Plaatselijk Nieuws &g!0? Rond de Thoolse „Beeldenstorm Huishoudelijke Wenken THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE SCHERPENISSE IVOROL: van alle tandpasta's de beste! ST. MAARTENSDIJK POORTVLIET ST. FILIPSLAND SPORTHOEKJE Mertris uw mond en geniet \ian de geionde, verband met het eerder behandelde verzoek om patate- en ijszaken langer open te stel len. In de op te nemen bepaling komt dan, dat het sluitingsuur voor alle soortgelijke zaken hetzelfde wordt. Zo dus ook de patate-zaken 's Zaterdagsavond om 11 uur. Men vindt dat hierdoor een eerlijke con currentie wordt bevorderd. Dhr. Hage denkt aan de liefhebbers van een potje bier, die tot 11 uur in café zitten en daarna nog een „zakje" gaan kopen. Die worden dus in hun traditionele inkoop be lemmerd. De voorzitter: Goed, dan gaan die maar wat vroeger uit het café als ze speciaal zo'n zakje wensen. Ja, daar kunnen allen het toch wel mee eens zijn en zo wordt ook deze wijziging z.h.st. goedgekeurd. Daar de verordening heffing reinigings rechten maar tot 1 Januari a.s. loopt moet een nieuwe verordening worden vastgesteld. Men heeft thans rekening gehouden in deze met de wens van Ged. Staten, terwijl naast de wekelijkse opruiming van huisvuil en de maandelijkse van scherven, men thans op verzoek ook speciaal een behoorlijke hoe veelheid afval kan laten ophalen. Hiervoor Zuivere li u i d zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 40 ct. wordt 1.75 per uur extra berekend. Dhr. Tazelaar vraagt of deze heffing nog niet van de baan kan, wat de voorzitter ontkennend moet beantwoorden. Dhr. Hage vindt dat ook niet zo erg, als er maar niets meer bij komt. Dhr. van 't Veer vraagt in dit verband waarom de ophaaldienst niet onder de Molendijk ophaalt. Dat wist de voorzitter niet en zal hierop de aandacht vestigen. VAN WIE IS DIE SLOOT? Ter sprake komt dan weer de geldlening voor de verbouw o.l.school. In vorige ver gadering besloot men te onderzoeken wat het moest kosten indien men plaatselijk obligaties zou uitgeven en of hiervoor lief hebberij is. Op het eerste kon men thans het antwoord geven. Dat zal zo ongeveer 535,gaan kosten. Er ontstaat hierover enige, discussie en men besluit uiteindelijk dat B. en W. maar eens moeten kijken of het wil lukken die lening hier te plaatsen. Punt 7 is: Bespreking inzake aankoop grond sloot o.l. school na demping. De moeilijkheid hierbij is echter, dat men nog niet zeker weet, van wie de sloot is: van de Ambachtsheerlijkheid of van het Water schap. In elk geval heeft men ook met de Ambachtsheerlijkheid overeenstemming, wanneer die eigenares is van de sloot. Die vraagt 225,waarbij nog een stukje grond is inbegrepen. Dhr. Hage vindt het maar voorbarig om tot enige koop te besluiten zonder dat men weet van wie het moet worden gekocht. Bij stemming is hij dan ook tegen. De anderen zijn allen voor, RONDVRAAG De heer de Vos vraagt hoe het staat met verbetering van de beschoeiing. De voorzitter antwoordt, dat dit waarschijnlijk volgende week kan worden opgedragen. Dhr. van 't Veer wijst er op, dat het urinoir op de haven geregeld verstopt is en men dit door een enigszins andere inrichting makkelijk kan verhelpen, waarbij de schip pers, die daar in de buurt moeten aanleggen, bovendien van een onaangename geur zijn verlost. Ook zag hij gaarne verbetering van de havenverlichting. De voorzitter wist niet, dat er een paar lantaars niet branden. Men moet dit dan even melden. Dhr. van 't Veer kan er zich moeilijk mee verenigen, dat men straks bij het brengen van de mest naar het land weer vijftig cent moet betalen om die mest even op de straat te kunnen leggen, terwijl andere inwoners ook dikwijls gebruik maken van de openbare weg en het verkeer belemmeren zonder dat hiervoor iets wordt gevraagd. De voorzitter antwoordt, dat er enkel wordt betaald voor het aanvragen om die mest enige tijd op straat te mogen leggen, dus zuiver legesgeld. Daar is niets aan te veranderen. Dhr. van 't Veer heeft ook gezien, dat men bezig is aan de verbouw van de school. Hij adviseert om nu ook de rommelzolder een goede schoonmaakbeurt te geven en het overbodige maar opruimen. Daarna ging men over in gesloten zitting. WEER ZWEMWEDSTRIJDEN De weersgesteldheid speelt ook het zomer- programma van het comité „Tholen Voor uit" parten. Zo zouden er Zaterdag jl. motorwedstrijden worden gehouden. De baan was door de regen echter veel te slecht geworden en er waren maar weinig deelnemers opgekomen. Er werden nog wel enkele baantjes gereden. Zaterdag a.s. worden in de Oesterput van Bona Fides zwemwedstrijden gehouden tussen leden van „Juliana" uit Goes en van de Thoolse zwemclub. WEDVLUCHT QUIEVRAIN „De Trouwe Duif" hield Zaterdag jl. een wedvlucht vanuit Quievrain, een af stand van 130 km. In concours waren 179 duiven, die om 12 uur werden gelost met een Zuidenwind. De eerste duif arriveerde om 1.21.44 en de laatste prijswinnende duif om 1.33.35. De uitslagen luiden: M. Aalbrechtse 1 7. V. Laban 2 21 28 32 40. A. Wagemaker 3 14 19 26 38 46 47. M. Nijs 4. Joh. Baaij 5 42. A. de Jonge 6 8 13 29 33 41. Gebr. Moeliker 9 10 27. L. Soomer 11 12. M. Tazelaar 15 45 50. F. Koppenhol 16 17 18 24. R. de Groot 20 22 57 58 60. C. Soomers 23 43 52. C. v. Poepelen 25 30 39. D. Burgers 31 34 36. J. de Boef 35. J. Deurloo 37. L. Laban 44 55. Th. Steketee 48 49 59. L. Soomers 51. L. de Heer 53 54 56. BURGERLIJKE STAND Geboren: Janny, dt. van P. Roggeband en A. J. Koole op 10 Aug. 15 Aug.: Willemina, dt. van D. Pollie en P. P. v. d. Jagt. Overleden: 10 Aug. Johannes Vercouteren 62 jr., echtgenoot van J. H. Kegge. PER KUSTVAARDER De Vrijdagavond gearriveerde kust vaarder „Berend" van kapitein Volker uit Delfzijl werd geladen met uien voor Enge land. Zaterdagavond om 8 uur vertrok de Berend onder grote belangstelling van de Tholenaars. DE VERLOVINGSRING Met de uienpluk verloor J. Lindhout zijn verlovingsring. Ondanks veel zoeken bleef het verlorene spoorloos, totdat uit Raams- donkveer het verlossende telefoontje kwam. De ring was bij het schoonmaken van de uien gevonden en is weer in het bezit van de eigenaar, dank zij de eerlijke vinder. OVERPLAATSING EN BENOEMING Uit Ouwerkerk is naar deze gemeente overgeplaatst wachtmeester C. Koster. Op het Accountantskantoor Krol te 's Gravenhage is als jongste bediende be noemd Christ Kalle Czn. GESLAAGD Voor Vakbekwaamheid Smidsbedrijf slaagde te Amsterdam de heer P. Soeters Czn. alhier. COLLECTE De actie van de Nederlandse Jeugdge meenschap voor hongerend India heeft zich ook tot deze gemeente uitgestrekt. Op ver zoek van de burgemeester hebben leden van de sportvereniging „W.H.S." hiervoor ge collecteerd en een bedrag ingezameld van 42.-. UITSLAG BEVOLKINGSONDERZOEK In een schrijven van de Prov. Zeeuwse Ver. voor t.b.c.bestrijding werd aan het ge meentebestuur de uitslag van 't bevolkings onderzoek meegedeeld. Hierin wordt ver meld, dat er 2111 personen aan het onder zoek hadden kunnen deelnemen, dat het aantal onderzochte personen evenwel be droeg 1210 of 57,32%, dat er hieronder geen actieve gevallen zijn geconstateerd, 7 dubieus actieve gevallen en 9 inactief. EEN NIEUWE WEEGBRUG Nadat deze winter door de weegbrug vereniging „De Waarborg" was besloten een nieuwe weegbrug te laten maken, daar de oude geen voldoende capaciteit meer bezat voor de huidige enorme vrachten, werd dit werk enige weken geleden aan besteed onder St. Annalandse aannemers en later nog onderhands gegund. Deze week zijn de werkzaamheden klaargekomen en kon de nieuwe brug met een weegvermogen van 20 ton in gebruik worden genomen. Op de oude brug kon men maximaal 8 ton wegen. ONDER DE STREEP t* ii ff1 Inbeslagname der geestelijke goederen in de stad en het eiland Tholen en de strijd daarvoor 3 November was bij de Gecomit- teerde Raden het verzoek ingeko men van de Thoolse Magistraat of hij de roerende goederen ook verder mocht bewaren. Het is duidelijk, dat de heren nog bleven hopen op vrije godsdienstoefening der Katholieken in Tholen. Dit bleek echter nog duidelijker uit hun rechtstreeks ver zoek op dezelfde datum „om te heb ben het exercitie van de Roomsche religie." Het laatste verzoek werd door de Prins ondersteund. Voor deze ernstige bede beriep de ma gistraat zich natuurlijk op de Satis factie. Beide verzoeken werden af gewezen. De G.R. eisten, dat de magistraat zou trachten de goederen „ten hoogste te verkopen". Het beste was, dat ze in het bijzijn van Thoolse commissarissen in Middelburg zouden worden geveild. Niettemin vonden G.R. het ook goed, dat de goederen in Tholen zelf verkocht zouden worden. In dat geval zouden commissarissen uit hun midden zich naar Tholen begeven. De opbrengst van de verkoping zou voor de fortificatie van Tholen gebruikt worden. De magistraat wilde echter niet mee werken aan de verkoop der goed deren. Ze werden dan ook niet naar Middelburg gezonden, maar de Thoolse heren lieten ook niets van zich horen. Het laatste moest de Gecomitteerde Raden wil prikkelen. 23 December 1578 werd voor de Katholieken een fatale dag. De eer der genoemde uitzondering voor de Kapittel kerk werd ingetrokken. Plotseling mochten de geestelijke goederen van het Kapittel niet lan ger „onvoordelig blijven aan de gemene zaak". Ze moesten daarom op gelijke wijze beheerd worden als al de andere geestelijke goederen van het eiland. Zo verloor ook de Kapittelkerk haar inkomsten en daarmee haar bestaan als katho lieke kerk. Wat de verkoop der roerende goederen betrof, werd de WEDVLUCHT QUIVRAIN Afstand 135 km. los 12 uur. Snelheid lste duif 1534 m per minuut. J. Hartog 1 3. Gebr. Oudesluijs 2. A. J. Soeters 4 5. W. L. v. d. Male 6 7. G. de Bruine 8. GLADIOLENCULTUUR Er was voor de toelichting over de gladiolenteelt, die Vrijdag jl. in hotel Goe- degebuure door enige deskundigen werd gegeven een goede belangstelling. Hierbij waren ook telers uit de andere plaatsen van ons eiland aanwezig. De heer Wattel, Hoofd Assistent en Rijks Tuinbouw Consulent te Middelburg riep de aanwezigen een welkomstwoord toe, waarna de heer Balkenende, Hoofd-assis- tent Rijks Tuinbouw Consulent voor de bloembollenteelt te Lisse het woord voerde en vervolgens de heer Oosdam, vertegen woordiger van de Veilingsvereniging te Lisse. Aangeraden werd om lid te worden van de opgerichte Gladiolenteeltvereniging, dan kan een eerlijke handel worden gewaar borgd en hoeft men niet bevreesd te zijn te worden opgelicht wat vorig jaar niet-aan- geslotenen hebben ondervonden. Waar de gladiolen uit zeer warme streken afkomstig zijn, nl. uit Zuld-Afrika kunnen zij hier alleen in de zomer worden geteeld. Wanneer de knol wordt geplant gaat zij wortels vormen en krijgt daardoor weer een klein knolletje (de dochterknol), dat zich verder ontwikkelt. Wanneer ze vroeg gerooid worden kan bijv. de hartrot- ziekte verwijderd worden. Bijtijds rooien, wanneer er enige ziekte te bespeuren valt, is altijd gewenst. Ziekteverwekkers zijn er altijd aanwezig. De ziekte huzarium grijpt U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPiL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpillctjes. GESLAAGD Bij het op 6, 7 en 8 Augustus gehouden examen te 's Hertogenbosch behaalde onze dorpsgenoot C. v. d. Gouwe het Rijks diploma Schoenhersteller A. SUCCES VOOR OP STAP Zaterdag 11 Aug. waren beide groepen van de wandelsportvereniging te gast bij „Brabantia" in Oosterhout. Voor één wandeldag behaalde Op Stap een lste prijs en over de twee wandeldagen een 4e prijs. Ook de junioren brachten een paar mooie groepsprijzen mee. De prijs voor de jongste deelnemer was eveneens voor een lid van onze plaatselijke vereniging. Het was een mooie tocht en een gezellig bezoek werd gebracht aan de speeltuin. WEDVLUCHT QUIEVRAIN Afstand 130 km los om 12 uur. lste duif binnen om 13.24.48. laatste om 13.37.30. Jonge duiven J. Bevelander 1. L. C. Hage, Pvl. 2. B. Suurland 3 5 8. J. v. Dijke 4. C. Scher- penisse St.M. 6. J. v. d. Hoek St. M. 7 om zich heen en kan spoedig veel schade aanrichten. De knollen moeten zo snel mo gelijk gedroogd worden. Door de trips wordt veel schade gedaan aan de bloemen. Worden de bloemen gespoten met een trip- zuiverend middel, dan kunnen zij vaak gered worden. Bij een temperatuur van 60 graden kan de trip na 60 dagen weer eieren leggen. Zij ze schoongemaakt de knollen -dan kan de naftalinebehandeling aanvangen. De teelt van gladiolen is reeds voor de oorlog begonnen. Wanneer men alles zelf kon klaarmaken, zou er meer op te verdienen zijn, maar dhr. Oosdam waar schuwde aan de veilige kant te blijven en hoopte dat de gladiolenteelt een zeer voor name bestaansfactor op ons eiland mag worden. Na deze toelichting werd de heer N. M. Klippel, alhier benoemd als vertrouwens man met wie zo nodig verschillende pro blemen besproken kunnen worden. Aangeraden werd ook op het eiland een gladiolenclub te vormen. Dit plan vond algemene instemming. De heer P. van Beveren deelde mede, dat hij voornemens is ter plaatse collectief te gaan drogen. Geloofd werd dat de gladiolenteelt toe zal nemen. Er werd nog op gewezen, dat men voorzichtig moet zijn met het drogen. Er is eens een brand ontstaan bij naftaline- droging. Hou daarom deze schilfers zo ver mogelijk van de kachel. De rooidatum nadert weer met rasse schreden. Nadat nog enkele vragen waren be antwoord en nogmaals het nut van lidmaat schap naar voren was gebracht, dankte dhr. Wattel de sprekers en hoopte dat deze bijeenkomst in de toekomst vruchten mocht afwerpen. GESLAAGD De heer A. C. van Bloppoel slaagde te 's Hertogenbosch door het onder Rijkstoe- zicht afgenomen examen Gedipl. Schoen hersteller A. Bij de te Breda gehouden Ensaid examens slaagden de dames Nelly Klippel en P. Smits voor Coupeuse. Zij genoten hun opleiding bij mej. Vermeulen te Bergen op Zoom. HOOGELAND De hiervoor gehouden collecte bracht 24.50 op. GESLAAGD Voor het Middenstandsdiploma Handels kennis slaagde te Terneuzen de heer J. Bil alhier, die zijn opleiding genoot bij dhr. Koetsdijk te Stavenisse. VERKOPING COMPOST B. en W. van St. Maartensdijk maken bekend dat zij voornemens zijn te verkopen 2 hopen compost, liggende op de gemeente mestvaalt alhier, te vervoeren voor 15 Sep tember a.s. Brieven met prijsopgaaf kun nen voor 23 Augustus worden ingezonden. magistraat diezelfde dag voor het ultimatum gesteld: Binnen 8 dagen verkopen of opzenden. Zo niet, dan zal de rentmeester de goederen opzenden naar Middelburg". De kritieke datum ging voorbij, zonder dat er iets verkocht of verzonden was. Zuytland moest in actie ko men. Deze mocht berucht zijn om zijn „rigoreuse executiën harde terechtstellingen de magistraat boog niet voor hem. Op 24 Januari 1579 toch werd aan G.R. door de rentmeester Coene meegedeeld, dat Zuytland hem ge schreven had, „dat die van der Tholen, emmers eenige van de magistraet aldaer souden schijnen te willen beletten d'aenvaerdynghe ende veroopinghe van eenige gees- telicke chiraert ende meubelen onder hem berustende, tenware daertoe exhiberende (tonende) brieven ende last van zijne Prince- lijcke Excellencie." G.R. overwogen, of men de verkoping door de voorgeschreven rentmeesters zou laten vorderen met assistentie van de kapitein, die in Tholen in garnizoen lag. Coene moest deze bedreiging aan de Thoolse heren overbrengen. Het be sluit van G.R. zou hem nagezonden worden. Coene kon de Thoolse en lste overduif. Gebr. Pleune, Pvl. 9. M. K. Speyer, Pvl. 10 en 11. J. v. Nieuwkerk, Pvl. 12. A. de Koek, Pvl. 13. M. Noor- dijke 14. Oude duiven J. v. d. Hoek, St.M. 1. J. v. Nieuwkerk, Pvl. 2. G. Kleppe 3. M. K. Speyer, Pvl. 4 9. J. Bevelander 5 7. J. Hage, Pvl. 6. A. de Koek, Pvl. 8. Gebr. Pleune, Pvl. 10. M. Noordijke 11. OUDSTE INWOONSTER DEZER GEMEENTE Onze oudste inwoonster Helena Grijs (Wed. W. Koppenhol) vierde op 13 Aug. haar 98e verjaardag. Zij werd geboren te Poortvliet op 13 Aug. 1853. Zij geniet nog een uitstekende gezondheid, en is met alles nog op de hoogte. Aan belangstelling heeft het haar niet ontbroken. Wij feliciteren de jarige nogmaals met haar geboortedag. 50 JARIG HUWELIJKSFEEST Het echtpaar Pieter Hage geb. 7 Mei ,77 te St. Annaland en Johanna J. van Schou wen geb. 16 Aug. 1880 te St. Annaland, beiden wonende alhier, Langestraat A 214a, vierde hun 50-jarige echtvereniging. Beide personen genieten een goede gezondheid. Aan belangstelling heeft het hun niet ont broken. Vele personen hebben hun de hand gedrukt, hetwelk voor de oudjes zeer leuk was. We feliciteren het echtpaar nogmaals met hun 50ste echtvereniging en hopen dat er nog vele gezonde dagen voor het echtpaar mogen volgen. BURGERLIJKE STAND over Juli 1951 Geboren: Maria Jacoba, dt. van L. Quist en D. C. Reijngoudt. Huwelijken: A. W. Vermaas, 37 jr. en J. van der Steen, 30 jr. Overlijden: Willemina Koets, 73 jr. wed. van I. J. Willems. Jozina E. Aarnoudse, 2 mnd. Adriana W. M. Steenpoorte, 54 jr. Ingekomen personen: J. van der Steen, van Voorburg. Johanna K. van der Stel, van Tholen. M. de Ronde, van Bruinisse. Vertrokken personen: L. Capelle, naar IJsselmuiden P. van Hekken, naar Steenbergen. C. P. Quist, naar Nieuw-Wolda. C. I. Vogelaar, naar Ulrum. T. L. Quist en gezin naar N.O.Polder M. C. J. van Dijke, naar N.O.Polder. P. A. v. d. Have, naar Bergen op Zoom. magistraat ook niet overreden. Zuytland vroeg daarom op 3 Fe bruari raad aan G.R., hoe de ma gistraat van Tholen gedwongen moest worden om de goederen over te geven. Tegelijk trad echter Zuytland met kracht op. Hij liet de beide burgemeesters gijzelen. Dit baatte echter ook niet, want de overige leden van de magistraat bleven op hun recht staan. Ze riepen zelfs de tussenkomst van de Landvoogd Matthias en de Prins in. Dit laat ik echter de Thesaurier van Tholen verhalen. De lezer kan zich dan daarbij ook overtuigen, dat één enkele post in een stads rekening veel en bovendien ook zeer betrouwbare geschiedenis kan be vatten. Ik geef deze post zo ge trouw mogelijk weer. Alleen heb ik de talrijke afkortingen aangevuld en in vereenvoudigde zinsvorm. „betaald aan Mathecus Bergen, die op 11 Februari op bevel van de wethouders met een gesloten brief is gereisd naar Antwerpen om aan de overheden daar te vertellen, dat de rentmeester Suytland de burge meesters heeft doen gijselen, omdat zij geweigerd hebben de resterende kerkelijke meubelen die zij in be waring hadden, aan Zuytland te Voorkom morsen Wijnvlekken op het tafellaken kunnen wel worden verwijderd, maar het is beter het ontstaan van dergelijke) vlekken te voorkomen, door om de hals van de fles bv. een pijpen-reiniger te bevestigen, welke de druppels opzuigt. Vlekken op een linnen hoed Een linnen hoed is het mooist zo lang deze niet gewassen is en als U met een stukje krijt mogelijke vlek ken verwijdert, bevordert dit de levensduur van de hoed. POLS ONTWRICHT Het 10 jarig zoontje van M. Kempeneers was met een makkertje aan 't stoeien, waar bij hij zijn pols erg bezeerde. Daar de arm opzwol vermoedde de dokter dat zij was gebroken. Een onderzoek in het ziekenhuis te Bergen op Zoom wees uit dat de pols ontwricht was. De a.s. voetbalcompetitie. Te Breda werd Zaterdag jl. ver gaderd door de afdeling West-Bra bant van de K.N.V.B. Op die ver gadering kunnen de afgevaar digden dan ook hun wensen ken baar maken voor de komende com petitie-indeling. Naar we vernemen hebben een tweetal afgevaardigden van de Thoolse afdeling verzocht de indeling enigszins te wijzigen, b.v. of de 3 sub-afdelingen van de West-Brabantse Zaterdagmiddagf- competitie samenvoegen tot 2 afde lingen of eens een andere richting te zoeken voor de Thoolse clubs, door b.v. Dinteloord, Noordschans en Willemstad elders onder te brengen en Roosendaalse Boys plus en paar Bredasche clubs onder te brengen in de Thoolse afdeling. Verzocht werd ook de competitie ongeveer gelijk te stellen met alle andere afdelingen te laten beginnen ysAèmVi ver\oNikkende cteècW smÉ.iifEfk en niet zoals de laatste jaren ge woonte schijnt te worden enkele weken later. Het Bestuur zal een en ander nader bezien. Nederlaag tournooi. Tholense Boys en Smerdiek speelden Zaterdag niet, zodat alleen W.H.S. z'n nederlaagtournooi ver volgde met wedstrijden tegen de Bredase club D.E.B. W.H.S. 2 verloor met 2—4. De eerste elftallen speelden om 6 uur en de thuisclub kreeg te laat in de gaten, dat ze haar tegenstan der niet moest onderschatten. Vrij wel de gehele eerste helft zat Breda er beter op en was er vlugger bij dan de W.H.S.spelers. Inzonder heid back Stuyts kon er dit keer niet inkomen, wat mede tot gevolg had, dat de gasten al spoedig een 20 voorsprong kregen. Toch werd deze achterstand nog inge haald. De eerste goal, toen de W.H.S.linksbinnen bij een doelwor- steling tegen de lat schoot en de midvoor de bal maar voor het in leggen had en een ander doel punt door eerstgenoemde zelf, toen hij de bal tussen twee Bredase spe lers door in de hoek tikte. Maar de rust zou toch met een achterstand ingaan, want Breda maakte er vlug 23 van door een hard schot van de midvoor. Ook de eerste 20 minuten in de tweede helft was Breda de meerdere en met een vierde doelpunt kregen ze loon naar werken. Toen vond de thuisclub het genoeg langzaam maar zeker werd D.E.B. in de ver dediging teruggedrongen. De W.H. S.midvoor zorgde voor twee doel punten en sloeg er een met de hand in, wat door de scheidsrechter werd gezien en dus afgekeurd. Maar dit was toch nog té weinig voor een gelijk spel, want eer W.H.S. het vierde doelpunt had gemaakt, had Breda voor het vijfde gezorgd. Eindstand dus: 4.5. Programma a.s. Zaterdag Smerdiek II en I tegen Mevo II en I uit Zierikzee (vriendschappe lijk) om 4 en 6 uur. W.H.S. II en I tegen Vrederust II en I (nederlaag) om 4 en 6 uur. Tholense Boys verwacht Zater- overhandigen, om die naar elders te transporteren. Dit tegen de pacifi catie en de satisfactie door Zijne Excellentie, aan de Staten van Holland en Zeeland verleend. Zijn Hoogheid werd verzocht daarin te voorzien en ordening te stellen, dat de wethouders van die kwellingen mochten worden ontslagen of ont last van hun dienst. Zijne Hooheid gelastte de gesloten brief door te zenden aan de Staten van Zeeland of haar Gecommitteerde Raden en aan de Gouverneur van Walcheren, opdat de voornoemde Zuytland verboden werd verdere maatregelen te nemen aan de voornoemdg geeste lijke goederen Daarna volgde het uitbetaalde bedrag in de volgende cijfers: VIIJ sc VJ d. De dag na de thuiskomst van Van Bergen op 13 Februari ging de stadsbode met de brief van de Prins naar de Gecomitteerde Raden. Helaas hadden deze op 7 Februari een zeer kras, ofschoon te verwachten besluit genomen. Naar aanleiding van het verzoek om raad van Zuytland hadden G.R. last gegeven te schrijven aan kapi tein Vernny, om de rentmeesters te assisteren teneinde de bedoelde meubelen te krijgen en in dit bevel stond: „hetsy met gemoede oft met geweldiher handt." Wel zeer spoedig moet Vernny, de kapitein van het garnizoen in Tholen, deze brief ontvangen heb ben. Niet minder vlug moet hij met het gewapend garnizoen het Zuyt land mogelijk gemaakt hebben de genoemde meubelen in beslag te nemen en in te schepen. Men moet daarom zeker wel ge loven, dat de inbeslagneming en in scheping zonder verzet zijn ge schied. Dit was natuurlijk geen be wijs van lafheid, maar pleitte veel meer voor het gezond verstand van de magistraat. Toch moet ook ge loofd worden, dat de kapitein ver standig is opgetreden. In een uit gebreid vertoog aan de Staten van Zeeland over velerlei kwestie her innerde Zuytland er aan, dat de kapitein hem had geassisteerd en vroeg hij of men de kapitein 'n gunst kon aanbieden voor de gedane moeite. De Staten gingen daarmee accoord. De kapitein kreeg een „oexhoot goede Franschen wijn" als erkentelijkheid voor zijn goede diensten daarbij bewezen. De wijn moest natuurlijk betaald worden uit de penningen „commende van de geestelicke meubele goederen." (slot volgt)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2