B.D.D. KING pepermunt Jan Overeenkam Wij kregen voor een waarde van f 21.ÜÜÜ. Wat geven we nu Jerug Land- Tuinbouw en Veeteelt Bij onze Nabuur J Noord-Beveland Pasen 1951 De natuur in met de natuurzuivere Sproeten? SPRUTOL ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE CAüiCViT zuivert maag ST. FILIPSLAND POORTVLIET KIESPIJN? ANNA JACOBA POLDER soberheid en zelfbeheersing SPORTHOEKJE Ons eiland is niet vreemd aan de moei lijkheden, die zich voordoen, wanneer men een vaste oeververbinding moet mis sen. Dat ongerief hebben we inzonderheid leren kennen toen de brug tot tweemaal toe werd vernield. En daarom begrijpen we de moeilijkheden van de bewoners op het I naburig eiland „Noord-Beveland'des te beter. Daarom ook ruimen we graag een plaatsje in voor onderstaand plaatje en on derstaande copie. Aan de ene kant, opdat onze eilandbewoners hun vaste verbinding weer eens extra zullen waarderen, aan de andere kant en dat is hoofdzaak om de noodkreet van onze nabuur mede te helpen uitdragen. Hopenlijk dringt die nood kreet spoedig door tot die instanties, die er op moeten toezien dat de baten en lasten der rijksgenoten niet al te ongelijk zijn verdeeld. A.N.W.B., 'k wil U vragen nog één enkel waarschuw'bord. Want in heel ons Nederland is maar één zo n bord tekort. Met je auto op twee plankjes steil naar boven op de boot, is heel moeilijk en gevaarlijk; dat moet Noord-Beveland uit nood. Bij springtij is het diep, diep treurig: de toevoerwegen staan dan blank, 'k Zag dames in hun blote benen door 't water naar de steile plank. De auto's door het zilte nat. En 't eind' van dit gedwongen bad: Is roestend staal en kou gevat. 't Is daarom nodig dat men wete, ja, dat heel Holland niet vergete hoe in onze bruggenrijke staat nog zo een hopeloos veer bestaat. Kring Noord-Beveland der Zeeuwse Landbouw Maatschappij Ja, inderdaad speelde dit tafereel tje zich af op Zaterdag 24 Maart jl. De veerdienst Kortgene-Wolf aarts dijk behoeft nodig aanpassing, ver betering of nog beter: gehele liqui datie en in de plaats daarvan een brug. Dit laatste is de vurige wens van Noord-Beveland. Op 8 Mei 1940 werd de brug aan besteed. De oorlog verhinderde de uitvoering ervan. Thans, nu het ver keer enorm is uitgebreid, is de nood zaak van een brugverbinding nog vele malen dringender geworden. Bovenstaande schets geeft een globaal beeld van de huidige toestand. Vele schetsen zouden nodig zijn om de verschillende moeilijkheden te verduidelijken. Voorlopig willen we hiermede volstaan. Daarom: EEN WAARSCHUWBORD IN NEDERLAND VOOR RICHTING NAAR NOORD-BEVELAND. Veerdienst Kortgene-Wolfaartsdgk ZIEKENTELEFOON Zondag jl. werd voor het eerst de zie- kentelefoon in gebruik genomen. Jammer is, dat alle liefhebbers nog niet van deze mooie installatie gebruik kunnen maken door de beperkte mogelijkheid. EEN GOEDE VONDST Bij het uien wieden op het land van dhr. H. A. Elenbaas vond dhr. C. Vroegop Jz. een horloge. Het bleek dat Elenbaas dit ruim 2 jaar geleden was verloren. Na dat het was opgewonden liep het weer uitstekend. Landbouwer Elenbaas had zich echter al een nieuw horloge aangeschaft, zodat hij het gevondene maar aan de vin der cadeau heeft gedaan. ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT Zaterdagavond reikte burgemeester Boo gaard aan de volgende ex-militairen het onderscheidingsteken uit „Ereteken Orde en Vrede" over 4 jaar in verband met hun tropendienst en het in aanraking komen met de vijand gedurende die tijd: J. C. v. d. Boogaart; C. M. Goedegebuure; A. B. den Haan; C. v. d. Klooster; W. Scherpenisse; Johs. Sneep; J. Verhoole en J. de Wilde. BIJ HET SPELEN Het zoontje van dhr. C. Eerland viel bij het haasje over spelen zodanig, dat dok ter van Es, bij afwezigheid van de pl. ge neesheer, een sleutelbeenbreuk constateerde. VOOR DE STICHTING De voor de Stichting 194045 gehouden collecte bracht in deze gemeente 290, op. Voor dit mooie bedrag mag men de inwoners erkentelijk zijn. DE VALE DOFFER De Vale Doffer hield een wedvlucht uit Neufvilles, afstand 112 km. Aankomst le duif 2.18.03. P. G. v. d. Berg 1, L. Potappel Mz. 2, J. M. Leune 3, C. Stoel 4 7, Gebr. Moer land 5 6 8. CONC. IT Bij gunstig weer zal op Zaterdag 19 Mei door de muziekvereniging M.V.K. van St. Maartensdijk een concert worden gege ven in samenwerking met de pl. muziekver eniging O.BJC. ONTHULLING GEDENKSTEEN In de raadszaal werd Vrijdag U Mei een plechtige bijeenkomst gehouden. In tegenwoordigheid van wethouders, raads leden, het demobilisatiecomité en oud-mili tairen werd een gedenksteen onthuld, welke in die raadszaal is aangebracht ter nage dachtenis van wijlen soldaat Hubrecht de Vos (overleden te Semarang). Burgemees ter Verburg wees er in zijn toespraak op, dat hij ook de naaste familie gaarne wel kom had geheten, maar dat deze om be grijpelijke redenen, liever niet bij de offi ciële onthulling tegenwoordig waren. Hij wierp een terugblik op de 5 bezettingsja ren en de tijd daarna, toen het leed even min voorbij was. Opgehitst van verschillen de zijden kwam een deel van het Indone sische volk er toe om over te gaan tot openlijk verzet tegen onze troepen. En daar bij vielen ook slachtoffers. Geheel onver wachts kwam het bericht van het overlij den van soldaat Hubrecht de Vos in onze gemeente, bezweken aan de opgedane oor logsverwondingen in het ziekenhuis te Se marang. Men kan indenken, wat deze tij ding voor de familie de Vos heeft bete kend. Met grote eerbied denken wij terug aan hun zoon en broeder. Hij gaf het dier baarste wat men op deze aarde geven kan. Wij zijn geen voorstanders van mensver- goding, aldus de burgemeester, doch wij willen hem thans eren, omdat hij zijn le ven gaf in dienst van het Vaderland. Met grote erkentelijkheid denken wij aan hetgeen hij, als een plichtsgetrouwe soldaat heeft gedaan bij het herstel van orde en vrede in Indonesië. En om aan onze dank baarheid uitdrukking te kunnen geven, willen wij te zijner gedachtenis deze ge denksteen onthullen. Geen monument als voor de groten der aarde, doch een een voudige steen met een sober opschrift, waar van de kosten bestreden zijn uit vrijwillige giften van zijn strijdmakkers. Het bleek dat dit laatste het meest werd gewenst. Terwijl allen van hun zitplaatsen opstaan onthult de burgemeester de gedenksteen door het wegnemen van de driekleur en zegt: Wij willen thans onze gevallen dorps genoot en met hem, degenen, die in de jaren van bezetting en daarna, uit onze ge meente hun leven als prijs der vrijheid moesten geven, eerbiedig herdenken, door staande een minuut stilte in acht te ne men. Daarna leest de burgemeester een schrij ven voor van de familie de Vos, waarin wordt meegedeeld dat deze gang voor hen te zwaar is om de onthulling te kunnen bij wonen. In de steen staat de naam gebeiteld: Hu brecht de Vos, geb. 2-9-1925. Overleden te iemarang. Dhr. van 't Veer las daarna een pas send gedicht voor, terwijl dhr. klout namens de gemobiliseerde militairen het woord voerde. Hij was het demobilisatiecomite zeer erkentelijk voor wat hier gedaan is en voor wat dit comité deed bij tnuiskomst der militairen. DE BAZAR Zoals bekend werd door de Stichting Dorpsgemeenschap tijdens de Pinksteren een bazar georganiseerd. Wel, deze bazar is zeker niet tegengevallen. Hoewel de or ganisatie enigszins werd bemoeilijkt, omdat niet over een grote lokaliteit beschikt kon worden de school is pas vernieuwd en geverfd werden in het gebruikte pand toch zoveel mogelijk van de gebruikelijke attracties ondergebracht. Was er aan de ene kant het nadeel van het minder gun stige weer, dat wellicht nog verschillende bezoekers uit andere plaatsen weerhield een kijkje te nemen, aan de andere kant was het een voordeel dat de eigen bewo ners en die van de naaste omgeving er niet zo veel heil in zagen om weg te trek ken. Het grootste gedeelte der prijzen moest door de Stichting zelf aangekocht worden, aangezien de medewerking van de gemeente niet bijster groot genoemd kon worden in tegenstelling met de bazar, die destijds ten bate van de Kleuterschool is gehouden. Na aftrek van alle kosten was de netto opbrengst van deze bazar toch nog onge veer 2500,—. Een resultaat dat niet te genvalt. Behalve de gewone verloting zijn nog zeer veel loten verkocht voor het sport veld, een loterij die eigenlijk buiten de sfeer viel van de gehouden bazar. Prijzen vielen op de nummers 29, 249, 462, 891, 434, 1059, 698, 843, 240, 736, 512, 173, 36, 229, 222. De hoofdprijs van de verloting sportveld viel op nummer 857. Het haardbankje was voor lothouder no. 10. De slaappop op no. 172. De Markerpop op no. 179. De medewerkers werden door het Stich tingsbestuur hartelijk dank gezegd. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1951 Geboorten: Marinus Anthony, zoon van A. Schipper en van N. E. Joppe. Huwelijksaangiften: J. Hage, 26 jaar en E. C. Oudesluijs 24 jaar. Huwelijken: J. Hage, 26 jaar en E. C. Oudesluijs, 25 jaar. Overlijden: Gene. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Laban M. de Rijke van Oud-Vossemeer Jan Hage van St. Maartensdijk. Jozina Vroegop van Poortvliet. Vertrokken: Maria Schipper naar Oud-Vossemeer. WEDVLUCHT NEUFVILLES Uitslag: M. K. Speijer (Poortvliet) 1 4. B. Suurland 2 5 8. G. de Jonge Pvl.) 3. W. Anemaet 6 11 14. J. Bakker 7 12. L. C. Hage (Pvl.) 9. Jo Hartog (Pvl.) 10. D. Uyl (Pvl.) 13. M. Deurlo (Pvl.) 15. Jo Beve lander 16. 1ste duif 14-13.16 uur, laatste duif 15.00.18. DE BEKER VAN DE SCHELDETOCHT NAAR OUD-GASTEL Al vroeg kwamen op de 2e Pinksterdag te Scherpenisse de bussen binnenrijden, waar van de passagiers aan de Scheldetocht gin gen deelnemen. Het was 12 uur toen er 274 Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. wandelaars startten, verdeeld over 12 groe pen en enkele tientallen individuele wande laars. Gehard tegen weer en wind hadden de wandelaars een prettige tocht langs de dijken en polderwegen en kwamen ze om ongeveer 5 uur weer in Scherpenisse terug. Toen was de belangstelling nog groter dan bij het vertrek. Burgemeester Bouwense reikte de prijzen uit, t.w.: Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Senioren: lste pr. Beker, geschonken door de PZC gewonnen door „Vlug en Lenig" te Oud- Gastel n*c 120 punten. De 2e pr„ een wandelfiguur, geschonken door de burgemeester, de wethouders en enkele raadsleden van Scherpenisse was voor „Weest Kwiek" uit Roosendaal met 117 pnt. 3e pr.: plaquet met extra medaille voor „Steeds Beter" te Breda met 115 pnt. 4e pr.: medaille voor „Op Stap" te Scher penisse, 113 pnt. 5e pr.: grote lauwertak voor „S.U.S.T." uit Oudenbosch met 111 pnt. Junioren: lste pr.: „Vlug en Lenig, Oud-Gastel (beker) 118 pnt. 2e pr.: „Op Stap", Scherpenisse (lauwer tak) 115 pnt. 3e pr.: „Steeds Voorwaarts" Breda (me daille), 112 pnt. 4e pr.: „Weest Kwiek", Roosendaal (medaille) 110 pnt. 5e pr.: „Excelsior Poortvliet, 107 pnt. Adspiranten: lste pr.: School St. M'dijk, plaquette. 2e pr.: School Scherpenisse, medaille. De oudste deelnemer was 63 jaar en er waren 3 deelnemers van 5 jaar. De voorzitter van de wandelkring Ber- en^ingewanden van kwade stoffen 40 ct 1 old. gen op Zoom sprak de wandelaars nog toe en feliciteerde „Op Stap' met zijn 5-jarig bestaan. Gebleken is, dat de deelname uit het eiland ook steeds groter wordt. Onze ver enigingen, onderwijzers en schoolkinderen kunnen ook voor de avondvierdaagse, die op 13-14-15 en 16 Juni te Scherpenisse wordt gehouden hun beste beentje voorzet ten. Er is voor kinderen een speciale Avond vierdaagse georganiseerd. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1951 Geboorten: Johannes Cornells Anthony, zoon van Jan van der Slikke en Elena Hendrika Vroegop. Maria Janna, dochter van Marinus Kor- nelis Speijer en van Willemina Jacoba Elize Slager. Huwelijksaangifte: Hendrik van Steveninck, weduwnaar van Maria Johanna Wijsman, 63 jaar, wonende te Halsteren en Jannetje Adriana Pleune, Op onze informatie naar aanleiding van de reis die de firma A. A. NIEUWKERK Zn. op 8 Augustus hoopt te maken met zijn klanten en hun kinderen deelt dhr. Nieuwkerk mee, dat het succes van de reis al is verzekerd. Degene, die nog niet begonnen zijn te sparen en misschien dadelijk toch mee willen, worden ver zocht om des tijds wille vandaag nog een zegelboekje aan te vragen. Ook het nauwkeurig lezen van de folders is van groot belang, aldus dhr. Nieuwkerk. adv. ingez. med. 55 jaar, zonder beroep, wonende te Poort vliet. Gerardus Schipper, 25 jaar, wonende te Poortvliet en Aaltje Tingen, 20 jaar, wo nende te Zwolle. Huwelijken: Adriaan Sebastiaan Suurlant, 34 jaar en Paulina Rrina Uyl, 29 jaar. Overlijden: Geen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: Jan C. Gunter van Sas van Gent. Vertrokken personen: Geertje Marina Jeroense naar Bergen op Zoom. Jozina Vroegop naar Scherpenisse. TONNEMA-SNEEK EEN GEBOREN ST. FILIPSLANDER Uit Grand Rapids bereikte ons het be richt, dat aldaar eind Maart is overleden Joseph Noorthoek in de ouderdom van 85 jaar. Wijlen dhr. Noorthoek werd in St. Filipsland geboren, welke gemeente hij in 1888 verliet. Hij is gehuwd geweest met Elizabeth de Blaay, vroeger woonachtig in de Anna Jacoba Polder. Maar laten we het bericht laten volgen, dat in het te Grand Rapids verschijnend dagblad voorkwam. Dan heeft U meteen alle gegevens. Joseph Noorthoek, 85 jr. wonende: 1821 Horton avenu S.E., die gedurende de 40 jaar voor zijn pensionnering in 1938, houthande laar was in Grand Rapids, is Vrijdag avond plotseling overleden aan een hartaan val, terwijl hij op deze Goede Vrijdag de kerkdienst bijwoonde in de Chr. Reformed Church bij Oakdale Park. Dhr. Noorthoek werd in Nederland ge boren, maar woonde reeds 63 jaar in Grand Rapids. Voor hij werkte bij de Riverside Lumber Co aan de Monroe avenu en de Leonard street N.W., werkte hij voor de oude Fuller Rice Lumber Co, gevestigd daar waar de Pensylvanië spoorweg door St. Ann gaat. Een zoon van de overledene, is onder- inspecteur van de gebouwen in Grand Rapids. Hij was lid van The Netherl. Re formed Church aan de Turner av. S.W. Behalve zijn zoon Adriaan heeft hij nog een zoon Joseph en vijf dochters, allen te Grand Rapids; 30 kleinkinderen, 12 achterklein kinderen en een zuster in Nederland." Tot zover het krantenbericht. Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 ct Hij werd begraven op de begraafplaats te Oak Hill. In voornoemd blad kwam een foto van de overledene voor. Het is ons meerdere malen opgevallen, dat de Ame rikaanse streekbladen berichten omtrent overledenen met geslachtsregisters uitvoerig weergeven. Ongetwijfeld zijn er ook nog in deze gemeente, die zich dhr. Noorthoek kunnen herinneren, al zal dat aantal niet groot zijn. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1951 Geboorten: Marina, d. v. G. Meijer en A. Quist. Dirkje Jacoba, dochter van N. v. d. Reest en J. D. Wesdorp. Jacob, zoon van G. J. de Jager en M. M. Aarnoudse. Pieternella Maria, dochter van J. A. Vos hol en J. C. Wesdorp. Carolina Janna, dochter van M. Lind- hout en W. L. Quist. Huwelijken: J. J. Schot, 31 jaar en C. M. v. d. Dus- sen, 30 jaar. Willem Grin wis, 34 jaar en C. M. den Braber, 34 jaar. J. van Duuren, 22 jaar en G. A. Verwijs 22 jaar. B. Lanning, 39 jaar en J. M. van Strien, 34 jaar. D. Tichem, 26 jaar en E. K. Reijn- goudt, 21 jaar. Overleden: J. C. Vermaas, 70 jaar, weduwe van A. Goudzwaard. A. Hooglander, 70 jaar, echtg. van E. V erwijs. I. Vermaas, 72 jaar, echtg. van P. A. v. d. Have. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: C. L. van Schouwen, gek. van Gronin gen. J. A. Voshol en gez. gek. van Tholen. Vertrokken personen: M. P. v. d. Stel naar Oud-Vossemeer. J. Schot en echtg. naar Dreischor. G. S. Vermaas, naar Nieuwerkerk. A. van Donge naar Zierikzee. INSTALLATIE NATIONALE RESERVE In de school aan de Lageweg had Vrij dagavond jl. de installatie plaats van de leden van de Nationale Reserve. De voor zitter van de pl. afdeling, burgemeester L. J. de Jonge, opende met een bijzonder wel komstwoord tot overste de Feijter, dhr. P. de Kam en de wethouders. Het verheugde spreker dat velen zich hadden opgegeven voor de Nat. Res. Hij hoopte eenter, dat ze niet daadwerkelijk zouden moeten op treden. Overste de Feijter uitte ook zijn grote tevredenheid, dat hier een klas met 17 leden kon worden opgericht. Misschien dat er uiteindelijk nog twee afdelingen komen met een eigen instructeur. Dan zou St. Fi lipsland op de derde plaats komen in Zee land. In samenwerking met enkele pioniers kon na 2 jaar dit resultaat worden bereikt. Het is uitstekend, dat er een instructeur ge vonden is uit deze omgeving, zodat men elkander goed kent. Spreker wees nogmaals op de taak van de vrijwilligers en merkte op, dat ook de meisjes en vrouwen zeer veel kunnen doen om de toetreding tot de Nat. Reserve te bevorderen. Het drilsysteem wordt bij de Nat. Res. niet toegepast. Bij de installatie sprak overste de Feijter, dat hij het een groot voorrecht achtte dit thans te kunnen doen. Laat U niet intimi deren door moeilijkheden. Volg met ge noegen en animo de lessen van uw instruc teur. Er staan veel belangen op het spel. Houdt vol. Met deze woorden verklaarde overste de Feijter de leden geinstalleerd. Daarna werd nog een film vertoond „De Moeder des Lands". De heer de Kamp hield vervolgens nog een toespraak, waarbij hij wees op het voorrecht van de herkregen vrijheid. Maar al is het ene gevaar bezwo ren, een ander gevaar dreigt. Wat doen wij dan om de vrijheid, die ons zo lief is, te bewaren Er is weinig gevoel voor ver- zetsgeest. Er is teveel lauwte en achter stand in Nederland en Europa. We moeten door inspanning van al onze krachten meewerken aan de weerbaarheid van ons volk. Dat kan ook door middel van deze afdeling van de Nationale Reserve. Na dat nog een paar films waren vertoond, o.m. „De slag om de Mariannen", sloot de burgemeester met woorden van dank deze bijeenkomst. BOTSING De heer A. Beurkens werd door een jon gen die veel te hard en aan de verkeerde kant een hoek omfietste tegen de straat ge smeten. Hierdoor liep Beurkens een bloed storting op onder een zijner ogen. Het zijn geweldige woorden, die hierboven staan, vindt U niet. Ik welToch zijn het de woorden, die het motto vormen van de jeugd- weëk 1951. Een week, waarin men inzonderheid de aandacht vraagt van de jeugd. Aandacht voor het goede naar lichaam en geest. Vermoedelijk zou mijn betover grootvader schamper lachen als hij de woorden hierboven leest. En ver moedelijk doen vele oudere lezers dat ook nog. Wat soberheid En dat tegen woordig. Wat? Zelfbeheersing? En dat in deze tijd van losbandig heid Sober hadden we het vroeger, zegt de oude slager, die toen maar een „voet" van de geslachte koe nodig had om zijn pinksterklanten van vlees te kunnen voorzien en die nu op zijn oude dag 1000 pond slacht om aan de vraag het hoofd te kun nen bieden. We zouden zo tientallen voorbeelden kunnen noemen. Maar dat moet dan een oorzaak te meer zijn om de jeugd in de sober heid voor te lichten en in de zelf beheersing voor te gaan. Juist in een tijd van overdaad, die immers het meeste schaadt. Niet vaak en duidelijk genoeg kan de jeugd er op gewezen worden, dat soberheid in de eerste plaats ge boden is ten aanzien van waren, welke als vergift op lichaam en geest kunnen inwerken. Dat is inzonder heid alcohol misbruik en het roken. Maar soberheid is ook van grote waarde in vele andere dingen.Er op wijzen en er in voorgaan wil niet zeggen: afkammen en bombarderen. Als wij menen bij de jeugd een ge brek aan zelfbeheersing te kunnen vaststellen, dan hebben wij de hand in eigen boezem te steken. Ons eigen leven heeft niet de beheersing ge toond, welke voor de kinderen een plechtanker had moeten zijn. Dat zal ons te beter doen inzien, dat zelfbeheersing o.m. een voor waarde is voor vorming van zede lijke en morele kracht. Dat zal ons doen inzien, dat sober heid en zelfbeheersing noodzakelijk zijn om ook wat voor zijn naaste over te hebben. Of ik dan m'n stukje Pinkstervlees liet liggen In geen geval. Ik wou alleen maar zeggen, dat het de over daad is, die schaadt. Als we daar van dan ook onze kinderen maar kunnen overtuigen. Dan zijn we al een eind op weg, meent JAN. In 1859 werd bij Solferi in Italië eerij veldslag geleverd tussen Fransen en Oostenrijkers, welke naar de begrippen van die tijd uitermate bloedig was. Vele dui zenden gewonden en verminkten bedekten het slagveld, wachtend of misschien een paar kameraden zouden komen opdagen om hen te zoeken, wachtend op een druppel water, wachtend op de dood en op de maraudeurs, de aasvogels van het slag veld, die gewonden en doden berooiden. Op dat slagveld verdwaalde de Zwitser Henri Dunant en de verschrikkingen welke hij daar zag, brandden zich in zijn geest. Fas toen hij een vergeten verpleegde van een oudemannenhuis was, werd zijn ideaal verwerkelijkt; de stichting van een inter nationale, door alle regeringen erkende organisatie, die de zorg voor gewonden op zich nam, de positie der krijgsgevangenen regelde. Het Rode Kruis was zo aanvanke lijk het onderscheidingsteken van militair georganiseerde eenheden, een kenteken, dat, ofschoon wel eens misbruikt en niet immer gerespecteerd, hen, die onder de Rode Kruisvlag werkten, vrijwaarde voor oor- logsmolest. Dat militaire cachet van het Rode Kruis is wel eens een hinderpaal geweest voor het begrip en de waardering, die dit werk ver dient. Want het Rode Kruis verricht zijn taak niet slechts op de slagvelden, ten be hoeve van de militairen. Zowel in oorlogs als in vredestijd heeft het nationaal en inter nationaal belangrijke taken vervuld, prachtig werk verricht ten behoeve van de burger bevolking, van door rampen getroffenen, van zieken, invaliden en ouden van dagen, van moeders en kinderen. En er blijft steeds werk. Steeds meeromvattend wordt die taak. Het Rode Kruis is uit de tegenwoordige samenleving niet meer weg te denken Welnu, dit Rode Kruis, het Ned. Rode Kruis vraagt in de komende weken Uw bijzondere aandacht en nog meer uw bij zondere welwillendheid. U zult hiervan in dit nummer kennis kunnen nemen door een advertentie en U zult inmiddels ook een foldertje hebben ontvangen van het Bestuur van de aid. Tholen N.R.K.. Moeten wij daaraan nog iets toevoegen Dan leggen we alleen de nadruk er op, dat we ditmaal de Rode Kruiscollecte wel in het bijzonder mogen gedenken. Buiten de ver wachting om, is het immers gelukt voor ons eiland een rampendepot te krijgen, dat twee weken geleden is gearriveerd en is gestati- onneerd op het Gemeentehuis van St. Maar tensdijk. Zo n depot bestaat o.a. uit 90 bedden, 270 dekens, 270 slopen, 360 lakens en ander beddegoed, kisten met verbandmid delen en instrumenten, kortom een volledige uitrusting voor de inrichting van een nood ziekenhuis voor 90 patiënten. DIT DEPOT KOST 21000 GULDEN. Het is een groot voorrecht, dat ons eiland heeft gekregen. Ook al is dan 't voorrecht nog groter wan neer dit alles altijd zo keurig ingepakt kan blijven staan als nu. Maar, die voorzorg is ook een waarborg. Allen weten we nu wel, wat het Rode Kruis doet. Wellicht hebben vele lezers er reeds van geprobeerd, hetzij in krijgsge vangenkamp, hetzij in het ziekenhuis, hetzij in een ligtent, hetzij in een Sanatorium, het zij bij een ongeluk langs de weg, hetzij op andere wijze. En die allen met hun families zullen straks hun gave geven, niet alleen „omdat het voor een goed doel is", maar omdat ze bij ondervinding weten, dat 't ook voor dat goede doel wordt besteed. En dat moeten zij uitdragen aan anderen. Wij kregen voor een waarde van 21000. Daarom kunnen we thans niet alleen met vrijmoedigheid vragen: Geeft U iets maar dringen hartelijk aan op een flinke gift aan het Ned. Rode Kruis. MERRIENKEURING Vrijdag 11 Mei jl. werd er te Tholen en te St. Maartensdijk merriënkeuringen gehouden voor opname in het keurstam- boek. De uitslag van Tholen luidt: 18 paarden goedgekeurd, 3 afgekeurd en 8 afwezig. Goedgekeurd werden: DEMONSTRATIE GRAS INKUILEN De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, in samenwerking met de Bedrijfsstudiegroep, zal demonstreren met een hakselmachine, voor het inkuilen van gras met voederbie ten en of melasse. De demonstraties vinden plaats op Donderdag 24 Mei om 2 uur bij Jac. de Rijke te Poortvliet en op Vrijdag 25 Mei om 2 uur bij D. Duynhouwer te Scherpenisse. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan om, met de moderne methode van gras inkuilen, kennis te maken. Het gaat om meer eiwit van ons gras land. (Adv. Ing. Med.) Nellie van Elsa, eig. Jac. Boonman te Oud-Vossemeer; Claironne van 't Leguit, eig. Jac. Boonman te Oud-Vossemeer; Mar griet van Rustwat, eig. gebr. C. en J. van Engelen te Oud-Vossemeer; Cula van de Karnemelkspot, eig. A. A. Geluk te Oud- Vossemeer; Lisette van Vosmeer, eig. J. M. F. Goorden te Oud-Vossemeer; Cora, eig. J. W. Hage, Oud-Vossemeer; Mirza van Olmendaal, eig. A. C. P. Timmermans te Oud-Vossemeer; Flora, eig. C. H. de Wit, Oud-Vossemeer; Flora van Bleijen- daal, eig. J. F. Brooijmans, St. Annaland; Frida van Bleijendaal, eig. J. F. Brooijmans te St. Annaland; Mirza van de Paradijs hoeve, eig. J. F. Brooijmans, St. Annaland; Sari van Marquis, eig. J. P. van Gorsel te Tholen; Cora van de Eendracht, eig. E. J. Kosten te Tholen; Sonja van Bouw- lust, eig. E. J. Kosten te Tholén; Sylvia van de Peukepolder, eig. gebr. J. en L. Stoutjesdijk te Tholen; Sonja van Pauw- vliet, eig. gebr. J. en L. Stoutjesdijk te Tho len; Vos, eig. M. Bovee te Halsteren; Frits eig. M. Bovee, Halsteren. Te St. Maartensdijk werden 6 paarden goedgekeurd, 4 afgekeurd, terwijl er 1 af wezig was. Goedgekeurd werden: Cora van Malland, eig. J. C. Jansen te Poortvliet; Dea, eig. G. Geuze te Scherpe nisse; Sisca van Vredenburg, eig. J. J. Breure te St. Maartensdijk; Betsy van Doornhof, eig. G. J. Hoek te St. Maar tensdijk; Henny, eig. J. P. Kloet te St. Maartensdijk; Clara, eig. J. J. Noom te St. Maartensdijk. VOETBAL DE UITSLAGEN. De voetbalcompetitie had weer enige voortgang en hierdoor zijn enkele clubs uitgespeeld. Dat zijn Smerdiek, WHS en Kogelvangers. Smerdiek speelde Zaterdag jl. zijn laatste competitiewedstrijd tegen Noordschans. Het werd een gigantische strijd, die wei nig bekoorlijks had, omdat zenuwen en hardhandigheid de overhand hadden. Was Noordschans in de eerste helft over het algemeen de meerdere van de thuisclub, in de tweede helft was het Smerdiek dat de overwinningskansen liet voorbijgaan. En daarom deelden ze de punten maar: 11. WHS had het niet zo bar moeilijk tegen Kogelvangers, al kwam de zekerheid der overwinning eerst tegen het einde en al heeft de Willemstadse ploeg zelfs nog een voorsprong gehad. Vandaar ook, dat er wat spanning in bleef. Het spel der thuis club liet overigens nog wel te wensen over. De uitblinker in deze laatste competitie wedstrijd was linkshalf J. den Engelsman. Het werd een 53 overwinning voor WHS. Chrislandia is op eigen terrein de meer-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2