VAL DA Land- Tuinbouw en Veeteelt Weggebruikers opgelet! Veilingberichten Gedragsregels voor voetgangers. OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSË ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET Neem een doos echte KEELPIJN ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER HET VARKEN. Stemmen van Lezers SPORTHOEKJE Een goed begin! KUNT U UW KRANT MISSEN? GESLAAGD Bij het te Utrecht gehouden examen voor lerares Modevak en Kunstnijverheid slaagde meji C. J. v. d. Sande te Nieuw- Vossemeer. THOLEN. Uienveiling van 20 Maart: Bonken 3.70. Gewone 3.24 tot 3.30. Drielingen 2.40. Picklers 11.51. Aanvoer 30 ton. ST. ANNALAND. Donderdag 22 Maart: Gewone uien 3.03. Bonken 3.83. Drielingen 2.20. Picklers 12.07. Aanvoer 70 ton. ST. MAARTENSDIJK. 20 Maart: Gewone uien 3.00 tot 3.34. Drielingen -2.14. Picklers 11.70. Bonken 3.90. Aanvoer 45 ton. 22 Maart: Gewone 3.04 tot 3.30. Driel. 2.14. Picklers 10.40. Bonken 3.90. Aanvoer 45 ton; HOEVEEL PACHT BETALEN WE? Als we de cijfers betreffende de gemid delde pachtprijzen naast elkaar zetten, zoals die in de laatste jaren betaald wor den, dan zien we, dat ondanks de be vriezing van de pachten sinds 1940 een belangrijke stijging is opgetreden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft op, dat de gemiddelde pachtprijzen per hectare in 1940 voor boerderijen ƒ77, bedroegen in 1948/49 99,en in 1949/50 102,Dit is dus een stijging van ruim 30% in tien jaar tijd. Voor los bouwland en los grasland was de stijging geringer, nl. resp. van ƒ81,tot 88,en van 81,tot 92,per ha. In de tuinbouw zijn de pachten daarentegen enorm geste gen en wel van 195,— in 1940 tot 281,in 1949/50. In de gespecialiseerde tuinbouwgebieden liggen de pachten trou wens nog ver boven dit gemiddelde en stijgen ze van 239,tot 340,Zuid- Holland bereikt een maximum van 383, per ha tuinderij. De laagste pachten worden betaald voor boerderijen in Overijssel, waar het gemid delde thans 69,per ha bedraagt, daar op volgt Drenthe met 75,Noord-Bra bant en Limburg beide met 80,Gel derland 84,Utrecht 96,Friesland ƒ105,—, Zeeland ƒ106,—, Zuid-Holland 112,Noord-Holland ƒ116,en Gro ningen 122,Men kan hieruit afleiden, dat niet alleen de grondsoort een belang rijke invloed op de hoogte van de pacht heeft, maar ook de stand van de ontwikke ling van de landbouw. Vandaar dat de top wordt bereikt in Groningen, waar men op in het algemeen zeer vruchtbare grond de akkerbouw uitoefent op een wijze, die men bijna wetenschappelijk industrieel zou kun nen noemen. Uit deze cijfers blijkt tevens, dat het met een verbod van verhoging van pacht prijzen toch niet mogelijk is de natuur lijke stijging van de grondrente te keren, al zijn de pachten lang niet zoveel geste gen als met de geldswaarde enerzijds en met de toeneming der productiviteit ander zijds in overeenstemming zou zijn. «tttl Mevr. Elenbaas liep een grote wond op in haar been en moest naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden overgebracht. De heer Elenbaas bekwam vrij ernstige schaafwonden. Hij kon na behandeling evenwel1 later naar huis terugkeren. De beide bromfietsen werden zo goed als ge heel vernield. Door de Rijkspolitie werd een onderzoek ingesteld. BURGERLIJKE STAND Geboren: 14 Maart: Marinus Johannes, zoon van D. M. Bal en A. Faasse. Overleden: 15 Maart: Neeltje Guequière, 77 jaar, echtgenote van U. C. Smits. SPROETEN-*— komen vroeg in't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL EERVOL ONTSLAG Aan de schrijver der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen Mej. G. E. D. Geluk, werkzaam ten kantore van de Ont vanger der Directe Belastingen enz. alhier, is door de Minister van Financien op haar verzoek met ingang van 1 April 1951 eer vol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. BEMIDDELINGSCOMMISSIE In deze gemeente werd deze week ter secretarie een Prijzencommissie geïnstalleerd, bestaande uit de heren P. van Driel, voor zitter, M. A. de Graaf, secretaris en mej. Lindhout-Minheere, lid. De bedoeling van deze commissie is om bij meningsverschil tussen winkelier en consument over prij zen, bemiddelend op te treden. Men kan zich dus eventueel tot deze commissie wenden. „ELCK WAT WILS" Vrijdag jl. vergaderde het leesgezelschap „Elck wat wils" alhier in de achterzaal van dhr. F. Rijnberg. Behalve het bestuur wa ren een drietal leden aanwezig. De voor zitter dhr. C. J. C. Boot betreurde in zijn openingswoord deze geringe opkomst, te meer omdat er soms wel eens bezwaren worden geopperd, in het algemeen, terwijl de jaarlijkse vergadering o.m. juist daarvoor wordt belegd. De belangstelling voor de leesportefeuilles is overigens goed. Maar door stijgende onkosten moeten maatregelen genomen worden, waarom het juist pret tig zou zijn, dat meerdere leden aanwezig waren. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal voor het leesgezelschap van 72 tot 74 was gestegen, dat er een nadelig saldo is geboekt van ƒ43,16, maar dat men daar tegenover wel is overgegaan tot een be hoorlijke vernieuwing van leesportefeuilles. Herkozen wordt het per. aftr. bestuurslid dhr. M. P. Lanooy. Besproken wordt ver volgens het voorstel tot contributieverho ging. De voorzitter zegt, dat er twee mo gelijkheden zijn: of inkrimping tijdschriften of verhoging contributie. Door de gestegen abonnementsprijzen van de geïllustreerde periodieken en de verhoogde bijkomende kosten kan men het in elk geval niet vol houden op de huidige manier. Voor ver mindering van tijdschriften voelt het bestuur hoegenaamd niets. Daarom stelt ze voor de contributie voor 1952 met maximaal 1, te verhogen en alzo op 7,per jaar te brengen. Mocht het aan het eind van het jaar blijken, dat zelfs deze verhoging de onkosten onmogelijk kan opvangen, door dat bijv. nieuwe tijdschriftenverhogingen zijn ontstaan, dan zal men in December een algemene vergadering beleggen. Opgemerkt wordt, dat tegen dit bestuursvoorstel geen bezwaar kan worden gemaakt. Als men nagaat, wat tegenwoordig een krant kost en hoeveel tijdschriften men door middel van de leesportefeuille wekelijks krijgt voor een bedrag van 7,per jaar, dan is het in feite nog goedkoop. Men gaat dan ook volkomen accoord met het bestuursvoorstel. Vervolgens geeft de bibliothecaris van de Volksbibliotheek een kort verslag over deze afdeling gedurende het afgelopen jaar. Daaruit blijkt, dat 120 nieuwe boeken aan de bestaande voorraad zijn toegevoegd, dat er 30 oude kwamen te vervallen en dat het aantal uitgegeven boeken gedurende het winterseizoen 1949/50 8323 boeken beliep en gedurende de zomer 1950 2412 of in totaal 10735 stuks. Voor de ontvangen gel den worden na aftrek onkosten steeds nieu we boeken aangekocht, waarbij men vooral let op de jongste, meest bekende uitgaven met daarnaast wat ontspanningslectuur in ruimere zin. Onbegrijpelijk kwam het de vergadering dan ook voor, dat er tijdens een enquete door een Zeeuwse instantie bot weg werd geconcludeerd, dat er in de meeste Zeeuwse plattelandsgemeenten öf geen bibliotheek is, öf met een zo gering aantal boeken, dat het die naam nauwe lijks kan dragen. Temeer omdat in deze ge meente wel is geïnformeerd of er een biblio theek was, maar nimmer gevraagd hoeveel en welke boeken die bezat. De enquete is op die manier waardeloos. Wanneer men de meer dan 1000 boeken van deze lees bibliotheek in catalogi ziet, waaronder de bekendste en best gecensureerde werken, dan kan er toch van een behoorlijke biblio theek voor een gemeente als deze worden gesproken. Geconcludeerd wordt ook, dat de kennis en ontwikkeling op dit gebied toeneemt waar steeds meer gevraagd wordt naar de in tijdschrift of via de radio besproken boe ken. Nadat de voorzitter nog heeft mee gedeeld, dat oude tijdschriften in bundels door de bibliothecaris zullen worden ver kocht en hij degenen, die dit jaar een of meerdere boeken aan de bibliotheek cadeau deden, heeft dank gebracht, sluit hij de ver gadering. „ACCELERANDO" Een muziekvereniging behoort vooral op onze plattelandsgemeenten wel tot de meest populaire verenigingen in die gemeenschap. Dat heeft ook „Accelerando" weer onder vonden, toen ze een inzameling hield voor de bazar, die Zaterdag a.s. wordt geopend. Het aantal bijdragen, vooral in nature, was zeer groot. Zelfs van oud-St. Annalanders werden bijdragen ontvangen. Daarom ook kunnen op die bazar, waaraan de gebrui kelijke attracties zijn verbonden, ook be hoorlijke artikelen worden gepresenteerd. Dat zal er ongetwijfeld toe meewerken om de animo te vergroten. KEURING Vorige week werd de jaarlijkse verplichte stierenkeuring gehouden. Er werden twee dieren aangevoerd. Goedgekeurd werd Ar nold van dhr. M. Anthonisse. KEURING Bij de keuring voor de dienstplicht wer den de 6 opgeroepenen allen goedgekeurd. EEN KUNSTMESTLES Dinsdagavond jl. werd in het Oranje hotel door vertegenwoordigers van de N.V. Ned. Kali Imp. Mij een film vertoond voor de cursisten van de landbouwschool en le den der Z.L.M. Dhr. A. J. J. Tazelaar opende bij afwezigheid van voorzitter en vice-voorzitter der Z.L.M., de bijeenkomst. Dhr. van Ingen van bovengenoemde maatschappij hield vervolgens een causerie over kunstmest, in het bijzonder over de Kali-meststof. Deze, aldus spreker, zijn practisch niet te missen. Het wordt in mid den Europa, diep in de aardbodem gevon den en daarna geprepareerd voor de land en tuinbouw. De plant moet gevoed worden met or ganische mest of kunstmest. Dat is nodig voor de voeding van de plant. Spreker gaf een voorbeeld van iemand, die aan een boompje alleen water gaf. Wanneer een plant voldoende vocht heeft wordt ze ster ker, maar het is niet voldoende om alle ziekten tegen te gaan. Ook nachtvorsten zijn bij onvoldoende kali schadelijker. Het blad is het spijsverteringsorgaan van de plant. Daaraan is het te zien of ze gebrek heeft aan kali. Natuurlijk moet er ook een bepaald overwicht zijn. Daarover is men het echter nog niet eens. De granen en bieten moeten worden bemest met chloor bevattende kalizouten. De gronden, die on der water lagen hebben veel kali nodig. Na deze inleiding volgde de zeer mooie film. Het werk op een veredelingsbedrijf. Een kijkje in de N. O. polder. Vruchtbomen met en zonder kali. Een kali-centraal proef veld. De goede harmonie van kalibemesting met stikstof en fosfaat. Er was gelegenheid tot vragen stellen. Dhr. C. Smits zei als maisteler voor dat product geen kunstmest te gebruiken. Zou de opbrengst bij gebruik hoger worden Hij heeft de grond laten onderzoeken en er zit voldoende kali in. Dhr. v. Ingen ga randeerde de vraagsteller niet, dat kunst mest meer opbrengst zou geven. Vroeg zaaien is gewenst. Momenteel komt de meeste kali uit de oostelijke zone van Duits land. Dhr. Gideonse dankte voor de in teressante toelichting, terwijl dhr. v. Put ten, nadat tot groot genoegen der aanwe zigen nog een filmpje was vertoond, hoe de cowboys in Amerika het doen, de aanwe zigen voor hun belangstelling dankte en dhr. v. Ingen voor zijn duidelijke uiteenzetting. MEDEDELING Door verhuizing naar elders van de hui dige bezorger van ons blad, is met ingang van heden op zijn verzoek de heer W. J. de Korte, Westvest A 410 alhier met de bezorging van de Eendrachtbode belast. Aan genoemd adres kunnen de advertenties tot en met Woensdagavond worden be zorgd, terwijl men zich ook tot hem kan wenden als nieuwe abonné. Onder dank aan vorige bezorger vertrouwen we in de heer de Korte weer iemand te hebben ge vonden, die U de krant regelmatig en tij dig zal bezorgen. RONKENDE MOTOREN Door de toneelvereniging „Dilettant" wordt momenteel het bekende stuk in drie bedrijven „Ronkende motoren" ingestudeerd, welk stuk men bij de herdenking van de bevrijding wil opvoeren. Op die herdenkingsavond zal vooraf een film worden vertoond over het Koninklijk Bezoek aan het eiland Tholen. De mando lineclub zal voor het muzikale gedeelte zorgdragen. WAT DE STICHTING DORPS GEMEENSCHAP WIL. Het A.lgemeen Bestuur van de Stichting Gemeenschap St. Maartensdijk hield Woensdag 14 dezer zijn jaarvergadering. Na het gebruikelijke welkomstwoord door burgemeester Bouwense, wordt in het kort het verrichte werk in 1950 gememoreerd. Finantiëel bleek de Stichting zich behoor lijk te hebben kunnen bedruipen, al kost de exploitatie van het sportveld nog wel wat hoofdbrekens. Ondanks deskundige aanleg kleven er aan dit terrein nogal wat be zwaren. Er blijft water op het veld staan, terwijl de omplanting vrijwel geheel dood is. Voor zover de beperkte geldmiddelen dit toelaten, zal getracht worden hierin verbetering aan te brengen. Het normale Stichtingswerk is voortgegaan: gcuden echt paren kregen een taart en werden door één of meer bestuursleden bezocht. Verder werd steun verleend aan Zangconcours en de Ruiterlanddag, aan een tocht voor de ouden van dagen en aan de jaarlijkse stichtings avond. Het Dag. Bestuur, dat in zijn geheel aftredend is, wordt herkozen. Voor het a.s. jaar hebben dus weer zitting de volgende heren: Burgemeester D. C. Bouwense, voor zitter, C. G. Hage, vice-voorzitter, W. L. Blindenbach, secretaris, P. M. Koopman, penningmeester en L. C. v. Poortvliet, commissaris. Wat de toekomstplannen betreft, staat als eerste punt op het programma het stichten van een verenigingslokaal, nu het oude lokaal na verbouwing van de lag. school niet meer beschikbaar zal zijn. De bedoeling is om te trachten de voor die stichting nood zakelijke gelden voor zoveel mogelijk bij een te krijgen door een bazar, te houden met Pinksteren van dit jaar. Een bazarcommissie verrichtte reeds veel voorbereidend werk. Gehoopt wordt dat dit door daadwerkelijke steun op prijs zal wor den gesteld. De Stichting zal nog meer werk kunnen doen te algemene nutte, doch de beperkte geldmiddelen laten natuurlijk niet toe alles ineens aan te pakken. Toch kan zij op het geen in de paar jaren van haar bestaan reeds tot stand is gekomen, met voldoening neerzien en kan door onderlinge samenwer king nog veel tot stand worden gebracht. Besloten werd ook om het sportveld door Staatsbosbeheer a.s. najaar opnieuw te beplanten. LEESSEIZOEN AFGELOPEN Nu het winterseizoen voorbij is, staakt de J.V. Onesimus ook haar boekenuitgave weer. De belangstelling was deze winter groot. Vanaf 16 September t.m. 17 Maart werden ongeveer 3000 boeken uitgegeven aan plm. 110 lezers. DE LAATSTE KWAM TERUG Zondag jl. arriveerde soldaat W. Bijl in zijn ouderlijke woning na een langdurig tropen verblijf. Het is de laatste militair, die uit deze gemeente uit de tropen arriveerde. Welkom thuisDe gemeente kan blij en dankbaar zijn, dat zovelen mochten terug keren. Er is geen inwoner gesneuveld. Toch heeft de uitzending ook in deze gemeente nog wonden geslagen, daar C. v. d. Werff, na een ernstige ziekte in Indonesië overleed. OOK HIER DE LAATSTE Zondagavond arriveerde de laatste mili tair uit Indonesië, nl. Joh. Mol. Maandag morgen werden op verzoek van de Oranje vereniging de vlaggen uitgehangen. Des avonds bracht de muziekver. „Kunst naar Kracht" een serenade. Aan belangstelling ontbrak het hem en de familie niet. Nog gefeliciteerd mét deze thuiskomst. Uit deze gemeente is een soldaat gesneuveld tijdens gevechtsacties in Indonesië. ONGEVAL Dhr. C. Blaas alhier, werkzaam te Scher- penisse kreeg een stapel hout op zijn voet en liep daardoor een beenbreuk boven de enkel op. Dokter Helleman verleende eerste hulp, die voorts overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk achtte. KEURING DIENSTPLICHT Bij de gehouden dienstplichtkeuring zijn uit deze gemeente 10 personen te Breda ge keurd. Negen bleken geschikt en 1 werd tijdelijk ongeschikt verklaard. PAS T I L. l_ E= S OUDERAVOND O. L. SCHOOL Donderdag 15 Maart werd in de Openb. Lag. School de jaarlijkse ouderavond ge houden onder leiding van de voorzitter der oudercommissie, dhr. Th. Bakker. Hij riep in het bijzonder burgemeester de Jonge en Weth. Mol een welkomstwoord toe. De be doeling van de ouderavond is de onderlinge band te versterken en gelegenheid te geven het werk der leerlingen te bezichtigen, aldus dhr. Bakker. In het jaarverslag, gelezen door dhr. W. Beurkens, wordt o.m. de moeilijk heid geschetst voor de onderwijzer en onder wijzeres, daar ze nu ieder 4 klassen moeten verzorgen. Op 15 Maart 1950 waren er 53 leerlingen op school, op 15 Maart 1951 nog 45. Betreurd wordt, dat er in het afgelopen jaar nog ouders waren, die hun kinderen van deze school naar de Christelijke hebben overgeplaatst. In kas was nog een over schot ad 30.05 van de schoolreis. Spreker hoopt op een hechte samenwerking tussen ouders en personeel. Mej. Elenbaas hield vervolgens een lezing over waarachtige opvoedkunde en wijst er daarbij op, hoe sommige ouders hun kin deren met beloften en/of met dreigementen naar school brengen en laten gaan. Dat is een verkeerde methode. Zij leest ook een stukje voor over „lectuur voor een kind", waarin de nadruk gelegd wordt op Jiet matig lezen voor ontspanning in een goed boek. De ouders dienen de lectuur nauw keurig na te gaan. Als lid van het schoolbestuur wordt dhr. W. Beurkens gekozen, waarna het werk der leerlingen wordt bezichtigd, waarover de ouders zeer tevreden zijn. Over .verkeerswezen" spreekt het Hoofd der school, dhr. v. d. Ende. Hij gaat bij zijn onderwerp 2000 jaar terug en toont het verschil met het heden: lopend, vervoer op vlotten, kano's, paarden, postkoets, trek schuit en tenslotte het gemotoriseerd verkeer te land, te water en in de lucht. De burgemeester zegt na een dankwoord voor de uitnodiging vol lof te zijn over het door de leerlingen gemaakt werk en het door het onderwijzend personeel gepresteer de, temeer nu het een tweemansschool ge worden is met al de daaraan verbonden moeilijkheden. Spreker hoopt, dat men de kracht mag ontvangen op dezelfde wijze voort te gaan en acht de Ouderavonden zeer nuttig. Besloten wordt dat het personeel deze zomer weer een schoolreis zal maken met de kinderen, terwijl ook nog een reisje zal worden georganiseerd van ouders en per soneel. Geopperd wordt op school een radio toestel te nemen, zodat, wanneer iets leer zaams wordt uitgezonden de kinderen dat kunnen horen. Daar heeft men wel oren naar. Dhr. v. d. Ende zal de uitzendingen waarnaar men kan luisteren dan tevoren kunnen uitzoeken. Om het contact tussen ouders en perso neel te bevorderen, stelt het bestuur voor 2 maal per jaar een ouderavond te hou den, nl. in voor- en najaar. Een avond daarvan ook met de kinderen, waarbij dan openbare les zal worden gegeven, enz. Dit krijgt algemene instemming. Daarna sluit de voorzitter de geslaagde ouderavond met een dankwoord tot de aan wezigen en medewerkers en werksters. Er werden na de sluiting nog wat lantaarn plaatjes gedraaid. DE LAATSTE TERUG Zondagmiddag is de laatste militair uit deze gemeente thuisgekomen uit Indonesië, zodat nu allen in goede gezondheid tot blijdschap van de ingezetenen en in 't bij zonder van hun familie zijn gearriveerd. Het medeleven met de militairen in In donesië was groot. Dit kwam steeds tot uiting, wanneer iemand terugkeerde en de omwonenden met cadeaux, enz. kwamen aandragen. Ook de plaatselijke predikanten, burgemeester en wethouders gaven steeds van hun belangstelling blijk. We roepen de laatst thuisgekomene nog een hartelijk welkom toe. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Vrijdag jl. werd een ouderavond gehou den, uitgaande van de vereniging: „School met de Bijbel", alhier. De voorzitter, dhr. C. J. van Strien opende op de gebruikelijke wijze. Hij schetste daarna de verantwoor delijkheid van de ouders en het onderwij zend personeel bij de opvoeding der jeugd. Daarna hield het Hoofd der School, dhr. J. P. v. Dijk zijn inleiding over: „Algemene moeilijkheden van jongens tussen de 12 en 14 jaar." De innerlijke en uiterlijke veran deringen zijn niet van elkaar te scheiden. Ze zien de handeling van de ouders en on- (Historisch) Op een lagere school in het Noorden van onze provin cie moesten de leerlingen een opstel maken over „Het Varken". Een 10-jarige knaap deed dit als volgt: „Ik moet een opstel maken over een varken, maar dat is heel moeilijk en kan ik niet goed. Daarom heb ik mijn grote broer gevraagd, maar die was pas te rug van een feest en die kon maar alleen een opstel maken over een kater, zei hij. Nu begin ik zelf maar: Het varken is gemaakt van spek, daar zit een huid overheen van haar en dat noemt men var kenshaar, omdat er borstels van gemaakt worden. Spek dat heel lekker is, noemt men ham. Dat is aan de achterkant van het var ken vastgemaakt, omdat het var ken daar dan niet bij kan. Recht er tegenover zit de kop, omdat het varken daar eet. Met de dar men is het heel vreemd, die zit ten in het varken zolang het leeft, maar als het dood is, dan gaat het varken in de darmen en dat noemt men dan worst. Een varken, dat helemaal in de war zit, heet zult. In het lijf van een varken zit een blaas, hiermee kan men voetballen. Ik begrijp niet, hoe ze zo'n groot ding daar in gekregen hebben, want waar het door moet, is maar heel klein. Soep van het varken heet snert. Daar doet men altijd pootjes in en daarom raakt men na het eten er van wel aan de loperij. Er zijn verschillende soorten varkens. Een varken, waar de boer kleine varkentjes bij zet, heet zeug. kleine varkentjes moeten niets van de zeug hebben, want zij bijten haar allemaal in het lijf. Die noemt men speenvarkentjes, omdat ze zo te keer gaan. -Ik heb nog vergeten te zeggen, dat aan het varken een staart ge maakt is, deze zit aan de ach terkant, waar het varken uit scheidt. En nu is het varken af". JAN... derwijzers nauwkeurig en becritiseren ze. Het is de taak juist in die tijd de kinderen met hun moeilijkheden te helpen. Helpen om hen de juiste weg te doen kiezen. Doet men dit niet, dan vervreemden de kinderen van de ouders en wordt het verzet in de jonge harten gekweekt. Leidt ze in die moeilijke jaren met wijsheid en tact. De overgang naar ambacht of uitgebreid on derwijs ontmoet practisch geen bezwaren. Na deze inleiding werd gepauzeerd. In de pauze werd het werk der leerlin gen bezichtigd. Mej. Wolff las vervolgens een schetsje uit het schoolleven: „Berouw". Jo v. Strien behandelde „Handwerken". Tenslotte wees de voorzitter de aanwe zigen op het plattegrond-ontwerp, dat de O. L. School aan de Langeweg alhier liet zien vóór en na de verbouwing. De plan nen nemen dus vastere vorm aan. Van be trouwbare zijde werd meegedeeld, dat ze binnenkort verwezenlijkt zullen worden. Na een slotwoord eindigde Ds. Arntzen met dankgebed. (Buiten verantwoordelijkheid v. d. red.) MEN ZIJ GEWAARSCHUWD Reeds enige tijd trekken diverse perso nen verschillende streken van ons land door en trachten bij hun bezoek aan de huizen de mensen te bewegen costuums te kopen aan de lap, zgn. Engels kamgaren. De prijs die men hiervoor vraagt is meestal 60 a 70 gulden, maar velen worden voor 30 a 40 gulden reeds koper. Daar nu deze personen de laatste tijd ook ons eiland doortrekken, teneinde hier hun slag te slaan, dacht het ons in het belang der eilandbewoners goed hier een waarschu wend woord te doen horen. Deze stof is nl. van zulk een slechte kwaliteit dat het zonde is van het maak loon, dat hiervoor moet worden uitgegeven. Het slechtste confectiepak is altijd nog stuk ken beter dan deze stof. Bovengenoemde stof is gemerkt met „Made in Engeland" (rond stempel en de kanten uitgekarteld). De personen spreken meestal Duits of Italiaans, doch ook wel Nederlands en dissen fantastische verhalen op over de herkomst der stoffen. Men zij nogmaals gewaarschuwd. Een deskundige op textielgebied) (adres inzender bij red. bekend) KORFBAL Zaterdag 17 Maart moest Eendracht het onderspit delven tegen DHJ met 04. Ruststand was 02. 2e Paasdag speelt Eendracht te Quaak tegen JCKC een twaalftal uit België. Deze wedstrijd wordt te Roosendaal gespeeld in tournooiverband, georganiseerd door Alli ance. Dezer dagen onderwierpen de leden van Eendracht zich aan de verplichte medische sportkeuring. De damesleden werden allen goedgekeurd. Voetgangers zijn verplicht van de voet paden gebruik te maken. Zij mogen van een rijwielpad of van een rijbaan gebruik ma ken: a. bij afwezigheid van een voetpad of b. indien zij in het gebruik van het voet pad worden belemmerd. Zij moeten dan zoveel mogelijk aan de kant lopen en mo gen, in ieder geval, het rij verkeer niet meer hinderen dan onvermijdelijk is. Voetgangers mogen rijwielpaden en rij banen slechts oversteken: a. haaks op de verkeersrichting; b. voorzichtig en c. zonder nodeloze onderbreking. Voetgangers mogen niet blijven staan: a. op en nabij kruisingen en splitsingen van wegen en b. op bruggen, indien daar door het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Vormen voetgangers onder leiding van een tenminste 16-jarige een mars colonne, dan mag deze colonne: le. de rijbanen volgen welke openstaan voor het verkeer met onbespannen wa gens; dit mag zij ook doen bij aanwezig heid van een voetpad. 2e. Wanneer zij eèn rijbaan volgt, de lei der medegerekend. een breedte hebben van ten hoogste 3 en een lengte van ten hoog ste 30 personen en moet zij in gesloten verband lopen. Voorts moet zij: a. de gedragsregels voor bestuurders van onbespannen wagens vol gen (rechtshouden, verkeersheuvels aan de rechterzijde voorbijgaan, enz.), b. tot een zich vóór haar bevindende colonne een af stand van ten minste 30 meter bewaren; c. er voor zorg dragen dat bij nacht wor den medegevoerd: le. een naar alle zijden wit of geel licht uitstralende lantaarn vóór de colonne en 2e. een naar alle zijden rood licht uitstralende lantaarn achter de colonne. De leider van een marscolonne is aan sprakelijk voor overtredingen door de co lonne gepleegd. Toegelaten processies, toegelaten optoch ten en begrafenisstoeten mogen van de rij- banep gebruik maken. Het is voor personen die gebruik wensen te maken van een openbaar vervoermiddel (autobusdiensten), verboden zich elders op te stellen dan: a. op een hiertoe dienende verkeersheu vel, een voetpad of een berm of b. bij ge breke van een en ander, aan de uiterste zijde van een rijbaan. Passagiers mogen alleen in of uit een openbaar vervoermiddel stappen: a. wan neer het hiertoe stilstaat en b. aan de voor het in- en uitstappen bestemde zijde. Het is hun verboden in of op een open baar vervoermiddel mede te rijden, wan neer een deel van hun lichaam, van hun kleding of van hetgeen door hen wordt medegevoerd buiten het voertuig uitsteekt of hangt. Uit de „Nw. Br. C.") ZITTING KANTONRECHTER Vrijdag 16 Maart hield de Kantonrech ter zitting in de raadszaal te Tholen. Nummer één was J. K. Sch. te Tholen, die werd veroordeeld voor een overtreding op de Leerplichtwet tot een boete van 1. A. G., landbouwer te St. Annaland had 8 koeien op andermans weide laten lopen. Opzet bleek niet in het spel, maar het moet voorkomen worden. Eis 8 maal 5, of 8 maal 3 dagen hechtenis. Uitspraak 8 maal 3 of 8 maal d. h. L. J. v. d. R. en J. A. G., beiden ook te St. Annaland hadden 6 koeien los gedreven over de openbare weg. De dieren waren ge schrokken van een auto en vernielden een hek en rijwiel van J. A. Gakeer aldaar. Eis 4 of 3 d. h. Uitspraak 3 boete of 3 d. h. met dien verstande dat v. d. R. die nog minderjarig is één week voorwaar delijk kreeg met een proeftijd van 1 jaar. De eigenaar van de koeien, D. J. D. kreeg een strenge vermaning van de Kan tonrechter en 3 boete of d. h. met betaling van de schade aan Gaakeer en zoon van 68.66. J. M. D. te Poortvliet had zijn knecht laten rijden zonder voor- of achterlicht op het voertuig. Dat kostte hem 2 x 3 of 2 x 3 d. h. Eis was 2 x 8. A. H. te Tholen reed met zijn vrachtauto op verboden terrein, 5 of 5 d. was de uitspraak. G. Sch. te Poortvliet stond terecht we gens herhaalde dronkenschap. „Lust u zo graag drank", aldus de K.R., „het wordt erg met je jongen, zo jong nog. Pas beter op, anders kom je in éen werkkamp terecht. Eis 40 of 20 d. Uitspraak 25 of 10 d. met bepaling erbij 3 d. voorw. hechtenis met een proeftijd van 3 jaar. Verd. vroeg aan de K.R. er rekening mee te houden, dat hij moest gaan trouwen. „Had dan je geld bewaard en geen borrel gekocht", brieste de K.R. C. M. L. te St. Maartensdijk verkocht in zijn zaak electrische artikelen zonder daar toe een erkenning te bezitten. Boete2 of 2 dagen. J. J. St. te St. Maartensdijk had bij zijn zuster na sluitingstijd in huis of café ver keerd. Dit kwam hem op 3 of 2 dagen te staan. M. M. te Stavenisse, voor wie mr. v. d. Hoeven optrad, had de entingswet overtre den en wel om gemoedsbezwaren. Boete 3 of 3 dagen. L. W., bakker te Scherpenisse, kwam op nieuw voor omdat hij niet in het bezit is van het vereiste vakdiploma. De K.R. ver klaarde: „Ik vind het verschrikkelijk u te moeten veroordelen. U bent vader van 3 kinderen en een goed vakman, maar toch overtreedt U de wet en ik kan niet anders dan boete opleggen." Eis 2 weken hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak 20 of 10 d. h. J. J., landbouwer te Poortvliet had een verkeersovertreding begaan en tegen een bumper van een auto geschopt. Na een lang betoog van verdachte, die verklaarde geen schuld te hebben omdat „de chauffeur van de auto bijna zijn poot kapot reed" en hij toen tegen de bumper schopte om te waar- Met Ivorol-tandpasta als begin Luidt de dag fris en heerlijk in. schuwen, eiste de K.R. 2 x ƒ5 of 2 x3 d. Uitspraak le geval vrijspraak, terwijl de bumperschop hem 3 of 3 d. kostte. G. v. D. te Zierikzee, die zich verdedigde voor een begane verkeersovertreding kreeg ƒ15 of 5 d. De eis was 50 of 30 d. J. E. v. G. te Tholen kreeg voor eenzelf de geval 1 boete. ZITTING TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN Deze werd Maandag jl. te Tholen ge houden. Het waren meest caféhouders die voor de groene tafel kwamen en allen een boete van 10 kregen opgelegd. Alle over treders kwamen voor, omdat bij controle Va.C ,^un bedrijf bleek, dat niemand een prijslijst zichtbaar aan de openbare weg had opgehangen of omdat bij winkeliers de uitgestalde waren niet van duidelijke prijsaanduiding waren voorzien. Veroor deeld werden de volgende caféhouders: L. Ch. L„ Oud-Vossemeer; A. N. te Tho len; A. J. E. en P. A. E. te Tholen; L. de Gr. te Tholen; J. v. O., bakker, Tholen; M. v. d. E„ slager, Tholen; J. W. Sch winkelier, Tholen. Bij verstek werden veroordeeld voor een zelfde feit tot een boete van 15 de vol gende personen: A. G„ caféhouder te St. Maartensdijk; C. D. B. idem te Scherpenisse 12.50 voor bijzonder geval); J. A. v. B. te Tholen; C. S. de J. te St. Maartensdijk; M. C. D„ bakker, Tholen en A D. te Tholen. Er zijn mensen, die het liefst krant en radio zouden afschaffen om in volmaakte rust van de ene dag in de andere te kunnen leven. Vooral in deze tijd zal menigeen deze neiging voelen opkomen. De inwoners der Amerikaanse stad (natuurlijk in Amerika!) Pitts burg (680.000 inwoners) hebben ontdekt, dat zij een krant niet kun nen missen en dat zij, als zij het zonder moeten stellen, nog zenuw achtiger en gejaagder worden dan zij nu al zijn. Er was in die stad namelijk een drukkersstaking uitgebroken en drie weken lang verscheen er geen en kel plaatselijk dagblad. Een der gevolgen daarvan was, dat de om zetten in de winkels met de helft terug liepen. De Pittsburgers kre gen geen advertenties te lezen, ze

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2