geïnformeerd om die opbergplaats te doen bouwen. Om de brandweeraangelegenheden voor ditmaal weer te besluiten, leest de voor zitter nog een vlot rapportje voor van de commandant inzake de brand te Scherpe- nisse (drogerij). In 5 minuten waren allen present en spoedig was men ter plaatse, waar men zich onder leiding schaarde van de brandweercommandant van Scherpenis- se. Het was niet meer nodig daadwerkelijk hulp te verlenen en ongeveer 7 uur was men weer terug in de gemeente. De Min. v. Wederopbouw deelt mede, dat er een wijziging is gekomen in de an nuïteitslening, zodat ook de begroting wat moest worden gewijzigd. Gevraagd wordt aan de gemeente-ambte naren die een dagtaak voor de gemeente hebben een tegemoetkoming te geven in de premie ziektegeld, die zij moeten betalen. Max. 50,voor dit jaar. Zonder hoof delijke stemming wordt daartoe besloten. De heer H. M. Duijnhouwer vraagt een tegemoetkoming in de reiskosten voor schoolbezoek van zijn dochtertje aan de Ge reformeerde Gem. School met v.g.I.o.-afde- ling te Tholen. Hij verklaart daarbij bezwa ren te hebben tegen het onderwijs op de scholen binnen een straal van 4 km van zijn woning. Waar dit stuk nog niet door B. e'n W. is besproken, vraagt de voorzitter het te renvoyeren naar het Dag. Bestuur, die dan advies kan uitbrengen of aanvrager daarop recht heeft. De heer Krijger zou niet graag willen, dat alle inwoners van de Geref. Gem. er zo over dachten, want dan zou het Poortvliet veel geld gaan kosten. De voorzitter geeft als zijn mening te kennen, dat weliswaar ieder vrij is zijn kind op die school te doen, die hij verkiest, maar men dan toch niet moet komen aankloppen om vergoeding met het vermoedelijk inko men dat deze aanvrager heeft. Dan moet men ook de consequenties van het principe willen dragen. Hij stelt voor afwijzend te beschikken. De heer van Ast wil de aanvrage ter on derzoek aanhouden tot een volgende ver gadering. Daartegen heeft de voorzitter, evenals de andere leden geen bezwaar. Voorgesteld wordt aan mej. Nieuwen- huijze per 1 Augustus jl. eervol ontslag te verlenen als tijd. handwerkonderwijzeres, nu mej. v. d. Maas haar akte voor dit vak heeft gehaald. Er is niemand tegen, zodat dit ontslag onder hartelijk dank voor de be reidwilligheid wordt verleend. Mej. v. d. Maas zal de taak van mej. Nieuwenhuijze nu ook voor dat vak overnemen en de ge meente de kosten vergoeden, die door dit dienstverband door haar zijn gemaakt, door middel van een gift. Zowel het werk van mej. Nieuwenhuijze als het gebaar van mej. v. d. Maas wordt op prijs gesteld. ZES DUIZEND GULDEN De begroting 1952 is onderzocht. Het duurde nog wat langer dan het plan was door enkele omstandigheden verband hou dend met woningbouw. De commissie van onderzoek heeft geen aanmerkingen, zodat thans wordt geadviseerd tot vaststelling. De voorzitter deelt vooraf nog mede, dat in zonderheid de post voor krankzinnigenver pleging zeer hoog is. Hiervoor alleen moest 6460,worden geraamd of 1725,per patiënt. Het eindcijfer van deze begroting be draagt in ontv. en uitg. 118.294,63 met een onvoorziene post van 1200,en na af neming uit de reservepot tot een bedrag van ƒ6619,13. In de reservepot kan men nu dan ook niet meer vinden dan een paar duizend gulden. Allen zijn voor goedkeuring van deze begroting. Vervolgens worden met algemene stem men herbenoemd de heren v. Ast, B. den Boer, Jansen, Deurloo en M. Quist als leden van de advies-woonruimtecommissie. DE TWEE HUIZEN Ter sprake komt dan opnieuw de bouw van de twee woningwetwoningen. Zoals be kend lag men enigszins overhoop met de laagste inschrijver, die een post vergeten bleek te hebben en deze er daarom bij wou trekken. Dhr. Wesselo heeft zich na de laatste geschiedenis hierover nogmaals met Rijnberg in verbinding gesteld en de totale inschrijvingssom is nu op ƒ21.950,ge komen. Maar dhr. Wesselo vond het be drag v©or het metselwerk te hoog, omdat de Gebr. Holm in Duiveland voor een zelfde woning 1000,lager stonden. Met die aannemers geconfereerd hebbende, bleek dhr. Wesselo dat het daarvoor kon en dat is dhr. Rijnberg meegedeeld, die bereid zou zijn de 1000,er af te doen, zodat het uiteindelijk bedrag dan 20,950,zal wor den. De voorzitter zegt dat hij dit laatste bedrag niet zo gek hoog vindt. Dhr. Krijger kan dat alles bij elkaar geen aanbesteding meer noemen. Het is een loven en bieden. De voorzitter zegt, dat Rijnberg nu eerst nog met de Gebr. Holm wil praten of zij daarvoor het metselwerk willen doen. Hij wijst er tevens op, na een gestelde vraag door een der leden, dat het oorspronkelijk inschrijvingsbedrag van dhr. Rijnberg 19.840,bedroeg. Hij vindt dat, wan neer het met Gebr. Holm in orde komt, men het dan. nu ook maar aan Rijnberg moet gunnen en laten uitvoeren. Dhr. Krijger geeft met nadruk in over weging er steeds een goede opzichter bij te zetten, want van de woningen die eer der gebouwd zijn, deugt niets. De voorzitter antwoordt, dat dhr. Blaas een goede opzichter is, dus men kan er op aan, dat het dan wel in orde zal komen. Dhr. v. Ast twijfelt er aan of men na de conferentie van Rijnberg met Gebr. Holm nog wel tot overeenstemming zal komen, maar als dat het geval is, is hij er ook maar voor te beginnen. Die woningen zijn nu eenmaal hard nodig. Ja, zegt dhr. Krijger en lukt dat niet, dan opnieuw aanbesteden en dan alles apart, zoals timmerwerk, metselwerk, enz. Dan hebben ook de eigen inwoners meer kans. Daar is de Raad het volkomen mee eens. Goed. B. en W. worden dan ge machtigd dit verder uit te zoeken en het voor genoemd bedrag ad 20.950,te gun nen aan Rijnberg. Op een vraag welke woningen dit wor den, antwoordt de voorzitter: huurkoop woningen. Dhr. v. Ast vindt dat een goede oplos sing. Wanneer men in staat is daarvoor iedere week 10,uit te trekken, heeft men binnen 20 jaar een eigen huis betaald en niet eens zo erg duur. Het enigste be zwaar is, dat het toch voornamelijk alleen de beter gesitueerden zijn, voor wie zulks mogelijk is. De voorzitter wijst er nog op, dat de huurkoper de indeling van de woning op eigen kosten kan wijzigen bij de bouw. Aangaande de opmerkingen in vorige vergadering, - deelt de voorzitter mede, dat de nieuwe woningen genummerd worden bij het opverven, waaraan men is begonnen, dat het uitdunnen van de boomtoppen op het kerkhof niet noodzakelijk wordt geacht en dat men aan de Paasdijk bezig is. RONDVRAAG Dhr. van Hout wijst er op, dat dhr. D. Uyl ongeregeld bezoek krijgt van de deur waarder, die hem komt meedelen, dat hij uit zijn woning moet en dat deze sombe re aankondiging Uyl ook geregeld weer geld kost. De woning is onbewoonbaar ver klaard, maar moet de bewoner nu die kos ten van het proces betalen De voorzitter antwoordt hierop dat door het Kantongerecht is bepaald dat de be woner per 1 Juli 1953 die woning verlaten moet hebben, maar dat hij de kosten van dit vonnis direct moet betalen. De voor zitter vindt dit laatste zelf ook verschrik kelijk. Het gaat z.i. te ver om de bewoner, die in deze toch onmachtig is, tot de kos ten te veroordelen. Er wordt aan gewerkt om hiervan ontheffing te krijgen. Momenteel is de Kantonrecher reeds be reid het in termijnen te laten doen. De raadsleden delen de mening van de voor zitter. Onderzocht zal worden of het mogelijk is in Strijenham een woning zodanig in orde te maken, dat men er weer behoorlijk in kan wonen. Wanneer de eigenaar enige tijd de huur afstaat, tot de kosten binnen zijn, zou de gemeente een nieuwe vloer kunnen bekostigen. En dan was er toch weer een gezin onder de pannen. Dhr. Krijger vraagt nogmaals, wanneer de grond nu wordt uitbetaald, die 3J^ jaar geleden al aan de gemeente is overgedaan. De voorzitter zegt, dat hij daaraan niets kan doen. Hij zal dit verzoek nogmaals aan de notaris doorgeven. Dhr. v. Hout vraagt of er geen snel heidsbeperking voor auto's kan worden in gevoerd in de kom van deze gemeente. De voorzitter zal het eens nakijken. Hij meent, dat men er weinig resultaat mee zal heb ben. De voorzitter wijst er ook nog op, dat in vorige vergadering wel verklaard is, dat men spoedig zou beginnen aan verbe tering van het weggedeelte TholenScher- penisse, maar thans vernam hij officieus dat er wel eens niets van zou kunnen komen. Dhr. Vroegop wil de putten nog gelicht zien in het straatgedeelte vanaf garage v. d. Klooster tot bij M. Oosdijk. Ook dit zal worden bekeken. Daarna sluiting op de gebruikelijke wijze. N. N. Wat is de naam en het adres van de landbouwdeskundige voor het eiland Tholen, die speciaal advies ver strekt inzake pachtovereenkomsten voor bouwland aan het Kantongerecht te Zie- rikzee. Antwoord B. Het is ons niet bekend, dat iemand daarvoor speciaal is benoemd. Bij het Kantongerecht is er ook wel een Pachtkamer, maar het beste lijkt ons, dat U zich wendt tot de Grondkamer te Goes. Daar zal men zeker bereid zijn nader advies te geven. H. vraagt tot welke instantie hij zich moet wenden om in het bezit te komen van contractloon, menende daarop recht te heb ben, evenals op vacantiebonnen van zijn werkgever. Antwoord H. Wanneer U daarop recht hebt, zal naar onze mening Uw werk gever U dat niet onthouden, gezien de G.A.O. U kunt in elk geval informeren bij de Stichting v. d. Landbouw te Goes na volledige opgave van loon en omstandig heden. Aa schrijft: Ik heb fotonegatieven ge kregen en geprobeerd die schoon en helder te krijgen, maar het is niet gelukt. Ze zijn wel schoon maar erg dof en vol kras sen. Weet U een middel om ze schoon en helder te krijgen. De negatieven zijn be stemd voor een zieke, die er allerlei aar dige dingen van maakt. Antwoord V. Een middel is ze schoon te maken in kokend water en dan voorzich tig afwrijven. In geen geval met een mes of ander voorwerp op de negatieven ko men. Beter gaat het nog met een oplossing water en natronloog van 10 a 20 Ook dan moet U opletten de films niet langer in de oplossing te laten dan strikt nodig is, anders worden ze dof. Van krassen zult U dan geen last hebben. D, v. O. heeft een huis gekocht en vraagt of hij de huurder nu per deurwaarder moet laten aanzeggen dat de huur is opgezegd en hoe lang de huurder dan nog in zijn huis kan blijven. Antwoord B. Huuropzegging hangt in de eerste plaats af van het huurcontract. In de tweede plaats gaat het tegenwoordig zo maar niet om een huurder uit een huis te zetten, wanneer daarvoor geen gelijk waardige woning kan worden aangeboden. Zodat U in veel gevallen met het eerste nog niet zo veel opschiet. Om dat echter duidelijk te kunnen beantwoorden, moeten we meerdere gegevens hebben inzake het huurcontract. St, H. Drie maanden geleden kocht ik een gehoor-apparaat met garantiebewijs voor 1 jaar. Steeds hapert er iets aan en tweemaal is het al door de leverancier nagezien bij mij thuis, terwijl het later nog eens ter revisie is meegegeven. Nog steeds Is het niets met de werking. Nu hebben we al een keer of 5 geschreven, maar krij gen geen antwoord. Kan ik het geld terug eisen bij inlevering van het apparaat Zo men daartoe niet genegen is, wat is dan de weg Antwoord Mi. Het beste lijkt ons, dat u zich nogmaals persoonlijk met de leverancier in verbinding stelt. U dient dan bij hem te komen met het apparaat en het garantiebewijs. U laat hem in uw aanwe zigheid constateren, dat het apparaat niet deugt en eist aan de hand van het ga rantiebewijs en het reeds drie maal herstel len in de korte tijd van drie maanden, een ander apparaat, of anders uw geld terug. Weigert hij dit, dan kunt u een aanklacht indienen, wegens het in gebreke blijven. Chrs. S. Ik word binnenkort 65 jaar en val dan onder de noodwet Drees. Hoe veel wordt er afgetrokken van inkomsten uit pensioen, een eigen huisje en andere bijverdiensten Ik meen, dat het de helft is. Is dit juist? Antwoord Mi. Uw veronderstelling is juist. Slechts met het eigen huisje is het iets anders gesteld, daar dit als kapitaal beschouwd wordt. Bovendien maakt het ook nog verschil of u er zelf in woont, of dat het aan anderen verhuurd is. In ieder geval wordt het getaxeerd en voor een be paald bedrag afgetrokken van uw ouder domspensioen. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de Raad van Arbeid. A. E. Ik heb een vriend, die waar schijnlijk in het volgend voorjaar moet opkomen voor militaire dienst. Door zijn financiële steun aan zijn ouders is hij prac- tisch onmisbaar, zijn vader heeft een hart kwaal en kan niet werken. Ook op de fabriek waar hij werkt is hij moeilijk te missen, daar hij werkzaamheden verricht, die een zekere specialiteit vereisen. Kan hij van de dienstplicht ontheven worden Antwoord Mi. Uw vriend kan niets doen alvorens hij een oproep voor de dienstplicht heeft gekregen. Wanneer hij die ontvangen heeft, kan hij een verzoek tot uitstel of ontheffing richten tot de mi nister van oorlog of van marine, al naar gelang het wapen waar hij bij zou worden ingedeeld. Dit verzoek moet geschieden via de burgemeester van zijn woonplaats, die hem hiervoor ook de nodige formulieren kan verschaffen. Vrijstelling van dienst kan hij alleen krijgen, wanneer hij meer dan -Is van het totale inkomen van het gezin voor zijn rekening heeft. Hij wordt dan hoofd kostwinner genoemd. Dit is de enige manier waarop hij het proberen kan. C. D, Moet ik als bezitter van een bestelauto contributie betalen aan de Eigen Vervoerders Organisatie? Antwoord C, Bezitters van vrachtwa gens of bestelauto's, die producten of goe deren voor eigen zaak vervoeren, zijn auto matisch lid van de E.V.O. en wettelijk ver plicht de contributie te betalen, ook al heb ben zij daar persoonlijk geen belang bij. Abonné E. Ik wil mij bekwamen voor het diploma detailhandel tabak. Is hiervoor een cursus en tot wie moet ik mij dan wenden Antwoord M. U kunt zich hiertoe wenden tot de Stichting Vakexamens klein handel tabak, Laan van Meerdervoort 110 te Den Haag, waar men u alle gewenste gegevens kan verstrekken. A.J.S. vraagt hoeveel bewoonbare woningen de gemeente Poortvliet telt, boerderijen inbegrepen. Antwoord-H: Bij navraag is ons ge bleken, dat dit er 345 zijn. B.B. Ik heb jonge konijnen geboren tussen 1 Februari en 30 April. Ze worden goed gevoederd met enkel gras, wat ze ook graag eten. Nu komt het voor dat ze na het eten toch magerder worden en plotseling met de achterpoten onder het lijf zich door het hok slepen. Soms zijn ze dan binnen een uur dood. Bij de oude konijnen die het zelfde eten krijgen is dat niet zo. Wat is hieraan te doen Antwoord-dZ. Het is niet onmogelijk dat de konijnen lijden aan coccidiosis. Dit is een parasitaire darmontsteking. De oudere dieren zijn hiervoor niet meer ge voelig. Tegen deze ziekte zijn goede ge neesmiddelen bekend. H. v. E. schrijft tot op heden werkzaam te zijn in de landbouw en sedert enige jaren 's avonds te hebben gestudeerd. Hij heeft een diploma Alg. Ontw. en het Mid denstandsdiploma. Daar hij het gevaar van werkloosheid ziet toenemen in de landbouw, vraagt hij wat hij moet doen om bij de politie te komen. Waar hij zich kan op geven voor een politiecursus, op welke leef tijd (hij is 18 jaar) hij daar bij kan ko men en wat hij eerst moet doen. Antwoord G. Om bij de Rijks- of gemeentepolitie te kunnen worden aange steld moet men voldoen aan verschillende eisen, nl. de Ned. nationaliteit bezitten, van onbesproken levensgedrag zijn, voldoen aan een geneeskundige, psychologische en psy chotechnische keuring, blootvoets een lengte hebben van 1.75 of min. 1.72, de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Met genoemde diploma's kan men wel bij de politie komen, mits men vanzelf ook aan de andere voorwaarden voldoet. Maar iemand die voor zijn aanstelling bij de politie reeds in het bezit is van een politie- diploma geniet voorrang. Mondelinge cur sussen in groter verband zijn niet bekend. Het individueel volgen van politie-onder- richt is zeer kostbaar, daar dit onderricht ontvangen moet worden van een Inspecteur of Hoofdinspecteur van politie. Wel zijn er verschillende instituten waar schriftelijke cursussen zijn te volgen, meestal duren ze een jaar. Men moet dus 21 jaar zijn om aan het examen te kunnen deelnemen. Voor prospectussen van diverse instituten kunt U zich wenden tot de pl. politie die gere geld aanbiedingen krijgt. Indien U nog in mil. dienst moet, kunt U zich opgeven voor de Kon. Marechaussee. Indien U echter wilt gaan studeren voor het pol. diploma is het het beste U eerst te onderwerpen aan een medische keuring.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 6