WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLflND Herdenking» Raadsverslag Tholen. Bevrijding. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT qeöenki De prijs voor gas verhoogd. Industrieterrein, na uitvoerige discussie, aangekocht. Een tweetal debiteuren. 7e Jaargang No. 25 4 Mei 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Ieder jaar opnieuw hebben we zo onze gedenkdagen. Daar zijn de van oudsher ingestelde Chr. feest dagen, daar is Koninginnedag, daar zijn de verjaardagen van het Vor stelijk Huis en om nog iets verder te gaan is daar ook de Prinsjesdag en Sinterklaasavond. Voor die da gen aanbreken vraagt de pers ge woonlijk daarvoor de belangstel ling van ons volk, op welke manier dan ook. Sinds 1945 zijn daar nog twee ge denkdagen bijgekomen. Een daar van valt op de vierde Mei. Van daag In nationale zin wordt vandaag aan de bezettingstijd herinnerd. En aan de ellende die deze periode meebracht. En aan de velen, die de 5e Mei 1945 niet meer hebben meegemaakt, omdat het bereiken van het doel, geopenbaard op die 5e Mei, hun het leven kostte. Zes jaar na de Duitse bezetting bestaan er in ons land nog opvat tingen omtrent het in de bezettings jaren gepleegde verzet, die aan alle werkelijkheid gespeend zijn. Al te veel wordt het verzet ver eenzelvigd met gewapend optreden, zoals zich dat in het bijzonder de laatste tijd van de bezetting open baarde. Hoewel men van het Nederland se volk moeilijk als van een roman tisch volk spreken kan, heeft toch ieder Nederlander in z'n hart een plaatsje, waarin hij de herinnering aan dappere gedragingen van land genoten in vroeger bewogen perio des van ons volksbestaan, bewaart. 't Verzet waarop we hier doelen, is in z'n algemeenheid geen gewa pend verzet geweest. Het was voor alles geestelijk verzet. De bezetter toch trachtte door z'n bestuursmaatregelen ons volks eigen, weg te nemen en alle volks uitingen te dwingen in het keurslijf der Duitse opvattingen. Van de aanvankelijk schone beloften kwam niets terecht. En waar het eerst de druk op werd gelegd, daar ontstond het eerst het verzet: politieke ver enigingen. Het bloeiend vereni gingsleven in ons land werd aan getast en dat was al direct een grote fout van de bezetter. Of lie ver, het was goed, dat hij al spoe dig z'n ware gezicht vertoonde. Na het verenigingsverzet groeide het onderduikersverzet, dat zich tenslotte uitstrekte tot een over het gehele land verspreidde organisatie, Hieruit ontstond tenslotte het ge wapend verzet: knokploegen en uit eindelijk de Binnenlandse Strijd krachten. Wanneer men nu bedenkt, dat de opbouw dezer organisatie alle in het geheim moest plaats vinden, onder liet argwanend en spiedend oog der S.D., de Duitse Veiligheidsdienst, dan past ongetwijfeld een woord van waardering en lof voor hen, die de formatie ervan hebben ter hand genomen, of hebben voortge zet en voltooid. En dan past inzonderheid een woord van hulde en eerbiedige na gedachtenis voor hen, die door dit werk. dat zij uit overtuiging en voor het Nederlandse volk hebben gedaan, hun leven hebben gelaten. Eerbiedige nagedachtenis... van daag. Aan eigen verzetsmensen. Evengoed aan de duizenden geal lieerde soldaten, die in ons land lig gen begraven. Gedenk het is nog niet zo lang geleden, Dat dichte duisternis viel over Nederland. We werden onderdrukt maar mannen streden, Om te verlossen ons uit deze boze hand. Ondanks het duivelsspel der elementen, Groeide 't Verzet, en kerels uit één stuk. Die werkten onvermoeid om ons te redden, En te verplett'ren 't wrede, Duitse juk. Maar in de strijd verloren velen 't leven, Gedenk hun weer, zij stierven voor li óók En hielden vol, met onverminderd streven, Al gingen steden, dorpen op in rook. Zij gingen voort, en streden voor ons allen, En na vijf jaar keerde de vrede weer, Er zijn er velen in die strijd gevallen, Gestorven zijn ze op het veld van eer. En denken wij in diep gepeins verzonken Aan hen die streden, door 't geweld getart, Die alles gaven, zelfs hun leven schonken, Komt dan geen dank en eerbied in ons hart 1 H. v. N. (Nadruk verboden.) Dinsdagmiddag 1 Mei kwam de voltal lige gemeenteraad te Tholen in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van mr. A. J. v. d. Hoeven. Secretaris dhr. V. Laban. Na opening op de gebrui kelijke wijze wordt voorgesteld een wijzi ging te brengen in punt 8 en een 14e punt aan de agenda toe te voegen. Na een ge vraagde toelichting door dhr A. J. Wage- maker worden de notulen onveranderd vast gesteld. INGEKOMEN STUKKEN De Minister schrijft via Ged. Staten geen bedenking te hebben tegen de vastgestelde tijdelijke ziektekostenregeling. Goedkeuring verlenging kasgeldregeling: DEFILE VOOR H. M. DE KONINGIN OP PALEIS SOESTDIJK Een deputatie jonge mijnwerkers bieden de Koningin een geschenk aan. Geheel links de Prinsesjes Margriet en Irene en Z. K. H. Prins Bernhard. idem wijziging gem. begroting 1950. Geen bedenking is er tegen het gewijzigd vast gestelde bezoldigingsbesluit, terwijl ook de gewijzigde verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting is goedgekeurd. Het bestuur der vereniging tot het ver strekken van L. O. op Ger. Grondslag (school Doel weg) vraagt om het per 10 Februari jl. ingediend verzoek om vergoe ding van het salaris voor een handwerk- onderwijzeres in te trekken. De voorzitter zegt, dat hij deze brief niet zonder meer voor kennisgeving wil aannemen, maar extra dank betuigen aan het bestuur, dat ze op de suggestie van de Raad zijn in gegaan. De Raad kan zich hiermee geheel verenigen. Goedkeuring is door Ged. Staten ook verleend op het ontwerp voor het maken van een loswal o.a. aan de Contr Escarpe met een machtiging tot het doen van de aan genoemd werk verbonden uitgaven en met mededeling, aan het besluit tot het in gebruik geven van genoemde loswal aan dhr. Dijkslag goedkeuring te zullen ver lenen nadat dit zal zijn aangevuld. Van toepassing overeenkomstig het rijks personeel is ook het toelagebesluit voor B.S.O. en Ambt. Burg. Stand. De Raad kan zich verenigen met een 2-tal afschriften van besluiten tot wijziging van de overgangsbepaling van de nieuwe jaarwedderegelingen voor de secretarissen en ontvangers der gemeenten in Zeeland. Evenzo betreffende het uitkeringsbesluit 1950 en het verhogingsbesluit 1950. Ged. Staten hebben ook de gemeenschap pelijke regeling voor de Schooltandverzor- ging Tholen en St. Filipsland goedgekeurd. VOOR DE RONDWEG Een verzoek van Ged. Staten om voor plan B van de rondweg Tholen een bedrag van 25 van de uitvoeringskosten te vo teren en rekening te houden met kosten van het daarvoor nodige roerend goed en opslag wordt ingewilligd, terwijl de Pol der niet het volle bedrag van 12.750, waarbij 5000,voor onderhoudskosten aan de gemeente zal uitkeren, maar dit laatste rechtstreeks aan de Prov., wat uit eindelijk op hetzelfde neerkomt. Een en ander zal nog in een nader te formuleren besluit worden vastgelegd. De Wed. Deurloo-Quist verzoekt een goede afscheiding aan te brengen, daar ze veel last heeft van voetballen op het speel terrein. De voorzitter heeft de politie verzocht hierover rapport uit te brengen. De politie acht het aangevoerde bezwaar schromelijk overdreven, waarom de voorzitter meent dit maar voor kennisgeving te moeten aanne men. Dhr. Jansen vindt het toch te gek, dat hierover steeds klachten komen. Wanneer ze gegrond zijn, zou men toch maatregelen moeten nemen. De voorzitter merkt op, dat wanneer de klachten zo erg waren, er toch meer ruiten kapot zouden moeten zijn. En dat moet voor de tweede keer nog gebeuren. Hij wil noch tans graag meewerken aan een afrastering, maar dan moet het er een worden van 4 meter hoog om afdoende te zijn en dat is nu niet te doen. Dhr. Jansen zegt, dat er natuurlijk ver schil is tussen ergenis geven en ergenis ne men. Het stuk wordt dan voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt nog dat tot huurver hoging van diverse gemeentewoningen en tot verhuur van de woning Hofstraat 33 aan dhr. C. Griep goedkeuring is verleend. Overeenkomstig consept wordt de vijf jaarlijkse afrekening vergoeding bijzonder lager onderwijs vastgesteld, tw. voor de school in de Bosstraat nog een te goed van 288,82 en voor die in de Doelweg 650,64. Vastgesteld wordt tevens de vergoeding voor dat onderwijs over 1950. Dit is voor de school Bosstraat 1179,82 en voor die in de Doelweg 1716,10. Tenslotte wordt ook het voorschot vergoeding 1951 nog be paald voor de Chr. Nat. School op 1471,63. Vervolgens vindt de vaststelling plaats suppletoir kohier reinigingsrechten tot een bedrag van 16, Een hamerstuk is ook punt 7: begrotings wijzigingen 1950. Voor gebouwde woningen wordt een geldlening aangegaan van ƒ35.129,20 a pari tegen een maximaal toegestane rente. Met belanghebbende zal door B. en W. een regeling worden getroffen, zodat door deze in de loop van 20 jaar het verschuldigde bedrag kan worden afbetaald. Hiertegen is geen bezwaar, wanneer daartoe naar het oordeel van B. en W. voldoende zekerheid wordt gesteld. Punt 9: Toekenning premie woningsplit sing. De voorzitter zegt, dat er voor dit punt eigenlijk had moeten staan: niet toe kenning. Omdat de hoogste zuinigheid moet worden betracht stellen B. en W. voor het hiertoe gedane verzoek af te wijzen. De Raad stelt zich achter het Dag. Bestuur. In verband met de nieuwe loonronde en andere salarisvoorzieningen worden de ver schillende besluiten ook van toepassing ver klaard voor het gem. personeel. GASPRIJSVERHOGING De voorzitter wijst er op, dat, zoals be kend, onlangs de gasprijzen reeds verhoogd zijn met een halve cent. Dat heeft men toen zelf maar gedaan om de verhoogde onkos ten voorlopig op te vangen, wetend dat dit nog te weinig zou zijn. Thans moet nog maals 1 cent verhoging worden ingevoerd, door de sterk gestegen kolenprijzen. Op advies van de gascommissie wordt dit thans dan ook voorgesteld. Dhr. Jansen vraagt of dit alles op den duur niet tot vermindering van het gas verbruik zal leiden, temeer daar steeds weer gestimuleerd wordt, dat electriciteit goed koper is, hoewel mij het tegendeel is voor gelegd. Kunnen we ook niet wat propaganda ma ken en er op wijzen dat het inderdaad goed koper is. De voorzitter: Zeker, het is goedkoper, gas, maar een groter lichaam zoals de P.Z.E.M. kan gemakkelijker propaganderen dan een gem. gasfabriek dat kan. En als men het doet, moet men het goed doen en dat kost veel. Ik zou in overweging geven: bekijk het eens in de gascommissie en kom dan met een voorstel. Dhr. Wagemaker meent, dat er reeds door de gascommissie over is gesproken. Dat weet dhr. Jansen ook wel, maar een beetje propaganda (gratis, sic) is ook niet gek. Uit wat daarna weth. v. Westen naar voren brengt en ook de voorzitter blijkt, dat men een advertentie-campagne zou wil len beginnen. De voorzitter verwacht een groter effect van een persoonlijk bezoek door een pro pagandist. Goed, de gascommissie zal er nog wel eens over denken en een voorstel indienen. Dhr. Verduit vraagt nog of deze ver hoging ook van toepassing is voor gaska chels, welke vraag bevestigend wordt be antwoord. Daarna wordt het voorstel tot verhoging aangenomen. Aan de orde is dan een voorstel van B. en W. om een stukje grond te verkopen, aan dhr. G. Amsing Jr., dat destijds aan laatstgenoemde in erfpacht is uitgegeven. Het betreft het stukje waarop voorheen het tramwachthokje stond. Voorgesteld wordt door het Dag. Bestuur dit voor 50,te verkopen daar de gemeente er geen belang bij heeft en dan van de administratieve beslommeringen af is. Dhr. Goedemondt voelt daar weinig voor. Hij ziet er het nut niet van in. Het lijkt hem beter, wanneer daar eens een behoor lijk urinoir wordt gezet. En dan heeft men dat stukje misschien nodig. Dat vinden ook andere raadsleden. Bij stemming zijn de heren Berrevoets, Jansen, Goedemondt en Wagemaker tegen verkoop. 7 stemmen vóór verkoop. INDUSTRIETERREINAANKOOP LEVERT COPIE. Over de aankoop van grond voor gesteld door de voorzitter van de fa milie Wagtho in de Dalempolder om voor industrieterrein beschikbaar te stellen ont- Een andere gedenkdag volgt on middellijk op de 4e Mei. De dag der bevrijding. Zes jaren is het ge leden, dat de druk werd weggeno men. Nog slechts driehonderd en 12 weken of 2190 dagen. Hoe kort is dat alles nog En hoe lang schijnt het te zijn Hoe ver weg is dat alles reeds in onze herinnering terugge- bannen Er is ook na die dag weer zo veel gebeurd. Hoe krachtig is het leven voortgestuwd Vijf bezettingsjaren waren won derlijk. En de zes na-oorlogse jaren zijn ook wonderlijk. Daarom wonderlijk, omdat het wonderlijke, het verwonderlijke, er zo gemakke lijk uit scheen weg te ebben. Op de bevrijdingsdag van Mei 1945 stonden we als een verbaasd kind in de prille lente. De schadu wen waren nog op het onverwachts weggegleden, toen voor velen de zwarte duisternis dreigde te over heersen. De deuren van leven en toekomst openden zich. Het heet dat het leven waarvan de betekenis alleen in de bezettingstijd goed doordrong na de bevrijding weer normaal is geworden. Dat is inder daad in velerlei opzicht het geval. Het leven is normaal geworden in die zin, dat er veel in is terugge keerd wat ons uit de jaren van voor de oorlog vertrouwd was geworden. Het is ook normaal geworden in die mate waarin menselijke zwakheid en menselijke teleurstelling normaal zijn. Dat heeft velen wel verdroten. Maar toch is er ook op dit ogen blik veel, dat tot dankbaarheid moet stemmen. En wij mensen, moeten soms in dat normale worden gestoord, moe ten in de druk gebracht worden en daaruit wonderlijk worden bevrijd, willen wij weer oog krijgen, voor het wonder ook in het normale van het leven. Wij gedenken vandaag met vreugde aan het wonderlijk afge wenteld juk. Laten we deze gedenkdagen tel- kenjare weer aangrijpen als een even terugkerend moment van na tionale bezinning. Ook van nationale vreugde en dankbaarheid. Veler wens is...., dat ook op onze eilanden deze dagen niet ongemerkt voor bijgaan, waarom zij hopen dat over heid en inwoners, evenals schier overal in Nederland: Op de vierde Mei: van 68 uur nm. de vlag half stok hangen; van 7.452 minuten voor acht nm. de kerkklokken luiden; van 2 minuten voor 8 tot 8 uur algemene stilte. Op de vijfde Mei: de vlag in top; de muziekverenigingen vrij heidsklanken laten horen, die in de bezettingstijd niet ge hoord mochten worden. staat een uitvoerig debat. Dat terrein kan men voor 26.000,kopen en de voorzit ter meent, dat men dit volgens consept zou moeten doen. Dhr. Jansen zegt, dat men in deze zijn standpunt kent en daarin is hij nog niet veranderd, tenzij de voorzitter hem alsnog redelijke verwachtingen in het vooruitzicht kan stellen. Hij heeft het stille vermoeden, dat wanneer men dit koopt, men straks nog voor grote uitgaven zal komen te staan. Dat betekent niet, dat hij industrialisatie wil tegenwerken. In geen geval, maar hij is bang, dat Tholen niet zal kunnen con curreren tegen gemeenten, die veel grotere en betere faciliteiten kunnen aanbieden. Als de voorzitter hem van het tegendeel kan overtuigen, dan zal hij graag voorstem men. Dhr. Quist wil nog wel enige toelichting, daar hij de vorige bespreking over deze kwestie niet kon bijwonen. Dhr. de Hond zegt reeds bij voorbaat, dat, wanneer de gemeente dat terrein aan koopt, er morgen reeds een afnemer is voor 300 meter. Dhr. Verduit meent, dat men dit aanbod niet mag afslaan. Hij denkt, dat velen er in de toekomst een boterham aan kunnen verdienen. Dhr. Kot deelt de zienswijze van dhr. Jansen. Weth. v. Westen vindt de prijs van deze grond veel te hoog. Er is nog een gedeelte, dat men voor bouwterrein zou bestemmen en dat zou op 4,per m2 komen, terwijl ander bouwgrond voor 1.50 per m2 ver kocht is. Dhr. Berrevoets meent, dat er over dit alles een waas van geheimzinnigheid hangt, inzonderheid tijdens de gehouden besprekin gen. Hij vraagt of bij eventueel gebruik hier van als volkstuintjes er door de gemeente ook nog geld op moet worden toegelegd. Hij meent van wel, circa 250.per jaar Dhr. Wagemaker zegt, dat men er geld op toe zal geven, als het verkeerd gaat, maar ik denk niet dat het verkeerd zal gaan en wil daarom het risico dragen. Doen we dat niet, dan is een ander ons voor. Men ziet overal borden: industrieterrein te koop. Dhr. Kot: maar dan staat er bij: onder gunstige voorwaarden en kan men dat hier ook zetten. (Dat blijkt niet zo moeilijk te zijn). Weth. de Heer zegt dat men geneigd is onmiddellijk toe te happen, wanneer men over industrialisatie hoort spreken. Maar als men er werkelijk in komt, dan ziet men, dat men de industrie in feite moet kopen. Dat is ook nog niet zo erg, als het maar geen koop moet worden tot elke prijs; dan is het te erg. Wanneer van het bedoelde stuk enkel het zuivere industrieterrein werd genomen met weglating van het zgn. bouwterrein, dan zou hij er nog iets voor kunnen voelen, nu is hij er huiverig van. Wanneer dan zo ongeveer allen hun me ning hierover hebben gezegd, neemt de voorzitter weer het woord. Hij wijst er op, dat, wanneer men het oor te luisteren legt, allerwege op industrialisatie wordt aan gedrongen. Voor Tholen is dat in zoverre een een voudige zaak, dat wanneer men dat hier ook wil hebben, men eerst daartoe gelegenheid moet geven, dus grond aankopen. Doet men dit niet, dan is het m.i. voor goed van de baan. T Deze grond is inderdaad duur. Maar tracht het eens goedkoper te krijgen, het zal niet lukken, dat weet ik zeker. Een uwer merkt op, dat de bouwgrond op 4. komt, maar dat is een onjuiste be rekening. Men kan het ook over het geheel nemen en dan kost het 1.25. Het ligt er dus maar aan, hoe men dat bekijkt. Er zitten inderdaad risico's aan. Dat ont ken ik niet en ik leg het u eerlijk voor, maar wanneer men hier iets in die geest wil krijgen, kan men zich niet te sluimeren leggen. Hij ontkent het door dhr. Berrevoets naar voren gebrachte omtrent enige geheimzinnig heid. Het is alles open en rustig besproken met voldoende gelegenheid. Wanneer U dit afwijst, zult U hiervoor m.i. geen kans meer krijgen. Het gaat er maar om, of U dat risico wil nemen, ja dan nee. Dhr. Quist vraagt of er ook nog ge- gadigden zullen zijn, als ze de prijs weten. De voorzitter wijst er op, dat men welis waar het industrieterrein zo voordelig moge lijk (voor de gemeente) van de hand moet doen, maar dat het er bovendien, ja in de eerste plaats toch om gaat, dat er werk komt en de Tholenaars daar ook van kunnen profiteren. Ik garandeer hier niet, dat het een direct voordeel is voor de gemeente, maar ben wel van mening, dat we dit voor de toe komst moeten doen. Dhr. Jansen wijst er nogmaals met na druk op, dat de leden-tegenstanders niet tegen industrie zijn, maar de grond te duur vinden. Wanneer we daarmee blijven zitten, zal dat nog meer offers vragen. En dat kunnen we ons niet veroorloven. Daarom is hij bang het te doen. Hij is overigens even goed vóór industrie als een ander, maar het offer mag niet groter zijn dan een eventuele draagkracht van de gemeente. De voorzitter herhaalt, dat hij dit ook niet goedkoop vindt, maar de prijs van de grond doet er voor een liefhebber altijd niet toe. Bijv. iemand uit België heeft in sommige gevallen meer aan industrieterrein in Tholen dan in Amsterdam. Dhr. Jansen: Kunnen we het niet in ge deelten kopen Het is kras au bout portant 30.000 uit te geven. En wat kunt U positief in het vooruitzicht stellen. De voorzitter: Ik zeg alleen, dat er al verschillende mensen om grond zijn geweest, die ik tot nu toe met een kluitje in het riet moest sturen. 8

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1