ZWITSAL geneest.' Enige commentaar op de ZONDAGSWET STAVENISSE U Vunt weer volop genieten van de geionde en verkwikkende i ST. FILIPSLAND SCHERPENISSE ST. MAARTENSDIJK POORTVLIET SPORTHOEKJE ONDER DE STREEP en nog wat geschiedenis daarvan Zelf weten ze het niet, dat ze ge boren zijn in het voor ons eiland meest rampzalige jaar. Hun ouders zullen het zich bij het lezen hiervan weer des te beter herinneren. Inzon derheid van degenen, die in het voorjaar '45 boven de grote rivieren zijn geboren. In elk geval: we wensen deze buitenlandse lichting, deze Steen- bergers, deze Rotterdammers, de Rillanders en de Haarlemmers of waar ze ook zijn geboren mèt de 7 St. Annalanders veel succes toe op de lagere school. Rest ons nog de mededeling, dat er van deze lichting 21 kinderen naar de O.L.School gaan en 20 naar de Chr. School. Schoonmaak in den lande PUROL voor de handen BEDRAG ONTVREEMD Door een samenloop van omstan digheden ontdekte S.H., die bij zijn tante J.M. inwoont, spoedig, dat hem een bedrag van 125.was ontvreemd. D. de Jonge-Beeke had van de afwezigheid van de bewoon ster gebruik gemaakt om zich dit bedrag toe te eigenen. Een beken tenis aan de politie is afgelegd. WEER WERK Er zijn in deze omgeving een 90 gemeten zilveruien gezaaid en geplant, zodat er behoudens onvoor ziene omstandigheden in het seizoen weer voor vele handen werk zal zijn. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van STAVENISSE brengen het vol gende ter openbare kennis: 1. Met ingang van 30 Maart a.s. zal het huisvuil op de gebruike lijke tijd door middel van mo- tortractie worden opgehaald. Men zette de bakken tijdig ge reed. 2. Van heden af zal er wekelijks des Vrijdags van 940 uur ge legenheid bestaan om vuilnis en andere voorwerpen, welke niet met de gemeentelijke ophaal dienst medegegeven mogen wor den, op de gemeentelijke mest vaalt te deponeren. Buiten ge noemd uur is het ten strengste verboden voorwerpen op be doelde mestvaalt te werpen of deze te betreden. Op deze be paling zal van de zijde der po litie controle worden uitge oefend. OUDERAVOND IN DE „VAN DER LEK DE CLERQ- BEWAARSCHOOL Deze werd Donderdag gehouden onder voorzitterschap van burge meester Verburg. De kleuters deden er verschillende spelletjes, waarvan inzonderheid „Roodkapje en de wolf" grote bijval oogstte. De jeugd kreeg een tractatie en toen ging het huistpe. Dat was voor de vergade ring de tijd om het huishoudelijk gedeelte van het programma af te werken. Meegedeeld wordt dat de helpster mej. Moerland nog steeds ziek is. Zij wordt volledig herstel toegewenst. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereniging thans 139 leden telt, 18 begunstigers. Er zijn 8 nieuwe leden ingeschreven. Her dacht werd het overleden ere-lid A. F. Hansens. Op bescheiden wijze werden leer middelen aangevuld. Uit de reke ning bleek dat er een tekort was van 757,20, waarin door de ge meente 750.— werd bijgedragen. Er bleef dus nog een nadelig saldo van 7.20 over. Een bijzonder dankwoord werd uitgesproken voor de familie van der Lek-De Clercq en het gemeentebestuur voor de finan ciële steun, evenals voor de door de gemeente uitgevoerde restauratie. Mevr. van Panhuis-van der Lek-de Clercq overleed op 12 Maart en liet een jaarlijks legaat voor het in standhouden van de school na van 400.Met dankbaarheid wordt de overledene herdacht, terwijl aan de notaris een schrijven zal worden gezonden, waarin de erkentelijkheid tegenover dit gebaar tot uitdrukking zal worden gebracht. Dhr. W. Priem heeft vernomen, dat het gebouw ook voor andere doeleinden wordt gebruikt. Geeft dat nog inkomsten De voorzitter beantwoordt deze vraag bevesti gend. Daarna werd de rekening 1950 vastgesteld. Wegens aftreding van dhr. Neh. Wesdorp werd dhr. H. de Vos als bestuurslid benoemd. Mej. van As sprak vervolgens over „Het Kleuteronderwijs". Zij wees er o.m. op, dat er verschillen de redenen zijn, waarom een kind naar de kleuterschool wordt gezon den: een zekere veiligheid, een nood zakelijke bijverdienste van moeder, waardoor ze niet altijd thuis is en ook wel omdat men er het nut van het onderwijs in ziet. Vroeger waren het nog veel meer bewaarplaatsen dan tegenwoordig. Aan Fröbel komt de eer toe het nut van kleuteronderwijs goed te hebben begrepen, vandaar ook de naam „Fröbelschool". Hij zag ook in, dat opleiding en een voor de kleuter schoolleidster en helpsters nood zakelijke ontwikkeling was vereist. Mej. van As ging hierop nog dieper in. Tenslotte liet zij nog een paar leermiddelen van Fröbel zien. De voorzitter dankte haar voor de in teressante lezing, waarna de bijeen komst werd gesloten. over te brengen naar de reserve. Het aantal spaarders bedraagt mo menteel 1701. Teneinde de crediet- verlening op redelijke voorwaarden te kunnen voortzetten zal de Bank meer dan ooit genoodzaakt zijn de nog beschikbare spaargelden aan te trekken. Het is in aller belang, in dien het bestuur in staat zal zijn door een groeiend totaal aan spaar gelden op redelijke voorwaarden credieten te verstrekken. VARKENSHOUDERS VERENIGING Een algemene vergadering van .yioUD J - IM i//ï jA/l 1 •n 1 EEN GOED PLAN Woensdag 21 Maart jl. werd te Breda in het concertgebouw de be kende „Mattheus Passion" van J. S. Bach opgevoerd, waaraan o.m. 3 vocale koren meewerkten, het Bra bants orkest en tal van solisten, zo wel vocaal als instrumentaal. Het geheel bestond uit ongeveer 240 uit voerenden en werd geleid door de dirigent Phono Dusch. Ook ter plaatse was hiervoor be langstelling, zodat een vijftal per sonen zich de moeite van de reis ge troostten en de uitvoering bezochten Nu is het plan om een volgend maal meer gelegenheid te geven, door een bus te laten rijden. COOP. BOERENLEENBANK Donderdag 22 Maart werd de al gemene vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank „St. Maartensdijk" onder leiding van de heer A. L. Hage in de zaal van dhr. Steketee. In de vacature van dhr. I. M. Hage die van 1914 be stuurslid was, werd als zodanig ge kozen dhr. J. M. Muller. Als op volger van laatstgenoemde kreeg dhr. G. D. Kloet zitting in de Raad van Toezicht. Tot plv. bestuursleden en plv. leden van de Raad van Toezicht werden gekozen de heren L. M. Geluk en G. Wielaard. De rekening en balans over 1950 werden goedgekeurd. Het jaarver slag 1950 liet mooie resultaten horen. In 1950 werden aan spaar gelden ontvangen 1.301.669,32. De uitgaven der spaarbank bedroe gen 1.262.535,14, ontvangsten rekening courant 2.259,479,69, uit gaven 2.307.441,54. Terugbetaal de voorschotten 27878,66, ver strekte voorschotten 47.700, ontvangen renten 45.544,50, uit gegeven rente 34.555,20. Dit als de voornaamste cijfers van de reke ning en balans. Omtrent beschikking over winst saldo 1950 werd voorgesteld dit „Draagt Elkanders Lasten" bevatte 34 van de 73 leden. Ontvangen was in 1950 1063,11 en uitgegeven 870,27, alzo een voordelig saldo van 192,84. Tot bestuurslid werd gekozen dhr. L. Deurloo Mz., zulks in de plaats van dhr. C. Slager, die niet meer in aanmerking wenste te komen. Besloten werd het nazien van de rekening voortaan ten huize van de penningmeester te doen. Hiertoe werden aangewezen de he ren P. van Ast en P. Noordijke en als plv. de heer C. Tichem Jz. Tevens werd besloten de onkos ten, verbonden aan de verplichte keuring der geslachte dieren door de leden zelf te laten betalen, aange zien het anders voor de vereniging een te groot offer zou zijn. Daarna sluiting. OPENING NIEUWE ZAAK Zaterdag jl. werd de nieuwe groenten en fruitwinkel van de heer M. C. Geuze in de Noordweg officieel geopend. Door afwezigheid van de burgemeester geschiedde dit door wethouder G. K. J. Krijger, die de familie Geuze met dit mooie pand feliciteerde. Een fraai effect kreeg de etalage en winkelruimte. Weth. Krijger verklaarde dat de burge meester spijt had hierbij niet tegen woordig te kunnen zijn, vooral om dat het misschien de eerste en laat ste keer voor hem zou zijn. Spreker noemde deze zaak een ware aan winst voor de gemeente en wenste hen Gods zegen toe voor de toe komst. Het is niet gelegen in het vroeg opstaan en laat naar bed gaan, maar in des Heren gunst, al dus weth. Krijger. Daarop werd het gordijn opge haald en was de zaak tot voldoening van de wachtende kópers geopend. KEURING Bij de gehouden stierenkeuring werden 2 stieren van dhr. A. Luijk goedgekeurd. RAADSVERGADERING In de Woensdag jl. gehouden Raadsvergadering werd besloten subsidie te verlenen voor de ver bouw van een woning tot 2 wonin gen. De gevraagde subsidie voor het handwerkonderwijs aan de beide Chr. Scholen ter plaatse en in de A.J.Polder zal eveneens worden ver leend. Voor dokter Menger zal een garage worden gebouwd. Er zal een zandbakje worden aangekocht om de haven uit te diepen en zand te varen voor gemeentewerken. Mee gedeeld werd, dat de gemeente ook in aanmerking komt voor een extra uitkering ad ƒ6,per inwoner uit het gemeente-rijksfonds. Deze gemeente heeft ook nog een belangrijk bedrag te goed van on dernemingsbelasting 1950. Het be stek voor de verbouwing van de School in de A.J.Polder is klaar en kan na goedkeuring door Ged. Sta ten en de Schoolinspectie worden aanbesteed. Uitgebreider verslag volgt nog. HUISSLACHTINGEN In de bijna afgelopen slachtperiode werden ruim 250 vergunningen voor huisslachting verstrekt. ANNA JACOBAJPOLDER HET GROENE KRUIS De afd. St. Filipsland van het Groene Kruis vergaderde in café Quist alhier. Dhr. L. J. van Nieuwenhuijzen, voorzitter, deelde in zijn openingswoord mede, dat het bestuur geen wijzigingen had onder gaan, dat dokter Menger nog steeds als medisch adviseur optreedt en dat het bestuur een oproep had ge plaatst voor een wijkverpleegster, waarna zuster J. J. de Jonge als zo danig was benoemd. De vereniging is aangesloten bij het Centraal Pensioenfonds. De voorzitter zet uiteen waarom er nog geen wijkgebouw is. De pen ningmeester liet horen, dat de afd. het groene kruis een batig saldo had van 2.882,76 en de afd. t.b.c.- bestrijding een nadelig slot van 193,59. De bezittingen waren ge waardeerd op 6.870,79, ruim 282.— meer dan vorig boekjaar. Dokter Menger deelde mede, dat op de 26 zittingen voor zuigelingen zorg 472 consulten werden gegeven. Spreker was tevreden over de gang van zaken. Tot leden van de financiële com missie werden op voordracht van het bestuur benoemd de heren Johs. v. Dijke, J. M. Vermeulen en P. Wagemaker. Tot leden van de notulencommissie de heren J. Bou- deling en M. A. v. d. Ploeg. De regeling voor de afvaardiging naar de prov. verg. wordt aan het be stuur overgelaten. De begroting voor 1951 laat een nadelig saldo zien van 1334,50. Dank wordt ge bracht aan de kerkbesturen voor de ontvangen subsidie's. De voorzitter deed ook nog een beroep op het gemeentebestuur de subsidie te verhogen en op de leden om mede te werken wanneer een eventuele contributieverhoging noodzakelijk zal blijken, al zal hier mee tot het uiterste worden ge wacht. Herkozen werd als bestuurs lid dhr. A. C. Clarisse. Gevraagd werd of het ook mogelijk is in de Polder wat materiaal van de ver eniging op te slaan. Verschillende redenen worden aangevoerd waarom dat niet mogelijk blijkt, lste: er is geen geschikte opslag ruimte. 2e: de kas laat aanschaffing van meer materiaal niet toe. Dokter Menger vraagt hoe het kwam, dat de t.b.c.-bestrijding tel kens met een nadelig saldo uit de bus komt. Een en ander werd door de penningmeester beantwoord. Op een vraag van dhr. v. d. Ploeg werd meegedeeld, dat de controle op de inkomende en uitgaande materialen nog verscherpt zal worden. De lezers zullen begrepen heb ben, dat de Zondagswet niet be doelt aan de arbeiders de Zon dagsrust en op de algemeen er kende Christelijke feestdagen va- cantie te verzekeren. Neen, deze waren slechts bedoeld als midde len om respectievelijk te dringen tot Zondagsheiliging en algemene viering der andere feestdagen. Om het kort te zeggen: De wetgever bedoelde door mijding tot wijding te komen. Bij art. 1 wens ik op te merken, dat daarin sprake is van openbare arbeid. Met dit znw. wordt hier bedoeld het werk, dat door een loontrekkend werkman wordt verricht. De predikant, die op een Hemelvaartsdag in het openbaar het gazon vóór zijn huis maaide, verrichtte natuurlijk wel werk, maar dit was geen arbeid. Een veldwachter maakt niettemin proces-verbaal op. De kantonrech ter ontsloeg echter de beschuldig de van rechtsvervolging. In art. 1 is sprake van openbare arbeid, d.w.z. arbeid, waarvan het publiek getuige kan zijn. De fa brieksarbeid op Zon- en feestda gen verbiedt de Zondagswet dan ook niet. De aandachtige lezer zal opgemerkt hebben, dat art. 3 het binnentreden van herbergen en andere plaatsen, waar drank wordt verkocht, niet voor de gehele Zon dag verbiedt. Het is dan ook te be grijpen, dat gemeenteraden, die het bezoeken van herbergen in hun gemeenten op ieder uur van de dag des Heren als Zondagsonthei liging beschouwen, bij gemeente verordening de sluiting der herber gen voor de gehele Zondag eisen. Ik meen, dat het 4de art. zeer dui delijke taal spreekt. Misschien zul len enkele lezers er zelf wel com mentaar op maken. Ongetwijfeld zal er over de openbare vermake lijkheden bij de behandeling van het ontwerp voor de nieuwe Zon dagswet ook nog wel een hartig woordje gesproken worden. Ik wil nu nog enkele grepen doen uit de geschiedenis van de huidige Zon dagswet. Ik wil dan opmerken, dat haar aanneming niet geschiedde, omdat in Nederland in de aan- van der 19e eeuw de Zondagen en de Christelijke feestdagen op er gerlijke wijze ontheiligd werden. Neen, provinciale en plaatselijke ordonnantiën waakten daartegen. Deze waren echter zeer ongelijk en VOETBAL VrederustW.H.S.! 27 Het veld van de Stichting, was dank zij de droge Tweede Paasdag uitstekend, zodat er niets in de weg was, de wedstrijd VrederustW.H.S. te laten doorgaan. Ver gezeld van talrijke supporters trok de St. Annalandse ploeg er dan ook vol moed op uit. Twee W.H.S. debutanten speelden na hun overschrijving uit Oud-Vossemeer voor de eerste maal officieel mee in de St. Anna landse ploeg. Debutanten als W.H.S. speler, maar overigens zijn Stuyts en v. d. Maas „oude rotten in het vak". Jammer was dan ook dat de V.V.V.ploeg zijn eerste klas keeper Steveninck moest missen, die nog niet geheel van zijn blessure was hersteld De vervanger deed het in de eerste helft weliswaar uitstekend, maar bereikte over het geheel toch niet de capaciteit van Ste veninck. Dat was mede de oorzaak, dat het een grote overwinning werd voor W.H.S. Tot aan de rust werd het W.H.S. over wicht niet in doelpunten uitgedrukt. Integen deel, V.V.V. maakte eerst zijn enige twee doelpunten. De eerste uit een snelle aanval, die de bal uiteindelijk bij Toon Hogesteger deed belanden, die met een even snelle run en zuiver schot de keeper nakijken gaf. Het tweede doelpunt was minder verdiend. De W.H.S. back Stuyts stopte een hard schot, dat onverwacht nog tegen zijn elleboog sprong. De scheidsrechter besliste een straf schop, die De Graaf zonder aarzelen zuiver in de hoek deponeerde. Van die tijd af was W.H.S., ondanks de zo nu en dan nog snelle uitvallen van Vrederust, de meerdere. De backs en keeper van de thuisclub kreeg het dikwijls benauwd door de steeds weerkerende druk in het doelgebied. De mid voor maakte het eerste tegenpunt en nog voor de eerste helft verstreken was, de linksbinnen uit het schermutseling de gelijk- maker: 22. In de tweede helft nam het individuele spel van Vrederust zodanige vormen aan, dat alle aanvallen vrij gemakkelijk konden worden gekeerd. Daartegenover kreeg voor al de W.H.S.rechtsbuiten de bal meerdere malen door de rechtsbinnen op een bordje gepresenteerd en uiteindelijk wist die rechts buiten uit een toegespeelde bal rechtstreeks hard in te kogelen. Daarmee was feitelijk het pleit voor Vrederust beslecht. Dat het uiteindelijk zelfs een verschil van 5 doel punten werd, lag, zoals reeds gezegd, veel aan het langdurige pingelen van overigens uitstekende V.V.V.spelers en het zwakkere spel van de Vrederust-verdediging in de 2e helft. Een prettige wedstrijd, waarvan het enige jammer was, dat de spanning in de 2e helft door het grote verschil in doel punten te spoedig was verdwenen. Niet officieel bereikte ons het bericht, dat Chrislandia de wedstrijd tegen Noordschans op tweede Paasdag met 21 zou hebben gewonnen. Dat is boven de Heiningse krach ten uitgegaan dan, maar het betekent toch twee kostbare puntjes en de eer, dat ze de Noordschanse ploeg als eerste in deze com petitie wist te slaan. De wedstrijden SmerdiekKogelvangers en DinteloordTholense Boys zijn afgelast. De verwachting a.s. Zaterdag krijgt Noordschans Vrede rust op bezoek en de thuisclub zal waar schijnlijk geen risico nemen. Tholense Boys zal nu zijn beste krachten moeten tonen tegen Chrislandia en een kans op gelijk spel is er zeker. Kogelvangers zal wel heftige pogingen in het werk stellen om Smerdiek een overwinning te onthouden, maar het zal haar o.i. niet lukken. W.H.S. tenslotte krijgt Dinteloord op bezoek. We menen dat de gasten met een kleine overwinning meer dan tevreden zullen zijn. In de 2e klas A krijgt Smerdiek 2 Vos meer op bezoek en een gelijk spel zou de krachtsverhouding aardig weergeven. Din teloord 2 zal niet zo veel moeite hebben met Vrederust 2. Het aanvangsuur is ons niet bekend, daar de officiële mededelingen van de Bond later zijn verschenen. KORFBAL Het Thoolse 12-tal van „Eendracht" is nog steeds niet geheel van haar kwaal uit vorig seizoen genezen. In 't veld sterker, brengt ze geen productieve schutters op de been, zodat het doel van de aanvallen niet wordt bereikt. Dat kwam ook te Roo sendaal weer uit, waar Eendracht van Kontich (België) verloor met 10, van Quick 2 met 2—0 en tegen Volharding ge lijk speelde: 11. Zaterdag 31 Maart wordt thuis de eerste competitiewedstrijd gespeeld tegen Volhar ding 1 om 4.30 uur. Ook tegen deze ex- eerste klasser zal Eendracht op zijn tel len moeten passen. MOTORSPORT De motorclub „Eendracht" opent het zomerprogramma met een z.g.n. trialrit, welke wordt gehouden op Zaterdag 31 Maart 1951. Deze rit is voor deze vereniging nieuw en bestaat uit een behendigheid en hindernissen- rit, daar er zowel tegen dijken als door waterputten moet worden gereden. De rit wordt verreden op de Boerderij van Mevr. de Wed. Hanse te Oud-Vossemeer. Bij mooi weer zal deze rit zeker veel belangstelling trekken zowel van rijders als van publiek. De rijders vertrekken om 3 uur vanaf het clubhuis op de Kaai, zodat om 4 uur de wedstrijd kan beginnen. GESLAAGD Op het laatstgehouden eindexamen aan de Landbouwschool te Scherpe- nisse behaalden de volgende leer lingen hun diploma: L. K. Breure, D. Dorst, K. M. van Dijke en M. Kloet van St. Maartens dijk; D. Bolier van Scherpenisse; H. Neele van Stavenisse; M. de Hond en J. M. v. d. Weele van Oud-Vossemeer. De cursisten L. K. Breure, M. Kloet en J. M. v. d. Weele kwamen in aanmerking voor een boekwerk, uitgeloofd door de Z.L.M. Aan de Stichting Vakopleiding „Smecoma" te Doetichem behaalden het diploma voor kennis Tractoren en Tractorwerktuigen: de heeren J Lanooy te St. Annaland, J. A. Kes- telo te Poortvliet en A. Duine te Scherpenisse. SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body EEN PRACTISCHE FILM VOOR DE PLATTELANDSVROUWEN In de zaal van dhr. F. Rijnberg te St. Annaland wordt Dinsdag 3 April a.s. onder auspiciën van de ver eniging „Nederlands Fabrikaat" een filmavond georganiseerd voor de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Tholen. Volgens het programma wordt dat een filmavond, waar men in de practijk iets aan heeft. Vertoond wordt bv. „Van volwaardig fruit tot zuivere vruchtenconserven". Deze film toont de aanwezigen de Bato vruchtenconservenfabriek te Altena bij Nijmegen en de titel hiervan doet ons afleiden, dat hiervan een en ander tot in finesses te aanschou wen zal zijn. Een collectieve industriefilm „Ken Uw industrie", waarin o.a. de ver vaardiging van kattenbrood, dekens, oreiwol, vorken en lepels, vulpen nen, mosterd, zeep, schoenen, bruid suikers, artikelen van Tornado, enz. worden getoond, zal even interes sant zijn. Niet alleen zal in de pauze een versnapering van zo'n fabriek wor den aangeboden en enkele andere artikelen worden verloot, maar ook zal de heer Eckhart cyclamen, chrysant en varenplantjes beschik baar stellen, om in het najaar een cleine tentoonstelling te houden van de hiervan opgekweekte plantjes. Al met al belooft dat dus een leer zame en interessante avond te wor den, waarvoor de plattelandsvrou wen ongetwijfeld veel belangstelling zullen hebben. Voor het bezoek aan de kleding- tentoonstelling te Goes, die op Dins dag 10 April a.s. wordt gehouden gaven zich uit bovengenoemde af deling reeds 110 gegadigden op. daarom moest de Zondagswet uni forme voorschriften voor het ge hele land geven. Natuurlijk werd in de eerste tijd na haar aanneming de wet behoor lijk nageleefd. Men mag toch waar lijk niet veronderstellen, dat de Staten-Generaal een wet zouden hebben aangenomen, die de alge mene viering van de Zondag en de algemene Christelijke feestda gen plichtmatig verklaarde, indien het besef van die plicht niet in de harten der overgrote meerderheid der Nederlanders leefde. De waar heid van mijn bewering wordt echter mede gestaafd door het feit, dat na het afwerpen van het Franse juk een nieuw godsdienstig leven was ontwaakt. Dit werd in 1825 door het Reveil gezuiverd en versterkt. Ik noem in verband hier mee ook nog de school van Bilder- dijk, waarin wel weinige maar sterke figuren gevormd werden. In ditzelfde tijdperk waren echter reeds vele leden der Hervormde Kerk en in het bijzonder haar machthebbers, bepaald vrijzinnig. De Dortse leerregelen waren hun een gruwel. Nu kwam er wel enige spanning onder de voor- en tegen standers daarvan, maar toch kon de heersende richting in de kerk nog enige jaren in zelfgenoegzame rust voortleven1). In 1823 echter slingerde da Costa als woordvoer der der rechtzinnigen zijn „Bezwa ren tegen den Geest der Eeuw" als een bom in het kamp van het Liberalisme. Zelden heeft een bro chure zoveel beroering gebracht. Zelden werd een schrijver zoveel gesmaad. De brochure heeft haar doel gemist: ze heeft meer verbit terd, dan ze verbeterde. Enkele predikanten zetten de strijd voor de rechtzinnige leer voort. In het eind kwam het tot de scheiding van 1834. Ondertus sen verminderde geleidelijk de stichtelijke viering van de Zondag KRING VAN ZANGVERENIGINGEN Zaterdagmiddag kwam in de con sistorie van gebouw „Rehoboth" te St. Maartensdijk het bestuur bijeen van de „Kring van Zangverenigin gen Tholen". In de plaats van dhr. M. C. v. Oudenaarde, die naar Rotterdam is verhuisd, werd als voorzitter gekozen dhr. A. Ridder hof, directeur van het kerkkoor Oud-Vossemeer. Vice-voorzitter werd dhr. Schuitman, secretaris van „Zanglust" te Bergen op Zoom (Vrederust), terwijl dhr. J. C. Ge luk, directeur van ..De Lofstem" te St. Maartensdijk als secretaris-pen ningmeester blijft. Een programma voor het aan staande seizoen werd opgesteld. 16 Juni zangavond op Vrederust, ont vangende vereniging „Zanglust" aldaar; 21 Juli te St. Annaland, ontvangende vereniging V.Z.O.S.; 1 September te St. Maartensdijk, ontvangende vereniging V.Z.O.S.. De volgende kringvergadering zal in Stavenisse worden gehouden. en de Christelijke feestdagen. Meer en meer werden die dagen met allerlei vaak minder gepaste uit spanningen doorgebracht. Het Nut van 't Algemeen, haar roeping ge trouw, schreef een „prijstoffe" uit luidende: „Eene verstandige en ernstige aanprijzing der stichtelijke viering van den Dag des Heeren, geschikt voor Christenen van onzen tijd". J. Wildschut, predikant te Brum- men, kreeg de dubbele gouden me daille voor zijn 131 blz. grote bro chure, die in 1841 werd uitgege ven. Ik kan er niet aan denken uit dit lezenswaardige boekje veel aan te halen. Toch wil ik er een en ander van zeggen. Natuurlijk wilde de schrijver, dat de godsdienstoefe ningen werden bijgewoond. 1) De Zwijndrechtse Broederschap, die slechts korte tijd enige beroering bracht, blijve onbesproken. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2