Plaatselijk Nieuws De Ronde van Tholen ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER VOOR REGENKLEDING TERHORST BERGEN OP ZOOM ST. ANNALAND STAVENISSE S A N A P I RIN doet wonderen! ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE U presteert méér onder het genot van de qeiondeen verfrissende POORTVLIET PREDIKBEURTEN 21 October van hetzelfde jaar was de directeur de heer L. J. Soeters 25 jaar onder wijzer. Natuurlijk een serenade van de muziek. Het jagerfestijn op Jachtlust werd ieder jaar met een aubade van „Accelerando" geopend. 1901: Accelerando twintig jaar. De leden een koffiemaaltijd en 20 cent verteer. De notulen verhalen hierover: Met ere kan gezegd worden dat die tafel geen onere werd aangedaan. Nieuwsgierige ogen volg den de gesloten enveloppe, die tijdens deze maaltijd door burgem. A. J. Bierens werd aangeboden. Zij omsloot twee biljetten van 25.en een rijksdaalder. Hoera." 5 Dec.: 1902. Veldwachter Van Houten vierde zijn 40 jarig jubileum en „Accele rando" bracht deze wetshandhaver, die altijd heel fier voor de muziek uitliep bij een muzikale rondgang, een serenade die klonk als een klok. 21 Sept. 1906: Een zeldzame gebeurtenis: Ds. J. de Voogt, de plaatselijke Herv. pre dikant was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Accelerando" bracht hem een serenade en de leden werden uit genodigd in de pastorie. 1 Juli 1907 was de heer F. Weyler 25 jaar gemeentebode. Accelerando feliciteerde. En het voornaamste genotuleerde in 1918 was dat de vredesvoorstellen ter beëindiging van wereldoorlog I waren aanvaard èn dat het oud-lid, de gemeentebode Weyler zijn carbidlantaarn gratis ter beschikking stelde voor repetities. In het eerste na-oorlogse jaar kreeg de directeur een duurtetoeslag van 20 Dat ging dus in één loonronde. 7 Aug. 1919 herdacht het Cloveniers- gilde te Scherpenisse haar 325 jarig be staan, opgeluisterd door „Accelerando welks leden een vat bier kregen. In het verslag staat over dat vat bier: „wat wij gezamenlijk hebben leeggemaakt. 22 April 1920: Een serenade bij de nieu we gemeente-secretaris F. M. Boogaard. 29 April 1920: De nieuwe burgemeester C. M. P. W. Hanssens werd ingehaald. April 1922: Een serenade bij Joh. Heij- boer, die tot kantoorhouder was benoemd. Dec. 1945: Burgemeester Boogaard fees telijk ingehaald. We namen slechts een greep uit Accele- rando's geschiedenis. Het is tegelijk een dorpsgeschiedenis. OVER FINANCIEN EN LEDEN Eer een muziekvereniging goed in haar materiaal zit, moet er heel wat worden in gebracht. En de financiële toestand der St. Annalandse vereniging was lang niet altijd rooskleurig, al heeft men de laatste 20 jaar niet direct reden tot klagen, dank zij een verloting en tweemaal een bazar. Maar in het jaar 1900 stond het er niet zo best voor. Er moesten nodig nieuwe instrumenten bijkomen. Maar het overzicht van de penningmeester benam daartoe alle moed. Zijn overzicht luidde als volgt: Uit gegeven 211,54^, ingekomen 164,72, kwaad slot 46,82J^. Goed slot van 1899 65,40, verminderd met een kwaad slot van 46.82J/£, nog rijk 18,57J^. Gelukkig kwamen er nog al eens giften. Hierboven vermelden we er reeds enkele. Trouwens werd bij de verkiezing van Jhr. mr. E. A. O. de Casembroot als lid der Prov. Staten een gelukstelegram gezonden. Deze vooraanstaande oud-St. Annalander was erelid en werd hogelijk gewaardeerd. Maar men vergat toch ook niet, dat even dikwijls als een gelukstelegram werd ge zonden er een gift kwam van 15,Dank U zeer Voor een goede vereniging is de mede werking nodig van alle leden. Toch zijn er in elke vereniging „kurken", waarop zo'n gemeenschap drijft. Die altijd gereed staan. Die meer doen, dan hun plicht als lid eist. En dat mag zeker gewaardeerd worden. Ze waren er ook bij „Accelerando". Noemen we bijv. in de eerste plaats wijlen de heer L. J. Soeters, die bijna 45 jaar de dirigeer stok zwaaide. Geruime tijd was hij ook voorzitter der vereniging. Laatstgenoemde functie is achtereenvolgens waargenomen door P. van Luijk, Chr. Bergers, J. W. v. Luijk, E. J. Gunst, L. J. Soeters, W. A. Boogaard en tenslotte door de huidige diri gent, de heer M. P. Lanooy. Laatstgenoem de werd in de vergadering van 9 Januari 1904 als werkend lid aangenomen, was se dert 1913 secretaris, nam het directeurschap over in 1926, toen hij al enige tijd als onder-directeur fungeerde en is de iaatste jaren ook nog voorzitter der vereniging. De bovengenoemde leden zijn niet de enige, die bijzonder verdienstelijk werk voor de vereniging verrichten. Daar kunnen an deren worden bijgevoegd, bijv. H. Over- beeke en Abr. Gunst, die menig uurtje aan de leerlingen hebben besteed. Het zou te ver voeren daar nog verder op in te gaan. Van de oprichters is er geen meer in le ven. Het oudste nog in leven zijnde ere-lid, de 86-jarige D. Goedegebuure werd enkele maanden na de oprichting als lid aangeno men, nl. de 1ste Maart 1882. Hij mag nu dan ook zeker wel als vertegenwoordiger van de oprichters worden beschouwd. OP HET TOPPUNT Wanneer men als muziekvereniging iets wil presteren, dan is een goede en ernstige studie dringend noodzakelijk. „Accelerando" had het die eerste jaren niet zo gemakke lijk. In het nog ldeine ledental kwamen dikwijls mutaties voor door vertrek of an derszins. En daarom moest een voorne men om aan een concours deel te nemen telkens weer worden uitgesteld. Maar in 1922 trok men toch naar een concours in Steenbergen. In de 4e afdeling werd een 2e prijs gewonnen. In 1934 weer naar Steenbergen: Een 1ste prijs in de 3e af deling met 326 punten. 1935: Derde con cours te Rotterdam: 1ste prijs in de 2e afd. met 373 punten. 1936: Vierde con cours te Dinteloord: 1ste prijs in de 1ste afd. met 323 punten. 1937: Vijfde concours te Steenbergen: 1ste prijs in de afd. Uit muntendheid met een hoogste aantal pun ten, hetwelk op dat concours werd ge geven en de enigste 1ste prijs. „Acceleran do" promoveerde in 4 jaar tijd van de vierde naar de ere-afdeling. Een uitzon derlijke prestatie. De tweede wereldoorlog gaf „Accele rando" een geduchte knak. Enkele leden keerden na de evacuatie niet meer in hun woonplaats terug. Anderen voelden zich te oud. Goede krachten werden gemist en al kunnen de liefhebbers nog steeds horen, dat het in elk geval een uitstekende vereni ging is geweest, het peil van 1937 is niet misschien nog niet terug. Evenals alle andere verenigingen heeft ook „Ac celerando" te kampen met de geest van de tijd. Leerlingen die het niet volhouden. Halfslachtig, minder doorzetten, het zich minder geven aan 'n bepaalde liefhebberij: Dat was de eerste na-oorlogse jaren het ergste. Er schijnt de laatste tijd een ken tering ten goede te komen. En momen teel 23 (werkende) leden sterke vereniging kan er inderdaad nog wel serieuze krach ten bij gebruiken. HET VEERTIENDE LUSTRUM „Accelerando" vierde haar 20, 25, 40, 50, 60 en 65-jarig bestaan. Ze hoopt a.s. Donderdag haar 70-jarig bestaan te geden ken. Zoals 65 jaar geleden mag de ju- bilrende vereniging zich nog steeds in de grote plaatselijke belangstelling verheu gen. Ze is nog steeds een belangrijk deel van die gemeenschap. Dat bleek dezer da gen nog uit het feit, dat de dorpsvertegen woordigers in een gehouden raadsverga dering met bijna algemene stemmen be sloten een bijdrage te geven voor het door de St. Annalandse culturele verenigingen te overhandigen huldeblijk op 6 Sept. a.s. Het bestuur van „Accelerando" organi seert de herdenking op die wijze, dat er voor de muziekliefhebbers ook 's avonds nog iets aparts valt te horen, waar ze het beroemde Bergse corps „Kolpings Zonen" bereid vond een avondconcert te geven. Tien zustervenigingen zullen hun mede werking aan het festival verlenen, nl. „Concordia" uit Tholen, „Oefening baart Kunst" uit Stavenisse, „Concordia" uit St. Filipsland, „Nut en Ontspanning" uit Zon- nemaire", „Kunst naar Kracht" uit Poort vliet, „Met Vereende Krachten" te St. Maartensdijk, „Apollo" uit Brouwershaven, „Oud-Vossemeers Muziekvereniging", Een dracht uit Scherpenisse en „Oefening en Uitspanning" uit Nieuwerkerk. Om 10 uur maakt „Accelerando" een muzikale rondwandeling door de gemeente. Om 11.30 uur wordt er een officiële ont vangst gehouden op het gemeentehuis. Om 1.30 uur de muzikale optocht. Om half drie de concerten. Om 8 uur „Kolpings Zonen" en tot besluit ongeveer 10.30 uur een vuurwerk dat door de pl. Oranjevereniging wordt aangeboden. 70 jaar... het is een felicitatie waard. „Accelerando" is in die lange periode, iets vanzelfsprekends geworden in de St. Annalandse gemeenschap. We hopen dat het een deel van die ge meenschap mag blijven, dat er steeds weer jeugdige inwoners een serieus verlangen hebben de vereniging in stand te houden en de schoonheid van de muziek aanvoe len. Misschien krijgt dan „Accelerando" het peil van 1938 nog eens terug. De eer heeft men op de koop toe. Maar het moet in de eerste plaats gaan om de Kunst zelf en om de verdiensten en inspanning van de vele leden, die aan dit jubilerende ge zelschap hun beste krachten gaven en ge ven. Dat de vereniging ook nog menig maal de verjaardagen van ons Vorstenhuis in vrede mag opluistren. Accelerando onze gelukwensen 1 Even uitblazen van 't blazen De jongste foto van „Accelerando' Zaterdag zal dan het startschot van de eerste Ronde van Tholen vallen. Heel be grijpelijk is hieraan zo het een en ander voorafgegaan, maar dank zij alle mogelijke medewerking van officiële instanties, in woners van Tholen door hun daadwerke lijke en financiële steun, bedrijven ter plaatse en zakenmensen van buiten, die ook met een bijdrage de organisatie steun den, zijn practisch alle bezwaren wegge nomen. Vooruitlopen op het verloop en op de afloop van deze Ronde is niet mogelijke Vanzelf zal ook het weer een rol spelen, inzonderheid voor de liefhebbers in de andere gemeenten. Maar toch kan men aannemen, dat het een wielerevenement van hoog gehalte zal worden. Bij het nagaan van de rennerslijst springt immers al direct in het oog, dat zulk een groot aantal toprijders voor de Thoolse course heeft ingeschreven. Gaan we deze namen vergelijken met de uitslagen van de in de afgelopen weken verreden wielerron den, dan moet het in Tholen een span nende strijd om de eerste plaats worden. We noemden reeds enkele bekende ren ners, die zullen meedoen en kunnen daar aan nog wel toevoegen: P. van As, P. de Vries en ook de beide nieuwe profs. Suijkrebuijk van Van Sambeek. Voorts Thijs Rocks, J. Sijen, A. Guns, Jef Jansen, F. Vos, J. Theuns, E. Grift. Verschillende hiervan hebben ook in de: laatst gehouden evenementen van zich doen spreken. Daarom ook zullen velen morgen middag de cours in Tholen willen volgen. De route is als volgt vastgesteld: Start vanaf de hoeve Buitenzorg, Postweg, Tol weg, Oudelandsedijk, Zwartewegje, langs de Zeedijk, via Molenweg naar de Post weg. Na afloop van de ronde zal des avonds een concert worden gegeven op de Markt door de Harmonie „Concordia". Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, en St. Filipsland hebben dienst dr R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19 en dr. H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op Dins dag 4 September a.s. het eerste gedeelte en op Vrijdag, 7 September d.a.v. het andere gedeelte. Tegen Donderdag, 6 September 1951 be staat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 28 Augustus 1951. Burgemeester en Wethouders. PUBLICATIE De Burgemeester van Tholen, overwe gende, dat het i. v. met de te verwachten drukte ter gelegenheid van de op 1 Sept. 1951 te verrijden Ronde van Tholen ge wenst moet worden geacht, dat een alge meen geldende ontheffing wordt verleend van het bepaalde in de art. 2 en 3 van het Winkelsluitingsbesluit 1941, betrekking hebbende op de uren van het voor het publiek geopend hebben van winkels en het venten op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen: gelet op het bepaalde in art. 7 van het Winkelsluitingsbesluit 1941; besluit: Voor 1 Sept. 1951 bovenbedoelde ont heffing te verlenen en het sluitingsuur voor die datum te bepalen op 10 uur nm. Tholen, 30 Aug. 1951. De Burgemeester voornoemd. ERGERLIJKE WANDAAD De botventer S. Quist alhier kwam Maan dagmorgen jl. tot de onaangename ontdek king, dat men door het opendraaien van de sluisdeur de put waarin de beunen met bot levend worden bewaard had laten leeglopen. Bij controle van de beunen bleek, dat reeds enige honderden ponden bot, die geen water meer hadden, waren gestorven. Voor de venters betekent dit een grote strop. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. ZANG EN MUZIEK Zaterdagavond werd in het kader van het zomerprogromma van het comité „Tholen Vooruit" een concert gegeven op de markt, waarvan het eerste gedeelte werd verzorgd door de Zangvereniging „Sursum Corda" en het tweede gedeelte door de Harmonie „Concordia". Er was goede belangstelling en de zangers en muzikanten werden be loond met een welgemeend applaus. HET LAATSTE WRAK In October 1944 legden de Duitsers door het opblazen van vissersvaartuigen een ver sperring in de Eendracht. In de loop der jaren zijn reeds enkele schepen gelicht en dezer dagen werd het laatste wrak opgehaald en gesloopt. BURGERLIJKE STAND Geboren: 22 Aug.: Cornelia Johanna, dt. van J. M. M. van Vossen en A. Pollie. 23 Aug.: Pieter Gerardus, zn. van W. M. Quist en P. I. Jeroense. 26 Aug.: Pieter Marinus, zn. van M. C. Hogerheide te Zaandam en G. Smits. WEDVLUCHT VAN NOYON De P.D.V. „De Trouwe Duif" te Tholen hield Zaterdag 25 Aug. jl. een wedvlucht van Noyon, een afstand van 234 km. In concours waren 141 duiven, welke te 10.45 uur met Zuid-Westen wind werden gelost. De eerste duif kwam binnen te 1.44.15 uur en de laatste te 2.0.50 uur. De uitslagen luiden: A. Wagemaker 1 6 7 8 15 36 37. A. de Jonge 2 5 14 17 21. V. Laban 3 4 24 26. Th. Steketee 9 16 27. M. Aalbrechtse 10 33. L. Jansen 11 12. D. Burgers 13 39 40. R. de Groot 18 20 32. F. Koppenhol 19. D. Jansen 22 30. S. Jan sen 23 Joh. Deurloo 25. C. Soomers 28 29 46. M. Tazelaar 31 47. L. M. de Heer 34 35 41 42 44. Jac. Jansen 38. L. Laban 43. S. Kwist 45. VEERTIG JAAR BIJ DE VISSERIJPOLITIE Op 1 Sept. a.s. herdenkt de heer L. J. Olree te Tholen, de dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse Stromen. Hij begon als knecht, werd later schipper en is thans werkzaam als controleur. Zijn voornaamste en voor de oesterhandel bijzonder belang rijke taak is, er op te letten, dat de oester- verzendingen gedekt zijn door certificaten en dat de oesterputten niet verontreinigd worden. VERKEERSONGEVAL Woensdagmiddag reed mej. E. v. d. Hou ten vanaf het Zwaandijkje de Oud-Vosse- meerse dijk op in de richting van Tholen, terwijl vanaf Tholen bakker M. J. v. d. Maas van St. Annaland met zijn bestel auto kwam aangereden. De fiets werd nog net door de auto geraakt, ondanks het zeer krachtig remmen van de autobestuurder. Dit laatste had tot gevolg dat de auto kantelde en toen nog een eind doorschoof. Op de grasberm kwam het voertuig tot stilstand en bleef op zijn kant liggen. De fietser en bestuurder van de auto als mede zijn echtgenote kwamen er nog het beste af, terwijl bij de vrouw van Jac. Goedegebuure en Mej. A. Goedegebuure te St. Aannaland een hersenschudding werd geconstateerd. De politie stelde een onder zoek in, waarna de auto Donderdagmorgen op eigen kracht wegreed. EGYPT. LINNEN JASSEN EN MANTELS geheel dubbel 44.50 AANBESTEDING Dinsdag werd het uitvoeren van het be- stratingswerk in de Molenstraat, Achter straat aanbesteed. Hiervoor was 22.300, begroot. Ingeschreven werd als volgt: Jac. Vos, Tholen voor 23.580. W. van Vossen Zn, St. Annaland voor 21.873.—. Joh. Moerland, St. Annaland 19.870. A. en C. v. d. Werff, Scherpenisse, voor 19.300.—. P. Knuist, Tholen, voor 18.350. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. DE KIPPENDIEF De heer v. Gorsel in de Coentjesweg zag Woensdag zijn kippen met 4 verminderen, toen een rondzwervende hond enige tijd bij zijn kippenhok vertoefde. GEVONDEN Omtrent een gevonden beursje zijn in lichtingen te verkrijgen bij de Rijkspolitie. EEN SCHIETWEDSTRIJD De St. Annalandse schietvereniging „Prin ses Juliana" organiseerde 18 Augustus een huishoudelijke wedstrijd, terwijl ook op een vrije baan geschoten kon worden. Er wa ren hiervoor enkele aardige prijzen aange kocht. De uitslag van de huishoudelijke wedstrijd luidde: (prijswinnaars) le klasse serie steunserie 1. J. C. Goedegebuure 50 49 2. L. J. van Popering 50 48 3. H. Keur 49 47 4. Anth. Dake 49 45 5. P. A. Goedegebuure 49 44 6. J. C. Kooijman 48 48 7. A. J. Duyzer 48 47 2e klasse. 1. W. Menheere 50 47 2. Jac. v. d. Klooster 49 48 3. W. Goedegebuure 48 48 4. P. Heijboer 48 47 5. J. Kurvink 48 47 6. L. Vroegop 48 46 7. Jac. Rijnberg 48 39 8. Th. Overbeeke 47 43 Vrije baan. 1. H. Keur 6x30 en 2x29. 2. A. J. Duijzer 5x30 en 3x29. 3. J. L. Goedegebuure 4x30 en 3x29. 4. Jac. v. d. Klooster 4x30 en 1x29. 5. A. D. Goedegebuure 4x30 en 1x29. 6. L. J. van Popering 2x30 en 6x29 7. Abr. van Vossen 2x30 en 1x29. 8. J. C. Kooijman 1x30 en 5x29. 9. J. C. Goedegebuure 1x30 en 4x29. 10. Jac. Moerland 1x30 en 3x29. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. Besluit van 16 Oct. 1950 van Z.K.H. de Prins Regent, thans Z.M. de Koning der Belgen zijn aan de Postcomman- dant der Rijkspolitie alhier, de heer P. J. van Engeldorp-Gastelaars de volgende onderscheidingen verleend: 1. De medaille van Weerstand. 2. De herinneringsmedaille van de oorlog 1940-'45 met als kentekens twee gekruiste bliksems. Deze onderscheidingen werden hem ver leend in verband met de door hem tijdens de bezetting in illegaal verband bewezen dien sten. Onder anderen in samenwerking met de huidige postcommandant der Rijkspolitie, de heer J. de Haan te Dreischor, aan wie dezelfde onderscheidingen zijn toegekend, ijverde de heer Gastelaars voor de dienst Inlichtingen en Actie. In die tijd was hij gedetacheerd in Nieuw Namen (Z.V1.) waar een gemakkelijke verbinding met de Witte Brigade van België tot stand kon worden gebracht. Of men de goede zaak nu diende door inlichtingen te verstrekken aan de Belgische illegaliteit of aan de Nederlandse was van weinig belang, als de gewenste in lichtingen er maar kwamen. Tekeningen van verdedigingswerken werden door genoemde personen zowel aan de Belgische als Neder landse illegaliteit verstrekt, terwijl de heer Gastelaars meehielp ook enkele geallieerde piloten naar België over te brengen. Naar ons bekend is stond hij ook in persoonlijk contact met de heer Fassaart, thans kapi tein bij de Nat. Reserve, vml. bataljons commandant van 1-13 R.I. De heer Gaste laars heeft genoemde onderscheidingen zeker verdiend. GLADIOLENSHOW Zoals is aangekondigd werd Vrijdag in Hotel Goedegebuure een gladiolenshow gehouden, die zeer druk was bezocht. Op initiatief van dhr. P. van Beveren, die van de resultaten te Ouddorp had gehoord kwam dit tot stand. De bloembollenkweker J. C. Balk uit Noordwijkerhout was hier voor speciaal overgekomen met een pracht sortering gladiolen. Uit het aantal nieuwe variëteiten bleek wel dat aan deze teelt bijzondere aandacht wordt besteed. De soorten van het seizoen 1951-'52 wa ren nl. Northern Queen, Diepzalmrose, die iets lichter was in de hals. Hiermee heeft dhr. Anth. Preyde uit Breezand vorig jaar te Haarlem de hoogste onderscheiding be haald, nl. de Wisselbeker 1950. De Dr Fleming, een zacht rose exemplaar wordt hier als enigste soort gekweekt. De Alfred Nobel is een zalmrose met wit merk. Dan was er ook de mooie Marshall Monthomery met zijn fluweelrode kleur. De New York is diep karmijnrood. De Gloriosa en Diep- atlas rose zijn iets lichter in de hals. De London, Paul Neyonrose rood. De Frans Hals oranje-rood gevlamd. De Harry Hop kins bordeaux-wijnHeurig. De Lüstige Witwe een roodachtige magenta met wit merk kreeg bijzondere aandacht. De Mabel Violet is zuiver paars. De Pccini heeft een magenta kleur. De Salmans Elite is ivoor wit met roomgele vlek en de Blue Favorita is donkerblauw. U kunt zich indenken, dat men grote bewondering had voor deze schat van kleuren. De heer Balk gaf tijdens deze tentoon stelling de gewenste inlichtingen. Hij wees er op, dat men het beste in zee kan gaan met een vertrouwde soort gladiolen. Het was een zeer mooie en leerzame show. Be langstellenden kunnen zich voorts nog in verbinding stellen met dhr. P. van Beveren, plaatselijk vertegenwoordiger alhier. TWEEDAAGSE TOCHT NAAR DUITSLAND 23 en 24 Augustus maakten de cursisten en oud-cursisten van het Onderwijs-instituut te Stavenisse onder leiding van dhr. Koets- dijk een 2 daagse trip naar de Eiffel en het Zevengebergte in Duitsland. Het waren pracht dagen. Niemand zal in staat zijn om de geweldige schoonheid van dat bergland te beschrijven. Om ongeveer half 10 Don derdagmorgen was bij Heerlen de grens be reikt. Na grenscontrole ging het naar Aken om onmiddellijk daarop de Noord-Eiffel in te rijden en tot boven de 500 meter te klimmen. Niemand zal wel het prachtige uit zicht vergeten, toen men vandaar op de bergen, op het dal van de Roer en op het dorpje Einruhr neerkeek. Een half uur ston den de deelnemers van dit prachtige natuur schoon te genieten. Maar er stond nog meer op het programma. In Blankenheim werd de bron van het riviertje de Ahr bezocht. Uit 4 rotsspleten stroomde met kracht water, heerlijk koud helder water. Daar stroomde per seconde 226 liter water als een klein Drijft kou, ziekte en pijn uit Uw body.Verkwiktgelij ktijdig lichaam en geest. Koker 50 tabl 75 ct. beekje. Dit beekje werd van haar oorsprong gevolgd tot daar waar het zich als een flinke rivier (bij Remagen) in de Rijn stortte. In Altenahr werd geslapen. Op verzoek van de reizigers werden de tenten opgeslagen op een grasveldje aan de Ahr. Het water van dit riviertje diende voor was- en drinkwater. Een prachtige kampplaats. Rondom de steile rotswanden tot 600 meter hoog, het voortdurend ruisen van de Ahr vlakbij. 's Morgens zaten de bergtoppen in de wol ken en na een flinke morgenwandeling werd om 8 uur vertrokken. Schitterend mooi wa ren de wijnbergen in de vroege ochtendzon. Bij Remagen aan de Rijn werd een ogenblik rust gehouden. De ouderen genoten van een kopje koffie op de prachtige Rijnterrassen, de jongeren klommen liever de Appolinarus- berg op met op de top het eeuwenoude kerkje. Later voer men over de Rijn en in Köningswinter werd met de tandradbaan de tocht gemaakt naar de Drachenfels en daar de oude burchtruine beklommen. Over Bonn naar Keulen, waar de wereldberoemde Dom werd bezocht. Het was half zeven, dat men weer aan de Nederlandse grens was en tegen 12 uur op het eiland Tholen. De deelnemers hadden genoten wat voorheen slechts voor een enkele gefortuneerde was weggelegd. De hele reis had nu slechts met inbegrip van overnachten, vaart over de Rijn, retour op de tandradbaan 20,10 gekost. Geen won der dat verschillende deelnemers zeiden: Noteer me maar vast voor weer zo een reis in het volgend jaar. EEN RONDGANG Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina hoopt O.B.K. hedenavond een muzikale rondwandeling te maken. GESLAAGD Aan de Bakkervakschool te Groningen slaagde voor het diploma fijne Banket- bakkarij en kokerij C. J. v. d. Hoek alhier. DE EERSTE WINKELWEEK De voorbereidingen voor de winkelweek die zoals reeds eerder werd vermeld van 24 tot 29 September door de St. Maartens- dijkse winkeliers wordt gehouden, zijn in volle gang. Er wordt meteen goed aange pakt. De heren van het werkcomité zijn bijna dag en nacht in de weer om alles op tijd klaar te krijgen. De organisatie voor de eerste maal is zeker niet eenvoudig. Maar het lijkt er op, dat alles dik in orde gaat komen. Ongeveer 40 winkeliers nemen er aan deel, wat op een deename neerkomt van zo goed als 100%. Door etalagever- sieringen en het aanbrengen van spandoe ken, zal de gemeente een enigszins feeste lijk karakter krijgen. Verdere attracties zijn het uitschrijven van dagprijsvragen en het oplossen van een rebus. Daarmee zijn zeer waardevolle voorwerpen te winnen. De eer ste winkelweek op het eiland is in het zicht. We komen er nog wel nader op te rug, maar hopen, dat de eilandbewoners de activiteit van eigen middenstand zeer zal waarderen en daarvan ook daadwer kelijk blijk zal geven. WEDVLUCHT ST. QUINTIN Afstand 199 km. Los 11 uur. le duif 13.34.41. Laatste 13.54.57. Jonge duiven: M. Noordijke 1, J. v. Dijke Pvl. 2 8, C. V. Hage Pvl. 4, B Pleune Pvl. 6 7, Pvl. 12, J. v. d. Scherpenisse St. Oude duiven, duif 13.53.17. G. Kleppe 1, Pvl. 3 7, L. C. Pvl. 5, G. de Pvl. 8 9. d. Graaf Pvl. 3 9, L. C. Suurland 5 11 14, W. J. Heijboer 10, Izak Hage Hoek St. M'dijk 13, C. M. 15. le duif 13.31.49. Laatste J. Bevelander 2, J. Hage Hage Pvl. 4, W. Pleune Jonge Pvl. 6, Izak Hage BENOEMING De heer A. C. Hartog, woonachtig alhier en werkzaam op 't kantoor van het Water schap Schouwen te Zierikzee is thans be noemd als Ontvanger-Griffier van dat Wa terschap. ONGEVALLEN MET DE PERS De loondorser W. P. had tijdens het dor sen, bij werkzaamheden aan de pers, het ongeluk dat hij uitgleed en kreeg toen dit zware ding op zijn voet. Direct ingeroepen geneeskundige hulp constateerde dat over brenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakelijk was. Hij zal één van zijn tenen moeten missen, terwijl een andere lelijk verwond is. Ook het zoontje van A. J. kwam te dicht bij deze pers en zijn hand werd lelijk verwond, maar deze kon toch door de plaatselijke arts worden ge holpen. INSTRUMENTEN REVISIE De muziekvereniging „Kunst naar Kracht" maakte een muzikale rondgang door de ge meente. En waar er enige instrumenten moeten gereviseerd, terwijl men over on voldoende contanten beschikt, hield men gelijk een huis aan huis collecte. De mu zikale rondgang bracht vele mensen op de been. GESLAAGD Bij het te s-Gravenhage gehouden examen slaagde mej. M. A. Jagt voor de akte K. HANDEN GEKLEMD De landbouwer C. v. Westen van de hoeve „De Blauwe Bloem" alhier geraakte Zaterdag jl. met zijn handen klem tussen de dorsmachine. Nadat hem eerste hulp was verleend, werd hij naar het Bergse ziekenhuis vervoerd. Daar werd een duim en twee vingers geamputeerd. VERTROKKEN Uit deze gemeente is vertrokken onze dorpsgenoot P. L. Stokman, voorheen wo nende Stoofstraat A 93, naar Menado (Indië). Het ligt ip zijn bedoeling om van daar uit te emigreren naar Australië. Goe de reis en veel succes. Zondag 2 September 1951 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. B. G. A. v. d. Wiel en 3 uur ds. G. Enkelaar - In beide diensten Restauratiecollecte Gereformeerde Kerk 10 uur leesdienst en 5 uur ds. J. van Halsema Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur ds. Verhage uit Kampen, nm. Bed. H. Doop Vrijdag 7 Sept. nm. 7.30 uur stud. Cabaret uit Rotterdam Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur dhr. L. Gebraad Ned. Pr o t. Bo n d nm. 5 uur Dr H. J. Heering, Remonstr. predikant te 's Gravenhage OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. R. C. v. Putten Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur ds. van Loo uit Dordrecht Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. D. J. van Dijk - (vm. Bed. van de H. Doop) Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Dinsdag 4 Sept. 7 uur dh. F. Mallan van Bruinisse STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. G. Enkelaar en 6 uur leesdienst Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. de Bres Rehoboth 6.30 uur dh. Six Dijkstra uit Breukelen Oud-Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Ge m e en t e 9.30, 2 en 6 uur Ds. Blaak van Gelder- malsem nm. Bed. H. Doop Woensdag 5 Sept. nm. 7 uur ds. Wond- wijk uit Rotterdam SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur ds. Brons (In beide beurten collecte voor het Restauratiefonds) Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10 uur leesdienst en 2.30 uur ds. v. Dijk Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. J. van Halsema - Bed. H. Avondmaal Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. F. S. de Lint Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. van Leeuwen ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 2 x Ds. Arntzen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2