Plaatselijk Nieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP De Poortvlietse Burgemeester veertig jaar Secretaris Wat de huid geneest, maakt de huid ook gezond-mooi. PUROL doet beide THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE VI presteert méér onder het genot van de getonde en verfrissende ST. MAARTENSDIJK WELVERZORGDE HANDEN SCHERPENISSE SANAPIRIN keert pijnen, H" POORTVLIET ST. FELIPSLAND Het is voor de eerste burger van de ge meente Poortvliet een belangrijk jaar. Niet alleen dat hij op 1 Juli a.s. het feit gedenkt, dat hij 40 jaar gemeente-secretaris is, maar bovendien hoopt Burgemeester B. J. van Oeveren op 4 December van dit jaar zijn 65ste geboortedag te vieren, waarmee hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Zijn ambtelijke loopbaan zal dan zeer waar schijnlijk op 1 Januari 1952 eindigen. We hopen dat hij die datum in gezondheid mag bereiken en daarna nog vele jaren van een welverdiende rust profiteren. Vanzelfspre kend zullen we er in die tijd op terugkomen. Thans willen we de levensloop van de jubilerende gemeentesecretaris in het kort memoreren. De heer van Oeveren, geb. 4 Dec. 1886, genoot zijn opleiding te Bruinisse en is met ingang van 1 Mei 1911 benoemd tot Amb tenaar ter secretarie te Barneveld. Reeds kort daarop 1 Juli 1911 volgde zijn benoeming tot secretaris van Bruinisse, te vens ambtenaar van de burgerlijke stand. Op 1 September van dat jaar werd hij ook benoemd tot secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur aldaar. Deze functies bekleedde hij tot 1 Juni 1939, met ingang van welke datum de heer van Oeveren werd benoemd tot burgemeester-secretaris te Poortvliet. Ook hier is hij ambtenaar van de burgerlijke stand. Naast de gemeentelijke betrekkingen is de jubilaris lid van zeer veel verenigingen. Ook op kerkelijk terrein heeft hij verschillende functies waargenomen. Zo was hij te Brui nisse vele jaren president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk en ook in deze gemeente was hij enige jaren secretaris van de kerk voogdij. Thans is hij notabel. Bij de de oprichting van de Afd. Zeeland der Veren, van Kerkvoogdijen in 1933 werd hij gekozen tot lid van het Hoofdbestuur van die vereniging. Kortgeleden is hij be noemd tot lid der Provinciale Kerkvoogdij Commissie in Zeeland. Ter plaatse is hij o.a. voorzitter van het Groene Kruis. Het ligt in de bedoeling van de gemeente raad dit jubileum in een bijzondere ver gadering te gedenken, welke gehouden wordt op 2 Juli a.s. des vm om 10.30 uur. Des namiddags geeft de familie van Oeveren thuis aan degenen, die de raadsvergadering niet hebben kunnen bijwonen, gelegenheid van hun belangstelling blijk te geven. Het is nog ietwat vroeg, maar laten de eerste gelukwensen de familie van Oeveren langs deze weg mogen bereiken. gemiddeld immers een bedrag geeft van 9.40 per 100 kg. aardappelen. Voor deze gemiddelde prijs zullen de landbouwers het bij een behoorlijke opbrengst zeker ieder jaar willen doen. Er werden weer vol gens de inventarisatie-opgave 160 ha uien gezaaid tegenover 144 ha in 1949. Geveild werden er 6.542.162 kg voor een bedrag van ƒ341.981,42. De prijzen lie pen terug van 7.20 tot 3.om in de laatste helft van Maart weer te stijgen tot 8.69. Het was dus niet de oogst, maar wel de geldelijke opbrengst die veel tegen viel. Het liep dan ook niets mee met de export, zoals we hierboven reeds opmerk ten uit de woorden van de voorzitter. Peen werd er 10 ha geteeld, evenals in 1949. Aan dit gewas is zeer veel schade ontstaan door de wortelvlieg met gevolg dat het alles veevoer werd en de prijzen niet hoger kwamen dan 2,tot 2.50 p. 100 kg. Tenslotte werden er 32.984 kg groenten geveild voor een bedrag van 56.128,85. En dit maakt voor de vereni ging een totale omzet in 1950 van 13.419.686 kg (in 1949 11.822.757 kg) voor ƒ942.640,70 (in 1949 1.228.940,54). Het millioen werd dit jaar dus niet bereikt. Dat de rekening aan debet en credit zijde een totaal bedrag liet zien van ƒ57.801,89, waarin ƒ475,voor het re servekapitaal en ƒ710,32 winst zal welicht minder interesseren. De heer M. J. Buijs werd als bestuurslid herkozen, terwijl de heer A. de Wilde werd RONDE VAN THOLEN Op Vrijdagavond 15 Juni werd in het café van dhr. P. A. Engelvaart een nadere bespreking over de ronde van Tholen ge houden. De Voorzitter dhr. A. F. Goede- mondt heette de opgekomenen hartelijk wel kom. Hij zette daarna de stand van zaken uiteen. Intussen is dan wel gebleken dat er aan het organiseren van een ronde meer vastzit dan op het eerste gezicht kan wor den bekeken. Er werd dan ook een opsom ming gegeven van het aantal mensen dat op de dag van de ronde voor de organi satie nodig is. Dit werd geschat op een honderdtal. Eén der belangrijkste mensen op zo'n dag is degene, die, via de geluids installatie het publiek van een en ander op de hoogte houdt. De heer M. C. Meerman stelde zich voor deze taak beschikbaar. De voorzitter stelde het belangrijkste punt van de avond en ook voor het slagen van de ronde, aan de orde en wel geldinzamelen. Bij Thoolse ingezetenen zal een intekenlijst worden aangeboden, terwijl verder op alle mogelijke manieren getracht zal worden giften te verkrijgen. Voor de geldinzame ling stelden een tiental aanwezigen zich be schikbaar. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid behulpzaam te zijn bij de organisatie van de ronde. Na een zeer geanimeerde bespreking sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Nader kunnen wij nog berichten dat reeds ver schillende giften binnenkwamen. MOOI ZO! Door enkele ingezetenen is onder goed keuring en toezegging van hulp door de Burgemeester, het plan opgevat binnenkort een zgn. Ouden van Dagen tocht te or ganiseren. Een beroep zal worden gedaan op de autobezitters om daadwerkelijke me dewerking. Aan overige ingezetenen zal een financiële bijdrage worden gevraagd. Of dit plan kan doorgaan hangt af van de burgerij van Tholen. Volgende week ko men wij hierop nader terug. „THOLEN VOORUIT" Zaterdag 23 Juni wordt het seizoen ge opend met een concert door „Concordia" Op 30 Juni zal de zangvereniging de avond vullen, zeer waarschijnlijk met medewer king van een zangkoor uit Roosendaal. EEN FLINKE KNAAP Schipper I. Bout te Veere van de „Tho len 43" heeft Maandagmiddag jl. een steur aangevoerd van 3.5 meter lengte met een gewicht van 35 kg. op de Mijn bracht dit visje 56.op. GESLAAGD Te Bergen op Zoom slaagde voor het eindexamen H.B.S. mej. C. A. Kosten, al hier. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. TWEE ARRESTANTENLOKALEN Door de Centrale Dienst Zeeland Noord werd voor rekening van deze gemeente aan besteed het bouwen van twee arrestanten lokalen aan de Eendrachtsweg. De inschrij vingen waren als volgt: D. Burgers te Tholen 8226,Jac. Vos te Tholen 8548.Fa. H. C. van Loon Zn. te Bergen op Zoom 10.200,J. Videier te Bergen op Zoom 10.497, Jac. van Driel te Oud-Vossemeer 10.500,- De gunning werd aangehouden. WEDVLUCHT ORLEANS Gelost om 7. 30 uur vm. Afstand 436 km. Wind Zuid. Ie duif 2.10.8. Laatste duif 2.51.4. In concours 95 duiven. A. Wagemaker 1 6 7 8 13 20 21 31; V. Laban 2 12; L. Laban 3; Th. Steketee 4; D. Burgers 5; B. W. Schot 9; Joh. Baaij 10 26; Gebr. Moeliker 11 17; A. de Jonge 14; I. Hage 15 19; L. M. de Heer 16; C. Soomers 18 23; M. Tazelaar 22 30 32; D. Jansen 24 28; F. Koppenhol 25 29; A. Bout 27. TEXTIEL ONTVREEMD Een vrouw uit deze gemeente heeft Don derdag jl. op de markt te Bergen op Zoom een greep gedaan in de textielgoederen van een kraam met het doel zich die gratis toe te eigenen. De koopman zag het echter en zette een achtervolging in, terwijl zijn zoon de politie waarschuwde. De politie nam de ontvreemde goederen in beslag en maakte proces-verbaal op. WEDVLUCHT ORLEANS In concours 175 duiven. Los om 7.30 uur. Aankomst le duif 2.21.30. Laatste 3.31.11. C. Ampt 1 24 38, A. v. Treijen 2 42, C. v. Tilburgh 3 40, J. Nuts 4, P. de Wilde 5, J. Vermey 6. G. Hoek 7 17 33, H. de Graaf 8, A. v. Driel 9 25 26, J. Boogaart 10, D. Vaders 11 21 29, A. v. Dalen 12, J. Tholenaar 13 14 22, L. v. Driel 15 18 23 34, P. Vaders 16, A. Linthout 19 28, P. v. d. Klein 20, D. v. Driel 27, G. Ha- vermans 30, J. v. d. Zande 31 35, M. v. d. Zande 32, A. Rijnberg 36, C. Timmer mans 37, A. Douw 39, P. Klippel 41. A. v. Dalen overduif. GEVONDEN Een sjaal. Inlichtingen te verkrijgen bij de Postcommandant der Rijkspolitie. HIJ MOEST NAAR HUIS Zaterdagavond nam C. J. V. uit Bergen op Zoom na een bezoek aan de kermis, in de Molenstraat een fiets weg van H. B. M. en reed er mee naar Bergen op Zoom. Daar liet hij het rijwiel in de Dubbelstraat staan, vanwaar het als „verloren voorwerp" Zon dag op het politiebureau terecht kwam. Toen kon na informatie en de eigenaar én de dader worden opgespoord. KLAP VAN PAARD Zaterdagmiddag kreeg A. Bevelander een klap van een paard. Nadat het zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, bleek de ver wonding te bestaan uit een bloeduitstorting in de knie, zodat aangenomen kan worden dat Bevelander er met enige tijd rust vanaf zal komen. AFSCHEID 29 Juni a.s. zal in de School m. d. Bijbel een ouderavond worden gehouden, waarbij gelegenheid wordt gegeven om afscheid te nemen van juffrouw Pollie, die per 1 Juli a.s. haar taak als onderwijzeres aan deze school zal beëindigen. Juffrouw Pollie, die 17 Maart 1885 te Oud-Vossemeer is geboren, kwam bij het onderwijs op 1 Juni 1906 te Oude Tonge. 1 November 1907 werd zij verbonden aan de School m. d. Bijbel alhier, alwaar zij dus bijna 44 jaar werkzaam was. Bovendien was mej. Pollie vele jaren leidster van de Zondagsschool en van het werk van het Halve Stuiversfonds alhier. V/ij wensen de scheidende onderwijzeres ook voor de toekomst veel goeds toe. BENOEMING De door het vertrek van mej. Pollie ont stane vacature zal worden vervuld door mej. J. J. Antheunisse uit Souburg. VERGADERING VEILING Het aantal aanwezige leden op de ver gadering van de Veilingvereniging „St. An- naland en Omgeving", die Vrijdag jl. in de zaal van dhr. F. Rijnberg werd gehou den, was ditmaal niet bijzonder groot. Toch waren er 89 aanwezig, waardoor het nog een der drukst bezochte vergaderingen blijft. Het was voor de 20ste maal, dat deze vereniging haar jaarvergadering hield en dan is het aardig er nog even aan te herinneren, dat ze werd opgericht met 25 leden en nu gegroeid is tot 391 leden plus ongeveer 200 leden in de groep Scherpe- nisse, zoals de administrateur in zijn jaar verslag memoreerde. Maar daarvoor had dhr. J. F. Brooijmans als voorzitter in zijn openingswoord nog even een blik op het afgelopen seizoen gericht, een seizoen waarover z.i. niet zo bijster veel te vertellen viel, dat de aanwe zigen nu nog zou animeren. Behalve dan voor de aardappelen waren de prijzen in dat seizoen immers niet best, wat zich het beste openbaart in het jaaroverzicht, dat immers een omzet van 2 millioen kg pro ducten meer aangeeft dan een vorig sei zoen, maar bijna 300.000 minder aan con tanten. Het was dan ook een grote tegenvaller voor de uienhandel, dat Engeland inplaats van zoals gewoonlijk 15 November haar grenzen voor de invoer openstelde, dit nu eerst op 15 December deed, terwijl met België ook al niets te beginnen viel. Duits land gaf zo nu en dan een zetje, maar toch onvoldoende om het aanbod ook maar te benaderen. En door al die factoren, die er toch in 't kort op neerkomen, dat het aan bod de vraag al te veel overtrof, was de uienprijs bepaald slecht te noemen. De cijfers, die de administrateur daarna liet horen, bevestigden de woorden van de voorzitter. Daaruit bleek nl. o.m. dat er vorig seizoen volgens de landbouwinventa- risatie 280 ha aardappelen waren gepoot te genover 330 in 1949. Hiervan werden op de veiling gebracht 6.154.041 kg voor de totale som van 578.594.24 en daarmee kon dit product tot de beste in het afge lopen seizoen worden gerekend, daar dit benoemd in de Financiële Commissie, waarvan het aftredend lid dhr. N. M. Hage niet direct herkiesbaar was. Medegedeeld werd dat de provisie on gewijzigd is gehandhaafd op 3 waarbij het bestuur werd gemachtigd zonodig in te grijpen, wanneer dat onvoldoende blijkt. Vermeld werd ook nog de ontheffing rooi- datum vruchtwisseling in verband met de aardappelmoeheid, die verlengd is van 20 tot 26 Juni. Ten gerieve van de leden en door an dere oorzaken zullen voortaan de betalin gen via de Boerenleenbank alhier lopen. Groentetelers hebben nu ook gelegenheid hun producten in Bergen te veilen en hier aan te voeren, waarna er verder voor wordt gezorgd. Er kwamen nog enkele vragen naar vo ren, die de voorzitter beantwoordde, waar na hij deze vergadering onder dank voor de opkomst en met de wens dat een gun stig seizoen in verschiet ligt, sloot WEDVLUCHT ORLEANS Afstand 440 km. le duif 2.08.36. Snel heid 1105 meter. Gebr. v. d. Repe 1 6, A. J. Soeters 2 4 7, J. D. Hartog 3 5, W. L. v. d. Male 8, G. de Bruine 9. GESLAAGD Mej. J. Kalle slaagde Zaterdag jl. te Rotterdam voor onderwijzeres. DEMONSTRATIE Woensdag jl. kreeg de sportvereniging WHS een voetballesje van de commando troepen uit Roosendaal. Deze sportieve militaire ploeg speelt op verzoek graag op de kleine gemeenten om daardoor de animo te vergroten. Bovendien hebben ze er zelf enige afwisseling door. Ze stellen het zeer op prijs, wanneer de plaatselijke muziek vereniging in elk geval het volkslied wil spelen, wat naar hun mening nu eenmaal bij militair optreden hoort, zelfs bij een voetbalontmoeting in één der kleine gé- meenten. En zo werd „Accelerando" vodr de zoveelste maal dit jaar - zeker een top jaar bereid gevonden om in het open baar op te treden. Met de spelers, bestuur en belangstellenden marcheerde „Accere- rando" onder een pittige mars naar het terrein. Daar werden de speler opgesteld en toen klonk het „Wilhelmus". De wedstrijd zelf was eenzijdig, daar de militaire ploeg over uitstekende spelers beschikt, waaronder verschillende 2e klassers en dus de plaatse lijke vereniging een voetballesje gaf, dat hun uiteindelijk een 311 overwinning bezorgde. Voor de rust leek het er even op, of de tegenpartij toch nog wat in de melk te brokken had, maar dat was slechts een verkenning van de gasten. Overigens waren ze zeer tevreden over deze sportieve ontmoeting, wat de aan voerder later in het clubhuis met een korte toespraak bekrachtigde en daarbij beloofde nogmaals terug te komen. Er werd hiervoor zelfs al de 4e Juli vastgesteld. Om dan weer een verzoek tot „Acceleranda" te richten leek hun wat al te veel gevraagd. Wel willen deze commandotroepen er nog een attractie aan verbinden, door in de pauze 'n „ongewapende vechtdemonstratie" te geven. Daarvan vertellen we nog wel iets in een der volgende nummers onder het „sporthoekje". GEVONDEN een huissleutel en een klein wit linneri kinderschoentje, als nieuw. Inlichtingen Rijkspolitie alhier. IN T KOPER De Meisjesvereniging „Ora et Labora" viert Maandag 25 Juni haar 12J^ jarig be staan. In een bijeenkomst zal dit feit worden herdacht. SUCCES Morgen, Zaterdag 23 Juni, gaan onze beide zangverenigingen „Vooruitgang zij ons streven" en „De Lofstem", naar het Bonds- zangconcours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt", dat in de gemeente Hoek op O. Z.-Vlaanderen wordt gehouden. Daar beide koren in dezelfde afdeling uit komen, t.w. de Ere-Afdeling, is de belang stelling naar de uitslag dit jaar groter dan ooit. Mooi weer en een goede zangersgeest toegewenst. in elk jaargetij Hamea-Gelei MIDDENSTANDSPLANNEN Maandag jl. hield de pl. Middenstands vereniging „Óns Belang" in de zaal van dhr. J. Bazen een vergadering. Besloten werd een zgn. „Winkelweek" te houden en wel in de laatste week van de maand September, dus van 24 tot 29 Sep tember a.s. Als leden van de werkcommissie werden aangewezen de heren: D. L. Hage, M. de Wilde, C. Carol, W. Lagendijk en L. C. v. Poortvliet. Er worden verschillende attracties geor ganiseerd, zoals etalageversieringen, een rebusprijsvraag voor kopers bij de betrokken winkeliers e.d. We wensen de Smerdiekse middenstand volledig succes toe. En de inwoners geven we het motto in over weging: Koop toch bij een ander niet, wat Uw eigen dorp U biedt. WEDVLUCHTUITSLAG Bij de wedvlucht C.C. Zuid-Beveland, oude duiven, pl.s.Max, 10.6.-51. los 7.15 uur werden door de plaatselijke P.V. „De Zwa luw" de volgende prijzen behaald: A. Zwa- gemaker 16e, 49e, 74e en 120e pr; G. Lind- hout 17e, 16e en 123e pr; C. v. d. Have 23e pr; J. Bazen 27e, 130e en 172e pr; P. v. Beveren 5e en 209 pr; L. Priem 58e 176e en 178e pr; J. v. d. Hoek 60e en 155e pr; L. A. v. d. Berge 75e; A. L. v. d. Ree 76e en 89e pr; D. Klaasse 82e pr; W. Priem 106e en 223 pr; L. M. Heijboer 127e en 200e pr. In concours waren 1039 duiven. RECHTSPERSOONLIJKHEID Bij Kon. Besluit van 11 Juni 1951, no. 51 zijn de Statuten van de afd. Tholen van het Ned. Rode Kruis goedgekeurd en is deze vereniging dus officieel erkend, zodat zij met ingang van bovengenoemde datum rechts persoonlijkheid bezit. CONCERT Zaterdag a.s. hoopt de muziekvereniging „Eendracht" alhier een concert te geven op de Markt. WEDVLUCHT ORLEANS Afstand 435 km. Gelost 7.30 uur. Uitslag van „de Reisduif" alhier: J. Bevelander 1 3. G. Kleppe 2. D. Uil (Pvl) 4. I. Hage (Pvl) 5 6. M. Noordijke 7. 1ste duif 15.01.51. maakt fit en veerkrachtig EERVOL ONTSLAG Aan de heer J. M. van der Graaff is met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag als kantoorhouder van de P.T.T. verleend. DE GOEDE OEFENING Dinsdagavond half 9 luidde plotseling de brandklok. In een zeer korte tijd waren de branweermensen bij de spuit en in volle vaart ging het naar het gemelde punt. Doch wat bleek Het was een oefening en ge lukkig was er geen brand. Duidelijk bleek hier evenwel uit, hoe vlug het kan als het nodig is. Toen men toch eenmaal op pad was, heeft men de oefening verder voltooid door op de Paasdijkweg een denkbeeldige brand te blussen. Deze week zagen wij het programma van de reis die de firma A. A. Nieuwkerk en Zn. op 8 Aug. a.s. organiseerd. Wij mogen U, (en dat valt ons zwaar) nog niet veel vertellen, doch wij kunnen U verzekeren dat het af is. Wat U alle maal te zien krijgt, te eten en te drinken, het moet ons van het hart, wij begrijpen niet hoe het kan. Het is ook onze zaak niet, doch een feit is het Nieuwkerk doet het. Wel heel dringend raden wij diegene die nog niet aan het zegelen zijn aan: Begin nu direct. Het zou U op of na 8 Aug. spijten, dhr. Niewkerk ver telde ons dat voor ieder die nu, zij het laat begint, een verrassing in petto wordt gehouden. (Adv. Ingez. Med.) DE ROVER GEDOOD Reeds enige dagen werd de goudvisvijver van burgemeester van Oeveren tweemaal per dag bezocht door een zeemeeuw, die op eenvoudige wijze z'n honger kon stillen, ook al ging het dan ten koste van burgemeesters goudvissen. Toen evenwel de jachtopziener Speyer een oogje in het zeil ging houden, ging het er voor onze zeemeeuw bedenkelijk uitzien, die inmiddels ook al een vriend of vriendin voor het diner had uitgenodigd. Speyer kreeg er een op de korrel en het schot was dodelijk. De overgebleven meeuw heeft zich na het noodlottig ongeval van zijn metgezel niet meer laten zien. Wat voor hem en alle andere meeuwen ook maar het beste is. Het was hier of een meeuw of alle goudvissen. En van twee kwaden moest men de beste wel kiezen. VOOR DE HAAK-IN 7 In deze gemeente werd tijdens het ver richten van landbouwwerkzaamheden door mej. Wed. M. H. Lisseveld van de Paas- dijkstraat op een hard voorwerp gestoten. Het bleek een gouden tientje te zijn. Een mooie vondst. DIENSTPLICHT In deze gemeente werden in het dienst- plichtregister Lichting 1953 12 personen ingeschreven. COLLECTE De in deze gemeente gehouden collecte t.b.v. het Ned. Roode Kruis bracht 554,- op. MOEILIJKHEDEN? VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. Z. te O. Ik ben vrijgezel, woon met mijn vader samen. Daar ik lid ben van de Ned. Hervormde Kerk en mij de aanslag die ik ontving te hoog voorkomt, zou ik wel eens willen weten op welke manier deze aanslag door de kerkeraad wordt be paald. Ben ik verplicht deze belasting te betalen. Kan ik hier nog tegen in beroep gaan Antwoord d. J. De aanslag voor hoof delijke omslag wordt bepaald naar het inkomen, gelijk iedere belasting. Natuurlijk is men verplicht deze belasting te betalen, maar uiteraard zal het altijd mogelijk zijn om verlaging te krijgen. Blijft men nalatig in het betalen van zijn hoofdelijke omslag, dan kan de kerkelijke gemeente wel dwang middelen toepassen; zij zal dit als regel niet doen. U doet verstandig zich te wen den tot de kerkvoogdij, of indien uw gemeente deze figuur al kent tot de ouderlingen-kerkvoogd. Nu de nieuwe kerk orde in de Ned. Herv. Kerk wordt inge voerd, zal hier en daar misschien op an dere wijze de kerkelijke bijdrage worden in- gezaifïeld. De nieuwe kerkorde kent nog wel de verplichte bijdrage. In ordonantie 16, artikel 7, lid 5 staat, dat de kerkvoog den met het consistorie (de kerkeraad) overleggen op welke wijze een gemeentelid dat niet bereid is zijn aandeel in de las ten der gemeente te dragen, tot een beter inzicht in zijn verantwoordelijkheid als lid der gemeente kan worden gebracht. Bij u is van weigerachtigheid geen sprake, maar beter dan u domweg aan uw verplichtingen te onttrekken, kunt u contact opnemen met de hierboven genoemde instanties. L. J. v. G. Mijn geit heeft reeds een week geleden gelamd. Voordat de melk kookt is zij reeds gecarteld. Waarvan komt dit en wat is er tegen te doen De geit is twee jaar oud. Vorig jaar had ik er geen last mee. Antwoord d. Z. Indien de melk schift bij het koken, dan wijst dit niet zelden op een afwijkende samenstelling. Dit kan het gevolg zijn van ziekelijke afwijkingen van de nier van het dier. Alleen een nader on derzoek kan de juiste oorzaak vaststellen. L.J.v.G. Hoe moet ik jonge geitenvellen tot zemen bereiden Antwoord-Schr. Zeemlappen worden meestal van schapenvellen bereid. Is heti Uw bedoeling om een enkel vel te looien Dat zal vrij moeilijk gaan, omdat in de praktijk grote hoeveelheden onthaarde vellen, nadat ze met traan (Technische, z.g. bruin-blanke levertraan) zijn ingesmeerd en dit er met een zg. „hamerwalk" ingeslagen en gekneed is, op een stapel worden gelegd. Hierbij treedt een soort broeiing op. De kunst van de ervaren looier is, om dit proces op het juiste tijdstip te beeindigen. Begrijpelijk kan broei ing bij een enkel vel niet optreden. Boven dien moet het bereiden van een zeemlap de nerflaag van het leer worden gesplitst of na het looien geslepen, hetgeen alleen door een vakman kan geschieden. Is het dus Uw bedoeling om de bewerking in het groot uit te voeren, wendt U zich dan voor advies tot het Lederinstituut T.N.O te Waalwijk. A.deJ. Hoe is het mogelijk dat mijn tanden steeds goorder worden, hoe meer ze geborsteld worden; wat is het beste middel tegen transpireren. Antwoord-Sc. als uw tanden inderdaad steeds minder mooi worden, dan moet dit een andere oorzaak hebben dan het gerege- de poetsen (veel roken misschien 7) Onder alle levensomstandigheden is 's morgens en 's avonds borstelen het best denkbare onder houd, daarnaast is controle tweemaal 's jaars daar de tandarts zeer gewenst. Wat uw tweede vraag betreft: geheel af doende middelen tegen transpireren bestaan er niet, de watertjes, die ervoor in de han del zijn, helpen echter wel wat en zijn on schadelijk. Verder is het raadzaam flink talkpoeder te gebruiken, om het vocht te absorberen, dus bv. onder de armen altijd poederen. J.K. Ik heb een haan, die niet door de rui kan komen. Zijn kam is helemaal wit en hij is wat versuft. Wat is er tegen te doen Antwoord-RT. de ziekte is zo niet te beoordelen. Om een dergelijke haan voor de fokkerij te gebruiken, is beslist te ontraden. Het beste is hem maar op te ruimen. P. C. In mijn aardappelveld -zitten kleine zwarte wormpjes, ongeveer cm lang en de dikte van een gewone regen worm. Ze vreten gaten in de aardappel en zelfs heb ik er al gevonden, die hele maal rot waren. Weet U een middel ter verdelging. Antwoord R.i Vermoedelijk een rupsje van een vlinder, maar het middel ter ver delging kan niet zonder meer worden aan gegeven. Daarvoor dient nader onderzoek plaats te hebben. Wanneer alleen aan de knollen beschadiging optreedt zal bestrij ding niet mogelijk zijn. Raadpleeg de rayon- STEMMEN VAN LEZERS (Buiten verantw. van de Redactie) Geachte Redactie, Ondergetekende verzoekt beleefd opname van het volgende stukje in Uw blad. NAASTENLIEFDE Sinds de kinderen van de Algemene Kleu terschool in de zandbak spelen, bevonden zich een zestal kleuters, die te jong zijn, voor de school, aan de andere zijde van het hek met een emmertje of een schepje. Goed hartig stond de onderwijzeres toe dat de peuters bij de andere kinderen in de zand bak speelden. Dit ging een poosje goed, assistent van de Landbouwvoorlichtings- dienst, die gratis advies geeft. N.N. Ik ben 48 jaar, ben tot mijn 42 jaar verplicht verzekerd geweest, en ben toen zelfstandig geworden, dus heb ik 6 jaar vrijwillig geplakt met zegels van 60 ct. Nu weet ik ook wel dat ik vrijwillig ook met zegels kan volstaan van 25 cent. Maar als ik nu de leeftijd van 65 jaar mag be reiken, trek ik dan meer ouderdomsrente als ik zegels van 60 cent plak, of van 25 cent. Voor Uw geval is het inderdaad van be lang, dat U tot uw 65e jaar zegels van 0.60 blijft plakken. Uw evt. toekomstige ouderdomsrente zal dus hoger zijn bij het plakken van 0.60 inplaats van 0.25 per week. Voor het juist bedrag kunt U zich wenden tot de Raad van Arbeid in uw provincie doch dient u op te geven de datum van ingang van het plakken. N.v.d.M. Hoe moet een was-hars ont haring aan het gelaat worden toegepast of weet u een ander middel dat thuis gedaan kan worden. Ik kan niet uit huis om het electrisch te laten doen. Antwoord-Sc. Helaas is was-ontharing evenals de electrische ontharing een behan deling die men eigenlijk niet bij zichzelf ktfn toepassen: niet alleen omdat het moeilijk is om bij zichzelf handgrepen toe te passen, maar ook omdat samenstelling en graad van verhitting bij de was-ontharing zo nauw luisteren, dat alleen iemand die speciaal in de schoonheidszorg is opgeleid zoiets kan ondernemen zonder kans op ongelukken. Be werken met het epileerpincet (niet scheren) zal daarom naar wij veronderstellen met het enige middel zijn wat voor u in aanmerking komt, al is deze behandeling jammergenoeg niet afdoende. C.S. Waarmee kan men het beste sinaasappelvlekken uit stof verwijderen. Antwoord-S. De vlekken met natrium- perboraat te betten en er kokend water over heen te gieten. A.R. Wat zijn nu eigenlijk precies geschenkkaarten Antwoord-V. U zult hiermee waar schijnlijk bedoelen de geschenkkaarten, die door de Rijkspostspaarbank worden uitge geven om bij geboorten, verjaardagen e.d. gemakkelijk een spaarbankinleg ten geschen ke te kunnen geven. Deze zijn verkijgbaar in de waarden van een gulden en een rijks daalder, bij alle postinrichtingen en op het platteland ook bij de bestellers. De kaarten kunnen niet tegen contant geld worden in gewisseld. Het bedrag kan alleen op een bestaand of een nieuw boekje bijgeschreven. G.A. mijn gehuurde woning met tuin is mij per 1 Mei 1951 opgezegd. Ik heb zelf een woning, maar daar kan ik niet in, hoe wel ik mijn huurders ook tegen 1 Mei 1951 heb opgezegd. De woningcommissie heeft noch voor die man noch voor mij 'n woning, zodat wij noodgedwongen blijven zitten. Nu bebouwt de zoon van de huiseigenaar mijn tuin. Hij is namelijk degene, die in de door mij gehuurde woning zou trekken. Van ge meentewege is deze woning hem eciitsr nog niet toegewezen. Wie heeft nu recht op het gebruik van de tuin 7 Antwoord-Z. Als de woning nog niet aan de nieuwe huurder is toegewezen, komt het ons onwaarschijnlijk voor, dat B. en W. hem al de beschikking over de tuin hebben gegeven. Ten gemeentehuize zal men U daarover kunnen inlichten. W.M. Zijn er gemeenten in Nederland, waar geen woningnood heerst en dus zonder moeite een woning kan worden gehuurd 7 Antwoord-Z. Voor zover ons bekend, is er geen gemeentebestuur, waar men niet met een zekere mate al is die nog zo gering van woningnood te kampen heeft. In een bepaalde gemeente zal het II iets gemakkelijker kunnen gelukken. Maar over al zijn de wachtlijsten vrij lang, in sommige zeer lang en de woningen weinige. De mi nister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft onlangs medegedeeld, dat de bestaande toestand nog tot 1965 zal voortduren. P.S.K. Ik ben geboren in September 1931 en moet in het najaar opkomen in militaire dienst. Ik doe nu eindexamen H.B.S. en wil met September gaan studeren. Kan ik uitstel van dienst verkrijgen 7 Is het beter zich zo snel mogelijk te laten inschrij ven 7 Antwoord-Z. Alleen diegenen die voor hun 19e jaar aan een instelling van Hoger Onderwijs waren ingeschreven, kunnen hun studies voortzetten en uitstel van eerste opkomst verkrijgen. Voor U geldt deze re geling niet. Gaat U echter medicijnen of tandheelkunde studeren, dan kunt U nor maal de studie aanvangen, tijdens welke U in de vacanties enkele malen zult worden opgeroepen. De aanvraag voor uitstel van eerste opkomst dient te geschieden via de burgemeester van de plaats van inschrijving. doch enige lieden, die mogelijk wel een gulden of meer per jaar voor de school bij dragen, en dus zeker medezeggingschap hebben, wezen het bestuur en onderwijze res op deze illegale leerlingen. Tot mijn verbazing bleken zelfs „Moeders" bij dit gericht betrokken te zijn. En dus moest het zestal peuters de deur gewezen wor den, die bedroefd naar huis gingen, ook het jongetje, dat juist uit dankbaarheid voor het spelen in de zandbak, een grote bos bloemen had meegenomen. Wat voor een duistere ziel mag er toch huizen in deze aanklagers Mevr. Reder, Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2