MOEILIJKHEDEN? SCHOONMAAK Bezichtiging verbouwde School te Sé» Maartensdijk» BOEKENNIEUWS SPORTHOEKJE te onttrekken, wat overeenkomt met 46 zakken 20 stikstofmeststof. De goede bacteriëngroep dient echter in de bodem aanwezig te zijn. Deze kan door grond of zaadenten met bacteriëncultures in de bodem worden gebracht. Ongetwijfeld moet in deze tijd de be langstelling voor de zoete lupine toene men. VOORJAARSKEURING Door de Prov. Commissie voor de Be vordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland zal de verplichte voorjaars- stierenkeuringen voor de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vosse- meer worden gehouden op 16 Maart a.s. Te St. Filipsland wordt de keuring ge houden op 12 Maart a.s. BELANGRIJKE VOORUITGANG OP HET GEBIED VAN DE EMELTENBESTRIJDING Verleden jaar hebben wij wederom eens kunnen bemerken, op welke wijze de emelten schade kunnen toebrengen aan onze cultuurgewassen. Ook dit jaar verwacht men dat deze veelvraten onze gewassen zullen bedreigen. Emelten larven van de langpootmug treft men het meest aan in weiland, bietenland en granen. Telkenjare wordt er schade gemeld van jong grasland, haver, rogge, tarwe of bieten. Deze schade kan zelfs zo groot zijn, dat herinzaai nodig is, met het risico dat het tweede gewas even eens wordt aangetast. Het is dan ook van groot belang de be schikking te hebben over een middel, waar mede deze vraatzuchtige elementen op af doende wijze kunnen worden bestreden. Tot nu toe waren we enkel aangewezen op een bekend en zeer giftig arsenicum- middel t.w. Parijs Groen. De afgelopen jaren hebben enkele onderzoekers getracht de emelten met HCH-middelen te bestrijden. De resultaten hiervan waren weliswaar vrij gunstig, doch nog niet afdoende. Tijdens deze proefnemingen trad echter door haar bijzondere werking op de emelten een nieuw middel op de voorgrond. Dit nieuwe middel, Hexa-melt, bleek in werking het oude middel Parijs Groen verre te overtreffen. Zowel in Brabant, als ook in de Noord oostpolder hebben officiële instanties vast gesteld, dat de werking van dit nieuwe product op de proefvelden zeer effectief was. Bij het onderzoek bleek meermalen, dat bij een Hexa-melt behandeling een viermaal zo groot aantal gedode emelten werden geteld als bij een Parijs-Groen-behandeling. Zelfs in gevallen, waar de temperatuur onver wacht terugliep tot 3.5° C., regen en sneeuw het effect van Hexa-melt dreigde te ver minderen, waren de resultaten uitstekend en bleef het middel een lange nawerking be houden. Het middel wordt toegepast als lokaas en wel in een hoeveelheid van 3 kg op 25 kg verse zemelen. Met water aangemengd tot een rulle gemakkelijke strooibare massa wordt deze hoeveelheid gelijkmatig over het veld uitgestrooid. Het tijdstip van strooien moet gekozen worden op niet al te koude avonden. Naast het voordeel, dat de werking min der afhankelijk is van onvoorziene weers veranderingen heeft het middel tevens een andere bijzondere eigenschap. Waar bij gebruik van Parijs Groen maat regelen getroffen moeten worden om ver giftiging van koeien, paarden, varkens, kippen, ja zelfs kinderen te voorkomen, bij gebruik van Hexa-melt kan men dergelijke voorzorgsmaatregelen geheel achterwege laten. Met deze vinding heeft men op het gebied van de emeltenbestrijding een enorme voor uitgang verkregen. VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. P.H, Ik heb in 1950 een duivenklok ver huurd aan een duivenvereniging. Door het bestuur was een lid aangewezen waar de klok geplaatst moest worden. Bij afloop van ieder seizoen moest ze dan weer door het lid in goede conditie worden afgeleverd. Dat is niet gebeurd want de klok is vorige zomer door brand verwoest bij dat lid. Heb ik recht op vergoeding Antwoord-dG: inderdaad hebt u wel recht op vergoeding maar nu de klok ver gaan is door brand wordt het bewijs wel buitengewoon moeilijk. De huurder is nl. niet aansprakelijk voor door brand ontstane schade, tenzij de verhuurder bewijst dat de huurder schuld heeft. Ziet u kans hiertoe dan spreekt u het bestuur van de vereniging aan indien zij rechtspersoonlijkheid bezit en zo dat niet het geval is dan spreekt u degeen aan waarmee u een en ander bent overeengekomen. Weetgr. Mag een textiel-winkelier te vens als reiziger in textiel optreden voor een ander Antwoord Rg. U doet het beste uw ge val te bespreken met de Kamer van Koop handel in uw ressort. De vestigingswet gaat er van uit, dat een detailhandelaar zich met zijn zaak bezig houdt en geen twee dingen tegelijk doet. De mogelijkheid be staat echter een ander die aan de nodige vereisten van vakbekwaamheid voldoet als plaatsvervanger aan te wijzen. C. G. Wanneer ik bij boeren eieren op koop en deze in de stad wil gaan verko pen heb ik daarvoor dan een vergunning nodig En hoe staat dat met de verkoop van kippen Antwoord R. U zult stellig erkeningen als handelaar nodig hebben. Het allerbeste kunnen wij u verwijzen naar de Kamer van Koophandel en naar de Bedrijfschap voor Pluimvee en eieren, Utrechtseweg 298, De Bilt, waar men u de nodige inlichtingen zal verstrekken. Weetgraag. Mijn zoon wil goudsmid worden. Waar kan ik nadere inlichtingen verkrijgen omtrent opleiding en dergelijke Antwoord R. Vraagt u eens inlichtingen bij de secretaris van de detailhandel in goud- en zilverwerk, v. d. Spiegelstraat 3, Den Haag. Er is een rijksvakschool in Schoonhoven, waar men u ook zal kunnen inlichten o.m. omtrent kosten en duur van de opleiding en in welke richting ontwik keling mogelijk is. Ook is aan sommige ambachtsscholen een afdeling verbonden voor het onderwijs in de vakken die betrek king hebben op goud- en zilverwerk. Weetgraag. Op koopdagen wordt er opgeboden, maar er wordt ook wel eens af geslagen en dan wordt er trekgeld geheven. Hoe zit dat met het afslaan precies. Zijn er nog andere manieren van veilingver koop Antwoord S. Men kent drie manieren van veilingverkoop: a. bij opbod; b. bij afslag; c. een combinatie van beide. Door een voorbeeld zal de laatste manier, waar alleen trekgeld (meer genoemd strijkgeld of plokgeld te pas komt) u duidelijk wor den. Bij verkoop bij opbod b.v. van ameu blement komt men tot 400,De hoog ste bieder is dan voorlopige koper want na dit opbod gaat men hetzelfde ameu blement nog bij afslag verkopen. Begint men b.v. bij 500,en komt men tot 200,dan wordt degeen die 200, heeft geboden de definitieve koper en moet 400,(het bedrag bij opbod) en 200, 600,betalen. Dikwijls wordt dan be paald dat de voorlopige koper een bedrag als trekgeld moet hebben (soort troost prijs). Abonné B. te S. Ik heb een kwestie met de molestverzekeringsmaatschappij, die van mij nog premie vordert en bovendien nog naheffingen. Kunt u mij hierover in lichten Antwoord Rg. Wij zouden het gehele reglement eens moeten doorlezen en niet alleen het artikel dat u in uw brief ver vat hebt. Uit dat artikel zou inderdaad kunnen blijken dat u geen premie meer be hoeft te betalen. U moet bij de maatschap pij eens navraag doen of hiermede geen ver gissing is gemaakt. De betreffende verze keringsmaatschappij is een onderlinge. Daar bij bestaat inderdaad de kans dat de le den een naheffing moeten betalen, wanneer de kas niet groot genoeg is om alle schade te vergoeden. Daar is niets aan te doen. Bij het aangaan van de verzekering zal u dat toch wel bekend geweest zijn. Het is momenteel wel een tegenvaller, maar u zult waarschijnlijk ook nog wel een uit kering krijgen indien uw oorlogsschade pas gedeeltelijk vergoed is. Of het bedrag van de naheffing juist is kunnen wij uiteraard niet beoordelen. Margriet. In een der vorige nummers werd onder deze rubriek de oplage van Margriet, het weekblad voor Moeder en Kind op een desbetreffende vraag abusie velijk vermeld. De oplage is volgens het laatste bericht van de uitgeefster zelf 600.000 exemplaren. C. C. Waarmee zijn vlekken van een ball-pointpen te verwijderen en waarmee kunnen geëmailleerde' pannen het beste wor den gereinigd. Antwoord H. Kogelpen inktvlekken kan men verwijderen met zoutzure alcohol. U kunt dat in een apotheek krijgen. Geëmailleerde pannen moet u eigenlijk om de twee of drie weken uitkoken met wat bleekwater. De gele kleur, die soms tengevolge van ongerechtigheden op het emaille ligt, verdwijnt daarmee. M. H. Hoeveel kankerpatiënten kunnen er met 1 gram radium geholpen worden Antwoord Sc. Enorm veel. Zoals u wellicht bekend is, vervalt radium in de loop van de tijd tot niet radio-actieve stof fen. Dit is een zeer langdurig proces: na 1500 jaar heeft een hoeveelheid radium zich voor de helft in andere stoffen omge zet. Een schier eindeloze reeks patiënten kunnen dan ook met een nog veel kleinere hoeveelheid dan 1 gram worden behandeld. J. K. 1. Een huis deed voor de oorlog 3,huur per week. Hoeveel mag de huur nu bedragen 2. Kan men een vrij stelling krijgen voor de radiobelasting in dien men 45,per week verdient Antwoord Rg. 1. Deze huur mag met 15% verhoogd worden. 2. Dit is iets dat wij u niet kunnen meedelen. Wanneer u denkt hiervoor in aanmerking te komen moet u op het postkantoor een formulier aanvragen. De formulieren zendt u inge vuld naar de burgemeester. Door Sociale Zaken wordt dan beslist of men een vrij stelling zal verkrijgen. J. v.%. Kan as van cokes als mest stof dienen Antwoord Rt. As van hout is zeer goed bruikbaar als meststof, doch as van cokes is onbruikbaar voor dit doel. U kunt er echter prachtig paden mee in de tuin ver harden, vooral als de as gezeefd wordt. Els. Kunt u mij een adres opgeven waar ik volledige inlichtingen kan verkrijgen omtrent de opleiding van stewardes Antwoord R. Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V., Badhuisweg 260, Den Haag. Weetgraag. Hoe lang duurt de opleiding voor stuurman bij de Koopvaardij als men in het bezit is van een einddiploma MULO B En wat bedragen de kosten van deze opleiding Antwoord-R. De opleiding voor het examen 3e stuurman duurt in het algemeen 2 jaar en 10 maanden. Voor het examen 2e stuurman *5 maanden en voor le stuur man 6 maanden. Voor de opleiding van de laatste rangen moet men steeds in het bezit zijn van het diploma voor de lagere rang. De schoolgelden bedragen voor 3e stuurman 5.00 per maand, voor 2e stuurman 12.00 per maand en voor le stuurman 16.00 per maand. Boekengeld voor de opleiding 3e stuurman 125.Het allerbeste kunt u inlichtingen vragen bij één van de zeevaartscholen in ons land. Hier volgen enige adressen: Zeevaartschool in het Zeemanshuis, Foeliedwarsstraat 31, Amsterdam C„ Zeevaartschool Abel Tas man, Abel Tasmanplein 4, Delfzijl. Arti. Wat is de Prix de Rome eigenlijk voor een prijs? Waarvoor wordt deze toe gekend en door wie Antwoord-R. De Prix de Rome is ge sticht door de franse Academie des Beaux- Arts voor een studieverblijf van 3 jaar in Rome. Later is in Nederland ook een der gelijke prijs ingesteld, echter alleen voor beelende kunsten. De toekenning geschiedt door het Rijk. Indien u er meer van wilt weten, schrijft u dan eens aan het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in Den Haag. P.H. Uw vragen betreffende de verkoop van een boerderij, die tot een nalatenschap behoort, zijn slechts gedeeltelijk te beant woorden. Wanneer enkele der erfgenamen tegen de verkoop zijn, kan de verkoop toch doorgang vinden, wanneer na gedaan ver zoek door de andere erfgenamen de recht bank de verkoop beveelt. U moet verder deze kwestie met de notaris bespreken, om dat deze u in alle aangelegenheden kan raden en zich van alle feiten en gegevens op de hoogte kan stellen. Zo ook betreffende het pachtcontract dat op de boerderij be trekking heeft. Vermoedelijk zal de huidige pachter de boerderij wel moeten verlaten, maar ook dit is zonder meer niet te zeggen. Hoeveel de notaris voor zijn bemoeiingen in rekening zal brengen is onder meer af hankelijk van de te verrichten werkzaam heden. I. vraagt of men van erven inkomsten belasting moet betalen. Antwoord-D: Van een erfenis behoeft geen ink. bel. te worden betaald. De be lastingplicht van de overledene houdt echter op de dag van het overlijden op. Wordt er na het overlijden nog inkomen gekweekt uit de nalatenschap, rente die doorloopt, pacht en huur, etc., dan is dat inkomen voor de erfgenamen. Bij de scheiding der nalaten schap zal dus niet alleen het vermogen ge- erfd worden, doch er is dan reeds een inkomensbestanddeel bij. Dat deel dat dus inkomen geworden is na het overlijden moet wel bij het inkomen van de erfgenaam worden opgegeven. D.C. vraagt hoeveel belasting hij moet betalen bij een inkomen van 1000.voor een alleenstaande. Mag er afgetrokken worden, wanneer er meer dan 10% van het inkomen door ziekte moest worden uit gegeven. Hij zegt in loondient te zijn, maar ook deelbouw te hebben. Zijn baas moet nu 10% aftrekken voor belasting. Antwoord-D: Bij 1000,zuiver in komen moet in Uw geval aan ink. bel. be taald worden, wanneer het 1946 betreft 70.40, voor 1947 50.20, voor 1948 t/m 1950 dan 30.Vanaf 1951 bedraagt dit nihil. Wanneer U in een bepaald jaar meer dan 10% van Uw zuiver inkomen hebt uit gegeven wegens ziektekosten, sterfgeval, etc. dan kunt U de Inspecteur verzoeken onder opgave van de gemaakte kosten daarmee bij de vaststelling van Uw aanslag rekening te willen houden. Bij deelbouw is de eigenaar van het land inderdaad verplicht 10% van de bedragen die hij aan U uitbetaald in te houden als voorheffing op Llw ink. bel. U krijgt later een aanslag daarvoor in de Ink. bel. Blijkt dan dat Uw totaal inkomen zodanig is dat U aan ink. bel. minder moet betalen dan reeds door Uw baas werd ingehouden, dan wordt dat teveel ingehoudene automatisch aan U teruggegeven, door dit op Uw aan slagbiljet op te nemen. Met dat aanslagbiljet kunt U zich dan bij de Ontvanger ver voegen, welke U het vermelde terug te be talen bedrag zal uitbetalen. de plafonds van zeer lichte tint en tenslotte daarachter nog een mooie tuin, waarin reeds enige vaste plan ten en bloemen, met daaromheen een augustushaag. Met recht waren de aanwezigen trots op deze grote verbetering, die weliswaar een bedrag van 42.000 vorderde, maar waarvoor men toch geen nieuwe school behoeft te ver langen. En dan zou men met dit bedrag niet klaar zijn geweest. Toen men toch aan het bezichti gen was, nam de burgemeester de genodigden ook nog maar even mee naar de raadszaal, welke door een nieuw verfje en enkele andere verbeteringen, zoals ramen met glas in lood, ook een ander aanzien had gekregen. Bij het nuttigen van een kopje koffie werd tenslotte dan terecht „geproost" op deze goede en in feite ook nog voordelige ver beteringen. Mede-voorjaarschoongemaakten Zwoegers onder schoonmaakdruk I Mede-nieuwbehangelingen Dragers van het schoonmaakjuk Laat uw schoomaaktoorn niet toornen In de schone schoonmaaktijd, Maar bezit uw schoonmaakziel in Schoonmaakdaagse lijdzaamheid. Sinds de aard begon te draaien Wordt de vrouw in Maart, April, Telkens weer opnieuw gebeten Door de schoonmaaktijdbacil. Schilders, smeden en behangers Domineren uw gezin. Witter zwaait zijn witterscepter, Werksters worden koningin. Nérgens is de man meer veilig. Waar hij zit of gaat of staat Mannen zijn in schoonmaakdagen Méér dan ooit noodzak'lijk kwaad. Maar tóch, mede-schoongemaakten, Schoon Gij 't aan den lijve voelt, Schoon Gij lijdt, Gij moet begrijpen, Dat de vrouw het goed bedoelt. Heus, het komt u ook ten goede, Dat uw huis naar verflucht ruikt, Dat er heel veel is gebroken, Wat u jaren hebt gebruikt. Heus, 't is voor uw eigen bestwil, Dat uw kamer wordt „gedaan", Dat uw oud, écht engels pijpje, De vuilnisbak is ingegaan. Dat uw oude tuinbroek weg is, Dat uw ballpoint is gekraakt Maandenlang hoort u het stopwoord: Met de schoonmaak wèggeraakt. Vrouwlief glimt nét als het huisraad Bij het zien van het succes Van de grote stofverplaatsing, 't Grote stofwiss'ling-proces. En tóch is 't niet of de kamer, Heerlijk helder, schoon en fris, Nóg gezelliger, nóg mooier Dan een week geleden is Kijk eens, hangen die vitrages Er niet in de puntjes bij Was uw vrouw niet uren, dagen Druk met deze strijkerij En wie bracht er al uw kleren Weer zo keurig in 't fatsoen Schone schoongemaakte mannen, Geeft uw vrouw een schoonmaakzoen (Nadruk verboden) Clinge Doorenbos. Burgemeester Bouwense had tegen Maandag 5 Maart des nm. om 4 uur de Wethouders, raadsleden, ge meentesecretaris en oudercommissie uitgenodigd tot bezichtiging van de verbouwde Openbare Lag. School. De burgemeester ontving de ge nodigden in de burgemeesterskamer. Weth. Hage, dhr. Koopman en dhr. de Viet bleken verhinderd te zijn. De burgemeester wees er op, dat door omstandigheden officiële ope ning achterwege was gelaten. Hij nodigde daarop de aanwezigen uit de school te gaan bezichtigen. Daar werd het Hoofd der school en ver der personeel begroet. Wie de oude school in zijn desolate toestand heeft gekend, moet wel verbaasd zijn geweest, wanneer hij de ver andering aanschouwde. Het oude gedeelte der school is 112 jaar oud. Thans heeft dit gebouw 9 lokalen, waaronder een flink gymnastiek lokaal, keurig ingericht. De open zijde van het gym. lokaal is met gaas gescheiden, dat alles weer be streken, voorzien van flinke ramen, zoals in alle lokalen, veel lager aan gebracht dan voorheen, het maakt het geheel licht en fleurig. Nieuwe closets, een aardig spreekkamertje voor het Hoofd der School. In de lokalen keurig geschilderde banken, Bij de uitgeefster N.V. W. D. Meinema te Delft is dezer dagen de zevende druk verschenen van het over de gehele wereld en ook in onze omgeving zeer bekende boek: De Christen- en Christinnereis door John Bunyan, vertaald door A. G. Barkey Wolf met illustraties van J. H. Isings. De schrijver van dit beroemde boek werd in 1628 in Engeland geboren uit zeer een voudige ouders en in zijn jeugdjaren kon men allerminst van hem verwachten, dat hij eens een machtig prediker van het Evange lie en schrijver van een zo mooi boek zou worden. Dit boek is bekend genoeg om nog een aanbeveling nodig te hebben. Voldoende zij daarom, dat de vertaling van Ds. Barkey Wolf in de pers om strijd is geprezen, de illustraties het aandachtig en herhaald be schouwen zeker waard zijn en de grafische verzorging uitstekend genoemd mag worden. Dit op mooi houtvrij opdikkend papier ge drukt boek van kloek formaat, voornaam gebonden in donkerbruin linnen band met goudstempel en stofomslag vormt voor de prijs van 5.90 een uitnemend geschenk. Men kan het ook via de boekhandel be stellen. RODE KRUIS FILMAVONDEN In de afgelopen week werd er op ver schillende eilandgemeenten onder auspiciën van de Kring Tholen en St. Filipsland van het Ned. Rode Kruis een filmavond ge geven. En de belangstelling was bijkans overal zeer groot. Het gebodene was die belangstelling ook waard. Nadat in het voorprogramma o.m. het werk van het Ned. Rode Kruis met zijn vele aspecten aan schouwelijk was voorgesteld en toegelicht werd een bijzondere mooie, ontroerende hoofdfilm vertoond, vanzelfsprekend met het Rode Kruiswerk in het middelpunt. „Wat Leny Rosner beleefde". Leny, een Oostenrijks meisje, dat als een ongeveer 14 jarig kind de bezetting in al z'n ont zetting meemaakte komt na de bevrijding ontredderd, ondervoed in een Wenen, dat niet bij machte is haar uitgeputte inwoners de nodige verzorging en voeding te geven. En de kinderen, in de groei van hun leven, lijden er het meeste onder. Door een Rode Kruishelpster en een dokter, werkzaam bij het Rode Kruis komt ze in Denemarken, bij een rijke familie, waar een voor haar onbegrijpelijke overvloed heerst. De dokter is met een meisje uit die familie verloofd, maar er komt tussen hen wrijving omdat het meisje te veel in het onbezorgde van de na-oorlogse toestand op gaat, terwijl de dokter vol is van de ellende die er in vele door de oorlog geteisterde landen heerst en die ellende met hand en tand wil helpen ver lichten. Als de dokter dan ook temidden van zijn 3 weeks verlof wordt gevraagd in te vallen voor een zieke collega om het Rode Kruiswerk niet te doen vertragen, gaat hij onverwijld, ondanks de breuk die er daar door tussen hem en zijn verloofde ontstaat. En wanneer Leni Rosner door een hatelijke opmerking van vriendinnen en die verloofde het overigens gastvrij huis ontvlucht en iÊm - i Hl f|§|§sr De werkzaamheden aan de Zuid-Oostpolder in de Zuiderzee worden in de wintermaanden gestaakt. De foto toont een overzicht van de werkzaamheden zoals deze thans zijn en laat zien een 1300 m lang gedeelte van de meerdijk bezuiden het Keteldiep met aanvoersteiger. Rechts onder de opslagplaats Vossenwaard aan het Keteldiep. Links onder een deel van de opgespoten slappe grond. (Luchtopname Aero-photo K.L.M.) onrust ook het hart van de verloofde tot daden aanspoort, is dat het begin van het bovendrijvend betere „ik", zodat ook zij zich uiteindelijk als Rode Kruishelpster irt dienst der mensheid meldt. Een film waarin plichtsbetrachting en menslievendheid aan iedere toeschouwer wordt gestimuleerd. Tijdens deze avonden werd inzonderheid door de secretaris van de kring Tholen, dhr. Bastiaanse te St. DE VOETBALCOMPETITIE Werden in de 2e klasse A alle wed strijden afgelast, een drietal ontmoetingen in de 1ste klasse A gingen 24 Febr. wel door. De meest verrassende uitslag van de drie gespeelde wedstrijden is wel die van SmerdiekVrederust. Want opnieuw liet de thuisclub op eigen terrein een steekje val len. Het schijnt dat Smerdiek zich op eigen veld niet zo goed ontplooit als tijdens een uitwedstrijd. Én Vrederust moet het uit eindelijk bepaald zijn tegengevallen, want met nog een 10 minuten te spelen, had deze toch altijd nog een woordje mee sprekende club uit de Sichting een 20 voorsprong. De overwinning was dus zo goed als zeker. Maar Smerdiek dacht er anders over en voor het laatste fluitsignaal geklonken had was de stand: 22. Dit schijnt overigens een traditie te zijn als Vrederust naar St. Maartensdijk komt voet ballen, dat één en ander pas in de laatste minuten wordt beslist. Kort na het begin weet De Graaf voor Vrederust het eerste doelpunt te maken, waarmee ook de rust ingaat. Dat Smerdiek hiertegenover niet los kan komen, komt vooral doordat De Haan angstvallig be waakt wordt en waar deze overigens uit stekende speler er niet gauw toe over gaat zijn individueel spel los te laten, wordt hij daardoor ook spoedig aan banden gelegd. Na de rust wordt Smerdiek zelfs enige tijd ingesloten en een doelpunt blijft niet uit. Opnieuw is het De Graaf, die voor Vrederust de voorsprong vergroot: 20. Maar dan is het ook klaar. De thuisclub komt hevig opzetten, het geyaar van de nederlaag voor ogen ziende en door de activiteit van de voorhoede in z'n geheel krijgt ook De Haar meer vrij spel, die zich enkele malen van zijn bewakers weet los te maken en tot 2 x toe de keeper passeert. Smerdiek kon met deze uiteindelijke stand niet ontevreden zijn. Dinteloord heeft ongetwijfeld met belang stelling vorige uitslag vernomen, waar het zelf tegen Kogelvangers weliswaar geen daverende, maar dan toch een overwinning behaalde. Deze overigens zwakke broeder bood tegen de kopclub een goede partij. Dinteloord wist met 42 te winnen en heeft daarmee een punt voorsprong ge kregen op zijn grootste mededinger: Smer diek. Chrislandia deed een voor haar zeer nuttig werk, door WHS al was het dan ternauwernood met een nederlaag naar huis te sturen. Dat had de Heiningse club niet verwacht en dat zag er ook tot een kwar tier voor het einde niet naar1 uit, toen WHS nog steeds een 21 voorsprong had. De eerste helft was WHS dan ook de meerdere, maar onverbiddelijk hield Chris landia vol en in de tweede helft zat er vrijwel onmiddellijk een kans voor haar in. WHS, dat twee van z'n beste spelers moest missen, zakte af tot een slap defensieve houding en alleen de niet productieve voor hoede van Chrislandia behoedde haar voor groter nederlaag. Na een gelijke stand keerde de kans nog even, toen uit een vrije trap een kopbal door de keeper ternauwer nood op de lijn werd gestopt. Maar de goal kwam aan de andere kant en toen was WHS verloren. Een 3—2 verdiende over winning voor Chrislandia, dat deze 2 punten goed kan gebruiken om zich verder van de onderste plaats te verwijderen. De wedstrijd Tholense Boys—VVN werd afgelast. DE WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG jl. Dinteloord kostte het hoegenaamd geen moeite om Chrislandia er flink van langs te geven. Het was een wedstrijd zonder enige emotie omdat het overwicht van de thuisclub vanaf het begin tot het eind te duidelijk naar voren kwam en ook in doel punten werd uitgedrukt. Met een 92- overwinning op de staartclub handhaafde Dinteloord zich aan de kop: 14 punten uit 8 wedstrijden. Noordschans bleef ook na de 5e wedstrijd ongeslagen. Ditmaal bevocht het een goede overwinning op AVHS te St. Annaland. Het doelpuntenverschil: 25 voor Noord schans doet van laatstgenoemde ploeg een groter overwicht vermoeden dan in de wed strijd zelf openbaar kwam. Zeker, het was een verdiende overwinning en het samen spel, het switchen van de VVN-ers was heel wat beter dan wat de thuisclub in dit opzicht liet zien, maar toch waren de kan sen voor WHS niet minder. De eerste helft werd met een gelijke stand: 22 beëindigd. De beide WHS-vleugelspelers hadden in beide goals het grootste aandeel. Ook in de tweede helft waren er voor de thuis club kansen voldoende om minstens een gelijk spel te handhaven. Maar de spe lers, die gewoonlijk voor de doelpunten zorgen, hadden in deze wedstrijd al hun Maartensdijk het Rode Kruiswerk aanbe volen. Hij herinnerde daarbij o.m. aan het feit, dat een rampendepot (noodhospitaal) in St. Maartensdijk wordt gevestigd en wekte allen op lid van het Rode Kruis te worden. Dhr. Bastiaanse het is alge meen bekend is de zeer actieve secre taris van deze kring. Wij zeggen: hij is dat niet alleen, het is een even goede propa gandist. productiviteit schijnbaar verloren. En de doelpunten kwamen aan de andere kant uit snelle en uitstekend gecombineerde aan vallen. Zeker, de WHS-keeper greep me nig keer ontijdig of te laat in, maar dat neemt toch niet weg, dat ditmaal de WHS- voorhoede en daarvan inzonderheid de midvoor en linksbinnen er voor hadden moeten zorgen, dat het hoogstens een be nauwde zege was geworden voor Noord schans. Nu maakten ze er die tweede helft nog 3 doelpunten bij, waartegenover WHS niets meer wist te plaatsen. Overigens is het huidige Noordschans een ploeg, waar mee ieder andere club in deze competitie, Dinteloord en Smerdiek inbegrepen, ter dege rekening mag houden. Vrederust blijft nog steeds een behoor lijke plaats innemen op de ranglijst en wist ook Zaterdag jl. weer een grote overwin ning in de wacht te slepen. Nu was dat te gen Kogelvangers niet zo erg moeilijk, al boden de gasten aanvankelijk goede tegen stand. Ja, in de eerste minuut weet Kogel vangers al een doelpunt te maken. Gelei delijk komt Vrederust echter los en dringt de Willemstadse ploeg meer terug. De Graaf maakt een schitterend doelpunt en eer de eerste helft verstreken is, is Vrede rust al gerust met een 31 voorsprong. Via de paal loopt Kogelvangers in de 2e helft de achterstand, die al tot 41 was gestegen, weer in: 4—2, maar kort achter elkaar volgen er nog 3 door Vrederust Eindstand 72. Tholense Boys het was te verwach ten moest het loodje leggen tegen Smer diek. Een 06-overwinning voor de gas ten was zeker teleurstellend voor het hef tige verweer, waarvan de Tholense ploeg blijk gaf. Want direct na de aftrap liet Tholen zien het zo maar niet gewonnen te geven. De middenlinie en backs der gas ten speelden echter met een zodanig zelf vertrouwen, dat er weinig hiaten gemaakt konden worden. Na ongeveer een kwar tier krijgen de gasten, ongeveer 25 m. van de goal een vrije trap te nemen, die er via de onderkant lat in gaat. Daarna komt het mooiste doelpunt uit deze wedstrijd. Van de linksback naar de linksbinnen en die een verre pases naar de midvoor, die snel en hard inschiet. Van debutant Lindhout een mooie voorzet en via een kopbal van De Graaf het derde doelpunt. Dat is ge noeg voor de eerste helft. Na de thee komt de Thoolse verdediging opnieuw onder zware druk. Met een laag schot maakt de Haan er 04 van. Even later wordt door Thoolse spelers op de doellijn gered. Meeuwsen kopt vervolgens een corner in 05. Tenslotte neemt Kampman, die al menig schot had afgevuurd een strafschop: 06. In elk geval gaf Tholense Boys be ter partij dan tijdens de uitwedstrijd, ook al doet deze uitslag dan anders vermoe den. Scheidsrechter van Mourik leidde correct. le Klasse B. Een aardig resultaat bereikte WHS 2 op het Smerdiekse veld tegen het 2e elftal aldaar. Met het gelijke spel: 22 mag het niet ontevreden zijn. Ontevreden is zeker Vosmeer geweest, die het in Heiningen tegen Chrislandia 2 niet heeft kunnen bol werken. De zege voor de Chrislandianen was niet groot, maar toch heeft ze met de 21-overwinning de punten binnen. DE VERWACHTING A.s. Zaterdag zullen bij goed weer be langrijke wedstrijden worden gespeeld. Men zou het haast beslissende wedstrijden kun nen noemen. Neem bijv. SmerdiekDintel oord, een wedstrijd waar voor beide ploe gen evenveel afhangt, ja zelfs voor de thuisclub nog iets meer, daar ze ten eerste 1 punt op Dinteloord ten achter is en ten tweede het een thuiswedstrijd is. Het zou dus winst voor Smerdiek moeten zijn, daar anders hun kansen aanmerkelijk kleiner wor den. Maar, we hebben dat eerder gedaan, we doen dat nog, nl. de thuisclub een goede kans op de overwinning geven. Voorts de wedstrijd VrederustVVN. De ploeg uit Noordschans kan nog best een stootje velen, maar toch zal het graag haar ongeslagen weg vervolgen en die kans is er zelfs op het Vrederust-terrein. Waar we VVN pas in vorm gezien hebben, moe ten we deze club wel de meeste kans ge ven. WHS zal Zaterdag wellicht niet zo veel moeite hebben met de Thol. Boys als het met Noordschans had. Maar dat was ook een nederlaag en hier rekent ze zeker op een overwinning. Tenslotte verwachten we, dat Chrislandia ook de puntjes uit het vuur zal slepen, nu ze op eigen terrein Kogelvangers zal ontmoeten. 2e Klasse A. Slechts één wedstrijd: Dinteloord 2—Vos meer met de meeste kans voor de thuis club. Aanvang der wedstrijden 4.30 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 6