Land- Tuinbouw en Veeteelt Huishoudelijke wenken H A M E R S cje steunschoenen Rond de Thoolse „Beeldenstorm MAAK ZELF YOGHURT ELECTROTECHNICHE VAKONDERWIJS ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE BERGEN OP ZOOM POORTVLIET SPORTHOEKJE ONDER DE STREEP u Inbeslagname der geestelijke goederen in de stad en het eiland Tholen in de strijd daarvoor Een deel van het gezondheidsprogramma is het beginnen van de dag met yoghurt. Yoghurt wordt gemaakt van gewone melk, waaraan een weinig speciaal melkzuur is toegevoegd. U kunt een z.g. Yoghurtplantje kopen, maar ook van een flesje gereedgemaakte yoghurt kunt U voor ongeveer een week de ochtendportie voor Uw gezin bereiden. Dit doet U op de volgende wijze 3 maatjes (of IJ/2 liter) melk Nu giet U de melk in glazen schaaltjes, welke U tezamen in een grote schaal plaatst. Daarop legt U een deksel en U wikkelt er een dikke wollen doek omheen. 24 uur later is de yoghurt klaar voor het gebruik. wordt zachtjes gedurende 20 minu ten opgekookt. Dan zet U deze 10 minuten afgedekt weg. Giet ze daarna in een porceleinen kan en voeg er voorzichtig 2 dessertlepels yoghurt bij, welke U tevoren zorg vuldig met wat lauwe melk hebt vermengd. Om de 8 of 10 dagen moet U verse yoghurt nemen voor deze bereiding. Ook in onze omgeving is er een tekort aan technisch personeel. Daarom ook was het zeer goed, dat de Commissie ter bevordering van Electro Technisch Vakonderwijs voor het Eiland Tholen en St. Fi- lipsland een cursus organiseerde, die onder leiding stond van dhr. P. Leenhouts, Technisch opzichter bij de P.Z.E.M., wonende te Oud- Vossemeer. Dezer dagen werd te Rotterdam examen afgenomen aan deze cursis ten voor Sterk-stroom-Hulpmonteur Geslaagd zijn de heren H. Vis, H. Voets, J. Everaers en J. Verkamman te Tholen. A. Heijboer, A. P. Douw en M. P. v. d. Stel te Oud-Vosse- meer. C. Jumelet te Nieuw-Vosse- meer. A. J. Verjaal te St. Maartens dijk, P. A. van As en M. van Gorsel te Scherpenisse. J. P. v. d. Graaf te Poortvliet en H. de Jong te Ber gen op Zoom. Euft Hoek en Rachel Pieternella Voshol. 24 Juli: Adriana Pieternella, dt. van Abraham van Poortvliet en Huberdina Kornelia Donken. te Bergen op Zoom op 8 Juli: Cornelis, zn. van Marinus Kornelis de Wilde en Marina Barendina van den Boogaard. Gehuwd: Geen. Overleden: Geen. Loop der bevolking Ingekomen: Cornelis W. Snijder, uit Waardenburg. Cornelia Stolze uit de Lier. Waltherus den Biesen, uit Nijmegen. Adriana M. P. Ooms, uit Breda. Anthonius P. G. Mees en gezin uit Goes. Janna C. Moerland uit St. Annaland. Joanna C. Adriaansen uit Halsteren. Vertrokken: Arendje M. Droogers, naar Lisse. Johannis J. Franken met gezin naar Ber gen op Zoom. GESLAAGDEN De heer Anth. J. Slager Czn deed te Utrecht examen en slaagde voor vakbe kwaamheid schilderen. De heer C. M. Stoutjesdijk behaalde op een te Amsterdam afgenomen examen een textielbrevet. EEN SCHADEPOST Toen de groentehandelaar Anth. West dorp alhier Woensdagmorgen zijn paard van de dijk achter het veilingsgebouw haalde, bleek hem dat het dier niet erg in orde was. Kort daarop stierf het ter plaatse, vermoedelijk door een hartverlam ming. Daar de eigenaar het reeds oude paard niet had verzekerd, betekent dit voor hem een schadepost. GAAT U OOK MEE? Onder auspiciën van het bestuur der Oranjevereniging alhier zal ook in deze ge meente nog een tocht voor personen boven de 64 jaar worden georganiseerd. Woens dagavond hadden 17 inwoners zich opge geven. Het aantal was dus niet erg groot. Natuurlijk kan dit nog gegroeid zijn. Vo rig jaar maakten 27 bejaarden de tocht mee. Waar de reis naar toe gaat is nog niet bekend. Vermoedelijk hangt het af van het aantal deelnemers. De medewerking van autobezitters is gevraagd, terwijl de kos ten voorts bestreden zullen worden uit reeds ontvangen en eventueel nog bijkomende giften. De sportvereniging stond de recette van een voetbalwedstrijd voor dit doel af, de landarbeidersbond kwam ook met een gift, we hoorden ook nog van andere ver enigingen die met een bijdrage zouden ko men, terwijl het restant uit de kas komt van de Oranjevereniging, zodat in feite deze reis dan toch weer door vrijwel de gehele gemeente aan de oudere inwoners wordt aangeboden. En zo moet het ook zijn. Daarom ook behoeven de in aanmer king komenden niet te aarzelen zich op te geven. De tocht is bepaald op Vrijdag 31 Augustus dus op de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina. HET VEERTIENDE LUSTRUM Het is in onze gemeente vrijwel algemeen bekend, dat 6 September a.s. een belang rijke datmu is voor onze muziekvereniging „Accelerando". Dit muziekgezelschap ge denkt dan immers het feit dat 70 jaar ge leden de vereniging werd opgericht. Op de geschiedenis hopen we binnenkort nader terug te komen. Zeker is, dat weinige in woners het zich nog zullen herinneren, dat „Accelerando" voor het eerst een muzikale rondgang door de gemeente maakte. Hoe veel zijn er in die 70 jaar niet gevolgd Naar we vernemen ligt het in de bedoeling dit jubileum zoals gebruikelijk is bij muziekver.jubilea -- met een festival te vieren. Dat wil zeggen dat „Accelerando" zusterverenigingen in de naaste omgeving uitnodigt om dit feit mede te herdenken. We hoorden dat een 8-tal corpsen die uit nodiging aanvaardde, waaronder die van het eiland Tholen en St. Filipsland, behou dens dat van Scherpenisse. Een officieel programma is nog niet be kend, maar het schijnt dat nog voor de middag de besturen zullen worden ontvan gen, er na de middag een muzikale rond gang volgt en de concerten, terwijl als bij zondere attractie voor de muziekliefhebbers 's avonds een concert zal worden gegeven door het uitstekende muziekgezelschap „Kolpings Zonen" uit Bergen op Zoom. Deze vereniging behoort tot de 5 beste muziekcorpsen in Nederland. Tenslotte zal dan een vuurwerk worden afgestoken, wat naar we vernemen aangeboden wordt door de Oranjevereniging. BEKENDMAKING Brandalarm De Burgemeester van Stavenisse brengt het volgende ter openbare kennis: Nu de brandweersirene volledig is aan gesloten geldt de volgende bepaling van de Algemene Politieverordening: „Wie brand ontdekt, is verplicht daar van terstond kennis te geven ten gemeente huize of ten huize van de commandant van de brandweer, dan wel zelf de alarm sirene in werking te brengen door middel van de aan het gemeentehuis aangebrachte alarmknop. Het gebruik van bedoelde alarmknop is slechts toegestaan, wanneer het gemeentehuis gesloten is." Het zich voor de alarmknop bevindende glas dient met een hard voorwerp (sleutel e.d.) kapot te worden getikt, waarna op de knop dient te worden gedrukt. Na het los laten der knop loeit de sirene automatisch één minuut. Het onbevoegd in werking brengen van de brandweersirene wordt gestraft, zulks onverminderd de bevoegdheid tot het ver halen der gemaakte onkosten (vergoeding brandweerlieden enz.). Stavenisse, 8 Augustus 1951. De Burgemeester voornoemd, L. A. Verburg. GLADIOLEN In de zaal van hotel Goedegebuure wordt hedenavond een lezing gehouden over de gladiolencultuur. RATTENVERGIFT Voor 3 cent per tablet kan men op de gemeentesecretarie weer rattenvergift krij gen. GESLAAGD Mej. Nel Kloet slaagde voor het huis- houddiploma te Bergen op Zoom met een eervolle aantekening voor vlijt en gedrag. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1951 Geboorten: 2 Juli: Abraham, zoon van Pieter Jas- perse en Antoinetta Wilhelmina Cornelia de Bres. 2 Juli: Marjolein Christine, dochter van Pieter Willem Brakman en Jannetje Lena Matthijsse. 10 Juli: Cornelis Leendert, zoon van Pie ter Polderman en Maria Adriana van Burgh. 13 Juli: Jacob Jan, zoon van Jan Pieter Koopman en van Grietje Geertruida Ponse. 15 Juli: Job, zoon van Willem v. Zet ten en van Geertje Bos. Huwelijksaangiften: 11 Juli: Jan Maas, 25 jaar en Johanna Catharina Duijnhouwer, 26 jaar. 20 Juli: Jacobus Joannes Slingerland, 41 jaar en Elizabeth Martha Polderman, 19 jr. Huwelijken: 19 Juli: Jan Willem de Rijke, 29 jaar en Pieternella Jacoba Vinjé, 25 jaar. 26 Juli: Jan Maas, 25 jaar en Johanna Catharina Duijnhouwer, 26 jaar. Overlijden: 5 Juli: Adrianus van der Ende, 82 jaar, weduwnaar van Stijntje van Vliet. 17 Juli: Anna Adriana van Damme, 90 jaar, weduwe van Cornelis van den Hoek. 18 Juli: Jozina Maria Bijl, 83 jaar, echt genote van Izak Marinus Quist, eerder we duwe van Urbanus Vroegop. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1951 Geboorten: Daniël Marinus, zoon van A. P. Bijl en van J. Vroegop. Huwelijksaangiften: J. Prismus, 44 jaar en G. C. Geuze, 34 jaar. Huwelijken: Jac. Geuze, 37 jaar en E. P. Slager 31 jr. T. Priemus, 44 jr. en G. C. Geuze 34 jr. Overlijden: Lientje de Jager 74 jaar, echtgen. van Joh. Deurloo. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Cornelis J. Hartog van Zoetermeer. Willem D. C. Duijnhouwer van Am sterdam. Marinus Bijnagte van Yerseke. Vertrokken: Izabella J. Joppe naar Delft. Grietje C. Geuze naar Eikerzee. Johannes Bijnagte naar Domburg. Cornelia Priem naar St. Maartensdijk. CONCERT A.s. Zaterdag zal de muziekvereniging van Stavenisse „O.B.K." in samenwerking met ons muziekcorps een concert geven. VERBETERD PAARDENTUIG TER BESCHERMING VAN HET DIER Verscheidene malen verschenen er be richten, dat het gebruik van garelen met sponsrubber-vulling, gezien de gunstige re sultaten, zeer toeneemt. Kort voor de oorlog verkregen derge lijke garelen ook in ons land enige aan dacht, maar aangezien men ze toendertijd niet uit voorraad kon leveren en door het feit, dat alle rubber in de oorlogsindustrie werd gebruikt, hebben zij nooit algemene toepassing gevonden. De voordelen zijn niet onaanzienlijk. Jonge paarden, bijv. die men in het najaar als volwaardige kracht wil laten werken en waarvoor men een oud gareel gebruikte, waren spoedig doorgewerkt, met alle ge volgen van dien. Meerdere malen is gebleken, dat, bij het gebruik van een sponsrubbergareel of borst- tuig, hierna niet alleen de wonden direct waren genezen, maar ook nooit meer enig spoor van een doorgewerkte huid te be- BENOEMING In deze gemeente is benoemd tot volon tair ter gemeentesecretarie de heer J. M. van der Maas Johzn. GESLAAGD Bij het te 's-Gravenhage gehouden exa men voor Nuttige Handwerken slaagde Mej. J. J. v. d. Maas, onderwijzeres aan de O. L. School, alhier. NIEUWKERKS REIS Er is tevoren zeker voldoende bekend heid gegeven aan de tocht die de fa. Nieuwkerk alhier voor haar klanten or ganiseerde. Nu, Woensdag 8 Augustus ver trokken 's morgens 2" autobussen van de firma v. d. Klundert met 80 personen naar Rotterdam. De eerste halte was bij de Moerdijkbrug om vervolgens in de Rotter damse Diergaarde uit te stappen. Daar wa ren enkele uren zo om en gebruikte men op het terras van de Rivièrahal de lunch. In de hal zelf was het zo enorm druk, dat men geen schijn van kans had daar in te komen. De pret tijdens de lunch werd door enkele regenbuien enigszins verstoord, maar de buien waren al spoedig over, zodat de WEDVLUCHT BORDEAUX Afstand 823 km. Los om 5.30 uur. Ie duif 8.50.54. G. Kleppe 1, M. Noordijke 2, J. v. d. Hoek 3, J. Bevelander 4, B. Suurland 5. WEDVLUCHT NEUFVILLES Deze wedvlucht voor jonge duiven. Los 12.15 uur. Ie duif 13.47.30. Afstand was 112 km. B. Suurland 1 24 27, M. Deurloo Pvl. 2 12 28, J. v. Hoek St. M'dijk 3 13 15, G. Kleppe 4, K. Lisseveld Pvl. 5 30 34, M. K. Speijer Pvl. 6, L. Hage Pvl. 7 17, Pleune Pvl. 8, J. Bevelander 9 11, C. Scher penisse St. M'dijk 10 16 18, J. Hage Pvl. 14 19 32 33, A. de Koek Pvl. 20 29, G. de Jonge Pvl. 21, C. v. d. Graaf Pvl. 22, Iz. Hage Pvl. 23 35, J. v. Nieuwkerk Pvl. 25 26 31. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1951 Geboorte: Geen. Huwelijken: Andries Cornelis van der Linde, 28 jaar en Neeltje Uijl, 20 jaar. Overlijden: Adriana Maatje van Tiggele, weduwe van Jan Steketee, 82 jaar. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: Aaltje Tingen uit 's-Gravenhage. Vertrokken personen: Anna Willemina van de Klooster naar Bergen op Zoom. speeltuin en de uitkijktoren niet behoefden te worden overgeslagen. Onder leiding van een ingenieur bracht men vervolgens een bezoek aan de Maastunnel. Dit was heel interessant. Om 5 uur werd nog een rond vaart gemaakt door de havens met Spido- boten, dat anderhalf uur in beslag nam. Daarna werd de terugtocht aanvaard en om half tien was men weer thuis. Het was een zeer geslaagde tocht, waarvoor de genoemde firma alle zorgen op zich nam en waarover ieder dan ook hoogst vol- dan was. Men rekent er al op, dat een en ander zich zal herhalen. WHSNoordschans. Terwijl WHS 2 tegen Noordschans 2 on der zeer drukkend, maar nog droog weer een 53 overwinning boekte, waren beide le elftallen van deze clubs nauwelijks be zig of een bui kwam het toch al glibberige veld in een modderpoel veranderen. En hoewel men de strijd na de bui hervatte is het vrijwel niet meer droog geweest. Dat alles bij elkaar was oorzaak, dat er geen peil op de bal te trekken was en daarom ook geen peil op het spel. Zuiver plaatsen lukte zelden en doelpunten waren over het algemeen slechts mogelijk als het erg mee zat, dus als de bal in de modder stuitte en inplaats van bij de keeper bij een voor hoedespeler terecht kwam, die niet meer had te doen dan een modderige schuiver te geven. Al waren er in die eerste helft aan beide zijden genoeg kansen, het zal toch niemand der weinige supporters verwon derd hebben, dat de stand rondom blank was, toen men om de thee ging. Alleen de tweede helft bracht doelpunten. De WHS- kennen is geweest, ondanks twee maanden zeer hard werken. Iedere ervaren landbouwer weet, dat een goede toestand van het dier de werklust en het prestatievermogen zeer ten goede komt. Uit nauwkeurige waarnemingen is geble ken, dat het gebruik van sponsrubberborst- tuig of onderhamen, de trekkracht zeer vermeerdert. Op de grote landbouwtentoonstelling te Parijs in Februari en Maart van dit jaar werden behalve de meer bekende halsters van schuimrubber nog halsters getoond, waarbij gebruik was gemaakt van met lucht gevulde rubberbuizen. Ongekende voordelen zijn hier aanwezig, welke het gebruik van dit paardentuig volkomen rechtvaardigen. Ook met het oog op het streven van de dierenbescherming, lijkt het ons zeker ver antwoord, hierop speciaal de aandacht te mogen vestigen. Moge ook in dit geval, met een variatie op het spreekwoord, het toeziend oog van de meester het paard fit en gezond houden! linksbinnen had het geluk eerder bij een in de modder gestuite bal te zijn dan de keeper van Noordschans en het was 10. Enige tijd later kreeg de WHS-linksbuiten een vrije bal toegespeeld en eer de back van de tegenpartij had kunnen ingrijpen was een gericht schotje te machtig gebleken voor de vanzelfsprekend ook onvast staan de keeper, die voor de tweede maal gepas seerd werd 20. En met deze stand zag het er wel naar uit dat WHS de overwin ning tegemoet ging. Niet dat dit zo dik ver diend was. Integendeel, de gasten gaven zover het veld toeliet, goed partij en nu en dan zeer gevaarlijke schoten. Het werd zeer verdiend 21 en het werd gelijk na een misser van een WHS-half. Er waren nog 9 minuten te spelen, toen de rechtsbinnen van Noordschans, die wel tot de beste be hoorde, een bal vrijspeelde en z'n goede schietkans benutte met een voor de keeper onhoudbaar schot in de uiterste beneden hoek: 23. Amper 4 minuten .later werd de voorsprong nog vergroot en hiermede voor Noordschans nog een onverwachte, hoewel geen onverdiende 24 overwinning. Smerdiek, dat Zaterdag jl. twee elftallen van B. o. Z. verwachtte werd teleurgesteld, toen de Bergse club Donderdag afbelde. Tholense Boys speelde met enige ver traging op een zeer glibberig veld tegen Val Aan (De Heen). Het spel kon door de kwaliteit van het veld moeilijk tot ont plooiing komen. Toch bleek ook nu de thuisclub weer de sterkste en het werd een 40 overwinning. Programma a.s. Zaterdag. Smerdiek 1Tholense Boys 1, 6.30 uur. WHS 2 en 1 tegen D.E.B. 2 en 1. uit Breda om 4 en 6 uur. KORFBAL De korfbalvereniging „Eendracht" hield vorige week een algemene vergadering in de zaal van de heer D. van Zanten onder voorzitterschap van de heer J. H. Bal. Uit het jaarverslag van de secretaris, dhr. M. Tichem, bleek, dat de vereniging thans 25 werkende leden telt, een adspirantenafdeling en 70 donateurs. Over de training gedurende het winterseizoen onder leiding van de secrearis was men zeer content. De zomer- training achtte men evenwel minder goed geslaagd. Alle spelers hebben inmiddels de gewenste medische keuring ondergaan. Dank zij de training, waarvoor de mede werkers dank werd gebracht, is het Een dracht mogelijk geweest haar positie in de competitie te verbeteren. Mej. M. Ver- straate gaf vervolgens een financieel ver slag. Het bleek dat de uitgaven de inkom sten hadden overtroffen, een gevolg ook al van de kosten voor de medische keuring. De financiële administratie werd in orde bevonden. Met algemene stemmen werden de aftredende bestuursleden herkozen, t.w. de dames M. Verstraate, C. van Zanten en de heer J. P. Blaas. Tot leden vaq de kas controlecommissie werden benoemd mej. N. van Zanten en de heren A. P. M. Voets en P. Overbeeke. De contributie werd op voorstel van het bestuur vastgesteld op 0.70 per maand. Medegedeeld werd dat „Eendracht" mee- In de maand Augustus van het jaar 1578 (en eigenlijk nog maanden daarna) voerden de Schotse sol daten en deze Schotten behoorden tot leger van de Staten-Generaal, waren dus onze vrienden op het platteland van Tholen een waar schrikbewind. In bovengenoemde maand woedden zij ook als beelden stormers. Gelukkig waren de be woners nog gewaarschuwd. Op 13 Augustus zond de magistraat van Tholen een bode met brieven „aen die van vossemeer, dat sy opt veer goede wacht souden houden, alsoo die spraecke seer sterek ginck dat de schotten int eylandt by gewelt souden vallen". En ook de trommel slager van de stad werd met brieven naar de andere magistraten gezon den ,,dat sy op haer hoede souden syn overmidts de schotten int eylant wilden vallen." Door die waarschuwing werden nog kerkegoederen en in het bijzon der kostbare sieraden geborgen. Bijna alle geestelijken vluchtten uit vrees voor erger en met hen verlie ten ook vele katholieken het eiland. De Gecommitteerde Raden van Zeeland waren er daarom op be dacht die geborgen geestelijke goe deren tegen verder onheil te be schermen. Om huren en pachten te verzekeren moest ook op de on roerende geestelijke goederen beslag gelegd worden. En natuurlijk bracht deze inbeslagname ook registratie mee. Het beheer der onroerende goederen vorderde in de toekomst ook administratie. Daarom werd voor Tholen, zoals reeds veel vroe ger in andere delen van Zeeland was geschied, een rentmeester be noemd. Op 23 Augustus 1578 werd deze functie in Tholen ingesteld door benoeming van Joos Marinusz Zuytlandt. Meestal werd hij ge noemd rentmeester van het E. O. (afkorting van Extra-Ordinair). De heren verzuimden niet deze benoe ming te motiveren. Zij verklaarden, dat door bovengenoemde misdragin gen teleurgesteld werden, degene, die volgens de Pacificatie van Gent werden onderhouden „mitsgaders die pensioenen (jaargelden), die men de ministers daeruyt schuldich is." Het aangehaalde moest de Tho- lenaars wel wat vreemd in de oren geklonken hebben. Zij, die onder steuning behoefden krachtens de Pacificatie van Gent, t.w. gewezen geestelijken of kloosterlingen en ministers, t.w. gereformeerde pre dikanten, die traktementen kregen uit het E.O., waren geen van bei den op het eiland Tholen te vin den. Nog altijd toch was in Tholen krachtens de Satisfactie de Katho lieke godsdienst de heersende (ik verwijs hiervoor naar een vroeger artikel). Het spreekt vanzelf dat de Katholieken aldaar vurig hoop ten, dat hun kerk haar rechtsposi tie zou behouden tot het einde der tijden en daarbij ook, dat alle af gedwaalde stadgenoten in de schoot der Moederkerk zouden terugkeren. De uitgeweken Katholieken hoopten natuurlijk daar weer te kunnen te rugkeren en in alle gerustheid het leven te leiden als vóór de troebe len van 1566. Zo moesten de woor den „onderhoudingen en pensioe nen aan ministers (dus aan gere formeerde predikanten) hun zeer onaangenaam in de oren geklonken hebben. Toch was er in het besluit van de benoeming van die rent meester ook een zinsnede, die een betere klank had. De inbeslagne ming, enz. moesten geschieden zon der benadeling van een „yegelicx gerechtigheden." Toch hadden de Thoolse heren bezwaren tegen de benoeming van die rentmeester. Welke deze waren, bleek mij niet, maar het staat wel vast, dat Cou- werven, hun Gecomitteerde Raden, ze met klem van redenen aan zijn collega's zal hebben meegedeeld. Hoe dit zij, op September waren de bezwaren opgeheven en kon aan Zuytlandt zijn instructie worden ge geven. Hij zou ten opzichte van de geestelijke goederen gezag hebben over het geheel quartier (streek) en „de eylandt van der Tholen" met zijn bijbehorende delen, te we ten" die stadt van der Tholen met haeren resorte (met Schakerloo), Vossemaer, Nyeu Vossemaer met de polders over waeter, Poortvlyet, Scherpenisse en de Westkercke, tlandt ende de stadt van Ste Maer- tensdijck, St. Annelandt met hunne annexe polders (Stavenisse was in 1509 ondergelopen en pas in 1599 weer bedijkt)." Al de daar gelegen geestelijke goederen had hij te aanvaarden, beschrijven en uit naam van de Staten van Zeeland in beslag te ne men, met één uitzondering „behou dens alzulcke landen ende goeden toecommende ende toebehoorende den capitelle (gezamenlijke kanuni- ken van) een collegiale kerk hoofdkerk, domkerk -de kanuni- ken bedienen en besturen een hoofdkerk) van de stede van der Tholen. Wel moest hiervan een in ventaris aan de rentmeester worden gegeven. Deze uitzondering was ze ker zeer belangrijk. Het is ongetwij feld niet gewaagd te zeggen,dat Couwerven ze door een overtuigen de rede had afgeworven. Niet alleen bleven de huren en pachten van de onroerende goede ren der kapitelkerk op het platte land van Tholen verzekerd, maar door die uitzondering hadden G.R. nu ook het bestaansrecht der kerk erkend, in sterke tegenstelling na tuurlijk met de kerken van het platteland, die alle in gereformeer de bedehuizen zouden worden ver anderd. Maar ook aan de majesteuse ka pittelkerk „hebben de fanatiecke onverlaeten hunne schendige han den geslaegen." Over die beelden storm en kerkbrake schreef ik reeds een en ander en ik wil daarom trachten niet al te vaak in herha ling te treden. Nadat op 6 October de magi straat van Tholen was gelast de materialen van de zo zeer geschon den kerk te bewaren ten behoeve van de „gemeyne zake ('t Graaf schap van Zeeland) volgde reeds de 7e October een uitvoeriger op dracht. Er werd besloten dat de „committerende bailliu, burgemees ters, scepenen ende raedt van der Tholen" een inventaris zouden ma ken en goed toezicht nemen van al de geestelijke en kerkelijke goede ren, zowel roerend als onroerend, die op te slaan en te bewaren, zo ook de materialen van de „kereke brake zoo binnen die stadt als ten platten lande van den eylande van der Tholen." Het spreekt vanzelf, dat de laat ste zinsnede de Thoolse heren moest verwonderen, daar immers de inbeslagneming der geestelijke goederen ten plattelande aan Zuyt landt was opgedragen. In de eerste plaats zonden de heren daarom brieven aan de magi straten van het eiland met op dracht de geestelijke goederen op te schrijven „volgende schriven van den raedt van Zeelandt." Maar ook zonden ze 12 October brieven aan Couwerven in verband met deze opschrijving, hoe zij dit nu eigenlijk moesten verstaan, waar hetzelfde aan rentmeester Zuytlandt was opgedragen. De G.R. reageer den heel spoedig. Ze hadden haast. De vraag had ongetwijfeld het ver moeden bij hen gewekt, dat hun op dracht de Thoolse heren niet wel gevallig was. Reeds op 13 October besloten zij daarom, neen, niet om Zuytlandt aan zijn opdracht te her inneren, maar wel om kapitein Vin cent de Bont en Walraven van de Bramersloot (dit was de rentmees ter v. d. geestelijke goederen in Walcheren) de inbeslagneming op te dragen. Hun werd het recht ge geven desnoods de hulp van het garnizoen in Tholen in te roepen. De inbeslagneming volgde spoedig en had een vlot verloop. De roe rende goederen van het platteland werden naar Tholen gebracht en die van de stad werden in de sa cristie (vertrek, waarin kerkegoe deren en ambtskleding van geeste lijken bewaard worden) van de kapittelkerk geborgen. Reeds op 24 October werd de Bramersloot ver zocht een volledige lijst in te leve ren van de geestelijke goederen binnen het eiland Tholen, zowel van de roerende als van de onroerende. Op 27 October werd hij ander maal daatoe gemaand. Bovendien moesten de magistraten gelijke in ventarissen afgeven. Na bestudering van deze lijsten zou dan worden be sloten, wat verder met deze goede ren moest gebeuren. —o—

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2