Kamgaren Costumes WjZlGtQ Enig commentaar op de ZONDAGSWET De tanden vragen: TEGEN OUDE PRIJZEN TERHORST O UD- V OSSEMEER ST. ANNALAND Huid geschaafd? STAVENISSE V) Vunt weer volop genieten van de getonde en ftSESPIJit! «e 'n Geheel nieuwe collectie Mantels in Mantelcostumes j Regenkleding TERHQRST Bergen op Zoom ST. MAARTENSDIJK ST. FILIPSLAND Stemmen van Lezers ONDER DE STREEP en nog wat geschiedenis daarvan FEESTVERGADERING In de goed gevulde zaal van Hof v. Hol land hield Donderdagavond de J.V. en M.V. „Maranatha" haar jaarlijkse feestver- gadering onder leiding van dhr. Wijnbeek. Na schriftlezing, psalmgezang en gebed riep de voorzitter allen en daarbij inzonderheid de burgemeester en afgevaardigden van de verschillende Thoolse verenigingen en die uit naburige gemeenten, een hartelijk wel kom toe. Spoedig daarop werd het pro gramma vlot afgewerkt, bestaande uit ver schillende inleidingen en voordrachten, enige poëzie van Wa'als en de Genestet en dat alles afgewisseld met zang, begeleid door orgel en guitaar. Intense aandacht was er voor het mooie opbouwende stuk in 4 bedrijven: De weg terug. Het werd voorgedragen door 3 da mes en heren, die er „goed inzaten". Ver schillende felicitaties werden uitgebracht door de afgevaardigden en genodigden, waarna de heer Wijnbeek deze geanimeerde bijeenkomst sloot. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld: de Verordening tot wijziging van de Verordening op de heffing van een verma kelijkheidsbelasting in de gemeente Tholen vastgesteld bij raadsbesluiten van 30 Nov. 1950 en 30 Jan. 1951, goedgekeurd bij Ko- koninklijk Besluit van 12 Maart 1951, no. 9. voor het vallen van de nacht nog even aan IVOROL gedacht DE JONGENSCLUB In de Concertzaal houdt de Herv. Jon gensclub hedenavond haar jaarfeest, waar toe een zeer gevarieerd programma is samengesteld. HERBOUW CAFE Aan de Gebr. A. en P. A. de Korte alhier is de herbouw van het onlangs af gebrande café op het Oud-Kerkhof onder Poortvliet opgedragen. GESLAAGD De heer L. C. de Jonge slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het diploma Groothandel in Gedistilleerd. NOG STEEDS BERGEN OP ZOOM EEN ZILVEREN MEDAILLE Zoals eerder werd aangekondigd was de heer M. M. Cornelisse dezer dagen 50 jaar in dienst bij de N.V. Zeeuwse Ooestercul- tuurmij. „Bona Fides". Dit feit werd op feestelijke wijze herdacht in het kantoor van deze maatschappij. De jubilaris werd toegesproken door de president-commissaris, de heer Biebou, door burgemeester A. J. v. d. Hoeven en door de directeur de heer J. H. Bal. Namens Hare Majesteit de Koningin werd aan de heer Cornelisse de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt, terwijl hij van het bestuur van Bona Fides een enveloppe met inhoud ontving en van het personeel fraaie schilderijen. Daarnaast kwamen nog vele felicitaties, geschenken, w.o. een keur van bloemen binnen van kennissen en afnemers. Na het officiële gedeelte bracht de heer Cornelisse het verdere gedeelte van de dag in familiekring door. 's Avonds bracht de Harmonie „Concordia" hem nog een sere nade. EINDLES 2-JARIGE TUINBOUWCURSUS In de landbouwhuishoudschool alhier werd Vrijdagavond jl. in tegenwoordigheid van de afgevaardigde van de Tuinbouw- consulent de heer Wilde, de commissie van toezicht, wethouder van Westen, de direc trice der Landbouwh.h.school mej. Koop man en de leraren Bil, Nuyten en Murre da eindles gehouden van de tuinbouwwinter- cursus. Het was dhr. de Wilde die verschillende examen vragen stelde, waarbij bleek dat de leraren zich uitstekend van hun taak had den gekweten en de leerlingen hun best hadden gedaan. Enige tijd later kon dhr. de Wilde dan ook meedelen, dat alle 18 cur sisten waren geslaagd, waarmee hij hen hartelijk gelukwenste. De cursisten zullen zeker in de loop van de cursus steeds meer het nut daarvan hebben gezien. Dat U het straks dan ook in praktijk brenge, was de wens van spreker. Blijf niet staan bij het geleerde, doch ga er steeds dieper op in. Hij dankte de consulent en in het bijzonder de leraren met allen die hun medewerking tot het welslagen van deze cursus gaven. Bij monde van dhr. Friderichs werd ver volgens het diploma uitgereikt aan de vol gende cursisten: A. Akkermans; C. J. H. Akkermans; L. v. d. Enden; P. J. Loks uit Halsteren; A. en J. Aarnoudse, J. A. Boo- gaart en F. Havermans te Oud-Vossemeer. M. C. v. As, C. W. en M. Heijboer te Poortvliet; A. F. Duijzer; A. H. Goede- gebuure Azn. en J. W. Elenbaas te St. Annaland; J. A. en J. v. d. Berge; P. H. Jansen en J. Timmers te Tholen. Ook de leraren feliciteerden hierop de geslaagden en gaven hun nog behoorlijke hoeveelheid nuttige punten voor hun verder leven mee. Cursist van Aet uit Poortvliet, die op 57-jarige leeftijd nog voldoende animo en interesse voor deze cursus had om tot het goede einde door te zetten en dan ook de oudste cursist wae, dankte de leraren en alle anderen voor hun goede, leerzaam en degelijk onderricht. Met een oprecht ge meend speechje overhandigde hij namens alle cursisten aan de leraars een fraan kunst voorwerp. Het einde kwam nadat het hoofd van de cursus nog eens uitvoerig had gewezen op het belang van het tuinbouwonderwijs, de goede samenwerking en prettige sfeer, die er gedurende deze 2 jaar op de cursus is geweest. Leraren en leerlingen kunnen hier op met voldoening terugzien; de laatstge noemden temeer waar er onder hen waren, die menig keer naar Tholen zijn gereden, terwijl de weersomstandigheden dat bijna onmogelijk maakten. GEVONDEN VOORWERPEN Onbeheerd aangetroffen een damesrijwiel inlichtingen Rijkspolitie Tholen. GYMNASTIEKVERENIGING „OLYMPIA" Onder leiding van de directeur, de heer C. Bijl, gaf de Gymnastiekvereniging Olympia te Tholen in de zaal van de heer D. van Zanten, Donderdagavond jl. haar jaarlijkse „gym"uitvoering. Op 21 April 1901 werd door een aantal heren te Tholen de gymnastiekvereniging opgericht, zulks naar aanleiding van een propagandauitvoering van de gymnastiek vereniging U.D.I. te Bergen op Zoom. In verband met dit 50-jarig bestaan zal op Vrijdag 20 April een jubileumavond worden gehouden. Bereids is er een erecomité gevormd en daarnaast een damescomité, die door het inzamelen van gelden Olympia een ge schenk willen aanbieden. In zijn openingsrede van deze avond sprak de voorzitter, de heer W. Cornelisse, nog een woord van propaganda voor het beoefenen van de gymnastiek. Hierna werd op vlotte wijze onder leiding van de heer Bijl door de jongens en meisjes van Klasse I en Klasse II verschillende vrije oefeningen, hoogspringen, paardspringen uitgevoerd, waarna de heren oefeningen hielden op het paard, aan de rek en op de brug. Door de dames werden hoepel- en baloefeningen met muziek uitgevoerd als mede oefeningen op de brug. Op enthousiaste wijze voerden alle mede werkenden hun oefeningen uit waarbij zij een dankbaar applaus ontvingen van de talrijke aanwezigen. De gymnastiekvereni ging kan dan ook weer als van ouds op een goed geslaagde winteruitvoering terugzien. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1951 Geboren: 5 Maart: Leo Johannes Vroegop, zn. van Johannis Jan Vroegop en Maatje Emelia Dijke. 12 Maart: Gerarda Anthonia Boogaart, dr. van Cornelis Anthonius Boogaart en Johanna Theuns. 17 Maart: Cornelis Anthonie van Poort vliet, zn. van Jan van Poortvliet en Izabella Maria Jobse. 23 Maart: Jacob Vaders, zn. van Pieter Leendert Vaders en Cornelia Jannetje Arnoudse. 30 Maart: Cornelia Pieternella van Dijke, dr. van Jacob Laurens van Dijke en Pieter nella van Daalen. Gehuwd: 1 Maart: Jan Cornelis Ampt, 34 jr. land bouwer te Oud-Vossemeer en Cornelia van Oeveren, 23 jr. zonder beroep Stavenisse. 1 Maart: Matthijs Adriaan van Haaften, 39 jr. landarbeider, te Poortvliet en Pieter nella Janna Ridderhof, 33 jr. zonder beroep, te Oud-Vossemeer. HUISSLACHTINGEN In het le kwartaal van dit jaar vonden in deze gemeente 143 huisslachtingen plaats. VERGADERING BOERENLEENBANK Vrijdag 6 April 1951 hield de Coöp. Boerenleenbank haar 38ste algemene jaar vergadering. De presentielijst was door 65 leden getekend, toen de voorzitter, dhr. A. Bergers opende met een hartelijk woord van welkom. Het deed hem genoegen dat de belangstelling zo groot was. Het afgelo pen jaar is voor de Bank een gunstig jaar geweest. De omzet steeg met ruim 2 mil- lioen gulden en bedroeg aan beide zijden van de rekening 10.580.230.74, in totaal dus ruim 21.000.000. Ook de spaargelden zijn weer belangrijk gestegen, wat met de nieuwe credietregeling van groot belang is. Per 1 Jan. 1951 zijn we, aldus spreker, officieus gestart met het Boekhoudbureau. Hoewel dit bureau door de Bank in het leven is geroepen, staat dit toch niet onder controle van Bestuur en Raad van Toezicht en is behalve voor de personen die de lei ding hierin hebben strikt geheim. Voorts herinnert de voorzitter nog aan de in het afgelopen jaar gehouden propaganda-avond en hoopt dat deze zijn nut zal mogen af werpen. Dhr. C. J. C. Boot zal deze ver gadering als secretaris fungeren. Na vast stelling der notulen wordt de rekening en balans gelezen. Daaruit blijkt dat o.m. aan spaargelden is ontvangen een bedrag van 1.935.091,25 en f 1.796.906,66 aan spaar gelden is terugbetaald. Van de ruim 6000,winst werd een gedeelte op de reserve overgebracht. De rekening en ba lans over het boekjaar 1950 wordt goed gekeurd met voor de rekening de hierboven reeds genoemde cijfers en voor de balans aan debet en creditzijde voor een bedrag van 2,325.675.65. Wegens periodieke af treding worden de heren J. A. Heijboer (bestuurslid) en H. A. Elenbaas (lid v. d. Raad v. Toezicht) met bijna algemene stemmen herbenoemd. Een 25-tal leden wordt geroyeerd wegens vertrek, huwelijk of anderszins. In 1950 traden 75 leden toe. 2 leden werden over geschreven naar zusterbanken, terwijl 8 le den overleden. Het ledental bedraagt mo menteel 582. Het totaal in omloop zijnde boekjes bedraagt 1995, waarvan 71 voor schotboekjes, 88 rek. crt. boekjes en 1836 spaarboekjes. Het aantal dagboekposten over 1950 bedroeg 15.249. Bij de rondvraag wordt nog de wens te kennen gegeven om ook 's avonds zitting te houden. De voorzitter antwoordt, dat dit al door het bestuur onder het oog is gezien en vermoedelijk zal binnenkort het kantoor ook een avond in de week geopend zijn. Tenslotte dankt de voorzitter de kassier nogmaals voor zijn accuraat beheer en hoopt dat 1951 voor de Bank, de landbouw en ook internationaal bezien, een gunstig jaar mag zijn. lopen der lagere school kwam hij in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen en trok daar door zijn grote ijver, zijn accuratesse en sterk ontwikkeld plichtsgevoel al spoedig de aandacht zijner superieuren. Na de volbrachte zware diensturen (men kende toen nog geen achturige werkdag) arbeidde de jonge Hout nog ijverig door legde zich vooral toe op vakstudie en bracht het daardoor nog vóór zijn dertigste jaar tot stationschef van Wouw. Later was hij in dezelfde functie nog enige tijd werk zaam te Dordrecht. Getrouwd met mevr. L. Smeets werd deze echt gezegend met een achttal kinderen, waarvan er twee op nog zeer jeugdige leeftijd overleden. Eén zoon is thans hoofdinspecteur van belastingen, één referendaris ten departemente en een onderdirecteur van een suikerfabriek. De heer M. Hout bleef wie hij was, de oprechte eenvoudige en ronde Zeeuw, bo ven alles een oprecht meelevend christen. Nimmer bleef zijn vaste plaats in de Ned. Herv. Kerk te Bergen op Zoom onbezet, zelfs niet toen hij de leeftijd der zeer ster ken had overschreden. Op 29 Maart werd hij op bijna 92-jarige leeftijd begraven op de kleine protestantse dodenakker te Halsteren onder zeer grote belangstelling van familieleden, ook uit het eiland Tholen, van kennissen en personen die hem uit zijn werk en via het vereni gingsleven hadden leren kennen en hoog achten. ALGEMENE VERGADERING VAN HET GROENE KRUIS Zaterdag werd in de bewaarschool door de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis" de algemene vergadering gehouden. Aanwezig 66 leden. De voorzitter, Burge meester L. A. Verburg, opende met een «M» oogeSvioMrd» SMe.skr.cht POSTDUIVENVERENIGING „De Gevleugelde Vrienden" vergaderde in de zaal van dhr. C. Rijnberg onder voor zitterschap van dhr. A. v. Gorsel. Als be stuurslid werd herkozen de heer A. de Witte. Besloten werd om 12 April een vlucht te organiseren vanuit Tholen en Zaterdag 14 April vanuit Putte. De duiven moeten s avonds van 7 tot 8.30 uur wor den ingekorfd. Men zal dit jaar ook kam- pioensviuchten houden, waarbij een wis selbeker beschikbaar wordt gesteld die men 2 achtereenvolgende malen moet winnen om eigenaar te worden of 3 maal in totaal. Dhr. A. Oudesluijs werd als bode benoemd tegen een vergoeding van 15,per jaar. levens krijgt deze de functie van contro leur. De klokken zullen worden opgesteld op de Hoenderweg, Molendijk, Ring en javadijk. GOEDE BELANGSTELLING Voor de filmavond, georganiseerd door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Tholen was vorige week grote belangstelling. Ongeveer 90 genodigden wa ren aanwezig. Het vertoonde filmprogram ma, de toelichting, verloting en verkoping maakte deze avond tot een leerzame en prettige bijeenkomst. Dat de Nederlandse industrie voor vele fabricaten niet achter staat bij de buitenlandse werd via de film „Nederlands fabrikaat" bewezen. Niemand van de aanwezigen had er spijt voor deze avond de tijd te hebben afgenomen. EEN OUD-INWONER OVERLEDEN Eind Maart overleed te Halsteren Mari- nus Hout, oud-stationschef van Wouw en Dordrecht. Wijlen dhr. Hout werd in het jaar 1860 te Stavenisse geboren in een eenvoudig landarbeidersgezin. Na het door- verkwik®"" J,0*u*""* hartelijk welkomstwoord in het bijzonder tot Zuster Fuykschot die zich zeer interes seert in 't werk voor „Het Groene Kruis". Haar tegenwoordigheid werd zeer op prijs gesteld. De notulen der vorige vergadering werden door de secretaris-penningmeester voorgelezen en onder dank aan dhr. Heij boer vastgesteld. Met genoegen had de secretaris het jaarverslag 1950 gemaakt, on danks dat 1950 een jaar was van steeds drukker en uitgebreider arbeid temeer door de sociale voorzieningen, die er zich thans ook in het Groene Kruisleven voordoen. Het bestuur der plaatselijke afdeling bleef dit jaar ongewijzigd doordat er geen vacatures ontstonden. De algemene vergadering van de Prov. vereniging werd te Tholen gehou den op 24 Juni 1950 welke door de heren A. van 't Veer, C. A. Heijboer en Zr. G. Boon bezocht werden. Ondanks dat enkele leden meenden te moeten bedanken, wegens de contributieverhoging werd het ledental met één vermeerderd en bedroeg het aantal 454 op 31 December 1950. Bij de Provin ciale vereniging zijn wederom enkele ver enigingen aangesloten zodat er op 1 Januari 1950, 75 ver. waren aangesloten met een ledental van 40348. Door de wijkverpleegster werden in het afgelopen jaar in totaal 2796 bezoeken afgelegd, t.w. 1722 ziekenbezoeken in 28 gezinnen, 298 bezoeken voor zuige lingen in 22 gezinnen en 408 bezoeken voor T.B.C. In het jaarverslag werd herdacht dat op Vrijdag 25 Augustus 1950 in tegen woordigheid van vele genodigden o.a. Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland met zijn echtgenote, Dr. R. J. van den Borgh, geneeskundig in specteur van de volksgezondheid, Mr. A. J. van der Hoeven, vertegenwoordiger van de Prov. Zeeuwse vereniging en verschillende anderen het wijkgebouw werd geopend. Na de ingebruikneming werd er spoedig zitting gehouden door een tandarts en een banda- giste, later ook door een voetspecialist. Een woord van dank werd uitgesproken aan het gemeentebestuur en de raden der beide kerken voor de toegekende subsidie s. De erkenning en waardering van het werk is gericht op het medisch en hygiënisch be lang van de bevolking der gemeente. Er is voor alles nodig: Eendracht en ons eenparig teweer stellen tegen alle tweedracht, ver deeldheid en splijtzucht, die onze kracht zouden breken. De heer J. A. Q. Tazelaar verklaart dat de rekening in orde bevonden is. Met een dankwoord voor de toegekende subsidies wordt de rekening onder dank vastgesteld. Hierna had dhr. van Driel een vraag naar de huishuur van dhr. Zachari- asse wat de voorzitter naar tevredenheid beantwoord. Dhr. J. W. van der Slikke zou als bestuurslid aftreden, doch werd met 37 stemmen wederom herkozen. Dhr. van der Slikke dankte voor het vertrouwen en hoopt in deze weer het prachtige Groene- kruiswerk voort te zetten. Dhr. W. v. Prooyen vraagt naar de mogelijkheid voor bedden aan de vereniging, wat met plezier aldus de voorzitter in overweging zal ge nomen worden. Zuster Fuykschot verklaart dat de mensen niet vies van bedden moeten zijn, deze werden gebruikt onder toezicht van een zuster, indien de bedden niet in orde zijn, worden ze gewassen. Hierna volg de een causerie door Zuster Fuykschot. Deze vond het een vorrecht in het midden der vereniging iets te vertellen over het Groenekruiswerk. En zijn weinig verenigin gen in ons midden die zo gewaardeerd worden. Zr. vertelde het ontstaan van het Groenekruis en wat het in die jaren deed. Het kruiswerk bestaat 75 jaar. De ver eniging tracht de volksgezondheid te ver beteren. Verplegen was in 1872 nog geen vak. Het doel was: het voorlichten der be volking. Het eerste was een magazijn in Noord-Holland, toen was het nog het Witte Kruis, tot 1900 voordat het in andere ge meenten doordrong. Van 1900 werd avond aan avond lezing gehouden over het Kruis werk. In 1875 was verpleegster nog geen beroep, toen schreef men om vrouwenhulp voor de ziekenhuizen naar Veenhuizen (de strafkolonie). In 1889 werden de eerste ver pleegsters opgeleid. Na deze kwam grote behoefte aan eigen verpleegsters. Uit de provinciale verenigingen zijn de plaatselijke verenigingen gesticht, wat steeds vooruitgang betekende. Een centraalmaga- zijn werd in Utrecht gesticht voor verple- gingsmateriaal. Er moet niet alleen ge tracht worden ziekten te genezen, maar ziekten te voorkomen. Er is thans ook een geneeskundig schooltoezicht, kleuterzorg, oudeliedenzorg enz. Het geheel telt 9.000.000 persoonlijke leden. Nog moet de bevolking in gaan zien, ziekten te voorkomen. 1000 plaatselijke afdelingen zijn er. De laatste 75 jaar is het enorm vooruitgegaan. Het Rijk heeft voor dit werk belangrijke subsidies. Zr. F. las een stukje voor, geplaatst in de Prov. Zeeuwse Crt. ten bate van het kruis werk. Er overlijden nog 13000 personen elk jaar aan kanker. De t.b.c. eist jaarlijks nog Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 ct 2000 slachtoffers. De overheid verleend in toenemende mate haar medewerking. Zij sti muleert dit particuliere initiatief en gaf in 1950: 5.000.000 uit voor tuberculosebestrij ding. Zr. deed een aanmoediging tot de leden niet te mopperen, als er weer eens verhoging zou komen der contributie. Hier na volgde het vertonen der film „Flitsen uit het leven van het Groene Kruis" waarin te zien was hoe de wijkzuster met vlijt en zorg haar werk verricht. Burgemeester dankte Zr. Fuykschot voor haar uitvoerige causerie en voor de film, hoopte dat het ledental nog steeds mag groeien en dankte allen voor het vele werk in het afgelopen jaar voor de vereniging verricht. Hierna sluiting. HUISSLACHTINGEN Over de maand Maart werden op de secretarie in deze gemeente 23 vergunningen voor huisslachting afgegeven. ZO N KLEINE MAN Woensdagmorgen ontdekte mej. M. K„ dat haar jurk uit haar fietstas, die op de binnenplaats van dhr. Gaakeer stond, was ontvreemd. Toen ze de politie van het geval in kennis stelde, bleek bij het ingestelde onderzoek, dat de schuldige een negen jarigen knaap was. Men vond de jurk ge heel in stukken gescheurd thuis onder een kast. Ook kwam nu aan het licht, dat een vijftal flessen, die onlangs eveneens spoor loos verdwenen door dezelfde kleine boos doener bij een winkelier waren ingeleverd. EEN VAN HONDERD Deze week vond een employé van de P.T.T. een bankbiljet van 100.in de hal van het postkantoor. Al spoedig kwam de eigenaresse van dit biljet hiernaar in formeren. Groot was haar blijdschap het verlorene weer in bezit te kunnen nemen. PLOTSELING OVERLIJDEN Dhr. A. Hooglander, die te werk was ge steld in de D.U.W. te Ouwerkerk werd Maandagmorgen, toen hij aan zijn werk zou beginnen, onwel en viel dood neer. Dokter Schutter te Oosterland constateerde dat hartverlamming een einde aan het leven van deze 70-jarige arbeider had gemaakt. De verslagenheid onder de mede-arbeiders was zeer groot. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING ST. FILIPSLAND De kwestie; gemeente-ontvanger. Deze werd vorige week gehouden, waar bij de vergadering voltallig was. De voor zitter deelt mede, dat in Januari 1951 ter Prov. Griffie met leden van Ged. Staten, B. en W„ Mr. van Hasselt en M. Holla, laatstgenoemde als raadsman van dhr. Bos- sers gemeente-ontvanger en 2e ambte naar ter secretarie overeenstemming is bereikt, inzake het ontslag van dhr. Bos- sers in genoemde betrekkingen. Dit ge schiedde teneinde te ontkomen aan de lange en onzekere procedure van de Raad van State en het Ambtenarengerecht. Het was dus in het belang van de gemeente, aldus de voorzitter, teneinde zo spoedig moge lijk tot benoeming van een nieuwe function- naris te kunnen overgaan. De voorzitter deelt voorts mede, dat naar aanleiding van een ingekomen verzoek van dhr. Bossers, B. en W. heden aan hem eervol ontslag hebben verleend als ambtenaar ter secreta rie met ingang van 1 Juli 1950 met toeken ning van jaarwedde tot 1 Nov. 1950. Dit wordt met algemene stemmen goedgekeurd. Vervolgens zegt de voorzitter, dat B. en W. thans voorstellen het raadsbesluit van 27 Juni 1950 in te trekken, waarbij dhr. Bossers ongevraagd eervol ontslag als ge meente-ontvanger is verleend met ingang van 1 Jan. 1950, daar geen doorbetaling van de jaarwedde over 4 maanden, na het ontslag heeft plaats gehad. Ook dit voor stel wordt met algemene stemmen aange nomen. Een nieuw besluit wordt dan genomen, waarbij aan dhr. B. Bossers met ingang van 1 Juli 1950 ongevraagd eervol ontslag wordt verleend als gemeente-ontvanger met doorbetaling van 4 maanden salaris tot 1 November 1950. Tenslotte stellen B. en W. voor, het be roep ingesteld tegen het besluit van Ged. Staten van 8 Sept. 1950 in te trekken. Ook hiermede kan de Raad zich verenigen. Dhr. Guiljam kan ook met de voorstellen van B. en W. accoord gaan, omdat deze zaak moet worden afgewikkeld, maar vraagt of men er nu toch ook van af is en niets meer achterna komt. De voorzitter weet dit niet absoluut zeker, maar gelooft het wel. Ook de andere heren zijn van me ning, dat het de beste oplossing is, daar anders de kwestie maar blijft lopen en geen nieuwe functionnaris kan worden benoemd. De heer Verwijs vindt, dat men zeer veel water in de wijn heeft moeten doen, maar „vooruit maar". Daarna komt nog in bespreking het ver zoek van het bestuur der Chr. school in de Polder om een bijdrage over 1950 voor een handwerkonderwijzeres ad 329,87. De Raad besluit dit te verlenen. Bij de rondvraag informeert dhr. Storme- zand of er geen aanvrage voor vernieuwing leermiddelen van de O.L. school is inge komen. Tevens verzoekt hij grind op de paadjes aan te brengen bij de woningen van de Rijkspolitie. De voorzitter antwoordt, dat er geen aanvrage is voor leermiddelen van de Openb. Lag. School en dat hij de kwestie grind zal bezien. Daarna sluiting. (Buiten verantwoordelijkheid v. d. Red.) M. de R. In Uw blad van 6 April werd mijn aan dacht getrokken door een advertentie van een kantoor in Den Haag, waarin 2 steno typisten gevraagd werden tegen een sa laris van 170,-per maand. Het heeft mij niet verwonderd dat er pogingen wer den gedaan om van het eiland Tholen steno-typisten te krijgen. Want in Den Haag zit men hierom te springen. Toen ik vorig jaar zomer in de residentie was, als lid van de examencommissie Stenografie, werd ik direct na mijn aankomst aangespro ken door een dame die zich voorstelde als Hoofd van de Steno-typekamer van het De partement van Marine. Zij vroeg mij of ik op het eiland Tholen of op Schouwen, geen goede stenotypisten wist, want ze was daar dringend om verlegen. Tot mijn spijt moest ik ontkennend antwoorden. Naar het sala ris heb ik niet gevraagd, maar dit moet meer zijn dan 170,-per maand, naar ik later vernam. Bovendien komt men in de Rijkspensioenregeling. Men ziet dus dat hier een levenspositie te krijgen is. M. de R„ ik vraag mij af of de meisjes en hun ouders dit wel weten. Juist voor ons eiland, met zo weinig kansen buiten de agrarische sec tor, moet dit toch van belang zijn. Verder zou ik een beroep willen doen op hen die veel correspondentie te voeren hebben, om personen die in het bezit zijn van een steno- typediploma in de gelegenheid te stellen een paar maanden als volontair of iets der gelijks in de practijk werkzaam te zijn. Daarna zullen zij dan hun weg wel vin den. Gaarne ben ik bereid belangstellenden verder in te lichten. Met vr. dank voor de plaatsruimte, K. Koetsdijk, Stavenisse. (Buiten verantw. v. d. red.) M. de R„ Mogen ook wij enige ruimte in Uw blad Gaarne bevestigen wij dan op verzoek van de fam. van 'tHof alhier de juistheid van hun ingezonden stuk in Uw nummer van vorige week. Met dank, hoogachtend Gez. Slootmaker, St. Annaland (Deze kwestie thans voldoende toegelicht red.). M. de R. Beleefd verzoek ik U het onderstaande in Uw eerstvolgende nummer op te nemen. Bij voorbaat dank. Uw blad van 6 April jl. bevat het ver slag van onze gemeenteraad. Ten aanzien van de daarin vermelde vraag van dhr. Ze waren immers overtuigd dat da Costa terecht als enig middel tot redding der zinkende mensheid had aangegeven „het plaatsen van het fonkelende licht der recht zinnigheid op den kandelaar". Maar daarom moest zij pleiten voor Zondagsheiliging en stipte uitvoering der Zondagswet. Ze hebben dit ook gedaan. Van hun optreden geef ik echter slechts één bewijs. Het volge hier"). Op 5 Dec. 1855 had de heer W. v. Lyn- den de wens geuit, dat de post beambten meer gelegenheid tot bij woning van de godsdienstoefenin gen op Zondag verleend zou wor den. De heer v. Eek was hiermede slechts matig ingenomen. De dienst mocht er niet onder lijden. De heer de Poorter hield toen deze beknopte redevoering: „Mijnheer de Voorz., er is een verschil tussen de heren v. Eek en v. Lynden. Ik weet, dat niet beter uit te maken dan door de Minister aan te raden een stel Israëlitische ambtenaren aan te stellen. Dezen zullen des Zondags den dienst kun nen verrichten en zo zullen de be zwaren van de heren v. Eek en v. Lynden gemakkelijk opgeheven zijn. Groen v. Prinsteren was ver ontwaardigd en laakte deze soort van spotternij in een ernstige zaak. De heer de Poorter ontkende nu ronduit, dat hij er voor bedankte om de Minister in de door de heer v. Lynden gewenste richting te stu ren. De dienst ging vóór het ope nen van de mogelijkheid om de godsdienstoefeningen bij te wonen". Ik moet hierbij ook nog meedelen, dat Patrimonium in 1889 aan de Regering afschaffing van alle on nodige arbeid op Zondag en een jaar later handhaving van de Zon dagswet vroeg. In te tachtiger ja ren der 19e eeuw was er ook nog een vereniging tot bevordering van Zondagsrust opgericht. Zij gaf uit muntende geschriften uit, maar noch deze vereniging, noch boven genoemd werkliedenverbond kon den veel succes boeken. Zo werd de Zondagswet op het eind der 19e eeuw slechts in enkele opzich ten gehandhaafd. Toch werd de volledige uitvoering van de wet door de regering pas in 1897 offi cieel ongewenst geacht. Wat ge beurde in dit jaar? De Burgemees ter van Haarlem overwoog in 1897 dat de naleving van de wettelijke bepalingen der Zondagswet in vele opzichten te wensen overliet. Hij maakte daarom op 17 Maart bekend, dat de plaatselijke politie last had de handhaving der wet bevorderlijk te zijn. Nu had de politie wel order gekregen voorlopig slechts overtre dingen te constateren zonder pro- cessen-verbaal op te maken. Na tuurlijk was dit maar een overgang tot strenger optreden. Om het ge hele verloop van de Zondagsnering in Haarlem te voorkomen verzocht dan ook de Handelsvereniging air daar aan de Burgemeester zijn be sluit in te trekken, minstens de uit voering daarvan op te schorten. De Burgemeester was de vereniging niet ter wille. Op Zondag 4 April werd echter nog geen proces-ver baal opgemaakt. Óp 7 April nam de Gemeenteraad van Haarlem het besluit de Ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie te ver zoeken maatregelen te nemen om een gelijke toepassing der Zondags wet te verzekeren en te voorkomen, dat hetgeen in de ene gemeente openlijk op de Zondag werd toege laten in een andere ten strengste werd tegengegaan. De Gemeente raad mocht als antwoord ontvan gen, dat bij de Regering niet het voornemen bestond „in de tot dus verre gevolgde wijze van uitvoering der Zondagswet verandering te brengen". Het besluit van de Re gering om zelf de Wet niet be hoorlijk te handhaven, had de Bur gemeester niet behoeven te weer houden dit wel te doen. De Rege ring had dit zeker ook begrepen en verzocht daarom de Burgemees ter zich verder te onthouden van uitvoering der wet. Ofschoon de rechtzinnige protestanten in Haar lem de Burgemeester steunden, meende hij toch als ambtenaar zich te moeten onderwerpen. En zo liep de zaak met een sisser af. Natuur lijk waren alle neringdoenden op Zondag tevreden. Men moet er zich toch waarlijk over verbazen, dat een regering ongestraft een ambtenaar kan verzoeken een wet niet uit te voeren. Natuurlijk moet men zich mede verwonderen, dat ook alle volgende regeringen zo weinig eerbied toonden voor die wet. Enfin, eindelijk zal dan ge beuren, wat reeds ruim een halve eeuw had moeten geschieden: ze zal worden opgeheven. EINDE 5) Aangehaald uit C. Smeenk Christe lijke Sociale beginselen. Veel van hetgeen ik over de geschiede nis der Zondagswet schreef, ontleende ik aan het belangrijk artikel „Zondagsrust en Zondagswet" van H. Ph. de Kanter in de „Tijdspiegel", jaargang 1897.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2