WEEKBLAD VOOR HET EILAND THÓLEN ÉN ST.FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Raadsverslag Tholen Felle strijd tegen Minister Lieftinck Dagen lang debat over de belastingverhogingen Het Land van de Zwemmende Leeuw I Groots Verleden Actief Heden Het voornaamste punt WONINGSPLITSINGPREMIE Momenteel geen goedkeuring post Carillon en bijdrage kerkrestauratie 7e Jaargang No. 34 6 Juli 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent bezit, is geen grond om daarvan ex tra belasting te heffen. Dat maakt alle mensen op de duur gelijk en dat is onnatuurlijk. De socialist Hofstra dacht daar heel anders over. Men moet het geld halen waar het zit, zo redeneerde hij. De kapitaalbezit ters komen best aan hun trek. Zij moeten nu maar eens extra belast worden. Dezelfde argumenten wor den gebruikt tegen de verhoging van het successierecht. In wezen geldt dit ook voor de verhoogde belasting op de bedrijfswinsten. Daar waren vooral de Heren v. d. Heuvel (a.r.), v. d. Wetering (c.h.) en Ritmeester (v.v.d.) zeer op te gen. Wat is de rechtsgrond? zo vroegen zij. Waarom moet een on dernemer extra belasting betalen omdat hij ondernemer is? Waarom moet dus een bakker onder precies gelijke omstandigheden meer beta len dan een dokter, die geen bedrijf heeft? De heer Hofstra gaf daar een antwoord op: omdat de onder nemers geprofiteerd hebben van de goede tijden. In ieder geval meer dan zij die moeten leven van een vast inkomen. De bedoeling van Minister Lieftinck was om de be drijfswinsten boven de ƒ8.000, extra te belasten. De heer Lucas (k.v.p.), die ook wel bezwaren te gen dit voorstel had, wilde deze grens verhogen tot 12.000, De heer v. d. Heuvel was echter veel radicaler. Hij wilde liever voor iedereen die imeer dan 8.000, verdient, de belasting verhogen. Dat vond hij billijker dan alleen de ondernemer daarvoor te laten opdraaien. De wijziging van de omzetbelas ting vond de grootste tegenstander in de heer v. d. Heuvel. De Minis ter wilde een „super de luxe" tarief instellen. Op verschillende artikelen zal in plaats van 15 nu 30 weel debelasting worden geheven, ter wijl de lijst van artikelen die belast zijn met 15 uitgebreid zal wor den. Het percentage voor leverin gen door grossiers aan de kleinhan del zal verhoogd worden van een half op één. De a.r.-afgevaardigde begreep, dat de Minister op de een of an dere wijze aan zijn geld moet ko men. Maar deze methode vond hij zeer onbillijk. De industrieën, die zgn. weelde-artikelen fabriceren, zullen door deze maatregel zwaar worden getroffen. Afgezien nog van het feit, dat verschillende ar tikelen, die op deze lijst voorkomen, helemaal geen weelde-artikelen zijn, zoals b.v. scheerkwasten. Daarom wilde de heer v. d. Heuvel en hij vond hiervoor enkele medestan ders het percentage van de om zetbelasting dat de fabrikant moet betalen, iets verhogen. Dat zou be tekenen, dat de last dan zou worden uitgesmeerd over heel het volk. Ook hier vond Minister Lieftinck weer een verdediger in de heer Hofstra (Arb.) die van mening was, dat het arbeidersbudget dit onmogelijk kan dragen. De Tweede Kamer is in groot debat gewikkeld. Dagenlang voert zij strijd met de meest besproken Nederlandse Minister, Prof. Lief tinck. Het kan de politiek eigenaar dig gaan. Verleden jaar behandel de de Kamer zes wetsontwerpen om de belastingen te verlagen en nauwelijks twaalf maanden later zit zij te zwoegen op zes ontwerpen om deze te verhogen. De tijden zijn slechter geworden. De Ko reaanse oorlog doet zich ook ge voelen in ons land. Dat wil niet zeggen, dat we er vóór deze oorlog buitengewoon goed opstonden. Dat zeker niet, maar er werd een in dustrialisatie politiek gevoerd om op de lange duur de Nederlander aan het werk te kunnen houden. Nu moeten de investeringen weer beperkt worden, evenals de con sumptie. Dit is nodig, want onze defensie-uitgaven vergen veel geld. Een deel van deze extra kosten wil de Minister van Financien uit leningen halen, een ander deel uit belastingverhogingen. De voor naamste voorstellen van de be windsman zijn in acht punten on der te verdelen: een verhoging van de vennootschapsbelasting, van de bedrijfswinsten, van de vermogens belasting, van het successierecht, van de omzetbelasting, van de mo torrijtuigenbelasting, terwijl even eens maatregelen worden genomen om het percentage van de ver vroegde afschrijving op de jaar winst te beperken en enige ongun stige bepalingen inzake de kinder aftrek bij de inkomstenbelasting. Dat was dus niet mis en de Minis ter vertelde er bij, dat al deze ver hogingen 225 millioen in de schatkist zullen brengen. Nu kan men begrijpen, dat dergelijke voor stellen niet zonder meer de hamer van Voorzitter Kortenhorst passe ren. Niet velen zullen echter heb ben verwacht, dat de critiek zo fel zou zijn. Zij kwam eigenlijk van alle fracties, van die der socialisten in het minst. Maar de andere grote Regeringspartij, de K.V.P.bij mon de van dr. Lucas, trok onvervaard ten strijde, gesteund door de a.r., c.h., v.v.d. en s.g.p. DE GROTE BEZWAREN De grootste bezwaren waren ge richt tegen de verhoging van de vermogensbelasting, van de omzet belasting, de bedrijfswinsten en de kinderaftrek. Om met dit laatste te beginnen: dit was alleen een be zwaar van de K.V.P. Belangrijk, omdat deze fractie reeds eerder het loodje heeft moeten leggen toen het ging om de progressieve kinderbij slag. Het verwijt dat zij toen maak te, dat het regeringsprogram niet uitgevoerd wordt, deed nu in veel sterkere mate opgeld. De grote ge zinnen worden van deze maatre gel de dupe. Dit is stellig waar, want alleen voor kinderen beneden de zestien jaar zal men nog maar automatisch aftrek kunnen krijgen. Voor kinderen van 16—25 jaar al leen als zij studerend zijn. Verder krijgt men aftrek van de inkomsten en vermogensbelastingen voor alle gebrekkige kinderen beneden de 21 jaar. De verwijdering van de k.v.p. met de andere fracties is op dit punt weer iets groter geworden. De heren v. d. Heuvel (a.r.), v. Dis (s.g.p.), Ritmeester (v.v.d.), Lucas (k.v.p.) en v. d. Wetering (c.h.) maakten bezwaren tegen de verhoging van de vermogensbelas ting. Zij stelden zich op het stand punt dat het vermogen een natuur lijk iets was. Daarvan moet men geen belasting heffen. Dat kan al leen maar geschieden uit de inkom sten. Het feit dat men een kapitaal Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdaginiddag 1 u. aangenomen Gisteravond werd in Amsterdam een grote wedstrijd gehouden tussen de snelste kruideniersjongens. Het traject liep dwars door de stad van de Amstel naar de Jordaan. De finish van de renners in de Westerstraat in de Jordaan lasting van het wegvervoer en de taxibedrijven, die dit nog maar moeilijk kunnen dragen. Wat de Kamer bereikt heeft, zullen we in een volgend artikel vertellen. Zij heeft haar best ge daan. Niet minder dan 43 amende menten lagen op de Minister te wachten. Sommige waren van zeer ingrijpende aard. Men kon niet zonder meer tot een oplossing ko men. Daarvoor was een overleg binnenskamers met de Minister no dig. Dit kwam eigenlijk doordat de meeste afgevaardigden betwijfelden of Minister Lieftinck het gevraagde geld wel nodig had. Volgens hen was hij iets te vroeg met deze voor stellen gekomen. Het is nl. een feit dat onze financiële positie weer iets beter wordt. Nu willen de tegen standers eerst eens even aankijken of deze toestand voortduurt. Zo ja, dan heeft de Minister minder geld j.nodig. Althans behoeven de voor stellen dan niet vijf jaar lang van kracht te zijn. De Minister bezwoer de Kamer echter geen cent te kun nen missen. Zou men een bepaalde post verlagen, dan moet een andere verhoogd worden. En hij somde tal van maatregelen op, die nog inge voerd kunnen worden. Wij beleven dus een debat in grote stijl, waarin de Kamer het sterkst staat. Dit bleek uit het feit dat Minister Lieftinck een drietal nota's van wijzigingen indiende, en wel op de omzetbelasting, de ver mogensbelasting en de inkomsten en loonbelasting. De Kamer trok er een hele dag voor uit om die wij zigingen te bestuderen. Er bleef echter verschil van mening bestaan, doch de Minister had nauwkeurig berekend op welke wijze hij voor de wetsontwerpen een meerderheid zou kunnen krijgen. In een drietal artikelen onder bovenstaand opschrift kunt U de „stem beluisteren'' van een niet-Zeeuw, die met verschillende andere Nederlandse journalisten onze provincie een kort bezoek bracht. Het gaf hem geen volledig beeld en hij kwam niet overal, maar toch is het interessant zo'n stem van een vreemdeling eens over dit goede gedeelte van Nederland te horen, ook al beziet men als inwoners daarvan sommige indrukken anders en al weet men vele dingen beter dan iemand die zich alleen door een vluchtig bezoek een beeld moet vormen. Zeeland is een land met een groots verleden. Maar dat is ook verleden. Een imposant maar droevig monument daarvan vormt de kolossale romp van de Sint Lievens Monster in Zierikzee, een toren die 200 meter hoog moest worden en die hoogte nog voor geen derde heeft bereikt. Bloeiende havensteden zagen hun handel ver loren gaan en werden dode stadjes. Brouwershaven, Zierikzee, Veere, Vlissingen, ze spelen geen rol van grote betekenis meer. En toch is Zeeland geen museum-provincie geworden. Want indien ergens, dan geldt het hier „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst Hoog boven Vlissingen rijzen machtige torenkranen van de scheepswerf De Schelde, die voor deze stad is wat Philips voor Eind hoven betekent. Ruim vierduizend man vinden hier arbeid. In Middel burg is het uiterst moderne en per fect geoutilleerde bedrijf van de Vitrite Works, die niets anders dan fittingen voor gloeilampen vervaar digen en daarvan wekelijks enkele millioenen expedieeren. Een zeer belangrijk industrie gebied is Zeeuws Vlaanderen. Door het kanaal van Gent, België's tweede haven, naar Terneuzen va ren schepen van 10.000 ton, coas ters en kolossale rijnaken. Langs het kanaal rijen zich kilometers lang de loopkatten en kranen der reus achtige fabrieken. De spiegelglas- fabriek, de glucosefabriek, de sui kerfabriek in de grensplaats Sas van Gent, aan de overkant het stik- stofbindingsbedrijf en de cokes- fabriek te Sluiskil. Het vlasbedrijf verschaft vele duizenden werk en brood. Terneuzen heeft een uitge breide zeehaven, die alleen ernstig gehandicapt wordt door gebrek aan outilage. DE KANAALKWESTIE Dit zeer belangrijke kanaal tus sen „Neuzen" en Gent is onder werp van een controverse. Het moet verdiept en aanzienlijk verbreed, de sluizen moeten worden vergroot. Gent wil zijn toegangsweg naar zee verbeterd zien en ongetwijfeld zal het industriegebied in Zeeuws Vlaanderen daarvan mettertijd pro fiteren. Maar zoals in ons land Amsterdam en Rotterdam met el kaar concurreren, zo is dat in Bel- gie het geval tussen Gent en Ant werpen. En daarom is men al jaren bezig over deze kanaal-kwestie. Daarbij komt nog dat de Belgen het kanaal helemaal willen om leggen, ongetwijfeld tot schade van de industriën in Sluiskil en Sas van Gent, maar de Hollanders zijn voor standers van een ander tracé. Het gaat hier om een werk dat 225 mil lioen zal gaan kosten. Maar zover is het nog niet en vooral de lako- nieke houding der Belgen bewijst dat. Op een vergadering die onlangs tussen Hollandse en Belgische be langhebbenden werd belegd, zeiden onze Beneluxbroeders: Er komt im mers toch niets van waarom zouden we actie gaan voeren Maar misschien, zeggen de directeur van de Spiegelglasfabriek en de voor zitter van de Kamer van Koophan del, Ir. Horstman, worden ze nu wakker... HUIZEN! Het grote probleem voor de indu strie in Zeeuws Vlaanderen is ook weer het woningprobleem. Gebrek aan huizen gebrek aan arbeiders. De stichting van een grote fabriek, waarvoor alles in kannen en krui ken was, moest worden nagelaten, omdat men geen bouwvolume kreeg voor de noodzakelijke woningen Boven de Moerdijk, zo constateert men in Zeeuws Vlaanderen, weet men van dit land niets af. En toch zijn deze Zeeuwen, die zo sterk op België georiënteerd zijn, Nederlan ders in hart en nieren. Ze zijn er zich van bewust dat België hun achterland is, en economische ban den trekken, maar Nederlanders zijn ze en Nederlanders willen ze blijven De Zeeuwen zijn trots op hun verleden. Ze houden van Zeeland en ze werken ervoor. Ze staren zich niet blind op de gouden jaren van voorheen, ze hebben de blik op de toekomst gericht. En of het nu de boer is op zijn tarweakker, de arbeider in de fabriek, de industri eel, de ambtenaar, de zakenman, zij allen willen vooruit. En ze gaan vooruit, bedachtzaam maar zeker. Die indruk krijgt men overal: onder de torenkransen van de Vlissingse werf, in Middelburgs statige stad huis, tussen de oesterkwekers in Yerseke en onder de rook van de industrie van Sas van Gent, ook op het nijvere Tholen. Zeeland is geen vergeten provin cie. Zeeland is Nederland Nederland op zijn best en DURE AUTO'S Tot slot de verhoging van de mo torrijtuigenbelasting. Het is de be doeling van de Minister om gedu rende vijf jaar de belasting voor vrachtauto's, autobussen, taxi's en ambulance auto's met 30 te ver hogen, terwijl voor rijwielen met hulpmotor, motorrijwielen en drie wielers een verhoging van 40 in overweging wordt gegeven. Het tarief voor personenauto's stijgt echter het meest en wel gemiddeld met 75 Dat hangt af van de zwaarte van de wagen. Van de zijde der Kamer is het meeste be zwaar gemaakt tegen de extra be- Van een groots verleden spreekt dat schilderachtige raadszaaltje in het Zierikzeese stadhuis, in zacht groen en goud geschilderd, waar tijdens de feesten rondom het 1100- jarig bestaan Burgemeester Schuur- beque Boeye met zijn schepenen en raden in historische dracht de be zoekers ontving. Daarvan spreken de trotse poorten waarboven de degen van de Spaanse bevelhebber Mondragon nog uitdagend prijkt. Daarvan getuigt het droomstadje Veere met zijn ijl torentje en zijn veerhuis als een bastion tot hen die thans in de „Campveerse Toren" bij kaarslicht komen eten en uitzien over het water waar nu geen trotse koopvaarders met saluutschoten hun komst aankondigden. Die taal spreekt het prachtige Gotische Raadhuis van Middelburg, thans al weer grotendeels herbouwd en de oude gobelins aan de wanden van de hooggezolderde Burgerzaal Van dat machtig en roemrijk ver leden getuigde eens het Vlissingse Raadhuis, een copie van het Ant werpse, dat tijdens de landing der Engelsen (in Napoleonstijd de geschiedenis herhaalt zichdoor brand verloren ging. Hier rustten de Lampsens, de Dishoecks hun vloten uit die trokken naar Oost en West. Hier staart nog Vlissinger Michiel, wiens standbeeld tijdens het bom bardement geen scherfje moest la ten, uit over de zee, waar op Zeeuwse schepen voeren met de bezem in de mast. Door heel dit land staan de monumenten die her inneren aan de tijd dat Holland en Zeeland in de Republiek de lakens uitdeelden. GEEN DODE PROVINCIE Maar Zeeland lééft en wérkt. De Landbouw vormt er nog immer het hoofdbedrijf. En men is vooruit strevend. De coöperatie heeft hier goed werk verricht. De mechani satie is ver doorgedrongen en de machtige „combines" halen straks de oogst binnen die thans op de bijna onafzienbare akkers rijpt. Maar de landbouw kan niet alle werkkrachten opnemen. De indu strie komt te hulp. De Zeeuw moge dan niet zo als zijn Belgische buur man op de machine zijn ingesteld, hij is een betrouwbaar en rustig werker. En dat is ook wat waard... Op Vrijdag 29 juni werd te Tholen een openbare raadsvergadering gehouden, waarbij de heren A. Goedemondt en J. A. Geilings afwezig waren met kennisgeving. Na de opening op de gebruikelijke wijze wordt voorgesteld de agenda in volgorde af te werken met toevoeging van twee punten. In verband met de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard sprak de voor zitter de wens uit, dat hij voor zijn gezin en het Nederlandse volk nog lang gespaard mag blijven. De notulen worden onveran derd vastgesteld. INGEKOMEN STUKEN Van Ged. Staten een goedkeuring op het raadsbesluit tot het in gebruik geven van een gedeelte der Contr'Escarpe aan dhr T. Pijkslag. Idem tot het voteren van gelden en het overnemen van onroerend goed i.v.m. het maken van de rondweg om de gemeente. Geen bedenking is er tegen het uitke- rings- en verhogingbesluit 1950 en het toe- lagebesluit 1951. Wijziging is door Ged. Staten aange bracht in de richtlijnen voor het vaststellen van het presentiegeld voor de leden van de Raad. Voor de gemeente Tholen zou dit nu 6.bedragen per vergadering, waartegen niemand bezwaar had. Van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom een dankbetuiging voor de bereid verklaring om 25.per leerling bij te dragen in de kosten van huisvesting der R.K. Lagere Tuinbouwschool, met verzoek het totaal ad 175.over te maken, wat zal gebeuren. WONINGSPLITSINGPREMIE GEVRAAGD Daarna wordt behandeld een verzoek van dhr. H. W. Zachariasse tot toekenning van een premie voor het splitsen van het pand Oudel. straat no. 8. B 6 W adviseren hierop afwijzend te beschikken in verband met de uitspraak in de vorige raadsvergadering. Daarin werd besloten om gezien de financiële toestand der gemeente geen verzoeken om premie voor woningsplitsing meer in te willigen. De voorzitter wees erop, dat ook toen bij enkele raadsleden wel enige bezwaren naar voren zijn gekomen, zou hij dat be sluit toch willen handhaven, dus geen pre mietoekenning. Dhr. Wagemaker zou wel woningsplitsingpremie willen toekennen aan diegenen, die zelf financieel niet draag krachtig genoeg zijn om dat alles zelf te bekostigen, maar niet aan hen, die daartoe wel instaat kunnen worden geacht. De heer Jansen verklaart, dat het vorige raadsbesluit hem niet geheel had bevredigd en vond de idee van woningsplitsing toch niet zo verkeer. Het Rijk moet immers ook heel wat toeleggen op de bouw van wonin gen, maar daardoor vermindert toch de wo ningnood. De voorzitter is het met dhr. Wagema ker niet eens. In het verleden werd immers ook nooit rekening gehouden met de finan cien van de aanvrager. De wet op de pre mie woningsplitsing geldt voor alle bur gers, ongezien de draagkracht. Het argu ment moet dus zijn, dat er bij toekenning een woning zou bijkomen. Dhr. de Hond zegt zich volkomen bij de mening van dhr. Jansen te kunnen aanslui ten Weth. de Heer kon niet inzien, dat de financiële toestand sinds de vorige raads vergadering verbeterd was, toen de aan vragen juist om die reden zijn afgewezen. Weth. van Westen wees op het feit, dat Tholen niet eens bouwvolume heeft en er op die manier weer kans is een wo ning bij te krijgen, waarom hij dan ook de mening van dhr. Jansen eveneens deelde. Dhr. Berrevoets is tegen alle premie toe kenning en wijst er op, dat door het vo rige raadsbesluit ook aan dhr. Dijkslag pre mie is geweigerd. De voorzitter brengt het voorstel van dhr. Jansen daarop in stemming, inhouden de dus intrekking van het vorige raads besluit, dat behelsde om geen premie meer te geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1