Plaatselijk Nieuws Het Parlementaire Overzicht Commentaar A.V.O.-werkplaats in gebruik genomen 7 Millioen gulden voor hotelbouw dank zij de Marshall-hulp Vergadering Bond van Plattelandsvrouwen ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN grind vervoer vrij en blij aanbesteding LaT A burgers-den Engelsman te St. Annaland 23.295,-; Jac. Vos te Tho en voor 23.296,-; J. van Gorsel te Tho- se° ™or 24.348,—; A. Muller-Franke te St. Maartensdijk 23.540,-; A. Verswijve- ren. Halsteren 23.800,-; Fr. Burgers 6 Zn., te St. Annaland f23.800,—; D. Bur gers, Tholen ƒ24.047,—. voor de rechter geslaagd gevonden voorwerpen e«?s Sw r te ïrs, kteiste' een bijzonderheid diamanten bruiloft wedvlucht van quievrain Jtete H"' 48 57> P'"« E 7e Jaargang No. 26 11 Mei 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heljboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Wie reeds in dit vroege voorjaar rondkijkt in de verschillende touris- tencentra in ons land zal spoedig tot de ontdekking komen, dat er weer vele buitenlandse bezoekers door deze oorden zwerven, kijken naar al dat schoons dat ons land te bie den heeft. Het zal ook opvallen dat er zoveel Amerikanen de Oceaan oversteken om al die molens, tulpen velden en mensen op klompen te be wonderen. Het zijn lang niet altijd rijkaards die deze tocht maken. In tegendeel, de statistieken hebben uitgewezen, dat er heel vaak mid denstanders de grote reis maken, waarvoor zij geruime tijd gespaard hebben. Dat zij zo graag naar Ne derland komen, ligt niet alleen aan de bekoring die er van ons lage land uitgaat, maar ook aan het feit, dat ons land bijna het goedkoopste is van heel Europa. Nu zijn de Amerikanen geen mensen die veertien dagen of langer in ons land blijven. Zij „doen" Europa. En het is onze zaak de propaganda zo aantrekkelijk te maken, dat zij langer dan twee da gen in ons land verblijven. Dat kan natuurlijk alleen als er voldoende hotelruimte is. En met deze opmer king zitten we midden in het pro bleem, waarmede de Tweede Kamer zich deze week bezig hield. Het was geen groots debat, maar het paste uitnemend in de lente-sfeer, waarin ons Parlement op dit ogenblik leeft. Niet minder dan 2200 hotelbedden zijn gedurende de laatste oorlog ver woest. Een nijpend probleem, vooral als men weet hoe bijv. de situatie in een badplaats als Scheveningen was. Dit mondaine vacantieoord kon zijn gasten nauwelijks bergen. En het weigeren van gasten betekent voor heel ons land een lelijke financiële strop. De buitenlanders brengen deviezen in, die we hard nodig heb ben om onze betalingsbalans weer enigszins sluitend te krijgen. De Regering heeft het gedaan weten te krijgen van de E.C.A. autoriteiten, dat zij zeven millioen gulden van de Marshal steun mag gebruiken voor de bouw, uitbreiding en modernisering van hotels. Boven dien krijgt zij 500.000.voor propagandistische deeleinden. Wel geteld 200.000,voor culturele propaganda, die verzorgd zal wor den door het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en 300.000,voor zuiver touristische propaganda. Het ligt in de bedoe ling, dat de Regering ongeveer de helft van de kosten betaalt -uit de 7 min. -, de zgn, onrendabele top. De Kamer had nogal wat bezwa ren tegen het wetsvoorstel van de Regering. Maar zo bont als de communist Haken het maakte, deed geen enkele afgevaardigde. Deze hotels, zo zeide hij, werden gebouwd op last van de Amerikaanse Rege ring en hij wilde precies weten hoe veel Amerikaanse officieren ons land zouden bezoeken. Het hoofd punt in het debat was ongetwijfeld de vraag op welke wijze het bedrag van 7 millioen besteed zou worden. Dat was de Kamer nl. niet precies bekend en zij weet het nog niet, want ook de Minister kon het niet zeggen. Daarover wordt onder handeld. Plannen zijn in voorberei ding voor de uitbouw van hotels te Haarlem, Middelburg, Volendam en Giethoorn, terwijl ook Krasnapols- ky in Amsterdam en Grand-Hotel in Scheveningen hiervan zullen profi téren. Dit laatste is reeds geschied, door middel van een voor-financie ring. De heer Koersen (k.v.p.) vond dit weinig elegant, omdat de Rege ring ervan uitgegaan was dat de Kamer dit ontwerp wel zou slikken. Op de lijst die Minister Albregts gaf, bleek echter wel, dat ook aan de kleinere hotels werd gedacht. En dat stemde de Heren Koersen, Schilthuis (arb.) en Ritmeester (v.v. d.) al aardig tevreden. Ook tegen de bouw van vele nieuwe hotels be stonden bezwaren van verschillende aard. De heer Schilthuis rekende uit, dat de bouw van één zo'n hotel ongeveer 16 a 18.000 gulden per bed kost. Door alleen maar nieuwe ho tels te bouwen, zou men dus gauw door de 7 millioen heen zijn. De heer Schouten (a.r.) kwam met een heel ander argument voor de dag, dat minstens even steekhoudend was. Het was het argument der concur rentie. Zo'n hotel zal natuurlijk aan de meest moderne eisen voldoen. Dit gaat natuurlijk ten koste van de reeds bestaande hotels. Nu is con currentie niet erg, maar wel als dit geschiedt met Overheidsgeld. Dat is niet eerlijk meer en daar kan geen één zakenman tegenop. Allemaal factoren dus, die een wijs hotelbe- leid noodzakelijk maken. Daar was de heer Ritmeester (v.v.d.) mis schien het minst gerust op. Hij wilde persé, dat de Kamer van te voren weet, aan welke hotels en in welke plaatsen het Marshall geld besteed wordt. Daar wilde Minister Al bregts, die voor de eerste maal in ons Parlement het woord voerde, niet aan. Zonder hoofdelijke stem ming werd dit wetsontwerp aange nomen. Alleen de onverzoenlijke communisten waren tegen. Verder heeft de Kamer het moei lijke wetsontwerp inzake de her ziening van het Besluit Vijandelijk Vermogen nog behandeld. Over werk heeft zij althans de eerste dagen niet te klagen. De begroting Onderwijs ligt te wachten, evenzo die van Oorlog en Marine, terwijl ook de Wet Autovergunningen Personenvervoer op het lijstje staat. Om van de vele belastingontwerpen maar niet te spreken, maar dat zal toch nog wel enige weken duren. Half Juni gaat de Tweede Kamer weer verhuizen. De tijdelijke ver blijfplaats in de fraaie Ridderzaal zal weer vaarwel worden gezegd en de „geachte afgevaardigden" gaan weer naar hun oude zaak, die thans door een ingrijpende verbouwing een nog monumentaler indruk maakt. (Nadruk verboden) Geruchten rond de busdiensten De laatste weken worden er vrij hardnekkige geruchten gelanceerd rond de busdiensten van de T.A.D. en B.B.A. Geruchten, als zou in de toekomst de busdienst van Krijger overgaan naar ondernemer Van der Klundert of naar de B.B.A. En ook geruchten dat de lijn St. Annaland- Stavenisse wordt doorgetrokken en men dan dus ook per bus die twee gemeenten rechtstreeks kan berei ken. Die geruchten werden nog hard nekkiger, toen er vorige week ook in het „Eilandennieuws" op werd gezinspeeld in een bepaald hoekje. Uiteraard zonder dat de redactie van dat blad daarvan de verant woording op zich nam die hiermee dan ook niets in de schoenen wordt geschoven. Temeer omdat zelfs de schrijver van dat stukje toegeeft te weinig op de hoogte te zijn met de Thoolse verbindingen om daarover een oordeel te kunnen vellen. Maar, zoals gezegd, wel werden de geruchten er hardnekkiger door en ook wordt er een en ander in genoemd, dat niet met de werkelijk heid overeenkomt, Daarom ook leek het ons inmid dels goed eens ter bestemder plaatse te informeren, of er iets en zo ja, wat er dan van waar is. En om het dan meteen maar kort en goed te zeggen: er is nog niets van waar, voor zover het die over name betreft. Of er dan ook wer kelijk niets aan de hand is, kan een tweede vraag zijn. En die kunnen we niet zó afdoend beantwoorden. Het is nl. zo, dat er dit jaar nieuwe vergunningen moeten wor den uitgereikt aan de ondernemin gen. En het is ook voldoende be kend, dat de Overheid niet zo erg gebrand is op vele kleine busonder nemertjes, maar veel liever zag, dat er maar één was, zoals de Spoor wegen. Dat neemt niet weg, dat we ge lukkig nog niet zo ver zijn, dat men zo maar zonder meer tot onteigening overgaat. Maar wel wordt de een heid gestimuleerd. En dus ook de eenheid van één ondernemer op het eiland Tholen tot Bergen op Zoom. En daarom ook zal deze „eenheid een belangrijke vraag zijn bij het uitreiken van nieuwe vergunningen. Verder is ons bekend, dat onder nemer v. d. Klundert zeer be grijpelijk dan graag die „een heidsvergunning" zou hebben. Maar zover is het ook nog lang niet. Ge lukkig Niet omdat we die een heidsvergunning aan genoemde ondernemer niet zouden gunnen. Integendeel. Maar omdat hieruit blijkt, dat er nog enige „bedrijfs- vrijheid" bestaat. Zodat er dus nog heel wat in te voorzien is, eer dat bewuste gerucht enige grond heeft. Men moet het o.a. eerst eens wor-' den omtrent het overnamebedrag. En dan blijven er nog heel wat andere belangrijke bijkomstigheden over. En nu hebben we één gegadigde genoemd, maar zowel Krijger als de B.B.A. kunnen naar die „eenheid" evengoed solliciteren. Al lijken ons dan de moeilijkheden voor hen nog groter te zijn. Momenteel staat er dus nog niets vast. En is men nog even ver als jaren geleden, toen dit ook reeds ter sprake is gekomen. Er is slechts een verschil met toen, nl. dat de mogelijkheid voor de een of de ander dichterbij schijnt te komen. De ongerustheid, die in boven genoemd artikel wordt geuit, als zouden bij het overgaan naar een ondernemer twee populaire chauf feurs het veld moeten ruimen, lijkt ons helemaal ongegrond. Met veel minder chauffeurs, dan op dit ogen blik zou het toch niet gaan en dan lijkt het ons absurd, wanneer men twee goede ervaren krachten aan de kant zou zetten voor twee nieuwe lingen in het vak. Tenslotte is de schrijver van dat stukje geheel abuis, wanneer hij zijn waardering uit voor de ondernemer Krijger, omdat deze (zover hem be kend) nooit 's Zondags heeft gere den. Wij zouden menen, dat hem dat juist wel bekend moet zijn, om dat er in dat blad menigmaal over deze vorig jaar ingelaste dienst (op verzoek van de ver. B.S. 6 O.) is geschreven. Een Zondagsdienst waarin ondernemer Krijger tot op heden een evengroot aandeel had, voor zover het het aantal ritten be treft, als ondernemer v. d. Klundert. We vergeven de schrijver graag deze onbekendheid, maar meenden juist daarom deze zaak toch recht te moeten zetten. En het doortrekken van het tra ject St. Annaland-Stavenisse Dat gerucht is niet van alle grond ont bloot. Maar eer het zover is, zal eerst de wegverbetering St. Anna land-Stavenisse een feit moeten zijn. En dat is het jammer genoeg nog lang niet. Jaarlijkse bevrijdingsmarkt van standwerkers uit het gehele land op het Amstelveld te Amsterdam. Photo: een der standwerkers tracht met een woordenvloed zijn waren aan de man te brengen. Menigeen, die belangstelling heeft voor sociaal werk, zal zich de laatste weken misschien hebben afgevraagd, of er nu toch nog iets terecht kwam van die werkplaats voor minder valide personen. Deze zou immers eind Maart of begin April worden geopend Inderdaad ondervond de organi satie daarvan enige vertraging. Zo als wellicht bekend is, moest men door omstandigheden afzien van de aankoop van ponsmachines voor het maken van adresplaatjes en over schakelen öp breimachines. Maar thans is het zover. Maandag 7 Mei jl. werd te St. Maartensdijk de A.V.O.-werkplaats in gebruik genomen. De officiële opening zal binnenkort door de Commissaris der Koningin geschie den, welke zich daartoe reeds bereid verklaard heeft. Tijdens de in gebruikname op Maandag jl. waren aanwezig het dagelijks bestuur, bestaande uit de heren L. A. Verburg, burgemeester van Stavenisse, voorzitter van het dag. bestuur. Voorts burgemeester Versluys te Oud-Vossemeer, secre taris-penningmeester en de heer Borst, vertegenwoordiger van de A.V.O. Mede aanwezig waren burge meester Bouwense te St. Maartens dijk, waar de werkplaats is onder gebracht in een lokaal van het ge meentehuis, de heer Gelderblom, directeur en de heer Kurvink, werk meester der stichting. De heer van 't Net, werkmeester van de A.V.O.werkplaats voor 't Gooi was ook aanwezig, om de ar beiders enkele weken te instrueren. Burgemeester Verburg opende als voorzitter met een woord van wel kom en de wens dat allen, die hier zouden werken, voldoening zouden vinden in deze arbeid. Zoals hier boven opgemerkt, zal de officiële opening binnenkort volgen. Er zijn 6 breimachines aangekocht en reeds opgesteld. Nog 5 anderen zijn in bestelling. Geleidelijk aan worden de arbeiders opgenomen, voorlopig 10 a 12 personen. Laten we, in afwachting van de officiële opening, ons voorlopig aan sluiten bij de wens van de voorzitter, hiervoren aangehaald. Op 2 Mei jl. kwam de Bond van Plattelandvrouwen, afd. Tholen in hotel Engelvaart te Tholen bijeen in algemene vergadering. Mevr. Kooijman stelde zich bij haar periodiek aftreden als bestuurs lid niet meer herkiesbaar. In deze vacature werd als bestuurslid voor St. Annaland benoemd mevr, Bie- rens-van Poortvliet. Uit het financieel verslag bleek, dat er nog een batig saldo was van 52.over het afgelopen ver enigingsjaar. Het zomerprogramma werd vast gesteld. In de plaats van mevr. Kooijman werd als provinciaal be stuurslid gekozen mevr. v. Gorsel- van Westen. Mevr. Kugel bracht verslag uit van de najaarsverqaderinq te Utrecht. Mevr. Kooijman was tot op heden presidente van deze afdeling. De statuten der vereniging zijn evenwel in 1945 zodanig gewijzigd, dat elk bestuurslid niet langer dan 6 jaar zitting mag hebhen in het bestuur. Vandaar de hierboven genoemde vacature, wat inhield dat mevr. Kooijman als voorzitster afscheid nam. Zij \verd eerst toegesproken door enkele leden, die vanaf de op richting lid zijn, nl. mevr. Groene- wege-Bierens en mevr. Ampt-Knook. Ook alle bestuursleden, elk als ver tegenwoordigster van eigen ge meente, betuigden hun spijt over dit afscheid en dankten mevr. Kooijman voor alles wat zij gedurende 19 jaar voor de bond gedaan heeft. Bij afwezigheid van de vice-voor- zitster stelde de secretaresse voor mevr. Kooijman als erelid te benoe men en bood haar een herdenkings album aan. Van mej. Droogendijk kreeg de scheidende voorzitster bloemen. Nadat mevr. Kugel een verklaring had gegeven van de inhoud van het album, dankte mevr. Kooijman alle leden en het bestuur voor de prettige medewerking gedurende haar peri ode als voorzitster. Dr. L. D. A. Looysen te Tholen Tel. 49 Dr. R. C. Renes Oud-Vossemeer, Tel. 19 DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Tho len brengen ter openbare kennis, dat op 1 Mei 1951 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van C. G. de Jonge, van be roep bottelaarsknecht, wonende te Tholen, Visstraat 17, om een volledige vergunning voor de volgende lokaliteit: De benedenlokaliteit van het perceel Visstraat Nr. 17. P'?ne" 2weken na de dagtekening dezer van H 9 'eder tCgen het Seriën ™BVw"?»zrjn:ch',mifc b™ Tholen, 7 Mei 1951. Burg, en Weth. voornoemd, De Secretaris. OPNEMING VAN WEGEN, VOET PADEN EN KUNSTWERKEN Burgemeestér en Wethouders van Tho- en bjengen te openbare kennis, dat te beginnen 16 Mei a.s., vanwege de oe meente een algemene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden en meente™" 9 kunstwerk™ de ge- Tholen, 10 Mei 1951. Burg. en Weth. voornoemd. ONGEVAL ^nieCmUdSt,e dochtertie van dhr. P. Goos- de traó te JT Z°danig van te,valIen. Bat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen Dnlrfpr r constateerde een hersenschuJdtg. lende' ncM?" 9"nd VOOr de verschil lende polderwegen voor rekening van de werTTan de PI°lderbeStUren °P ThoJ« werd aan de laagste inschrijver, de heer Q- Smits 6 Zn te Stavenisse opgedragen voor de som van 1.19 per ton 9 De Harmonie „Concordia" kwam de laatste dagen dikwijls in het middelpunt Niet alleen. dat de bevrijding werd her dacht met een muzikale rondwandeling door de gemeente maar er werden JWr - 5 Mp eV9euracht' °P dezelfde dag j I J bet echtpaar J. J. Pere- stam-de Laater, dat Vrijdag 40 jaar ge duwd was. Zaterdag bij het echtpaar C Hazen-van Eekelen, dat zijn 25-jariqe echt vereniging vierde en Maandagavond 7 Mei bij de echtparen Joh. C. v. d. Boom-Soo- mers en M. Schot-Geluk, die eveneens 25 aar getrouwd waren. Deze muzikale fe licitaties werden dankbaar geaccepteerd. Door de waterb. ambtenaar de heer J Kramer werd voor rekening van dhr. M Verduit aanbesteed het bouwen van een in°hetU'n ?,deihTVe Van Lutstgenoemde het Oudeland. Inschrijvers waren: ƒ19 912 n' de Korte' a'bier voor De begroting w&s23.256. Het werk werd aan de laagste inschrijvers gegund. De 21-jarige koopman H. v. d. V uit Halsteren had op 2 Maart jl. op het 'land van een landbouwer alhier een groot dek zei ontvreemd ter waarde van^eSr ƒ230,-. Dit zeil was verkocht aan een Bergse opkoper De Politierechter te Mid- maandenVer°° de verdachte tot twee klaart S^vangenisstraf. Verdachte ver- ki.„d, m e„ geld nodlg te ter^ef^' h?d op 17 Maa« een oes- werd h°n een? Van A- S- alhier- Hij werd bij verstek veroordeeld tot ƒ20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Bij het in Utrecht gehouden examen voor costumiere slaagden de dames M. Quist Jd en B. Quist H. D. te Tholen. Deze genoden hun opleiding bij Juffr Gelok te Oud-Vossemeer. J Door de heer S. Baaij van de TH 7 werd dezer dagen een zgn. vijfhoek (zee ster) gevonden, die inplaats van een vijf- vond f6 r'Jn' h°eken had" "Idzame vondst. Laatst vond een Zuid-Bevelandse visser nog een 7-hoekse zeester, maar een o-hoek is zeker een bijzonderheid. I Mei jl. herdacht het echtpaar L. Geluk-Boher het bijzondere feit, dat ze voor 60 jaar waren getrouwd. Onze gelukwensen nog aan het diamanten bruidspaar. De P. V. „De Trouwe Duif" te Tholen hield een wedvlucht van Quievrain waar van de uitslagen luiden- HAVBuUV'hcLa,ban 2 I6' D- Jansen 3, H. Verkerke 4 15 34 50, I. Hage 5 11 18 r-' o nJ°2ge 6' F- Steketee 7 10, R. de Groot 8 25, C. Coomans 9 45 47, Joh. Baaii W r h 26u2'iM' Tazelaar 13 38 40 58, Laban 14 29 56. Gebr. Moeliker 20 28 33, G. Soomers 21, A. v. Elsacker 22, 24 27 3fi°?7 R w ,59, A. Wagenaar 24 27 36 37, B. W. Schot 31 35, L. Goe- degebuure 32, Jac. Jansen 39 46, L. Jan- f" r41'C- Soomers 42 53 55, M. Nijs 44 De le duif kwam binnen te 1,58.44 uur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1