WEEKBLOD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILiPSLOND PlaatseL ieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Roode Kruis Collecte Het Parlementaire Overzicht Komt er ook 'n Aardappelkoelhuis te St. ANNAL Het jaarlijkse „Schoolstrijdje". Een nieuwe schoolgeldregeling. op het eiland Tholen van 21 MEI tot 3 JUNI a.s. THOLEN I ZONDAGSDIENST ARTSEN 7e Jaargang No. 27 18 Mei 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De schoolkwestie heeft ons land de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw in rep en roer gebracht. Het is een lange strijd geweest, voordat de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs een feit werd. Een strijd, die hoe kan het anders voorna melijk op het politieke veld werd uitgestreden. In 1917 is dit moei lijke probleem definitief geregeld. De pacificatie werd een feit. En sinds die tijd is de schoolstrijd voorbij. Neen, toch niet helemaal. Een paar dagen per jaar laait die strijd weer op. Niet in die mate als dit vroeger het geval was. Geluk kig niet. Maar toch kan men bij de behandeling van iedere onderwijs begroting in ons Parlement horen, dat geen van beide partijen volsla gen tevreden is. De voorstanders van het bijzonder onderwijs halen artikelen uit de wet aan, waaruit zal blijken dat het openbaar on derwijs nog altijd wordt bevoor deeld. En de tegenstanders probe ren een zelfde klacht aan de man te brengen. Dit hebben we dezer dagen in de Tweede Kamer weer sterk beleefd. Daar waren bijv. de woordvoerders van het openbaar onderwijs, Mevr. Fortanier de Wit (v.v.d.) en de heer Van Sleen (arb.), die van leer trokken tegen de heren Terpstra (a.r.en Stok man (k.v.p.)Erg belangrijk was dit debat overigens niet. Zoals de gewoonte is, hield Minister Rutten zich op de vlakte. Het debat had hem bepaald niet geschokt. Dat de Kamerleden het ook niet zo erg menen, bleek wel uit het feit, dat zij genoegen namen met de vage repliek van de bewindsman, die alle opmerkingen gaarne z;ou overwe gen. Daar kwam zijn antwoord ten minste op neer. FRANJE KOST GELD Het wordt langzamerhand een afgezaagd praatje, maar Nederland moet bezuingen. Ook op de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De regering heeft de daad bij het woord gevoegd en deze begroting met 1.662.000 te ruggebracht. Het vervelende van de zaak is echter, dat men het meestal niet eens is over de posten waarop bezuinigd moet worden. Wat de één belangrijk vindt, is voor de ander van minder gewicht. Het is dus logisch, dat de Rege ring dan doortastend optreedt. Mevr. Fortanier-de Wit (v.v.d.) en de heer Van Sleen verzochten de Minister nadrukkelijk om niet te bezuinigen op culturele uitgaven. Zij beriepen zich daarvoor op een artikelen-serie van Prof. Polak, waarin deze betoogt, dat een volk zijn cultuur pas kan verdedigen als het de waarde daarvan kent. De heer Tilanus (c.h.) sprak een nuch ter oordeel uit. Hij bepleitte in deze moeilijke tijden de grootst mogelij ke soberheid. In die zin, dat men de essentiële dingen om het onder wijs in stand te kunnen houden niet moet wegwerpen, maar alle franje moet zo gauw mogelijk verdwijnen. De heer Weiter (k.n.p.) toonde aan, dat de bezuiniging van de re gering eigenlijk maar een druppel op een gloeiende plaat was, zij be draagt slechts een half procent. Een doelmatige concentratie van het on derwijs achtte hij noodzakelijk. En volgens hem kan dat ook, want er zijn in ons land nog altijd vijf open bare scholen met minder dan tien leerlingen, zeven en dertig met min der dan 20, drie bijzondere scholen met minder dan 20, twee en vijftig openbare scholen met minder dan 30 en tien bijzondere scholen met minder dan 30 leerlingen. Wilden de voorstanders van het openbaar onderwijs geen verlaging van de cultuur-uitgaven, de voorstanders van het bijzonder onderwijs hadden een andere wens. In die gemeenten, waar een gemeentelijke kleuter school is, zal men ook een financiële gelijkstelling moeten hebben met het bijzonder kleuteronderwijs. Dit is nl. tot op vandaag niet het geval. Weliswaar is een wetsontwerp in deze richting ingediend, maar de al gemene bezuiniging laat het niet toe, dat dit in behandeling wordt ge nomen. De organisatie van het onderwijs is een punt, dat ook bij iedere be- grotings-behandeling ter sprake komt. Vernieuwing moet er komen. Vooral de socialisten dringen er steeds op aan, dat Minister Rutten met een groot plan zal verschijnen, waarin alle takken van onderwijs onder de loupe zullen worden ge nomen. Zij spraken wel hun waar dering uit voor de bewindsman, maar zij vonden toch, dat hij te veel détail-werk leverde. Bij stukjes en beetjes lapt hij op. Het grote onder wijs plan ontbreekt echter. De heer Tilanus verzette zich tegen deze op vatting. De Staten-Generaal, zo zeide hij, is een wetgevend lichaam, dat beraadslaagt over concrete voorstellen. Ons Parlement heeft wel wat beters te doen dan te debatteren over plannen, waarvan toch nooit iets komt. Wetgevende arbeid, die moeten we verrichten. En dan is de heer Tilanus ervan overtuigd, dat de onderwijsvernieuwing lang zamerhand wel voor elkaar zal komen. EEN NIEUWE SCHOOLGELDREGELING Minister Rutten heeft tijdens de debatten twee belangrijke mede delingen gedaan. De eerste was over de vestiging van de Tweede Technische Hogeschool te Eind hoven. Daaraan bestaat grote be hoefte, wil men voldoende inge nieurs hebben om de noodzakelijke industriealisatie van ons land te kunnen bijbenen. De tweede mede deling betrof de schoolgeldregeling. Deze is zeer ingewikkeld. Zo zelfs, dat de Kamerleden er niet veel van snapten. Maar op al hun vragen kregen zij geen antwoord meer van de minister. In grote lijnen komt de regeling er op neer, dat gestreefd zal worden naar een onderlinge verhouding tussen het schoolgeld voor L.O., U.L.O. en VHMO van 10 12 14. Bovendien zullen de ouders reductie krijgen als zij meer dan één schoolgaand kind hebben op het LO., VGLO., ULO., NO., enVHMO. Verder wordt gestreefd naar verlaging van het schoolgeld bij het Voorbereidend Hoger Mid delbaar Onderwijs van 30 procent, waarbij dan aan gemeente- en schoolbesturen als compensatie een financiële tegemoetkoming zal wor den verleend. Een onderwijsbegroting vergt veel tijd. Als het vlot gaat, komt de Tweede Kamer er in één week tijds doorheen. Deze keer zal dit wel niet lukken. Tal van afdelingen wachten nog. Om dan nog maar te zwijgen van het televisie-vraagstuk. Staats secretaris Cals heeft toegezegd, dat hij misschien wel met een nota zal komen, maar hij kon toch niet ga randeren, dat de regering geen be slissingen zal nemen, voordat de Kamer is geraadpleegd. Thans staat er nog een vraagteken achter dit opschrift. Wanneer we echter alleen letten op de voor dit eventueel toekomstig gebouw reeds geplaatste aandelen, dan zouden we ook dat vraagteken achterwege kunnen laten. Ja, voor zover het de geplaatste aandelen betreft, is het wel in orde. Maar er zijn tegenwoordig nog andere factoren, eer men een gebouw heef' staan, waarin 18.000 mud aardappelen bewaard kunnen worden. En die toren maken vooralsnog dit vraagteken noodzakelijk. Een feit (zonder vraagteken) kan worden vastgesteld, nl. dat het op het eiland Tholen, gevestigd te Scherpenisse uitstekend ook ziet de stichting „Koelhuis Eiland Tholen" zich vc tot uitbreiding geplaatst. Van die noodzakelijke St. Annalandse landbouwers kunnen profiteren. ENTHOUSIASTE LEDEN De leden van de landbouwvereniging „Landbouwbelang" te St. Annaland v Vrijdagavond jl. in de zaal van dh- Rijnberg bijeengeroepen om het punt appelkoelhuis" te bespreken. De ooi daarvan was, dat de Aardappelkoel stichting „Eiland Tholen", gevestigc Scherpenisse uitbreidingsplannen 1 Plannen die noodzakelijk werden dooi enthousiasme van de leden van deze ting over de werking van het aarda koelhuis, waarvan men thans nog sl één seizoen heeft geprofiteerd. Maai ene seizoen is het de aandeelhoudei duidelijk geworden, dat er zéker voc wat grotere aardappelverbouwers profijt in koelhuisopslag zit. En daarc er voor het volgend seizoen nu reed.' ruimtetekort van 120 aandelen of ong 6000 mud aardappelen. De reeds bestaande Stichting wordt gevormd door een aantal St. Annalai die een behoorlijke hoeveelheid aan plaatsten, toen de plannen in die gem om een koelhuis te bouwen, vorig jat te weinig animo stuitten. Deze leden gen het privilege dat ze bij de bouw een koelhuis te St. Annaland hun aam in het koelhuis te Scherpenisse bij vooi zouden kunnen overdragen. Waar dus voor de „Stichting Koe Eiland Tholen" uitbreiding thans noodt lijk is, was het de tijd voor de St. A landse leden om nogmaals een pogin doen de uitbreiding van die Stichtini St. Annaland te verwezenlijken. Dat poging in eerste instantie is geslaagd U uit het verslag van de vergadi lezen. OP DE VERGADERING De voorzitter van „Landbouwbela dhr. C. J. J. Kooijman riep de onge 50 aanwezige leden een welkom toe, in: derheid afgevaardigden van het bes der Koelhuisstichting „Eiland Tholen" Scherpenisse, waaronder ook de groc initiatiefnemer, dhr. J. H. Hage te Sc) penisse, die de welverdiende titel van „Thoolse Koelhuisman" draagt. Dhr. Kooijman bracht het abel bijeenkomst naar voren, iets - hierboven al melding hebben g wees er daarbij o.m. op, dat he van aardappelen in een koelhuis woon goed voldoet. Ook in het k te Scherpenisse. Dat blijkt uit de naar aandelen voor het komende seize aan welke vraag het gebouw te Scher; nisse niet kan voldoen. Met de bewar: van uien heeft men nog niet zoveel er varing, maar spreker meent, dat wanneer dit product er tijdig wordt ingebracht, men toch ook wel verzekerd kan zijn van goede bewaring met de vele begrijpelijke voorde len, die men door bewaring op het land mist. Hij memoreerde de plannen die vorig jaar tot het bouwen van een koelhuis in deze gemeente zijn gemaakt, maar die toen door te weinig animo niet konden doorgaan. Dat is jammer, want nu misschien de noodza kelijkheid meer wordt gevoeld, heeft men bij eventuele uitvoering van het plan ook te maken met de duurte en dus met de ge stegen onkosten in vergelijking met vorig jaar. Maar... de leden van het koelhuis vra gen meer ruimte. Daarom heeft het stich tingsbestuur in beginsel tot uitbreiding be sloten. Het gaat er dus hier om waar die uitbreiding moet komen: bijbouwen te Scherpenisse of een koelhuis te St. Anna land. Het is bekend dat de St. Annalandse leden de toezegging hebben gekregen, dat ze in dit laatste geval naar St. Annaland kunnen overkomen. Men dient er nu echter rekening mee te houden, dat er sinds vorig jaar een on- kostenstijging is ontstaan van onaeveer 25%. In Scherpenisse waren de totaal kosten 104.000, verdeeld over 360 aandelen, is per aandeel 290,Hiervan heeft ieder lid 90,als renteloos voorschot betaald, terwijl het restant ad 200,per aandeel is geleend, waarvoor de aandeelhouders zich aansprakelijk verklaarden. Met de genoemde stijging der onkosten zou dit thans dus per 360 aandelen op ongeveer 130.000 komen, een phenome- naal bedrag. Men zou de plannen op de zelfde voet willen doorvoeren als destijds te Scherpenisse. Men heeft echter ervaring opar I- oordeel. uitgegeven .uaghoogte kan _,c is gebleken, zo- -i op 50 mud kan re- ..it ervaring gebleken, dat 40 of nu dan 50 mud on- zijn voor de exploitatie. Daarom ten thans minstens 2 aandelen af- dus voor opslag van ongeveer 100 rdappelen. bovenstaande is het dus mogelijk ger te exploiteren dan het eerste Scherpenisse is gebeurd, waardoor feite die 25 duurte-opslag dus it kan drukken. Ogenschijnlijk is wel 70,per aandeel duurder g jaar, (het zou nu immers 360, maar in feite minder dan dit het haast vanzelfsprekend, dat de n de reeds bestaande Stichting die kosten niet evenredig voor hun zullen nemen. Dat is ook te bil- mag gehoopt worden, dat er ook 'aan wordt, nu ze zelf ook kans op meerdere aandelen, die ze na- tegen de duurdere prijs moeten ne- lewel nog geen concrete getallen kunnen worden, mag worden ver- d, dat de nieuwe aandeelhouders zullen moeten storten per aandeel De meerdere kosten zou men bewaarposten willen verdelen ge- 5 jaar, d.w.z. ten ruimste geschat op 35 a 40 cent per 100 kg. meer dan de bestaande aandelen (is 1H ct. per kg.). Daarnaast, ook al om de onkosten te druk ken, zou men de aardappelen zelf in het „St. Annalands" gebouw laten brengen, wat ook een 15 cent per 100 kg gaat sche len. Uiteindelijk zal men dan dus toch niet zoveel duurder zijn dan die 1J4 cent. Na deze uiteenzetting wil de voorzitter nog enkele voordelen noemen van het be waren in een aardappelkoelhuis en noemt o strobesparing, winterdeklonen, omzet- gewichtsverlies zeer gering, geen ri- vorst, enz. ilijk is de voorzitter er van over- het financieel verantwoord is om i te verwezenlijken. .oelichting komen nog enkele zoals over bewaring uien, poot- of men ook een ander het aandeel ,.i laten gebruiken, wanneer men zelf niets te bewaren heeft, enz., die hetzij door dhr. Kooijman, hetzij door dhr. Hage of Elen- baas van Scherpenisse bevredigend worden beantwoord. DE OPGAVE Ter vergadering worden vervolgens 142 aandelen opgegeven, zodat men met reeds eerder opgegeven en met de aandelen, die St. Annalandse leden te Scherpenisse heb ben in totaal zou komen op 227 aandelen. De voorzitter is verheugd over deze opgave. Hij meent dat men hiermee kan beginnen om de plannen verder uit te wer ken. Hij vermoedt dat dit nog heel wat voeten in aarde zal hebben, maar wanneer er geen begin is, kan men ook llimmer tot het resultaat komen. Hij verzoekt de leden een en ander door te geven en zo mogelijk nog meer aandelen te werven. Men kan zich daartoe opgeven bij dhr. L. J. van Pope- ring, Molendijk of bij dhr. Elenbaas te Scherpenisse. Op een vraag, waar dit gebouw zal ko men te staan, kon de voorzitter nog wei nig positiefs antwoorden. Het voordeligst is zo dicht mogelijk bij een transformator. Na nog een mededeling speciaal voor de leden van Landbouwbelang inzake overname van het gebouw van „Eiland Tholen" sluit hij de bijeenkomst onder dank voor de ge animeerde bespreking en de goede opgave, bij welke woorden dhr. Hage van Scherpe nisse zich aansluit. Ter voorkoming van misverstand wijzen we er tenslotte nog op, dat voor het te GEEFT MET MILDE HAND voor onze nationale stelling, die helpt in tijden van nood. Denkt aan: de Bloedtransfusiedienst: Welfare werk or zieken; gewonden en invaliden; 900 hulpposten langs wegen; opsporingswerk voor verdrevenen, enz. enz. Dat het NED. ROODE KRUIS een complete "nhuisuitrusting voor 90 patiënten, ter waarde van ruim 200 00 GULDEN 'land Tholen vestigde weet U al. n Tilburg is zo'n noodvoorraad, welke direct in '.nomen, in verband met de pokkenepidemie. ROODE KRUIS is in deze sombere tijden >odzakelijk. - NED. ROODE KRUIS, DAT HET HELPT. en EXTRA-GIFT. an U-zelf en Uw medemens. et Bestuur van de afd. Tholen NED. ROODE KRUIS. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat op Woensdag 23 Mei a.s., 's middags 12 uur, bij dr. Duinker aan huis voor de ingezetenen gelegenheid be staat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Zij die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken gelieven zich uiterlijk Zaterdag 19 Mei tevoren op te geven bij genoemde dokter. oTOOR TROUWBORST GEHULDIGD Op het Pinksterfeest herdacht zijn Zeer Eerwaarde Pastoor Trouwborst zijn zil veren priesterfeest en met hem verblijden zich alle Thoolse parochianen, familie, vrienden en kennissen van de jubilaris. Zondag nm. werd om 3 uur een plech tige vesperoefening gehouden, waarvan de gezangen werden uitgevoerd door paters en paters Assumptionisten uit Halsteren. Daarna werd pastoor Trouwborst toege sproken door kapelaan Hilborst uit Den Haag, met wie hij zeven jaar in Den Haag had samengewerkt. Op symbolische wijze verklaarde spreker waarom juist op het Dokter R. C. Renes te Oud-Vos- semeer, tel. 19. Dokter H. Menger te St. Filips- land, tel. 20. stichten koelhuis te St. Annaland dus geen aparte vereniging wordt gevormd, maar dat, het dan een uitbreiding is van de bestaande Stichting. Dat is ook vanzelfsprekend de voordeligste manier. Nader vernemen we dat tot Woensdag avond jl. er in totaal 280 van de 350 be schikbare aandelen geplaatst waren. Pinksterfeest ook dit zilveren Priesterfeest werd gevierd. Na de vesperoefening kwamen de ju bilerende priester, enkele van zijn familie leden, het feestcomité, Kerk- en Armbestuur en enkele vrienden in het patronaatszaaltje bijeen. Daar overhandigde dhr. M. Verduit namens alle parochianen een prachtige Sta- pelklok van de beroemde Londense klok kenmaker John Smit. Hoewel de jubilaris er iets van wist, was het toch een grote verrassing voor hem. Hij dankte zijn parochianen hartelijk voor dit blijk van meeleven. Op Pinkstermaandag werd door pastoor Trouwborst een Plechtige H. Mis opgedra gen, daarbij geassisteerd door kapelaan Hil- horst en frater Engelbert. De feestpredi katie werd gehouden door de overste van fraters Assumptionisten van het klooster te Halsteren. Zeer indrukwekkend werden de kerkelijke gezangen voorgedragen door de fraters van voornoemd klooster. Om 2 uur volgde een druk bezochte re ceptie, waar alle parochianen hun pastoor kwamen gelukwensen. Voorts gaven blijk van belangstelling burgemeester v. d. Hoe ven en de beide doktoren. Notaris v. d. Velde, die verhinderd was, stuurde een bloemstuk, terwijl er ook van de buurt vereniging en vele andere particulieren een schat van bloemen waren bezorgd, die het patronaatsgebouw versierden. Tenslotte werd Dinsdagavond in „Hof van Holland" nog een feestavond gegeven voor de parochianen. GESLAAGD De heer W. v. Gorsel slaagde te Ber gen op Zoom voor het examen Judo Gele band, 5e Kuy. BURGERLIJKE STAND Geboren: 14 Mei: Johanna Helena, dochter van P. Potter en j. M. Gebraad. 15 Mei: Marinus, zoon van K. Schot en P. v. d. Gruiter. Overleden: 9 Mei: Pieter Goedegebuure, 66 jaar, echt- gen. van P. J. de Klerck. WEDVLUCHT VANUIT NEUVILLES Afstand was 110 km. Gelost werd om 12.10 uur. Aankomst 1ste duif 2.5.43, -laat ste 2.43.38. Uitslag: A. Wagemaker 1 3 4 12 25 37 40 53; C. Soomers 2 7 19; L. Laban 5 22; M. Nijs 6 47 48; V. Laban 8; A. Elsacker 9; L. Soomers 10 51; I. Hage 11 14 16 21 30; P. L. Steketee 13 17 49 50; P. de Boef 15 27 32; J. Baaij 18 29 31; D. Burgers 20; J. Jansen 23, J. Deurloo 24 33 39 44; D. Jansen 26 28 52; H. Cornelisse 34; A. de Jonge 35 41; R. de Groot 36; Gebr. Moe- liker 38; F. Koppenhol 42; C. Coomans 43; L. Jansen 45 46. OUD-VOSSE MEER UITSLAG VLUCHT NEUFVILLES Gebr. Roggeband 1 56. J. Vermey 2 24. J. Vaders 3. D. Havermans 4 25 78. J. Tholenaar 5 6 7 8 18 19 22 37 54 61 63 68 76. A. v. Treyen 9 62 79. D. Vaders 10 34. L. v. Driel 11 28 33 55. Gebr. Klippel 12 36 75. A. Rijnberg 13. M .Hommel 14 21 45 66. M. v. d. Zande 15 27 32 48. F. v. Dalen 16 41 72. C. Boogert 17 52. D. v. Driel 20 39. A. Lindhout 23. J. v. Zande 26 35 en overduif. A. Douw 29 40 57 64. G. Havermans 30 67. C. v. Tilburg 31. C. Lindhout 38. G. Hoek 42. P. Klippel 43. M. Boot 44 47. C. Ampt 46, 49, 70. J. Boogaart 50, 69, 77. P. Vaders 51. C. Aarnoudse 53 71. H. de Graaf 58 65 74 80. A. Heesterman 59. A. Ridderhof 60. A. v. Driel 73. lste duif 2.15.30, laatste duif 2.50.45. Er waren 233 duiven in concours, wind NO. ERNSTIG ONGEVAL Woensdag jl. mochten 2 kinderen van dhr. J. Aarnoudse alhier met een vracht auto meerijden naar hun woonplaats. De chauffeur vergat echter ze tijdig te laten afstappen, waarop het jongetje en het meisje uit de laadbak van de rijdende wagen op de Thoolse dijk sprongen. Het meisje kwam er met schaafwonden af, maar het ongeveer 7-jarig jongetje werd na een eerste onder zoek door dokter Looysen te Tholen per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Het bleek dat hij een schedelbasisfractuur had opgelopen. Zijn toestand was gisteren ernstig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1