WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws Raadsverslag Poortvliet. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementaire Overzicht Kleine zelfstandigen krijgen kinderbijslag» De eerste sociale voorziening» Wij doen ook mee aan de SCHOOLT ANDVERZORGING! Brandweerauto en Brandweerbergplaats. Woning- en bestratingsproblemen. Het is nog geen weer BENOEMING NOTARIS ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 7e Jaargang No. 22 13 April 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Na lange tijd van schriftelijke voorbereiding heeft de Tweede Ka mer één dezer dagen het belang rijke wetsontwerp noodregeling kin derbijslag kleine zelfstandigen be handeld. Dit wetsontwerp is belang rijk omdat er voor het eerst iets wordt gedaan op het gebied van sociale voorzieningen voor deze groep en omdat bij deze noodrege ling uiterst principiële punten om de hoek komen kijken, die een schril licht werpen op de moeilijkheid van deze materie. Laten we beginnen met iets van dit wetsontwerp te vertellen. De kleine zelfstandigen moeten maar niet schrikken. Het is geen vetpot wat zij uit de staats ruif krijgen. Alle kleine zelfstandi gen die minder dan 2400,— ver dienen, krijgen een kinderbijslag van het derde kind af. Ook als men vier kinderen heeft, kan men in aanmerking komen voor deze bij slag. Maar dan moet men niet meer dan 2600,verdienen. Zo gaat dat door. Per kind loopt de salaris- grens ƒ200,— omhoog. De grootte der kinderbijslag is de helft van het bedrag dat de loontrekkenden krij gen. Voor het derde kind wordt 25 cent per dag en voor het vierde kind en meer 0.30 uitgekeerd. Veel is het dus niet, maar de schatkist is nu eenmaal niet erg gevuld en dies zullen de maatregelen die geld kos ten nauwkeurig onder de loupe moeten worden genomen. In deze wijze van uitkering zat nu echter de kneep. Wij zullen er allereerst op wijzen, dat een poging van de heer Hooy om het bedrag van dertig cent met vier cent te ver hogen, moest sneuvelen, omdat Mi nister Joekes dit onaanvaardbaar achtte. De 700.000,'die hier mede gemoeid zouden zijn, kan Mi nister Lieftinck onmogelijk opbren gen. Terecht was de heer Hooy daarvan niet helemaal overtuigd, maar hij moest wijken voor het zwa re geschut dat de bewindsman in stelling bracht. Het grote bezwaar tegen de wijze van uitkering was wel, dat de staat alles betaalt. En in de Kamer vindt men nu eenmaal geheide voorstanders van de verze keringsgedachte. Dat betekent, dat de kleine zelfstandigen ook iets moeten meebetalen in de vorm van een premje. Een der vertolkers van dit standpunt was bijv. de heer Sta pelkamp (a.r.), die zich in verschil lende opzichten tegen dit ontwerp keerde. Tal van bezwaren had hij. In de eerste plaats was hij van mening, dat de mensen aan een paar centen niets hebben. Dat is een druppel op een gloeiende plaat. Ten tweede wenste hij, dat de Regering zou pogen om een verzekering voor de oude dag voor deze groep tot stand te brengen. Dan hebben zij in de toekomst tenminste enige ze kerheid, want de kinderbijslag houdt nu eenmaal op als de kinde ren een bepaalde leeftijd hebben be reikt. En ten derde poneerde hij de stelling, dat als men deze mensen nu persé wil helpen, men maatrege len moet nemen op economisch en fiscaal gebied, door bijv. de belas tingen drastisch te beperken en een behoorlijke sanering der midden stand te bewerkstelligen. In principe was hij dus niet tegen sociale hulp voor deze mensen. De heer Hooy (k.v.p.) dacht heel anders. De klei ne zelfstandigen moeten juist steun krijgen om zelfstandig te kunnen blijven. De heer Schilthuis (arb.) dacht er net zo over. Waarom moe ten we wel loonarbeiders helpen en niet de kleine zelfstandigen Inderdaad, geen van beiden vonden de wet ver genoeg gaan, maar zij begrepen dat dit eigenlijk niet an ders kon. Zij redeneerden echter als volgt: beter een half ei dan een lege dop. Tot de voorstanders van deze noodregeling behoorde ook de s.g.p. Zij was dit om zeer princi piële redenen, omdat de verzeke ringsgedachte niet aan dit ontwerp ten grondslag ligt. Van deze ge dachte is zij nu eenmaal een ver klaard tegenstander. Het is aan de overheid om deze mensen te helpen. Als Christelijke Overheid is zij dat verplicht, zo redeneren de staatkun dig gereformeerden. De heer Krol (c.h.u.) was het principiëel met de heer Stapelkamp eens. Toch stemde hij voor het ontwerp. Want het gaat hier om een rechtvaardig stuk ar menzorg. Een standpunt, dat aan vaardbaar is. Beter dan dat van de heer Cornelissen (v.v.d.) die zich tijdens dit debat tegen de grote ge zinnen keerde. Kinderbijslag vond hij nu niet bepaald een remmende factor tegen grote gezinnen. Een mening die men de laatste jaren nog maar weinig heeft gehoord in de Kamer. Wij hebben reeds ge zegd, dat deze regeling een nood regeling is. Dat betekent, dat er spoedig een difinitieve moet komen. Nu stelde de heer Stapelkamp zich op het standpunt, dat deze tijdelijke regeling reeds moet vooruitlopen op de definitieve. In die zin, dat men reeds kan proeven in welke richting men het zal zoeken. Inderdaad kan men dit nu niet. En dat is jammer. Want ook Minister Joekes zal niet onder die verzekeringsgedachte kunnen uit komen. En dan moet de zaak weer anders uitgevoerd wor den. Enfin, het is de vraag of deze bewindsman er dan nog zal zijn want men mag rustig aannemen, dat het drie jaar zal duren, voordat deze materie definitief is geregeld. De noodregeling gaat echter waar schijnlijk 1 Juli in. De eerste stap in de goede richting is dus gezet. Het gaat hier om een groep mensen, die ook dit kleine beetje best zal kunnen gebruiken. Tot slot de cij fers: het wetsontwerp werd met 6019 stemmen aangenomen. Te gen waren de a.r. en de v.v.d. Intussen is men aan de overzijde van het Binnenhof in de Eerste Kamer ook aan het vergaderen geslagen. Daar heeft men in den brede „Algemene Politieke Beschou wingen" geleverd. Natuurlijk werd er de gehele Kabinetsformatie weer eens uiteengerafeld, waarop we vol gende week in het kort terugkomen. Nieuwe gezichtspunten deden zich echter niet voor. De socialisten die het Kabinet niet al te vriendelijk hebben ontvangen en die het wel willen steunen, maar er ook vrij te genover willen staan, hebben hun standpunt niet gewijzigd. De soep wordt echter niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. Het feit, dat de heer Nederhorst (arb.) in de Tweede Kamer zijn motie inzake de prijsstop introk, spreekt in deze reeds boekdelen. Een succes voor deze fractie was dit nu niet bepaald. Want de motie ging regelrecht in tegen het beleid van Minister v. d. Brink. Een nederlaag behoeft men daarin niet te zien. Het belangrijk ste is, dat zij zich terwille van het landsbelang hebben neergelegd bij het standpunt van de Regering, die hopelijk de verkiezingen van 1952 zal halen. Want andere mogelijk heden zijn er niet. Dat heeft de jongste Kabinetscrisis wel geleerd. (Nadruk verboden) Dinsdagavond 10 April kwam de vol tallige Poortvlietse gemeenteraad in open bare vergadering bijeen ondervoorzitter schap van burgemeester van Oeveren. Na opening op de gebruikelijke wijze zegt de voorzitter verheugd te zijn dat alle leden aanwezig zijn. Op de gelezen notulen heeft dhr. v. Ast een enkele opmerking, nl. over de passage, die handelt over de gevoerde besprekingen rond de schooltandverzorging. Ten dele worden deze opmerkingen aan vaard. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat er dit jaar van het verven der school banken wel niets zal komen en men zal volstaan met de voor- en één zijkant. Op de inmiddels goedgekeurde rekening 1949 had dhr. Vroegop, die eigenlijk rapporteur was van de commissie van onderzoek, maar vorige vergadering wegens ziekte was ver hinderd, nog een opmerking, t.w. dat de commissie voorstelt voor 1950 de huur kantoor gent. ontvanger van 30 op 50 te brengen. De voorzitter is van mening, dat hiervoor een uniforme regeling loopt, zodat de raad er wel genoegen mee zal moe ten nemen. INGEKOMEN STUKKEN Goedgekeurd is de gewijzigde pol.veror- dening in verband met de ingelaste clau sule omtrent dronkenschap (zgn. zwarte lijst). Ook de rekening-courant-overeen komst, die is verlengd, werd goedgekeurd. Bezwaar maakt Ged. Staten tegen een ver hoogde leges voor afgifte rijbewijzen, enz. Op het aangevoerde motief kan dat niet worden toegestaan. Voorgesteld wordt het betreffende raadsbesluit in te trekken, waar tegen geen bezwaar is. De Min. v. Financiën bericht, dat de gemeente nog een uitkering krijgt van 6.50 per inwoner. Als voorschot is reeds 6. per inwoner gestort. Ook uit de onderne mingsbelasting ontving men nog een tegoed van ruim ƒ3000,Tenslotte heeft men ook nog een vordering van ongeveer 700, als afrekening rijksvoorschot onderwijzers. Tegen toeslagen loonronden voor secre taris-ontvanger en ambt. burg. stand is geen bezwaar. Een jaarwedderegeling voor dezelfde functionnarissen in verband met kinderbijslag is hier van geen belang. Voor kennisgeving wordt aangenomen het jaarverslag van de landarb. vereniging over 1950 met balans, verl. en winstreke ning. Ingekomen is ook een adres van de be woners van oud-kerkhof die vragen om een verbod tot het storten van vuil, enz. nabij de put, gelegen aan de Lage weg. De voorzitter zegt, dat in vorige verga dering door dhr v. Ast is gesuggereerd deze put schoon te maken voor brandput. Deze mensen willen ze juist opgeruimd zien en ook B. en W. achten het beter de put te dempen, daarna een bord te plaatsen met: verboden stortplaats. Dhr. v. Ast blijft aandringen om deze put schoon te maken en te houden voor brandput. Het is z.i. nodig dat er overal putten liggen, die bij brand dienstbaar ge maakt kunnen worden. Het voorstel van B. en W. om tot demping over te gaan wordt evenwel aangenomen, z.h.st. De Bijz. School vraagt voor 1951 een voorschot. Reeds is aan dit verzoek vol daan door een kwart uit te betalen. Inwil liging van het verzoek zal dus in 4 ter mijnen volgen. Het Chr. Schoolbestuur verzoekt ook een bedrag voor aankoop van 2 kachels, die 65,per stuk moeten kosten. Allen zijn voor, al vraagt men zich af, waar ze die goedkope kachels vandaan halen. Van de burgemeester van Stavenisse de mededeling, dat dhr. v. d. Peyl te Tholen een cursus heeft gevolgd voor de burg. weerbaarheid en de kosten daarvoor bil lijkheidshalve over alle gemeenten verdeeld zullen worden. Dat kost Poortvliet 14.02. Eenzelfde verzoek van de burgemeester van Stavenisse, die persoonlijk ook zo'n cursus meemaakte en dusdanige kosten maakte, dat dit voor Poortvliet op 15.07 komt. Dit laatste schrijven was ondertekend door genoemde burgemeester als voorzitter B.S.öO., maar bleek bij navraag niet de bedoeling. Beide bedragen worden goedge keurd door de Raad. SCHOOLTANDVERZORGING Ter sprake komt opnieuw het in vorige vergadering aangehouden verzoek van de 105 ouders der O. L. School om alsnog toe om 't Bollenland te bezoeken maar de kwekers hebben toch hun eerste slingers reeds aan de man gebracht. Nog een klein beetje zon en alle bollenvelden kun nen weer door tienduizen den bewonderd worden. Bij een bloemenstalletje langs de weg bij Hillegom. Vorige week brachten we het 40-jarig jubileum van notaris D. v. d. Velde te Tholen onder Uw aan dacht, dat door hem Woensdag jl. in intieme kring werd herdacht. Dezelfde dag kwam, naar wij ver nemen het bericht, dat bij Kon. Be sluit tot opvolger van deze bekende jubilaris is benoemd de heer E. D. v. d. Velde, candidaat-notaris, die vanaf 1935 op het kantoor van zijn vader werkzaam is. Hiermede wordt dus de reeds traditionele naam op ons eiland van „notaris v. d. Velde" voortgezet. Vanzelfsprekend bete kent dit vooral voor de 88-jarige oude notaris een grote voldoening. Opmerkelijk is, dat zowel vader als zoon op dezelfde leeftijd de notaris benoeming hebben gekregen. Onze hartelijke gelukwensen, ook namens vele lezers, die deze benoeming zeker waarderen, wetend dat de nieuwe notaris in feite ook al een goede bekende voor hen is. te treden tot de reg. schooltandverzorging. De voorzitter zegt dat hier al genoeg over is gesproken, dat men de mening van B. en W. hierin kent, dat hij nog wel het woord wil geven, maar men het hier ove rigens maar kort in moet maken. B. en W. zijn en blijven voorstander. U weet nu ook, wat de ouders in het werk stellen om het gedaan te krijgen. Het ligt nu aan de Raad. Dhr. Vroegop, het woord verkrijgend, merkt in de eerste plaats op, dat hij vorige vergadering niet aanwezig was. Daarom wil hij thans zijn (gewijzigd) standpunt ver klaren. Men weet, aldus dhr. Vr., dat ik óók heb voorgesteld om in de schooltand- commissie een raadslid te doen vertegen woordigen en de weigering daarvan me noopte tegen te stemmen. Nu zijn enige ouders bij me geweest, die me er op we zen, dat het toch wel erg is, dat alleen daarom de kinderen de dupe worden. Ik heb hierover nog meer gesprekken gehad. En nu wil ik m'n standpunt van toen wij zigen. Wil B.S.öO. dan niet buigen, dan wil ik dat doen ten bate van de kinderen en zal voorstemmen. De voorzitter vindt dit een zeer reëel standpunt van dhr. Vroegop. Aanvankelijk was de gehele raad er voor om een raads lid in die commissie te hebben, maar daar op mag de medewerking toch niet afstuiten. Dhr. v. Houdt vindt het toch maar ver schrikkelijk, dat het op deze manier moet. Waarom heeft B.S.öO. hierin geen veer willen laten Dhr. v. Ast blijkt niet te vermurwen. Dat B.S.öO. een schooltandverzorging sug gereren, aldus deze spreker, a la bonheur, maar dat ze de raden maar direct een consept voorleggen, dat is mijn grief. Ik ben voor schooltandverzorging, wat ik reeds herhaaldelijk betoogde, maar tegen de wet gevende macht van die 10 man. Het zelf respect van de Raad wordt er door onder mijnd. B.S.öO. moet niet meer dan een administratieve taak hebben, dat kan mis schien nuttig zijn. Wij hebben nobele verzoeken bij B.S.öO. ingediend, maar men wil daar niet op ingaan. Daarom had ik graag gezien, wat Ged. Staten hiervan hadden gezegd. Daarvan is nog steeds geen bericht ingeko men. De voorzitter vreest dat G.S. ook niets zal laten horen. En dat vindt dhr. v. Ast weer geen standpunt van Ged. St. Als we hieraan toegeven, heeft B.S.öO. het gewonnen en kunnen ze in de toekomst ook weer doorgaan. De raden kunnen op die manier wel verdwijnen. Ik vind het zeer ondemocratisch, aldus besluit spreker, dat B.S.öO., geen officiële instantie zijnde, toch wil doordrijven. De voorzitter vindt het genoeg. Hij stelt voor over te gaan tot stemming. De uit slag is: Voor aansluiting zijn de beide wet houders, G. K. J. Krijger en Vroegop. Te gen de heren De Graaf en v. Houdt. Dhr. v. Ast onthoudt zich van stemmen. Zo zal ook Poortvliet zich met ingang van 1 lan. 1952 bij de regionale schooltandverzorging voegen. ONBEHEERDE RIJWIELEN Tijdens de bezetting is een clausule op genomen in de pol. verordening, waarbij het verboden was tussen zonsondergang en zonsopgang een rijwiel onbeheerd te laten staan. Intussen is daar thans iemand voor verbaliseerd, maar die zal worden vrijge sproken, omdat die verordening, vastgesteld in bezettingstijd, niet meer rechtsgeldig is. Voorgesteld wordt thans een eensluidende verordening vast te stellen, waartegen geen bezwaar is. Dat verbod blijft dus van kracht of liever, treedt opnieuw in werking. Het Prov. Bestuur stelt voor een kampeer- verordening te maken. Hoewel het ter plaatse niet veêl voorkomt, wordt voorge steld deze toch vast te stellen. Ook hier tegen is geen bezwaar. In verband met de toeslagen worden nieu we pensioensgrondslagen vastgesteld. WONINGBOUW Gevraagd is aan Ged. Staten de 2 wo ningen die van 1951 t.m. '53 zijn toege wezen dit jaar te mogen bouwen. Daarvoor is toestemming ontvangen. Overigens staat de bouw geheel stop. Door wijziging in de voorschriften hebben de Gebr. de Groen hun bouw-aanvrage ingetrokken. Particu lier zou men nu in huurkoop kunnen bou wen, waardoor na 20 jaar de woning eigen dom is. Maar alles bij elkaar zal men nu toch moeten wachten tot de bouwstop is opgeheven. Dan kan men weer zien. Voor gemeente-woningen ziet de voorzitter er momenteel in elk geval geen gat in. Dr. R. S. Renes, Oud-Vossemeer Tel. 19. Dr. H. Menger, St. Filipsland Tel. 20. BRANDWEERAUTO EN BERGPLAATS In verband met besprekingen in vorige vergadering zouden B. en W. uitzien ilaar een brandweerauto en een plaats voor berg plaats met begroting onkosten. Een en an der is geschied. Men kon een verbouwde jeep kopen voor 2500,maar ze leek B. en W. onvoldoende. Nu is er ter plaatse nog een vrachtauto aangeboden, die wel ge schikt is, maar boven de raming uitgaat. Na besprekingen wordt besloten de ter plaatse beschikbare wagen te laten testen en dan na te gaan of men tot aankoop kan overgaan. Weth. Krijger hoopt, dat nu de Raad een offer brengt en hierin actief is, de brand weer dezelfde activiteit aan de dag zal leg gen. En waar de bergplaats De districts opzichter heeft hiertoe een plan uitgewerkt en adviseert als standplaats: achter het zgn. koetshuis bij de school. De kolenberg- plaats moet dan gesloopt en kan dan achter in de schoolgang worden gemaakt. Het koetshuis wordt voor genoemde bestemming verlengd, voorzien van draaideuren, enz. en biedt dan voldoende ruimte. Voor deze verbouwing is 1500,geraamd en voor verplaatsing kolenhok 200, Dhr. v. Ast had gedacht, dat een brand weerruimte achter het gemeentehuis nog doelmatiger zou zijn en vooral een sneller uitgang zou betekenen. Na ampele bespre king wordt besloten een geldlening aan te gaan ad 5500,voor bovengenoemde ver bouw en event, aankoop van een vracht auto. HERBESTRATING Voor verbetering van de Langestraat en de Markt zijn reeds 40.000 stuks nieuwe klinkers aangekocht. Men zou deze ver nieuwing dus thans kunnen aanbesteden na goedkeuring Ged. Staten. Voorgesteld wordt zulks te doen. Vanaf het gemeentehuis tot bij café Gunter zal met oude klinkers wor den herstraat, het overige gedeelte wordt nieuwe klinker. Dhr. v. Houdt oppert het denkbeeld om de stoepen daar ook op te ruimen zoals bijv. in de Kerkstraat te Scherpenisse. Het blijkt dat de bezwaren hiervoor te groot zijn. Be sloten wordt deze straten in elk geval zo spoedig mogelijk te verbeteren. Ter finan ciering zal gepoogd worden de obligaties te verkopen, maar daarboven toch reeds nu een geldlening van 7000.aan te gaan. Dit alles wordt met alg. stemmen aangenomen. Een verzoek van dhr. D. C. Uyl een stukje gem. grond te kopen, hetwelk mo menteel door een ander wordt gehuurd, zal nog even moeten blijven liggen ter nader onderzoek. Bij verkoop zal men 2.50 per m vragen. Voor het schilderen van de woningwet woningen is een bedrag van 1135,ge raamd. RONDVRAAG Dhr. v. Ast vraagt of er al een huur adviescommissie is benoemd. De voorzitter antwoordt ontkennend in zoverre, dat er wel reeds één persoon daarvoor is aangewezen. Inzake beplanting kerkhof verklaarde dhr. Murre aan de voorzitter, dat de beplanting goed staat en men event, bezwaren moet oplossen door het tijdig en vakkundig snoei en. Na nog enige vragen volgt sluiting. HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders van Tho len maken bekend, dat dit jaar voor de herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het gym. lokaal der Openbare Lagere School, alhier, op Maandag, 23 April 1951, van 10.30 tot 12 en 13 tot 16.30 uur voor hen, wier naam begint met één der letters A t.m. F; op Dinsdag, 24 April 1951, van 10 tot 12 en 13 tot 16.30 uur voor de letters G t.m. P; op Woensdag, 25 April 1951, van 10 tot 12 en 13 tot 16 uur voor de letters Q t.m. Z. Belanghebbenden wordt ter kennis ge bracht: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen wor den; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, ko peren gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roest vrij moeten zijn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 Oc tober 1952 gestempeld moeten zijn met de letter t en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat ma ten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op de 2e Donderdag en de daarop volgende Vrij dag van elke maand; 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk a niet in winkels enz. mogen worden te ruggebracht; 4. dat ten bate van 's Rijks schatkist be taald moeten worden voor het onderzoek der maten en gewichten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (jus- teerloonen 5. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijk kantoor herijkt kunnen worden. (De ge zegelde enveloppe, afgegeven bij de vo rige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten vol doen, terwijl een postbewijs tot een be drag, overeenkomende met de som van 20 cent voor elk gewicht, moet zijn in gesloten. Dit bedrag kan ook op post rekening no. 425038 van Ijkkantoor te Middelburg worden gestort.) Tholen, 12 April 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1