Plaatselijk Nieuws Notaris van de Velde jubileert WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementaire Overzicht Regering wil geen prijsstop* Wel prijsbeheer sing, maar niet met 20.000 ambtenaren. THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN OUD-V OSSEMEER 7e Jaargang No. 21 6 April 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkriivg A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De socialisten hebben tijdens het loon- en prijsdebat, dat deze week werd gehouden, voet bij stuk ge houden, Men zal zich ongetwijfeld nog herinneren, dat zij tijdens het debat over de Regeringsverklaring nu niet bepaald een enthousiaste houding hebben aangenomen. Zij zouden het beleid van de Regering zakelijk beoordelen en steunen waar zij konden. Maar op één punt maakten zij reeds direct een groot voorbehoud: de loon- en prijskwes tie. En dit is een aangelegenheid, die de eerste jaren steeds een rol zal blijven spelen. De medewerking van de socialisten aan het Kabinet is dus geen samengaan door dik en dun. Trouwens van de v.v.d. mag men gerust hetzelfde zeggen. Het debat over de lonen en de prijzen kan men gevoegelijk beschouwen als een voortzetting der beraadslagingen over de Regeringsverklaring. Toen is men aan het financieel, sociaal en economisch deel eigenlijk niet toe gekomen. Men had de handen vol om de eigenlijke Kabinetsformatie in een helder daglicht te plaatsen. Het geen nu niet bepaald gelukt is. Bij de voortzetting van deze debatten hebben de socialisten hun houding niet veranderd. De woordvoerder dezer fractie, de heer Nederhorst, is op felle wijze tegen de Regering van leer getrokken. Feller dan de oppositie, de a.r. Het grote strijd punt in dit debat was de vraag of er een prijsstop moest komen of niet. Neen, zei Minister v. d. Brink. Een dergelijke maatregel vergt gedétail- leerde beschikkingen en voor de uit voering daarvan zullen ongeveer 20.000 ambtenaren nodig zijn. In het buitenland, waar men toch ook te kampen heeft met de prijsstijgingen, heeft men evenmin naar dit middel gegrepen. Ja, zei dhr. Nederhorst. We komen er anders niet meer uit. Wij moeten de toestand meester blijven. En hij twijfelde er aan of de Re gering dat nog wel was. Zitten we niet in de gevaarlijke spiraal: hogere lonen, hogere prijzen Varen we niet regelrecht in de richting van een inflatie De heer Nederhorst sprak van een geschikt vertrouwen in het regeringsbeleid, vooral bij de vak beweging. De loonsverhoging van 5 is te laag, als de werkgevers deze doorberekenen. En dat gebeurt toch. Er zal dus in de eerste plaats een nieuwe looncorrectie moeten komen. En om de spiraal te door breken, zal er onmiddellijk een prijs stop moeten worden afgekondigd. Deze behoeft niet blijvend te zijn. T.z.t. kan men deze stop opheffen, maar dit zal dan gepaard moeten gaan met prijsbeheersende maat regelen voor verschillende sectoren. Vooral bijv. voor de eerste levens behoeften zoals levensmiddelen, textiel, schoeisel en dergelijke din gen. Een gedeeltelijke prijsbeheer- sing dus. De standpunten van de Regering en van de socialisten ston den scherp tegenover elkaar. De heer Nederhorst diende een motie in om zijn ideeën te verwezenlijken en de Minister van Economische Zaken deelde een aantal maat regelen mede, die naar hun zin toch niet ver genoeg gingen. Zij kwamen hierop neer, dat de handel en de industrie aan bepaalde voorschriften gebonden zullen worden. De groot- en kleinhandelsverkoopsprijs zal be rekend mogen worden naar de nieu we inkoopsprijs verhoogd met de winstmarge, zoals die gold vóór 31 Mei 1950, vermeerderd met drie procent daarvan en met het bedrag waarmede de omzetbelasting is ge stegen. De groot- en kleinindustrie zal de prijzen mogen berekenen die golden vóór 31 Mei 1950, verhoogd met de tweede 5 loonsverhoging en de sedert die datum plaatsgevon den prijsstijgingen van de grond stoffen en hulpstoffen, waarbij de toepassing van de vervangings waarde over de normale voorraden wordt aanvaard. In beide gevallen mag de jongste loonsverhoging niet worden door berekend. Zoals wel duidelijk is ge worden, stond de heer Nederhorst hier sceptisch tegenover. Zijn grote bezwaar was wel, dat de Regering hierop eigenlijk geen controle kan uitoefenen. Om de doodeenvoudige reden, dat zij daarvoor het apparaat niet heeft. Het controle-apparaat zal echter uitgebreid worden tot 450 man, zo deelde Minister v. d. Brink mede. Deze interpellatie heeft de tongen op een geweldige manier in beweging gebracht. Een hele rij van sprekers soms wel drie mensen uit één fractie klom op 't spreek gestoelte om zijn bezwaren of in stemming kenbaar te maken. Na tuurlijk werden er nog tal van inte ressante vragen gesteld, maar de hoofdzaak was door de strijdvaar dige Nederhorst al behandeld. In één dag kon men niet klaar komen. Politiek gezien, was dit debat na tuurlijk erg belangrijk. De Kamer weet nu hoe de Regering ongeveer over deze kwestie denkt en zij weet op haar beurt hoe de kamer daar over oordeelt. De andere fracties maakten het de Regering niet erg moeilijk. De heer Schmal (c.h.) en ook de heer Korthals (v.v.d.) wezen er op, dat men niet alleen maar moet denken aan de arbeiders, omdat juist de middengroepen er naar verhou ding nog wel eens slechter kunnen voor staan. De lasten zullen over het ge hele volk billijk moeten worden ver deeld. Daarmede was ook de a.r. Stapelkamp het roerend eens. In het algemeen vroeg men zich af of het moment van de interpellatie nu wel gelukkig was. Het Kabinet zit nog maar pas en men kan het dit niet kwalijk nemen, dat het nog niet alle maatregelen heeft genomen. Zo een voudig is deze zaak ook weer niet. Vooral de heer Andriessen legde de nadruk op dit standpunt, waardoor hij een vriendelijke buiging maakte voor het Kabinet. Niet zo vriendelijk echter of hij pleitte met kracht voor een progressiviteit in de kinderbij slag voor de grote gezinnen. Het mag nu wel zo wezen, dat de Kamerleden het niet met elkaar eens zijn als het gaat om de practische uitvoering van verschillende maat regelen. Maar vast staat, dat zij er nauwlettend op toe zien, dat er geen gekke dingen gebeuren. Dat is tij dens het debat over de topsalarissen wel gebleken. De Regering gaat aan hoge ambtenaren tien% loonsver hoging uitkeren. Die hadden zij nog niet gehad. En verder heeft zij een potje van 150.000.-, waaruit zij toelagen kan putten voor die ambte naren. Na een gelukkig sober debat heeft de Kamer dit geslikt. Echter niet voordat zij van Minister Teulings de uitdrukkelijke toezeg ging had gekregen, dat zij een be hoorlijk inzicht zou krijgen over de wijze van verdeling. Per departe ment zal worden bekend gemaakt, welke functionnarissen extra wor den betaald. De Kamer blijft de Regering op de vingers zien. Iets, wat men naar ons gevoelen niet ge noeg kan doen. Wij zijn van oor deel, dat men met dit toelage-sy steem in deze tijd van versobering zuinig moet omspringen. Al wilen wij er direct bijzeggen, dat er amb tenaren zijn, die zulk een positie in nemen, dat zij goed moeten worden betaald. (Nadruk verboden) ZOALS DE MEESTE ONZER LEZERS NOTARIS VAN DE VELDE IN ZIJN KANTOOR HEBBEN ZIEN ZITTEN ONZE GELUKWENSEN BIJ DIT ZELDZAAM JUBILEUM Toen wij enkele maanden geleden vernamen dat door notaris Van de Velde alhier eervol ontslag als zodanig was aangevraagd, hebben wij gemeend een artikel in ons blad te moeten opnemen, waarin een en ander zou worden vermeld betreffende zijn levens loop. Tot op heden hebben we de wens van de jubilaris geëerbie digd, uitvoeriger over zijn loopbaan uit te weiden. Toen echter enkele dagen geleden in andere bladen, zonder zijn weten, melding werd gemaakt, dat op 11 April aanstaande zijn 40-jarig ambts jubileum zou plaats hebben, kwam het ons voor, dat ook ons blad niet langer het stilzwijgen mocht bewaren, temeer daar hier sprake is van een wel zeer zeldzaam voorkomend jubileum. Op 12 December 1862 werd de jubilaris te Tholen geboren, op de hofstede, welke thans bewoond is door de fam. Swagemakers, alzo niet ver van Poortvliet. Hij bezocht daar de O.L. School voor korte tijd en kwam daarna op de O.L. School te Tholen. Ver volgens volgde hij het onderwijs op de zogenaamde Franse school, een inrichting, die toen stond op de plaats waar thans het post kantoor is, op welke school meer uitgebreid onderwijs en ook vreemde talen werden onderwezen. In 1877 werd de school verlaten en kwam de jubilaris als jongste klerk op het kantoor van Notaris Wagtho, welk kantoor was gevestigd naast het tegenwoordige notariskantoor. Hoewel de kantooruren zeer lang waren van s morgens 9 tot 's avond 8 wist de jubilaris hoofdzakelijk door eigen studie het zover te sturen, dat hij met goed gevolg het eerste en tweede gedeelte van de notariële examens aflegde, alleen voor het laatste gedeelte van het examen volgde hij een cursus. De jubilaris bleef op het kantoor van Notaris Wagtho tot diens overlijden in 1892 en kwam toen als cand. notaris op het kantoor van notaris Van Steenbergen, de opvolger van notaris Wagtho. Hij verkreeg daar een vrij zelfstandige werkkring, terwijl hij ver schillende administratie's van hofsteden en landerijen had en hij ook werd benoemd tot Ontvanger Griffier van het Waterschap Tholen en andere Thoolse polders, welke betrekkingen ook precies 40 jaren van 1892 tot 1932 door hem werden bekleed. Notaris Van Steenbergen verkreeg zijn eervol ontslag in 1911 en de jubilaris werd op 11 April 1911 in zijn plaats benoemd. Wanneer wij even in herinnering brengen dat vanaf 1877 tot nu toe de jubilaris op hetzelfde notariskantoor, zonder onderbreking is werkzaam geweest, alzo gedurende 73 jaren en de notariële ladder heeft beklommen vanaf de laagste tot de hoogste sport, dan kan zeker wel van een zeldzaam voorkomend jubileum ge sproken worden, temeer daar notaris Van de Velde niet alleen de oudste in functie zijnde notaris in Zeeland, doch ook van Nederland is. Met veel genoegen is hij steeds in zijn ambt werkzaam geweest. Hij zou zelfs het werk nog wel willen voortzetten met behulp van zijn zoon, die reeds 15 jaren op zijn kantoor als cand. notaris werkzaam is, doch hij heeft ook ingezien dat het beter is, gezien zijn leeftijd, hij is nu 88 jaren, de uitoefening van het ambt aan een ander over te dragen. Gemakkelijk zal hem dat zeer zeker niet vallen, daar hij gewoon was met veel mensen in aanraking te komen en hunne zaken te bespreken en te regelen. Zolang zijn gezondheid het echter toelaat, hoopt hij echter, al is het dan in mindere mate, toch nog werk zaam te blijven. Naar wij vernamen stelt de jubilaris er zeer veel prijs op dat de 11e April rustig zal voorbijgaan en dat hij die dag geheel alleen in de familiekring zal mogen doorbrengen. NATIONALE COMMISSIE VOOR VLUCHTELINGENHULP 's GRAVENHAGE Comité Tholen De in de gemeente Tholen gehouden in zameling van kleding voor vluchtelingen kinderen in West-Duitsland, heeft een goed resultaat gehad. Het aantal ontvangen kle dingstukken was voor jongens en mannen 306; voor meisjes en vrouwen 588; voor baby s 802; Schoenen en klompen 88 paar; diverse kousen, dassen enz. 173. In totaal konden 13 grote colli worden verzonden. De inzending van speelgoed was behoorlijk terwijl bovendien nog een bedrag aan giften kon worden overgemaakt. De ingezamelde goederen waren, een enkele uitzondering daargelaten, in zeer goede staat. Het is dan ook met grote erkentelijkheid dat wij langs deze weg hartelijk dankzeggen aan allen die tot het welslagen van deze inzameling hebben medegewerkt. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat op Dinsdag 10 April a.s. door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald aan de Singel, Oudelandsepoort, Oudelandsestraat, Walstraat, Markt, Venkelstraat, School straat, Minneputtestraat, Julianastraat, Moienvlietsestraat, Plantagestraat, Ver- brandestraat, Hofstraat, Doelweg, Vosse- meersepoort, Verlengde Singel en Voorstad en op Vrijdag 13 April d.a.v. in het overige gedeelte der gemeente. Tegen Donderdag 12 April a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. VERGADERING BOERENLEENBANK Donderdagavond hield de Coöp. Boeren leenbank haar 43ste alg. jaarvergadering in hotel Zeeland. 40 leden waren aanwe zig. De voorzitter, dhr. D. H. v. d. Velde opende met een welkomstwoord en stelde voor de kassier als secretaris te benoemen, waartegen geen bezwaar was. Hij wees er voorts op, dat het afgelopen jaar voor de Bank gunstig is geweest. Voor 1951 zijn de vooruitzichten echter anders, gezien de laatste regeringsverklaring. De druk van de internationale gebeurtenissen zijn voelbaar, temeer waar de Marshall-hulp op zijn eind loopt en de bewapening veel geld kost. Versobering van het levenspeil is nodig. Het verstrekken van credieten zal worden afgeremd. - Landbouwcredieten zullen voorrang heb ben. Hoe meer spaargeld naar de bank vloeit, hoe meer credieten zullen kunnen worden verstrekt. Sparen is dus van groot belang voor het gehele volk. Dhr. v. d. Velde deelde voorts mede, dat er in het afgelopen jaar 46 nieuwe leden zijn toegetreden en het ledental nu 279 bedraagt. Het nieuwe Bankgebouw is thans gereed gekomen. Het betekent voor onze Bank een grote vooruitgang. De ren tevoet zal, voor zover mogelijk, gehand haafd blijven. Hierna volgt voorlezing der notulen en de rekening over het afgelopen boekjaar. De omzet der Bank bedroeg 11.500.000, dat is bijna 5 millioen gulden meer dan vorig jaar. Aan spaargelden is een bedrag ingelegd van 1.170.000, terwijl het re servefonds is gestegen tot 67.275, Winst na afschrijving en reservering be draagt 505.64. De rente bedraagt voor leden van de Spaarbank tot ƒ5000,2H boven de 5000,is dat l/2 Niet-leden van de Spaarbank krijgen tot 3500,2.28% en boven de 3500,1 De rente lopende rekening voor leden: credit 1 en debet 3%%. Idem voor niet-leden credit en rente voorschotten 314 Bij monde van dhr. B. J. van Westen bracht de financiële commissie verslag uit. Geadviseerd werd tot decharge voor het gevoerde beleid. Het aftredend bestuurslid D. H. v. d. Velde werd met algemene stemmen herbenoemd. De herkozene hoopte ook in deze zittingsperiode zijn beste krach ten weer te kunnen geven. Als lid v. d. Raad van Toezicht werd herkozen dhr. T. Dijkslag en als plv. bestuursleden de heren B. J. v. Westen en B. J. Friderichs. Als afgevaardigde naar de alg. verg. te Utrecht werd benoemd D. H. v. d. Velde en als plv. de kassier. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter dankte voor de opkomst, het bestuur voor het vele werk, steeds in goede harmonie verricht en de kassier voor de ac curate wijze, waarop hij de administratie voerde. Hij hoopte dat 1951 een gelukkig jaar mocht zijn en eindigde met de wens, dat nog vele landbouwers, die zich tot he den afzijdig hielden tot inkeer zullen komen en lid worden van de Bank. VIJFTIG JAAR De heer M. Cornelisse herdenkt a.s. Za terdag het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Oestercultuur Mij „Bona Fides" alhier. Hij begon als leerjon gen en is thans opzichter bij dit bedrijf. Gelukgewenst. 1901—1951 OLYMPIA Het was op 21 April 1901, dat door een aantal heren de gymnastiekvereniging Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter R. C. Renes te Oud-Vos- semeer, tel. 19. „Olympia" werd opgericht. Straks bestaat deze vereniging dus 50 jaar: een gouden jubileum. Zijn er plannen cm dit jubileum te vieren Ja, waarom ook niet. Maar, zoals „Olympia" dat altijd doet: op eenvoudige wijze. Het is de bedoeling op 20 April a.s. een jubileum-uitvoering te geven, waaraan de gym. „U.D.I." te Bergen op Zoom haar medewerking zal verlenen. Juist deze ver eniging is uitgenodigd, omdat ze 50 jaar ge leden door het geven van een propaganda- uitvoering mede de stoot gaf tot .oprichting van „Olympia". Zullen we over „Olympia" en haar geschiedenis nog uitweiden Het wel en wee dat ook deze vereniging mee maakte Wel, iedere Tholenaar kent „Olympia", inzonderheid de jongeren, waar bij de animo vooral na de bevrijding is toe genomen. Het is een populaire vereniging. Begrijpelijk. Over het nut van een gymnas tiekvereniging is al meerdere malen geschre ven. Er blijven ook in deze tegenstanders, die zeggen, dat ze er zonder gymnastiek ook zijn gekomen. Gelukkig wel, maar gelukkig denken er velen toch anders over, die wel het nut inzien van gezonder lichaamsoefe ning. Dat nut ziet trouwens ook de Over heid, wat blijkt uit het verplicht gym.-vak op de scholen. Om op het jubileum terug te komen, er is inmiddels een erecomité gevormd en daar naast een damescomité, die door het inza melen van gelden „Olympia" een geschenk willen aanbieden. Het comité hoopt, dat in zonderheid de donateurs en oud-leden zul len laten blijken, hun vereniging nog niet te zijn vergeten. Zij hoopt tevens dat alle Tholenaars wat zullen bijdragen, zodat het een waardig jubileumgeschenk wordt. Een goede gymnastiekvereniging is ook een ge meentebelang. Inmiddels wensen we „Olym pia" ook voor de toekomst veel succes toe. GESLAAGD Te Roosendaal slaagde voor het diploma Landbouwschool de heer M. de Hond. NIEUWE ONDERWIJZERES In verband met haar huwelijk is aan mej. A. Burgers alhier eervol ontslag ver- leeld als onderwijzeres aan de algemene kleuterschool. Met ingang van 3 April werd in haar plaats benoemd mej. Jac. Over- beeke, eveneens alhier. GUNNING Woensdag 4 April werd voor rekening der gemeente Goes in het openbaar aanbe steed het bouwen van een openbare lagere school in het uitbreidingsplan „Oost". De laagste inschrijver voor „massa zonder schilderwerk" was het aannemersbedrijf van W. Blaas alhier voor de som van 87.750.Het werk is aan dit aannemers bedrijf gegund. LEDENVERGADERING GROENE KRUIS 3 April werd in hotel Lagaay een leden vergadering gehouden van het Groene Kruis. In zijn openingswoord sprak dr. Re- nes een welkomstwoord tot de aanwezigen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek de grote medewerking vaö de ver schillende verenigingen in de strijd tegen de t.b.c. De duivenvereniging, Wielerronde en het Piano-viool-concert brachten samen ruim 1250,in de kas van de vereniging Het Groene Kruis. In 1950 bracht de wijk zuster in totaal ruim 1800 bezoeken. Door het bestuur zijn maatregelen getroffen dat een einde wordt gemaakt aan de bij en kelen levende gedachte dat men alleen lid van het Groene Kruis behoeft te zijn in dien. men verwacht er hulp van nodig te hebben. Het boekjaar 1950 sluit mede dank zij de hulp der verenigingen met een batig slot van 1087.81. De aftredende bestuursleden Math, van Driel, Abr. Klippel en M. J. de Rijke, wer den herkozen en nemen hun benoeming aan. Bij de rondvraag worden enkele zaken naar voren gebracht, als wenselijkheid bouw eigen wijkgebouw en mogelijkheid gezins zorg. De voorzitter sluit de vergadering met een woord van dank voor de opkomst der leden en spreekt de wens uit dat de zus ter, die dit jaar de 55-jarige leeftijd be reikt, op de volgende vergadering toch nog als zuster aanwezig zal zijn. AANNEMING VERVOER GRINT Dezer dagen besteedde het Waterschap Oud-Vossemeer het vervoer van grint van de haven naar de verschillende stortplaat sen aan. Inschrijvers waren P. A. Engel vaart te Tholen 1.06 per ton, P. v. d. Houten te Oud-Vossemeer 0.84 en J. v. Poortvliet te Oud-Vossemeer 0.75 per ton. Gegund werd aan de laagste inschrijver

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1