Eendrachtbode Raadsverslag St. Maartensdijk Raadsverslag Scherpenisse 7c Jaargang No* 19 TWEEDE BLAD 23 Maart 1951 SPORTHOEKJE 1$ Eervol ontslag aan ambtenaar H! Benoeming ambtenaar v. burg. stand m PARKEER-BELASTsNG De gemeenteraad te St. Maartensdijk was voltallig voor de openbare vergade ring, die Dinsdagmorgen jl. werd gehou den. Er was goedkeuring ontvangen van Ged. Staten op de wijziging verhuur ambtswo ningen van de burgemeester, hoofd der school en de gemeente-ontvanger. Ook was een begrotingswijziging 1950 goedgekeurd. De Min. v. B. Zaken gaat accoord met het genomen toelage-besluit. Het Prov. Bestuur maakt bezwaar tegen de verordening heffing secr.leges, meer in verband met de verhoogde rijbewijs-leges. B. en W. stellen voor aan de gemaakte bezwaren tegemoet te komen en de ver ordening in te trekken. Daarmee gaat de Raad accoord. Een vraag door het Prov. Bestuur over een verordening op het marktwezen voor Middelburg wordt voor kennisgeving aan genomen. Het Prov. Bestuur wenst een aanvulling op art. 3 v. d. begrafenisrechten. Na enige discussie blijkt het geheel niet duidelijk te zijn, zodat navraag Zal wor den gedaan. De Min. v. Financiën bericht dat de ge meente nog een slotuitkering ad 6.50 per inwoner zal krijgen voor het dienstjaar 1950. Een latere regeling hiervoor zal e. en a. bestendigen. De mededeling wordt in tussen dankbaar voor kennisgeving aange nomen. Men zal dit bedrag wel niet voor bestrating kunnen besteden, maar wel bijv. voor aflossing schoolonkosten. Het Centr. Archief vraagt voor collecte plan-toezending, enz. een verhoogde con tributie van 10,op 15,De Raad gaat er voor dit jaar mee accoord, inaar wil deze bijdrage per 1 Januari 1952 op zeggen. Hiertoe wordt besloten. Dhr. G. Ljpdhout wenst in aanmerking te komen voor een gem. tuintje en zal op de lijst worden geplaatst, evenals A. v. Gorsel en Jac. Lindhout. Dhr. F. v. d. Heide komt op de lijst voor gem. grond. De heer Arendsen, H. d. School heeft een gymnastiekvereniging opgericht en vraagt gebruik van het gymnastieklokaal der school. Tegen 10,per jaar wordt het toegestaan. Allen voor. Aan Ged. Staten zijn richtlijnen gevraagd, welke bepalingen gemaakt kunnen worden voor het rijden met aanhangwagens. Thans wordt hierop geantwoord, dat de nieuwe verkeersregeling hierin voorziet. Geen bezwaar is er tegen een nieuwe verlofrecht-verordening, waartoe een con- sept is gemaakt. Officieel wordt thans besloten enige grond van het Kroondomein aan enkele in woners te verpachten, dit was reeds in vo rige vergadering besproken. Ingekomen is ook de rekening en begro ting van de Nutskleuterschool. In 1950 had men 2000,gem. subsidie nodig en voor 1951 is eenzelfde sub. bedrag begroot. Ge zien de vele kinderen zal genoemd bedrag zeker nodig zijn. Dhr. Koopman vindt, dat men er door deze omschakeling (overneming door het Nut) niet op achteruit is gegaan. De voorzitter deelt nog mede, dat er bij de 3 teldata telkens 100 kinderen op de kleuterschool waren. EERVOL ONTSLAG AMBTENAAR De voorzitter deelt mede, dat volgens be richt van de Pensioenraad dhr. van Nieu- wenhuijzen, ambt. ter secretarie alhier, li chamelijk ongeschikt is voor een verder dienstverband. Daarom stellen B. en W. voor dhr. v. N. met ingang van 1 April eervol ontslag te verlenen onder dank voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. Eenzelfde ontslag wordt voorgesteld als 2e ambtenaar v. d. burg. stand. Bovendien komt gelijktijdig het voorstel ter tafel dhr. v. N. een extra pensioentoelage te geven, zodat het geheel overeenkomt met een pen sioen van 40 dienstjaren. Dhr. v. N. is reeds 44 jaar ter secretarie werkzaam, waarvan 35 jaar in officieel dienstverband. De extra pensioentoelage, aldus de voor zitter, moet ieder jaar opnieuw worden vast gesteld. Met algemene stemmen worden bo venstaande voorstellen aangenomen, nadat dhr. Koopman nog heeft gezegd deze voor stellen zeer te appreciëren en vraagt, wan neer dhr. v. N. op een of andere manier nog iets kan bijverdienen men aan hem zal denken. Dat was reeds de bedoeling. Hier uit voortvloeiende komt ter tafel een voor stel een 2e bezoldigde ambtenaar van de burg. stand te benoemen. Dhr. Koopman merkt in dit verband op, dat het bij hem hier niet om de persoon gaat, maar dat hij van mening is, dat de burgemeester ambtenaar van de burg. stand dient te zijn in deze gemeenten. Hij vindt dat mooier. Op verzoek van enkele raadsleden wordt dit punt in besloten zitting besproken. Na heropening volgt stemming. Burgemeester Bouwense krijgt 5 stemmen, 1 stem voor dhr. Everaars en 1 blanco. Punt 3, 4 en 5, resp. wijziging begroting 1950 en controle regeling geldelijk beheer gem. financien en dat van het Wezen Arm bestuur gaan onder de hamer door. RONDVRAAG Dhr. Geluk vestigt de aandarht op het kerkplein, waar dikwijls rommel wordt weggegooid tegen de pilaren en dat terwijl er toch een reinigingsdienst in de gemeente is. Men zal trachten dit te voorkomen. Dhr. o. d. Brouw vraagt of er vergun ning gegeven is de olietank van de A.P.C. op de Markt in te graven. De voorzitter wijst er op, dat hieromtrent wel overleg en mondeling toezegging is gedaan, maar dat men toch onverwacht aan dit karwei is begonnen. Dhr. o. d. Brouw vindt, dat hiervoor te weinig wordt vergoed. Dat zal verhoogd moeten worden. De Markt ligt er toch al verschrikkelijk bij. Daar weet dhr. Koopman wel een oplos sing voor. Laat men een parkeerheffing instellen voor de auto's, die Donderdags op de Markt staan, bijv. een kwartje per auto. De opbrengst daarvan zou o.m. voor ver betering Markt bestemd kunnen worden. Dhr. o.d. Brouw voelt daar ock wel voor en dan de zware vrachtwagens er 's nachts niet op laten staan. Dhr. Koop man zegt, dat men op vele andere plaatsen toch ook voor parkeren moet betalen, o.a. in Bergen op Zoom. B. en W. zal in een volgende vergade ring dienaangaande met een degelijk voor stel komen. Dhr. o. d. Brouw heeft ook de school bezichtigd en is ook zeer content over de uitvoering. Toch zijn hem nog enige din gen opgevallen, die verbeterd zouden moe ten of aangevuld. Zo is er bijv. niet in alle lokalen matglas. Hij noemt nog enige dingen. De voorzitter zegt, dat men momen teel niet veel meer kan doen. Nadat dhr. Koopman de hobby van dhr. Langejan voor deze vergadering heeft over genomen, nl. op „bestratingsverschrikkingen" wijzen, sluit de voorzitter de vergadering. Van de kleine agenda is hei voornaamste punt HEFFING begmfenisrechten De gemeenteraad te Scherpenisse ver gaderde Maandag 19 Maart jl. onder voor zitterschap van burgemeester Bouwense. Met kennisgeving was afwezig dhr. L. v. d. Werff. Ingekomen is een verzoek van de wed. Slager, Schoolstraat 109, om een bijdrage in de verbouwingskosten, die zij maakt voor woningsplitsing. Dit ingevolge de destijds door de Raad aangenomen regeling, afkomstig van het desbetreffende Departe ment (1948). In totaal bedragen de ver bouwingskosten 3980,terwijl de ge meente in dit geval dan max. 600.— zou moeten bijdragen. Doet de gemeente het niet, dan krijgt aanvraagster hiervoor ook geen bijdrage van het Rijk. De voorzitter merkt op, dat het een zeer groot offer voor de gemeente betekent, maar er is destijds A gezegd, dus zal de Raad nu ook B moeten „prevelen". En daarmee zijn de Raadsleden het eens, al is de instemming niet enthou siast. Het Centraal Archief moet de contributie van 10.op 12.50 brengen. Ook hier mede wordt accoord gegaan. Het Min. v. Financiën deelt mede, dat de gemeente nog kans heeft op een uitkering van 6.50 per inwoner. Een en ander is voorlopig nog slechts een mededeling, daar hiervoor nog een nadere regeling moet komen. Het verzoek van Bolier en Bijnagte om reisvergoeding voor de kinderen, die een school in Tholen bezoeken wordt nog aan gehouden. Het standpunt van B. en W. kan zich in deze nog niet wijzigen, zolang geen verklaring binnen is, dat er bezwaar is tegen een school binnen een straal van 8 km. De leden gaan met aanhouden accoord. De controle-regelen financieel beheer der gemeente en het burgerlijk armbestuur wor den opnieuw vastgesteld. Een en ander was sinds de bezetting niet meer rechtgezet. Ook tegen punt 4: het vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van vergunnings- en verlofrecht is geen bezwaar. BEGRAFENISRECHTEN De voorzitter zegt dat tot op heden in deze gemeente slechts enkele regelen golden bij begraven. Zo was een heffing voor een eigen graf vastgesteld op 50,voor het metselen van een grafkelder 25,-, voor een staande of liggende steen 5,Dat waren dus bijzondere begrafenisrechten. Nu stellen B. en W. voor een nieuwe veror dening op de heffing van begrafenisrechten goed te keuren, waarin ook algemeen begrafenisrecht is vervat. In een vorige vergadering is reeds gezegd, dat men met plannen zou komen, die het ver beteren der begraafplaats zou kunnen be vorderen. Uit de baten van dit algemeen begrafenisrecht zou men dan ook extra zorg aan de begraafplaats willen besteden. Voorgesteld wordt een algemeen begrafe nisrecht te heffen van 20,Dat wil dus zeggen, dat iedereen voor een begra ven familielid 20,— zal moeten betalen. De voorzitter zegt, dat het weliswaar een ingrijpende verhoging is, maar in deze kleine gemeente kan dat bijna niet anders, wil men een behoorlijk extra bedrag voor onderhoud krijgen. Wel is mogelijk, dat men aan onvermogenden hiervan onthef fing verleend. Dhr. Hartog vindt het ook ingrijpend, maar vindt het een gevaarlijk pad, wan neer men dat van „ontheffing aan onver mogenden" gaat betreden. Dhr. v. d. Jagt ziet wel bezwaren voor de armlastigen. Toch voelt men ook niet voor zgn. „klasseindeling." De heren v. DE KEUKENHOF TE LISSE, die vandaag is geopend door de Commissaris van de Koningin heeft iets nieuws, namelijk een grote kas van 2000 m2 waar 750 variaties tulpen worden tentoongesteld. d. Jagt en Hartog stellen tenslotte voor de algemene heffing op 10,te brengen. Daarmee gaan allen accoord. Er zijn nog meer verhogingen in de nieuwe verordening, nl. die van reeds be staande rechten. Zo wil men de heffing voor een eigen graf van 50,op 75, brengen. Ook dat vindt dhr. Hartog te ingrijpend. Hij vindt een verhoging van 12.50 voldoende. Weth. v. d. Werff meent dat die 25,geen verschil zal uitmaken bij meer of minder kopen van een eigen graf. Bij stemming zijn de heren Hage en Hartog tegen het voorstel van het Dag. Bestuur. De anderen zijn voor de 25,verhoging, zodat dit wel wordt aangenomen. In vorige vergadering is er ook gesproken over de gemeenschappelijke brandweer regeling, waarin o.a. voorkomt, dat de bur gemeester van St. Maartensdijk toezicht moet uitoefenen op al het brandweermate riaal. De Raad besluit de regeling goed te keuren, mits bovenstaande clausule zo danig wordt gewijzigd, dat er komt te staan, dat de burgemeester van St. Maartensdijk slechts toeziet op de motorspuit en het bij behorend materiaal, terwijl de plaatselijke aanwezige brandweermaterialen onder ver antwoording staan van de burgemeester of brandweercommandant van die gemeente. RONDVRAAG Dhr. v. d. Jagt vraagt of men het des tijds genomen raadsbesluit inzake de pre mie-uitkering bij woningsplitsing niet kan intrekken. Het gaat hierbij niet om het geval van de Wed. E. Slager (hicvoren behandeld) te liquideren, maar wei voor aanvragen in dc toekomst. De voorzitter deelt de mening, dat mtn mogelijk voor hoge uitgaven kun komen jte staan, maar men mag ioch ook niet ver geten, dat het een dubbele woning wordt en B. en W. dus later altijd gerechtigd zijn, die als zodanig te handhaven. Inder tijd is deze beslissing ook genomen om de woningnood te lenigen. Uiteindelijk wordt besloten een en ander eerst eens nader te bekijken op eventuele consequenties aan dit voorstel verbonden. Dhr. v. d. Jagt informeert ook naar de heffing op de schoolgelden, daar hij over tegenstrijdige aanslagen hoort spreken. De een, die meer dan een ander verdient, moet nog minder schoolgeld betalen. De voorzitter antwoordt dat de schoolgeldhef fing volgens belastingaanslag geschiedt, dus uit Zierikzee komt. Maar de door dhr. v. d. Jagt genoemde perikelen kunnen wel ontstaan door voorl. aanslagen. De een heeft de kans dat nog moet worden bij betaald, de ander zal misschien terug krij gen. Weth. Kleppe vraagt of de oprit tussen de woning J. Franke en V/ed. Bij nagte verbeterd kan worden. Dit zal wor den onderzocht. Ook de Randweg zag weth. Kleppe gaar ne verbeterd. Dhr. Bijnagte zegt dat er voor dit pad een bord moest staan: ver boden voor fietsen. Laten we het maar verkopen, zeqt dhr. Hartog. Uit de ligger blijkt, dat het pad oor spronkelijk 1.25 m. breed was en zowel voor voetgangers als wielrijders openge steld. In elk geval zal men een en ander na der onderzoeken. Daarna sluiting. DE WEDSTRIJDEN VAN 10 MAART Volgens onze verwachting zette Noord schans z'n ongeslagen triomftocht ook in Bergen op Zoom voort door een over winning op Vrederust. Toch is hun dat niet gemakkelijk gegaan. Jammer genoeg is echter ook de verwachting, dat het een spannende sportieve wedstrijd zou worden enigszins de bodem ingeslagen, voorname lijk omdat de aangestelde scheidsrechter zonder mededeling verstek liet gaan. We zijn benieuwd of de Bond voor dit absent even schielijk met z'n boetes is, zoals dat gewoonlijk het geval is, wanneer een club bestuur, aanvoerder of speler een over treding begaat. Zo werd de wedstrijd geleid door een afdelingsscheidsrechter, die een zo zwakke leiding tentoonspreidde, dat de wedstrijd een onprettig karakter kreeg. In feite had slechts 1 grensrechter de leiding, op wiens sein de scheidsrechter ten allen tijde floot en diens beslissing ook goedkeurde. Het was Vrederust, dat het eerst de leiding nam door een doelpunt van De Graaf. Maar dan komt V.V.N. ook hevig opzetten en weet tot 3 x toe te scoren. Het tweede doelpunt werd met de hand ingeslagen, maar door de scheidsrechter over het hoofd gezien. Met deze 13 achterstand voor Vrederust gaat de rust in. Na de pauze komt de thuisclub stevig in de aanval en sluit zelfs V.V.N. geheel in. Doelpunten blijven echter uit. Er volgen dan enkele incidenten, die de scheidsrechter niet had mogen toelaten. Ja zelfs het publiek komt op het terrein, maar de orde kan dan toch nog in zoverre hersteld worden, dat de wedstrijd wordt uitgespeeld. Er komt even wel geen verandering in de stand. Hoewel V.V.N. niet onverdiend won is zelfs dit verschil toch nog te groot, gezien in het gehele spelbeeld van deze wedstrijd. De zege voor WHS kwam eerst in de laatste minuten. Tholense Boys had zich merkbaar voorgenomen in elk geval met ere te verliezen. Vrijwel onmiddellijk na het begin stond de Thoolse verdediging onder zo'n zware druk, dat ze zich tot het uiterste moest inspannen om doelpunten te voor komen. Dikwijls kwam ze er met de wind in de zeilen tussenuit. Verdienstelijk werk leverden daarbij de Thoolse keeper, backs en inzonderheid M. v. Vossen, die schier overal tegelijk ingreep. Zo kreeg de WHS- voorhoede geen ruimte om te ontplooien. De Thoolse verdediging kwam niettemin voeten te kort en riep toen ook de han den te hulp en dat is geen keeper zijnde nu eenmaal niet geoorloofd. Als het dan nog binnen het strafschopgebied plaats vindt, wordt het wel zeer gevaarlijk. Dit kostte de Tholenaars dan ook twee doelpunten, al was de eerste handbal o.i. niet persé opzettelijk gemaakt. Zuiver schoot de midvoor van WHS beide strafschoppen in. In de tweede helft was het overwicht van WHS slechts een kwartier merkbaar. Langzamerhand veranderde het beeld. On vermoeid hielden de Tholenaars vol, dank zij ook het zeer onzuiver plaatsen der thuisclub. Het ging mis, toen de WHS- aanvoerder over een bal heentrapte. Han dig werd de bal door een Tholenaar in het net gewerkt. En niet lang daarna de gelijkmaker. Toen zag het er voor WHS nog critiek uit. Onvermoeid zette spil Kooij- man echter z'n voorhoede aan het werk en toen de zoveelste corner waafuit ook het overwicht van WHS bleek ditmaal door de midvoor genomen, keurig over de Thoolse verdediging heen schoot, had de WHS-linksbinnen niet veel moeite om het doel te vinden. Zo werd het een overwin ning op het nippertje met 32. Smerdiek 1 heeft wel niet geheel aan onze verwachtingen beantwoord, maar toch zeer verdienstelijk werk geleverd, door de kopclub Dinteloord in elk geval 1 punt af te snoepen. En gezien het verloop der wedstrijd had dat zonder geluk evengoed een overwinning kunnen zijn voor Smer diek. Het werd een buitengewoon spannen de wedstrijd. En de belangstelling op het Smerdiekse veld was evenredig aan de belangrijkheid van deze match. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snelle strijd, waarin het eerste succes voor de gasten kwam, toen de Smerdiekse verdediging één wenk aarzelde: 01. Een gewaarschuwd man telt voor twee en de thuisclub was gewaarschuwd. Zo werd de gehele Smer diekse verdediging een struikelblok voor de felle Dintelse aanvallen. Potter die op de spilplaats stond, gaf bovendien z'n voor hoede aardig werk, die op hun beurt met open spel evengoed meerdere malen gevaar lijk voor de Dinteloordse keeper kwamen. Kampman lostte een gloeiend schot, dat door de lat werd gekeerd. De Haan zond tweemaal achter elkaar een goede schuiver in, maar de keeper der gasten was even goed op z n plaats. Op meesterlijke wijze redde hij dit gevaar. Tijd voor de thee 01 voor Dinteloord. Na de hervatting bleek dat het snelle tempo van de eerste helft zou worden voortgezet. De Smerdiekse aanvallen wer den gevaarlijker. Na een kwartier gaf de Haan een goede pases naar Meeuwes, die de bal hoog in het doel werkte: 11. Toen was het de beurt weer aan Dintel oord. De Smerdiekse verdediging nam evenwel niet de minste risico en toen Meeuwes daarna de nieuwe speler Lind hout een vrije bal gaf, reageerde deze snel en schoot hard in: 21. Kort daarop maakte Meeuwes er 31 van, maar dit doelpunt werd voor buitenspel afgekeurd. Was Smerdiek hierdoor misschien wat verbluft? In elk geval trok het zich wat terug en dat deed de Dintelse aanvallen toenemen. Uit een vrije trap even buiten het strafschopgebied maakte Dinteloord er 22 van. Een keihard schot werd in de laatste minuten door de Dintelse keeper nog ternauwernood, maar dan ook uitste kend gered en het is zeker, dat deze doel- verdediger de gasten voor een nederlaag heeft behoed. Want, gezien het geringe werk dat de Smerdiekse keeper kreeg, had de thuisclub dit gelijk spel zéker verdiend. Scheidsrechter Breugelmans leidde zeer cor rect. Een onverwachte uitslag is de wedstrijd ChrislandiaKogelvangers. Op eigen ter- rein ging de Heiningse ploeg waarempel ten onder. Het vertoonde spel was daar niet zo zeer de oorzaak van als wel de enorme vasthoudendheid van de Willem stadse ploeg. En Chrislandia liet hiermee de mooie kans om met Kogelvangers op de ranglijst te wisselen voorbij gaan. Het merendeel der clubs moet thans nog een 5-tal wedstrijden spelen. De 3 kam- pioenscandidaten lijken ons Dinteloord, Smerdiek en Noordschans. Vrederust en WHS kunnen in de middenmoot blijven. 2e klas A. Dinteloord 2 sloeg Vosmeer 2 met 42. WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG 17 MAART V rederustChrislandia 11 De terreingesteldheid was Zaterdag jl. over het algemeen slecht te noemen. Daarom werd ook de wedstrijd WHS Dinteloord afgelast. De andere aangekon digde wedstrijden in de le klasse A gingen evenwel door. En daarbij was het o.m. Vrederust dat in een thuiswedstrijd een steekje liet vallen, waar het zeker niet op had gerekend. In spel was het overwegend sterker, maar wist dat niet in doelpunten uit te drukken. De grootste oorzaak hiervan was wel het stug verdedigen van de Heiningse ploeg en het weg-is-weg systeem. Tot 2 x toe wist de Chrislandia-rechtsback in de eerste helft een zeker schijnend doel punt, waarbij de keeper al gepasseerd was, uit de goal te koppen. Na de rust maakte de Graaf er eindelijk 10 van en dan moeten gelijk de linksback v. d. Veer van Heiningen en de Vrederust-keeper het veld verlaten wegens blessures. Uit een scher mutseling voor het Vrederust-doel weet Knook voor de Chrislandianen gelijk te ma ken: 11. Met deze stand komt het einde. V.V.N.Smerdiek: 6—2 Het werd voor Noordschans op het on- bespeelbaarbare veld een grote overwinning tegen de ernstige candidaat Smerdiek. Laatst genoemd elftal miste De Haan en miste ook de energie om zelfs het evenmin hoogstaand spel van de V.V.N.ers weerstand te bieden. Daarom valt er over deze wedstrijd weinig te vertellen, al moet gezegd, dat V.V.N. productief genoeg bleek om genoemde grote overwinning op Smerdiek te behalen. Dat kost Smerdiek de 2e plaats op de ranglijst, dat uit 10 wedstrijden 14 punten heeft, ter wijl V.V.N. uit 7 wedstrijden 14 puten wist te bemachtigen. Deze club gaat dan ook een bedreiging vormen voor Dinteloord, dat uit 9 wedstrijden 15 punten heeft. KogelvangersTholense Boys: 12 Verdienstelijk werk leverde de Thoolse ploeg door Zaterdag in de Willemstad te winnen. En al is Kogelvangers geen zware tegenstander, toch geeft zulks de burger weer moed. Temeer,! omdat Tholense Boys nog steeds als hekkensluiter fungeert en nu weer een puntje op Chrislandia, die op Tholen volgt, heeft ingelopen. Ja, maar één puntje, want ook Chrislandia leverde, zoals hierboven reeds opgemerkt, verdienstelijk werk. Kogelvangers, Chrislandia en Tholen hebben nu resp. 6, 5 en 4 punten, maar laatstgenoemde club speelde 2 wedstrijden minder. De kans zit er voor Tholen dus nog in om de laatste plaats vaarwel te zeggen. 2e KLAS A In Chrislandia speelde W.H.S. 2 en moest na een voorsprong tenslotte de winst toch nog in Heiningen laten, nl. door een 43 overwinning voor de Heiningse ploeg. De wedstrijd Smerdiek 2 Vrederust 2 werd afgelast. DE VERWACHTING De meeste wedstrijden zijn niet voor Zaterdag a.s. vastgesteld, maar voor de 2e Paasdag. Alleen W.H.S. 2 zal het Zater dag tegen Smerdiek 2 opnemen en kan het wel tot een gelijk spel brengen. Voor 2e Paasdag zijn in de 1ste klasse A vastgesteld: ChrislandiaV.V.N., waarvan men de winst wel op laatstgenoemde ploeg kan houden. Dinteloord zal ook niet zo erg veel moeite hebben met Tholense Boys, terwijl Smerdiek 2 in Kogelvangers ook geen sterke tegen stander krijgt. De meest twijfelachtige verwachting is wel die voor de wedstrijd VrederustW.H.S. De thuisclub zal de overwinning niet zonder moeite bevechten. Een gelijk spel lijkt ons nog eerder mogelijk. MOEILIJKHEDEN? VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. Dc vragen worden in dc kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. C. C. Wanneer iemand een woning heeft aangekocht, heeft hij dan het recht, die woning te betrekken, wanneer de te genwoordige huurder de woning verlaat Antwoord-Rg. het le lid van artikel 1 van de woonruimtewet zegt: „het is ver boden een woongelegenheid in gebruik of medegebruik te nemen of te geven, tenzij door burgemeester en wethouders voor het in gebruik nemen schriftelijk vergunning is verleend aan degene, die de woongelegen heid wenst te betrekken". Dit geldt ook voor de eigenaar van de woning. Indien u een dergelijke vergunning hebt, is er geen enkel bezwaar tegen. C. P. Onze vereniging van varkens houders wil een reisje organiseren waar bij enkele varkensfokkerijen worden be zocht. Kunt u ons adressen verschaffen van dergelijke fokkerijen Antwoord-R. u kunt het allerbeste in overleg treden met het Veeteeltconsu- lentschap Zeeland, Groenmarkt 8, Middel burg. Men zal u daar zo volledig mogelijk kunnen inlichten, indien u daar nader uw plannen ontvouwt, li kunt zich ook ver staan met de vereniging „Het Zeeuws Var kensstamboek'' te Goes. Mogelijk kan men u daar ook verder helpen, na van uw speciale wensen te hebben kennisgenomen. v. A. Tot voor kort betaalde ik 3.50 huur per week. Nu heeft de verhuurder de huur verhoogd met 0.50. Er mankeert echter zeer veel aan het huis. Het lekt verschrikkelijk. Wanneer ik het op mijn kosten laat herstellen, kan ik die dan van de huur afhouden? Tot welke instantie kan ik mij eventueel wenden Antwoord-Rg. de huurverhoging is juist, daartegen kunt u geen bezwaar ma ken voorlopig. Wij zouden u niet aan raden de reparatiekosten van de huur af te houden. Daardoor kunt u moeilijkheden krijgen met uw verhuurder. Wendt u zich eens tot Bouw- en Woningtoezicht. Moge lijk ziet deze instantie aanleiding de eige naar voor te schrijven het nodige voor zijn rekening komend onderhoud te ver richten. U zou ook de rechter machtiging kunnen vragen voor rekening van de eige naar tot herstel van de woning over te gaan. Mr. Boogaert Riet, 2840 Porter Ave, Ogden, Utah, U.S.A. schrijft ons, dat ze sinds jaren zoekt naar haar familie op de Zeeuwse eilanden. De naam wordt dikwijls verbasterd als Boogaard, v. d. Boogert, enkel Boogerd en nog verscheidene andere verbasteringen. Gaarne zou ik weten, wie tot dezelfde voorvaderen behoorde. Ver langd wordt vermelding van ouders, groot ouders, geboortedatums en plaats van her komst. Zij die de naam Boogaert, Boogert of welke verbastering van die naam voe ren worden verzocht zich tot bovenge noemd adres te wenden. W. V. Bestaat er een wet waarbij een werkgever gedwongen wordt, een werknemer die bij hem in dienst is ge weest, na het beëindigen van diens mili taire diensttijd weer als werknemer aan te nemen Antwoord-Z. volgens het bijzonder Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 is een werkgever in het algemeen verplicht zijn vroegere werknemer na de militaire dienst weer bij zich te werk te stellen, mits de werknemer reeds ten minste 90 dagen werk zaam is geweest. U dient zich dan binnen een maand na het beëindigen van de dienst tijd weer bij uw vroegere werkgever te melden. In bijzondere omstandigheden kan de werkgever zijn bezwaren tegen een nieuwe indiensttreding bij het Gewestelijk Arbeidsbureau kenbaar maken. Thor Twee mensen bewonen reeds 10 jaar een huurhuis. Na de dood van de eigenaar werd het huis verkocht. De ko per wenst het te verbouwen en weer te verkopen aan iemand, die het eventueel zelf wil bewonen. Kunnen nu de huidige bewoners zonder vorm van proces op straat gezet worden Antwoord-Z. Volgens de Huurwet 1950 kan de verhuurder de ontruiming door de huurder slechts in een beperkt aantal gevallen vorderen. Voor zover we uw ge val kunnen beoordelen kan dit alleen, in dien de huurder het genot kan verkrijgen van een soortgelijk, mede de huurprijs in aanmerking genomen, hem passend huis en in verband daarmee van de verhuurder niet kan worden gevergd dat de huurder nog langer in het genot van het huis blijft. Mede in verband met de invaliditeit van een van de bewoners komt het ons dan ook zeer twijfelachtig voor dat de nieuwe eige naar met zijn eis succes zal hebben. Zon der vorm van proces kunt u stellig niet op straat gezet worden. Zeeman ik wil graag gaan varen op een kustvaarder. Waar moet ik mij aan melden voor aanmonstering Antwoord-R. u kunt zich rechtstreeks wenden tot een kustvaartrederij zoals bijv. Rotterdamse Kustvaart Centrale, Voorha ven 56, Rotterdam W. Bovendien kunt u zich wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau, waar u zich kunt aanmelden en die uw aanvraag door geven naar de betrokken maatschappijen. C. V. hoe kan ik het beste m'n ka chelpijpen opbergen om ze roestvrij te hou den. Antwoord-H. Wrijf ze in met potlood, maar laat het uitpoetsen achterwege. Daar na verpakken in kranten en vanzelf niet op een al te vochtige plaats bewaren. T. de G. ik ben sinds kort 18 jaar. Wanneer zal ik gekeurd worden en even tueel worden opgeroepen in militaire dienst Antwoord-Rg. de keuring voor mili taire dienst vindt meestal plaats geduren de het 18e levensjaar. Behoudens uitzonde ringen geschiedt de oproeping voor opkomst onder de wapenen in het jaar, waarin de dienstplichtigen 20 jaar worden. T. M. ik ontving een aanslagbiljet in komstenbelasting 1942. Moet ik dit nog aan vaarden Antwoord-V. wij zouden zeggen: ja. De belastingdienst is nu eenmaal achter met het opleggen van aanslagen. In een bepaald geval zou misschien de termijn van opleggen verjaard kunnen zijn, doch dat zal i.e. vermoedelijk niet aanwezig zijn. K. B. -1. Hoe lang is de broedtijd van verschillende soorten vogels 2. Kunnen ganzeneieren onder een kip worden uitgebroed 3. Broeden meeuwen op de Zeeuwse schorren Antwoord-Rt. 1. De broedtijd voor alle soorten vogels is vrijwel gelijk en wel omstreeks 21 dagen. 2. Ganzeneieren kun nen inderdaad door een kip worden uit gebroed. 3. Voor zover ons bekend broe den meeuwen doorgaans in duinen en op beschutte plaatsen, maar zullen niet spe ciaal schorren en kwelders hiervoor uit kiezen, daar die stukken land bij vloed altijd of meerdere malen onder water ko men te staan. J. B. C. Wat is de knolvoet bij kool- planten en hoe is die te bestrijden Antwoord-Rt. de oorzaak van knol voet is een zwam, die in de grond over blijft en van daaruit de planten aantast. Alleen op min of meer zure grond kan de zwam tot ontwikkeling komen. Aan de wortels ontstaan grote, onregelmatige op zwellingen, die in vergevorderd stadium tot rotting overgaan. De planten blijven sterk in groei achter en vertonen geen gezonde bladeren. C. D. V. Hoe kan men gebroken glaswerk het best lijmen en hoe borstelwerk reinigen Antwoord-H. Afgezien van het be kende product „lijmt alles" is glaswerk, wat niet al te teer is te repareren met wa terglas. Voor drinkglazen en dergelijke is dit niet aan te bevelen, maar voor glazen pullen en vazen is dit middel wel bruikbaar. Ruw borstelwerk kan schoongemaakt wor den in zout water. Flink uitspoelen. Zachte borstel kunt u uitwassen in water, waar aan ammonia is toegevoegd in een verhou ding 1 op 20.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 5