HET HART Land- Tuinbouw en Veeteelt Veilingberichten Dienstplichtigen naar Korea SAtMAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body de sterkste motor ter wereld, staat bloot aan tal van schadelijke invloeden. PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS 2e klasse A. Hierin alleen de ontmoeting Smerdiek 2 Vrederust 2. En dat zou dan de enige thuisclub-overwinning van deze week kun nen worden, KORFBAL Olympia—Eendracht 3—0 Olympia heeft getoond tot de sterkste 2e klasser te behoren. Dit 12-tal klopte Eendracht met 3—0. En de stand geeft de speelverhou- ding goed weer. Overwegend was de thuisclub in de meerderheid, al kwam Eendracht er dan ook ten slotte goed in. De ruststand was 2—0. Tot het eind werd door het Thoolse 12-tal volgehouden en dit op zichzelf was wel een tegenpunt waard geweest. Maar het lukte niet. Zaterdag 21 April komt Zeelan- dia uit Hansweert naar Tholen. Met een gelijk spel zal de thuisclub ze ker tevreden zijn. Aanvang 4 uur. THOLEN. 17 April jl.: Gewone uien 8.01 tot 8.20. Bonken 8.01 tot 8.20. Drie lingen 2.60. Aanvoer 13 ton. ST. ANNALAND. De laatste uienveiling in dit sei zoen werd Dinsdag 17 April gehou den. Er was nog een aanvoer van 6 ton. De prijs voor gewone uien was 7.50, voor de Drielingen 2.99. Er werden gedurende dit seizoen ruim 7 millioen kg uien over deze veiling verwerkt. De prijzen -het is overbekend vertoonden enor me verschillen met vorig jaar en dat niet ten gunste. PAS TOCH OP MET HET GEVAARLIJKE PARATHION Dat men er van overtuigd is, dat Pa- rathion een uiterst giftig middel is, blijkt wel uit de aanwijzingen welke één onzer fabrikanten geeft bij aankoop van dit middel. Ook wij willen hier met veel klem wij zen op het gevaarlijke Parathion. Aangezien dit middel bij de bestrijding van vele schadelijke insecten met succes wordt gebruikt en bijna algemeen wordt toegepast, is het begrijpelijk, dat bij onkun dig gebruik, ongelukken niet kunnen uit blijven. Daarom kunnen wij ons met het advies van deze fabrikant volkomen verenigen. Hier volgen de beschermende kleding stukken, welke tijdens het spuiten met Pa rathion moeten worden gedragen. 1Zuidwester. 2. Bril. 3. Neus- en mondbedekkend masker. 4. Rubberjas met hoog dichtgeknoopte kraag en lange mouwen. 5. Rubberhandschoenen. 6. Rubberbroek. 7. Rubberlaarzen. Vooral op het dragen van rubberkleding willen wij de nadruk vestigen, andere kle. dingstukken geven geen voldoende bescher ming. Na gebruik diene men de rubberkleding goed met water en zeep af te wassen. Men denke vooral niet al te licht over bovenstaande waarschuwing. Neem daarom bovenstaande voorschrif ten in acht, het is van het grootste belang. Het is bekend dat er zelfs nu nog per sonen in het ziekenhuis liggen, als gevolg van een vorig jaar opgelopen Parathion- vergiftiging. Men zij gewaarschuwdNeem, nu het spuitseizoen straks begint, alle mogelijke voorzorgsmaatregelen. BOEKENNIEUWS Vraagbaak der Sociale V erzekerings wetten' door W. T. Merk, uitgave J. H. Gottmer, Haarlem. 4e druk. Voor ieder, die met de sociale wetgeving te maken krijgt, hetzij in de practijk, hetzij in verband met hun studie, zal dit boekje een han dige wegwijzer zijn. Met zijn ±170 pagina's kan het uiteraard niet uitvoerig zijn. Het geeft echter in deze beknopte vorm een volledig overzicht van de prin cipiële zaken op dit gebied. In vele gevallen zal men aan de hand van dit boekje een oplossing kunnen vin den voor de soms ingewikkeldè kwesties waartoe de sociale ver zekeringswetten, zoals de Ziektewet, Ongevallenwet, Ziekenfondsbesluit etc. aanleiding geven. Het is geen gemakkelijke materie, om in een voor ieder bruikbaar werkje samen te vatten, maar ons inziens is de heer Merk daar stellig in geslaagd. Het feit dat sinds de eerste uitgave in 1947 thans een vierde druk moest verschijnen, pleit voldoende voor de populariteit van deze handleiding. Deze 4e druk is volkomen up to date, alle aanvullin gen en wijzigingen zijn daarin op genomen. Een uiterst practische vragenlijst voor studerenden is opgenomen zo dat een regelmatig toetsen van het bestudeerde aanmerkelijk vergemak kelijkt wordt. Een uitgebreid alfa betisch register bevordert een ge makkelijk raadplegen. „Een vaste Burcht", door K. Norel, uitgave J. A. Kok N.V Kampen. De populaire schrijver Norec heeft getracht ons op eenvoudige wijze vertrouwd te maken met de geschiedenis van de protestantse kerk in Nederland. Hij is daarin vol komen geslaagd, zij het ook dat het boek bij eerste inzage de indruk geeft volkomen objectief te zijn, ter wijl bij nauwkeurige lezing blijkt dat de schrijver overal het standpunt verdedigt van de huidige gerefor meerde kerk. Doch dit bezwaar is niet groot, want een schrijver kan nu eenmaal nooit volkomen objecti viteit betrachten wil hij iets waar lijks goeds presteren. Kok geeft met dit werk een boe uit, waaraan behoefte bestaat. Wat weet de gemiddelde protestant van zijn kerk Helaas veel te weinig en men neemt niet licht de moeite een zware studie door te worstelen. Op de hem eigen prettige wijze van ver tellen maakt Norel ons vertrouwd met de voornaamste historische ge beurtenissen. In dit boek vindt men op over zichtelijke wijze verzameld wat de gewone man op dit terrein dient te weten. Daarom verdient dit boek aanbeveling en wij vertrouwen niet anders, dan dat het weldra in me nig huis zal zijn te vinden. SELECTIE VAN ONZE KIPPEN NOODZAKELIJK Wanneer we bovenstaande waar ïeid een goede 20 jaar geleden met de pluimveehouders bespraken haal de het overgrote deel met een ver wonderd gezicht de schouders op Ze geloofden het niet. Zelfs vooraanstaande mensen in de pluim- eehouderij meenden dat goede en slechte legsters zonder valnestcon- trole niet te onderkennen waren. Deze tijd ligt gelukkig achter ons en thans is het overgrote deel van onze pluimveehouders wel overtuigd dat een regelmatige selectie nood zakelijk is. We zijn in ons land zo ver, dat we al heel wat mensen heb ben, die het selecteren van kippen onder de knie hebben en regelmatig gaan selecteren, en de voederbespa ring door het verwijderen van on productieve kippen is moeilijk in geld uit te drukken. Wanneer bijv. 100 selecteurs ieder 100 onproduc tieve kippen per maand verwijde ren, geeft dit reeds een voederbe sparing per maand van ruim 30.000 kg, en dit aantal kippen en kg voer is veel en veel groter. Hoewel een regelmatige selectie het hele jaar nodig en noodzakelijk is, (ook bij de opfok van jonge hen nen) zijn er twee perioden welke vooral van belang zijn, en wel in de herfst en in het voorjaar, wan neer de productie aanvangt. Over de voorjaarsselectie wil ik een en ander opmerken. Wanneer de kippen een productie geven van ruim >60%, heeft het weinig zin om te selecteren. Ze leggen dan immers van 4'5 eieren per week en zitten dan ijti de topproductie. Wanneer het selecteren dan wat wild gebeurt zou het wel eens eiereri kunnen kosten. Daarom niet selecteren bij zulk een productie. Er kan dan wel eens een enkele verkeerde kip tussen lopen, maar die isizo wel te vangen. Iemand die er kijk op heeft kan dat zeker. Daarom pluimveehouders, zou ik U aanraden als er iets hapert, geeft dan direct op aan uw afdelings secretaris der V.P.Z. om uw kippen te selecteren. Of geeft het op aan de tijdelijk secretaris der V.P.Z., M. H. Trompstraat 36, Tel. 2528 K 1100 te Goes. Is er ooit een tijd geweëst dan is het nu, dat er op geen enkel bedrijf onproductieve kippen mogen lopen. Bij de steeds stijgende voederprijzen is dit ontoe laatbaar. De tijdelijk secretaris der V.P.Z. M. H. Trompstr. 36, Tel. 2528 KI 100, Goes Voor i Walcheren: A. M. Hollander, Oostkapelle. Voor 'W. Z. Vlaanderen: E. H. de Milliano, Oostburg. Voor O. Z. Vlaanderen: Iz. (Ie Feijter, Axel. Voor Tholen en Zuid-Beveland: J. C. J. Boone, Hoedekenskerke. Voor Noord-Beveland: J. de Regt, Kortgene. Voor Schouwen: Johs. Schouls, Zierikzee. EN VOOR DE SCHIPPERS Op V/oensdag 25 en Donderdag 26 April houdt de Kon. Schippers vereniging „Schuttevaer", ditmaal te Nijmegen haar 102e algemene vergadering. Inzonderheid voor het eiland Tholen en omgeving belang rijke voorstellen zullen daar ter sprake komen, zoals: Verlichting vaarwater onder de brug over de Eendr&cht; het uitbaggeren van vluchtliavens te Bruinisse in de zo mer, iriplaats van in het najaar; ver sterking van het licht van de zwarte gasboei in het Engels vaarwater (Oosterschelde); de aanleg van een vluchthaven aan het Saaftinge tus sen schaapskooi en Hedwigpolder; de Oostuitloop van het Slaak op normale diepte te brengen en ver legging van gasboeien naar het Slaak; de sluis te Dintelsas zo te verbeteren, dat te allen tijde met lange schepen kan worden geschut; de havenlichten te Zierikzee langer te laten branden en aan de haven te Zijpe, Wemeldinge en Hans weert een mistsein te plaatsen. Met de vele andere voorstellen dus een uitgebreide agenda, die ze ker 2 dagen zal duren. Animo onder vrijwilligers neemt af De Nederlandse regering ziet zich voor de vraag gesteld hoe zij vol doende militairen bijeen moet krij gen om in October a.s. de plaatsen te kunnen laten innemen van de vrijwilligers die in October j.l. naar Korea zijn vertrokken. Laatstge noemden hebben er een diensttijd van 6 maanden opzitten en de ani mo om bij te tekenen blijkt slechts zeer gering te zijn. Het aanvullend detachement dat een paar weken geleden naar Ko rea vertrok, telt slechts ongeveer 250 man, zodat Nederland zich voor het probleem ziet geplaatst, hoe het zijn bijdrage aan de strijd krachten der Verenigde Naties op peil kan houden. V/ij vernamen dat de regering de mogelijkheid onder het oog ziet om, hetzij beroepspersoneel, hetzij dienstplichtigen in aanmerking te laten komen voor uitzending naar Korea. Uiteraard zal die uitzending wel niet vrijwillig gaan en daarom beraadt de regering zich zeer ern stig over dit probleem. Zij zal een beslissing binnen afzienbare tijc moeten nemen, omdat de troepen die het nu in Korea verblijvende deta chement gaan aflossen, toch wel in September zullen moeten vertrek ken. (Nadruk verboden Een gezond hart moet men in ere houden: het slaat 100.000 maal per dag, veertig millioen keren per jaar. Het verplaatst op één dag 10.000 liter bloed, per jaar vier millioen liter Deze motor weegt slechts 300 gram. Het arbeidsvermogen is ech ter groot genoeg om met elke slag een gewicht van één kilogram een halve meter op te heffen. Dat wil zeggen dat het prestatie-vermogen van een gezond hart zo groot is dat het een lift met één persoon in een uur tijds van de begane grond naar de vijfde verdieping zou kun nen brengen. In absolute zin is het hart geen sterke motor, de kracht is niet gro ter dan 1/375 pk, maar in relatieve zin is het hart sterker dan alles wat er tot nu toe aan motoren is gebouwd. Welke machine van een desgelijke ingewikkelde constructie loopt een mensenleven lang zonder dat er ooit onderdelen vervangen behoeven te worden De muis en de olifant Het hart trekt zich rhythmisc samen en het ontspant zich even eens periodiek. Bij gezonde vol wassenen gaat dit met een snelheid van ongeveer zeventig slagen per minuut. Wordt de zuurstofbehoefte van het lichaam groter, zoals dat bijvoorbeeld bij zware arbeid of bij sportbeoefening het geval is, dan can het tempo van de hartslag wor den opgevoerd. Ditzelfde gebeurt ook bij bepaalde ziektetoestanden, waarbij de kracht van het hart ver minderd is; door een groter aantal pompslagen per tijdseenheid wordt dan naar een voldoende prestatie gestreefd. Bij pasgeborenen is de hartslag steeds veel sneller: het hart van de zuigeling contraheert zich 130 ma- en per minuut. Kleine dieren heb ben een nog snellere ,,pols": het ïart van een muis klopt bijvoor- jeeld 1000 malen per minuut. De olifant daarentegen heeft een lang zame polsslag, doorgaans is deze niet hoger dan 25. De enorme hoeveelheid arbeid die het hart bij voortduring ver richt is alleen mogelijk doordat op elke samentrekking een ontspan ning volgt: de hartspier heeft dan een korte rust om zich te herstel en. De contractie's van de hart- boezems duren ongeveer 0,1 sec., daarop volgt een rust van 0,7 sec. De samentrekking der kamers neemt een tijd van 0,3 seconde in oeslag, voor dit gedeelte van de aartspier bedraagt de pauze steeds 0,5 seconde. Deze cijfers behoren bij een frequentie van 70 slagen per minuut. Is de hartactie sneller, dan duurt de samentrekking evenlang, de tijden van rust worden dan corter. Eigen zenuwweefsel. Het hart werkt in eerste instantie geheel zelfstandig. De prikkels tot werkzaamheid ontvangt het van een eigen autonoom zenuwstelsel. Toch wordt de hartactie ten dele ook door het lichaam als geheel gere geld: alle organen dienen immers ïarmonisch met elkander samen te werken. Naast het eigen zenuwstelsel van dit orgaan zijn er ook zenuwbanen waardoor een remmende, en andere waardoor een versnellende invloed op de hartwerking kan worden uit geoefend. Zij zijn te vergelijken met de teugels van een rijpaard. Vanzelfsprekend kunnen er aan een zo ingewikkelde machinerie tal van mankementen optreden. Ziekten van hart en bloedvaten komen dan ook niet alleen veelvuldig voor, in de loop der jaren is er een onmis kenbare toename van dit soort af wijkingen. In 1917 kwamen 10.3% van alle doodsoorzaken voor reke ning van dit orgaan-systeem, in 1927 was dit percentage tot 16.3 gestegen, weer tien jaar later be droeg het al 21.5. Hartziekten Hartafwijkingen kunnen ontstaan door zelfvergiftiging van het lichaam als gevolg van een te sterke of ver. keerde productie van schildklier hormoon. Ook kunnen allerlei ziekte kiemen schadelijk op het hart in werken: de verwekkers van long ontsteking, beenmergontsteking, roodvonk, griep en angina kunnen zowel de hartkleppen als de hart spier aantasten. Het hartzakje, dat het hart aan de buitenzijde bekleedt raakt soms ontstoken door etter- verwekkende bacteriën en door tuberkelbacillen. Berucht voor het ontstaan van hartafwijkingen is het gif van diphteriebacillen. Gevreesd is voorts de acute rheu matiek, die vooral in de kinderjaren het gehele hart kan aantasten. Op oudere leeftijd is het weer de vaat- verkalking die stoornissen in de bloedsomloop en daarmede ook aan het hart veroorzaakt. Het is niet doenlijk in kort bestek volledig te zijn. Toch willen wij nog wijzen op enkele verkeerde levens gewoonten die dikwijls oorzaak van hart- en vaatziekten zijn: alcohol- en tabaksmisbruik. Ook beroepen, die zware lichame lijke arbeid vergen zijn, wanneer het hart niet in goede conditie is vaak oorzaak van onregelmatig heden in de werking van deze voor ons leven onmisbare motor. Tenslotte is het ook juist de over matige geestelijke spanning en in spanning, die in onze moderne tijc het hart van streek brengt. Het is dan ook niet voor niets dat hart- en vaataandoeningen het grootste per centage onder de doodsoorzaken uitmaken bij de artsen, mensen die veelal een zwoegend bestaan vol emotie's leiden. Huisdokter. Stichting van de Arbeid over de onen en prijzen. De discussie had vooral betrek- cing op de vraag, op welke wijze verdere prijsstijgingen kunnen wor den voorkomen en welke situatie zou ontstaan ten aanzien van de lo nen, indien dit onverhoopt niet of niet tenvolle mogelijk zou blijken. De Regering heeft zich daarbij op iet standpunt gesteld, dat be- ïoudens een verdere verslechtering der economische omstandigheden - de verbruiksbeperking niet meer dan 5 zal dienen te bedragen. Derhalve komt, indien een meer duurzame overschrijding der ver- iruiksbeperking van 5 zou plaats vinden, op een nader in overleg met de Stichting van de Arbeid te be palen tijdstip en in een nader te be palen vorm een ruimere compensa tie in aanmerking met inachtneming van de dan eventueel gebleken ach terstand. Afgesproken werd in ver band hiermede, dat in het contact tussen de Interdepartementale Com missie voor de Loon- en Prijspoli tiek en de Stichting van de Arbeid nader zal worden bezien of op wel- ce wijze een eventuele ruimere com pensatie zal geschieden. Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. NAGEKOMEN BERICHTEN THOLEN. ENKEL GEBROKEN Mej. Jac. Jansen te Tholen kwam Woens dag jl. bij haar werkzaamheden in haar woning zodanig te vallen, dat zij een enkel brak. ONGELUKKIGE VAL Mevr. v. d. Zande kwam Donderdagmor gen eveneens in haar woning te vallen, waarbij zij haar been zodanig kwetste, dat zij voor observatie naar het ziekenhuis werd vervoerd. ST. FILIPSLAND De 88-jarige Wed. C. Wagemaker, die zo als ze gewoon was een uitstapje maakte, gleed uit over een bananenschil, waarop ze kwam te vallen op een daar juist aanwe zige step, met het gevolg dat ze haar dij been even beneden de heup brak. Met zeer veel pijn werd ze opgenomen, waarna ze naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom is vervoerd. DE BAMBOE IS EEN NUTTIGE PLANT Het bamboe speelt in het „He melse Rijk" een belangrijke rol. Zo ziet men in een Chinese woning dat de stoelen, tafels, ledikanten, matten, vaatwerk gemaakt zijn uit bamboe. Dikke bamboepalen worden ge bruikt voor huizen- en bruggen bouw. De dunne stengels voor ak kerlandbouwgereedschappen, de bladeren voor kleding, hoeden, pa pier. De jonge spruiten van de bamboeplant werden met azijn en peper toebereid, wel gegeten. De wieg van bamboe was de eerste rustplaats voor de Chinees, de bamboe-lijkkorf, de laatste. POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur dhr. v. Ostende uit Onstwedde Gereformeerde Kerk 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. J. v. Halsema Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Collecte voor de Doveninstallatie Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. van Leeuwen Doopsbediening ANNA JAGOBA POLDER Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Arntzen (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging) OVERLEG TUSSEN REGERING EN STICHTING VAN DE ARBEID OVER LONEN EN PRIJZEN Op Dinsdag 17 April had onder leiding van de Minister-President opnieuw een bespreking plaats tus sen een delegatie uit de Minister raad en vertegenwoordigers van de Zondag 22 April 1951 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. J. de Bres 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk 10 en 5 uur Ds. J. v. Halsema Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Ned. Prot. Bond 5 uur Ds. J. Goorhuis OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. R. C. v. Putten Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. de Wit uit Rotterdam Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur de heer L. Gebraad van Tholen. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. v. Dijk Geref. Gemeente 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. G. Enkelaar - H. Avondmaal 6 uur Ds. G. Enkelaar - Dankzegging Oud-Geref. Gemeente 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Leesdienst (vac. Tholen) 2 uur Ds. de Bres Oud-Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Rehoboth 7 uur Ds. P. W. Spruijt uit Amsterdam SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Brons Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst BEVESTIGING EN INTREDE VAN Ds. D. J. VAN DIJK TE ST. ANNALAND De Ned. Herv. Kerk te St. Annaland was Zondag jl. in beide beurten meer dan vol. Des voormiddags werd de nieuwe herder en leraar van deze gemeente be vestigd door Ds. Ottevanger van Leiden, die als tekst had gekozen: Jesaja 40 1 en 2: „Troost, troost mijn volk, zal ulieder God zeggen; spreekt naar het hart van Je ruzalem, en roept haar toe dat haar strijd vervuld is, dat hare ongerechtigheid ver zoend is, dat zij van de hand des Heeren dubbel ontvangen heeft voor alle hare zonden." Na een vacature van 16 maanden deed Ds. van Dijk in de middagdienst zijn in trede. Ook toen was er een grote schare in het kerkgebouw, w.o. enkele familiele den en kennissen van de fam. van Dijk, Ds. v. d. Wiel en Ds. Brons en de Director van de Ger. Zendingsbond, Ds. J. Batelaan te Utrecht. Na het votum werd gezongen Ps. 27 3 en gelezen 2 Kor. 5 11—21. Ds. van Dijk begon zijn predikatie met er op te wijzen, dat zijn gedachten nimmer de richting waren uitgegaan, toen hij 24 jaar geleden zijn predikambt aan vaardde, van welke periode hij het groot ste gedeelte op Celebes doorbracht, dat hij nog eens in een gemeente in Holland als predikant zou worden bevestigd. Deze ge meente is geen onbekende voor mij. 7]/2 jaar geleden ben ik hier menig keer voor gegaan. Ook toen was er evenwel de ge dachte op het huidig gebeuren niet. Thans zal ik dan voor de eerste maal als uw eigen herder en leraar voorgaan en wil dat doen n.a.v. 2 Kor. 5 20: „Zo zijn wij dan gezanten van Christus wege, alsof God door ons bade: wij bidden van Christus wege, laat u met God verzoenen." Boven deze predikatie zette spreker: Prediking der verzoening", dit onderwerp verdelende in de volgende punten: 1. Door wie de prediking wordt gebracht. 2. Hoe die prediking wordt gebracht en 3e: de inhoud van die prediking. Na de prediking richtte Ds. v. Dijk zich allereerst tot zijn bevestiger Ds. Ottevanger te Leiden, die hij hartelijk dankte voor de inwilliging van zijn verzoek en voor het vele wat hij en zijn gezin voor de familie van Dijk is geweest. Het verheugde hem ook de Director van de G.Z.B. Ds. Bate laan te zien. 23 jaar had spreker als zen deling op het terrein van de G.Z.B. ge werkt. Hij wilde de Director en het Hoofd bestuur verzekeren, dat zijn liefde voor het zendingswerk niet is verminderd, ook al werkt hij dan nu in de „achterhoede". Spr. hoopte dat voor het zendingswerk de hemel spoedig mocht opklaren. Hij dankt Ds. van Putten en Ds. v. d. Wiel voor wat ze tijdens het beroep voo. hem hebben gedaan, hoopt op alle mede werking van de ringcollega's, die hij te meer denkt nodig te hebben, waar zijn vo rig werk in zo n geheel andere omgeving lag. Met de kerkeraad, voor wie hij geen onbekende is, hoopt hij hier: „samen de lende en samen getuigende van de door Christus tot stand gebrachte verzoening tot heil en zaligheid der gemeente te werken." Hij dankt ook de Kerkvoogdij, die alles in het werk stelde om zijn komst zo ge rieflijk mogelijk te maken. Met de burge meester hoopte hij ook op goede samen- erking, vergat organist en koster niet en wees er op, dat inzonderheid de jeugd in de komende tijd bijzondere belangstelling zal vragen. Gemeente, aldus besloot Ds. van Dijk, thans zijn de banden hechter aangehaald. Moge die hechtere band tot zegen zijn voor de gehele gemeente. Draag hem op in uw gebeden. Weet dat de pastorie voor u open staat, wees getrouw in het kerk bezoek. Dat de Heere dan rijkelijk met zijn zegen wone in deze gemeente Hem tot eer en tot zaligheid van ons. Ouderling Overbeeke verklaarde, dat de gemeente zijn nieuwe predikant met liefde ontving, dat die onderlinge liefde moest blijven, wilde er zegen op de arbeid rus ten. Hij liet de nieuwe predikant toezingen Ps. 133 3. Ds. v. Putten, consulent, droeg de ge meente over aan de nieuwe predikant. Hij deed die overgave met een gerust hart en wees. er ook op, dat men niet bang be hoefde te zijn om hier te gaan arbeiden. Hij was er eveneens van overtuigd, dat in zonderheid de jeugd grote aandacht be hoeft. Op verzoek riep Ds. v. Putten ook namens de Kerkvoogdij een hartelijk welkom toe aan de nieuwe predikant. Verder voerden nog het woord Ds. de Bres als oudste ringpredikant, burgemees ter Boogaard en Ds. Batelaan. Laatstge noemde sprak namens het Hoofdbestuur van de G.Z.B. Hij verklaarde dat het dit be stuur en hem spijt, dat Ds. van Dijk af scheid nam, maar dat hij het aan de andere kant de gem. St. Annaland van harte gunt, die naar hij meent een predikant krijgt, die met volle toewijding zal arbeiden en wiens gastvrij huis steeds zal open staan. Hij dankte hem en zijn vrouw hartelijk voor het vele verrichte werk op het zendings terrein, waarvan hij zelf de vruchten heeft mogen zien. Na een kort dankwoord, werd de plech tige dienst beëindigd. CLASSICALE ZENDINGSCOMMISSIE Zaterdag jl. werd te Zierikzee een ver gadering gehouden van de Classicale Zen dingscommissie. Tot leden van deze com missie zijn o.m. benoemd de heren J. v. d. Velde en J. v. Elsacker, beiden te Tholen, dhr. W. v. Prooijen 'te Stavenisse en C. van Winkelen te St. Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 3