Eendrachtbode HULP AAN GEREPATRIEERDEN vraagt de aandacht Raadsverslag St. Annaland. Land- Tuinbouw en Veeteelt WEK DE GAL IN UW LEVER OP 7c Jaargang No» 34 TWEEDE BLAD 6 Juli 1951 De Kleuterschool krijgt Gem. subsidie en een Commissie van Toezicht. Venten zonder vergunning strafbaar- Verandering van SPIJS Burgemeester-Secretaris B. J. v. Oeveren te Poortvliet letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes. SPORTHOEKJE Donderdag 28 Juni werd te St. Annaland een voltallige openbare raadsvergadering gehouden, die op de gebruikelijke wijze door burgemeester F. M. Boogaard werd ge opend en waarbij de voorgelezen notulen onveranderd werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was o.a. een dankbetuiging van de Commissaris der Koningin namens het Kabinet van de Koningin voor de ontvangen gelukwens op 30 April jl. een goedgekeurd raadsbesluit inzake de rekening courantovereenkost 1951 en de goedgekeurde gemeenterekening 1948. Ged. Staten maakt geen bezwaar tegen toekenning van de laatste 5 loonsver hoging aan gem. ambtenaren, terwijl even eens de 5 uitkering aan B.S. 6 O., plus dfe ambtstoelage voor de burgemeester zijn goedgekeurd. Ged. Staten vraagt de mening van de raad omtrent de gewijzigde richtlijnen ver goeding voor de raadsleden. Dat houdt voor deze gemeente in, dat de leden thans 5. per vergadering krijgen. Daartegen is geen bezwaar. De Minister van B.Z. deelt mede, dat, de tijdelijke uitkeringsregeling is verlengd tot 1 Januari 1952. Aan de hand daarvan ëïi van enkele andere circulaires krijgt het ge meente personeel weer 2 vacantietoeslag, terwijl ook een dienovereenkomstige aan vulling van het ambtenaren reglement z.h. stemming wordt goedgekeurd. Aan de orde is dan een verzoek van de ondervakgroep Opkopers van oude mate rialen en afvalstoffen, van de plaatselijke opkopers daarvan en van ouders van schoolgaande kinderen, die verzoeken een zodanige wijziging aan te brengen in de politie-verordening, dat het verboden is zonder vergunning afvalstoffen, enz. op te kopen of om te ruilen tegen molentjes en dergelijk kinderspeelgoed, evenals het ven ten zonder vergunning strafbaar. Dit laatste was tot op heden niet het geval, ook al was een ventvergunning nodig. De leden kunnen zich bij deze aanvulling neerleggen. De heer Jacob Moerland is hiervan ook een sterk voorstander en wijst in dit verband ook op de automaten in de openbare gelegenheden. Moet ook daaraan niet op een of andere manier paal en perk worden gesteld De voorzitter is van mening, dat deze zichzelf zullen beteugelen, daar het uiteinde lijk voor betrokkenen onvoldoende winst zal geven. De heer G. Goedegebuure vraagt welke strafbepaling hiervoor geldt. De voorzitter antwoordt: 10.— boete. En als het weer gebeurt, wil dhr. J. L. Goedegebuure weten. Dan kost het weer een tientje, luidt het antwoord. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gevraagde aanvulling in de pol. verorde ning aangebracht. Er zijn twee verzoeken ingekomen voor ontheffing hondenbelasting. De een geeft als reden op: vertrek naar elders en de ander bezit geen hond meer. Overeenkom stig de verordening wordt voor het 2e half jaar 1951 ontheffing verleend. GEEN ALGEMENE OVEREENSTEMMING Opnieuw komt dan aan de orde het ver zoek van het bestuur der Chr. kleuterschool alhier, waarin wordt gevraagd om een ge meentelijke subsidie van 25.per leer ling. Dit verzoek was in vorige vergadering aangehouden wegens staking van stemmen. De voorzitter licht deze aanvraag opnieuw in het kort toe en stelt daarna voor om het in vorige vergadering meest ver strekkende voorstel van dhr. J. Moer land in stemming te brengen. Dit be helsde het verzoek in te willigen zoals het is ingediend. De heer J. L. Goedegebuure vraagt hier omtrent nog even het woord en zegt dat hij in deze nog een ander voorstel wil doen, nl. om het bestaande verzoek in te willigen onder voorwaarde dat een commissie van toezicht zal worden benoemd door de Raad. Hij acht het nl. onwezenlijk, dat personen, voorstander zijnde van het openbaar onder wijs, de statuten van deze stichting zullen onderschrijven, waarmee hij zijn voorstel gemotiveerd acht. Weth. Stols is er ook niet voor, dat er een scheiding zou komen, maar zag liever dat het bestuur uit personen was gevormd, die alle richtingen vertegenwoordigden, zo als dat bijv. te Oud-Vossemeer is geschied bij de oprichting van de kleuterschool stichting aldaar. Hij vindt het voorstel van J. L. Goedegebuure niet anders, dan dat het een spierinkje is om kabeljauw te vangen. De voorzitter verklaart daarop met het bestuur van de pl. kleuterschool nog te hebben geconfereerd, dat echter om princi piële redenen niet bereid is voorstanders van het openbaar onderwijs in het bestuur op te nemen met deze statuten en dat ze deze statuten wil handhaven. Dhr. C. Ridderhof is dat niet duidelijk. Waarom wel een algemene chr. kleuter school, zo vraagt hij zich af, wat toch uit het verzoek blijkt, maar geen algemeen bestuur. Dhr. J. Moerland daarentegen kan zich het standpunt van het bestuur der kleuter school wel indenken en daarmee ook accoord gaan. Hij voert aan, dat men bij het verlenen van subsidie voor de sport vereniging toch ook niet de voorwaarde stelde om leden in het bestuur op te nemen, die tegen die vereniging zijn. Hij kan zich wel met het voorstel van dhr. J. L. Goede gebuure verenigen tot het benoemen van een commissie. Weth. Stols wijst er dan weer op, dat het hier niet gaat om voor- of tegenstanders. We willen allemaal een kleurterschool en zien daar ook zeker het nut van in, maar het gaat alleen om medezeggenschap in iets wat de gemeente voor een geheel gemeente belang medebekostigt. Een en ander maal komen daarop de verschillende meningen naar voren, maar algehele overeenstemming wordt daarbij niet bereikt. En daarom brengt de voorzitter het voorstel van de heer J. L. Goedegebuure in stemming, behelzende inwilliging van het verzoek om subsidie onder voorwaarde, dat een commissie van toezicht wordt benoemd. Voor stemmen dan de heren J. L. Goede gebuure, G. Goedegebuure, Jb. Moerland en J. den Engelsman. Tegen zijn de wet houders Geluk en Stols en het raadslid C. Ridderhof. Met 4 tegen 3 stemmen is dus besloten aan de chr. kleuterschoolstichting 25. subsidie per leerling te geven met een maximum van 11500.per jaar en in- Daarna sluiting. gaande, zodra de school volgens het inge diende plan is verbouwd. RONDVRAAG Nadat nog een regeling is vastgesteld inzake controle op het geldelijk beheer van de gemeente-ontvanger, enz. dit ingevolge een schrijven van Ged. Staten en een be grotingswijziging 1950 z.h.st. is goedge keurd, volgt de rondvraag. Dhr. G. Goedegebuure vraagt hoe het er nu bijstaat met de demping van de sloot in de Cureelanden. De voorzitter antwoordt, dat het Polderbestuur eveneens een bedrag van ongeveer 1500.daarvoor heeft uit getrokken, maar dat blijkt uit een schrijven aan dat college, dat niet alle betrokkenen bereid zijn een bijdrage te verlenen. Daar van is evenwel bij het gemeentebestuur nog geen bericht ingekomen, zodat men dit nog even zal moeten aanhouden. Na nog een vraag over het dempen van putten door de heer G. Goedegebuure vraagt weth. Stols een leuning aan te brengen bij de trapjes aan de Javadijk, die naar de woningen beneden voert en wordt ook nog gevraagd iets dergelijks te doen aan het begin van de Tienhoven. De voorzitter voelt er niet veel voor om heiningen aan te brengen, die uiteindelijk in de meeste gevallen een bestemming als brandhout krijgen bij een of andere inwoner, voor zover het de leuning Javadijk betreft kon hij er nochtans in toestemmen. LANDELIJKE COLLECTE TOT EN MET 14 JULI In Nederland zijn na 1945 twee honderd duizend gerepatrieerden uit Indonesië aan gekomen. Het zijn landgenoten, die be hoorden tot wat men voor de oorlog kon noemen de Europese maatschappij in Indo nesië, Nederlanders die in Indonesië ge worteld waren. Door de oorlog met Japan en door de gebeurtenissen die daarna volgden werd deze maatschappij radicaal uit elkaar geslagen. En na enkele jaren van grote ellende in de Japanse kampen spoelden de brokstukken van die maatschappij in Ne derland aan. Mensen, die in Indonesië goede posities bekleedden en die in staat waren hun kinderen een goede opvoeding te geven, kwamen naar Nederland, omdat er ginds geen bestaansmogelijkheden voor hen waren, beroofd van alles, zonder geld, zonder huisraad, zonder behoorlijke kleding en in vele gevallen bovendien lijdende aan t.b.c., aan gedeeltelijke of gehele verlamming, aan hartziekten, blindheid, doofheid of geestes ziekten. Nederland heeft na 1945 niet minder dan 200.000 van deze landgenoten uit Indonesië opgenomen als slachtoffers van omstandig heden waaraan zij zelf geen schuld hadden. Hun komst in Nederland schiep ontzaglijke problemen. Door de regering werd de Dienst voor Maatschappelijke Zorg ingeschakeld om hun de helpende hand te bieden. In de registers van deze dienst staat ongeveer een derde deel van de 200.000 ingeschreven. Maar Overheidszorg kan alleen werken volgens vaste schema's en richtlijnen. En het ontzaglijke leed, dat over deze land genoten kwam, kan dan ook niet alleen daardoor worden verzacht. Hier lag ook een belangrijke taak voor het particulier initia tief. Vooral de Stichtingen „Pelita" en „Nederland helpt Indië", die sinds verleden jaar samenwerken in de commissie „Hulp aan gerepatrieerden", deden veel goed werk. In de loop der jaren werd niet minder dan voor 121-2 millioen gulden uitgekeerd als aanvullende steun en hulp in bijzondere gevallen. Maar de middelen van deze Stich ting raken uitgeput. En er is nog zo ont zaglijk veel te doen. De duizenden dossiers van de H.A.G., waarin evenzovele noodgevallen staan be schreven, geven een triest relaas van de omstandigheden, waarvan men zich nauwe lijks een voorstelling kan vormen, omdat er van al dat leed zo weinig naar buiten blijkt. In die dossiers zijn drama's te lezen over grote gezinnen, die in enkele kale kamers wonen, met bedden zonder lakens, met enkele wankele stoelen en een zelfgetim- merde tafel, over gezinnen waarvan de moeder ziek is, terwijl het geld ontbreekt voor de noodzakelijke versterkende midde len, over wezen, die liefderijk zijn opge nomen in gezinnen, waar de middelen on toereikend zijn om hun een opvoeding te geven, die zij hadden kunnen genieten, als de omstandigheden anders waren geweest en als hun ouders niet zouden zijn omge komen in de verschrikkelijke Japanse kampen. In al deze en soortgelijke gevallen biedt Hulp aan Gerepatrieerden de helpende hand. Maar, zoals gezegd, de middelen van deze organisatie zijn nagenoeg uitgeput. En daarom heeft H.A.G. een grote landelijke actie opgezet om het Nederlandse volk te bewegen door financiële bijdragen voort zetting van dat belangrijke en noodzakelijke werk van naastenliefde mogelijk te maken. Deze actie duurt tot en met 14 Juli. In vele plaatsen zal worden ingezameld, waar bij niet, zoals zo vaak gebeurt, een speldje zal worden aangeboden, maar een aan trekkelijk uitgevoerd lucifer-boekje. In som mige gemeenten zal voor hetzelfde doel „teng-teng", een Indische lekkernij, een soort stroopwafel met pinda's te koop worden aangeboden. De U.V.V. heeft in vele gemeenten haar medewerking toege zegd. Maar ook op de ingezetenen van die gemeenten, waar de inzameling niet plaat selijk is georganiseerd, wordt een beroep gedaan. Zij kunnen hun bijdrage storten op gironummer 696 t.n.v. „Hulp aan Gerepa trieerden" in den Haag. Ter voorkoming van misverstand moge erop worden gewezen, dat er geen enkel verband bestaat tussen „Hulp aan Gerepa trieerden" en die organisaties, die zich bezig houden met het probleem der Ambonnezen. „Hulp aan Gerepatrieerden" helpt slechts in Nederland verblijvende personen van Nederlandse landaard. Nederlanders, die recht hebben op de morele en daad werkelijke steun van hun landgenoten. Nadruk verboden. Een winkel-etalage moet teikens worden veranderd, wil het de belangstelling van het publiek opnieuw trekken. Om de aandacht nog meer te boeien, wordt zo nu en dan een blikvanger aangebracht. Zo ook met een krant. Zo ook met een weekblad. Het brengt iedere week ander nieuws, dus iedere week een andere etalage. Maar om de belangstelling extra te boeien, streeft een redactie wil het goed zijn ook zo nu en dan naar een goede blikvanger. Een nieuwe rubriek brengt variatie. En variatie is juist nodig in de tijd, waarin de lust tot veel lezen ontbreekt. Door drukke werkzaamheden, door loom weer. Wanneer men zo ongeveer de komkommertijd heeft bereikt, zoals dat in de krantenwereld heet. Een nieuwe rubriek, die zeker de aandacht zal trekken. Inzonderheid die van de lezeressen. Een rubriek in de geest van „raad en daad", die altijd een succes was en nog is. Een rubriek die met een aardig plaatje en korte tekst weinig ruimte inneemt en toch iedere week iets nieuws geeft. We hopen dat het al onze lezeressen en ook vele lezers zal interesseren en dat mede door dit hoekje de aandacht op onze uitgave blijft gericht. Ja, zo stond het echtpaar Van Oeveren te Poortvliet Maandag jl. in de Poortvlietse raadszaalletterlijk en figuurlijk in de bloemen. Letter lijk, omdat er in die aantrekkelijke raadszaal al zoveel bloemstukken stonden en daarna nog werden aangeboden, dat ze de jubilaris en zijn vrouw vrijwel onzichtbaar maakten. Figuurlijk, vanwege de vele vrien delijke en waarderende woorden voor de jubilerende gemeente-secretaris, die deze functie veertig jaar heeft waargenomen en dit feit op deze mooie zomerse Maandagmorgen in een officiële bijeenkomst herdacht. BOTER OP WARME DAGEN Hoe vreemd het ook klinkt, toch is het mogelijk boter af te koelen door ze in de zon te plaatsen. Het is maar een weet, maar LI moet de boterpot eens in een natte doek wikkelen. Zoals U weet, wordt de warmte verbruikt als het water verdampt en het resultaat is, dat de boterpot wordt afge koeld. HOE RABARBER TE DROGEN Het is de moeite waard om nu rabarber te drogen, voor later, als de suiker niet zo duur meer is. Snijdt de rabarber in stukjes, rijg ze met een stopnaald aan een draad katoen en hang ze op een warme en luchtige plaats te drogen, liefst in de zon. Als er geen sap meer uit komt wanneer de stukjes worden doorgesneden, zijn ze goed gedroogd en kunt U de rabarber op een droge plaats bewaren, bv. in een los-gevlochten mand. Reeds eerder plaatsten we een medede ling over het 40-jarig jubileum van de heer B. J. van Oeveren te Poortvliet als gemeentesecretaris. We vermelden daarbij verschillende data, die voor de jubilaris een bijzondere mijlpaal vormden. We be hoeven dat hier niet te herhalen. Voldoende is, wanneer we nog even memoreren, dat Burgemeester B. J. van Oeveren op 1 Juli 1911 te Bruinisse als gemeente-secretaris werd benoemd, die functie daar 28 jaar heeft waargenomen om vervolgens geduren de een 12-jarige loopbaan als burgemeester secretaris in de gemeente Poortvliet het 40-jarig secretaris-ambt vol te maken. De inwoners van Poortvliet zijn erkentelijk voor de ijver, de tegemoetkoming, de ge moedelijk- en eenvoudigheid, waarmee hun eerste burger de belangen gedurende die 12 jaar heeft behartigd. En met hen de verschillende instanties in die gemeente, de collega's, vrienden en bekenden. Daarvan getuigden de mooie cadeaux, de welmenen de woorden, de spontane felicitaties. Naast de voltallige gemeenteraad, het gemeente- en onderwijzend personeel za gen we bij de binnenkomst van de jubilaris en zijn familie ook de burgemeesters, se cretarissen en ontvangers van alle Thoolse gemeenten, burgemeester v. d. Berg van Bruinisse, de plaatselijke politie, vertegen woordigers van het Waterschap, het Bur gerlijk Armbestuur en andere genodigden. De heer J. J. v. d. Slikke, le wethou der, heette naast alle aanwezigen in het bijzonder de jubilaris en zijn familie wel kom op deze buitengewone bijeenkomst. In een korte toespraak memoreerde spre ker de loopbaan van burgemeester van Oeveren als secretaris, gewaagde van de ijver en de eenvoud die hem sierde, waar van Poortvliet de laatste 12 jaar heeft mogen profiteren en wenste hem in de korte periode die hem nog rest als burge meester-secretaris van Poortvliet (in De cember bereikt hij de pens. gerechtigde leeftijd) met zijn vrouw en familie een pret tige tijd toe en daarna een welverdiende rust. Namens de gemeente Poortvliet bood hij hem een mooie ruststoel aan en aan mevrouw van Oeveren een bouquet. Weth. Krijger sprak als wethouder en als voorzitter van het Wezen Armbestuur zijn vreugde uit over de harmonische sa menwerking, die er steeds tussen de ju bilaris en hem was. Een prachtig bloemstuk werd door hem namens het Wezen Arm bestuur aangeboden. De heer van Ast, raadslid, hoopte aan het eind van zijn korte toespraak, dat de jubilaris aan het eind van zijn loopbaan mocht getuigen zoals eens Samuel deed. Deze woorden werden door de heer van Hout in ongeveer gelijke vorm onderstreept. DE JUBILARIS ZELF Burgemeester van Oeveren dankte deze sprekers daarop hartelijk voor hun vrien delijke woorden en mooie cadeaux. Bij ge legenheden als deze komen herinneringen naar voren, aldus spreker en hij wees er op, dat hij op feitelijk te jeugdige leeftijd de verantwoordelijke functie van secretaris in Bruinisse kreeg na enige tijd met een salaris van 40,per maand minus 20, kostgeld als ambtenaar ter secretarie te hebben gewerkt. Benoemd uit 36 sollicitanten, waaronder er met meer ervaring dan ik, aldus de burgemeester, was de taak me zeer zwaar, maar de daar opgedane ervaring ook zeer groot. Met vele problemen hebben we in die vissersplaats te kampen gehad. Hij herdacht met dankbaarheid de goede sa menwerking op kerkelijk terrein. Toen ik 1 Juli 1939 in Poortvliet als burgemeester secretaris werd benoemd, kreeg ik een an dere bevolking dan Bruinisse, maar toch heb ik het hier goed getroffen. Als gemeente-secretaris dankt hij de wethouders en leden van de raad voor hun goede samenwerking en hun welwil lendheid bij verschillende door hem inge diende voorstellen. Hij prijst ambtenaar v. d. Male om zijn vlijt, evenals dhr. Steen- poorte, gem. ontvanger, kortom, dankt al het gemeentepersoneel voor hun hulp. Hij hoopt ook nog na het beëindigen van zijn functies nog enige jaren in gezondheid van de vriendschap der gemeente Poortvliet te mogen genieten. ANDERE SPREKERS De heer v. d. Male feliciteerde de ju bilaris en zijn vrouw namens het gemeente- personeel en bood hem een mooi schilderij aan. Hoofdonderwijzer S. A. de Haas ge waagde van de genegenheid van de ju bilaris voor het onderwijs. Burgemeester v. d. Berg van Bruinisse wees op de mooie en eervolle loopbaan van zijn jubilerende collega en releveert met grote dankbaarheid het werk, dat door hem voor de gemeente Bruinisse is gedaan. Via de notulen schreef hij een stuk geschiedenis van Bruinisse. Burgemeester de Jonge van St. Filipsland wees er op dat hij 23 jaar met de jubilaris samenwerkte. Burgemeester Verburg van Stavenisse, voorzitter van de vereniging B. S. O. feliciteerde hem namens deze vereniging en bood hem ook een bloemstuk aan. Ook van het Waterschap Poortvliet was er een bloemenmand, die met een korte toespraak door de heer E. C. W. A. Geuze werd aangeboden. De heer G. K. J. Krijger sloot de rij der sprekers en wenste de familie v. Oeve ren geluk met deze dag namens het hoofd bestuur der Kerkvoogdijen der Ned. Herv. Gem. in Zeeland. Zeer erkentelijk was burgemeester van Oeveren voor al dit goede. Hij dankte hiervoor, ook namens zijn vrouw, allen zeer hartelijk en nodigde de aanwezigen uit voor een bezoek aan zijn woning, waar nog enige tijd werd gerecipieerd. Onge twijfeld is het voor de familie van Oeveren een onvergetelijke dag geweest. VEULENKEURING TE OUD-VOSSEMEER De uitslag van de op Woensdag 27 Juni gehouden veulenkeuring te Oud-Vossemeer luidt als volgt: Merrieveulens, geb. voor 1 Mei 1951: lste prijs: Irma van Bleyendaal, eig. J. F. Brooymans, St. Annaland. 2. Dorine van de Weele, eig. J. L. M. Geluk, St. Maartensdijk. 3. Pauline van Vosmeer, eig. J. M. F. Goorden, Oud-Vossemeer. 4. Erna, eig. M. J. C. Geluk, Oud-Vos semeer. 5. Fannie van de Eendracht, eig. E. J. Kosten, Tholen 6. Olgan van Buitenzorg, eig. J. P. v. Gorsel, Tholen. 7. Nora van Buitenzorg, eig. J. P. v. Gorsel, Tholen. 8. Flora van de Eendracht, eig. E. J. Kosten, Tholen. 9. Meta, eig. B. G. Friderichs, Oud- Vossemeer. 10. Cor, eig. Jac. Boonman, Oud-Vossem. 11. Margriet eig. C. J. Ampt, Oud-Vosse meer. Merrieveulen, geb. na 1 Mei 1951: 1. Elsy van Broedershof, van G. M. Ge luk, St. Maartensdijk. 2. Elza van de Karnemelkspot, van A. Geluk, Oud-Vossemeer. 3. Denny van der Weele, van J. L. M. Geluk, St. Maartensdijk. 4. Donna van de Karnemelkspot, van A. Geluk, Oud-Vossemeer. 5. Calien van 't Leguit, van Jac. Boon man, Oud-Vossemeer. 6. Irma,<v. d. Boschhoeve, van Gebr. v. Tilbeurgh, Oud-Vossemeer. 7. Alida v. d. Wouter, van M. A. Geuze, Oud-Vossemeer. 8. Merrieveulen van D. Istha, Oud- Vossemeer. Hengstveulens t 1. Frits v. E. J. Kosten, Tholen. 2. Hengstveulen van D. Istha, Oud-Vos semeer. 3. Canton van Buitenzorg, van J. P. van Gorsel, Tholen. Eenjarige merries, kleine maat: 1. Klara van Kruispolder, van Gebr. Stoutjesdijk, Tholen. 2. Lina van B. G. Friderichs, Oud-Vos semeer. 3. Hortense van Bleyendaal, van J. F. Brooymans, St. Annaland. 4. Frida van Absdale, van M. A. Geuze, Oud-V ossemeer. 5. Liliane van Carlo, van Gebr. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer. 6. Rozette van Rozenburg, van Gebr. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer. 7. Merlette van Maryaret, van J. P. Kloet, St. Maartensdijk. 8. Erna van Elza, van Gebr. v. Engelen, Oud-V ossemeer. 9. Hilda van Bleyendaal, van J. F. Brooy mans, St. Annaland. 10. Rozet van Molenhof, van Gebr. van Engelen, Oud-Vossemeer. 11. Norma van B. G. Friderichs, Oud- Vossemeer. 12. Paulina van de Wouter, van M. A. Geuze, Oud-Vossemeer. Eenjarige merries, grote maat: 1. Rozette van Gebr. Stoutjesdijk, Tholen. 2. Dorthyna van Broederhof, van G. M. Geluk, St. Maartensdijk. 3. Roza van Suzanna, van Gebr. van Engelen, Oud-Vossemeer. 4. Jenny van Dintelhoeve, yan J. F. Brooymans, St. Annaland. 5. Hirondelle van Bleyendaal, van J. F. Brooymans, St. Annaland. 6. Emma van de Eendracht, van E. J. Kosten, Tholen. Twee jarige merries, kleine maat: 1. Astrid van de Boschhoeve, van Gebr. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer. 2. Roza van de Maasdijk, van M. A. Geuze, Oud-Vossemeer. 3. Fleurette van Buitenzorg, van J. P. van Gorsel, Tholen. 4. Belia van de Wouter, van M. A. Geuze, Oud-Vossemeer. 5. Cora van B. G. Friderichs, Oud- Vossemeer. 6. Dora van de Eendracht, van E. J. Kosten, Tholen. Twee jarige merries, grote maat: 1 en 2. Glorie en Gerda van Bleyendaal, van J. F. Brooymans, St. Annaland. 3. Mimie van Nico, van Gebr. Stoutjes dijk, Tholen. 4. Irene van M. J. C. Geluk, Oud-Vos semeer. 5. Toos van M. J. Buijs, Poortvliet. 6. Corry van J. M. polder, van C. J. J. Kooijman, St. Annaland. 7. Fannie van de Wouter, van M. A. Geuze, Oud-Vossemeer. Merries met afstammelingent 1. Zita van Bleyendaal, van J. F. Brooy mans, St. Annaland. 2. Lionne van Primera, van E. J. Kosten, Tholen. 3. Elza van Jac. Boonman, Oud-Vosse meer. 4. Nonja van Monnikenhof, van J. P. v. Gorsel, Tholen. Fokgroepen van één eigenaart 1. Xenia, Zita, Erna, Flora en Frida van Bleyendaal van J. F. Brooymans, St. Annaland. 2. Gerda, Glorie, Hilda, Hortense, Hiron- della, van J. F. Brooymans, St. Anna land. 3. Emma, Elza, Dora, Flora, Fannie, van E. J. Kosten. Tholen. 4. Ella Alida, Paulina, Julia van de Wouter, van M. A. Geuze, Oud-Vos semeer. 5. Fokgroep bestaande uit vijf stuk inge schreven veulens en paarden van J. P. van Gorsel, Tholen. OPHEFFING KANTOREN RIJKSDIENST VOOR LANDBOUWHERSTEL De Directie van de Rijksdienst voor Landbouwherstel maakt bekend, dat haar Inspectiekantoren voor de provincies Zee land, Noord-Brabant en Limburg, respec tievelijk gevestigd te Goes, Grote Markt 1, te Tilburg, Korvelplein 48 en te Roermond Stationsplein 6, met ingang van 1 Juli 1951 zullen worden opgeheven. Voor eventuele inlichtingen dient men zich in het vervolg te wenden tot het Hoofdkantoor van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Gevers Deynootplein 5 te 's-Gravehhage. (Scheveningen). Als de zon niet bruint, bruint Amilda Zonnebruin NEDERLAAG Smerdiek II speelde Zaterdag een neder laagwedstrijd tegen P.T.T.2 uit Breda. Het zat dit tweede elftal van de thuisclub niet mee. De paal bracht voor Breda vele malen uitkomst, waardoor ze met 24 de over winning behaalde. Smerdiek I speelde een wedstrijd tegen P.T.T.l uit Breda en hoewel deze wed strijd niet zo interessant was vanwege de tegenstander, die vrij zwak uitkwam, was het opmerkelijke er in het debuut van een 14-jarige Smerdiekse voetballer Kees v. d. Hoek, die al een wedstrijd achter de rug had, maar voor Potter moest invallen in het eerste elftal. Met 4 doelpunten, prima techniek, het goede stoppen, plaatsen, passeren en boven dien een behoorlijk schot was deze jonge kracht al spoedig de beste uit het Smer diekse elftal. Te jong nog om regelmatig een plaats in het lste elftal in te nemen is hij deze kwalitatief zeker waard. Nu door het Smerdiekse overwicht viel hij te meer op, maar toch staat het vast, dat dergelijke krachten toekomst voor een plaat selijke vereniging betekenen. Hopenlijk laat hij zich door een al te snel succes niet van de wijs brengen en laat hij vooral een te indivialistisch spel achterwege, dat juist voor dergelijke spelers fataal kan worden. Dan zal Smerdiek er nog plezier van kun nen beleven. Deze wedstrijd maakte hij 4 doelpunten. De gasten namen eerst de leiding, waarna Kampman gelijkmaakte. 10 minuten later was het Kees v. d. Hoek die zijn club de leiding gaf en even later maakte De Haan er 31 van. Na de rust werd het overwicht van Smerdiek steeds groter. Uit een voor zet van de Jong was het weer de handige debutant, die de keeper het nakijken gaf: 41. Even een kentering door een kort offensief van de P.T.T.ers: 42, de Haan zorgde evenwel dat de voorsprong bleef gehandhaafd door een fraai doelpunt: 52. Van een 20 meter loste kort daarop Kees v. d. Hoek een zuiver schot uit een pases van De Haan en de bal verdween in de uiterste bovenhoek: 62. Na een doelpunt van De Haan vond Smerdiek het met 72 welletjes. De tegenpartij wist door een goede aanval en een penalty de stand op 74 te brengen en tot besluit scoorde Kees v. d. Hoek na een mooie pases van De Graaf met een listig boogballetje het 8ste doel punt. De overwinning was volkomen ver diend, ook al lieten de gasten nu en dan goed samenspel zien. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag" moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. COMMANDOTROEPEN VERSLAGEN Woensdagavond kwam weer een elftal van de Roosendaalse commandotroepen een wedstijd te St. Annaland spelen. Ditmaal zag dit elftal er echter heel anders uit. Er waren 5 vervangers in gezet, die de kunst lang niet zo meester waren als de vorige spelers, zodat het elftal geen geheel vormde. Dit gaf WHS heel wat meer kans haar spel te ontplooien en zo kon ze tegen de verwachting in de zege te St. Annaland houden. Daar is van het begin tot het einde voor gewerkt. Er zat bij de thuisclub zo nu en dan aardig spel in en er kwamen heel wat meer kansen dan vorig maal. Daarvan werden er 2 benut door de links binnen in de eerste helft, die de keeper met schuivers passeerde. Aan de andere kant kwam er 1 doelpunt. In de pauze werd de beloofde jiu-jitsu- demonstratie gegeven, maar tot spijt van de gasten hebben daaraan slechts 2 personen kunnen meedoen omdat anderen op oefe ning waren. En hierdoor moest ook het springen van de auto achterwege blijven. Toch werd van deze mooie demonstratie genoten en een hartelijk applaus was de beloning. De tweede voetbalhelft was vrij mat. Daverende momenten kwamen zelden voor. De tegenpartij plaatste tamelijk verward en ook het spel van de thuisclub was minder enthousiast, al werd er dan ook nog flink gewerkt. Het werd 31 door een derde doelpunt van de linksbinnen na goed voorbereidend werk van Vermaas. Een vliegend schot aan de andere kant verkleinde de voor sprong tot 3-2, maar kort daarop maakte de WHS-midvoor een keurige goal om enige tijd voor het einde op een verre pases door het midden van de linksbinnen nogmaals de keeper te verschalken en de stand op 52 te brengen. Aan de andere kant werd nog een buitenspel doelpunt afgekeurd. De WHS-verdediging deed het uitstekend en ook de spil was goed op dreef. Het was ondanks de nu veel zwak kere tegenpartij een aardige wedstrijd, waarvoor goede belangstelling was. Nader vernemen we, dat de Commandotroepen het plan hebben 18 Juli nogmaals te ko men, dan zo mogelijk weer met een wat sterker elftal. Programma a.s. Zaterdag Smerdiek 2Seolto 2 (Zevenbergen). Smerdiek 1Seolto 1 om resp. 5 en 7 uur. WHS 2Nieuw Borgvliet 2 en 3 WHS 1Nieuw Borgvliet 1 om 4 en 6 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 5