WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLONO KALKGEBREK Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOISE COURANT Het Parlementaire Overzicht MEL K\ drinken Topsalarissen en 5% loonsverhoging* Een psychologische moeilijkheid» THOLEN OUD-VOS3EMEER AANRIJDING ST. ANNALAND ZOND AGSDIENST ARTSEN 7e Jaargang No. 20 30 Maart 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het is het lot van de volksverte genwoordiging, dat zij na een paar dagen rust direct voor problemen wordt gesteld, die van ingrijpende aard zijn. Na de Kabinetscrisis, die zeven weken duurde, gunde de Tweede Kamer zich eigenlijk geen tijd om een paar dagen vacantie te houden. Van de goede gewoonte om de week voor Pasen niet te ver gaderen, werd ditmaal dan ook af geweken. Zij het, dat slechts de eerste twee dagen van deze week daarvoor werden uitgetrokken. Maar Woensdags na Pasen kwa men de Heren van Honderd weer uit hun woonplaatsen opzetten om tal van zaken af te doen. Allereerst stond op de agenda de kwestie van de topsalarissen. Deze aangelegen heid heeft al heel wat voeten in de aarde gehad. De Kamer wilde de Regering niet volgen op haar we gen en in een motie Tuin (arb.) werd uitgesproken, dat zij andere methodes moet volgen om hoge ambtenaren extra te salariëren. En dit moet de Regering vooral niet doen voor vele ambtenaren Het is een kwestie die de gemoe deren in ons volk nogal bezig houdt. Terecht, want in deze moeilijke en zorgzame tijd werkt het psycholo gisch verkeerd wanneer men een bepaalde groep extra gaat bevoor delen, alleen maar uit angst dat zij naar het bedrijfsleven zal overgaan. Deze mentaliteit is uiterst bedenke lijk. Per slot van rekening moet iedereen zijn brood kunnen verdie nen. Ook de ambtenaar. Maar een ambtenaar zal zich er ook bewust van dienen te zijn, dat zijn beroep iets ideëels" heeft. Een hoge amb tenaar zal zich bij het aanvaarden van zijn functie daarvan nog in veel sterker mate bewust moeten zijn. Hoe deze kwestie is afgelopen, zullen we volgende week vertellen. Nu willen wij er alleen maar op wij zen, dat men hierover moest spre ken op een moment, dat de Kamer en ons Volk slechts enkele dagen op de hoogte waren van de nieuwe 5 loonsverhoging. Niet voor alle groepen bedraagt deze verhoging 5 Het maximum dat uitgekeerd mag worden, is ƒ200, Zij, die dus meer dan ƒ4000.verdienen, krijgen geen volledige 5 uitbe taald. De Regering heeft dit ge daan, omdat zij ervan uitgaat, dat enige prijsstijgingen met deze 200,wel betaald zullen zijn. Dat geldt dan natuurlijk zowel voor de rijken als voor de armen. Zij stelt zich op het standpunt, dat alle prijsstijgingen niet volledig in de lo nen kunnen worden vercalculeerd. Dat betekent een moedwillige be perking van de consumptie. Dat is één der middelen om weer een slui tende betalingsbalans te krijgen. De vakbewegingen zijn tegen deze maatregel van de Regering van leer getrokken. Zij vinden in de allereer ste plaats 5 te weinig, maar ten tweede brengen zij het bezwaar naar voren, dat deze 5 geen en kele betekenis heeft zolang de werk gevers deze extra kosten in de prij zen mogen doorberekenen. Daar hebben zij wel gelijk aan. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft bijv. uitgerekend, dat als deze 5 loonsverhoging volledig is doorberekend in de prijzen, men eigenlijk maar een verhoging heeft van 2J/2 Want de prijzen zijn weer omhoog gelopen. Dat is inder daad een moeilijk probleem. Het maximum van ƒ200,wijst echter op een gevaarlijke tendenz. De lo nen worden op die manier teveel genivelleerd. Bij de vorige verho ging was een grens van 180,— gesteld, waaraan men zich later •niet behoefde te houden. Velen, die meer dan 3600,— verdienden, hebben echter maar 180,ont vangen. Dus geen 5 Zij, die meer dan 4000,— verdienen, krij gen thans weer geen 5 De la gere lonen en de hogere worden op zo'n manier steeds dichter bij elkaar gebracht. Dat is een groot bezwaar. Want het remt de prestatie. Boven dien, hoe meer men verdient, hoe meer belasting men moet betalen. Deze zijn zeer progressief. Dit be tekent natuurlijk niet, dat men elke maximum salarisgrens voor een loonsverhoging moet verwerpen. Dit lijkt ons niet noodzakelijk. De Regering voelt niet veel voor een prijsbeheersing. Dat vergt weer een groot en ongeliefd appa raat. Terwijl een stringente prijs vaststelling onmogelijk is. In deze tijd van „Korea-economie" stijgen de prijzen met de dag. Men kan dus onmogelijk een bedrag voor de consument vaststellen, dat te eeuwi ge dage houdbaar zal zijn. Boven dien betekent prijsbeheersing ook invoerbeperkingen. Kortom, dan ko men we weer op de weg van de stevig geleide economie. Een weg waarvan wij thans nog wel niet ge heel zijn afgestapt, maar een verbe tering was wel te constateren. Ge zien de internationale ontwikkeling zijn maatregelen als invoerbeper king op de artikelen, die op de vrije lijst voor de invoer en uitvoer staan en de invoering van een distributie niet gewenst. Het pro bleem van de lonen en prijzen ligt dus allerminst gemakkelijk. Werk gevers en werknemers zijn het over deze kwestie niet eens. Ieder heeft zijn eigen mening. En de Regering moet een standpunt innemen, dat hoe het ook uitvalt altijd be- critiseerd zal worden. Zij staat voor een ontzaggelijk zware taak, die niet te benijden valt. Een hoop wijsheid is nodig om die taak, naar behoren te verrichten. De vraag of zij met al deze loonsverhogingen op de goede weg is, laten wij thans open. Het is een feit, dat wij hiermede komen in de vicieuze cirkel: hogere lonen, hogere prijzen. Eén ding staat vast, de minst draagkrachtigen zul len moeten worden geholpen. Niet alleen onder v/erknemers, maar dan doelen wij ook op de rentetrek kers en de gepensionneerden, diè tot nu toe maar vrij schamel gehol pen zijn. Gelukkig heeft de Rege ring ook voor deze mensen maatre gelen in petto. Het is te hopen dat zij afdoende zullen zijn. Twee problemen behandelt de Regering dus in één week: top salarissen en noodzakelijke 5 loonsverhoging. Twee problemen, twee uitersten. (Nadruk verboden) Kalk is voor ons lichaam een uiterst belangrijke stof; de hoeveel heid die daarvan in het menselijk lichaam aanwezig is wordt op anderhalve kilogram geschat. Deze voorraad, die hoofdzakelijk in de beenderen is opgestapeld, dient met het voedsel voortdurend te worden aangevuld. Voor een goede gezondheid is het dan ook noodzakelijk dat men voldoende kalk tot zich neemt. In gebieden waar moeder natuur slechts kalkarme voedingsmiddelen ter beschikking stelt leeft zelden een krachtige bevolking. Integen deel, de mensen in zulke landstre ken zijn doorgaans zwak; zij heb ben een geringere weerstand tegen infectieziekten, in het bijzonder te gen tuberculose; hun beender- en tandstelsel is broos en vaak slecht ontwikkeld. Men heeft zelfs wel veronder steld dat de kleine gestalte, die men bij oosterse volkeren geregeld aan treft, moet worden toegeschreven aan kalkgebrek: het voornaamste voedingsmiddel in deze streken, de rijst, bevat natuurlijk zeer weinig kalk. ,,Hard'' water Mensen en dieren zijn er steeds op uit een eventueel kalktekort te compenseren. Van de Chinezen is bekend dat zij bij bepaalde gele genheden gipswater drinken. Kip penhouders weten dat hun dieren cement uit de muren gaan pikken, wanneer ze kalkarm worden ge voed. In West-Europa komen grote kalktekorten bij de mensen over het algemeen niet voor. De ontkalking van het drinkwater brengt echter consequenties met zich mee die in dit verband zeer zeker onze aan dacht verdienen. Kalkhoudend water geniet een geringe populariteit: bij het wassen wil de zeep niet schuimen en bij het koken worden de spijzen slechts langzaam gaar. Maar niet alleen in de keuken, ook in de handel en in dustrie heeft men het meestal niet erg op kalkhoudend water begre pen: niet omdat men er geen lekker „sopje" van krijgt, maar vooral om dat het „harde water" zoveel ketel steen vormt. De ontkalking van het water heeft echter tot gevolg dat de in „zacht" water gekookte voedings middelen met weinig kalk op ons bord en met even weinig kalk in onze maag komen. Uit hard water nemen kalkarme voedingsproducten vaak kalk op, kalkrijke producten staan aan het hun omgevende zachte water bij het koken dikwijls kalk af. Irx de groeiperiode Bij het nazien van deze materie vonden wij een berekening waarvan de resultaten in het kort de vol gende waren. Een normale middag portie aardappelen bevat in rauwe toestand ongeveer 1 gram kalk. In ontkalkt water gekookt zou er slechts t/3 gram kalk in de aardap pelen overblijven, terwijl ze in kalk houdend water opgezet, niet min der dan 3 gram kalk zouden bevat ten wanneer zij uiteindelijk voor consumptie gereed zijn Wij kunnen deze cijfers niet controleren; het is mogelijk dat het verschil in werkelijkheid minder groot is. Het blijft echter een kwes tie die men niet moet veronachtza men. Tot aller geruststelling zij ove rigens terstond medegedeeld dat de aardappel niet onze enige kalkbron is. Onder de kalkrijke voedingsmid delen waar wij het meest profijt van hebben staat de melk voorop. Wan neer we de man een halve kan drinken, krijgen we de man ook 1 gram kalk naar binnen. Andere kalkproducten zijn kaas, karnemelk en yoghurt, kalk bevindt «mv vv c Vertrek van H.M. de Koningin van Soesterberg in het vliegtuig van Prins Bernhard naar Zurich, Van waar H.M. zal doorreizen naar Sankt Anton naar de Prinsessen. H.M. in het vliegtuig, rechts Prins Bernhard, die naar Zuid Amerika ver trekt. zich voorts in spinazie, aardbeien en sinaasappelen. De kalk uit kool soorten en peulvruchten schijnt door het menselijk lichaam minder goed te worden opgenomen. Extra kalk in de vorm van ta bletten wordt wel voorgeschreven in de groeiperiode, verder bij tal van zeer uiteenlopende ziekten. Bo vendien heeft kalk op het mense lijk lichaam een kalmerende wer king en ook hiervan wordt van oudsher in de geneeskunde dankbaar gebruik gemaakt. een HUISDOKTER ONGEVAL Zaterdagmiddag kwam de Wed. Moeliker-Oudeland, achter haar woning zodanig te vallen, dat zij een been en een pols brak. Dokter L. D. A. Looysen verleende de eerste hulp, waarna zij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd overgebracht. VERKOPING Door notaris v. d. Velde werd in het openbaar verkocht een woon huis met erf en een landbouwschuur van de erven J. de Later, Molen vliet. Deze opstallen werden ver kocht aan dhr. M. Overbeeke voor de som van 6000. Het bouwland van 2 gemeten en 10 roeden werd voor 1100.per gemet verkocht aan dhr. A. de Later, terwijl dhr. C. de Later eigenaar werd van de 68 are wei land, eveneens voor 1100,per gemet. BURGERLIJKE STAND Geboren: 22 Maart: Johanna Jacoba, dt. van C. P. v. d. Velde en C. C. Min- heere. 23 Maart: Jacoba, dt. van M. Hage en J. W. Lindhout. Overleden: 26 Maart: Helena Maria van Vessem, 81 jr. weduwe van P. J. Vercouteren. 27 Maart: Cornelis Jan Kegge, 93 jr. wed. van M. Sakko. Huwelijken: 29 Maart: Izaak Lindhout, 30 jr. en Dina Aaltje Russcher, 30 jr. BEGRAFENISBUS Donderdag 22 Maart werd onder voorzitterschap van de heer L. W. Blaas een vergadering gehouden in de zaal van Hoek van het bestuur en de commissie der begrafenisbus. De notulen van de vorige vergade ring werden ongewijzigd vastge steld. Uit de rekening over 1950 van de penningmeester bleek dat het reservefonds weer met bijna 700.- achteruit was gegaan. Naar aanleiding hiervan werd het bestuur gemachtigd met ingang van 1 Juli a.s. de contributie te verhogen. De rekening werd door een com missie nagezien en in orde bevonden en zal ter definitieve goedkeuring gezonden worden aan het departe ment van de Maatschappij tot het nut van 't Algemeen. Op de voor dracht voor bestuurslid werd ge plaatst de heer S. de Korte en voor commissaris de heren W. Blaas en A. van Stee. Er waren geen opmer kingen over het koetshuis, de kle den, de kisten en het begraaftoestel. Daarna sluiting. Te Bergen op Zoom werd de heer J. R. alhier aangereden door een auto, die werd bestuurd door A.v.H. uit Bergen op Zoom. Er ontstond enige materiële schade aan beide wagens. Waar werd vastgesteld dat de schuld niet bij R. lag werd tegen v.H. proces-verbaal opgemaakt. BAZAR „ACCELERANDO" Zoals bekend, organiseerde Accelerando een bazar ter versteviging van de financiële positie. Zaterdagmiddag om 3 uur werd ze geopend in de theeschenkerij, waar de bur gemeester, wethouders, enige raadsleden en o.m. ook de ere-voorzitter van „Accele rando" bij tegenwoordig waren. De voor zitter-dirigent, dhr. M. P. Lanooy sprak een kort openingswoord. Hij wees er op, dat deze bazar noodzakelijk was, daar zowel reparatie als nieuwe instrumenten te veel onkosten vergen en de leden met donateurs dat niet in zijn geheel kunnen opbrengen. Hij dankte B. en W. en alle overige mede werkers in het bijzonder voor hun wel willendheid, maar daarnaast ook de gehele St. Annalandse bevolking voor de daadwer kelijke hulp, die via de vele giften, is ge boden. Tenslotte hoopte hij, dat het resultaat van deze bazar aan de verwachtingen zou mogen beantwoorden en dat alles in goede orde zou verlopen. De burgemeester dankte voor de uit nodiging. Hij legde de nadruk op het ver enigingsleven en hoopte dat vooral de jongeren, werkend lid van Accelerando zou den worden, waar dit veel beter was, dan op hoeken en kanten staan te kletsen. Ook zijn hartelijke wens was, dat de bazar in alle opzichten mocht slagen. De ere-voorzitter, dhr. W. A. Boogaard deed het op zijn manier, nl. in dichtvorm. Op de hem bekende pittige wijze decla meerde hij zijn dichterlijke ontboezeming, waarin de beste wensen voor „Accelerando" waren vervat. Toen nam ieder zijn aangewezen post in. Ook op deze bazar zijn er weer de gebruike- Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter J. Vermet te Nieuw-Vos- semeer, tel. 10. lijke attracties geweest. Inzonderheid van de theeschenkerij was veel werk gemaakt, waar het gezellig en dikwijls ook rustig was. Zaterdag was het niet bijzonder druk, maar de aanwezigen deden in elk geval goed mee, zodat de opbrengst van de eerste dag niet tegenviel. Maandag 2e Paasdag) was het druk en dank zij het behoorlijke weer waren er ook velen van elders een kijkje komen nemen. Alle standhouders hadden dan ook handen te kort. Er waren er dank zij het mooie weer ook velen uit omliggende gemeenten. De bruto-opbrengst was dan ook uitstekend en liep tegen de 2800.De verwachting voor de daarop volgende Dinsdag was dan ook niet groot. En 's middags leek het er op, dat de pessimisten gelijk zouden krijgen. Maar 's avonds was het heel anders. De opkomst overtrof toen zeker de stoutste ver wachtingen. In totaal werden circa 3650 toegangsbewijzen verkocht. En daarom is de bazar voor de St. Annalandse muziekver- eniging dan ook zeker geslaagd te noemen. Met een geschatte bruto opbrengst van ruim de 5000.waarvan men wel onge veer de helft voor onkosten mag rekenen, blijft er ongetwijfeld voor „Accelerando" weer een zodanig bedrag over, dat het enige tijd uit de financiële moeilijkheden zal zijn. En dat zal niemand „Accelerando" mis gunnen. GEVONDEN VOORWERPEN Een wieldop van auto. Ford V 8, een hoofddoek en een engelse gascape. Inlich tingen bij de Rijkspolitie ter plaatse. NOGMAALS AARDSTRALEN In aansluiting op ons bericht in het num mer van 16 Maart jl. over gezondheidscha- dende bodeminvloeden, delen we nog mede, dat dezelfde documentaire film vorige week ook hier werd vertoond in de zaal van dhr. F. Rijnberg. De bekende Nederlandse onder zoeker op dit gebied J. J. Mieremet zal naar we vernemen op uitnodiging binnenkort naar New York, Californië en Curasao vertrek ken. Daar wil men zich van zijn kunnen overtuigen en waar dhr. Mieremet in eigen land nog niet kan bogen op algemene waar dering gaat het ook voor hem op het spreek woord lijken: „Een profeet wordt niet ge- eerd in eigen land." Wel heeft hij reeds in samenwerking met de voor vele onzer lezers ook bekende landbouwingenieur Cleeveringa van de Rijkslandbouw voorlichtingsdienst akkers onderzocht op aardappelmoeheid. De belangstelling voor bovengenoemde documentaire film was ook in deze gemeente matig. DE „EVACUATIE'-LICHTING Even vóór en bij het begin van de Aprilmaand heersen op onze lagere scholen zekere spanningen. Zelfs al weet een leerling, dat hij „vast en zeker verzet" zal worden, hij is toch niet helemaal gerust voor het een feit is. Anderen hebben die dag reikhalzend verbeid, omdat ze er nu toch eigenlijk „vanaf" zijn. De overgangsdag op onze lagere scho len was Donderdagmiddag voor Pasen. 11 leerlingen verlieten de O.L.School en 22 de Chr. School. En nu, a.s. Dinsdag, komt de nieuwe lichting op. Velen ervan hebben hun afscheid op de kleuter school genomen en gaan nu naar de „groten Het is dit jaar een bui tengewone lichting. Het zijn immers die kinderen, welke geboren zijn op of na 1 April 1944 tot en met 31 Maart 1945: het evacuatiejaar. Het lijkt ons daarom interessant iets meer over deze evacuatie-lichting te schrijven, waartoe we enige gege vens hebben gevraagd ter secretarie, die ons welwillend werden gegeven. Daar bleek ons, dat er van de ruim 40 in dat jaar geborenen, die straks naar de scholen gaan, slechts 7 in St. Annaland zelf het levenslicht hebben aanschouwt: t.w. 3 in 1944 en 4 in de eerste 3 maanden van 1945. Van 36 kinderen stond de wieg in ongeveer 30 verschillende „eva cuatie-gemeenten". Hiervan zijn er 32 in 1944 geboren en 4 in 1945. Het is met recht een buiten (anne)- landse lichting. De een is een Alk maarder, de ander een Benthuizer, een Tilburger, een Rillandse, een Amsterdammerstraks gaan ze allen naar onze St. Annalandse lagere scholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1