Enige commentaar op de ZONDAGSWET ST. ANNALAND STAVENISSE ONDER DE STREEP en nog wat geschiedenis daarvan H9Vii PUROL zuivert en geneest huidv#ondjes -f» ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ANNA JACOBA POLDER SPORTHOEKJE Voor vlijtige handen Stemmen van Lezers GESLAAGD Mej. H. Gunst alhier slaagde te Goes voor het diploma kraamverzorgster. GRINTVERVOER Door het waterschap Oud-Vossemeer werd het vervoer van grint van de haven naar de diverse wegen aanbesteed. De laagste inschrijvers waren J. en A. van Poortvliet, expediteurs te Oud-Vosse- meer, die het werk samen zullen uitvoeren. Het vervoer van dit grint, dat bestemd is voor het verharden van de binnenwegen, zal dit voorjaar geschieden. MIJNHARDTJESsterke bestrijders van pijnen 0 HUISSLACHTINGEN In de maand Maart werden ter secretarie 60 vergunningen uitgereikt v. huisslachting. TIJDELIJK ONTVANGER Aan de heer M. K. de Wilde, gemeente ontvanger te Stavenisse is tijdelijk ziekte verlof verleend. Als waarnemend ontvanger is benoemd de heer M. van Dijke, gemeente ontvanger alhier. SCOONMAAKONGEVAL Tijdens het schoonmaken van het pla fond viel mevr. J. Heijboer-Leinse door een vergissing van een trap en brak daarbij een schouderbeen. Zij moest in het zieken huis worden opgenomen. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING Onder voorzitterschap van Burgemeester Verburg kwam Dinsdagavond de gemeente raad in spoedeisende vergadering bijeen. Alle leden tegenwoordig. In zijn openings woord deelde de voorzitter mede, dat, door de omstandigheden genoopt, B. en W. moesten overgaan tot benoeming van de heer M. van Dijke te St. Annaland als waarnemend gemeente-ontvanger, zulks we gens ziekte van dhr. M. K. de Wilde. In handen van de voorzitter worden hierna door de heer v. Dijke de vereiste eeden afgelegd, waarna de voorzitter de wens uitspreekt, dat de heer v. Dijke zijn taak met nauwgezetheid vervullen zal. Dhr. v. Dijke hoopt met Gods hulp de belangen der gemeente Stavenisse naar vermogen te zul len behartigen. Op een desbetreffend ver zoek wordt aan dhr. M. K. de Wilde m. i. v. 1 Mei a.s. ontslag verleend als ge meente-ontvanger, onder dank voor de aan de gemeente bewezen diensten. De kas en boeken zijn in tegenwoordigheid van de heren de Wilde en v. Dijke en een lid van het Verificatiebureau van de Ned. Ge meenten aan de heer v. Dijke overgedragen en in orde bevonden. B. en W. stellen ver der voor de zit-uren van de Ambtenaar van de Burg. Stand i. p. v. 's avonds in de morgenuren te stellen, waarmee de Raad accoord gaat. De jaarwedde van de Amb tenaar ter Secretarie wordt met ingang van 1 Mei a.s. vastgesteld op 2800,wanneer betrokkene in het bezit is van diploma G 1; is dit laatste niet het geval, dan wordt dit bedrag 2700.Ook hiermede gaat de Raad accoord. Op een desbetreffende vraag van dhr. L. Hage deelt de voorzitter mede, dat dit salaris op advies van de Minister reeds eerder was aangepast aan het salaris van Rijksambtenaren. Voor bespreking van de eventuele benoeming van een gemeente ontvanger gaat de Raad in besloten zitting over, waarna sluiting. ZITDAGEN GEMEENTE-ONTVANGER Burgemeester en Wethouders maken be kend, dat de wnd. gemeente-ontvanger tot nadere bekendmaking ten gemeentehuize zitting zal houden des Dinsdags en des Don derdags van 1920 uur. Buiten genoemde uren kunnen o.m. geen betalingen worden gedaan, met uitzondering van leges en keurlonen. REINIGINGSDIENST Burgemeester en Wethouders van Stave nisse maken bekend, dat met ingang van 1 April 1951 het ophalen van huisvuil als volgt zal plaats vinden. Ie iedere Vrijdag (op de gebruikelijke uren): huisvuil, met uitzondering van scherven, metalen en andere dergelijke harde voorwerpen; 2e iedere laatste Vrijdag van de maand (vanaf 14 uur): scherven, metalen en andere dergelijke harde voorwerpen, voor zover deze onder huisvuil kunnen worden gerangschikt. Men houde zich stipt aan het bovenstaande, opdat geen onnodige moeilijkheden ontstaan (als het laten staan van vuil enz.). ALGEMENE VERGADERING COöP. BOERENLEENBANK Vrijdag 30 Maart werd in het café van dhr. P. J. Hendrikse de algemene vergade ring gehouden van de Coöp. Boerenleen bank alhier onder voorzitterschap van dhr. A. G. van IJsseldijk. Aanwezig 75 leden. In zijn openingswoord herdacht deze aller eerst de 4 leden, welke door de dood werden weggenomen. Sprekend over de algemene toestand zeide de voorzitter, dat het jaar 1951 heel andere vooruitzichten biedt, waar het hele leven onder de druk der internationale gebeurtenissen verkeert. Een strenge verso bering en de abnormale prijsverhoging moes ten noodgedwongen opgelegd worden. Om een inflatie tegen te gaan zal de beperking van de geldomloop noodzake lijk zijn. Op de vergadering in Goes werd de voor waarde voor credietverstrekking vastge legd, waarbij er een 3-tal normen gesteld werden. Als eerste norm geldt de basis van 105% van de debetsaldi op 30 September 1950, 2e 10% der credietgelden op het eind van iedere maand in het bezit zijnde. 3e de debetsaldi van 30 September '50, vermeerderd met 1/3 van de stijging der creditgelden sinds 30 Sept. 1950. Saamgevat moet de conclusie dus deze zijn: Hoe meer spaargelden en Rekening- Courant posten kunnen worden ingeschre ven, hoe meer credieten verstrekt kunnen worden. Op grond daarvan wijst het be stuur der bank de leden dus toe: Brengt zo veel mogelijk uw spaargelden naar de Bank, opdat ons doel: verhoging van het welvaartspeil bevorderd kan worden. De notulen der vorige vergadering en het verslag der filmavond t.g.v. het 40- jarig bestaan der Bank, door de secretaris dhr. M. van Zuilen gelezen, worden goed gekeurd en vastgesteld. In het jaarverslag van de kassier, werd medegedeeld, dat in 1950 de verkoop der vacantiebonnen aan de Boerenleenbanken werd overgedragen. 32 nieuwe leden traden toe, 4 werden uitgeschreven. De spaargelden stegen met ƒ210.000. Er kwamen 112 nieuwe spaarders, 10 nieuwe voorschotten werden verstrekt. De rekening over 1950 is als volgt: Ontvangsten kassaldo op 31 Dec. van het vorig jaar 34.393.63, Ontvangen spaar gelden ƒ879.704.10, terugbetaalde voor schotten 8780.49, ontvangsten in lopende rekening 1.546.429.33. Ontvangen rente 35.740.83. Diverse ontvangsten 579.49. Totaal 2.505.627.87. UitgavenTerugbetaalde spaargelden 669.696.46, Gegeven voorschotten 28.300; uitgaven in lopende rekening 1.738.294.50; uitgegeven rente ƒ25.801.90; diverse uit gaven ƒ5619.27, op de reserve gebrachte winst ƒ2958.44; kassaldo op 31 December v. d. jaar ƒ34.957.30, totaal ƒ2.505.627.87. De balans per 31 Dec. 1950. Bezittingen: Kassaldo 34.957.30; uitstaande voorschot ten 83.922.47, tegoed in lopende rekening 1.360.982.81, nog te vorderen rente ƒ2200.76. Totaal 1.482.063.34. Schulden: Spaargelden verschuldigd aan de spaarbank 1.324.101.41andere ban ken 163.60; rekeninghouders 105.266.57; zegeldepot centrale bank 6427vacantie bonnen 958.20, reservefonds 37.072,52; pensioenfonds ƒ1100; dubieuze debiteuren 971.25; belasting reserve ƒ424.94; diverse personen 225; nog te betalen belastingen 566.82; saldo winst 4786.03; totaal 1.482.063.34. Het aftredende bestuurslid dhr. A. G. van IJsseldijk werd bij acclamatie her kozen, eveneens bij acclamatie als lid van de Raad van Toezicht dhr. A. J. v. d. Reest. De rente voor 1951 voor spaarders welke lid zijn werd vastgesteld op 2J4 tot 4000.daarboven 1 Voor beleggings rekening lj'2%. Voor niet-leden tot 4000.2.3 daarboven Beleggingsrekening 1J4%* Rekening Courant Credit Debet 4 Het salaris van de kassier der bank werd herzien en vastgesteld op 2700. Vergoeding voor verlichting en verwar ming en kantoorruimte resp. 80.en 50.—. Als vertegenwoordiger naar de Algeme ne Vergadering werden aangewezen de he ren A. G. van IJsseldijk en John. Hage, plaatsvervangend de heren M. v. Zuren en Joh. Stoutjesdijk. Bij de rondvraag merkt de heer B. M. >Suurland op, dat door de voorzitter een .lans gebroken is, om meer spaargeld aan de Bank te brengen. Dit zou ongetwijfeld plaats vinden als men geen hogere rente gaf voor bedragen boven 4000. De voorz. antwoordt hierop dat aan de hand van de begroting het rentecijfer wordt vastgesteld. Mocht het blijken dat dit ver hoogd kan worden, dan zal het bestuur dit gaarne in overweging nemen. De heer Klippel vernam, dat ondanks de geboekte winst de Centrale Bank hier over nog niet geheel voldaan was. De voorz. deelt hierop mede, dat volgens de daarvoor gestelde normen aan de hand, van de balans der plaatselijke Bank dit bedrag hoger moest zijn. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. onder dank voor de geanimeerde be spreking de vergadering. BURGERLIÏKE STAND over de maand Maart 1951 Geboren: 23 Maart: Willem, zn. van Cornelis Adri- anus Scheurwater en van Wilhelmina Anna de Kwak Koolaard. Overleden: 6 Maart: Cathaline Wesdorp, 78 jr. echt genote van Marinus Goedegebuure. 9 Maart: Cornelia Moerland, 90 jr., wed. van Jacob Wesdorp. Ondertrouwd: 1 Maart: Abraham Cornelis Smits, 26 jr. en Adriana Jannetje Dorst, 23 jr. 2 Maart: Anthonie Cornelis van Bloppoel, Aan de predikanten gaf hij daar voor behartenswaardige wenken. Ook wilde hij, dat de schoolkinderen de kerk bezochten. Hij schreef daar omtrent: „Het ware te wenschen, dat het bij het lager onderwijs, als een algemene regel wierd inge voerd om 's Maandagsmorgens, voor den aanvang der lessen, door den onderwijzer te onderzoeken, of de kinderen den vorigen dag ter kerk geweest waren en zich het overige van denzelven wel gedra gen hadden; en zulken, die hierin voorbeeldig geweest waren, een be wijs van godsdienstigheid, als eere- blijk, uit te reiken, ten einde hen aan te moedigen, en de nalatigen tot naijver op te wekken". Bij het eindigen van de laatste schooltijd der week moest hij de leerlingen opwekken den Zondag godsdien stig te vieren en zich bij hun uit spanningen betamelijk te gedragen. De schrijver wenste echter aller minst de Zondag tot een Joodse Sabbath te maken. Gepaste uit spanning op de Zondagavond achtte hij zeer nodig. Hij achtte fa miliebezoek daarvoor bijzonder goed, zowel het gewone als het bij zondere, bv. doop- en trouwmaal- tijden2). Hij ging daarbij zelfs zo ver het kegelen en kolven gepast te noemen, mits daarbij geen sterke drank gebruikt werd. Hij keurde het echter af, dat ten platten lande ook op Zondag kermis gehouden De Voorjaars-Jaarbeurs is 3 April te Utrecht weer voor het publiek opengesteld. Foto: De eerste bezoekers gaan het Jaarbeursgebouw binnen. 24 jr. en Cathalina Cornelia Potappel, 22 jr. 22 Maart: Marinus van Haaften, 23 jr. en Bertha Wesdorp, 21 jr. Getrouwd: 15 Maart: Abraham Cornelis Smits, 26 jr. en Adriana Jannetje Dorst, 23 jr. 22 Maart: Anthonie Cornelis van Blop poel, 24 jr. en Cathalina Cornelia Potappel, 22 jr. Loop der bevolking: Ingekomen personen: 2 Maart: Dingenus Mol en gezin van Poortvliet. 30 Maart: Marinus C. Steendijk van Goes. 30 Maart: Pieter C. J. Steendijk van Goes. Vertrokken personen: 3 Maart: Willem M. C. Smits naar Mid delburg. 8 Maart: Cornelia Ampt-van Oeveren naar Oud-Vossemeer. 9 Maart: Jacobus Steendijk naar Olst. 9 Maart: Jacoba C. Droogendijk naar Oud-Vossemeer. 13 Maart: Dirk Roos naar Voorburg. GESLAAGD Onze dorpsgenoot dhr. J. Nelisse slaagde een dezer dagen te Zierikzee voor het di ploma Godsdienstonderwijzer. ONGEVAL Tijdens werkzaamheden op de boerderij van de landbouwer G. D. Kloet viel de heer L. Koopman Mzn van een ruim 3 m hoog geladen vrachtauto met vlas. Met zware hoofdwonden werd hij bij dhr. Kloet binnen gedragen, waar mevr. Kloet eerste hulp ver leende en direct de geneesheer waarschuw de. Met de auto van dokter Tazelaar werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. ZWARE HAGELBUI Zondagmiddag omstreeks 3 uur ontlastte zich boven de gemeente een zeer zware hagelbui, die hier sinds mensenheugenis niet is voorgekomen. In verschillende huizen moest men de kachel van voor de schoor steen verwijderen door het neervallende roet. Enige bewoners zaten zelfs op hef dak op die Zondagmiddag om de schoor steen te vegen. NEGENTIG JAAR Zondag 8 April hoopt Mevr. de Wed. N. Bierens-Blok haar 90ste geboortedag te herdenken. Hoewel niet best ter been, ge niet de bijna 90-jarige nog een goede ge zondheid, terwijl het geheugen nog uitste kend is. Het zal haar op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. NAAR DE BONDSDAG We vernemen dat de leden van de Ned. Herv. Jongl. Ver. „Onesimus" op Hemel- vaarstdag de jubileum-bondsdag te Utrecht zullen bezoeken. De reis geschiedt in com binatie met een zustervereniging uit Arne- muiden. NIEUWE LEERLINGEN Het aantal voorlopige nieuwe leerlingen voor de kleuterschool alhier bedroeg 32, terwijl 39 kinderen naar de lagere school zijn afgevoerd. GROENVOERDROGERIJ In overleg met de bestaande Coöperatie ve Groenvoerdrogerij „Tholen" te Scher- penisse, die reeds het voornemen had de capaciteit te vergroten en haar werkgebied uit te breiden, heeft het voorlopig comité, dat poogde in West-Brabant een groen voerdrogerij te vestigen, kunnen besluiten om in samenwerking met de Coöp. Groen voerdrogerij „Tholen" bij de suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat een nieuwe drogerij te stichten. Er komt dus geen af zonderlijke vereniging, doch beide drogerijen zullen door een hand worden geëxploiteerd. AANBESTEDING Te Scherpenisse werd aanbesteed het her stel, de vernieuwing en het onderhoud tot werd. Dit scheen wel van minder betekenis, omdat in ieder dorp de kermis toch maar eens in het jaar kwam. Omdat echter in een wijde kring de kermissen elkander op volgden en van heinde en ver door de jongelieden bezocht werden, wa ren deze jaarmarkten voor gods dienst en zedelijkheid gevaarlijk. Hij en ook andere predikanten achtten het daarom nodig, dat de regering de kermissen op Zondag verbood. Nu moest de schrijver het echter ook zeer betreuren, dat de overheid zelf zich aan Zondags ontheiliging schuldig maakte. Men wete, dat in de wet op de schutte rijen van 11 April 1827 bepaald werd dat de oefeningen der schut ters bij voorkeur des Zondags, zoo veel mogelijk na afloop van alle godsdienstoefeningen plaats hadden, doch in geen geval voor des middags te vijf uur mochten aanvangen. De schrijver beklaagde zich mede over het houden van April 1952 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de waterkering van het calamiteuze waterschap Scherpe nisse. De begroting was 66.500. Ingeschreven werd door: P. Broeken, Breda 75.000; A. Blijlevens, Breda 73.500; D. v. d. Heuvel, Werken dam 70.800; M. v. d. Velde, Bruinisse 70.200; L. v. Popering, Bruinisse 69.990; M. Moerland, St. Annaland 69.633. J. Hoogesteger, Wemeldinge 68.980; W. v. d. Berg, Bruinisse 68.835; Gebr. Kievit, Colijnsplaat 68.350; W. v. Vossen, St. Annaland 68.200; Alf. Warren, Ossenisse 68.000; Sponselee en Lucasse, Walsoorden ƒ67.990; K. Lucasse, Walsoorden ƒ67.950; Joh. v. Vossen en Moerland St. Annaland 67.900; A. v. d. Werf, Scherpenisse 67.800. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1951 Geboorten: Elisabeth Machelina, dochter van M. v. d. Wulp en van B. Quaak. Rachel Johanna Cornelia, dochter van W. M. Geluk en van G. J. Suurland. Adriana Christina Cornelia, dochter van A. J. Slager en van M. J. Moerland. Cornelia Adriana, dochter van A. J. Slager en van M. J. Moerland. Hendrika Cornelia, dochter van L. A. M. Elenbaas en van D. T. Panny. Jozua Jan, zoon van A. A. Steketee en van E. Bijl. Huwelijksaangiften: Abraham Seen, 22 jaar en Johanna M. Jansens, 24 jaar. Huwelijken: Abraham Seen, 23 jaar en Johanna M. Jansens, 24 jaar. Overlijden: Jan C. Menheere, 67 jaar, echtgen. van J. Geuze. Cornelia A. Slager, 7 uur, dochter van A. J. Slager en van M. J. Moerland. Cornelia Hartog, 85 jaar, weduwnaar v. A, Lindeboom. Loop der bevolking: Ingekomen: Jan Hage van St. Maartensdijk. Vertrokken: Geene. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1951 Geboorten: Geen. Huwelijken: Jan Machiel de Wit oud 28 jaar en Jo hanna van Oudenaarde oud 22 jaar. Adriaan Pieter Bijl, oud 23 jaar en Jo- zina Vroegop, oud 21 jaar. Overlijden: Marinus Jeroense oud 78 jaar, weduw naar van Willemijna Johanna van der Stel. Loop der bevolking: Ingekomen personen: Geen. Vertrokken personen: Dingenus Mol en echtgenote naar Sta venisse. Cornelis J. v. Nieuwkerk n. Dordrecht. Matthijs A. v. Haaften n. St. Laurens. Martina J. Overbeke en zoontje naar Roosendaal. Pieter J. Andriesse n. St. Maartensdijk. HUISSLACHTINGEN Gedurende de maand Maart j.l. zijn 39 huisslachtvergunningen uitgereikt. NIET ZO VEEL Onze correspondent deelde ons mede, dat door hem een abuis was gemaakt in het verslag van het Groene Kruis. Daarin werd o.m. een batig saldo genoemd van 2882,76. Dat moet zijn 476,waarvan afgetrokken moet het nadelig saldo van de t.b.c.-bestrijdings-afdeling, waardoor er uit eindelijk 282,41 overblijft. Het leek ons ook een vrij groot batig saldo voor een dergelijke vereniging in deze tijd, maar we kunnen natuurlijk niet anders dan op de toegezonden gegevens afgaan. Daarom is het goed, dat deze rectificatie door de correspondent werd opgegeven. parades op Zondag. „Het optrek ken met slaande trom en veldmu- zyk in garnizoensplaatsen, dikwijls onder de voormiddaggodsdienst oefening en langs de kerken" strookte zeker niet met de eerbied aan de openbare Godsverering verschuldigd. De schrijver achtte zo'n parade voor de militairen en de menigte, die kwam kijken, ver wilderend3). Er was ook een ant woord op de prijsvraag ingekomen van de predikant A. H. v. d. Hoe ven te Keppel. Hij ontving daar voor van het Nut de gewone gou den medaille. Zijn brochure werd in 1842 uitgegeven. De schrijver achtte het onder veel meer een groot kwaad, dat rijke families juist op Zondagen diners gaven, waar voor hun personeel nog inkopen moesten doen op die dagen zelf. Sommige winkeliers verkochten uit vrees die rijke klanten te ver liezen. Men zal begrijpen, dat bro chures, die stichtelijke viering van Tholense BoysChrislandia 33. Onze verwachting dat Tholense Boys het tot een gelijk spel zou kunnen brengen, is dit keer niet beschaamd geworden. Toch zag het er in de eerste helft niet naar uit, daar de Thoolse ploeg toen met 10 man speelde en het node moest aanzien, dat de Heiningse ploeg driemaal keeper Jansen wist te verschalken. Het was merkbaar dat Tho len in de 2e helft voltallig stond en de kansen voor de Chrislandianen werden steeds schaarser. Spoedig wist Kees Dijkwel de achterstand te verkleinen en nog geen kwartier later scoorde hij een tweede doel punt, zodat de spanning toenam. Keeper Jansen, die deze tweede helft steviger tus sen de palen stond wist met de enkele uitvallen van de Chrislandianen wel raad, dank zij ook het kordaat ingrijpen van de Thoolse backs. Toen in de laatste twintig minuten Rien van Vossen de gelijkmaker scoorde, lag er voor Tholen nog een ze kere kans weggelegd. Maar het lukte niet meer en het einde kwam met een verdeling van de punten. VVNVrederust 30. Het was te verwachten, dat Vrederust in Noordschans het loodje zou leggen. Toch is het geen debacle geworden, wat alge meen was verwacht. Tegen WHS, waarvan Vrederust met 27 verloor, bracht de thuis club het sterkste elftal in het veld, maar nu trok het met 4 invallers naar Noord schans. Van Dam van VVN maakt er voor de rust 10 van. In de tweede helft werden er nog 2 doelpunten aan toegevoegd, waarmee Noordschans een goede en ver diende overwinning uit het overigens wei nig laaiend vuur sleepte. WHSDinteloord 36. Het was onder leiding van een oude be kende Schuurbiers dat deze wed strijd werd gespeeld. Met niet minder dan 4 doelpunten drukte Dinteloord in de eer ste helft haar overwicht op de thuisclub uit. En de WHS-voorhoede, aan wie de kansen toch niet onthouden werden, zette daar een 0 tegenover. Vooral de Dintelse linksbuiten was gevaarlijk en opende dan ook de score met een hard schot, dat in feite alS voorzet was bedoeld. De midvoor zorgde eveneens voor een paar goals, waar van één zeker houdbaar was voor de WHS- keeper, die er evenals de backs maar lang zaam in kwam. Toch was het vooral de voorhoede, die door een of twee doelpunten de strijd in de eerste helft meer in even wicht had moeten brengen. Dat deed de voorhoede wel in de tweede helft, nadat Dinteloord er in snel tempo 06 van had gemaakt en een debacle de thuisclub in het gezicht striemde. Uit een mooie aanval, op gebouwd vanaf de middenlinie, linksbinnen, linksbuiten, kon de WHS-midvoor dan ein delijk inkoppen en de eer daarmee redden. Even later kreeg de linksbuiten opnieuw een vrije bal van de linksbinnen en Piet Scher penisse deed het nu maar alleen met een hard schot, dat van onder de lat terug in het veld sprong en door de scheidsrechter als een doelpunt werd gekwalificeerd. Vanaf die tijd het was echter te laat werd de druk op het Dintelse doel geleidelijk zwaarder. In die tijd moest de pas in WHS spelende Oud-Vossemeersenaar v. d. Maas het veld verlaten, naar later bleek, met een gebroken sleutelbeen. Opnieuw kreeg tenslotte de WHS midvoor uit een aanval van links de kans en schoot zuiver in. Met deze stand 36 kwam het einde KogelvangersSmerdiek: 15 2e KLASSE A: Vosmeer maakte te St. Maartensdijk een goede beurt, door Smerdiek 2 met 14 te kloppen. Vosmeer en Dinteloord 2 grijpen nog steeds naar de kop met laatstgenoemde wat meer kansen. Die club sloeg Zaterdag jl. dan ook daverend in op Vrederust 2. Het werd niet minder dan 101. Binnen kort zullen we ook de stand van deze af deling weer eens opnemen. DE STAND Vóór de eindspurt geven we hieronder nog even de eerste stand in de 1ste klasse A. De meeste clubs moeten nog 2 of 3 wedstrijden spelen. In deze stand is Oud- Vossemeer (SVO) uitgehaald, zodat een zuiverder beeld wordt gegeven. SVO had 3 wedstrijden gespeeld. Zeker daarvan is, dat SVO verloor van Smerdiek en Vrede rust; van deze clubs is dus een wedstrijd afgetrokken. Van de 3e wedstrijd, die SVO won, zijn we minder zeker, maar we menen, dat het tegen Chrislandia was. Daarop heb ben we het dan ook gehouden, wat overigens geen verschil in de stand brengt. Uit onderstaande stand blijkt, dat het nog steeds gaat tussen Dinteloord-Noordschans en Smerdiek. Eerstgenoemde heeft voor het kampioenschap wel de beste papieren, al lijkt ook Noordschans er zeer gunstig voor te staan. Maar die ploeg moet de zwaarste wedstrijden nog krijgen, bijv. 2 tegen Din teloord. Smerdiek's kansen zijn minder, wat na aftrek van de wedstrijd tegen Vossemeer duidelijker uitkomt. WHS wist zich boven Vrederust uit te werken en zal dat kunnen handhaven, mits de St. Annalandse ploeg de thuiswedstrijd tegen Vrederust wint. Tholense Boys is zeker nog niet definitief de hekkensluiter. Met nog 5 wedstrijden te spelen kan het zeker boven Kogelvangers en misschien nog wel boven Chrislandia uit- komen. De stand luidt: Dinteloord 10 8 1 1 17 51 16 VVN (N.schans) 9 8 0 1 16 33 11 Smerdiek 10 6 2 2 14 42 27 WHS 11 5 0 6 10 42 45 Vrederust 12 3 3 6 9 19 39 Chrislandia 11 3 2 6 8 20 40 Kogelvangers 12 3 0 9 6 22 36 Tholense Boys 9 2 l 6 5 13 31 in het schoonmaakgetij Hamea-Gelei. DE VERWACHTING Chrislandia krijgt op haar beurt de Tho- lenaars thuis en zal denkelijk revanche ne men voor het veertje dat ze in Tholen Zaterdag achterliet. We houden de over winning op de thuisclub. Dat geldt evenzeer voor Smerdiek, dat Noordschnns verwacht en alles in het werk zal stellen om de grote nederlaag in Noordschans geleden, te wreken. Waar Chrislandia in staat was de VVNers te kloppen moet dat ook mogelijk zijn voor Smerdiek. Tenslotte zit er voor WHS ook weer een mogelijkheid in om tegen de Willemstadse ploeg twee punten binnen te halen. 2de KLASSE A Dinteloord 2 zal weinig moeite hebben met Chrislandia 2. Daarentegen zal het Vos meer niet zo gemakkelijk vallen om WHS 2 te kloppen. Toch vermoeden we dat het zal lukken. Wedstrijden beginnen om 4 uur. AFDELINGSWEDSTRIJDEN 1 In het Z.D. van Zaterdag jl. komt een bericht voor over selectiewedstrijden, die de Zeeuwse voetbalbond(afd. Zaterdagmiddag) weer gaat organiseren, teneinde een defini tief Zeeuws Zaterdagmiddag elftal samen te stellen. Voor de West-Brabantse afdelingen schijnt zulks nog steeds tot de onmogelijk heden te behoren. Maar is het ook niet mogelijk ora een elftal uit de Thoolse clubs met Vrederust samen te stellen en bijv. eens in Wemeldinge of Tholen een wedstrijd tegen dat Zeeuwse elftal te spelen De Brabantse Bond trekt voor andere en der gelijke doeleinden toch ook subsidie uit en zou dus hierin ook wel eens kunnen bij dragen. Het is ons bekend, dat het samen stellen van een „Thools elftal" meerdere malen moeilijkheden (om niet van onenig heid te spreken) opleverde, maar dat is niet nodig, wanneer een paar man zich met de organisatie belasten, die zonder meer tegen de deelnemende verenigingen zeggen: stuur ons naar Uw beste weten de 2 of 3 beste spelers met opgave van de plaatsen, die ze gewoonlijk in Uw elftal innemen. Geen lang dradige besprekingen met uiteindelijk een of meer oefenwedstrijden. Het gaat hierbij slechts om een ontmoeting tussen een Thools en een Zeeuws elftal in dezelfde afdeling. KORFBAL Eendracht met Volharding hebben te Tholen de puntjes gedeeld. Uitslag was 33 ruststand 12. Over het algemeen een vlotte gelijk opgaande strijd. TRIAL-RIT De Motorrijdersvereniging Eendracht te Tholen opende Zaterdag jl. haar seizoen met een zgn. trial-rit op de terreinen van de hofstede van Mevr. Hanse te Oud-Vos semeer aan de Hikseweg. Hoewel het hier meer een oefenrit dan een wedstrijd betrof, waren er toch prijzen beschikbaar gesteld. De le prijs werd gewonnen door de heer J. Blaas te Tholen met slechts 1 strafpunt De 2e prijs was voor dhr. J. Beukebar uit Tholen. Zowel van de zijde der rijders, er waren 14 deelnemers, als van het publiek, was er een flinke belangstelling. De moeilijkste pun ten, zoals het rijden door de waterput en het nemen van de zeer steile dijkhelling trokken sterk de aandacht. (Buiten verantwoorelijkheid van de redactie) M. d. R. Ter plaatse wordt momenteel een gerucht verspreid, waarmee de naam en eer van ons gezin is gemoeid. Dit gerucht is ont staan in verband met een bericht in het Zeeuws Dagblad van 29 Maart jl., waarin wordt meegedeeld, dat wij een paar hand schoenen, gehaald bij de gez. Slootmaker, op geraffineerde manier zouden hebben ver duisterd. In verband daarmee vragen wij U beleefd voor dit en onderstaande wat plaats ruimte in Uw veel gelezen blad, om dat gerucht uit de wereld te helpen. Weliswaar heeft de correspondent van voornoemd blad zijn excuses aangeboden en een tegenbericht laten plaatsen van 4 regels in een rubriek, die men over het hoofd ziet, maar het ge rucht is door dat alles ook buiten de be perkte lezerskring van het Z.D. verspreid en daarom kan de zaak alleen via Uw blad voor het gehele dorp worden rechtgezet. Wij hopen dat U aan onze rehabiliatie zult willen meewerken, danken U zeer voor Uw de dag des Heren naar de behoefte van die tijd aanprezen, niet de goedkeuring der streng-rechtzinni- gen konden wegdragen. De boekjes hadden echter ook bij de vrijzinni gen weinig succes. Het staat toch vast, dat in het midden der 19e eeuw zeer vele Nederlanders het niet meer als een plicht gevoelden de Zondagen en de andere Chris telijke feestdagen godsdienstig te vieren. Zolang de wet nog werd toegepast, lokte dit vaak verzet uit. Men riep dikwijls om afschaffing. Het kamerlid Gijsbert Martinus van der Linden deed tussen 1858 en 1865 bij de behandeling van de begroting van Justitie geregeld zijn mokerslagen op de Zondagswet neerkomen. Geleidelijk verminder de echter de toepassing der wet en in gelijke mate verminderde ook het verzet er tegen. Dat de liberale regering in 1865 bitter weinig voor Zondagsheiliging voelde, blijkt wel heel sterk uit de klacht van Dr. G. J. Vos in zijn belangrijk werk „Groen van Prinsteren en zijn tijd". Ze luidde: „Hij (nl. de geest, die in kerk- en staatsbestuur voorzat) wilde geen Waterloofeest, maar wel de instelling der militaire Wil lemsorde4) met muziek en spel en dans, en dat nog wel op een Zon dag, vieren, terwijl vrije en vroede burgers te Dokkum gedwongen werden door het Openbaar Gezag, om niet des Maandags, maar des Zondags hun optocht te houden". Toch bezweek de Regering voor de vele adressen. Het feest werd ver zet op Dinsdag 27 Juni 1865. Te genover het liberalisme, het mo dernisme en het ongeloof bleven de antirevolutionnairen in fel verzet. 2) Men wete, dat de huwelijksinzege ningen toen nog op de Zondagen ge schiedden. 3) Deze mededeling is zeker tekenend voor die militairen en die menigte. 4) Deze werd 30 April 1815 ingesteld. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2