WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLONO WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht GEHEIME DIENST (I) Spionnage zo oud als de wereld Adviezen voor huisslachters. Deflatie en devaluatie De sluiting der Staten-Generaal* Een sobere plechtigheid* Tweehonderd gymnasten demonstreren. 7e Jaargang No. 44 14 September 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Dinsdag 18 September (de be roemde derde Dinsdag) zullen in Den Haag weer duizenden mensen langs de straten staan opgepakt om maar een glimpje op te vangen van de sprookjesachtige stoet, welke zal rijden van het Paleis Noordeinde naar het Binnenhof. Prinsjesdag is dan weer aangebroken, hetgeen be tekent dat H.M. de Koningin offi cieel het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal zal openen. Dat dit altijd geschiedt op de derde Dinsdag in September is niet toevallig. Deze datum is genoemd in onze hoogste Nederlandse wet: onze grondwet. Evenmin is het toevallig, dat H.M. de Koningin dit persoonlijk doet en dat zij ieder jaar opnieuw in de gouden koets de grootste luister bij zet aan dit festijn. Want in de grondwet is bepaald, dat de zitting der Staten-Generaal in een ver enigde vergadering der beide Ka mers door de Koning of door een commissie van Zijnentwege wordt geopend. Dat H.M. de Koningin dit doet, is echter op den duur een prachtige traditie geworden, waarvan wij niet graag zouden afwijken. Men zal echter begrijpen, dat aan de opening van de zitting der Staten-Generaal een sluiting vooraf moet gaan. Er moet nu eenmaal iets dicht zijn, wil men het open kunnen maken. En zo ziet men het ook ieder jaar ge beuren, dat het zittingsjaar op de Zaterdag voor de derde Dinsdag in September wordt gesloten. Staat de opening altijd in het middelpunt van de belangstelling, de sluiting gebeurt bijna geruisloos. Ook voor deze sluiting bepaalt de grondwet, dat deze geschieden moet door de Koning of door een commissie. Maar de traditie leert hier, dat de Koningin dit nooit zelf doet, maar dat de commissie bij Koninklijk Be sluit wordt aangewezen. Natuurlijk staat men reeds direct voor de vraag uit welke personen deze com missie moet bestaan en het antwoord zal voor velen die niet thuis zijn in ons staatsrecht zeer bijzonder zijn, nl.: alleen de Minister van Binnen landse Zaken. Dit is dus een één- manscommissie. Men kan zich voor stellen, dat scherpslijpers als Kamerleden nu eenmaal zijn deze kwestie eenmaal een strijdpunt is geweest. Maar men redeneerde aldus, dat het woord „commissie" oorspronkelijk „opdracht" beteken de en dat is een taak, welke men gerust één man kan laten vervullen. Het feit dus, dat de zitting alleen maar wordt gesloten door de Minis ter van Binnenlandse Zaken, dit maal Minister Van Maarsseveen, maakt het reeds begrijpelijk, dat dit geen spectaculair vertoon is. Toch komt deze bewindsman niet in zijn eigen auto voorrijden, maar krijgt hij de „creme de caleche" ter be schikking, een mooi rijtuig van H.M. de Koningin. Wellicht zal een enkele wandelaar op het historische Haag se Binnenhof zich afvragen wat er precies aan de hand is. Zou hij echter zo nieuwsgierig zijn, dat hij zich naar binnen liet lokken dan zou zijn teleurstelling ongetwijfeld wel groot zijn. De wandelaar kon dan zien, dat lang niet alle Eerste en Tweede Kamerleden aanwezig zijn en hij zou bemerken, dat de hele „plechtigheid" binnen de tien minu ten afgelopen is. Inderdaad, de slui ting geschiedt zeer simpel. Minister Van Maarsseveen zal ontvangen worden door een commissie van in- en uitgeleide, welke wordt benoemd door de voorzitter van de verenigde vergadering, de voorzitter der Eerste Kamer, Mr. Jonkman. Daar na is dan het woord aan de Minis ter van Binnenlandse Zaken, die er ongetwijfeld op zal wijzen, dat het Parlement het afgelopen zittingsjaar hard heeft gewerkt. En hij zal daar voor de dank van de Koningin, op wier last hij spreekt, overbrengen. Voorzitter Jonkman kan dan ten slotte constateren, dat de commissie van uitgeleide haar werk heeft ge daan. Dit wil zeggen, dat de Minis ter na zijn heel korte speech weer is vertrokken. De commissie wordt dank gezegd voor al het werk dat zij heeft gedaan en de voorzitter rest niets anders meer dan de ver gadering te sluiten. Dat is de ceremonie, welke te pas komt bij de sluiting van het zittings jaar. Men ziet, het is een eenvou dige zaak. Maar het moet nu een maal gebeuren. Het is een gebeur tenis, welke meestal wordt verge ten en die in ieder geval nimmer in het middelpunt der belangstelling staat. En dat was voor ons de re den om nu ook eens te schrijven over de sluiting der Staten-Gene raal. (Nadruk verboden) De recente „verdwijningen" van atoomgeleerden en diplomaten, de hoogverraad-processen in verschillende landen, hebben opnieuw de aandacht gevestigd op de machinaties van de machten achter de schermen, die, gehuld in het duister der geheimzinnigheid, strijden om het bezit van staats- en militaire geheimen. Reeds de oudste geschiedenis spreekt ons van spionnage. De daden van die spionnen zijn soms roemrijk en heldhaftig, soms walgelijk en verachtelijk. Niet alle spionnen kan men scheren over één kam. In een serie artikelen in dit blad willen wij enkele van de meest sensationele spionnage-zaken uit het verleden belichten. In de Engelse film „The Informer" die speelt tijdens de troebelen in Ierland, komt de aanbrenger bij de commanderende Britse officier zijn verradersloon halen. De En gelsman telt de bankbiljetten uit, legt ze op tafel en schuift ze hem met zijn rotting toe een gebaar dat duidelijk tekent de verachting van de krijgsman voor de spion. Toch, zoals er spionnen zijn die de le vens van honderdduizenden op hun gewe ten hebben, zijn er anderen die de levens van tallozen hebben gered. De motieven, die leiden tot dit duistere beroep, verschillen evenzeer- als de per soonlijkheid. Men vindt onder de spionnen obscure elementen: beroepsavonturiers, psy chopaten, misdadigers, prostituées, de kleine aanbrengers als kellners, portiers en con cierges, de ambtenaren en officieren die, hetzij terwille van vuil gewin, hetzij om dat ze door chantage werden gedwongen, hun vaderland verraden. Maar daartegenover staan velen die han delden uit pure vaderlandsliefde, militairen en burgers die de zwaarste beproevingen dap per doorstonden aan het geheime front. Mensen die wisten dat geen gezant of con sul te hunnen bate zou interveniëren, dat hun eigen regering hen zou moeten ver loochenen, wanneer hun werkzaamheden werden ontdekt. De beste voorbeelden daarvan vormden wel de illegaal strijdende Nederlanders, die bijzonderheden over versterkingen en troepenverplaatsingen doorseinden naar Engeland. Maar de mensen die zich, om welke re denen dan ook, geven aan dit werk, zijn geen mensen van twaalf in het dozijn en de geschiedenis van sommigen der meest- prominenten is dan ook wel waard aan de vergetelheid te worden ontrukt. Spionnage is bijna zo oud als de wereld. In het allereerste geschiedenisboek van het Oude Testament hebben de broeders van Jozef het al kwaad te verantwoorden, wanneer ze worden beschuldigd van spion nage aan de grens. Mozes, die het volk Israël door de woestijn leidde naar Pa lestina, gebruikte „verspieders" om dit „land van melk en honing vloeiende" te verkennen en bekend is het verhaal van het tweetal dat terugkeerde met eén enor me druiventros hangend aan een draagstok tussen hen beiden. Mozes' opvolger Jozua zendt z'n spionnen naar Jericho, die daar prompt worden herkend en gered door een prostituée, die hen, op belofte van lijfsbe houd, langs een touw over de stadsmuur laat ontvluchten. Heel de geschiedenis door stuit men op de daden van spionnen en geheime agenten. Vooral de autoritaire vorsten gebruikten zulke lieden niet alleen om te weten wat er in andere rijken gebeurde, maar ook om hun eigen ministers en generaals en zo mogelijk de hele bevolking te bespion- neren. Een érg voorzichtige zorgde dan ook nog voor een spionnenleger, dat toezicht hield op de spionnen... Daarbij hadden de meeste grootwaardigheidsbekleders nog een privé-inlichtingendienst, zoals de gunstelin ge van de Franse Koning, Madame de Pompadour. Napoleon voerde de efficiëncy van zijn geheime dienst zo hoog mogelijk op. Eerst stond ze onder leiding van Fouché, de voormalige priester, die tijdens de revolutie één der felste terroristen was. Maar Fou ché viel in ongenade toen hij op eigen houtje, met de befaamde speculant Ouvrard, met Engeland ging onderhandelen en werd vervangen door Savary. Savary deed het zo mogelijk nog beter dan Fouché, maar tijdens zijn bewind bleek hoe zelfs de best-ingelichte geheime dienst kan falen. Een lichtelijk getikte generaal die in een particuliere inrichting verbleef, wist er uit te komen, zag kans het bevel over Parijs over te nemen en zelfs de grote Savary achter de tralies te zetten. Enkele uren was deze maniak heer over Parijs. Napoleon, ver in Rusland, brieste toen hij gewaar werd hoe wankel in werkelijkheid zijn gezag was en zette Savary af. Ook Napoleons potdichte spionnage-systeem vermocht zijn dictatuur niet te redden De militaire attaché's, aan de buiten landse ambassades verbonden, hebben zich meestal ijverig met spionnage bezig gehou den. Tijdens het beruchte Dreyfus-proces bleek dat de Duitse attaché Von Schwarz- koppen in verbinding stond met de verra der Esterhazy. Vooral de Russische atta ché's sloofden zich uit en deden dat dik wijls zo onhandig, dat ze in de gaten liepen. Meestal kregen ze dan een wenk dat hun verblijf niet langer op prijs werd gesteld en de oude Keizer Franz Josef negeerde eens tijdens een receptie de Russische at taché zo duidelijk, dat deze heer direct de consequentie trok en naar huis ging om zijn koffers te pakken. Tijdens Wereldoorlog I waren de neu trale landen: Zwitserland, Spanje, Neder land en de Scandinavische landen, ware broeinesten van spionnage. Ook in ons land werd dit duistere spel gespeeld en verschei dene avontuurlijke en niet al te consciën tieuze Nederlanders probeerden er een extraatje mee te verdienen. Soms kwam het tot geheimzinnige vuurgevechten aan de grens, waar de Duitsers een prikkel draadversperring-onder-stroom hadden op gericht en waar gewapende handlangers klaar stonden om de spion er veilig door heen te helpen en de Duitse grenswacht op een afstand te houden. Grote opschudding bracht in die tijd het proces-Edith Cavell tegen de Engelse ver pleegster die Belgische krijgsgevangenen had helpen ontvluchten. De Duitsers wil den „een voorbeeld stellen" maar ze heb ben er hun eigen zaak veel kwaad mee gedaan en de geallieerden prachtig propa- ganda-materiaal verschaft. In Wereldoorlog II werd de geheime oor log met grote felheid gevoerd. Voor ons begon het al toen mannen in Nederlandse uniformen probeerden de Duitsers te hel pen bij het forceren van de bruggen. In die tijd leidde de later vermoorde admiraal Canaris de Duitse geheime dienst, speelde Schreieder zijn „England-spiel", werden geheime agenten „gedropt", kwamen door de radio geheimzinnige boodschappen die wezen op grote activiteit. Naast de oorlog met de wapens is steeds de geheime oorlog gevoerd. Vele wapen feiten van dit duistere leger zijn mettertijd bekend geworden. In de volgende artikelen willen we dan ook nader belichten de activiteit van de Russische geheime politie, de figuur van Mata Hari, het lage verraad van Alfred Redl en het patriottisme van „The Dark Invader" Kapitan-leutnant Von Rintelen. (Nadruk verboden) Lk. Met het warme weer, dat we de bijna afgelopen week hebben meegemaakt, wordt er zo weinig gedacht over huisslachting van het hopenlijk flink mestende varken in Uw hok. Of het zou moeten zijn omdat de vlees loze dagen gaan toenemen. De Vleeskeuringskring „St. Maartensdijk" heeft er intussen wel aan gedacht. Omdat het seizoen niet zo heel ver meer af is. Zo vernemen wij dat deze keuringsdienst voor het seizoen 1951/'52 de volgende regeling heeft opgesteld. Voorschriften, die dus gel den met betrekking tot de huisslachtingen van het komende seizoen. Vooraf vestigen we er wellicht nog ten overvloede de aan dacht op, dat deze kring omvat de ge meenten: St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland, Poortvliet en Scherpenisse. 1. Voor het verrichten van de keuring der huisslachtingen volgens wettelijke voor schriften is het noodzakelijk dat het varken n a de slachting wordt doorge hakt en op een ladder of aan een balk wordt opgehangen. Het is verboden om vóór de keuring van het vlees het varken af te kappen of klein te snijden. Tracht dus niet de slager over te halen het toch te doen maar wacht eerst de keuring af. U voorkomt hierdoor grote moeilijkheden voor Uzelf. 2. De aangifte voor het slachten moet tenminste 7 dagen vóór het slachten ter secretarie van de woongemeente plaats hebben, des voormiddags tussen 9 en 12 uur, daar deze aangiften des mid dags worden verzonden naar de hulp keurmeester. Er moet rekening mede gehouden wor den, dat geen slachting kan plaats heb ben zonder levende keuring. 3. Keuring van huisslachtingen in de slachthuizen van de slagers kan de gehele week plaats hebben dus van Maandag tot en met Zaterdagmiddag 12 uur. De varkens, die in de slacht huizen geslacht worden, worden steeds het eerst gekeurd. 4. Op eigen bedrijf mag uitsluitend ge slacht worden als volgt: Te Poortvliet op Maandagmiddag de ene week in de Weihoek, de vol gende week in Strijenham dan weer de Weihoek enz. Te St. Annaland op Dinsdag nadat de varkens in de slachthuizen gekeurd zijn. Op Woensdag en Donderdag kan in alle gemeenten thuis geslacht worden. 5. In de drukste tijd zal, zo nodig, de keuringsdienst bepalen hoeveel slach tingen er elke dag kunnen plaats heb ben. 6. Bij de aangifte van een huisslachting wordt ter secretarie een drietal formu lieren gelijktijdig ingevuld. Deze formulieren zijn genummerd res pectievelijk 1, 2 en 3. Bon no. 1 wordt aan de aangever mede gegeven, terwijl bon 2 wordt gezonden aan de hulpkeurmeester. Bon no. 3 blijft op de secretarie. De hulpkeurmeester verricht de keuring aan de hand van de ontvangen bon no. 2 en vult het resultaat van de keuring in op deze bon, welke dan aan de aangever kan strekken als bewijs van goed- of afkeuring-. Bij de uitreiking van de aldus ingevulde bon no. 2 neemt de hulpkeurmeester bon no. 1 van de aangever in ont vangst. Deze gang van zaken wordt U zo uitvoerig mogelijk medegedeeld om U te overtuigen van de noodzakelijkheid bon no. 1 steeds te bewaren daar deze na de keuring door U aan de hulpkeur meester moet worden afgegeven. In onze omgeving is er zeker één tak van sport, welke niet de belangstelling heeft, die ze verdient. Men zal begrijpen, dat we dan de voetbalsport niet op het oog hebben. Daar is over het algemeen genoeg belang stelling voor. In de gemeenten waar een voetbalvereniging bestaat, vindt men ook meestal genoeg supporters. En veelal ook voldoende werkende leden. Vanzelfsprekend is dat een gevolg van de meerdere spanning, die deze sport in wedstrijdverband mee brengt. Dat kan de gemoederen zelfs tè veel in beroering brengen, wat dan dikwijls weer afbreuk doet aan de overigens goede ont spanning. Voor korfbal is de belangstelling hier al heel wat minder. Toch krijgt men hiervoor ook nog wel enthousiaste supporters. Maar voor een gymnastiekvereniging is het aantal zeer gering. Een sport, die stuk ken boven de andere sporten uitsteekt, wat het lichamelijk nut daarvan betreft. Die sport krijgt in onze omgeving te weinig waardering. Men wil nog wel erkennen dat het nuttig kan zijn voor lichaam en geest. Maar loopt er zeker niet warm voor. Het is een te kleine kern, die hiervoor zijn of haar daadwerkelijke of financiële steun geeft. Zeker, er is al enige verbetering merkbaar in de laatste jaren. Maar toch nog te weinig. De verbetering werd zichtbaar doordat er na de Thoolse gymnastiekvereniging ook te Oud-Vossemeer en Poortvliet een turnclub werd opgericht. De Oud-Vossemeerse gymnastiekvereni ging „Spido" bestaat dezer dagen dan 5 jaar. En het eerste lustrum wordt gevierd met een gymnastiekdemonstratie, waaraan de zusterverenigingen uit Tholen en Poort vliet hun medewerking verlenen. Zodat er a.s. Zaterdag te Oud-Vossemeer om 3 uur op het terrein van M. Polderman circa 200 turners en turnsters op de mat komen. Tweehonderd gymnasten, die de ho penlijk vele toeschouwers zullen laten zien, wat onder goede leiding te bereiken is. Een demonstratie van een gezonde tak van sport. Rhytmische oefeningen, oefeningen op de brug, het paard, aan het rek en vrije demonstraties zullen genoeg afwisseling brengen. Bovendien zorgt het Oud-Vosse- meers muziekgezelschap voor de muzikale noot. En als extra attractie is er nog een voet balwedstrijd georganiseerd tussen een Vete ranen- en een elftal uit de Middenstand. Deze na afloop van de gymdemonstraties. Spido gedenkt het eerste lustrum. Ook in Oud-Vossemeer zou er voor de gymnastiek meer belangstelling kunnen zijn. Animo om als werkend lid toe te treden. En financiële steun door zich als donateur op te geven. Dat is voor „Spido" gewenst om met meer vertrouwen naar een tweede lustrum te IN EEN COLLECTE Ook in onze kolommen wordt meerdere malen Uw aandacht gevraagd voor een collecte ten bate van een of ander doel. Soms slechts een plaatselijke collecte, dan weer voor de gehele streek, ook wordt wel eens de aandacht gevraagd voor een lande lijke inzameling. Het is niet altijd prettig een beroep te moeten doen op de mens lievendheid. Toch voelen we het in vele gevallen als een plicht. De wereld is zo klein geworden en daarom drukt de nood van sommige landen en of streken dikwijls op iedere bewoner die op dit wereldrond kan helpen die nood te lenigen. En dat alles bij elkaar maakt de collectes zo talrijk, dat men het platweg gezegd „zat" wordt. Dat heeft de Overheid begre pen en daarom ook maatregelen genomen voor sommige gevallen. Zodat we nu meer „collectieve collectes" krijgen. Dat is ook het geval voor de verschillende stichtingen voor t.b.c.bestrijding. Anders was er jaar lijks een collecte apart voor de Christelijke Sanatoria Sonnevanck, Zonnegloren en het laatste jaar ook voor Interkerk. Prot. San. Zuid-Nederland, terwijl de Chr. Vakbe weging „Draagt Elkanders Lasten" op haar beurt ook nog eens een gift kwam vragen voor de t.b.c.bestrijding. Welnu, inplaats van 4 collecten, wordt er dat nu maar één. En de opbrengst daarvan wordt door ge noemde stichtingen verdeeld. In de Kerkbode wordt deze week deze gecombineerde collecte aanbevolen. Daar mee worden niet allen, waarvan een gift gevraagd zal worden bereikt. Zodat we er ook in onze uitgave de aandacht op willen vestigen. Om er dan vooral de nadruk op te leggen, dat het nu één, inplaats van vier collecten, is. Zodat het toch eerlijk is, dat U nu viermaal het bedrag geeft, dat U anders aan iedere collecte afzonderlijk af stond. Voor te rekenen behoeven we het niet, hoeveel bijv. 4 x 1 kwartje is. En een aanbeveling moet eigenlijk ook overbodig zijn, wanneer U weet, dat dit alles voor de t.b.c.bestrijding wordt bestemd. Vergeet U het niet, wanneer men U vandaag of morgen een collectebus voorhoudt Het geldt ook nu weer voor alle gemeen ten op onze beide eilanden. HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT Het laatste nummer van de eerste jaar gang is uit. Het doet niet onder voor haar voorgangers. Zeker niet wat inhoud be treft. Allereerst een mooi gedicht uit een nog te verschijnen bundel van de Zeeuw Hans Warren. A. de Visser behandelde vervolgens de Flora van Zeeland en Dr. J. Huizinga „De betekenis van de opgra vingen te Nieuwerkerke op Schouwen voor de anthropologie. Niet alleen de bloemen, ook het vogelleven in Zeeland kreeg in dit nummer een beschrijving. Tenslotte het zeer interessante artikel van Prof. Dr. Ir. Bij houwer: Bergen en Dalen in Zeeland. Dit nummer valt inzonderheid op, door enkele zeer mooie foto's. Vermeld wordt ook, dat, wanneer er voldoende belangstelling voor is, voor de eerste jaargang een band zal worden vervaardigd. Wie dus deze 6 num mers, waarin verschillende artikelen van blijvende waarde, in boekvorm wil heb ben, kan zich tot het aangeduide adres wenden. (Van onze economische medewerker) Inflatie, zo vertelden wij de vorige week, is een opgeblazenheid van de geldomloop; het betekent prijsstij ging tot en met. Precies tegenovergesteld aan dit begrip is deflatie. In stede van veel te veel is er veel te weinig geld. De mensen kunnen weinig betalen en de prijzen zullen dan zakken. Doch niet alleen de prijzen zakken, ook de lonen gaan omlaag, omdat de werkgevers uit de dalende op brengst van hun productie geen hoge lonen meer kunnen betalen. De deflatie kenmerkt zich dus door lage prijzen en lage lonen. Het is het tijdperk van de crisis en de achteruitgang, zoals wij die na 1930 tot 1937 hebben gekend. Toch spreekt men ook thans van deflatiepolitiek. De afgelopen jaren toch kenmerkten zich door steeds sterker stijgende prijzen, welke ten dele werden veroorzaakt door de begrotingstekorten van de overheid. Deze overheid weet, dat wij zo niet verder kunnen gaan, omdat stijgen de prijzen onherroepelijk weer tot hogere lonen moeten leiden. Daarom is zij een anti-inflatiepolitiek begon nen, eigenlijk dus een deflatiepoli tiek, een politiek die moet uitlopen op lagere prijzen en welke niet meer leidt tot loonsverhogingen. Wij zullen thans niet vertellen hoe de overheid nu te werk gaat. Genoeg zij, dat zij tracht het girale geld U weet nog wel, al die te goeden bij banken enz. in te per ken. Of zij zal slagen Wij weten het niet: de kosten van levensonder houd, waarover wij het twee weken geleden hadden, zullen de proef op de som zijn. Nu nog een enkel woord over de devaluatie, die wij in Nederland in September 1949 hebben meege maakt. Wij leven wel snel, maar dat herinnert LI zich zeker nog wel. Door de sterke prijsstijgingen sedert 1945 was onze^gulden steeds minder waard geworden. Logisch. Als wij eerst een paar schoenen kunnen kopen voor 10.— en later voor 20.dan is die gulden nog maar de helft waard, niet waar Die waarde daling komt niet al leen in het binnenland tot uiting in de prijsstijging van alles wat wij kopen, maar ook ten opzichte van het buitenland. Als onze kooplieden in Frankrijk of waar ook ter wereld goederen kopen, dan moeten zij die betalen met buitenlands geld, met deviezen zoals wij zeggen. Die deviezen heb ben een prijs. Lezers, die wel eens naar het buitenland zijn geweest, weten dat wel, want zij hebben voor een Belgische franc 7J4 ct moeten betalen en voor een Oostenrijkse Schilling 15 ct. Deze koers staat vast; er zijn wel kleine schommelingen doch die heb ben niet veel om het lijf. Maar toen die gulden van ons zo in waarde ging dalen en alle goederen duurder werden, lag het voor de hand, dat ook die buitenlandse deviezen eens duurder moesten worden. In September 1949 kon onze re gering dit dan ook niet langer tegenhouden. Onze gulden devalu eerde o.m. ten opzichte van de Amerikaanse dollar; van 2.65 ging die 3.80 kosten. De regering liet dus officieel de waarde dalen (zij ontwaardde de gulden) en daar door de prijs van de dollar stijgen. En het gevolg Dat alle goederen uit de V.S. duurder werden, omdat voor een dollar bijna 50% meer moest worden betaald. Devaluatie betekent dus prijsstijging van alle goederen, die uit het buitenland komen, tenminste uit die landen welker betaalmiddelen t.o.v. onze gulden duurder zijn geworden. (Nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1