WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Raadsverslag Stavenisse Het Parlementair Overzicht WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De Thoolse Centrale Werkplaats voor minder valide personen officieel geopend door de Commissaris van de Koningin Voorzitter Kortenhorst had het moeilijke Overheidspensioen verbeterd Waar moeten de leerlingen naar toe bij de komende schoolverbouw Weer vijf mille er bovenop, vinden sommige raadsleden te veel 7e Jaargang No. 37 27 Juli 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Niet ingewijden krijgen misschien wel eens de indruk dat de vergaderingen van onze Eerste en Tweede Kamer saaie ver toningen zijn, waarin uitsluitend op zake lijke wijze met elkander en met de regering wordt gediscussieerd, zonder dat de humor af en toe eens om de hoek komt kijken. Niets is echter minder waar. Natuurlijk zijn de debatten wel eens saai, maar onze afge vaardigden naar de Staten-Generaal zijn mensen, die goede humor best kunnen waarderen. Zelfs in het meest spannende debat hoort men een kwinkslag, die een beetje ontspanning teweeg brengt. Zo'n staaltje produceerde de afgelopen dagen de heer Scheps (arb.). Aan de orde was een aantal naturalisatie ontwerpen. Meestal wordt daarover niet ge sproken. Na een uitvoerige schriftelijke voorbereiding gaan zij zonder debat onder de hamer van Voorzitter Kortenhorst. Dit maal was het anders. De uitnemende rede naar Scheps diende twee moties in. Eén om te pogen dat oud-illegale werkers met voorrang zullen worden behandeld bij het verkrijgen van het Nederlanderschap en één om de genaturaliseerden de kans te geven om zonder kosten en moeite hun naam zó te laten veranderen, dat zij in onze taal bruikbaar zijn. Deze laatste motie luidde als volgt: „De Kamer van oordeel, dat namen als: F. E. Adamczak, I. Baranyai, H. R. Czapski, E. L. Dwinatsky, A. Grjimalous- ki, J. Grzelkowski, A. Hadjidakis, J. Kaz- L.ierczak, E. Kilaijin, R. Koniuszek, A. Kra- sowski, j. Krzyzanowski, K. Matejczijk, B. Moczydlower, A. S. Moszkowicz, F. Ob- drZalek, J. Ograjensek, J. Parfjanowicz, S. F. Piaszczynski, I. Poustochkine, W. Rzemie- niecki, N. Skripnikow en Fr. Strzelczijk door Nederlanders niet kunnen worden uit gesproken, nodigt de Minister uit maatrege len te treffen, die aan dit bezwaar tegemoet komen". Voorzitter Kortenhorst zat met de han den in het haar. Het is nl. de gewoonte dat elke motie, die wordt voorgelezen, waarna hij haar in behandeling laat nemen. Nu zat hij beklemd tussen deze 23 namen, waar over ieder rechtgeaard Nederlander zijn tong breekt. De grote kennis van de Voor zitter moest ook hier tekort schieten, maar de humor van de heer Scheps kon hij best waarderen. „Als ik de namen goed uit spreek". zo zeide hij, „ben ik geen Neder lander of de motie is reeds bij voorbaat verworpen. Wil de heer Scheps dat risico nemen Nu dat deed de heer Scheps. De poging mislukte volkomen, tot groot ver maak van de hele Kamer, die schalde van het gelach om de vreemde capriolen die de Voorzitter met deze namen maakte. Is het een wonder, dat de motie Scheps door de hele Kamer werd aangenomen Het andere voorstel van deze afgevaardigde trof het zelfde lot. DRUKKE WEEK Overigens heeft de Kamer de laatste week voor haar vacantie hard gewerkt. Vier nachten achtereen kwam zij in vergadering bijeen en een groot aantal wetsontwerpen werd afgedaan. Zo werd de binnenvaart aan een vergunningsstelsel onderworpen en kregen de Spoorwegen veel geld om de geleden oorlogsschade te kunnen financie ren. 50.000.werd uitgetrokken om een monument op te richten in Paramaribo en Suriname als uiting van dank van het Nederlandse volk voor de verleende hulp door Suriname en de Antillen tijdens en na de oorlog bewezen. De oprichting van de Europese Betalings Unie werd goedgekeurd en nog kunnen we enkele tientallen wets ontwerpen opnoemen. VERBETERING VAN DE OVERHEIDSPENSIOENEN Belangrijk voor velen is echter de wijzi ging die in de pensioenen van overheids ambtenaren is aangebracht. Zij, die daar mee te maken hebben, zullen het weten: deze kwestie was een lange lijdensweg. De regering was niet scheutig en slechts op aandringen van de Kamer deed zij iets voor haar oude dienaren. Maar een feit was, dat deze pensioenen ver ten achter bleven bij de gestegen kosten van levensonderhoud. Het vorig jaar werd er iets bereikt, maar daarmede was de Kamer echter niet te vreden. Alle gepensioeneerden kregen een bijslag van 50.per jaar. Zij, die voor 1 Januari 1947 met pensioen waren gegaan kregen echter 40.extra omdat zij van verschillende loonsverhogingen niet hadden geprofiteerd. Het wetsontwerp dat nu in gediend was had de bedoeling om de 90. bijslag te verhogen tot 250.als men minder dan 1500.pensioen heeft, tot 300.- als het pensioen beloopt tussen de 1500.— en 3000.tot 350.als het pensioen hoger is dan 3000.Voor de gepensioeneerden van na 1 Januari '47, die dus een bijslag van 50.ontvangen hadden, werd dit bedrag resp. verhoogd tot 150.200.en 250.Dit voorstel ontving een gunstig onthaal in de Kamer. Alle fracties verklaarden zich ervoor. Wel werd aangedrongen om iets te doen voor hen, die zeer lage pensioenen genieten. Dat was wel nodig, want het vorig jaar werd geregeld dat de bijslagen niet meer dan 20 van het pensioen mocht bedragen. Iemand die dus een pensioen had van 450.per jaar kon eenvoudig niet meer dan 90. krijgen, hetgeen gelijk was aan de toe te kennen bijslag. De grens van 20% bleef echter ook bij deze nieuwe regeling bestaan. Van een verhoging van 90.tot bijv. 250.kon dus geen sprake zijn. Een der gelijke verhoging zou in vergelijking met de andere pensioenen ook onevenredig hoog zijn. De Minister diende op aandrang van de Kamer een wijziging in, waardoor dit maximum van 20% verhoogd werd tot 30 Om nu verdere technische details te laten rusten geven we hieronder een staatje van de overheidspensioenen zoals ze voor taan zullen zijn. In deze bedragen zijn de bijslagen van 90.en 50.— verwerkt. Gepensioeneerd voor 1 Januari '47: Pensioen: tot 450.30% 451.— - 675.— 135. 676.— - 1250.— 20% 1250.1500.— 250.— 1500.— - 3000.— 300 3000.en meer 350. Gepensioeneerd na 1 Januari '47. Pensioen: tot 251.30% 251.— - 375.— 75.— 376.— - 750.— 20 750.1500.— 150. 1500.3000.— 200.— 3000.en meer 250. En daarmee heeft ons eiland de primeur in dit gewest 1 Zelden is een gemeenschappelijk plan door de Thoolse gemeenten zo snel uitgevoerd, als dit het geval is met de stichting van de Centrale werkplaats voor minder valide) personen op het eiland Tholen. Op 4 Januari van dit jaar werd de stichtingsakte opgemaakt en 7 Mei d.a.v. werd de werkplaats in gebruik genomen. Dat deze Dinsdag 24 Juli in de raadszaal te St. Maartensdijk officieel werd geopend was nog slechts een formele aangelegenheid. Een aangelegenheid die nochtans voor zoiets op z'n plaats is. Omdat men dit moet zien als een bekroning op het werk van de initiatiefnemers. En om het aan de gemeenschap, die dit mede tot stand bracht, bekend te maken. Dat de eerste Burger in onze provincie deze officiële opening heeft willen verrichten, wijst er op, dat hij dergelijke initiatieven ten hoogste waardeert. Waardeert, omdat er uit blijkt de medeverantwoordelijkheid voor mensen, die niet meer tot alle werk in staat zijn. Zijn die mensen onwaardig Wie onzer is dan volwaardig Het was Dinsdagmiddag kwart over vier, dat de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in de St. Maartensdijkse raads zaal arriveerde, waar de genodigden voor de officiële opening van de centrale werk plaats voor minder valide personen op het edand Tholen zijn komst reeds afwachten. Naast het Stichtingsbestuur merkten we op de burgemeesters van de eilandgemeenten, behoudens mr. v. d. Hoeven, die met va cantie in het buitenland is, verschillende wethouders, vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging tot sociale zorg voor minder validen (voorheen A.V.O. ge naamd), dokter L. D. A. Looysen te Tholen medisch adviseur der Stichting, de heer J. A. Gelderblom te Tholen, directeur van de werkplaats, vertegenwoordigers van de centrale werkplaats Hilversum, vertegen woordigers van het Gewestelijk Arbeids bureau en anderen. Namens het stichtingsbestuur riep de voorzitter, burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse een bijzonder welkomstwoord toe aan de Commissaris der Koningin. Dik wijls wordt er op li een beroep gedaan, r.ldus spreker, voor het bijwonen van offi ciële plechtigheden en ondanks U druk be zette tijd zelden tevergeefs. Zo ook nu niet. En geen wonder eigenlijk wanneer men weet, dat li de minder valide personen een warm hart toedraagt. Hij dankt jhr. de Casembroot dan ook hartelijk voor zijn tegenwoordigheid en de bereidwilligheid de werkplaats officieel te openen. Na ook een welkomstwoord te hebben gericht tot de andere genodigden gaf de heer Verburg een kort overzicht van het ontstaan van deze eerste Zeeuwse werk plaats voor minder validen. Immers, reeds voor de oorlog was de noodzaak hiervan gebleken en ook onder het oog gezien. Tijdsomstandigheden waren oor zaak van uitstel om voor deze mensen maatregelen te nemen. Een bevredigende op lossing kwam er ook de eerste na-oorlogse jaren niet. Dus moest het op een andere manier worden aangepakt. Die mensen waren immers alleen op steun van de ver schillende instanties aangewezen en het laat zich indenken, welke een geestelijke achter uitgang zoiets mee kan brengen, altijd maar afhankelijk te zijn van de steun van anderen. Dankbaar werden de plannen van de Ned. Ver. A.V.O. dan ook geaccepteerd, om ook op het eiland Tholen tot oprichting van een werkplaats voor die mensen te ko men. De bedoeling was toen, dat zij adres plaatjes zouden maken. De gewenste machines waren echter niet te krijgen zon der té hoge kosten, zodat men hiervan moest afzien. De door de Ned. A.V.O. daarna aangewende pogingen werden met succes bekroond, nl. het breien van sokken voor de landmacht. Een stichtingskapitaal werd gevormd van 12.000,waarvoor 7 mille door de Thoolse gemeenten en de overige vijf bijgedragen door de Ned. A.V.O. Nadat de stichtingsakte op 4 Jan. 1951 was gepasseerd, waarbij Tholen als centrum werd aangewezen, accepteerde men graag het aanbod van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk om de werkplaats onder te brengen in het gemeentehuis en dat onder zeer billijke voorwaarden. Tot werkmeester werd benoemd de heer W. Kurvink van Poortvliet en met daad werkelijke hulp van deskundigen van de Hilversumse werkplaats begon 7 Mei de arbeid aan de breimachines in het lokaal te St. M.'dijk. Zeer dankbaar was spr. dhr. Gelderblom te Tholen die zonder enige gel delijke vergoeding al zijn krachten inspande om de zaak op gang te helpen brengen en nog steeds actief is. Zeer gewaardeerd werd ook de geste van de firma, die gratis twaalf stoelen beschikbaar stelde. Kortom, spreker was alle medewerkers zeer erkentelijk voor wat tot stand is gebracht. De voorzitter besloot zijn openingswoord met de overtuiging dat men van deze mede werking geen spijt zal hebben en wekte alle eilandbewoners op, hieraan ook in de toe komst mee te werken ten bate van hen, die niet in hun normaal onderhoud kunnen voor zien. Daarop geeft hij het woord aan de Commissaris, jhr. mr. de Casembroot. HULDE AAN DE INITIATIEFNEMERS EEN ZEGEN VOOR DIE MENSEN Gaarne heb ik aan deze uitnodiging ge volg gegeven, zo verklaarde jhr. de Casem broot, omdat ik deze instelling een van de nuttigste dingen in de gemeenschap vind. De nieuwe naam: Nederlandse vereniging tot sociale zorg voor minder valide personen achtte spreker beter dan A.V.O.: voor Onvolwaardigen. Die laatste naam doet enigszins pijnlijk aan. Want wat is tenslotte onvolwaardig. Het gaat toch meestal maar om één bepaald gebrek dat deze mensen door ziekte of anderszins hebben. En dan wordt dikwijls ten onrechte de term onvolwaardig gebruikt. Zijn wij allemaal volwaardig Als mijn ouders mij voor wiskundeleraar hadden la ten studeren, zat ik nu nog op school, aldus de Commissaris. Bovendien is het zo, dat God, degenen die lichamelijk iets moeten missen, meestal dergelijke gaven schenkt aan andere zin tuigen, dat ze nog uitblinken. Als voorbeeld noemt hij een blinde telefoniste ter Provin ciale Griffie, die dermate accuraat is, dat niemand haar dat verbetert. Hetzelfde komt men tegen bij conducteurs der Prov. Stoombootdienst, die zonder te voren in dergelijk werk te hebben gezeten, uitmunten. Zeeland heeft nog geen voldoende moge lijkheden voor deze mensen. Daarom is het ook zo'n goede gedachte geweest van de initiatiefnemers van deze werkplaats om dit tot stand te brengen. De Commissaris brengt hen daarvoor hul de, evenals het gemeentebestuur van St. Maartensdijk voor haar medewerking. Met de wens dat Gods zegen tot in lengte van dagen op dit werk mocht rusten, en de hoop dat het die mensen, die niet tot alle mogelijk werk in staat zijn, tot zegen mocht zijn, verklaarde jhr. mr. de Casembroot de Thoolse werkplaats voor minder valide per sonen voor geopend, welke mondelinge verklaring hij onderstreepte door een oor konde te ondertekenen. EEN GEMEENSCHAPSGEDACHTE Burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk en Scherpenisse verheugde het, dat deze werkplaats hier gevestigd is. Hij dankte de Commissaris voor zijn aanwezig heid en wees er op, dat men nimmer tever geefs een beroep op de Commissaris deed, hoewel Tholen in menig opzicht niet over overmatige belangstelling heeft te klagen. Hij bood zijn beste wensen aan voor de Thoolse werkplaats voor minde validen. De heer A. L. A. Borst, vertegenwoor diger van de Nederlandse ver. tot sociale zorg aan minder validen verklaarde, dat er bij de voorbereiding verschillende moeilijke, maar ook vele vreugdevolle momenten wa ren. Een gelukkig moment noemde spreker het, toen hem uit de eerste besprekingen de gemeenschapsgedachte bleek, die op het eiland Tholen te vinden is. Een gelukkig moment noemde hij het ook, toen de heer Gelderblom te Tholen zich tot volle mede werking bereid verklaarde. Het gaat niet om medelijden voor deze mensen, maar om medeverantwoordelijkheid, niet om de medewerking van een enkeling, maar om ieders hulp voor de invaliden. Dankbaar is spreker ook voor de grote medewerking van de Commissaris der Koningin, die nooit aarzelt een minder valide te plaatsen, daar waar een gaatje voor hem te vinden is. Tenslotte deed hij een beroep op allen deze Nederlandse vereniging te steunen. Nadat deze goede wensen met een toast waren onderstreept, werd de werkplaats bezichtigd. IN DE WERKPLAATS Het voormalig distributiekantoor van St. Maartensdijk is als werkplaats voor deze stichting ingericht. Met enkele kleine wij zigingen heeft men kunnen volstaan en konden de nu elf breimachines worden ge plaatst. Alle begin is moeilijk. En dat is met het breien van sokken evengoed het geval. Meen niet, dat het nu zo eenvoudig is. Men dient er wel degelijk de aandacht bij te houden. Werkmeester Kurvink begon met 3' personen, toen nog geïnstrueerd door een deskundige uit Hilversum. De een heeft de „slag" vlugger te pakken dan de an dere. Zo zag een er een zwaar hoofd in het ooit goed te leren, een ander deed het uitstekend, maar kon het lichamelijk niet de gehele dag volhouden. Die werkt nu minder uren en is zo vol enthousiasme voor dit werk, dat hij, die meende nooit meer iets te zullen presteren op maatschappelijk gebied, thans een lichtpuntje aan de ho rizon ziet gloren. De meest geroutineerde maakt 6 paar sokken per dag. Men werkt er 8J4 uur en volgens deskundigen kan de gemiddelde snelheid van het sokken breien uiteindelijk worden opgevoerd tot 7 a 8 paar per dag. De meesten zijn aan de bus gebonden, dus kunnen ook niet langer wer ken. De afgewerkte producten waren goed. Op bosjes van 10 paar bij elkaar gebonden, zijn ze gereed voor aflevering. Op het ogen blik wordt er alleen maat 2 gemaakt. Elke sok weegt 135 gram. Het gewicht moet on der meer gevonden worden met de span ning van de machine. Logisch: hoe vaster men breit, hoe meer wol er in gaat. De Thoolse werkplaats heeft sinds de opening (Mei) 260 paar sokken afgeleverd. Van dit alles nam ook de Commissaris en andere genodigden kennis bij de be zichtiging der werkplaats. En de werkmees ter Kurvink bood jhr. mr. de Casembroot een paar sokken aan. Ja, maar dan moeten ze me ook passen, was het even passende antwoord van de Commissaris. Natuurlijk, schoenenmaat 42 dan sokkenmaat 3. En niet goed geld terug. De werkplaats is officieel geopend, be zichtigd. Het vergde slechts enige uren. Maar de 9 mensen die hier thans werken en zo mogelijk straks nog meer of thuis, zoals de bedoeling is, hebben door dit ini tiatief dagelijks werk dat hen zeker morele voldoening geeft, omdat ze weten iets te presteren en omdat het toch ook zelf ver diende financiële voordelen brengt. Wenst li daaraan ook mede te werken. Dat kan, wanneer li deze Thoolse stich ting door een bijdrage steunt. Voor 3.50 per jaar is men lid. Daar zit geen enkel financieel voordeel in, maar dan toch wel een morele voldoening. En U opent daar mee nog meer mogelijkheden. Het was ditmaal op Zaterdagmorgen, dat te Stavenisse de voltallige gemeenteraad in openbare vergadering oijeenkwam. Na opening werden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Er waren weinig in gekomen stukken. Zo was er bericht ge komen van het Prov. Bestuur, dat er geen bezwaar bestond tegen de toekenning van de vacantietoeslag voor de lagere gemeente ambtenaren over 1951. Er was ook een dankbetuiging van de particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard voor de ontvangen gelukwens op zijn verjaardag en verder een afschrift van een Kon. Besluit, waarin de mededeling was vervat, dat Stavenisse en St. Annaland zijn aangewezen voor een gecombineerd ont vangerschap met verzoek de ontvanger van St. Annaland als zodanig tot districtsfunc- tionnaris te benoemen. Het bestuur van de Oranjeschool te De Klundert doet mededeling van het feit, dat deze school voor B.G.L.O. thans is ge sticht. Dhr. Hage vraagt of deze school alleen onderwijs geeft aan kinderen, die bij het gewoon l.o. niet goed meekunnen. De voor zitter antwoordt bevestigend en geeft nog een nadere toelichting. Een 7e begrotingswijziging 1950 is te rugontvangen met enkele opmerkingen. Over het controle-rapport, dat is ingeko men inzake de gemeente-financiën 2e kwar taal 1951 zal in besloten zitting nader wor den overlegd. Inzake de ontworpen controleregelen voor de gem. contabelen stelt het Prov. Bestuur voor al die ambtenaren 1 maal per jaar te controleren. B. en W. achten het evenwel beter de controle zoals tot op heden te handhaven voor zover het secr. leges, havenmeester, burg. armbestuur e.d. betreft. Voor de ove rige kassen zou men dan 2 maal per jaar laten controleren. Dit vindt instemming. Het Prov. Bestuur houdt er wel aan vast om een dubbele boekhouding in te voeren. De voorzitter zegt, dat er nog ge tracht is dit tegen te houden, niet omdat men het nut er niet van inziet, maar om dat het weer meer werk meebrengt. Men zal er evenwel niet aan kunnen ontkomen, zodat ook de raadsleden er zich bij neer leggen. De overige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. DE VERBOUW SCHOOL Ter tafel komt dan een voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegro ting 1951. Dit in verband met de verbouw van de o. 1. school, waarvoor een post van 50.000,op de begroting was ge plaatst. De laagste aannemingssom vormde evenwel een bedrag van ƒ51.500,waar bij nog een 4500,bijkomende kosten zul len moeten worden opgeteld, architect, demping sloot, etc. Dhr. van 't Veer vraagt of er dan ook rekening is gehouden met de post huur lo kaliteiten, die tijdelijk moeten dienen ter vervanging van de schoollokalen. Voor de bewaarschool waar men ook in zal trekken, behoeft toch zeker niet te worden betaald? De voorzitter antwoordt op dit laatste, dat de bewaarschool van de gemeente is, dus daarvoor geen huur behoefd te worden betaald, wel zal men aan de bewaarschool vereniging de extra uitgaven voor licht en warmte, enz. moeten bekostigen. Het liefst zou men echter ook het be- waarschoolonderwijs niet onderbreken, maar dat zal toch moeilijk gaan en dan moet men kiezen wat het zwaarste weegt. Ver der heeft men op het oog de consistorie der Ned. Herv. Kerk, met welk college al is overlegd. Dit zou per week 10,huur vergen plus bijkomende kosten. Ook is gevraagd naar een lokaal in het pand van dhr. Koetsdijk. Deze vraagt 4, per dag, waarbij alles is inbegrepen. Aan vankelijk leek ons dat veel, aldus B. en W„ maar bij berekening scheelde het niet zo erg veel met de Herv. Kerk, omdat in laatstgenoemde prijs alles is begrepen als schoonhouden, licht, warmte, enz. Dhr. van 't Veer krijgt dus antwoord in voorlaatste alinea, wanneer hij vraagt, wat er dan wel voor bijkomende kosten zijn. Dhr. Hage keert terug naar het uitgangs punt, nl. het voorstel tot wijziging der be groting met een slordige 5000,Dat vindt hij niet kinderachtig. Zou Middelburg geneigd zijn dit goed te keuren, waar ze eerst het verbouw-bedrag goedkeurde tot maximaal 50.000,Het is nu toch vijf mille boven de raming en dat is niet licht. Is het geheel niet te hoog opgezet zo vraagt dit raadslid zich af. Ook dhr. Vos meent, dat de bijkomende kosten direct in de begroting verwerkt had den moeten zijn. De voorzitter: Nou, niemand had toch bijv. die 5 verhoging kunnen voorzien. Zoiets kan straks weer wel gebeuren en dan moet het er ook weer bij. Dhr. Hage voelt er hoegenaamd niets voor om nu weer maar ja en amen te knikken op deze 5000.het is toch al een groot kapitaal. De voorzitter: Over de aanneming kan men niets zeggen, die is zeer goed verlopen. Daar maakte dhr. Hage ook geen aan merking op, interumpeert deze, maar die 5.000.wordt er weer maar bovenop gegooid en voor woningbouw is er geen geld. Daar kan de voorzitter weer op ageren met te wijzen op de 10.000.die voor verbetering gem. woningen zijn uitgetrokken. Dhr. Hage: Die 5000.dragen m'n goedkeuring niet weg, daar ik tegen dem ping sloot was dus thans de hiermede uit voortvloeiende wijziging evenmin kan goed keuren. Dat heeft de voorzitter ook niet ver wacht. Hij begrijpt dit standpunt volkomen. Wel wil dhr. Hage nog aanvoeren, dat hij niet tegen verbouw school is, maar alleen tegen al die bijkomende kosten, dat maakt een overtollig bedrag uit. De heer Tazelaar heeft intussen de huur- kwestie van andere lokalen nog eens uitge werkt en komt tot de slotsom, dat een huur van 30.per week nog geen kleinigheid is. Hij oppert het voorstel na te gaan of het gebruiken van een grote tent niet goedkoper zou zijn. Weth. v. d. Slikke meent dat de tijds limiet hiervoor te klein is. Dhr. Tazelaar vraagt dan, hoe lang de verbouw zal duren. De voorzitter ant woordt, dat het bestek hiervoor 100 dagen aangeeft en een flinke boete is opgenomen bij overschrijding van die termijn. Toch wil de voorzitter wel eens infor meren inzake het voorstel Tazelaar. Ook hij betwijfelt het of het goedkoper zal uit komen. Het is wel spijtig vindt de voor zitter, want in de genoemde lokaliteiten kun nen nog slechts de helft der kinderen worden ondergebracht. En wat met die andere helft, vraagt dhr. Tazelaar. Ja, antwoordt de voorzitter, die zal om beurten verlof hebben. Dat vindt dhr. Taze laar en ook de andere leden toch wel erg, waarmee de voorzitter het roerend eens is, maar dat niet eenvoudig op te lossen zal. zijn Weth. v. d. Slikke denkt ook aan de bovenzaal van hotel van Dalen. Dhr. van 't Veer meent dat zijn werkgever daarvoor een prima graanzolder heeft, die ongebruikt wordt en bij medewerking heel geschikt voor dit doel kan worden ingericht. (Dit is de schuur van dhr. C. M. A. Steendijk in het Bos). De voorzitter zal een en ander eens nader onderzoeken en brengt dan het voor stel B. en W. tot wijziging der begroting 1951 5000,- bij post verbouw school) in stemming. Voor zijn de beide wethouders, van 't Veer en Potappel. Tegen de Vos, L. Hage en Tazelaar. Een geldlening is in verband met de voor noemde verbouwing noodzakelijk en dat is dan ook een volgend punt van de agenda, nl. om een bedrag van 50.000 te lenen. B. en W. stellen voor hiertoe de mogelijk heden te zoeken tegen 4 's jaars. Dhr. Hage vraagt of het wel een ge meentebelang is deze lening af te sluiten tegen schuldbekentenis. Zou het voor de inwoners niet van meer belang zijn door deze hogere rente dan elders voor spaar gelden te krijgen is, de lening ook in de gemeente te plaatsen. De voorzitter: Dus in de vorm van obli gaties Dat zal meer onkosten meebrengen en ook meer administratie. Bovendien ben ik bang, dat we het bedrag niet bij elkaar krijgen. Dhr. Hage zou er toch de gelegenheid toe willen geven. Weth. v. d. Slikke betwijfelt het ook of er voldoende zullen zijn, die hun geld op deze manier vast willen leggen. Hij voelt meer voor een lening zoals voorgesteld, evenals de voorzitter. Dhr. Tazelaar geeft toe, dat het voor administratie enz. wel makkelijker is. Andere leden suggereren om die poging toch te wagen, zoals door dhr. Hage wordt geopperd. De voorzitter wil het bekendmaken, dat er gelegenheid bestaat tot het opnemen van obligaties voor lening verbouw school. De gemeente is er goed voor, dus gevaar is er niet bij voor de leners, Men kan dan altijd nog zien. Besloten wordt dat men er op zal ingaan, wanneer minstens 25000.aan obligaties kan worden geplaatst. Dit besluit valt, nadat dhr. van 't Veer er zijn twijfel nog over heeft uitgesproken of het wel zo'n gemeentebelang zal zijn. Slechts een enkeling zal er voordeel van hebben, nl. die kapitaal genoeg heeft. En als het dan de gemeente weer meer zal kosten aan drukwerk, admi nistratie, enz. zullen de baten niet groot zijn, aldus van 't Veer. Z.h. stemmen wordt vervolgens besloten een bestaande kasgeldlening te verlengen. RONDVRAAG Dhr. Potappel vraagt de haven in orde te brengen. Er is een gleuf, die herstraat moet worden en daarmee kan men niet te lang wachten, gezien de bietencampagne. Hij vraagt ook de haag in het Bos te knippen. Dhr. de Vos vraagt waar de slik in de haven vandaan komt Weth. v. d. Slikke zegt, dat het de nor male aanslibbing is, daarom ook moet men iedere 5 jaar ongeveer de haven uitbaggeren. Dhr. van 't Veer heeft gezien dat Java klaar is. „En," vraagt de voorzitter, „zou U het daar officieel willen openen Nee, Nee, antwoordt van 't Veer: liever officieel sluiten. Het straatje is te smal en toch wordt er ingereden met wagens, enz. Hij wou het afsluiten voor die voertuigen. De voorzitter en de anderen zijn het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1