WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht De eerste Thoolse Ronde was voor de Amsterdammer Lakeman 7 September 195! De nieuwe| organisatie van de Emigratie Oude strijdvraag (Overheidsinvloed) is gebleven THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ZONDAGSDIENST ARTSEN Wat is Inflatie 7e Jaargang No. 43 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Meer dan eens is er in deze kolommen op gewezen dat emigratie voor ons land een noodzakelijkheid is. Ons Volk begrijpt dit goed. In de jaren 1946 tot en met 1950 verlieten resp. 531, 6.817, 13.837, 13.963, 21.330 personen de landsgrenzen om hun geluk elders te beproeven. Om bij het jaar 1950 te blijven, van de 21.330 emigranten vertrokken er 11.872 naar Australië, 1.003 naar Brazilië, 23,158 naar Canada, 707 naar Nieuw-Zeeland, 11.896 naar de Ver enigde Staten, 6.592 naar Zuid-Afrika en naar andere landen buiten Europa ver trokken 1250 personen. Het is begrijpelijk dat de regering zich danig met het emigratiebeleid moet bezig houden. Niet voor niets heeft zij tal van overeenkomsten met andere landen afgeslo ten. Deze moeten ook worden nagekomen. Aan de andere kant is het echter zo, dat enige particuliere organisaties de con fessionele niet in de laatste plaats -sinds lange tijd met dit probleem bezig zijn. En zij hebben bewezen haar taak aan te kun nen. Het uitvoeringsorgaan, ,,de Stichting Landverhuizing Nederland werd in wezen langzamerhand een overheidsorgaan waarin de particuliere organisaties bijna niets te zeggen kregen. Dat gaf natuurlijk wrijving. En men kon dikwijls in de Kamer horen dat de Regering het vraagstuk van de emigratieorganisatie maar eens moest aan pakken. Daarvoor werd een commissie in gesteld, welke echter niet tot een eenstem mig resultaat kwam. Bij het laatste be grotingsdebat over het departement van Sociale Zaken beloofde Minister Joekes, dat er een wetsontwerp zou komen dat deze materie zou regelen. Dit is ingediend op 27 Juli jl. Het belangrijkste feit is mis schien wel dat de Stichting Landverhuizing zal verdwijnen en dat daarvoor een andere organisatie in de plaats komt, waardoor het bedrijfsleven iets meer te zeggen krijgt. Reeds geruime tijd geleden is Mr. Haveman benoemd tot Regeringscommissaris voor de emigratie. Deze is belast met de uitvoering van het Regeringsbeleid en staat direct onder de Minister van Sociale Zaken. Daarnaast wordt een „Raad voor de Emigratie" op gericht, welke tussen de 29 en 37 leden zal tellen. Behalve verschillende wetenschappe lijke en ambtelijke autoriteiten zullen in deze Raad minstens 15 en ten hoogste 21 vertegenwoordigers van de maatschappelijke organisaties worden opgenomen. Deze Raad dient de Regering, gevraagd of ongevraagd, van advies omtrent talloze algemene vraag stukken betreffende de emigratie. De Voor zitter wordt benoemd door de Regering, terwijl de Regeringscommissaris het onder voorzitterschap zal bekleden. Naast deze Emigratieraad komt een Emigratiebestuur. Heeft de Raad practisch niets te vertellen, het Bestuur dat uit negen leden bestaat heeft een eigen bureau, Emigratiedienst geheten. Dit Bureau is de plaatsvervanger van de Stichting Landverhuizing Nederland. Een belangrijk taak van het Bestuur is ook, dat het de eenheid moet bevorderen in de bemoeienis van het Rijk en maatschappelijke organisaties met de emigratie. Adspirant- emigranten kunnen zich nog steeds aanmel den bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux, ter wijl de particuliere aanmeldingsbureau ook wel erkend zullen worden. Hiermede wordt dan bedoeld de bureaux van de erkende organisaties op dit gebied. Het is de verwachting dat er in de Kamer nog wel enige critiek zal zijn op dit wets ontwerp. Men vreest ter rechtzijde dat de Overheidsinvloed nog veel te groot is. Vooral de positie van de Regeringscommis saris is wel erg zwaar. Hij is onder-voor zitter van de Emigratieraad en voorzitter van het Emigratie Bestuur, terwijl hij in vele gevallen met het recht van veto kan wer ken. De opposanten tegen de strekking van het ontwerp zullen wel op het standpunt staan dat er een groot verschil moet bestaan tussen het emigratiebeleid voor een groot deel een Overheidstaak en de uitvoering daarvan, hetgeen best door de maatschap pelijke organisaties kan geschieden. En met deze tegenstelling zijn de oude bezwaren gehandhaafd. Daar staat echter tegenover, dat deze wet vergeleken bij de huidige situ atie ongetwijfeld een verbetering is. Er zijn vele lichtpunten. Maar het belangrijkste van alles is toch wel de vraag of de emi grant nu spoedig geholpen zal worden, of hij niet meer eindeloos moet wachten bij een instantie, welke hem van het kastje naar de muur stuurt. Wat dat betreft, zal een vlotte organisatie een zegen zijn. Want de adspirant-emigrant, die nu soms een verre reis naar Den Haag moet maken, heeft gauw genoeg in de gaten dat ook hier ambtenarij niet altijd uitgebannen is, al zijn er vele goede uitzonderingen. Het schijnt de bedoeling te zijn om met dit ontwerp haast te maken. Waarschijnlijk zal het nog voor de begrotingsbehandeling in November worden besproken in de Tweede Kamer. (Nadruk verboden) VOOR HET GOEDE DOEL Aan de Thoolse veiling werd vorige week een goed initiatief van de directie in een even nuttige daad omgezet. Beslo ten werd nl. door kopers en telers die mid dag 1 cent per kist af te staan ten bate van het Ned. Rode Kruis. En zo werd ƒ81,54 bijeengebracht. De gevers weten dat het hieraan gegeven geld welbesteed wordt. Dat dit gebaar op prijs werd ge steld, bleek uit het deze week van het Ned. Rode Kruis ontvangen schrijven, waarin het hoofdbestuur de Veilingvereni ging hartelijk dankte en de welgemeende hoop uitsprak, dat ze ook in de toekomst niet vergeten mochten worden met tenslotte de beste wensen voor de Veilingvereniging. NOG EEN G YMN ASTIEKDEMON STRATIE In het kader van het zomerprogramma van het comité „Tholen Vooruit wordt er a.s. Zaterdag een gymnastiekdemonstratie gegeven door de G.V. „Olympia met medewerking van „Concordia", onze mu ziekvereniging. Eerst wordt een rondgang gemaakt door de gemeente om ongeveer 7 uur. Daarna de demonstraties op de Markt, die worden afgewisseld door muziek van de Harmonie. Met dit concert van „Concordia" wordt het zomerprogramma 1951 van „Tholen Vooruit" besloten. SCHILLEN EN BROODRESTEN De ingezetenen van Tholen wordt be leefd verzocht geen schillen en broodresten bij het huisvuil te doen, daar deze als vee voeder worden opgehaald elke Maandag en Donderdag. Verzoeke deze resten voor de deur te plaatsen. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1951 Geboren: 15 Augustus: Cornelis Christianus Maria Rombouts, zn. van Mattheus C. W. J. Rom- bouts en Cornelia M. P. de Wit. Gehuwd: 16 Aug.: Andries Giljam, 25 jr. land arbeider, wonende te Dinteloord, en Cor nelia Jannetje, Rijnberg, 21 jr. zonder be roep, wonende te Oud-Vossemeer. Overleden: 23 Aug.: Johannis van den Boogaard, 86 jr. en 9 mnd. weduwnaar van Barendina van Driel. VOOR DE KANKERBESTRIJDING Er werd in deze gemeente gecollecteerd voor het Koningin Wilhelminafonds, welke inzameling 109,34 opbracht. EEN GESPREK! Mevr. A: Wat is de wol en sajet goedkoop bij POLLIE hé. Mevr. B: Zou het wel waar wezen Mevr. A: Nou en of I Ik kocht er koord- wol voor 2.98 en Nylon-sajet voor ƒ2.15. Mevr. B: Dan ga ik er direct heen, want ik denk, dat zo'n lage prijs niet lang duurt. Mevr. A: En het zijn uitsluitend Hollandse kwaliteiten, Scheepjes, Neveda, Parley, Durable en Hollandia. (Adv. Ingez. Med.) Loop der bevolkingt Ingekomen: Helena M. Bosters, uit Steenbergen naar A 138. Maria C. Bosters uit Bergen op Zoom, naar A 163. Jacoba P. Antheunisse, uit Oost- en West-Souburg naar A 30. Magdalena M. van der Eijk uit Rotter dam naar B 15. Petronella de Cort, uit Moergestel naar B 344. Willem A. Gaakeer met gezin uit Brou wershaven naar C 82. Vertrokken: Pieternella van Poortvliet en gezin van B 145 naar Serooskerke. Cornelia J. Rijnberg, van B 42 naar Dinteloord. Johannis Lindhout, van B 225 naar Til burg. EEN MOOIE COLLECTE Dames van de Bond van Plattelands vrouwen en van de Zendingskrans „Indo nesië" collecteerden vorige week ten bate van het Koningin Wilhelminafonds, zoals bekend het Instituut voor Kankerbestrijding. Deze dames collecteerden op verzoek van het Groene Kruisbestuur ter plaatse, dat als contactcommissie voor genoemd Fonds optreedt. Het werd een zeer goede col lecte, daar er ruim 532,werd ingeza meld. MAANDAG WEER KLEUTER ONDERWIJS De kleuters hebben dit keer een lange vacantie gehad. De verbouw van het schooltje was niet tijdig gereed, zodat er nog een paar weekjes aan de „grote va cantie" moesten worden toegevoegd. Maar nu is het toch zo ver. A.s. Maandag hoopt men weer te beginnen en worden de klein tjes verwacht. Zelfs die kleuters zullen grote ogen opzetten, als ze de verandering in het schooltje zien. Een dubbelwandig schot in het midden deed 2 mooie lokaal tjes ontstaan, zodat alles nu veel beter kan worden verwarmd. Netjes opgeschil derd, nieuwe W.C.'s en een veel lichter interieur maakt met de nieuwe meubeltjes, die nog deze week worden verwacht het geheel 100% beter dan voorheen. Mede dank zij de gemeentelijke subsidie kan nu ook aan betere leermiddelen worden ge dacht. Officiële opening zal later nog plaats hebben. OP TIJD UIT HET WATER Zaterdagmiddag viel het zoontje van de heer J. C. v. d. Klein, dat te dicht op de havenkant speelde in het water. Het kind dat nog niet kon zwemmen kreeg veel water binnen. Enige mensen zagen het gebeuren en schipper Abr. v. d. Boo- gaart, die daar met zijn schip lag sprong te water en wist het jongetje op het droge te brengen. Toen was het ook de hoogste tijd. Ijlings spoedde J. van Schouwen zich naar dokter van Es, die even vlug bij de drenkeling was en er voor zorgde dat het zeewater werd geloosd. Toen was het ventje al spoedig opgeknapt. Nader ver namen we, dat hij door dit bad toch nog een longontsteking heeft opgedaan. WEDVLUCHT PUTTE J. v. Gorsel 1 7 9 15. Gebr. Oudesluijs 2 3 4 8 16. J. de Hartog 5 12. W. v. d. Male 6. G. de Bruine 10 11 13 14. TWINTIG OUDJES NAAR WALCHEREN Op de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina vertrokken 20 Ouden van Da gen in 10 auto's met begeleiders en zuster Waldus voor een toch naar Walcheren. De hele week was het nog weinig mooi weer geweest, maar die Vrijdagmiddag om streeks half één scheen de zon en dat gaf de reizigers moed. Er is tijdens het verloop van de tocht nog wel een licht buitje geval len, maar men had geen reden tot klhgen. Rechtstreeks werd op Vlissingen aange stuurd, waar in het Strandhotel een con sumptie werd gebruikt en een kijkje werd genomen op het nu niet bepaald drukke strand. Daarna over de boulevard met be zichtiging van het standbeeld van Michiel de Ruyter. Via Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande ging het naar Westkapelle, waar een tijdje werd verpoosd op de plaats waar de dijk werd gebombardeerd. In Dom burg werd weer een rustig plaatsje in een hotel gezocht en werden de belegde brood jes rondgedeeld. Dat smaakte na de West- kapelse zeewind uitstekend. Toen ging het weer huistoe. In Kruiningen werd nog enige tijd gepauzeerd en in De Uitkijk daar nog een kopje thee gedronken. De voorzitter van het Oranjecomité nam deze gelegen- -ssat-SM»; 1 holen kreeg zijn eerste wielerronde. Een enerverende strijd is het niet geworden. Daarvoor was het parcours te zwaar. Men had er immers een gedeelte bij met een smalle keislagweg, die sterke sprinters lekke banden bezorgde en ontijdig de course deden ver laten en men had er ook een stevige zeewind. Maar dat alles nam toch niet weg, dat de spanning er bleef tot in de laatste ronde. Toen was het echter niet zo moeilijk meer de winnaar te voor spellen. Sinds de 14e ronde zaten Frans Vos, Piet Bakker en Henk Lakeman aan de kop. Dat was in de 39e ronde nog het geval. En wie de sterke sprinter Lakeman meer heeft zien rijden, zal toen onmiddellijk wel de hoogste cijfers op Henk hebben gezet voor zover het nummer één betrof. Hij is nummer één geworden in een scherpe eindstrijd met een sprint van wel 300 meter. Nummer één, door deze eerste Thoolse ronde van 124 km, te rijden in 3 uur 13 min. en 51 seconden. Vermoedelijk heeft het organiserend co mité in Tholen een zucht van verlichting geslaakt toen burgemeester A. J. van der Hoeven kwart voor drie Zaterdagmiddag 1 September het startschot trachtte te ge ven. Ja, het werd slechts een poging, want het pistool ketste. Maar toch gingen even later op een „vertreksein" 34 renners aan de 40 ronden beginnen. En om nog even op het organiserend comité terug te komen, als er zo'n zucht geweest is, was dat zeker te billijken. Inzonderheid voor de eerste maal heeft men een harde dobber alles goed en tijdig voor elkaar te krijgen. Dan kan het niet alleen bij discussie's blijven. Nee, dan moet worden aangepakt. Dat heeft het Thoolse wielercomité gedaan en met haar alle medewerkers en medewerk sters, die door de voorzitter dhr. Goede- mondt aan het eind van de ronde terecht een woord van dank werden gebracht. Maar na dat startsein liep het ook let terlijk en figuurlijk op wieltjes. Zonder on geval en zonder regen wat tegenwoor dig al veel betekent werden de 124 km afgedraaid met een flink aantal premies, die het sprintvuur regelmatig deden op laaien. Het was wel erg jammer, dat de jonge prof en winnaar van de laatste twee Oud- Vossemeerse ronden Jos Suykerbuyk uit Breda na de 12e ronde al uitviel door bandenpech. Immers, reeds in de 3e ronde ging hij al op verkenning uit. Het bleef bij een verkenning, want Piet de Vries, Van Elderen en Frans Vos verdrongen hem al spoedig van de eerste plaats. Ook dit nog slechts voelhorens, die in de 11e ronde alweer waren ingetrokken tot het grote peleton. Mangelaars kreeg bandenpech en De Groot was ook niet fortuinlijk met zijn fiets, wat hem een ronde kostte. Er was 12 X 3100 meter gereden toen Vos en Lakeman langzaam maar zeker hun halzen strekten en dit vond Cor Bakker te ver dacht om daarvoor z'n ogen te sluiten. Hij verliet de grote groep eveneens en sloot zich in de 14e ronde bij Lakeman en Vos aan. Pechvogels waren in de daarop vol gende rondes niet van de lucht. De Rot terdammer v. d. Berg moest in de 16e ronde staken, Rocks in de 18e, Piet de Vries en v. As lagen er ook al uit. En toen lagen Vos, Lakeman, Bakker al een minuut en 3 se conden voor, had Vos de meeste keren als eerste de finish gepasseerd en rook de ƒ75,al, die daarvoor beschikbaar was gesteld. Ontsteld voelde Vos dan ook in die welhaast beslissende ronde de lucht uit zijn band vliegen en even dankbaar aan vaardde hij even later het aanbod van Jac. de Groot uit Leiden, die grootmoedig zijn fiets'aan de pechvogel afstond, die uit eindelijk dus toch nog een geluksvogel werd. Ja, want hij dacht aan de Thoolse „Amerikaanse winkel" met het motto „be dien uzelf" en sprintte, mede dank zij het gebaar van de Groot de meeste keren als eerste over de finish, wat hem de mooie premie van 75.bezorgde. Laat men daarbij niet vergeten, dat zijn twee rivalen Bakker en Lakeman er tijdens het korte oponthoud van Vos niet over gedacht heb ben van zijn ongeluk te profiteren, maar rustig doortrapten en het Vos daarom haast op een blaadje aanboden tot aan het einde mee te doen. Zo was er in de 23ste ronde al een voorsprong van 2 minuten en 7 se conden op het uit elkaar gevallen peleton. Na de 33ste ronde waren allen gedubbeld door dit drietal. Dit mocht Theuns, de Belg uit Bras- schaet niet hinderen. Verbeten trok hij al leen naar de laatste ronde en zijn door zettingsvermogen, evenals dat van Frans van der Zande, is nog altijd een pluimpje waard. Zo zag men tot de voorlaatste ronde het kop-trio telkens vrijwel gelijktijdig de fi nish passeren en bleef nog slechts de vraag wie van die drie als nummer één op de ranglijst moest komen. In een mooie eind sprint - we merkten het reeds op werd dat Henk Lakeman, op de voet gevolgd door Cor Bakker uit Zaandam en Frans Vos uit Den Bosch. Nummer 4 werd J. Theuns (Brasschaet)5. F. v. d. Zande (Halsteren). 6. Jos Jansen (Elsloo). 7. H. Vinken (Geleen). 8. E. Grift (Soest). 9. P. Evers, Wormerveer, 10. W. Dielissen (Beek en Donk). Het was 6 uur toen burgemeester v. d. Hoeven de winnaar gelukwenste en die zijn ererondje maakte. De eerste ronde van Tholen behoorde weer tot het verleden. De supporters stroomden de postweg af, Tholen binnen. Wellicht dat er onder hen waren, die voor het eerst een wielerronde zagen, omdat het nu zo dicht bij huis was en zeggen: daar gaan we niet zo lang meer voor in de „kou" staan. Maar vele anderen zijn weer present, als er eventueel een tweede ronde van Tholen komt. Deze eerste ronde waren er tegen de 2000 bezoekers. heid waar om de autobezitters, de juunders, de landarbeidersbond, de voetbalvereniging en alle andere medewerkers hartelijk te danken, voor de geboden mogelijkheid tot het organiseren van deze tocht. Ook dhr. H. Slager kreeg een woord van dank voor de gratis broodbelegging. Jammer vond dhr. Boot het, dat het aantal deelnemers niet groter was. Hij adviseerde de oudjes daar toe zelf maar eens te propageren, vooral omdat ze ook deze tocht weer zeer ge zellig vonden. De burgemeester dankte de voorzitter voor zijn vele moeite, evenals alle anderen. Namens de Oudjes dankte dhr. Joh. van Popering het Oranjecomité, de autobezitters, kortom allen die maar iets hadden gedaan om hen dit tochtje aan te bieden. Zo was het half negen, dat men weer in de gemeente terugkeerde, verwelkomd door „Accelerando", die haar muzikale rondgang maakte ter gelegenheid van Prin ses Wilhelmina's verjaardag en eveneens verwelkomd door een grote schare inwo ners. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1951 Geboren: 16 Aug.: Adriaan Bastiaan, zoon van Abr. v. d. Boogaart en Cath. J. v. Dijke. 23 Aug.: Cornelia, dochter van Th. Overbeeke en E. B. Rijstenbil. Gehuwd: 2 Aug.: Cornelis H. v. Dijke, 26 jr en Martha M. Heijboer, 22 jr. 8 Aug.: Dingenus van Beveren, 25 jr en Lucretia Elenbaas, 20 jr. 9 Aug.: Marinus J. IJzerman, 25 jr en Kaatje v. d. Klooster, 21 jr. 23 Aug.: Jacob J. Gunst, 35 jr. en Maria J. van Oudenaarde, 29 jr. 30 Aug.: Witte v. d. Boogaart, 25 jr en Helena F. D. Ramsteijn, 20 jr. Overleden: 30 Aug. te Bergen op Zoom: Neeltje J. Moerland, 48 jaar, echtgenote van K. Goe- degebuure. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Martinus Moerland van Roosendaal. Andries Bouman van Amsterdam. Barendina A. Moerland v. St. M.'dijk. Helena F. D. Ramsteijn van Middelburg. Wilhelmina M. Koster-geb. Koster van Waarde. Pieter J. Soeters van Nw. Beijerland. Cornelis Koster van Ouwerkerk. Vertrokken: Martha M. van Dijke-Heijboer n. Goes. Kaatje IJzerman-v. d. Klooster naar Scher- penisse. Clazina van Vossen naar Rotterdam. Gerrit C. Boender naar Moerkapelle. Christiaan Kalle naar 's-Gravenhage. Maatje C. Westdorp-Scherpenisse en 2 kinderen naar Middelburg. BEKENDMAKING Daar mij gebleken is, dat verscheidene aangeslagenen nog steeds niet aan hun verplichtingen hebben voldaan inzake de betaling van: a. Schoolgelden over de jaren 1945/1946 tot en met 1950/1951; b. Retributie Warenwet 1950; c. Reinigingsrechten 1951; d. Straatbelasting 1951, wordt ieder belanghebbende in zijn eigen belang aangeraden een en ander zo spoe dig mogelijk te betalen ten kantore van de Gemeenteontvanger op de gestelde zit tingsuren, n.l. op Dinsdag- en Donderdag avond tussen 7 en 8 uur. Mocht onverhoopt aan deze kosteloze waarschuwing geen gevolg worden ge geven, dan zal tot vervolging moeten worden overgegaan. De Gemeente Ontvanger voornoemd, M. van Dijke. ERG PIJNLIJK Bij het snijden van blauwmaanzaad had dhr. A. van 't Veer het ongeluk een papa- verbol tegen zijn oog te krijgen, dat erg pijnlijk bleef. Daarom ging hij maar naar dokter Zoeteman, die zelfs een onderzoek in. het Ziekenhuis te Bergen op Zoom nood zakelijk achtte. Hoewel het oog gespaard kan blijven, is het gezichtsvermogen toch wat gestoord. MUZIEK BIJ DE OPENING Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina maakte de muziekver eniging een muzikale rondgang door de ge meente. En waar de heer A. Hendrikse die dag juist zijn nieuwe zaak had geopend, kreeg ook het pand beneden aan de Stoof- dijk bezoek van de muzikanten, die de eigenaar van deze nieuwe winkel in elec- trische artikelen een serenade brachten. Waar voorheen een voorkamer was met een gang, vindt men thans een winkel met een groot etalageraam. Daarnaast de werk plaats voor smederij en lasinrichting. Door de fraaie artikelen en de zee van licht was het een aantrekkelijk gezicht, waarnaar vele inwoners kwamen kijken. Zeker toen de muziek daar een nummertje weg gaf. De voorzitter der muziekvereniging Wesdorp wenste de eigenaar van harte geluk met deze nieuwe winkel. EEN DROOGSCHUUR Met het bouwen en verbouwen van een schuur van dhr. P. van Beveren om als Dr. P. J. Duinker, Tholen, Tel. 40. Dr. H. Menger St. Filipsland, Tel. 20. (Van onze economische medewerker) Met de regelmaat van de klok zien wij in de krant termen als in flatie en deflatie prijken, ja, ook het woord devaluatie komen wij nog al eens tegen. Al die begrippen heb ben iets met ons geld te maken, zij duiden er op, dat er iets met dit geld niet in orde is. Spreken wij eerst eens over in flatie. Letterlijk wil dit zoveel zeg gen als „opgeblazen". De geldcir culatie, d.i. de hoeveelheid geld welke in omloop is, is dus opgebla zen, te groot voor de behoefte. Het gevolg is onherroepelijk, dat het geld daardoor gemakkelijker wordt uitgegeven, men is bereid om meer te betalen en de prijzen gaan daardoor... stijgen. Inflatie kenmerkt zich dan ook door prijs stijging. Soms op duizelingwekken de wijze. De ouderen onder onze lezers kennen de inflatie van Duitsland nog wel, toen er milliarden marken in omloop waren en toen 2 Yi bil joen Mark 1 biljoen is millioen X millioen, dus een 1 met twaalf nul len) precies 1 Amerikaanse dollar waard was. Dit is natuurlijk inflatie van de bovenste plank. Het kan ook min der vergaan. Ook bij ons spreekt men door de prijsstijgingen wel eens van een inflatie doch dat is min der juist. Waar nu het punt ligt, dat wel van een inflatie gesproken moet worden, is niet te zeggen om de doodeenvoudige reden, dat dit punt niet bestaat. Beter is het om in een tijd als deze, als er door de overheidspoli- tiek nog steeds kans is op prijsstij ging, van inflatiespanningen te spreken. Dit klinkt ook wat geleer der en men bindt zich niet al te veel aan de term inflatie. Wij noemden de overheidspoli- tiek. Inderdaad, die is de boeman, die aansprakelijk is voor dat teveel aan geld. De overheid heeft voor haar staatshuishouding geld nodig, de belastingen blijken evenwel niet hoog genoeg te zijn en daarom leent de overheid op korte termijn van grote instellingen als banken enz. Hoe dit technisch in zijn werk gaat, zullen wij maar overslaan doch het gevolg is, dat de omloop van giraal geld steeds weer stijgt, waardoor, wij hebben het boven al gezegd, de prijzen kunnen gaan stij gen. Nu noemen wij een nieuw woord, giraal geld. Naast de bank biljetten, heel deftig ook wel char- taal geld genoemd, is er namelijk geld, dat bij de banken en giro instellingen als een tegoed aanwe zig is en waarover de houder met behulp van een cheque of een giro overschrijvingsformulier kan be schikken. Al die tegoeden bij el kaar vormen nu het girale geld. Zelfs is dat tezamen zoveel, dat er IJ/2 X zoveel giraal geld is als bankbiljetten en muntstukken. De overheid kan door haar po litiek van uitgeven dus een belang rijke rol spelen. Zet zij de tering niet naar de nering, dan moet er geleend worden, komt er extra gi raal geld in omloop en worden de inflatoire spanningen groter. En hoe sterker die druk, hoe groter het gevaar van een echte inflatie, die vooral voor de mensen met een vast inkomen de ambtenaren, de pensioentrekkers, de renteniers - zo'n enorme ramp is. Daarom is het dus ook belangrijk dat de Mi nister van Financiën op de 3e Dins dag in September vertelt of hij wel of niet een sluitende begroting heeft aan te bieden. (Nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1