Eendrachtbode Raadsverslag St Maartensdijk Raadsverslag Poortvliet 7c Jaargang No» 45 TWEEDE BLAD 21 September 1951 (Van een medewerker) DONKER EN LICHT Het is nog duister zover het de overname van de Lichtcentrale betreft. Donker ziet het er ook uit voor de gemeente-archieven wanneer er brand zou komen. En de gemeente-rekening 1950 is ook niet bepaald een lichtpunt. Zodat er tenslotte alleen tijdens de rondvraag nog een glimwormpje werd ontdekt. moedigheid ook de verbouw van het ge meentehuis te laten uitvoeren, als de raad er vanzelf ook mee accoord zou gaan. Men moet het nog maar even opschuiven. Nodig is het zeker. Stel voor dat er eens brand kwam en al de archieven gingen verloren. Weth. Hage onderstreept nog eens extra wat er in de gemeente nog moet gebeuren. Het kan nu niet. Daar is dhr. Koopman het mee eens. Voor deze dingen schijnt men altijd geld te willen uittrekken en voor andere nodige zaken niet. De voorzitter wijst er op, dat de Raad verantwoordelijk is, wanneer er iets met de archieven gebeurt. Op verzoek van de heer Koopman licht de gemeente-secretaris, dhr. Meloen deze kwestie nader toe. Hij wijst er op, dat bij eventuele brand de oude bevolkingsregisters onherroepelijk verloren zijn en niet meer te reconstrueren. Er is al kortsluiting ge weest. De inwoners zouden de raad beschul digen, wanneer er iets mis ging, hiervoor niet gezorgd te hebben. De registers van de Burgerlijke Stand zouden wel kunnen wor den overgeschreven ter griffie van de Recht bank te Middelburg. Maar dit brengt even goed grote uitgaven met zich mee. De ge meenteraad moet beslissen, zo vindt dhr. Meloen of zij de oude archieven voor de gemeente van belang acht, ja, dan nee. Hij erkent dat het een grote uitgaaf betreft, maar hij acht dit toch wel gerechtvaardigd. Een voorlopige oplossing zou kunnen zijn om ze in een naburige gemeente onder te brengen in een brandvrije kluis. De Raad acht het evenzeer een belangrijke zaak, maar is het met B. en W. eens, dat men er thans niet toe overgaan kan. Men besluit dus op het genoemd schrijven niet in te gaan en (nog) geen kluis te bouwen. Wel zal de electrische leiding in het ge meentehuis worden vernieuwd en b.v. met de gemeente Poortvliet een regeling getrof fen worden om de oude bevolkingsregisters tegen een vergoeding desnoods, op te ber gen, indien Poortvliet daarin zou toestemmen AANBIEDING REKENING 1950 De rekeningen 1950 geven de volgende cijfers aan. Gewone dienst, inkomsten 205.600,76, uitgaven 205.499,60, batig slot 101,16. Kap.dienst uitg. 133.777,15, ink. 89.130,40, nadelig saldo 44.646,75. Dit nadelig saldo betreft de schoolbouw, brandweer en woningbouw en moet door een geldlening voldaan worden. Woningdienst totaal aan baten en lasten 37.387,83, bijdrage gemeente 870,98. Kap. inkomsten en uitgaven 34.104,61. De rekening van het Wezen Alg. Arm bestuur geeft voor de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven 14.542,54 met een bijdrage van de gemeente tot het sluitend maken van deze rekening ad 2306,10. De kap.dienst aan ink. en uitg. 7347,07. Meegedeeld wordt daarna dat gedurende de winkelweek de winkels geopend mogen zijn tot 's avonds 9 uur en des Zaterdags tot 10 uur. EEN PLUIMPJE BIJ DE RONDVRAAG Dhr. Geluk vraagt de verlaatput na te zien bij de Gebr. Koopman. Dhr. Koopman heeft geen aanmerking, wel een opmerking, nl. dat hij het werk van de gemeentewerkman Knuist, dat deze verricht te bij de herbestrating van de haven, zeer waardeert. Hij heeft daar hard aan gewerkt en ik ben trots op het resultaat. Men mag zich gelukkig prijzen zo'n werkman aan de gemeente hebben. Weth. Hage vindt dat ook en zegt dat er rekening is gehouden met het loon na dit goed stuk werk. Dhr. Koopman is daarover verheugd. De andere leden zijn het met het gesprokene eens. Knuist heeft een prachtig voorbeeld gegeven dat men met weinig geld en veel werklust toch heel wat voor de ge meente kan doen. De voorzitter is dank baar voor dit eeresaluut aan de gemeente werkman. Hij is het er volkomen mee eens. Weth. Hage wijst er op, dat in het laatste raadsverslag in de Eendrachtbode nog een zetfout is geslopen. Er stond nl. dat het verboden is om met meer dan een wa gen door de gemeente te rijden. Dit moest zijn met „twee" aanhangwagens. (Wij en dus ook de krant zijn steeds voor ver betering vatbaar red.) Dhr. o.d. Brouw vindt dat er bij het aan brengen van de verlaatput achter 't Bos nergens rekening mee is gehouden. De putten liggen te hoog. Nu kan men dat wel wijzi gen, maar het blijft een noodtoestand. Heel de gemeente is haast een verlaatput. De ha ven ligt er goed bij, maar het had wel 1.000.goedkoper gekund als er minder zand voor gebruikt was. Hij zou graag zien dat daaraan meer aandacht werd besteed. Ook in de Julianastraat. Weth. Bout merkt op, dat laatstgenoemde straat is gezakt. De voorzitter zal het be kijken. Dhr. de Viet wijst nog op het pad achter de nieuwe woningen. Ook dat wordt be keken. Dhr. Koopman zegt dat daar de huizen hoger gebouwd hadden moeten worden en de grond niet weggraven. „Dat heeft Burge meester Schuller met dhr. Argelo klaarge maakt, antwoordt weth. Bout. Dhr. Langejan vraagt tenslotte wanneer de Pui voor het gemeentehuis nu wordt her steld. En dat zal gebeuren zodra er ver gunning is, zegt de voorzitter die de hamer dan laat neerkomen: sluiting. "iSMfcaöiï*! Alleen met een flink bedrag uit de reserve werd een sluitende begroting 1952 op tafel gelegd. Het schijnt dat er op den duur in Poortvliet toch weer twee woningen zullen bijkomen. Bovendien heeft men de mooie brandspuittrekker al binnen. Dinsdag 18 September werd te St. Maar tensdijk een voltallige openbare raadsverga dering gehouden. In zijn openingswoord herdenkt de voorzitter het overlijden van dhr. J. van Nieuwenhuijze ambtenaar ter secretarie, die gedurende vele jaren de gemeente heeft gediend. Voortdurend tob bende met een zwak en ziek lichaam heeft hij zijn taak naar behoren vervuld en vele geslachten zullen zijn sierlijk handschrift 'kunnen bewonderen als er iets opgeslagen moet worden. Persoonlijk heb ik steeds goed met dhr. van Nieuwenhuijze overweg ge kund en toen ik het bericht ontving dat hij dood en begraven was, heeft dit mij, ondanks het feit dat wij wisten dat het zeer slecht met hem gesteld was, diep ge schokt. Hij spreekt de hoop uit, dat de nabestaanden de kracht mogen vinden hun verlies te dragen en dat hij zelf in vrede moge rusten. Voor kennisgeving worden daarna ver schillende ingekomen stukken aangenomen, zoals goedkeuring door Ged. Staten ver bouw school, de vacantietoeslag 1951 en de wijziging begrafenisrechten. Ook de nieuwe controleregeling betreffende het geldelijk be heer van met de boekhouding belaste amb tenaren is goedgekeurd. De gemeenschappelijke brandweerregeling zal op verzoek van het gemeentebestuur van Stavenisse enige wijziging ondergaan. Zo zal de uittreding kunnen geschieden na 31 December 1965. De Minister van Wederopbouw heeft bericht zich te kunnen verenigigen met de nieuwe regeling betreffende de huurprijzen der voor-oorlogse gemeente-woningen. Ged. Staten hebben bericht gezonden dat de pogingen om te komen tot stichting van een ambachtsschool hun instemming heb ben. De voorzitter zegt met dit bericht in zijn schik te zijn, al weet hij wel dat die school er nog niet staat. De heren A. M. van Gorsel en L. Bolier worden op verzoek geplaatst op de lijst voor land van de gemeente. Een nieuwe kindertoelage-verordening wordt met algemene stemmen vastgesteld. Het Bureau voor Monumentenzorg bericht dat voor 1952 geen bedrag op de Rijksbe groting is geplaatst voor restauratie van de gemeentetoren. En dit ondanks het feit dat de Zeeuwse torens hun grote aandacht heb ben en ze t.z.t. alle in orde zullen worden gebracht. Het besluit tot het toekennen van een toeslag op zijn pensioen aan wijlen dhr. van Nieuwenhuijze kunnen Ged. Staten in die vorm niet toelaten. Besloten wordt bedoeld raadsbesluit in te trekken en eenzelfde resultaat te bereiken door middel van een gratificatie. De Raad kan zich hiermede verenigigen Allen gaan ook accoord met de wedde- verhoging voor de wethouders ad 5 °/0 van 16 Maart 1951 af. Dhr. J. Ponse verzoekt om toekenning van een bijdrage ad 65.in gemaakte af- wateringskosten, van welke verbetering ook de gemeente zou profiteren. Dhr. Koopman zegt niet persé tegen dit geval te zijn, maar verwacht dat er een onrustbarend aantal verzoeken zal volgen. Hij vraagt of de gemeente het had moeten doen, indien aanvrager het euvel zelf niet had opgelost. De voorzitter zegt van niet. Dhr. o. d. Brouw vindt dat de raad voor een fait-accompli wordt gesteld. Men vraagt om iets te maken wat al gemaakt is zonder de gemeente er in te kennen. Nee, over het algemeen is men bang dat door inwilliging van dat verzoek vele pennen zullen wor den opgenomen. Unaniem besluiten de leden het verzoek niet in te willigen. Ged. Staten berichten enige opmerkingen betreffende het onderzoek der gemeente-be groting 1951. B. W. stellen voor aan het gestelde te voldoen waarbij zowel een be grotingswijziging van de gemeentebegroting is gevoegd als van het woningbedrijf. OVERNAME VAN DE CENTRALE VLOT NIET Ingekomen is ook een schrijven van de P.Z.E.M. betreffende de overname van de Electrische Centrale, waarin o.a. zoveel wordt meegedeeld, dat deze instantie de schuld niet gelijk met het bedrijf gaat over nemen. Dat blijft voor rekening van de aan deelhouders (leden). Algemeen wordt van dit schrijven met groot leedwezen kennis genomen. Want het zal de leden niet mee vallen. Dhr. Koopman merkt op, dat men toch niet verplicht is lid te worden van de P.Z.E.M.. En dus lichtstroom af te nemen Dhr. o. d. Brouw blijft bij zijn eerder geuite mening, dat het bestuur van de Cen trale niet voldoende heeft aangedrongen op verlenging van de concessie. Die zou ver lengd moeten zijn tot de schuld was afgelost. Hij zou er niet direct voor stemmen om door de gemeente 10.000 aan de P.Z.E.M. te laten betalen. Er is mogelijk nóg wel ver lenging te krijgen. Met de vaste verbruikers zal het immers wel gaan, maar de kleintjes zijn de dupe. Wij hebben 64 gemeente woningen en een 100.per woning maakt er ook ruim 6000, Weth. Hage wijst er op, dat er wel over gesproken is om 5 jaar door te werken, waarmee men uit de schuld kon zijn. Dhr. o.d. Brouw meent, dat men voor andere doeleinden geen 10.000 los zou krijgen. Het bestuur van de Centrale werkt er zelf maar te weinig voor. Als de 150 leden nu eens 10.000 over hadden, zouden ze niet praten om deze winst te gaan ver delen en de gemeente er ook van te laten profiteren. Voor de schuld zijn we echter wel goed genoeg. Dhr. Langejan heeft het al lang door: van welke kant men het ook bekijkt, geld zal het kosten. Weth. Hage: En als de Centrale nu con cessie kreeg zou ze een motor van 20.000 moeten kopen. Stel dat het dan verkeerd loopt. Wij moeten van twee moeilijkheden de minst grootste kiezen. De voorzitter meent dat verdere actie van de Centrale moet uitgaan. Dhr. Hage deelt mede dat de Commissaris der Koningin be richt heeft gezonden te zullen trachten nog tussenkomst te verlenen en tot een oplossing te komen met de P.Z.E.M. Het Hoofd der school verzoekt het be drag per leerling voor de school te ver hogen. B. 6 W. stellen voor dat op 5. per leerling te brengen. De heer Koopman acht, in verband met de duurte van boeken, enz. 6,wel gerechtvaardigd. Met alge mene stemmen wordt besloten een bedrag van ten hoogste 6.per leerling op de begroting 1952 te plaatsen. De Voogdijraad vraagt subsidie van de gemeente voor de jongeman Hage, indien het Rijk de hogere onkosten niet bijbetaald. De Raad willigt dit verzoek in. De gemeenteraad van Aardenburg nodigt die van St. Maartensdijk uit tot een twee daags bezoek aldaar. Men zal bij collega's kunnen slapen. De voorzitter vraagt of de raad daar iets voor voelt. Dhr. Geluk vindt twee dagen bezwaarlijk. Dhr. Koopman heeft er geen tijd voor. Besloten wordt één dag naar Aardenburg te trekken in de auto van de burgemeester en van Geluk. EEN KLUIS ZEER GEWENST In behandeling komt dan het eventueel bouwen van een kluis in het gemeentehuis. Blijkens een ingekomen schrijven van de Directeur van Bouw- en Woningtoezicht zou de wijziging van de inrichting van het gemeentehuis 12.000 kosten. En nu vinden Burgemeester en Wethouders het wel nodig, dat er een kluis komt, maar zijn toch ge schrokken van de prijs. Er is nog veel te doen in de gemeente, zoals verbetering straatverlichting, een speeltuin, nieuwe be strating, nieuwe pui voor het gemeentehuis, een bergplaats voor de brandweer, enz. enz. Daarom heeft het dag. bestuur geen vrij De Poortvlietse raad vergaderde Woens dagmiddag jl„ waarbij weth. Krijger ontbrak. Na opening met ambtsgebed en notulen wordt een punt aan de korte agenda, die toch nog ruim 2 uur in beslag nam, toe gevoegd. Goedgekeurd was door Ged. Staten de gewijzigde vergoeding voor het brandweer personeel. Er was ook een controle-rapport over de gemeentekas van het Verificatiebureau, dat geen opmerkingen ontlokte. Van het gemeentebestuur van Ovezande een bevestiging van de verkoop van de brandspuittrekker voor de prijs van 1500,- compleet met 2 zitbanken voor 10 personen, de opbouw, reservewiel, kortom alles inbe grepen. Deze trekker is Maandag gehaald, aldus de voorzitter en staat nu bij De Jonge. Ze moet nog ontdaan worden van de gemeentewapens van Ovezande en omlig gende gemeenten en voorzien van het Poortvliets wapen. Er moeten nog enkele andere kleinigheden aan worden gewijzigd en dan zal men te meer zeggen, dat ze uit stekend voldoet. Het is werkelijk geen slechte koop. Er kan nu ook mee gereden worden naar de cursus. Ze zijn geweest van de Brand weerinspectie, zo vervolgt de voorzitter, waarbij o.m. is gesproken over een gemeen schappelijke brandweer met Tholen, Oud- Vossemeer, Poortvliet. Men zou daarvoor jaarlijks ruim 400.moeten betalen en de voorzitter heeft er meteen maar bijgezegd, dat hij er geen steek voor voelt. Dat kon de meneer van de Inspectie zich indenken, die er evenmin warm voor liep. Toen de nieuwe trekker ter sprake kwam zei men van de Inspectie, dat die wagen was afgekeurd. „Dan zal ik direct Ovezande opbellen", had daarop de voorzitter geant woord, want dat heeft men daar niet ge zegd." Dat vond de Inspectieman toch schijnbaar nogal kras, want hij begon enigs zins anders te praten. Het kwam er toen op neer zoals het dag. bestuur van Ovezande wel meegedeeld heeft, nl. dat ze niet ge schikt was voor de zandwegen daar. Nou, de Inspecteur vond de trekker voor deze gemeente wel geschikt. Er is nog iets dit betreffende. Een zekere heer Kruif, makelaar vraagt 5 aanbreng- provisie. Hij had er nl. voor gezorgd, dat men genoemd adres te weten kwam. En nu vindt hij zelfs, dat die premie wat lang uitblijft. Dhr. Vroegop vraagt of het verplicht is die premie te betalen. De voorzitter meent van wel. De heer de Graaf vindt het billijk. Het kost nu 75.en men heeft een goede en goedkope trekker. Had men verder moeten zoeken, dan had het meer gekost. Daar zijn de andere heren het mee eens. Na afwikkeling zal genoemde makelaar de premie krijgen. Ook moet nu gezorgd worden voor een trekker-opbergplaats, een plan dat reeds eerder is besproken. B. en W. vragen mach tiging dat nu uit te voeren. Inmiddels is de begroting voor trekker en bergplaats, geraamd op 5500,door Ged. Staten nog niet goedgekeurd, hoewel dit thans ieder ogenblik kan worden verwacht. Men zal na de voordelige koop van de trekker dit bedrag niet nodig hebben, al zal de op bergplaats wel wat meer kosten dan ge raamd is. Het Dag. Bestuur krijgt machti ging, nadat eerst nog eens elders zal zijn

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 5