Plaatselijk Nieuws HAMERS Gemeenteraad Stavenisse BERGEN OP ZOOM heeft de steunschoenen Bezoldiging van volontairs Bij benoeming van een Gemeente-ontvanger onthouden drie leden zich van stemmen ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER ■£8* U blijft opgewekt en onvermoeibaar met de heerlijk verfrissende U/KI0Ü de chtek* ST. ANNALAND IVOROL geeft helder witte tanden! STAVENISSE ST. MAARTENSDITK De heer Wagemaker steunde dit voor stel, die daarbij echter nogmaals verklaar de, dat hij er niet voor was aan iedereen premie toe te kennen, doch geval voor ge val te willen bekijken. Bij stemming zijn de heren Van Westen, Kot, Wagemaker en Jansen voor intrekking raadsbesluit. Vijf verklaarden zich hier tegen, zodat het vorige raadsbesluit gehand haafd blijft. Enige begrotingswijzigingen 1950 werden goedgekeurd. De kohieren reinigingsrechten werden vastgesteld voor het 2e halfjaar 1951 op 2080.— De controle regelen als bedoeld in art. 265bis der gemeente wet werden zonder aanmerking eveneens vastgesteld. METERHUUR Een voorstel van B 6 W om per 1 Juli de meterhuur van gasmeters vast te stel len op 0.25 per maand werd z.h.st. aan genomen. Ook het verzoek om bijplaatsing gasra- diator door de Geref. Gemeenteschool al hier, volgens art. 72 L.O.wet ging welwil lend onder de hamer door. De voorzitter deelde daarna mede, dat op 5 Juli het 100 jarig bestaan der gemeente wet zal worden herdacht, waartoe hij de heren uitnodigde op die datum 's avonds om half acht aanwezig te zijn in de raads zaal. Een verblijdende mededeling noemde de voorzitter ook het ingekomen bericht, dat men kan overgaan tot de benoeming van een 2e onderwijzer van bijstand aan de U.L.O.school alhier. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat hij van 7 14 Juli en vanaf 30 Juli tot 15 Augustus met verlof gaat, in welke periode weth. van Westen de burgemees- tercfunctie zal waarnemen. Van Ged. Staten was bericht ontvangen dat de post ad 25000.voor herstel carrillon momenteel niet werd toegestaan, gezien de financiële toestand der Gemeente. De voorzitter deelde mede dat dit dus ook geldt voor de post ad 19.000 voor restauratie bijdrage Ned. Herv. Kerk. RONDVRAAG Dhr. Quist informeerde hoe het er bij stond met de plannen van de rondweg. De voorzitter antwoordde hierop, dat er schat ters zijn aangewezen voor de te onteigenen grond, enz. en dat het van de voortgang van deze werkzaamheden afhangt, wanneer er met de eigenlijke werkzaamheden kan worden begonnen. Hij achtte het evenwel niet uitgesloten, dat er dit jaar nog aan begonnen kon worden. Na nog enige vragen, volgde sluiting. Op Vrijdag 29 Juni kwam de gemeente raad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester L. A. Verburg. Tegenwoordig alle leden. De ver gadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend, terwijl de voorzitter met enige woorden de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard herdenkt. Besloten werd om na mens de Raad een gelukstelegram aan Z. K. H. te zenden. De notulen der vo rige vergadering worden ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN Enige goedkeuringen van het Prov. Be stuur, inzake vaststelling uitkeringsbesluit 1950, toelage 1951 en 5% uitkering 1951; Verslag van de kring Tholen der Vlees keuring over 1950 met bijlagen: De ge meente Stavenisse betaalde over 1950 1080,31, waartegenover een iets hoger bedrag is ontvangen. In een schrijven van het Prov. Bestuur wordt medegedeeld dat de gemeentelijke landschapsverordening de goedkeuring van het P. B. kan wegdragen. Indien hierover meer ervaring is opgedaan zal een en an der nader worden bezien. Een wijziging in de begroting 1951 i.v.m. verbetering der school ontmoet geen be zwaar bij het Prov. Bestuur. De heer W. van der Linde zond bericht dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de O.L. school aanvaardt. Rapporten zijn binnengekomen van de controle op kas en boeken van de haven en kademeester en van de legeskassen over het le en 2e kwartaal 1951. Uit het rapport van het gehouden school onderzoek blijkt dat onderzocht zijn op de O. L. S. 125 kinderen. De algemene licha melijke toestand hiervan was: Voldoende: 83 goed, 37 matig. Onvoldoende: 4 iets te wensen, 1 veel te wensen. Van de bewaar school: Voldoende: 20 goed, 4 matig. De afwijkingen van het gezichtsvermogen en gehoorscherpte zijn zeer miniem. Aan een verzoek van de Vereniging van Ned. Gemeenten om het 100-jarig bestaan der gemeentewet op 5 Juli in een speciale vergadering te herdenken zal worden ge volg gegeven. Ingevolge een schrijven van het Prov. Bestuur gaat de Raad accoord met de verhoging van het presentiegeld tot 5,per vergadering. Van het Prov. Bestuur is een schrijven binnengekomen betreffende de verordening bezoldiging volontairs ter secretarie. De Minister van Binnenl. Zaken in deze ge hoord zijnde, waarschuwt tegen uitwassen in het volontairstelsel en maakt bezwaar tegen aanstelling van onbezoldigde volon tairs. Het is de ervaring aldus de voor zitter dat volontairs die geen enkele ver goeding ontvangen, vrij spoedig naar een andere betrekking uitzien, terwijl zij wan neer zij bezoldiging ontvangen naar vast gestelde normen, zich veelal op dezelfde plaats verder bekwamen. Nadat hierover nog kort van gedachten gewisseld is, geeft dhr. Tazelaar B. en W. de raad, goed uit te kijken bij eventuele aanstelling van vo lontairs. Uiteindelijk moeten ze toch be taald worden. Hij merkt verder op, dat naar hij meent men op St. Annaland met 3 ambtenaren is, (de burgemeester meege teld) terwijl men hier straks met 5 man op het gemeentehuis zit. Dan moet er toch op één van beide plaatsen iets haperen. De voorzitter repliceert dat men toch een volontair en een leerling-ambtenaar niet gelijk mag stellen met een volwaardig ambtenaar. Dat moet men toch steeds voor ogen houden. Dhr. Tazelaar zegt dat zijn mening in deze genoegzaam bekend is. Hij is er steeds tegen geweest. Dhr. de Vos zegt hiervoor te weinig op de hoogte te zijn met de secretarie-werkzaamheden om dit te kunnen beoordelen. Dhr. van 't Veer vraagt of het dus de bedoeling is een vergoeding naar bekwaam heid te verstrekken. De Voorz. beantwoordt dit bevestigend: men verdeelt de werkzaam heden in eenvoudige en eenvoudigste, ter wijl tevens een schaal voor de verschil lende leeftijden wordt aangehouden. Nogmaals is van het Prov. Bestuur een schrijven ontvangen betreffende de leges verordening. De Minister deelt het stand punt van het Prov. Bestuur zodat de ver ordening moet worden ingetrokken. Dhr. L. Hage merkt in dit verband op dat de Raad weinig bevoegdheid meer heeft. Van het Min. van Binnenl. Zaken is de regeling vacantietoeslag ontvangen. Ze be draagt 2% van de jaarwedde tot een maximum van 50, Dhr. P. Stoel en dhr. A. L. Dane heb ben bezwaar gemaakt tegen de schoolgeld regeling '47, '48 en '49. Deze bezwaren worden afgewezen daar de aanslag is op gelegd op basis van de definitieve aanslag van de Inspecteur der Belastingen. De be trokken personen zullen hiervan in kennis worden gesteld. Op een verzoek van de Ver. Alcohol- bestrijding bij Snelverkeer om subsidie wordt afwijzend beschikt. Op een schrijven van de consul der A.N.W.B., dhr. Blindenbach, inzake sub sidieverlening wordt besloten voor 1951 25,toe te kennen. De A.N.W.B. heeft thans weer zelf een verkeersbord geplaatst en geschilderd, zodat een subsidieverlening billijk wordt geacht. Verder is een rapport ontvangen van de overdracht van kas en boeken van de gemeente-ontvanger. BENOEMING GEMEENTE-ONTVANGER Het volgende punt is een voorstel van B. en W., tot benoeming van de heer M. van Dijke te St. Annaland tot gemeente ontvanger, met ingang van 1 Juli, (i.v.m. Koninklijk Besluit van 14 Juni 1951 No. 13 als bedoeld in art. 3 tweede lid der gemeentewet). (Dit K. B. houdt in, dat de gemeente Stavenisse en St. Annaland voor combinatie van het gemeente-ontvanger schap worden aangewezen). Dhr. L. Hage ziet het zo, dat de Raad wordt opgedra gen om voor de heer van Dijke te stem men. Z.i. kan geen enkele wet hem dat opleggen. De Voorz. antwoordt dat het Raadslid maatschap inhoudt dat allereerst de wet ten geëerbiedigd worden. Dhr. Hage zegt zich door niemand te laten opdringen om tegen zijn zin te stemmen. Wat heeft het dan voor zin om lid van de Raad te zijn, als men daarin niet eens vrij meer is. De voorzitter merkt op dat het in dit geval niet een persoon is die dat oplegt, de Wet gebiedt dit. Dhr. Tazelaar meent dat dit K. B. is gekomen omdat B. en W. hier zijn mening heeft doorgedrukt. De Voorz. antwoordt dat hiervan geen sprake is. B. en W. hebben de mening van de Raad en van hun college volledig weer gegeven, zelfs de notulen naar het Prov. Besuur opgezonden zodat van overdrijven of doordrukken niet behoeft gesproken te worden. Weth. van der Slikke zegt dat B. en W. de meningen doorgeeft maar ver der aan het Prov. Bestuur overlaat hoe zij handelen. Wanneer dhr. Hage spreekt dat hij zich niet laat dwingen, terwijl de Wet het eist dan verzaakt hij hierin de belofte bij de aanvaarding van zijn lidmaatschap van de Raad afgelegd. De Voorz.: Bovendien zegt de Wet niet dat dhr. Hage, de heer van Dijke benoe men moet, maar de Raad benoemt de Ont vanger, dat maakt ook verschil. Dhr. Ta zelaar zegt: Wij laten ons niet opdringen om iemand te benoemen. De Voorz. Wanneer de Raad het niet zou doen dan doet het Prov. Bestuur het. Dhr. Tazelaar: Dan moet het Prov. Be stuur het maar doen. De Voorz.: Het zou weinig eervol zijn als dat moest geschieden. Dhr. Tazelaar: Wanneer de Raad en de Wethouders gezamenlijk tegen combinatie benoeming waren geweest en het was ons desondanks toch opgelegd, dan zou ik me er bij neergelegd hebben. Maar nu zie ik dat B. en W. dit heeft doorgedrukt, blijf ik er tegen. Dhr. Vos: Ik zou zeggen: de Kroon legt ons hier de benoeming op, dan behoeven wij niet meer te stemmen. Dhr. Tazelaar: Als de afwijzing van alle leden gezamenlijk was uitgegaan, nogmaals, dan had ik mijn houding gewijzigd; nu niet. Het voorstel wordt door de Voorz. in stemming gebracht. Dhr. Tazelaar, de Vos en Hage wensen er niet aan deel te nemen. Dhr. van Dijke wordt met 4 stemmen benoemd. Hierna vindt de beëediging van de nieu we gemeente-ontvanger plaats. De zuive- rings- en de ambtseed worden door de heer van Dijke in handen van de Voorz. afge legd, waarna de voorzitter hem gelukwenst met zijn benoeming en de wens uitspreekt dat hij zijn ambt met getrouwheid vervul len zal. Dhr. van Dijke hoopt met de hem ge schonken krachten de belangen der ge meente en met name harer financiën te behartigen. Daarna is aan de orde een voorstel van B 6 W tot het in erfpacht nemen van een strook grond na demping van de sloot voor de O.L.school tegen een bedrag van 15.per jaar. Dhr. Hage zegt totaal te gen demping dezer sloot te zijn dus ook tegen het in erfpacht nemen. Het voorstel wordt aangenomen met 4-3 stemmen. Tegen de Heren Hage, Tazelaar en de Vos. De volgende 5 agenda punten gaan zon der bezwaar onder de hamer door. Het zijn: Voorstel B 6 W tot vaststelling nieuw ambtenarenreglement. Velerlei wijzigingen hebben het tegenwoordige onhanteerbaar gemaakt. Idem tot vaststelling regeling gratificatie bij ambtsjubilea. Idem wijziging gemeentebegrotingen 1950 en 1951. Idem tot aankoop grond t.b.v. de aanleg van een speel- en oefenplaats O.L.school (Dit betreft het terrein van de Levens- verz. Mij Utrecht gelegen achter het Post kantoor) Voorstel B W tot verpachting van enkele perceeltjes van de onder punt 11 bedoelde grond (nl. de achter de aan de Kerkweg staande woningen gelegen stuk jes grond) De raad gaat accoord met een pachtprijs van 0.10 per m2 per jaar. Enige voorwaarden door de gemeente aan de pachters te stellen, worden besproken en zullen aan de eventuele pachters ter kennis worden gebrancht. Tegen dezelfde prijs wordt een strook grond gelegen langs de gemeentemestvaalt aan enige personen verpacht. RONDVRAAG Dhr. de Vos vestigt de aandacht op de zgn. klapbank aan de havendijk waar in de zomer vele ouden van dagen vertoe ven. Vroeger was hierachter een eenvou dige leuning. Kan deze er weer worden aan gebracht. Dit zal bezien worden. Dhr. de Vos vraagt verder hoe men staat met de voorgenomen verbetering van de gemeentewoningen. De voorzitter antwoordt, dat dit samen hangt met de begroting 1951 maar dat bin nenkort hierover wel bericht zal komen. Op de vraag van dhr. de Vos of de tinnen maten die vroeger in de School waren daar nog aanwezig zijn, zal een on derzoek worden ingesteld. Dhr. van 't Veer vraagt wanneer de woning, bewoont door dhr. Visser, leeg zal komen. De voorzitter antwoordt dat dit wel licht spoedig zijn zal, daar op 24 Juni voor dhr. Visser de huur van zijn nieuwe woning in Nieuwerkerk a. d. IJssel is ingegaan. Nadat nog enige vragen besproken zijn, door dhr van 't Veer en dhr. Hage gesteld, nl. over de lichttoevoer in de WC aan de woning van het Hoofd der School, i.v.m. de verbouwing der school en over het eigendomsrecht van de sloot in het bos wat de voorz. toezegt te zullen laten on derzoeken, gaat de raad in besloten zitting over, waarna sluiting. Dokter P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dokter J. Vermet te Nieuw Vos- semeer, tel. 10. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat op Dinsdag, 10 Juli a.s. door de Reinigingsdienst scherven zul len worden opgehaald aan de Singel, Oude- landsepoort, Oudelandsestraat, Walstraat, Markt, Venkelstraat, Schoolstraat, Minne- puttestraat, Julianastraat, Molenvlietsestr., Plantagestraat, Verbrandestraat, Hofstraat, Doelweg, Vossemeersepoort, Verlengde Singel en Voorstad en op Vrijdag, 13 Juli d.a.v. in het overige gedeelte der gemeente. Tegen Donderdag, 12 Juli 1951, bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. GESLAAGD Geslaagd voor toelatingsexamen voor Dr. Moller Lyceum te Bergen op Zoom, B. van Halst en K. Wagemaker. HET RECHTSGEBIED VAN THOLEN- ST. FILIPSLAND In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het verslag betreffende het wetsontwerp „Nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der recht banken en kantongerechten" zegt de Minis ter van Justitie het volgende met betrek king tot Tholen en St. Filipsland. Inderdaad ligt het in de bedoeling de ge meente Tholen te handhaven als neven zittingsplaats van de kantonrechter te Zie- rikzee, die ook in feite regelmatig te Tho len zitting houdt. Enigszins anders is het gesteld met de zittingen van de politie rechter en de kinderrechter van Middelburg te Tholen. In feite hebben deze gedurende de laatste tijd wegens gebrek aan voldoen de zaken niet meer plaats gevonden. Niet temin zijn de president van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg en de offi cier van Justitie te Middelburg van oor deel, een oordeel waarbij de minister zich gaarne aansluit dat het raadzaam is de aanwijzing van de gemeente Tholen als nevenzittingsplaats van de politierech ter en kinderrechter te handhaven, opdat daar weer zittingen kunnen worden ge houden, zodra daaraan behoefte mocht blijken te bestaan. TOCHT OUDEN VAN DAGEN Nader vernemen wij, dat deze tocht ge houden zal worden op Woensdag 11 Juli a.s. Verzamelen om 8 uur 's morgens op de Markt. Om 8.30 uur afrit met 25 auto's via Roosendaal, Zegge, Oudenbosch, enz. naar Rotterdam. Door de tunnel naar Blij- dorp. Hier wordt de reis maar kort on derbroken. Om 1 uur in de stad gezamenlijk warm eten. 's Middags een boottocht door de havens. Na afloop hiervan per auto terug, maar nu over de Maasbruggen. On geveer 8 uur weer thuis. Men verzoekt ons te willen meedelen, dat a.s. Maandag bij Mevr. Viergever de nummertjes beschikbaar zijn voor de deel nemers. Als ieder die meegaat ze daar afhaalt (van 4 tot half zes of van 7 tot 9 uur 's avonds) dan loopt alles gesmeerd. Nog een goede raad: Neemt voor 's avonds boterhammen mee l Wij wensen de deelnemers een mooie dag weer en een prettige tocht. DE JEUGD OP REIS De kinderen van de hoogste klassen van de O. L. School alhier maakten Vrijdag 29 Juni jl. met twee autobussen onder ge leide van het onderwijzend personeel en leden van de Oudercommissie een school reisje door Belgisch Vlaanderen. Als eer ste stopplaats deed men Antwerpen aan, waar de stad werd bezichtigd en een rond vaart door de havens werd gemaakt, een zeer attractief programmapunt van deze dag. Daarna ging het naar Gent en Brugge, waar eveneens het stadsschoon werd beke ken, o.a. de oude gebouwen als het Bel fort van Gent met Klokke Roeland. Toen naar Zeebrugge en Knocke, waar een speeltuin het vermaak aan de kinde ren bood, waarvan ze nooit genoeg krij gen. Tot besluit van deze prachtige dag keerde het gezelschap over het veer Bres- kensVlissingen via Middelburg en Goes naar huis terug. Het weer viel mee en de stemming was de geheele dag uitstekend. Het enige jammer dat de jeugd 's avonds moest concluderen was: „dat hebben we weer gehad." Maar het was toch een dag die nog niet vergeten is. De oudste kinderen van de Algemene Kleuterschool trokken Maandag 2 Juli per autobus met het onderwijzend personeel naar Breda. In een speeltuin in het Liesbos vermaakten de kleuters zich kostelijk en een wandeling door de bossen gaf daarop ook weer, een goede ontspanning. Ongeveer 6 uur arriveerden de kinderen weer in Tholen, opgetogen over dat mooie dagje. Vele moeders stonden de kinderen op te wachten. De volgende dag gingen de kleinste leer lingen van de Algemene kleuterschool op stap. Voor hen was de speeltuin „Zeezicht" te Bergen op Zoom al ver genoeg om volop van dit uitstapje te kunnen genieten. Wanneer men als ouder op zo'n dagje kon meegaan, zou men er haast nog meer plezier in krijgen dan de kleuters zelf. BENOEMING In de vacature van de heer C. M. Lin- denbergh te Wemeldinge is tot lid van het Bestuur van het Bedrijfschap van Visserij producten te 's-Gravenhage benoemd de heer J. H. Bal, directeur van de N.V. Oes- tercultuurmij „Bona Fides" alhier. G YMNASTIEKDEMON STRATIE In het kader van het zomeravondpro gramma van het comité „Tholen Vooruit" wordt a.s. Zaterdag door de gymnastiekver eniging „Olympia" een demonstratie ge geven. Voor deze altijd weer aantrekkelijke demonstratie verwacht men bij gunstig weer zeker goede belangstelling. ZANGAVOND Vorige week Zaterdagavond was het de beurt van Sursum Corda om haar deel bij te dragen aan het Thoolse zomeravond programma. Zij gaf met medewerking van een zustervereniging uit Roosendaal een zanguitvoering op de Markt. WEDVLUCHT VIERZON Afstand 503 km. Wind Noord, le duif 1.30.48. Laaste duif 3.3.17. D. Jansen 1. A. Wagemaker 2 3. L. Hage 4. J. Deurloo 5. A. de Jonge 6 7. R. de Groot 8. F. Koppenhol 9. WEDVLUCHT VIERZON Afstand 507 km, in concours 58 duiven, wind n.w. 1ste duif 1.46.17, laatste duif 5.22.41: A. Douw 1 15. C. v. Tilbeurgh 2 12. C. Ampt 3. M. v. d. Zanda 4. 5. lste overduif. A. Rijnberg 6. J. Tholenaar 7 8. M. Hommel 9. L. v. Driel 10 11. B. Linthoud 13. A. v. Dalen 14. C. Boogaard 16. C. Timmermans 17 18. G. Havermans 19. J. v. d. Zande 20. AFSCHEID JUFFROUW POLLIE Vrijdag 29 Juni nam mej. Pollie als on derwijzeres aan de School m. 'd. Bijbel af scheid van leerlingen en oud-leerlingen. Tijdens de schooluren had zij afscheid ge nomen van de leerlingen, terwijl 's avonds de oud-leerlingen aan de beurt kwamen. Naast deze, waaronder verscheidenen van vijftig en nog ouder, waren vele leden der school en belangstellenden in de school aanwezig. Nadat de heer van Driel, voorzitter van het schoolbestuur de bijeenkomst had ge opend, en een welkomstwoord gesproken, wijdde het hoofd der school, de heer G. van Dalen, enige woorden aan de levens loop van de scheidende onderwijzeres. Uit het bericht omtrent het afscheid in dit blad van de vorige week hebben de le zers kunnen zien hoe mej. Pollie, na aan vankelijk te Oude Tonge werkzaam te zijn geweest, per 1 November 1907 verbonden werd aan de School m. d. Bijbel, alhier. Dhr. P. Lobbezoo, sprak vervolgens als collega mej. Pollie toe, de rij van Sprekers bestond voorts uit burgemeester Mr. J. J. Versluijs, die mede namens het aanwezige college van B. en W. sprak, de heren P. Krijger en J. Melissen als oud-schoolhoof den en Ds. v. Putten, predikant der Ned. Herv. Kerk. Allen gewaagden van het door mej. Pollie verrichte werk naast haar taak als onder wijzeres, zoals leidster der Zondagsschool en Meisjesvereniging, het werk van het Halve Stuiverfonds e.d. terwijl de vitaliteit! waarover mej. Pollie nog steeds de be schikking heeft, werd geroemd. Oud-leerlingen boden als geschenk een divan aan, het schoolbestuur maakte dit compleet door een divankleed. De scheidende juffrouw dankte voor de gesproken woorden en de aangeboden ge schenken. Na de pauze volgde de instal latie van de nieuwe onderwijzeres, mej. Antheunisse uit Souburg, door de voor zitter van het schoolbestuur. Als a.s. col lega's spraken de heren G. van Dalen en P. Lobbezoo haar toe, waarop zij met en kele woorden antwoordde. HULP AAN GEREPATRIEERDEN Niet alleen, maar toch ook in deze ge meente zal in de periode van 2 tot 15 Juli door middel van de verkoop van lucifers boekjes hulp worden geboden om de nood en het leed van vele gerepatrieerden van nederlandse nationaliteit te lenigen. In een rustige onverstoorde samenleving wonend ziet men die nood niet, kan men zich die ook moeilijk indenken en gaat er daarom ook zo gemakkelijk aan voorbij. Maar die nood is er inderdaad. Nood, niet alleen onder de ouderen, maar ook onder tal loze kinderen. Wie die nood dan ook wil helpen lenigen nemen 1 of meer lucifer boekjes en door de opbrengst daarvan kan weer veel goeds worden gedaan. OP REIS Menig St. Annalander Is al een dagje uit geweest in dit seizoen. Hetzij dat hij of zij meereisde met de Zendingskrans naar Avifauna in Alfen, hetzij met de bijen vereniging naar Barneveld en omgeving, hetzij met de reisvereniging of populair der - de juunders naar den Haag, Utrecht, enz. hetzij met de zangvereniging en sup porters naar België, hetzij deze week naar Hazerswoude of een anders evacuatie-adres. Er waren wat het weer betreft mooie dagen bij, maar ook kwam het voor, dat het hoe genaamd niet droog was. Dat is niet prettig, maar die ouderen maken het toch wel op zo'n dagje. gedaan, meende het Hoofd der School de leerlingen in bedoelde klassen de gelegen heid te moeten geven, nadat zijn van hun ouders toestemming hebben verkregen. GESLAAGD Te Breda slaagden vorige week voor het U.L.O.-diploma A: Gilles de Bruine, Chr. Kalle en Cor van Dijke, GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar C. Scherpenisse-Burgers herdacht gisteren het heugelijke feit, dat ze voor 50 jaar in het huwelijk zijn ver bonden. Onze gelukwensen. BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1951 Geboren: 26 Juni te Leiden: Jacobus Cor- nelis, zn. van Adries P. v. d. Boogaart en Adriana K. Buys. Gehuwd: 14 Juni: Willem Leeuwestein, 24 jr. en Adriana v. d. Boogaart, 23 jr. Overleden: 10 Juni: Maarten van Schou wen, 91 jr. weduwnaar van Hendrina Rijnberg. Loop der bevolking Ingekomen: Willem Leeuwestein, van Papendrecht. Vertrokken: Anthonie D. Feijtel en gezin n. Kruiningen Wilhelmina van Es-van den Brink en 3 kinderen naar Bergen op Zoom. Abraham H. Overbeeke, naar West- Kapelle. EEN ONVERKWIKKELIJK INCIDENT Het was Zaterdagavond ongeveer kwart voor twaalf dat J. Ridderhof alhier zich mengde in politie-aangelegenheden, toen wachtmeester Hastelaar bezig was de na men van een tweetal personen op te schrij ven, die zonder licht fietsten. Vooraf was Ridderhof al gewaarschuwd. Maar toen hij er toe overging om met een mes in het notitieboekje van de wachtmeester te ste ken op een vrij onverwachte wijze en in het donker, ging het toch te ver naar de zin van dhr. Hastelaar. Daarna duurde het incident al zeer kort. Een paar slagen met de gummistok en de gevechtscapaciteit van de aanvaller was aanmerkelijk vermin- Maar bijzonder wordt de wens op goed weer toch wel, wanneer de schooljeugd een dagje uitgaat. De schooljeugd, die daar iedere week voor heeft gespaard en die een tijd lang ook verwoed oud papier heeft gezameld. Voor de jeugd komt de datum van het uitstapje nu ook dichterbij. Met dat dichterbij komen stijgt het verlangen en stijgt ook de spanning bij de kinderen. En tegelijk ook worden de zorgen voor de organisatoren waarvan de onderwijzers Ijpt leeuwenaandeel hebben groter. De zorg dat alles goed verlope voor zover dat tevoren is te regelen en de zorg, dat het een dag wordt, die ook helemaal prettig ge vuld wordt. We vernamen dat de kinderen der 5 hoogste klassen van de chr. school op Maandag 16 Juli naar Rotterdam gaan, waar een bezoek aan diergaarde Blijdorp en een rondvaart door de havens de hoogte punten van de dag zijn. Donderdag 19 Juli trekken de leerlingen van de Openbare school er op uit en wel naar den Haag, waar de voornaamste historische gebouwen worden bezichtigd, naar de mooie speeltuin in Rijswijk, naar het Dierenpark in Wassenaar en een bezoek aan het Scheveningse strand. Met een der gelijk programma is ook die dag zeker gevuld. Tenslotte gaan de klassen 2 en 3 van de Chr. School op Vrijdag 20 Juli naar het Burger's dierenpark bij Tilburg en Ooster hout met zijn mooie warande. Met zo'n programma is het duidelijk, dat ieder kind, ouder en onderwijzer hoopt op goed weer en een evengoed verloop van deze tochten. Wij wensen het met hen. ZANGAVOND Op het terrein aan de dorpsweg wordt onder auspiciën van de Bond van Zang verenigingen op het eiland Tholen door de plaatselijke zangvereniging V.Z.O.S. een zangavond gehouden op a.s. Zaterdag 7 Juli, waaraan de volgende koren hun medewerking zullen verlenen: Sursum Corda, Tholen; Zanglust, Vrederust; Kerk koor, Oud-Vossemeer; De Lofstem en V.Z.O.S. van St. Maartensdijk; Nieuw- Leven, Stavenisse en het St. Annalands Herv. koor „V.Z.O.S.". Bij gunstig weer wordt een goede belangstelling verwacht. BENOEMINGEN Als onderwijzeres aan de Geref. Gemeente school in Den Haag is met ingang van Juli benoemd mej. J. Kalle alhier. Als volontair ter gemeentesecretarie te Stavenisse werd benoemd de heer C. van Dijke Mzn.. Zijn vader, de heer M. van Dijke, tot op heden wnd. gemeente-ontvan ger, aldaar, kreeg blijkens het raadsverslag in dit nummer als zodanig een vaste be noeming. HAGELSCHADE Nader vernemen we, dat de tijdens de onweersbui van vorige week Dinsdagmor gen zware hagelval nog vrij aanzienlijke schade heeft aangericht op percelen land in het West-Noord-Westelijk gedeelte van deze gemeente. INENTING TEGEN T.B.C. De ouders van de leerlingen der klassen 6, 7 en 8 van de O. L. school alhier heb ben dezer dagen via hun kinderen een schrijven ontvangen van de schoolarts en de districts Tuberculose-arts. In dat schrij ven wordt er op gewezen, dat- men zich op gebied van t.b.c. bestrijding voor zover het de schooljeugd betreft, tot nu toe be perkte tot het trachten op te sporen van tuberculose bij schoolkinderen in een vroeg stadium. Dat hiermede het gevaar echter niet is^ weggenomen, dat het kind vroeger of later toch besmet wordt. Dat daarom thans een begin wordt gemaakt met inenting tegen tuberculose, de zgn. B.C.G.-vaccinatie, door welke inenting een sterk verminderde vat baarheid voor tuberculose wordt verwekt. Volmaakte onvatbaarheid, aldus in dit schrijven, bestaat voor deze ziekte niet, maar de resultaten van de B.C.G.-vaccina tie zijn zeer gunstig. Enig gevaar is er aan deze inenting niet verbonden, ziektever schijnselen treden niet op. Eerst na de negatieve uitslag van een voorafgaande huidreactie wordt tot inenting overgegaan. In genoemd schrijven wordt dringend aan geraden de kinderen toestemming te geven tot de B.C.G.-vaccinatie. Waar dit alles vrijwillig kan worden derd. De wachtmeester zorgde er daarop voor dat het mes buiten bereik van Ridder hof kwam. Hierdoor kreeg laatstgenoemde nog een verwonding aan zijn arm, die even wel niet veel betekende. Hij werd voor die nacht in verzekerde bewaring gesteld. Pro ces verbaal werd opgemaakt. GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar L. Potappel en P. Potappel- Koeman herdacht op 4 Juli haar 50-jarige echtvereniging. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. Dhr. Potappel is tevens ambtenaar van de Burgerlijke Stand en verricht nog werkzaamheden in het landbouwbedrijf. GESLAAGD 28 Juni slaagde te Breda voor het Mulo diploma P. J. Hendrikse alhier. Ook hij leverde een mooie prestatie om 3 jaar na dat hij de Ulo-school had verlaten en na een cursus van 9 maanden aan het On derwijsinstituut alhier genoemd diploma te behalen. Onze vroegere dorpsgenoot E. de Vos, thans bij de rijkspolitie te Leiden, behaalde op het te Utrecht gehouden examen het politiediploma. OP REIS De schoolkinderen der hoogste klassen van de openbare lagere school maakten Vrijdag een uitstapje naar Zeeuws Vlaan deren, Walcheren, enz. Het was een mooie reis en 's avonds om half tien waren ze weer present op Stavenisse. AANBESTEDING De Centrale Dienst Noord Zeeland zal voor rekening van deze gemeente op Vrij dag 13 Juli in het openbaar aanbesteden het herstellen en verbouwen van de open bare lagere school plus de aanleg van een speelplaats. DE VEILINGVERENIGING In hotel Goedegebuure vergaderde deze vereniging weer op 29 Juni. De voorzitter Adr. Wesdorp opende de bijeenkomst en besprak na de notulen het verplicht veilen van aardappelen en uien. Hierover ontstond nog al enige discussie. Sommigen zijn ge kant tegen gebondenheid. Waar het van zelfsprekend de bedoeling der vereniging is om de veiling op te werken, zullen de le den ook hun aardappelen en uien via de veiling moeten verhandelen. Toch vond men dat de zaak zo soepel mogelijk moest wor den aangepakt. Op deze vergadering waren 37 van de 80 leden tegenwoordig, die allen van me ning waren, dat de veilingvereniging moet blijven. Tenslotte werd voorgesteld om een derde van de aardappelen en uien verplicht te veilen en twee derde te leveren naar keuze, hetzij dus via de veiling, hetzij rechtstreeks aan de koper. Hierover werd mondeling ge stemd. 33 aanwezigen waren voor, 3 blan co. Voor 1 September moet men boven de h.a. 100 of 200 kisten of meer hebben ge leverd. De veiling is aangesloten bij het Centraal Bureau van Veilingen in Neder land. Het ligt in de bedoeling reeds vol gende week te beginnen. De voorzitter dankt voor de opkomst en spreekt de wens uit, dat men later geen spijt zal hebben van de huidige mede werking tot opbouw van deze vereniging. VERGADERING VEILING Onder voorzitterschap van de heer Anth. L. Hage kwam op 29 Juni 1951 de vei lingvereniging St. Maartensdijk en Omstre ken in algemene jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord deelt de voorzitter mede, dat het een gunstig jaar is geweest voor deze vereniging, wat straks uit het financieel verslag zal blijken. Indien wij thans nog moesten bouwen, aldus spreker, zouden de kosten van een nieuw gebouw zeker 25 hoger komen dan vorig jaar het geval was. De notulen, welke door de secretaris de heer A. M. Kloet werden voorgelezen, wer den onveranderd goedgekeurd. De veiling meester geeft in zijn jaarverslag een uit voerige uiteenzetting over het afgelopen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2