee, weer op de Parijse markt verschenen, had ook zijn weerslag op de verzending der Zeeuwse mosselen. Immers wanneer de vraag naar Waddenzee mosselen met certificaat groot is, dan betekent dit, dat de Zeeuwse mossel, die beter van kwaliteit is, op de vrije markt nog beter tot zijn recht komt. Uit Bruinisse werden dan ook aan de handelaren te Tholen en Yerseke afge leverd, 6375 tonnen Zeeuwse mosselen, ter wijl door kwekers van het Friese Wad werden aangevoerd 750 tonnen. GEVONDEN VOORWERPEN 1 paar nylonkousen, 1 schaar met fou- draal, 1 paar ongevoerde handschoenen (glacé) 1 witte strik met klem, 1 ringetje met twee kleine sleuteltjes, 1 rood met grijs handtasje met ritssluiting. OPBRENGST T.B.C.COLLECTE De ten bate van de 4 prot. chr. t.b.c.- organisaties gehouden collecte bracht 213,81 op plus een bedrag aan oude munten van 7.16. BURGERLIJKE STAND Geboren: 19 Sept.: Maria Jacoba, dt. van C. J. Steketee en J. H. de Korte. Overleden: 17 Sept. Cornelia Johanna Polderman, 74 jaar, wed. van J. M. Deurloo 18 Sept. Pieter Cornelis Quist, 78 jr., weduwnr. van P. A. Deurloo. HET EILAND ZONDER STROOM Zaterdagmorgen ongeveer 9 uur is op de Plasweg te Kapelle (Z.B.) een dragline tegen de bovengrondse 50.000 Voltsleiding op Zuid-Beveland opgereden. De botsing met de onder stroom staande leiding liep wonderlijk goed af. De bestuurder en zijn medearbeiders bleven ongedeerd. De lijn werd evenwel ernstig beschadigd. Hierdoor kwamen Schouwen en Duiveland en Tholen zonder stroom te zitten. Dit euvel kon ge lukkig spoedig worden verholpen door over te schakelen op een reservelijn via Oud- Vossemeer. De schade zal vermoedelijk tussen de 1000.en 2000.belopen. KAMPIOENUITSLAGEN De uitslagen van het vliegseizoen 1951 van de plaatselijke vereniging van post- duivenhouders, die we vorige week onder het kopje „Duivententoonstelling" weer gaven, zijn kampioenuitslagen. Het woord „duivententoonstelling" was in deze dus misplaatst. NAAM OF DAAD 7 Vrouwen hebben de naam dat ze graag praten, Maar de laatste tijd praten de man nen veel meer. Waarover? Wel over de prima Olie- en Rubberlandbouwkleding van de firma A. F. Pollie Zoon. Alleenverkoop van: Nowaline Rubber- kleding. Bestand tegen olie, benzine, zuren en brandvrij. ad.ingez.med. T.B.C.COLLECTE In onze gemeente bracht de collecte voor de prot. chr. sanatoria en D.E.L. het mooie bedrag van 140.- op. MET PENSIOEN Na 19 jaar in deze gemeente werkzaam te zijn geweest zal Zuster van Felius per 1 November a.s. haar werk als wijkverpleeg ster neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. We wensen haar, zeker namens zeer velen uit onze gemeente, nog een welverdiende rust toe. HOE DE REIS WAS Dinsdagavond werd in café Lindhout een filmvoorstelling gegeven van de enige tijd geleden door de Oranjevereniging georga niseerde reis voor Ouden van Dagen. Jam mer was dat tengevolge van de op die dag heersende weersomstandigheden de kwaliteit van de opnamen enigszins hebben geleden. Toch hebben op deze manier velen nog van de reis kunnen meegenieten en gezien dat de vele bijdragen voor het organiseren van deze tocht welbesteed werden. T.B.C.-COLLECTE De voor de gezamenlijke t.b.c.-bestrij- dingsfondsen gehouden collecte bracht ƒ191,— op. VERKOOP GEM. MEST Maandag 1 October a.s. worden op het gemeenteterrein aan de Suzannapolder om 7 uur 4 percelen straatmest verkocht. BENOEMING Tot reserve hulp-besteller bij de P.T.T. alhier is met ingang van 1 Óctober a.s. benoemd de heer H. J. Sturris. EEN DRUK NET Deze week werden weer enige verzoeken om te worden aangesloten op het telefonisch net ingewilligd, waarmee de honderd aan sluitingen in deze gemeente zijn overschre den. Bovendien wachten er nog enkele aan vragers, die vermoedelijk ook spoedig de hoorn in de hand kunnen nemen. En zo doende wordt het een druk net. Vooral omdat het toch weer niet zó druk is, dat er een aparte telefonist(e) voor kan worden benoemd. Wel is er enige uren per dag iemand speciaal voor de telefoon. We me nen dat dit o.a. voormiddags tot 11 uur is en 's middags tot 3 uur. De Kantoorhouder kan zich dan vrijwel geregeld bezig houden aan het loket. Maar van 11 tot half een loopt men gevaar langer te moeten wachten. Geregeld weer gaat die telefoon. Daarom geloven we dat het verstandig is zoveel mogelijk voor 11 en voor 3 uur naar het postkantoor te gaan. Tenzij... de aanslui tingen zo toenemen, dat er bij de P.T.T. ge gehele dag een telefonist(e) op kan overschieten. DE JONGELINGSVERENIGING HEROPGERICHT Woensdag 26 Sept. werd in het catechi satielokaal een bijeenkomst van jonge man nen gehouden, teneinde de eigenlijk theore tisch nog bestaande Jongelingsvereniging „Tot de Wet en tot de Getuigenis" her op te richten. Aanwezig waren Ds. v. Dijk, leden van de kerkeraad en een 31 jonge lingen. Na opening door de predikant werd het doel der vereniging uiteengezet, nl. het eenmaal per week bijeenkomen tot onder zoek van de Bijbel, om het tweede gedeelte van zo'n avond te vullen met onderwerpen over Kerk-, Vaderlandse geschiedenis of problemen van sociaal en maatschappelijk belang. De naam van de oude vereniging „Chr. J.V. op Geref. grondslag Tot de Wet en tot de Getuigenis" bleef gehandhaafd. Van de 31 jonge mannen gaven er zich 29 als lid op. De vergaderingen zullen door de pl. predikant worden geleid. Het oude be stuur stelde de bestaande bibliotheek gratis ter beschikking. Als oud-bestuurslid sprak diaken Hendrikse en ook ouderling van Dijke wees op het nut van een J.V. Naast de grote medewerking van Ds. van Dijk werd het initiatief tot deze heroprichting genomen door de Jeugdcommissie, waarbij naar we vernemen ook plannen bestaan tot oprichting van een Meisjes- en Knapen- vereniging. Voor zover het de J.V. betreft zal op een volgende bijeenkomst, die a.s. Woensdag wordt gehouden, een bestuur worden ge kozen. E.H.B.O.-CURSUS De Burgemeester van Stavenisse maakt bekend, dat dokter H. Zoeteman voor nemens is (met het oog op de voorbereiding van maatregelen ter bescherming van de burgerbevolking dezer gemeente tegen oor logsgeweld) zeer binnenkort een cursus E.H.B.O. te geven. Daarvoor in aanmerking komende per sonen worden opgewekt deze cursus te ontsnapt aan het eerstaanbare volgen. Zij gelieven zich ten spoedigste, doch uiterlijk 5 October a.s. op te geven bij dokter Zoeteman of bij de burgemeester. Zij, die zich reeds opgaven behoeven geen nieuwe opgaaf in te dienen. OPENING WINTERPROGRAMMA STICHTING DORPSGEMEENSCHAP De Stichting Dorpsgemeenschap Stave nisse is voornemens haar winterprogramma 1951/52 op Maandag 1 October a.s. te openen met het vertonen van enkele mooie films, w.o. Een jaar in Korea, De inun datie van het eiland Walcheren e.d. De vertoning vindt plaats in de zaal van hotel J. C. Goedegebuure. Aanvang half 8. BENOEMING Met ingang van 15 October a.s. is de heer L. Hage Iz. benoemd als adjunct commies (afd. Registratuur en Bevolking) op .de gemeente-secretarie te Zoetermeer. Hage is, zoals wel bekend thans nog werk zaam als volontair op onze gemeente-secre tarie. DE T.B.C.COLLECTE Woensdag jl. werd hier door de leerlingen van de 5e klas der lag. school de aan gekondigde t.b.c.collecte gehouden ten bate van de 4 samenwerkende prot. chr. organi saties. Het mooie bedrag van bijna 200. werd door deze ijverige collectanten vol- gemaakt. Later kwamen er nog wat na- giften, zodat het eindresultaat de som van 204,28 opleverde. GEWOND Bij het bewerken van zijn land gooide de heer Scheurwater zijn eg om, terwijl het zoontje van de heer L. Weekers te dicht in de buurt stond. Het kind kreeg een ge deelte tegen het voorhoofd en dokter Zoete man moest de hierdoor ontstane wond hechten. TOT BESLUIT Zaterdagavond gaf O.B.K. haar laatste zomeravondconcert, waarvoor matige be langstelling was. Het ligt in de bedoeling van deze vereniging eind November haar jaarlijkse muziek uitvoering te geven. TERWIJL DE WINKELWEEK NOG DRAAIT Een winkelweek is iets nieuws op ons eiland, maar het schijnt, dat van Smerdiek op dit gebied de victorie toch wel begint. Hoewel het eindresultaat nog niet bekend is morgen is de laatste dag overtreft het nu reeds aller verwachtingen. De 25000 puzzle's, waarvan men er 1 kreeg bij aan koop van 1.— aan goederen, waren Don derdag reeds uitverkocht en dat zegt al iets. Trouwens, er zijn ook zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld door de deelnemende middenstanders. Maandagavond werd deze gebeurtenis geopend met een muzikale rondwandeling door de gemeente, vooraf gegaan door het bestuur van de Middenstandsbond en de zgn. werkcommissie. Voor de woning van de burgemeester werd een serenade gebracht en door het bestuur van de bond een prach tige bloemenmand aan de eerste burger overhandigd. Op het marktplein hield de voorzitter C. Lindhout een korte toespraak, waarbij hij het doel van deze winkelweek toelichtte. Hij wekte allen op hieraan mee te werken. Bestuurslid Meulstee las een gedicht voor, terwijl burgemeester Bouwense met enkele woorden de eerste Smerdiekse winkelweek opende. De anders rustige gemeente is deze week veel levendiger. Behalve eigen in woners (de schooljeugd is zeer actief) ziet men 's avonds ook talrijke inwoners uit andere gemeenten van ons eiland de 40 winkels der deelnemende middenstanders aflopen om hun letter te noteren en zo doende aan een bekende slagzin te kunnen komen of de fouten op te sporen, die door de winkeliers opzettelijk in de etalage's zijn aangebracht. Anderzijds moet men ook weer dingen opsporen die niet in die etalage thuishoren. Zo kan men bijv. bij de Slager's etalage een mand met eieren zien pronken. De belangstelling voor de dagprijsuitreiking is 's avonds steeds zeer groot. Bijna iedere dag heeft de winkelweek nieuwe attracties. Alles bij elkaar geeft het de gemeente een feestelijk en levendig aanzien en vanzelf gaat het uiteindelijk om de resultaten van de plaatselijke winkeliers. Zaterdagavond maakt de muziek nogmaals een muzikale wandeling. Dit tot besluit. Nog 1 dag loopt deze winkelweek. Gaarne nemen we ook voor die laatste dag het motto over van de voorzitter: „Smerdieke- naers, doetje best 1" We interesseren ons zeer voor het eind resultaat. Omdat we het zien als een mid- denstandsbelang voor deze omgeving. Actieve winkeliers laten o.m. op zo'n manier de inwoners zien, dat men heus niet ver uit de buurt behoeft te gaan om even goed en even goedkoop (of duur) te kopen. On getwijfeld zal onze correspondent volgende week de uitslag krijgen van het bestuur. En hoewel we absoluut niet twijfelen aan de betrouwbaarheid van die opgave, zouden we toch gaarne zien, dat enkele winkeliers eens persoonlijk hun indrukken over deze winkel week wilden schrijven. Het is moeilijk voor een winkelier direct een eindconclusie te trekken. Voor zo'n tijd en er na is het immers meestal slapper in de zaak. Maar wanneer het in het algemeen die vruchten afwerpt, dat de inwoner 'hierdoor meer be langstelling krijgt voor de plaatselijke mid denstander lijkt ons inziens het doel bereikt. Dan behoeft men niet persé op die bepaalde drukke week te kijken of op de voorafgaan de en latere mindere omzet. Dan moet men het ruimer zien. Wanneer we dus van enkele winkeliers hun mening over de winkelweek mogen horen en dus het resultaat van die week zelf en hun verwachting door die actie voor de toekomst, dan ook kunnen we een zui verder beeld geven ten bate van de ge meente zelf en mogelijk ook voor de naburige gemeenten, die tot op heden aarzelden zoiets te ondernemen. Het adres van de redactie is II zeker bekend: Ring 473, St. Annaland. BIBLIOTHEEK Met ingang van Zaterdag 29 Sept. wordt men weer in de gelegenheid gesteld om boe ken te lezen uit de bibliotheek van de Ned. Herv. J.V. „OnésimusEen honderdtal nieuwe boeken werden weer aangekocht. Elke Zaterdagavond kan men de boeken afhalen van half 7 tot half 8. ARM GEBROKEN Het zoontje van dhr. v. d. W. had het ongeluk van een stroklamp te vallen, waar bij hij zo ongelukkig terecht kwam, dat hij zijn arm brak. Dokter Helleman, die eerste hulp verleende achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzake lijk. Na daar te zijn behandeld kon de patiënt naar huis terug. T.B.C.COLLECTE De ten bate van de gez. t.b.c.organisaties gehouden collecte bracht 87,op. BIJ HET VIJFJARIG BESTAAN Zaterdag 22 September had onder zeer gunstige weersomstandigheden de wandel tocht plaats die door „Op Stap 1946" was georganiseerd ter gelegenheid van haar 5 jarig bestaan. Negen groepen namen hieraan deel. On geveer drie uur startte men in de richting Poortvliet, toen weer via Scherpenisse naar St. Maartensdijk. Om 4 uur arriveerde het Tamboer- en Pijpercorps uit Kapelle- Bijïbrand- en snijwonden.c Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Biezelinge. Eerst werd een wandeling ge maakt door de gemeente, toen ging men in St. Maartensdijk de wandelaars afhalen. Gezamenlijk kwam men in Scherpenisse terug, een prachtig gezicht, 's Avonds gaf de muziekvereniging een concert op het terrein van dhr. L. J. Jansens. Ook de gym. van Poortvliet en Tholen verleenden toen hun medewerking. Het Pijpercorps gaf ver volgens nog een concert, dat zeer in de smaak viel. Er was, mede dank zij het mooie weer, goede belangstelling. Men schat dat er ongeveer 900 personen op het terrein waren. Zo kan Op Stap op een geslaagde dag terugblikken, waarvan inzonderheid de secretaris eer had van zijn vele moeite. Met vertrouwen kan Op Stap naar zijn volgend lustrum op stap gaan. WEDVLUCHT QUIEVRAIN Afstand 130 km. los 12.15. 1ste duif 14.04.27, laatste 14.52.23. Iz. A. Hage 1 17. L. C. Hage 2 21. J. Bevelander 3 6 7 18. A. de Koek 4 20. v. d. Hoek 5 9. M. K. Speyer 8 11 15 16 19. J. Hage 10 12 13. M. Noordijke 14. GUNNING VAN 2 WONIGEN De onlangs aanbestede 2 gemeente woningen zijn thans gegund aan de heer Rijnberg te St. Maartensdijk voor de som van 20.950,Die twee woningen kan deze gemeente zeer goed gebruiken. ONGEVAL In de Langestraat alhier had deze week een aanrijding plaats tussen Chr. Krijger en G. v. As. In deze straat stond een groentekar van Geuze. Krijger wilde met zijn auto passeren en v. As dacht, dat hij de auto en groentekar nog voorbij kon, maar kwam toen met zijn rijwiel in de knel. Het werd practisch in elkaar gedrukt. Toch deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. GESLAAGD Te 's-Hertogenbosch slaagde de heer W. Geuze alhier voor het vakdiploma Groente en Fruitteelt. RINGRIJDERIJ Een Zaterdagmiddag werd alhier een ringrijderij met attractienummers gehouden op de weide van Jan Mosselman in de Noordweg. 9 rijtuigen namen deel aan de rijderij. Uitslag ringrijderij met dames: Toon Goorde 17 ringen le prijs; L. Nie- mantsverdriet 2e pr.; J. Hoek 3e pr.; M. A. Geuze 4e pr.; A. Gaakeer 5e pr. Uitslag stoelendans te paard (met dames) A. Gaakeer le pr.; L. Niemantsverdriet 2e pr.; G. Geluk 3e pr. Stoelendans met paard alleen: M. A. Geuze le pr.; T. Goorde 2e pr.; J. Hoek 3e prijs. Attractienummer (appelshappen): A. Ga- keer le pr.; M. A. Geuze 2e pr.; J. Hoek 3e prijs. VOGELPEST Bij de kippen van een particulier werden verdachte verschijnselen waargenomen, die op pseudo-vogelpest wezen. De kippen zi n uit Gelderland afkomstig. Alle nodige voor zorgsmaatregelen werden genomen. Meer' dere malen is reeds gebleken, dat die soort kippen afkomstig zijn van de niet-erkende handel. Laat men daar toch voorzichtig mee zijn. Zondag 30 September 1951 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. B. G. A. v. d. Wiel vm. Bed. H. Av. en nm. Nabetrachting Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. J. v. Halsema Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. Vergunst uit Zeist. Bed. H. Avondmaal en H. Doop Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur dhr. L. Gebraad Ned. Prot. Bo n d nm. 5 uur ds. J. Goorhuis, Ned. Herv. pred. te Tilburg OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. R. C. v. Putten In beide diensten collecte ziekenfonds Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur ds. Jonker uit Voorburg Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. D. J. van Dijk Collecte ziekenfond Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. G. Enkelaar Oud-Geref. Ge me en te 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. de Bres Bed. H. Doop, collecte verwarming Vrijdag 5 Oct. nm. 7 uur ds. J. van Dijk te Gameren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2