Het Parlementaire Overzicht Commentaar Raadsverslag St. Maartensdijk Drukke dagen voor de Tweede Kamer Tal van wetsontwerpen behandeld LICHT, en WONING NOOD' Parkeerheffing op Donderdag? duren voort Het werd tijd 7e Jaargang No. 29 1 Juni 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen In Finsterwolde wordt de ge meenteraad naar huisgestuurd. Dat is geen alledaagse zaak. Een raad, die toch aan het hoofd van de Ge meente staat en die door de burgers wordt gekozen, moet het wel heel bont maken wil dat gebeuren. Met dergelijk maatregelen staat de de mocratie op het spel. Voor het be houd daarvan hebben we pas vijf jaren lang gevochten en we zullen alles moeten doen om haar als een kostbaar kleinood te bewaren. Men moet eerst de dictatuur hebben mee gemaakt om de waarde van de democratie te beseffen. Maar in Finsterwolde werd juist de dictatuur uitgevoerd, ook al kwam de raad van deze plaats op democratische wijze tot stand. De communisten hadden daar nl. de overhand. Zij waren met zes man in de meerder heid tegen vijf van andere partijen. Dat betekende, dat alle wethouders trouwe Stalinisten waren. Dit feit op zichzelf zou nimmer aanleiding mo gen zijn om deze raad uit zijn functie te ontzetten. Dat mag volgens de grondwet alleen maar als de huis houding der gemeente grovelijk wordt verwaarloosd. Nu, daarvoor waren bewijzen te over. O zeker, de begroting klopte voortreffelijk. Daar was geen speld tussen te krijgen. Maar de communisten maakten een andere fout, die volkomen in strijd is met een behoorlijk bestuur. Zij behartigden niet het belang van alle inwoners van de gemeente, maar alleen die van hun partijgenoten. Was men geen communist, dan kreeg men niets gedaan. Een on houdbare toestand, want in wezen was dit een methode om de gewe tensvrijheid van de burger geweld aan te doen door hem te nopen toe te treden tot de communistische par tij. In de politiek kan men veel be zwaren tegen elkander hebben en deze worden ronduit uitgesproken. Maar als het er op aan komt, heb ben alle partijen uitgezonderd de c.p.n. één ding gemeen: zij vech ten voor het behoud van de demo cratie. Dit is een basis waarop men steeds met elkaar kan praten. Zo'n raad naar huis sturen, kan natuurlijk niet zo maar. Daarvoor is een wet nodig. Die werd dezer dagen door de Tweede Kamer behandeld. Het was de bedoeling van dit ontwerp om het bestuur over de gemeente op te dragen aan de huidige burge meester, de heer Tuin, die dan voor taan regeringscommissaris zal heten. Er was nog even de gedachte ge opperd om toch nog een soort ge meenteraad te vormen, bestaande uit de goedwillende elementen? Een Raad dus zonder communisten. Het was een gedachte, die echter spoe dig werd verworpen, omdat men ervan uitging, dat de bewoners van Finsterwolde moeten gaan hunkeren naar een normale bestuursvorm. Zij zouden veel te gauw gaan denken, dat het met zo'n nood-Raad ook wel zou kunnen. Over het debat kunnen we kort zijn. Zonder aarzeling stel den de partijen zich achter Min. Van Maarseveen. De communisten be streden het ontwerp zeer fel. Inter rupties waren niet van de lucht. Een drama werd het echter niet. Daar voor was de Minister te kalm. Ver der bleek, dat de socialistische afge vaardigde Scheps nog welbespraak- ter was dan verschillende communi- tische afgevaardigden, zoals bijv. de heer Gortzak, die werkelijk met stomheid werden geslagen toen het oratorische vuurwerk op hen werd afgestoken. Een meesterstukje, zoals men slec'hts zelden in de Kamer hoort. Het zijn overigens drukke dagen voor de Tweede Kamer. Vroeger bestond de goede gewoonte om na het Kerstreces geen avondvergade ringen te houden. Het programma werd dan steeds overdag afgewerkt. Daarvan is thans geen sprake. Dins dags- en Donderdagsavonds ziet men de lichten van de Ridderzaal op het Binnenhof branden. Teveel licht echter voor de weinige afge vaardigden, die dan aanwezig ple gen te zijn. Dat is een van de schaduwzijden van een avondverga dering. Moeizaam sleepte de Kamer zich zodoende door de wet ter regeling van het vervoer van goede ren per vrachtauto. Dit was een heel oud beestje. Reeds op 31 October 1947 was deze wet ingediend door de toenmalige Minister Vos. Alle socialisatie-gedachten zijn er echter sindsdien uitgebannen. Men hield uiteindelijk een ontwerp over, waar in geregeld werd, dat het vracht- autovervoer aan een vergunning zal worden onderworpen, die zal wor den verleend door een commissie. Zo'n vergunning is echter slechts 10 jaren geldig en men krijgt die alleen maar als men voldoet aan verschillende eisen, zoals vakbe kwaamheid en credietwaardigheid. Twee punten kwamen in dit debat sterk naar voren. Ten eerste de positie van de Spoorwegen ten aan zien van het wegvervoer en ten tweede de termijn van de vergun ning. Wat dit eerste betreft, liet Minister Wemmers, die voor de eerste maal zo'n groot ontwerp ver dedigde, een klaar geluid horen. De Spoorwegen zullen niet mogen ver voeren op die verbindingen waar particulier vervoer is. Zo definitief is het nog nooit van de kant der Regering gesteld. De Kamer, die altijd aandrong op een billijke rege ling, kon hiermede wel genoegen nemen. Eindelijk zal het dus uit zijn met deze in wezen oneerlijke con currentie. Want welke particulier kan tegen de Spoorwegen (in wezen de Overheid) op? De termijn van de vergunning heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Ieder Kamerlid was het erover eens, dat dit vervoer eindelijk eens geordend moet wor den. Volgens de Minister kan dat het beste gebeuren als men ook o.a. de gelegenheid krijgt om na verloop van tijd de vergunning in te trek ken. Anderen vonden dat onbillijk, omdat de ondernemer dan ook nooit weet waaraan hij toe is. Zij wilden een vergunning voor onbepaalde termijn. Vooral de heer Algera(a.r.) was hiervan een voorstander, maar zijn amendement werd verworpen. Er werd een redelijke tussenoplos sing gevonden. Een vergunning zal niet verlengd kunnen worden als het algemeen vervoersbelang dit eist of als de vervoerder zijn vervoersplicht niet nakomt. Als men eenmaal een vergunning heeft, moet men nl. ook vervoeren. In deze twee gevallen kan de Minister ook een vergunning weigeren. Het derde grote debat betrof de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine. Deze debat ten staan van oudsher in het middel punt van de belangstelling. De mili taire specialisten in de Kamer zijn meestal niet de slechtste Kamerleden. En het is een materie, die het volk zeer interesseert. Verleden jaar kon den de vele belangstellenden getuige zijn van de felle critiek op de toen malige Minister van Oorlog en Marine, Schokking. Daarna heeft men 's Jacob gehad, die een paar maanden later werd opgevolgd door de heer Staf. Eindelijk eens een bewindsman, die met vol vertrouwen door de Kamer wordt begroep. Deze oud-directeur Generaal voor de Landbouw is een groot organisator, een man, die weet wat hij wil. Daar om kon het gebeuren, dat de Kamer nu eindelijk eens kon praten over een defensieplan, dat zich uitstrekt over vier jaren. Zo verheugd was de Kamer, dat het debat bijna geen einde nam. Enige dagen waren daar voor nodig. Critiek was er toch, maar deze lag op een heel ander plan dan vorige jaren. Nu ging het om verwachtingen, die niet geheel werden vervuld. En in het verleden mopperde men, dat er niets gebeur de. Dat is een heel verschil. Een onontkoombaar gevolg was echter, dat het debat minder interessant was dan bij vorige gelegenheden. De grote lijn ontbrak. Te verwonde ren is dat echter niet, want de Kamer telt maar een enkel lid, dat nu precies met militaire zaken op de hoogte is. Dit is een moeilijk vak. En nog moeilijker is het, dat wij daarbij sterk afhankelijk zijn van tal van internationale factoren. Door ons toetreden tot het Noord-Atlan tisch Pact zijn we geen baas meer in eigen huis. Voor de vrijheid zal men dit echter moeten over hebben. Maar een ieder zal begrijpen, dat dit ook gevolgen met zich mede brengt, daarover is tijdens de behandeling van deze begroting druk gesproken. Er is alle reden toe om daarop vol gende week nog even in het kort terug te komen. (Nadruk verboden) Woensdag 30 Mei werden de kanalen en sluizen voor de nieuwe kanalen- verbinding in Friesland en Groningen officieel in gebruik genomen. Hiertoe behoren o.a. de nieuwe sluizen in Harlingen en Lemmer. Opname van de nieuwe sluis te Lemmer met over de sluis een brug voor de verkeersweg LemmerHeerenveen. De sluis zal heten „Prinses Margrietsluis". Vrijdag 25 Mei werd een voltallige open bare raadsvergadering gehouden te St. Maartensdijk. Na opening en goedkeuring der notulen werden de ingekomen stukken behandeld. Allereerst waren daar verschil lende door Ged. Staten goedgekeurde raads besluiten, zoals verhuur gymnastieklokaal aan de pl. g.v., wijziging reglement W.A., idem verordening heffing vergunningsrecht, idem uitkeringsverhogingsbesluit 1950 en de rekening 1947. Er was ook een verslag van het Cen traal Bur. voor Verificatie over gehouden kascontrole en het verslag onderzoek door de schoolartsendienst. Uit dit laatste bleek, dat het resultaat van het onderzoek op de kleuterschool een zeer bevredigende uit komst bracht. De lagere school ziet er keu rig uit, alleen een speelterrein ontbreekt nog. Voorts wordt besproken het schrijven van de Vereniging van Ned. Gemeenten, waar in wordt meegedeeld, dat op 5 Juli a.s. het feit wordt herdacht, dat de gemeente wet een eeuw geleden tot stand is geko men. Voorgesteld wordt hiertoe de raads leden bijeen te roepen, terwijl er op wordt gewezen, dat minister van Maarsseveen een radiotoespraak zal houden, waarop de voorzitter van bovengenoemde vereniging, mr. Oud, zal antwoorden. De voorzitter zegt, dat tijdens een bij eenkomst te Middelburg is voorgesteld om geen openbare vergadering te houden, maar voor die bijeenkomst ook het andere ge meente-personeel uit te nodigen. Besloten wordt op voorstel van de burgemeester hier een openbare vergadering te houden. In verband met de diverse loonsverho gingen wordt voorgesteld 10J4 verho ging thans in de begroting op te nemen en dienovereenkomstig te wijzigen. Weth. Hage vindt, dat men hierbij te gelijkertijd wel het middel zou moeten aan wijzen, waarop een dergelijke verhoging weer moet worden gevonden. De Min. v. Financiën heeft bericht, dat de gemeente over 1950 nog een uitkering van 852,krijgt. Het Prov. Bestuur heeft nieuwe hono rarium-richtlijnen gemaakt voor de raads leden. In verband hiermede stellen B. en W. voor het per lid van 3,op 5, per vergadering te brengen. De heren Koopman, Geluk en Langejan stemmen hier tegen. De andere 4 heren zijn voor deze verhoging. Goedgevonden wordt het verzoek van de Ver. Ned. Gem. afd. Zeeland tot enige verhoging van de contributie, evenwel met tegenstemming van de heren Koopman, Ge luk en Langejan. De gemeente Bergen op Zoom wijst er op, dat voor opname in een besmettelijke ziekte barak thans 6.50 per dag moet worden gerekend. Van de Min. v. Wederopbouw dat de huur voor nieuwe woningen naar boven moet worden afgerond op een vijfvoud. Dit kan hoogstens 4 cent per woning schelen, wat daarom geen bezwaar vormt. In verband met de herstellings- en ver bouwingswerkzaamheden aan de haven wordt de gemeente-begroting 1950 en 1951 gewijzigd. Er komen daarbij nog enkele an dere wijzigingen naar voren, zo ook voor het woningbedrijf 1950. NIET OP DE LANGE BAAN Er is een schrijven ingekomen van de Coöp. Electrische Centrale alhier in ver band met overname door de N.V. P.Z.E.M. Zoals bekend is men hierover al enkele ja ren bezig. Maar die overname vlot niet erg. De bedoeling was, dat de P.Z.E.M. na overname van de Centrale nog een ze ker bedrag op het stroomverbruikstarief zou leggen gedurende enige jaren, om het verlies van de Centrale te compenseren. Aanvankelijk zou de P.Z.E.M. hierop in gaan, maar later is deze instantie daar van teruggekomen. Later zijn er nog be sprekingen geweest en toen is verklaard, dat de Centrale er spoedig van zou horen. Tijdens de laaste besprekingen zou de P. Z.E.M. na overname toch iets op haar veel lagere tarieven leggen, terwijl met een bijdrage van de overheid de zaak geregeld zou kunnen worden. Hierop hoort men evenwel maar niets, waarom thans in bo vengenoemd schrijven wordt verzocht, dat ook het gemeentebestuur eens op uitvoering van de plannen bij Ged. Staten en P.Z.E. M. aandringe. B. en W. stellen voor een dergelijke sug gestie te doen. Dhr. o. d. Brouw vindt dat wel goed, maar vindt het onjuist te zeggen, dat het tarief stukken lager ligt. Dat is wel het geval bij de vastrechtgebruikers, maar bij de kleine gebruikers niet. Dus zouden die er voor opdraaien. Weth. Hage merkt op, dat het hier slechts een zekere drang betreft om eens wat meer op te schieten en er aan te herinneren. Dhr. Langejan kan de houding van het bestuur der Centrale nu niet zo bijster be koren. Er moesten betere stekken zijn ge stoken. Dat vindt ook dhr. Koopman. Hij vraagt wat de P.Z.E.M. zal doen en Ged. Staten wanneer de concessie, die tot en met 1953 loopt, geëindigd is. Zal men straks niet geheel afhankelijk zijn van de P.Z.E.M. en in alles wat zij willen moeten berusten Weh. Hage wijst er op dat de concessie loopt tot 31 Dec. 1953. Maar vanzelf zorgt de P.Z.E.M. er voor, dat ze 1 Januari 1954 kan draaien. Het zou echter zo moeten zijn, dat ze alles, met baten en lasten overnamen. Wanneer Ged. Staten aan deze kwestie niet voldoende aandacht besteden, zijn de leden van de Centrale straks voor de 2e maal de dupe en dat is dan de dank voor de geleverde prestaties. Dat vindt ook dhr. Koopman. Hij wijst er op, dat er vergoeding wordt gegeven voor de mosselparasieten, nou, dit is een soortgelijke kwestie. Die Centrale-„parasiet" zou men ook moeten vergoeden. Weth. Hage wijst er nog eens pp, dat de Centrale het in elk geval niet kan vol houden. Er wordt nu wisselstroom gekocht voor 11 cent, dat na bewerking door de Centrale op 24 cent komt. Na nog enige discussie gaan allen ac- coord met het voorstel van B. en W. en het verzoek van de Centrale om aan de P.Z.E.M. te schrijven. PARKEERTERREINHEFFING Bespreking aanwijzing Markt als parkeer terrein op Donderdag en hiermede verband houdend tarief, is het vijfde punt der agenda. De voorzitter wijst er op, dat instelling van een parkeerheffing nog niet zo een voudig is. Er rijzen aan alle kanten bezwa ren. Én inderdaad kan een dergelijke hef fing te ver gaan. Maar z.i. ligt dat hier toch anders, omdat het maar voor 1 dag in de week is en men het hiervoor geraamde bedrag goed zou kunnen gebruiken, juist voor verbetering van de Markt. De secretaris heeft overal advies inge wonnen en het blijkt, dat men op een nieu we verordening zelden goedkeuring krijgt. De bedoeling is om hier Donderdags voor parkeren op de Markt 0.25 per ge woon voertuig te heffen en 0.35 voor een vrachtwagen. Een gemeente-ambtenaar zou voor inning en controle moeten zorgen en de betrokkene moet vooraf betalen tegen afgifte van een ontvangsbewijs. Bij verzoek om goedkeuring van deze verordening zal men er in elk geval op wijzen, dat de opbrengst van deze heffing het terrein ten goede komt. Dhr. Geluk meent dat de beste oplos sing zal zijn het parkeerterrein te verhu ren aan een terreinhouder. Ook dat is overwogen. Tenslotte worden B. en W. gemachtigd hiervoor een oplossing te zoeken. Uiter aard zal deze heffing dus enkel voor de Donderdag worden ingesteld. Een wijziging van weinig betekenis wordt nog aangebracht in de verordening op de begrafenis en een van nog minder bete kenis op die van het vergunningsrecht. RONDVRAAG De heer Langejan heeft klachten van de schilders gehoord. De schilders ter plaatse zouden gepasseerd zijn voor opknappen woning burgemeester en het schilderen van de schoolbanken. De voorzitter antwoordt hierop, dat het wel gevraagd is aan de schilder, die de beurt had, maar die verklaarde geen tijd te hebben. Hij vindt dergelijke klachten niet bepaald sportief en nu moet hij tot zijn spijt ook wel verklaren, dat men niet altijd vol lof kan zijn over de uitvoerings termijn van opgedragen werk door de ffl. schilders. Dikwijls moest de gemeente lang wachten. Ik had dit laatste niet naar voren gebracht, aldus spreker, als Voornoemde klacht niet in het midden was gebracht. De aannemer van de school heeft de ban ken op zeer voordelige wijze opgeknapt, nl. voor 2.50. En zo goedkoop deden de eigen schilders het niet. Tenslotte moeten we het gemeentebelang in het oog houden. De voorzitter betreurt het tenslotte, dat in zo'n geval geen schriftelijke klachten wor den ingediend. Daar is dhr. Langejan het mee eens. Weth. Bout voegt er ook nog aan toe, dat de gem. opzichter inderdaad dikwijls veel te klagen heeft over het uitstellen van gemeentewerk door de pl. ambachtslieden. Dhr. Koopman vraagt of het waar is, dat door B. en W. een schrijven is gericht aan de Wed. Bazen, dat ze in haar wo ning terug moet keren (is werkzaam als huishoudster)daar anders die woning aan een ander wordt verhuurd. Ook die praatjes blijken uit den boze te zijn, volgens verklaring van de voorzit ter, die wel bij betrokkene is geweest om te vragen wat ze van plan is, maar nim mer een dergelijk „dreigement" heeft geuit. Hij moest tenslotte weten, wat hiermee moest worden gedaan. Dhr. Koopman vraagt of de voorzitter dan bij elk soortgeval ook heeft geïnfor meerd, wanneer bijv. een zoon kwam in wonen. De voorzitter zegt zover hem bekend was wel. Dhr. Koopman vindt met de voorzitter dat ieder er kennis van moet geven, wan neer hij ergens intrekt. Weth. Bout wijst er op, dat de woning commissie in dit alles adviseert. Die com missie vindt dhr. Koopman niet meer dan het vijfde wiel aan de wagen. B. en W. moet het toch doen. Dat gaat de voorzitter wel een beetje te ver, de adviescommissie geeft eerlijk haar mening weer en zo'n advies is waardevol. Daar zegt dhr. Koopman niets van, maar tenslotte zegt een adviserende stem toch De nieuwe aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting 1951 en ver mogensbelasting 1951 zullen ons in leesbare vorm worden aangeboden. Dit werd dezer dagen bekend ge maakt. De ambtelijke taal, voor zo- velen een struikelblok voor volle dig begrip van hetgeen wordt ge vraagd, zal verdwijnen. De belas ting-inspecteur wordt nu een ge woon mens, al zal hij er niet min der geld om vragen. Met deze maatregel wordt een belangrijke verbetering aangebracht in het fiscale apparaat. Reeds lang was het publiek volkomen ver vreemd van de fiscus. Men begreep niets van de aangifte en dus kon de inspectie ook moeilijk verwach ten dat de belastingplichtigen in zicht zouden tonen in het hoe en waarom van de meestal hoge aan slag. Hierdoor werd wantrouwen gewekt en zag men in minister Lieftinck niets anders dan een goo chelaar, die met veel kunst en vliegwerk een groot bedrag incas seerde. Wanneer de nieuwe formulieren aan de verwachtingen voldoen zal men niet alleen het wantrouwen wegnemen maar tevens voor velen een vermindering van uitgaven mo gelijk gemaakt worden. Was men tot nu toe vrijwel gedwongen aan zijn belastingplichten met behulp van deskundigen te voldoen, voor taan zullen velen weer zelf hun aangifte kunnen verzorgen. Het ex periment verdient te slagen. En het verdient uitbreiding te ondergaan tot alle officiële stukken, die ervoor in aanmerking kunnen komen. ,,De taal is heel een volk" Een apart wettentaaltje vermijde men, waar het enigszins kan. Gelukkig dus, dat het aangifte biljet wat menselijker gaat worden. Nu kan men grapjes gaan maken en zeggen dat een beul ook een mens is. Men late het na en wachte af. Al blijven we vrezen, dat nu de stijl van het aangiftebiljet o zo vlot wordt, de inhoud ervan ons dubbel stroef zal voorkomen. We vermoeden tenminste dat al is het aangiftebiljet dan menselijker, het belastingbiljet dat niet kan we zen. Maar zeker is, dat het voor velen voordeliger is, zelf het aangiftebil jet in te vullen. Wie weet voert weldra heel Nederland een aange name correspondentie met „oom Piet." niets. Het is zo, dat een woning van de ene eigenaar wordt genomen, maar van een ander niet. Dat zou ook niet voor mogen komen en gebeurt trouwens alleen maar in St. Maartensdijk. Dhr. o. d. Brouw meent, dat het geval van de Wed. Bazen door de voorzitter toch te simplistisch wordt voorgesteld. In feite is dit geen geval voor B. en W„ maar voor de Raad. De voorzitter protesteert hiertegen. Als college van B. en W. heeft men het recht te onderzoeken, hoe het er bij staat. Dhr. o. d. Brouw meent, dat de kwestie draait rond de zoon van J. Bout. Was die in dat huis gekomen, dan had de hele wo ningcommissie uit elkaar gelegen. De voorzitter: Dit zijn praatjes en on geschikt voor een openbare vergadering. Ik heb niet te verklaren wat ik met die vrouw besproken heb, maar zoals het nu gaat, zal ik het doen. De zaak was dat die vrouw zelf ongerust was, dat ze haar woning kwijt zou raken. Dhr. o. d. Brouw heeft het anders ge hoord. B. en W. verklaren daarop, dat er over geen zoon van J. Bout is ge sproken. Dhr. Langejan verheugt het toch, dat er vorig maal 4 5 mensen, die een woning zochten, zijn geholpen. Er wordt nog ietwat gediscussieerd over de woningnood, maar het blijft aan alle kanten moeilijk (anders was het ook geen „nood" red.) en zonder vrijkomende of nieuwe woningen kunnen al die problemen met de beste wil van de wereld niet wor den opgelost. Zelfs al zou men foutloos werken. Dhr. o. d. Brouw vraagt nog of de be groting van de Marktverbetering al is goed gekeurd, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1