Raadsverslag Plaatselijk Nieuws ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND verzocht goedkeuring aan de Centrale Dienst te Zierikzee. Deze dienst stuurde daarop een schrijven aan B. en W. waarin dat college werd geadviseerd het verzoek van Bijnagte goed te keuren, maar onder voorwaarden. Die voorwaarden luiden, dat de loods geplaatst moest worden in de rooilijn, zoals die in het uitbreidings plan is geprojecteerd en op een situatiete kening was aangegeven, terwijl de bouw overeenkomstig de bijgevoegde tekening moest geschieden. En in die rooilijn zat 'm de knoop, want dit kwam de heer Bij nagte niet te pas, was voor hem in feite niet doenbaar en zeker ook niet voordelig of gemakkelijk. De heer Bijnagte trok naar Zierikzee, gaf een uiteenzetting van de situatie, verklaar de dat hij zijn loods onmiddellijk zou op ruimen, wanneer dat gedeelte van het uit breidingsplan zou worden uitgevoerd en te gen hem werd zoveel gezegd, alsdat hij maar een verzoek moest indienen bij de Raad en men dan het risico wel kon ne men. De Raad kon het dan goedkeuren. (Dit volgens de heer Bijnagte). B. en W. hadden echter wel advies in gewonnen bij andere instanties en schreven per 25 Juli aan de heer Bijnagte, dat het het college wettelijk niet mogelijk was wij ziging te brengen in de aan hen verleende vergunning met betrekking tot de plaatsbe paling van de te bouwen loods. Tegen dit besluit kwam de heer Bijnagte in beroep door een verzoek te richten aan de ge meenteraad, welk verzoekschrift thans werd behandeld (en waarvoor, naar ons toen bleek, in feite deze raadsvergadering was belegd op verzoek van raadsleden red.). In zijn beroepschrift vraagt de heer Bij nagte de loods alsnog te mogen plaatsen volgens zijn ingediend plan en wijst er op, dat wanneer het volgens besluit van B. en W. moet geschieden er hoge kosten ge maakt zullen moeten worden voor demping van een sloot en een verharde baan, ter wijl een groot stuk bouwland verloren gaat. Door ondertekening van hem en zijn naaste familieleden verklaren ze zich be reid de loods af te breken, wanneer het moeilijkheden zou opleveren in verband met de daar volgens het uitbreidingsplan ge projecteerde weg. De wnd. voorzitter verklaart dat het hem weliswaar spijt, maar dat hij geen moge lijkheid ziet dit verzoek in te willigen. De heer Bijnagte wijst dan op het ver loop der zaak, zoals hierboven reeds ge schetst. De wnd. voorzitter verklaart, dat de heer Argelo het anders heeft gezegd tegen de burgemeester, wat de secretaris zou kun nen toelichten. De secretaris, dhr. van Doorn zegt, dat hij telefonisch contact heeft gehad met iemand van de Centrale Dienst om te vra gen of er geen mouw aan te passen was maar dat die ambtenaar er weinig in zag. De burgemeester heeft toen gezegd, aldus de secretaris, dat hij zich ook nog eens tot de Centrale Dienst zou wenden en ik hoor de dat hij dat ook heeft gedaan, waarop men bij de Centrale Dienst hetzelfde gezegd schijnt te hebben. Na het verzoekschrift van dhr. Bijnagte heeft men zich opnieuw tot de Centrale Dienst gewend, maar men verklaarde, dat men zich tot de Planologische Dienst moest wenden, in verband met het uitbreidings plan. De Planologische Dienst schreef op een desbetreffende vraag, dat de bouwaan- vrage in strijd is gebleken met de voor schriften van het geldende uitbreidingsplan en dat de Raad op wettelijke gronden aan appellant de gevraagde vergunning niet kon verstrekken, terwijl ze B. en W. verder verwijst naar de Centr. Dienst van Prov. Wederopbouw te Middelburg. Tenslotte berichtte ook deze instantie dat noch B. en W., noch de gemeenteraad bevoegd waren af te wijken van het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde uitbreidingsplan. In feite betekent het beroepschrift van dhr. Bijnagte dus een verzoek om het uitbrei dingsplan te wijzigen, aldus in dit schrijven. Na deze toelichting door de secretaris en door de wnd. voorzitter zegt dhr. Bij nagte.' „Men had helemaal niet naar Mid delburg moeten schrijven." De heer v. d. Jagt weet zich een geval te herinneren onder burgemeester Geuze, dat op hetzelfde neer kwam. Die burgemees ter zei toen: „Wanneer ik het ga vragen aan de verschillende instanties mag het niet, maar wanneer ik zelf de verantwoording neem, kan het... en het gebeurde ook." Hij wil hiermee zeggen, dat het in dit geval ook had gekund met een welwillende hou ding van B. en W. De wnd. voorzitter: Maar toen was er geen uitbreidingsplan. Alle instanties heb ben gezegd het niet te doen. Dhr. v. d. Jagt: Geen inwoner heeft er schade van en ik had het op de belofte van de heer Bijnagte en zijn familie, dat ze bereid zijn het op te ruimen indien no dig, ingewilligd. Dhr. Hage vindt, dat men dit verzoek onmiddellijk in de Raad had moeten be handelen en niet eerst naar verschillende instanties gaan lopen. De wnd. voorzitter: De mogelijkheid be staat dat dhr. Bijnagte het zo moet op breken. Dhr. Bijnagte: Wat, die weg komt er misschien nooit en ik breek het toch af als het moet. De wnd. voorzitter: Wanneer Bijnagte zich aan de voorwaarden onderwerpt, kan hij morgen bouwen. De heer Hage blijft er op staan, dat het eerst in de Raad had moeten komen. Dat vindt weth. Kleppe niet logisch. Het is immers altijd zo, dat B. W. met een omlijnd voorstel komen na eerst de aan vraag te hebben onderzocht. Dhr. Bijnagte: Het kan nog volgens mijn plan als U maar meewerkt. De wnd. voorzitter kan daar niet op in gaan. Maar de heer Hartog maakt er een voorstel van om het in te willigen volgens Bijnagte's plan. Dit wordt ondersteund door dhr. v. d. Jagt. En dan wordt gestemd. Alle raadsleden stemmen voor, waarbij dhr. Bij nagte zich van stemming onthoudt. Tegen zijn de wethouders, zodat het beroepschrift van dhr. Bijnagte met 4 tegen 2 stemmen wordt ingewilligd. OOK AL NIET IN ORDE Aan de orde is dan verkiezing van een lid van de Woonruimtecommissie wegens bedanken van raadslid J. v. d. Jagt. De wnd. voorzitter dankt dhr. v. d. Jagt voor de gedane moeite en bewezen diensten als zodanig en noemt de volgende van B. en W. afkomstige aanbeveling: 1. J. v. Dijke, 2. D. Quaak. Bij stemming krijgen deze he ren ieder 1 stem, terwijl 4 stemmen zijn uitgebracht op de heer W. de Viet. Eén stemde blanco. De heer de Viet is dus in deze vacature benoemd. Voorgesteld wordt de opstal van het huis van de Erven J. Quaak voor 25 maal de erfpachtssom te verkopen, waartegen geen bezwaar is. Bij de rondvraag wijst de heer Bijnagte er op, dat er toch besloten was, eer de huisjes bij het Nieuwe Dorp zouden worden verdeeld, men nog eens bij elkaar zou ko men. Dit heeft tenminste dhr. v. d. Jagt opgemerkt voor de vergadering van J Juli jl. De heer v. d. Jagt zegt, dat dit juist de reden is, waarom hij als woonruimtecom missielid heeft bedankt. Hij heeft toen im mers tegen de secretaris gezegd, dat men voor de officiële toewijzing nog eens bij elkaar zou komen. Maar de huisjes zijn toe gewezen, zonder dat hij er nog iets van heeft gehoord. De wnd. voorzitter zegt dat hij niet beter weet of ze waren toen officiéél verdeeld. Dit moet dus op een misverstand berusten, al betreurt hij het, dat dhr. v. d. Jagt hier voor heeft bedankt. Overigens is dit niets voor een raadsvergadering. De heer Hage wijst er op, dat voor de woning van de wed. Duijnhouwer geregeld water blijft staan, afkomstig van de Kerk straat. De wnd. voorzitter zegt dat reeds opdracht is gegeven om dit euvel op te lossen. De heer v. d. Jagt vraagt of er door B. Jansen geen aanvrage ligt voor onthef fing reinigingsrechten. Dat is bij niemand bekend. EN DAT IS OOK GEEN TOESTAND De heer L. v. d. Werf vindt dat B. en W. eens achter bij wed. Visser moesten gaan kijken, waar de mestput van een buur man een onhoudbare toestand veroorzaakt. Daar is dhr. v. d. Jagt het mee eens. Dhr. Hartog zegt, dat er in het hele dorp mestvaalten zijn, die kan men toch niet allemaal laten opruimen. De wnd. voorzitter: Als er maar een heining omheen staat. Hij zal het geval onderzoeken. De heer L. v. d. Werf vindt het ook een onhoudbare toestand met de varkens van dhr. C. v. d. Have. De wnd. voorzit ter zegt dat er vroeger wel klachten zijn ingekomen, maar toen is vergunning ver leend om een nieuw varkenshok te plaat sen. Dit doet dhr. Bijnagte weer opmer ken: „Ja, wel vergunning voor een varkens hok, maar mijn kotje mag er niet komen." Dhr. L. v. d. Werf vindt het niets, een varkensmesterij op die manier midden in het dorp. De wnd. voorzitter vindt ook, dat er bij uitersten moet worden ingegrepen. Dhr. L. v. d. Werf: Het is rondom niks met dat ingrijpen van jullie. Ik heb al meer gevraagd daar eens te gaan kijken bij v. d. Have, maar het gebeurt niet. Het is zelfs zo sterk geweest, dat v. d. Have z'n var kens door het dak moest uitmesten, zon rotzooi. Dat praten is allemaal niks, maar doen. Nou, dan zal de wnd. voorzitter dat ook nog wel eens bekijken. En dan wordt op verzoek van dhr. Bij nagte ook nog besloten om bij Anthonisse een verlaatput aan te brengen, waarmee aan een ietwat roerige zitting een eind wordt gemaakt. Nu kans op een goede brandspuittrekker De begroting 1952 reeds aangeboden Dinsdag 21 Augustus werd te Poortvliet een openbare raadsvergadering gehouden, waarbij de heer M. C. van Ast verhinderd was. Notulen van de drie vorige bijeenkom sten werden voorgelezen of voor kennis geving aangenomen, waaronder die van de bijzondere bijeenkomst in verband met het jubileum van de burgemeester als gemeente secretaris. Het Prov. Bestuur deelt mede, aldus staat in het eerst behandelde ingekomen stuk, dat de provinciale weg Tholen Scherpenisse nu spoedig verbeterd zal wor den. Voor Poortvliet is dit dus de Lage Weg, enz. Dhr. Vroegop vraagt of dat „spoedig" toch nog op dit jaar slaat. De voorzitter hoorde dat deze wegverbetering waarschijn lijk in November zal worden aanbesteed. Goedgekeurd is ook de gewijzigde in structie voor de gemeente-geneesheer. De Raadsleden krijgen met ingang van 1 Januari jl. ƒ5,per lid per vergadering, aldus wordt door het Prov. Bestuur in een schrijven meegedeeld. Goedgekeurd is thans ook het vorig jaar genomen besluit tot verhuur van nieuwe gemeentewoningen voor resp. 4.50, 4.65 en nog 2 voor ƒ4.55 per week. De Min. v. Wederopbouw gaat accoord met de huurvaststelling van de 9 gemeente woningen, die de Raad met 5 cent per week verhoogde. Van de Min. v. B. Zaken de mededeling dat de algemene en bijzondere uitkering van het Rijk aan de gemeente met 10% zal worden verhoogd en daardoor op 135 van de basis is gebracht. De uitkering uit het gemeentefonds over 1950 kan nog worden verhoogd, aldus Ged. Staten. Bij deze begroting is nog een alge mene opmerking gemaakt, nl. om de ge raamde post voor motorbrandspuit en het restant voor de bestrating over te hevelen naar de kap. dienst, waardoor dat over 10 jaar kan worden verdeeld. Hiertoe wordt besloten. Een prov. blad geeft de wijziging aan inzake de jaarwedde van de ontvanger der gemeente. Ter plaatse is de ontvanger daar niet slecht mee. Er is geen bezwaar tegen. Het rapport van de Commissie voor be volkingsonderzoek in Zeeland is eveneens ingekomen. (Zie onder pl. nieuws). De begroting 1951 van de Districtsschool- artsendienst geeft aan, dat het de gemeente dit jaar 21 cent per inwoner zal kosten. Het kan de raadsleden niet bekoren, dat alles steeds maar verhoogd wordt, maar men zal er zich toch bij moeten neerleggen. Over 3 jaren moet de gemeente een be drag van 29,93 betalen aan de Stichting Borgstellingsfonds, waarvan ook een jaar verslag is ingekomen. De jaarwedde van de wethouders kan, indien men dat wenselijk acht, verhoogd worden tot een max. van 200,aldus in een brief van Ged. Staten. In verband met de klasse-indeling is de verhoging ter plaat se niet zo drastisch. De voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van het college van B. en W. het aan de Raad over laat. De minderheid stelt voor om de verhoging te laten ingaan. De heer van Houdt zou graag de me ning horen van de wethouders zelf, gezien hun uitspraak bij een vorige verhoging, toen ze hiertegenover afwijzend stonden. De wethouders interesseert het weinig en waar het toch wel zal worden opgelegd, meent de Raad dat men er maar accoord mee moet gaan, waartoe wordt besloten. Van het Min. v. Wederopbouw een be sluit, dat de premie voor 2 woningen op 7600,kan worden gebracht. Geen ho gere huur mag worden gevraagd dan 520,per jaar per woning. Er is nog een stuk van het Min. van Wederopbouw, afd. Zeeland, naar aanlei ding van een ontvangen woningklacht van dhr. G. Geense. Voorgesteld wordt door Wederopbouw om bedoelde woning onbe woonbaar te verklaren. B. en W. daarentegen stellen voor om dat niet te doen, alvorens voor dat gezin een andere woning beschikbaar is en deelt mede dat die mogelijkheid er is. Daartoe wordt z.h.s. besloten. Het Burgerlijk Armbestuur verzoekt de begroting 1951 goed te keuren. Er zijn hierop geen aanmerkingen. Er moet een nieuwe regeling komen op de controle van het geldelijk beheer en dat betekent vanzelfsprekend geen vereen voudiging, maar wel een betere controle. Niet alleen de kassen, maar ook de reke ningen van de gemeente en het Wezen Armbestuur moeten worden gecontroleerd. Dhr. de Graaf vraagt hoeveel extra kos ten hiermee weer gemoeid zijn. Dat weet de voorzitter nog niet te zeg gen, daar het niet staat aangegeven. Dan voelt dhr. de Graaf er ook niet voor om er op in te gaan. Het zal wel moeten en het kan ook wel nuttig zijn, gelooft hij, maar ik moet eerst weten waar ik aan toe ben. Bij stemming is de heer de Graaf dan ook tegen. De andere leden zijn voor de nieuwe regeling. EEN MOOIE TREKKER Alle brandweeraangelegenheden zijn nog niet opgelost. Destijds besloot de Raad om de vrijwillige brandweerlieden 1.50 per uur uit te betalen bij optreden voor brand overdag en 2,per uur voor nachtelijke activiteit. Ged. Staten hebben hiertegen be zwaar. Men moet het niet zien als een be loning, vindt dat College, maar als blijk van waardering voor het vrijwillige werk. Daarom moet wel worden uitbetaald, wan neer die mensen loon derven en dan acht ze 1.50 per uur zowel voor dag en nacht ook voldoende. Het dag. bestuur stelt voor het raadsbe sluit in te trekken en rekening te houden met de bezwaren van Ged. Staten en dus opnieuw een besluit te nemen voor 1.50 per uur uitkering. Al vindt de Raad het eerstgestelde bedrag billijk, ze zal zich toch bij het bezwaar van het Prov. Bestuur neerleggen. De voorzitter vindt het even eens billijk en merkt op, dat men aan dp ene kant wil bezuinigen, maar aan de an dere kant het geld weer wegsmijt, wat uit de volgende stukken weer blijkt. Dat is nl. een brief van de Brandweer inspectie te Breda, waarin wordt aange drongen op de aankoop van een sirene no. S.3A, te koop voor ƒ416,60, welke sirene bovendien nog moet worden voorzien van een afstandsbediening. Voorts wordt ge adviseerd om de brandweercommandant een salaris te geven van 100,per jaar,- de monteur 40,en de brandweerlieden 150,-. Tenslotte wordt nog aangeraden deze vrijwilligers te laten deelnemen aan een brandweercursus, die door de inspectie wordt gegeven en per gemeente zo'n 100,zal kosten. B. en W. maken zich in weinig woorden van dit schrijven af, want stellen voor: lste om vooralsnog niet in te gaan op de aankoop van een sirene: 2e. ook niet te voldoen aan het advies om de comman dant ƒ100,de monteur ƒ40,en de brandweerlieden 150,te geven. De le den van de brandweer, aldus de voorzit ter, wensen geen vergoeding. Ze doen het vrijwillig en vragen niets. Dhr. de Graaf: En toch zou men ons wil len dwingen van de inspectie, vrijwillig is er toch niets meer. De Raad zit er hoog stens nog bij als adviseur en dan heb je het gehad. Dhr. Vroegop vindt het netjes van de brandweerlieden om zich zonder meer vrij willig te geven. Dhr. de Graaf meent, dat de brandweer- inspectie het er niet bij zal laten zitten, we zullen er nog wel van horen. Over 3 maanden ligt er weer wel een brief. Dhr. van Houdt kan dit niet begrijpen van de Overheid, die toch ook moet be zuinigen. De voorzitter merkt op, dat men te wei nig rekening houdt met het platteland en alles in stads-verband ziet. B. en W. stellen tenslotte wel voor de brandweerlieden in de gelegenheid te stel len aan de cursus deel te nemen, waarvoor de kosten volgens genoemd schrijven 100,bedragen. Dhr. Vroegop vraagt of dit een bedrag per persoon is. De voorzitter antwoordt: nee, voor de gehele cursus. De bedoeling is Dinsdag 11 September te beginnen te St. Annaland en in de gemeenten Poortvliet, Oud-Vossemeer en St. Annaland ieder 5 cursusavonden te geven. Later bleek, dat het per gemeente 140,zal kosten. Dhr. de Graaf vraagt of dit dan toch z'n nut heeft voor de brandweermensen. Dit wordt bevestigend beantwoord. De Raad kan zich er dan mee verenigen de cursus te betalen. Wat de sirene en toe lagen betreft, staat men geheel achter het Dag. Bestuur. Hiermee is men nog niet aan het eind van de brandweerperikelen. De Brandweerinspectie had immers ook nog aangedrongen op vervanging en aan vulling van materialen en de monteur acht dit ook zeer nodig. Er was hiervoor 850,geraamd door de inspectie en na opgave van de leverancier blijkt dat ma teriaal 827,35 te kosten. Aangekocht moeten dan worden stand- en straalpijpen, aansluitkoppelingen, verdeel- stukken enz., enz. De heer Vroegop is het er mee eens dat er goed materiaal moet zijn. Besloten wordt dan ook dat aan te kopen. EN DAN DE TREKKER NOG B. en W. zijn er opnieuw op uit geweest om een brandweertrekker te bezichtigen. Zoals bekend, had men een en andermaal reeds iets op het oog, maar het eerste was volgens de Inspectie ongeschikt en het tweede leek B. en W. vrij duur. (een wa gen van ƒ3500, Nu is men naar Ovezande geweest en daar is een trekker te koop, die werkelijk kant en klaar is, en volgens het Dag. be stuur uitstekend geschikt voor deze ge meente. In Ovezande moeten ze een zwaar dere trekker hebben, zodat ze deze wensen op te ruimen. De prijs is nog niet bekend, maar de voorzitter meent, dat de verdere onderhandelingen hierover tot een gunstig resultaat kunnen leiden. De wagen kan 10 man ruimschoots bergen plus het nodige materiaal. Het Dag. Bestuur is van mening dat men dit aanbod niet zonder meer naast zich neer mag leggen. Dhr. de Graaf: Als dan de brandweer inspectie er ook maar genoegen mee neemt en het weer niet gaat afkeuren. De voorzitter kan zich dat niet indenken daar die wagen onder dezelfde inspectie is gebruikt. Tenslotte worden B. en W. gemachtigd, indien de prijs niet boven de raming uit gaat, die trekker aan te kopen. De voorzitter deelt daarna mede, dat de Raad destijds besloot om de Paasdijkseweg te verbeteren, wanneer er stenen over zou den zijn van de Smitstraat. Dat is inder daad het geval en daarom is men nu doende aan eerstgenoemde verbetering, die is op gedragen aan dhr. Knuist voor 640, De herbestrating van de Paasdijkstraat zou op ƒ910,komen, eveneens volgens opgave van Knuist. Dhr. G. K. J. Krijger vindt dat dit toch te veel gaat kosten. Men besluit dit laat ste werk dan ook nog een jaar op te schor ten, daar men vrijwel aan het eind van de financiële ramingen is. De voorzitter kan nog meedelen, dat men volgende week denkt te beginnen met de verbetering van de Paasdijk. OPNIEUW AANBESTEDEN? Het zit niet bepaald mee met de twee woningwetwoningen voor Poortvliet, die al eens eerder zijn aanbesteed. Daarbij is het ook wat eigenaardig toegegaan. De laagste inschrijver stond toen een paar duizend gulden beneden de begroting en kwam toen plotseling tot de ontdekking, dat hij het schilderwerk vergeten had te rekenen. Dhr. Argelo kon zich daar toen nog mee verenigen, wanneer hij dit onmiddellijk op gaf, maar de andere dag kregen B. en W. bericht, dat niet het schilderwerk, maar het metselwerk er niet was bijgeteld, zodat de aannemingssom uiteindelijk 2500,- ho ger moest worden dan door die aannemer was ingeschreven. En zo werd het een lange geschiedenis met deze dubbele woning. Opnieuw was thans door dhr. Rijnberg (de aannemer geschreven aan architect Wesselo en nu zouden beide partijen ieder 1250,— voor hun rekening kunnen nemen. De nieuwe aanbieding van de aannemer was echter nog niet binnen op dit ogenblik, zodat de voorzitter geen makkelijke beslissing kan voorleggen. Raadslid Krijger is er tegen om dit werk aan die aannemer te gunnen en andere le den zijn dezelfde mening toegedaan. Dhr. Vroegop zou het liever opnieuw aanbesteden. De voorzitter gunt het ook liever aan zijn opvolger. Weth. Krijger wil er in elk geval niet van horen om die woningen niet te bou wen, dan zijn de inwoners de dupe. Dhr. van Houdt voelt er evenmin voor het die aannemer te laten doen, maar is het met weth. Krijger eens, dat die wonin gen er toch moeten komen. Zou die aan nemer het toch nog willen doen Weth. Krijger stelt voor deze kwestie aan te houden tot men weet, wat Rijnberg nog wil doen. Dhr. Vroegop ging toch maar liever met zijn opvolger in zee. Maar weth. v. d. Slikke maant dan tot voorzichtigheid en zegt, dat dit altijd nog 3000,scheelt. Dat is niet zoveel meer, zegt de voor zitter, wanneer we de ontstane kwestie en daaraan verbonden consequenties ook mee rekenen. Dhr. Krijger is er voor het werk opnieuw te laten aanbesteden. Mag dat wel, vraagt dhr. de Graaf. De vorige keer was de opvolger immers te duur. Besloten wordt, dat men na de aanbieding van dhr. Rijnberg verder zal zien of men het werk zal laten aanbesteden, ja dan nee. De voorzitter deelt daarna mede, dat dhr. D. Vroegop een woning in huurkoop wil hebben. AANBIEDING BEGROTING 1952 Het doet de voorzitter genoegen reeds thans de gemeentebegroting 1952 te kun nen aanbieden ter onderzoek door de raads leden. Hij wijst er op, dat dit de laatste begroting van zijn hand zal zijn en dat is nog een begroting die op een geheel nieuwe leest is geschoeid. Rente en aflossing van geldleningen komen er niet meer op voor, dat komt allemaal op de kapitaaldienst. Met afneming van reserve, aldus de voor zitter, heb ik deze begroting sluitend kun nen maken. Belangrijke posten staan er niet op. Alleen is opgenomen de verbete ring van de schoolgang. Om zijn eventuele opvolger begin volgend jaar zoveel moge lijk een „schoon schip" te kunnen aanbie den, had de voorzitter er werk van ge maakt deze begroting zo vlug mogelijk klaar te hebben en hij vraagt dan ook de com missie van onderzoek (dus de raadsleden) deze begroting zo spoedig mogelijk te wil len onderzoeken. Weth. Krijger merkt op, dat deze be groting prachtig in elkaar zit. Het mag dan de laatste begroting zijn, maar ze is in elk geval „af". RONDVRAAG De heer van Houdt vraagt, wanneer de nieuwe woningen genummerd zullen wor den. De voorzitter was van mening, dat dit reeds was geschied en zal er nota van nemen. Dezelfde spreker vraagt zich af of de kerkhofbomen niet wat gedund moeten wor den in de kop, omdat hij anders gevaar ziet dat ze bij een harde wind zullen bre ken. Ook dit zal bekeken worden. Dhr. de Graaf wijst op de slechte water afvoer van de nieuwe straat bij zijn pakhuis. Daar deugt niets van, zo merkt hij op. Ook hieraan zal aandacht worden geschonken. Dhr. Vroegop vraagt of het eenrichtings verkeer nog gehandhaefd moet blijven. Be sloten wordt de borden op te ruimen. Daarna sluiting op de gebruikelijke wijze. Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter R. C. Renes te Oud-Vos semeer, tel. 19. PLEZIERJACHT GEZONKEN EN HOND VERDRONKEN Donderdagavond 16 Augustus kwam het kleine plezierjacht „Fidelvos" uit Amster dam in de Eendracht alhier voor anker liggen. In dezelfde nacht ging dat anker door de sterke vloedstroom slepen en dreef het scheepje met de mast tegen de brug aan. De mast bleef aan de brug vastzitten en door de vloed werd het jachtje onderuit getrokken, schepte water en zonk. De eigenaar, de heer IJIsinga kon zich met vrouw en een vriend zwemmend red den. De hond kon niet meer uit de kajuit komen en is verdronken. De „Fidelvos", die ongeveer 8 meter diep ligt, werd door de firma van Duiven- dijk van een boei voorzien, gelicht en schoongemaakt, zodat zo goed als alle eigendommen terecht kwamen. EEN HERT GERED Toen de opvarenden van het vissersvaar tuig Th. 25 van de firma B. Schot alhier onder de gemeente St. Filipsland voeren, zagen zij dat op de wal een hert door ver schillende personen werd opgejaagd. Het dier wist geen uitweg meer en sprong toen maar in het water. Het gelukte de opva renden van de Th. 25 het hert uit het water te halen, dat mee ging naar Tholen, waar het Vrijdag op de wal werd gebracht in afwachting van een nadere bestemming. BEDRIJFSONGEVAL De smid J. van Dijk had Zaterdag jl. bij zijn werkzaamheden het ongeluk, dat een stuk ijzer op zijn hand viel. Met een gebroken vinger moest hij zich onder dok tersbehandeling stellen. VERKEERSONGEVAL Op de weg tussen Roosendaal en Breda onder de gemeente Seppe werd de heer Jac. Blaas, districtsopzichter, wonende al hier met zijn motorrijwiel aangereden door een auto. De tegenligger moest remmen voor een andere wagen en kwam door de glad heid van het wegdek te slippen en botste tegen het achterwiel van de motor. Dhr. Blaas had te weinig tijd en ruimte om vol doende te kunnen uitwijken en werd met motor en al in de sloot geslingerd. Zijn echtgenote, die achterop zat, sloeg ook te gen de grond. Voor haar had de val ern stiger gevolgen, daar zij over inwendige pijnen klaagde en in het ziekenhuis mpest worden opgenomen. Het bleek dat mevr. Blaas inwendige verwondingen had opge lopen, enkele gekneusde ribben en ontvel lingen aan de arm. De heer Blaas zelf kwam er met enkele lichte kneuzingen af, terwijl ook de schade aan het motorrijwiel niet tegenviel. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. WEDVLUCHT ST. QUENTIN Afstand 200 km. Wind Zuid. In con cours 193 duiven. Gelost om 11 uur. lste duif 1.29.4. Laatste 1.46.39. L. Jansen 1 13 52 54, A. Wagemaker 2 3 11 16 17 21 28 29 60, M. Aalbrecht- se 4, Joh. Deurloo 5 57, F. Koppenhol 6 7 23 61, V. Laban 8 20 31 48 55, L. de Heer 9 15 50 64, D. Jansen 10, A. de Jonge 12 19 22 30 40, Th. Steketee 14 25 33, J. de Boef 18, C. Soomers 24, L. Laban 26, L. Goedegebuure 27 43, B. de Groot 32 36 65, M. Tazelaar 34 42 44 63, Jac. Jansen 35 49, Gebr. Praat 37 45 62, Gebr. Moeliker 38 41 46, Joh. Baaij 39 58, A. Bout 47, G. Soomers 51, D. Burgers 53 56 59. ZOMERPROGRAMMA „THOLEN VOORUIT" Onder auspiciën van het comité „Tholen Vooruit" werden er Zaterdagmiddag in de oesterput van de Oestercultuurmij „Bona Fides" te Tholen zwemwedstrijden gehou den tussen Juliana uit Goes en Eendracht uit Tholen. Na een woord van welkom door de voor zitter van „Tholen Vooruit", de heer J. H. Bal, ging men, op het startschot van Burgemeester A. J. v. d. Hoeven, te water, waarvan de temperatuur nog niet bijzonder hoog was. Dank zij het mooie weer was er vrij veel belangstelling. De uitslagen van deze wedstrijden luiden: Sprietlopen: Dames 1. C. van Zanten, Tholen; 2. P. van Zanten, Tholen. Heren: 1. Hopmans, Goes; 2. de Ponder, Goes. Jongens: 1. C. Bolle, Goes; 2. S. Bout, Tholen; 3. J. van Oost, Tholen. Meisjes: 1. N. van Gorsel, Tholen; 2. C. Laban, Tholen. Zwemmen. 45 meter borst: Dames 1. P. van Zanten, Tholen; 2. J. van Zanten, Tholen. Heren: 1. J. Valk, Goes; 2. A. van Splun- ter, Tholen. Jongens 14 en 15 jaar: 1. Bleuses, Goes; 2. Mathijse, Goes. 12 en 13 jaar: 1. C. Coomans, Tholen; 2. C. Bakker, Tholen; 3. J. v. d. Zande, Tholen 10 en 11 jaar: H. v. d. Peijl, Tholen; 2. S. Bout, Tholen; 3. H. Bal, Tholen. tot en met 9 jaar: 1. L. Jumelet, Tholen; 2. C. Janse, Tholen; 3. B. de Smit, Goes. Meisjes 14 en 15 jaar: 1. M. Contant, Tholen; 2. K. Halsdonk, Goes. 12 en 13 jaar: 1. M. Engelvaart, Tholen. 2. N. Laban, Tholen. 10 en 11 jaar: 1. L. J. Berrevoets, den Haag. 2. N. van Gorsel, Tholen; 3. C. Laban Tholen. 45 meter rugzwemmen. Heren: 1. A. van Splunter, Tholen; 2. J. de Kool, Tholen. Jongens: 12 en 13 jaar: 1. C. Coomans, Tholen; 2. Chr. Zachariasse, Tholen. 10 en 11 jaar: 1. S. Bout, Tholen. tot en met 9 jaar 1. L. Jumelet, Tholen. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. M. Engelvaart Tholen; 2. N. Laban, Tholen. 90 meter borstzwemmen: Dames: 1. P. van Zanten, Tholen; 2. J. van Zanten, Tholen. Heren: 1. J. Valk, Goes; 2. H. Valk, Goes Jongens: 14 en 15 jaar: 1. Bleuse, Goes; 2. Mathijse, Goes. 12 en 13 jaar: 1. C. Coomans, Tholen; 2. C. Baker, Tholen; 3. H. Heezen, Tholen. 10 en 11 jaar: 1. S. Bout, Tholen; 2. H. Bal, Tholen. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. J. Berrevoets, den Haag, 2. C. Laban, Tholen 180 meter borstzwemmen: Heren: 1. Bleuse, Goes; 2. A. van Splun ter, Tholen; 3. J. Valk, Goes. Het nummer estafette voor heren werd door Eendracht gewonnen. Ook in het algemeen klassement behaalde Eendracht het hoogst aantal punten, zodat de prijs, een zilveren lauwertak, geschon ken door een inwoner van Tholen, aan Een dracht werd uitgereikt. Programma voor a.s. Zaterdag. In de vooravond zal op de Markt zang worden gegeven door Sursum Corda. Daarna zal een concert worden gegeven door de Harmonie Concordia. BELANGSTELLING. Er komt weer meer belangstelling voor de voetbalvereniging Tholense Boys. Enige weken geleden meldden we dat een onbe kende gever een nieuwe bal had geschon ken. Vorige week gaf een onbekende gever weer een bal nummer 5, terwijl een ander een nummer 4 schonk voor de junioren. Ook de belangstelling bij de wedstrijden neemt toe. SERENADE. Ter gelegenheid van het 50-jarig huwe lijksfeest van het echtpaar J. van Dijk- Ribbe, werd door de harmonie „Concordia" een serenade gebracht op 22 Augustus. BURGERLIJKE STAND. Geboren 15 Augustus: Pieter, zn. van M. Klippel en W. Schot. 18 Augustus: Tona, dochter van P. de Heer en T. Quist. Gevonden: 1 paar dameshandschoenen. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. NIEUWE EIGENAAR. Naar we vernemen heeft de heer lm. Rijnberg Hotel „Havenzicht" gekocht van de heer H. R. M. J. van Es. De nieuwe eigenaar zou ongeveer 10 September zijn intrek nemen. DE KOLENBOND EN EEN SPAARSYSTEEM. Wanneer we hier schrijven, dat de brand stoffen tegenwoordig schrikbarend duur zijn, vertellen we U heus geen nieuwtje. En dat de nota voor afgeleverde brandstoffendik- wijls op ongelegen tijden betaald moet wor den is wel actueel, maar ook geen nieuws. Betalen komt zelden gelegen. Om die „on gelegenheid" zoveel mogelijk te beperken, heeft de Coop. Kolenvereniging „Ons Be lang" alhier een spaarsysteem ingevoerd, dat in een buitengewone algemene verga dering, die Woensdagavond werd gehouden bij dhr. A. Scherpenisse, aan de leden werd voorgelegd. Na een welkomstwoord tot de ongeveer 40 aanwezige leden door de voor zitter, dhr. W. A. Boogaard, kreeg een vertegenwoordiger van de Raffaisenbank te Utrecht, dhr. Vroon, het woord. Na een inleiding wees deze spreker er op, dat een vereniging als de Kolenbond ter plaatse zich genoodzaakt ziet bij de Boerenleen bank een crediet te vragen om de brand stoffen tijdig te kunnen betalen. Dit crediet kost 4 rente en betekent dus voor de Bond onkosten. Deze onkosten zullen niet verminderen, meende dhr. Vroon, wanneer men de te verwachten stijgende rentevoet niet uit het oog verliest. Om deze onkosten te drukken en ten bate van de leden, is Uw bestuur voornemens aan U een spaar systeem voor te leggen, dat meerdere voor delen heeft, aldus spreker. U krijgt dan een zegelkaart, waarvoor U zegels kunt kopen ad 0.50 per stuk. Van de hoeveelheid gekochte zegels hangt het vanzelfsprekend af, hoeveel geld straks in mindering van Uw brandstoffennota kan worden gebracht, wanneer de kolen zijn af geleverd. Op die kaart staan 72 vakjes, dus een volle kaart betekent een verminde ring op Uw kolennota van 36.De be langen voor de leden, dus voor de vereni ging zijn duidelijk. Men betaalt de kolen successievelijk en het bestuur heeft geen of een verminderd crediet te vragen bij de Boerenleenbank. Meen dus niet, dat het een voordeel voor laatstgenoemde instantie is. Integendeel, de Bank zal minder geld be hoeven te lenen. Het is dus een ledenbe- lang en het is voor de vereniging goedkoper Na deze korte en duidelijke toelichting was er gelegenheid vragen te stellen. De heer C. Ridderhof vond dat spaarsy steem wel mooi, maar veel mooier zou hij vinden, wanneer het bestuur meerdere af leveringen kan doen inplaats van zoals te genwoordig een paar maal op het jaar. Bij meerdere afleveringen zoals vroeger kon immers ieder lid telkens een kleiner kwan tum opgeven en moest dan ook niet ineens een groot bedrag betalen, maar had een betere verdeling van die onkosten over het gehele jaar. Daar moest het bestuur voor zien te zor gen, zo meende hij en dan was het spaar systeem in feite overbodig. Hij kon niet begrijpen, dat de particuliere handel wel geregeld kolen had, maar de Bond zo lang moest wachten. De voorzitter wees er op, dat het bestuur dat ook wel zou doen, maar dat is tegenwoordig onmogelijk. Noch de leverancier, noch het bestuur kan dit for ceren, zodat men hiermee nog blijft zitten. Het aan de particuliere handel toegewezen kwantum zal heus niet groter zijn. De secretaris, dhr. A. P. Bil, licht de vorige sprekers nog nader toe en wijst er bovendien op, dat men het moet zien als een speciaal systeem voor de minder ver mogende, die de tegenwoordig direct al hoge kolennota moeilijk ineens kan voldoen. Met het spaarsysteem betaalt hij de brand stof geleidelijk en om die moeilijkheden op te vangen komt het bestuur met dit voor stel, dus in de eerste plaats ten gerieve van die leden, die door een bedrag ineens te moeten betalen in moeilijkheden komen. Hij wees er ook op, dat men volgens de sta tuten de brandstoffen vooruit zou moeten betalen. Dit is tegenwoordig ook al zeer moeilijk, omdat men zelden tevoren de prijs weet. En bovendien hadden de leden hier tegen ook bezwaren. De heer J. Rijnberg voert aan, dat dit systeem beter ingang zou vinden, wanneer men rondging bij de leden om de zegels te

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2