WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Vloot-Manoeuvres Raadsverslag Poortvliet WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Regering is bereid om Unie prijs te geven Indonesiërs infiltreren op Nieuw Guinea Speciale reportage van de Symboliek in de vloot-manoeuvres Ook hier nog BRANDWEER en WONINGPROBLEMEN Maar er komen toch wel een paar woningen bij en een paar straten worden verbeterd Trieste cijfers Bedrijfstakken 7e Jaargang No. 31 15 Juni 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Minister Peters mag niet ontevreden zijn over zijn debuut. Hij is er zonder kleer scheuren afgekomen, hetgeen voor een niet gering deel te danken is aan zijn optreden, dat zeer vertrouwenwekkend is. Men kan daar natuurlijk zo'n eerste keer moeilijk veel van zeggen. Hij is nog te kort Minis ter om reeds een definitief oordeel over hem te kunnen vellen. Een groot redenaar zal hij wel nooit worden. Dat is ook geen vereiste, maar de wijze waarop hij zijn be toog opbouwde, was toch van dien aard, dat daaruit bleek, dat hij begrip had voor de vele vragen van de Kamer. Na onze korte beschouwing van verleden week zul len we nu niet meer op al die redevoerin gen ingaan. En we zullen ons dus bepalen tot het antwoord van Minister, dat op meer dan één punt waarlijk interessant was. Het was duidelijk gebleken, dat de Kamer het Unie-Verdrag tussen Nederland en In donesië maar matig kan waarderen, nu men van Indonesische zijde probeert, dit verdrag te vervangen door een normaal vriendschapsverdrag. Zelfs de heer Weiter (k.n.p.), die toch zo principieel heeft ge streden voor het behoud van ons Ko ninkrijk, kan dit verdrag niet meer luchten of zien. In de eerste plaats niet omdat het een schepping is van Min. Van Maarsse- veen, die daardoor aldus de heer Wei ter de verbeelding in ons volk wekte, dat er nog iets van het oude koninkrijk was overgebleven. Dit standpunt is door de oppositie steeds bestreden. En daarom kon het gebeuren, dat de heer Weiter dit maal het standpunt innam, dat men al de R.T.C.-bepalingen maar op de rommelzol der moest gooien. Indonesië voelt die R.T.C.-overeenkomst nu eenmaal als een knellende band. In deze situatie zullen der gelijke banden de landen heus niet dichter bij elkaar brengen. Minister Peters deed zijn best om niet over het verleden te praten. De Regering aanvaardt de consequenties van de souve- reiniteitsoverdracht ten volle, zo zeide hij, maar het was logisch, dat hij niet hele maal kon ontkomen aan de vele vragen over het Unie-Statuut. Het werd uit zijn uitla tingen wel duidelijk, dat ook de regering niet onvoorwaardelijk meer aan de hand having van dit Statuut zal vasthouden. Weliswaar zal zij geen stappen onderne men, doch volgens de Minister heeft deze overeenkomst geen waarde meer, als ook Indonesië daaraan geen positieve betekenis toekent. Dan wordt het voor Nederland moeilijk om op die basis naar een samen werking te streven en zal gezocht moeten worden naar een andere samenwerking op een betere grondslag. 78 NEDERLANDERS VERMOORD! De veiligheid van de Nederlanders in Indonesië laat, aldus Minister Peters, nog steeds veel te wensen over. Sinds de over dracht van de souvereiniteit zijn er reeds 78 Nederlanders het slachtoffer geworden van een laffe aanval. Dat baart de rege ring zorg. Reeds in Januari ondernam zij stappen bij de Indonesische regering om hieraan een einde te maken. Dit baatte echter niet. In Maart jl. werden deze stap pen herhaald. En nog steeds is de toestand verre van bevredigend. Toch heeft onze regering thans de overtuiging gekregen, dat men in Indonesië alles doet om daarin ver betering te brengen. OOK IN NIEUW GUINEA GEEN ROZENGEUR De standpunten inzake Nieuw Guinea bleven onveranderd. Dat was trouwens te verwachten. Minister Peters deed ook geen moeite om iets aan de status van dit ge biedsdeel te veranderen. Hij vertelde daar over echter andere dingen, die duidelijk doen uitkomen, hoe de tactiek van de In donesiërs is om Nieuw Guinea te bemach tigen. Er worden namelijk ongewapende mannen geïnfiltreerd. Zij komen 's nachts aan per prauw, of zij worden als onschul dige emigranten binnen gelaten. Tot nu toe zijn er nog geen gewapende infiltraties geconstateerd. Maar er moet rekening mee worden gehouden, dat dit ook nog wel eens zal geschieden. Politie en militairen zijn echter waakzaam. Een ander punt niet van belang ont bloot is onze verhouding tot Suriname en de Antillen. Immers, met Indonesië pro beren deze gebiedsdelen om zonder revo- lutionnaire pogingen een andere status te verkrijgen. Ook daar wenst men meer zelf standigheid. Dat is een gezond verlangen, temeer, daar dit in normale banen wordt geleid. Op dit moment verkeert men in een over gangstijd en is men doende om zo spoedig mogelijk tot de definitieve vorm te komen. Daarvoor zijn echter veel voorbereidingen nodig. Een ontwerp statuut is reeds aan deze rijksdelen toegezonden, maar na hun advies zal nog veel schriftelijk overleg nodig zijn. De verwachting is echter, dat in begin 1952 een Ronde Tafel Conferentie met de West kan worden gehouden. Dit was de laatste begroting, welke door de Tweede Kamer is goedgekeurd. Rijkelijk laat dus. Enfin, men kan tenminste zeggen, dat de begrotingsbehandeling 1951 in de Ridderzaal heeft plaatsgehad. Nu gaat de Kamer weer verhuizen. Haar oude zaal de vroegere balzaal van de Hollandse gra ven is geheel opgeknapt. Dit was hard nodig, want er was geen voldoende ver gaderruimte voor de heren van honderd Bovendien was de verlichting bijzonder slecht. Midden op de dag moesten de lam pen worden aangestoken, zo weinig zon licht kon de vergaderzaal binnendringen. Dit is nu allemaal veranderd. Op 20 Juni a.s. zal de gerestaureerde zaal in gebruik wor den genomen. Voorzitter Kortenhorst nam in een klein speechje zonder al te veel weemoed afscheid van de Ridderzaal. Het was in deze éénkamer-woning goed toeven, maar men moest zich met alles behelpen. En dat is voor mannen erg moeilijk, zelfs als het Kamerleden zijn... Voor een kort bezoek aan ons land is hedenochtend Miss Margerett Truman met de nachtboot uit Engeland in Hoek van Holland gearriveerd. Zij werd verwelkomd door de Amerikaanse Ambassadeur in Den Haag Mr. Selden Chapin Gedurende enige dagen heeft het silhouet van het Franse onderzeeboot-moederschip Gustav Zedé de kim getekend voor de opvarenden van die oorlogschepen, die op traden als beschermers van het „convooi koopvaardijschepenDie koopvaardijsche pen waren er niet, doch de Gustav Zedé nam hun plaats en positie in. Zo was die Gustav Zedé dus lange tijd in leterlijke zin het centrum van de oefeningen. De ge zamenlijke vloten der landen van het At lantisch pact spanden zich in om dat schip te beschermen tegen aanvallen van onder zeeboten, vliegtuigen en motortorpedoboten. Wanneer men de geschiedenis van de Gustav Zedé kent, werpt het feit, dat juist dit schip door een internationale zeemacht beschermd werd, een bijzonder accent op deze manoeuvre. De Gustav Zedé is im mers niet altijd een Frans schip geweest, het is oorlogsbuit, verworven op de Duit sers. Er varen in de Franse marine meer ex-Duitse schepen en ook enige Italiaanse. Zo gezien, neemt de Zedé dus geen bij zondere plaats in. Neen, het gaat juist om de Duitse geschiedenis van dit vaartuig: het vormt namelijk het eerste symptoom van de agressieve geest van Hitiers derde rijk, van het terzijde stellen van het ver drag van Versailles. Daarbij was bepaald, dat de Duitsers geen zware slagschepen en geen onderzeeboten mochten hebben. In 1935 besloot het Hitlerregime evenwel toch tot de aanbouw van onderzeeërs over te gaan en toen werden ook de plannen voor het onderzeebootmoederschip Saar (thans G. Zedé) ontwikkeld. Hoewel de eerste toen gebouwde Duitse onderzeeboten klein wa ren en officieel aangeduid werden als slechts geschikt voor het patrouilleren in kustwateren, een defensieve taak dus, ver legde de bouw van de Saar het accent van het gehele Duitse plan naar het offen sieve terrein. Met de steun van een speciaal gebouwd en goed uitgerust voorraad- en reparatieschip konden immers die kleine on derzeeboten ver de Oceaan opgestuurd wor den om daar de geallieerde aanvoerlijnen te ondergraven. Die mogelijkheden en die opzet konden in 1935 even duidelijk gezien worden als zij nu achteraf kunnen worden gerecon strueerd, maar de Westerse wereld deed destijds niets, om die oorlogszuchtige plan nen tegen te gaan. Een paar jaar later bouwde Duitsland meer onderzeebootmoe derschepen. Die zijn alle ondergegaan, maar de Saar heeft door een speling van het lot alle slagen overleefd en fungeert nu als schijnconvooi, dat door geallieerde schepen beschermd wordt. Thans heeft het wel een duidelijk defensieve taak en de samenwerkende Atlantische landen span nen zich in, een zo hoog mogelijke graad van paraatheid ter zee te bereiken. In plaats van de weinig geinteresseerde houding te genover de Duitse herbewapeningspogingen van 1935 doorklieft thans een samenstel van oorlogsbodems van vijf verschillende naties in eendrachtige samenwerking de golven, beter gezegd de liefelijke golfjes, van het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan ten bewijze van de geheel andere geest die thans de houding tegenover mo gelijke aanvallers tekent. 6 Juni. Er is nog een 2e symbolische zijde aan deze marinemanoeuvres, die dit jaar onder Frans opperbevel staan. Het plan voor de oefeningen was door de Franse admiraliteit met fantasie en vaardigheid gemaakt. Het zijn oefeningen geweest, die in korte tijd ongeveer alle mogelijkheden van het gebruik van zeestrijdkrachten opnamen. De laatste fase van deze spiegelgevechten was de be scherming van een grootscheepse landing. Die landing werd in werkelijkheid niet uit gevoerd, alleen was voor de Franse ku^t een gebied afgebakend waarbinnen de lan- dingsvloot naar het strand zou varen. Dat gebied moest door de bovenwaterstrijd krachten verdedigd worden tegen alle mo gelijke aanvallen onder, op en boven de zeespiegel. Voor deze slotfase van de oefe ningen was hetzelfde terrein gekozen waar op zeven jaar geleden, op 6 Juni 1944 een reusachtige geallieerde vloot de eerste stormloop uitvoerde tegen het door Duits land beheerste vasteland, de Noordkust van Normandië. Weer op de zesde Juni ver scheen dit jaar voor dezelfde kust een ge allieerde vloot die het is in deze ma noeuvres bewezen thans reeds dezelfde graad van geoefendheid en samenwerking heeft bereikt als tijdens Wereldoorlog II eerst in het derde of vierde jaar van de strijd werkelijkheid werd. Er staat een aan valler nu wel iets anders te wachten dan de verwarde tegenstand van 1940 1) Nederland, Engeland, Frankrijk, De nemarken en Noorwegen. Vrijdag 8 Juni des avonds om 7 uur vergaderde de voltallige Poortvlietse ge meenteraad. Na opening op de gebruikelijke wijze door burgemeester van Oeveren werden de notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen was een afschrift van het K. B„ waarin werd meegedeeld, dat de burgemeester voor de komende zittingspe riode is herbenoemd. Beëdiging vond plaats op 30 Mei te Middelburg. Weth. Krijger filiciteert de voorzitter met deze herbenoeming. Zeer waarschijnlijk zal deze zittingsperiode niet lang duren, aldus spreker (December 1951 is burge meester van Oeveren pensioengerechtigd) en hoopt dat U Uw taak in goede gezond heid mag volbrengen. De voorzitter dankte voor deze woor den, hoopt wederkerig dat de goede ver standhouding onderling zo mag blijven tot zegen voor de gemeente. Goedkeuring is verkregen op de gewij zigde politieverordening (artikel fietsen on beheerd laten staan, enz.). Ook de kampeerverordening is goedge keurd evenals het besluit om tot de ge meenschappelijke schooltandverzorging toe te treden. Er is procesverbaal van kasopname van 20 Maart en 4 Mei, die beiden voor ken nisgeving worden aangenomen. Door een nieuwe salarisregeling voor de wethouders heeft Ged. Staten besloten dit voor Poortvliet op 330.te brengen en heeft hierdoor dus geen rekening gehouden met de wens van de wethouders om maar liever niet voor die verhoging in aanmer king te komen. Enige verhogingsbesluiten ingevolge de diverse loonronden zijn goedgekeurd. Op het verzoek van de Raad om een geldlening te mogen aangaan voor brand weer-materiaal, inzonderheid dan een trek ker, vraagt Ged. Staten om dan ook ten spoedigste de gem. begroting 1951 te wij zigen. Ter goedkeuring moet aan G. S. worden overgelegd een volledige specifi catie van de aan te schaffen materialen, prijs, enz. plus een verklaring van de brandweerinspectie. Daar is bij de Inspectie om gevraagd, maar die schrijft dat er nog meer nodig is, omdat bijv. de slangen en koppelingen van diverse maten zijn en het aanschaffen van uniforme materialen daarom noodza kelijk geacht moet worden. Het voertuig, dat het gemeentebestuur van zins was aan te kopen om als brandweerspuittrekker te laten fungeren, bevalt die inspectie ook al niet. Dat voertuig voldoet niet aan de eisen, schrijven ze en ze kunnen daaraan hun goedkeuring niet hechten. De voorzitter zegt, dat onmiddellijk aan de brandweerinspectie is geantwoord, dat de gemeente bereid is de gewenste ma terialen (koppelingen, e.d.) aan te kopen, dat het haar ook bekend is, dat er nog enige wijzigingen moeten worden aange bracht aan het te kopen voertuig, eer het een goede brandweertrekker is met ver voersmogelijkheden voor de manschappen, maar dat het haar dan toch wel voldoende lijkt. Daarop is er persoonlijk iemand van de inspectie geweest, die niet alleen kwam om de trekker te bekijken maar voor algehele reorganisatie van de brandweer. Die mijn heer gaf in overweging een 2e hands trek ker elders te kopen, die aan redelijke eisen voldoet volgens voorgeschreven model en 7500,kost. Maar daar kunnen we niet aan beginnen, heeft de voorzitter de man geantwoord. De laatste vond, dat het ma teriaal niet overzichtelijk op de wagen ge borgen kon worden. Maar de Inspecteur zal zelf ook nog wel komen. De voorzit ter zegt evenwel, dat hij er niet voor voelt om iets anders te nemen, dan de in deze gemeente staande trekker. De andere leden zijn het daarmee eens. De voorzitter vermoedt wel, dat de brand weerinspectie aan Ged. Staten zal schrij ven, dat het volgens hun idee moet en niet anders. Zolang de inspecteur evenwel niet is geweest kan men moeilijk iets besluiten, waarom de voorzitter voorstelt deze kwestie nog aan te houden. Dhr. van Houdt is er van overtuigd, dat het uiteindelijk toch wel weer meer zal kosten. Dat denkt de voorzitter ook wel, want de mijnheer van de inspectie had het er ook over om het brandweerpersoneel een vast salaris per jaar te geven, ja ook voor oefening een vergoeding. En het mooiste hiervan is, aldus de voorzitter, dat dit ver zoek door een van de eigen mensen gedaan moet zijn. Immers, de voorzitter antwoord de hierop dat het hier steeds vrijwillig wordt gedaan en dan een sigaar en ver versing wordt aangeboden, waarmee de zaak is afgedaan, maar toen kwam de aap uit de mouw, dat het door eigen men sen is gevraagd. Ook deugt de alarmering niet is gezegd en het aanbrengen van een sirene is noodzakelijk volgens de inspectie. Uiteindelijk wordt het voorstel van de burgemeester om het vooralsnog aan te hou den z.h.st. aangenomen. Ged. Staten hebben goedkeuring verleend voor de aankoop grond van de fam. v. Dijke, maar hebben hierop toch nog een aanmerking in verband met het reeds eer der geprojecteerde uitbreidingsplan. De voorzitter acht het noodzakelijk een en an der eerst met dhr. Wesselo te bespreken. Misschien dat het noodwoninkje daar op den duur zal moeten verdwijnen, omdat de bocht van de weg daar volgens het uit breidingsplan dwars door is geprojecteerd. Intussen zal men daar in deze tijd van woningnood nog niet zo spoedig toe over gaan. Van de Min. van Onderwijs, K. en W. een schrijven, inzake het Kon. Besluit, waarin het beroepschrift van de vml. onder wijzer Steketee ongegrond is verklaard. Rapport van de Schoolartsendienst 1950 wordt voor kennisgeving aangenomen. Op de Openb. l.s. zijn 125 leerlingen onder zocht. De alg. lich. toestand van 62 was goed, 14 matig, afwijking van het gezicht was bij 17 geconstateerd. Er waren er slechts 26 met een goed gebit, 38 met een matig en 18 met slechtetanden. Opge merkt werd voorts dat de banken er 30 jaar oud zijn, versleten en het lokaal ver veloos is. Maar dat is al veranderd. In de chr. school zijn 93 leerlingen onder zocht, waarvan bij 36 de lich. toestand goed was. Een goed gebit 19, matig 18, slecht 8. Er is een brief van de Ver. van Ned. Gemeenten om het 100-jarig bestaan van de gemeentewet op 6 Juli a.s. in een open bare raadsvergadering te herdenken. De voorzitter vraagt of de raadsleden hier voor voelen, daar het geen verplichting is. Dat blijkt bij het merendeel het geval te zijn, zodat een openbare vergadering zal worden uitgeschreven. Aan de instructie van de gemeente-ge neesheer moet ook nog iets worden ver anderd en toegevoegd schrijft Ged. Sta ten. Nou, dat is geen bezwaar voor de Raad. Wel zijn er enige bezwaren tegen verho ging van het legesgeld voor de Raadsleden. Het Prov. Bestuur heeft enige wijzigingen gebracht in de richtlijnen daaromtrent en nu mag een Poortvliets raadslid, inplaats van 3,maximaal 5,voor een vergade ring incasseren. Dhr. v. Houdt vindt dat niet nodig. Er wordt nogal eens 's avonds vergaderd en men verlet er niet mee. Hij is er in de hui dige tijdsomstandigheden tegenstander van Hij stelt voor deze verhoging niet te ac cepteren en dhr. van Ast steunt dit voor stel. Bij stemming over het voorstel van B. en W. om dit wel aan te nemen zijn alleen de heren van Houdt en van Ast tegen. Ged. Staten gaan niet accoord met het verzoek van de Raad om de bestaande gem. effecten te verkopen en van het geld straten te vernieuwen of te herstellen. Daar komt niks van in, zeggen ze in Middel burg. De rente hiervan moet immers alleen voor onderhoud worden aangewend. Ja, het was wel verwacht door de Raad en nu zal men het moeten zoeken in de kap. dienst om toch aan dat geld te komen. VERBETERING Besproken wordt dan de verbetering van de straat voor het gemeentehuis naar de Smitstraat. De heer Knuist heeft hiernaar ingeschreven voor f 1.40 per meter, waar voor hij de bestaande keien moet uitbre ken, vervoeren, sorteren, herstraten of met nieuwe klinker bestraten. Het kost totaal 6400,Zandaankoop is voor rekening van de gemeente. De districtsopzichter had 1.70 begroot inclusief zand. De voorzitter wijst er op, dat men door vroege aankoop van de klinker nog een financieel voordeeltje heeft van een 400,Dit ook door medewerking van dhr. Knuist. Voorgesteld wordt dan ook door B. en W. om de verbetering van eerder genoemde straten aan dhr. Knuist te gunnen. Niemand is daartegen. Dan zal het verkeer moeten worden om gelegd ofwel het 1-richtingsverkeer worden opgeheven. B. en W. krijgen machtiging van de Raad om het overschot oud-mate riaal te gebruiken voor verbetering van de Paasdijkstraat en eveneens machtiging om binnekort de Paasdijk te verbeteren. ONBEWOONBAAR Flet Wederopbouwbureau te Middelburg heeft een klacht ontvangen van de Land- arbeidersbond te Scherpenisse en vraagt naar aanleiding daarvan de woning van D. Vroegop aan de Mallandse dijk onbe woonbaar te verklaren. De voorzitter zegt, dat deze inderdaad zeer slecht is Dhr. Vroegop merkt op, dat de vorige bewoner er weer wel in terug wil. Daar neemt de voorzitter nota van, die aan voert dat men in deze tijd zomaar geen woning onbewoonbaar kan verklaren, maar wanneer de Raad het niet doet, het via Volksgezondheid binnen 3 maanden toch gebeurt. Een andere woning is er echter voor hem niet. Toch stellen B. en W. voor genoemde woning onbewoonbaar te ver klaren, waarmee de Raad accoord gaat. NOGMAALS BRANDWEER Er is ook een voorstel van Tholen om te komen tot een gemeenschappelijke brand weerregeling tussen Tholen, Poortvliet en Oud-Vossemeer. Dit komt hierop neer, dat het Poortvliet jaarlijks 554.68 zou kos ten met bovendien voor het gebruik van de slangen 5 cent per meter per uur. Hier op is door het dag. bestuur geantwoord, dat Poortvliet nu goed in de materialen zit en er niet voor voelt. Zij stelt dan ook voor 'hierop niet in te gaan. De Raads leden staan zonder uitzondering achter B. W. en zien er meer nut in voor Tholen zelf om de eigen exploitatie te drukken. Bovendien moet men toch het eigen ma teriaal in stand houden. Nee, dat doen we maar niet besluit de Raad. Een schrijven van de Min. v. Wederop bouw, dat de huur voor de nieuwe wo ningen in de Smitstraat en die in de Stoofstraat met 5 cent per week moeten worden verhoogd, tot resp. 4.55 en 4.70. Daar is geen bezwaar tegen. WONINGBOUW De gemeente heeft nog een woningtoe wijzing 1950 voor 2 huizen. Om deze te kunnen bouwen, is het echter nodig, dat verklaard wordt door de gemeente, dat ze of in koop of huurkoop worden overge daan. Goedkeuring zal dan worden ont vangen en dan kunnen ze ook worden aanbesteed. Er is vanzelf al een berekening gemaakt en na aftrek van de rijkspremie zal zo'n woning voor de gemeente niet meer dan 7000.kosten. Er zal een annuïteits lening worden aangegaan. De gemeenteraad gaat er mee accoord dat B. en W. de nodige stappen doen om tot uitvoering te komen. Met een uitgebreide begrotingswijziging 1950 gaat de Raad ook zonder meer ac coord. Van aankoop grond van dhr. Breure is niets gekomen, deelt de voorzitter mede. RONDVRAAG Dhr. van Houdt merkt op ,dat ongeveer een jaar geleden sprake is geweest een bank te plaatsen voor de bejaarde per sonen. Komt daar nog iets van De voor zitter antwoordt dat die bank alleen nog geverfd moet worden en dan klaar is. Waar komt die bank? vraagt dhr. v. Houdt. In de Smidstaraat voor de kolenschuur, antwoordt de voorzitter. Er wordt dan nog even gedebatteerd over een andere plaats, maar de eerstgenoemde blijkt toch wel het meest geschikt. Dhr. de Graaf vraagt nog een put te dempen op Strijenham, dat er overigens uit stekend bijligt. Dhr. van Ast vraagt of er nog een mo des is om een premie te bemachtigen voor de bouw van een schuur (herbouwplicht). De voorzitter antwoordt, dat hij zich het beste met de districtsopzichter in verbin- binding kan stellen. Daarna sluiting met dankgebed. Blijkens een overzicht van het Ministerie van Sociale Zaken over het verloop der werkloosheid ontstond er zoals gewoonlijk een verbetering in het voorjaar. Op het einde van het eerste kwartaal waren er 16.680 minder mannelijke werklozen dan in het begin, toen het totale aantal 102.889 bedroeg. Er waren op het einde van dit kwartaal minder werklozen dan op dezelfde tijd in het vorige jaar. De reden hiervan is wel de sinds medio 1950 toegenomen bedrijvigheid ten gevolge van de internationale toestand. Verwacht wordt een nog verdere daling. Dit voor zover het het algemene beeld betreft in Nederland. Is het algemene beeld dus gunstig, ook voor zover het de provincie Zeeland be treft, gaat het met de werkloosheid vrij goed. Daar was de gemiddelde werkloosheid 20 per 1000 inwoners, tegenover Drente 64. Maar wanneer we nog meer in details treden en onze eigen omgeving gaan ver gelijken met dat gemiddelde in Zeeland, wordt het veel ongunstiger. In dit overzicht nl. staat Tholen en St. Filipsland geboekt als het gebied met de grootste werkloosheid in Zeeland, nl. met 45 per 1000 beroepsbeoefenaren. Wanneer men de activiteit op heden in de landbouw ziet, lijkt dat onwaarschijnlijk en ongetwijfeld is het momenteel wel wat gunstiger. Maar dat is over het algemeen van korten duur. Want deze trieste cijfers liegen niet. Trieste cijfers, die het vraag stuk van intensivering, industrialisering en emigratie opnieuw in de belangstelling plaat sen. Een zeer moeilijk vraagstuk. In het kort geven we ook nog een over zicht van het werk, vraag en aanbod in enige bedrijfstakken gedurende het eerste kwartaal. Het aantal werkloze schilders bleef hoog. Naar vakbekwame stucadoors en timmer lieden was grote vraag evenals naar meubelmakers en stoffeerders. Enige knopenfabrieken ontsloegen perso neel wegens grondstoffengebrek. Ook was er gebrek aan grondstoffen voor metsel- stenenen, cement en betonijzer. In de metaal nijverheid bestaat nog steeds grote behoefte aan geschoold personeel (draaiers, f raisers, gereedschapmakers, enz.) In de sigaren industrie heerst een algemene slapte. De landbouw had te kampen met slecht weer. Het aanbod van vertegenwoordigers en verkoopsters overtrof nog steeds de vraag. De vraag naar kantoorpersoneel nam wat toe en de grootste behoeften hierin bestaat in jeugdige administratie krachten tot circa 25 jaar met een goede opleiding, zoals steno typisten en bekwame boekhouders (sters).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1