Plaatselijk Nieuws Nationale Commissie v. Vluchtelingenhulp. HAMERS Mantels en Mantelcostumes TERHORST TERHORST Land- Tuinbouw en Veeteelt GEZAMENLIJKE SILOBOUW THOLEN OUD-VOSSEMEER Plaatselijk Comité Tholen. BERGEN OP ZOOM heeft de steynschoenen ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Kamgaren Costumes POORTVLIET RONDVRAAG Besloten wordt een stukje gem. grond te verhuren aan Jasperse, langs de grond van Rijstenbil. Dhr. v. d. Jagt zou graag zien, dat men nu ook in de Langeweg trottoirs zou aan leggen. De voorzitter heeft dat al laten be groten. Het komt op 610.Allen zijn er voor zulks te laten uitvoeren. De breedte van het trottoir wordt 87 cm, behoudens enkele punten, waar het aanmerkelijk smal ler zal zijn. Over een lengte van 78 meter zal dit gebeuren, e. en a. behoudens goed keuring G.S. Dhr. L. v. d. Werf vraagt of de gevallen al behandeld zijn, die vrijstelling zouden kunnen krijgen van de reinigingsheffing, zo als de mensen die in aanmerking komen voor een sociale uitkering. De voorzitter zegt, dat hierover alleen kan worden beslist, indien de mensen dat zelf aanvragen. Geval voor geval moet dan worden bekeken. Dhr. L. v. d. Werf wijst ook op de modderpoel aan de oprit Stoofdijk. Met fijne puin zou veel te verhelpen zijn. Het zal worden opgeknapt. Dezelfde spreker zou ook graag zien, dat men de brandnetels op de begraafplaats uitroeide. De voorzitter zegt, dat men juist in een volgende vergadering met een des betreffend plan wilde komen. Tot zolang wordt het aangehouden. Dhr. Bijnagte vindt dat men niet moest draineren daar, waar pas gestraat is, zoals dat in de Kerkstraat gebeurd. De voorzitter antwoordt, dat men van mening was, dat drainage niet nodig was. Maar uiteindelijk moest het toch wel ge beuren. Dhr. Hage wijst op de slechte afwatering bij wed. Beeke. Hij vraagt voorts of de ambachtslieden, die nu op het gemeentehuis werken kunnen aanblijven, waar ze toch maar 1 jaar de gemeente hebben. Het is zo, wanneer er een grote karwei is, dan begint men er des noods nog in December aan, maar de kleine karweitjes laat men tot in het oneindige liggen. Daar is dhr. Bijnagte en anderen het mee eens. De voorzitter wijst er op, dat hier materiaalmoeilijkheden ook een rol speelden, maar toch zal hij met de opmerkingen rekening houden. Een begonnen karwei wordt volgens gewoonte klaargemaakt. Daarna sluiting. VISSERSVERENIGING „HELPT ELKANDER'' Onder voorzitterschap van de heer J. H. Bal kwam de Vissersvereniging „Helpt Elkander" in vergadering bijeen in hotel Zeeland. De heer C. Baaij Kz. had een verzoek ingediend toegelaten te worden als lid der vereniging, waartegen geen bezwaar was. Na voorlezing van de notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd, gaf de voorzitter een uiteenzetting van de onlangs te Goes gehouden besprekingen van de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen. Bij deze besprekingen stond de crisis in het mosselbedrijf op de voorgrond. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. van Leeuwen, secretaris der Z.V.B. wegens benoeming te Scheveningen zijn werkzaamheden voor de Stichting met in gang van 1 April a.s. zal beëindigen, het welk een groot verlies voor deze Stichting betekent. Thans zal in deze vacature moeten worden voorzien en dient hiervoor een be taalde kracht te worden aangenomen. Ge vraagd werd uit de plaatselijke vissers verenigingen candidaten te stellen. 'n Geheel nieuwe Collectie Bergen op Zoom De heer Bal gaf in overweging te Goes namens de- vereniging voor te stellen, een oproep te plaatsen. Uit de sollicitanten kan men dan de beste kiezen. Met het voorstel van de voorzitter ging men accoord. Hoewel tot nog toe de Stichting gesubsi dieerd werd door de Provincie en gemeenten zal men nu zelf moeten gaan bekostigen. Door de voorzitter werd voorgesteld dit per vaartuig en besomming vast te stellen en wel bij besomming van 5000.15. per jaar per vaartuig, bij besomming van 10.000.20.per jaar per vaartuig en bij besomming van 15.000.25.Alle leden waren het er mee eens, dat deze Stichting de belangen van de vissers goed behartigt en kunnen met het voorstel van de voorzitter instemmen. De heer Bal zal dit voorstel van de vissersvereniging te Tholen weer in Goes voordragen. Hierna stelde de heer Bal de vraag of de vereniging het 50-jarig bestaan 16 Oct. a.s. wil herdenken, bijv. door die avond een visserijfilm te vertonen, een toneelstuk uit het visserijleven enz. Alle leden spreken zich uit voor herdenking. Het bestuur zal t.z.t. met nadere plannen komen. Na behandeling van verschillende interne zaken werd besloten na te gaan of het bouwen van een schuilhuis aan de haven in eigen beheer kan worden uitgevoerd. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat de bestrating op de haven tussen de ringen en de be schoeiing zeer slecht is. Eveneens kwam nogmaals ter sprake de verlichting haven hoofd. Men stelde de vraag of het niet mogelijk is, nu de Gem. Gasfabriek zelf stroom kan leveren, deze verlichting met behulp van een kabel aan te brengen. Ook een trap aan de haven bij de Gasfabriek is maar voorlopig in orde gebracht, doch blijft nog zeer gevaarlijk, vooral in het donker. De voorzitter zegde toe deze kwesties bij de bevoegde instanties naar voren te bren gen en te verzoeken hierin verbetering te brengen. Met een woord van dank aan alle aan wezigen voor hun opkomst en de vlotte afwerking van het programma sloot hij deze bijeenkomst. JAARLIJKSE VERGADERING ZANGVERENIGING De Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" te Tholen hield in de zaal van het Hof van Holland haar jaarlijkse bijeenkomst onder leiding van de heer C. Gunst. De voorzitter opende deze vergadering met het zingen van Psalm 150 en ging voor in het gebed. Hierna volgde het jaarverslag en het financieel overzicht. Bij de ontvangsten van 639,68 en uitgaven van 606,09 bleek er een batig saldo te zijn van 33,69. De kos ten van deze avond moesten hiervan nog worden gedekt. De verdere avond werd gevuld met zang, onder leiding van de directeur, de heer H. Schutte uit Bergen op Zoom, voordrachten, gedichten, solozang van mej. M. Schot en een spraakwaterval, welke laatste veel hilariteit veroorzaakte. Tijdens de pauze werd chocolademelk, thee en koekjes geserveerd en enkele verlotingen gehouden. Ds. B. GP A. v. d. Wiel, Ned. Herv. predikant sprak het slotwoord en eindigde met gebed. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL De goed bezochte bijeenkomst werd ge opend door de Voorzitter der Ouder-Com- missie, de heer P. W. C. van Westen, die allen welkom heette, inzonderheid de heren Wethouders, de gemeente-secretaris en Ds. R. C. van Putten. De Burgemeester had, evenmin als vo rig jaar, geen gelegenheid de bijeenkomst bij te wonen daar er een film in de School met de Bijbel werd vertoond. De heer G. van Dienst, secretaris der Commissie bracht verslag uit, waarna het woord gegeven werd aan het Hoofd, de heer M. J. de Rijke. Deze deelde mede dat een zeer bevre digend aantal nieuwe leerlingen zich had gemeld, de lessen Maandag a.s. met ge bed zouden aanvangen en beëindigd, en dankte het College van B. en W. voor de betoonde medewerking. Daarop werd door de leerlingen van de hoogste klassen het Wilhelmus gezongen, ieder kind één couplet, hetgeen bij de aan wezigen zeer in de smaak viel. Afwisselend werden daarna aardige lie deren en leuke voordrachtjes ten gehore ge bracht, welke met luid applaus werden be loond. Na een korte pauze hield de heer van Veenendaal een korte causerie over de be kende opvoedkundige Jan Ligthart, welke causerie besloten werd met het voordra gen van een stuk proza van opvoedkundige strekking. Ook dit oogstte veel bijval. Van de Oudercommissie waren twee le den aftredend, nl. de heren J. Roggeband en G. van Dienst, de eerste werd met al gemene stemmen herbenoemd, de tweede, die niet meer herkiesbaar was, werd tot ere-lid benoemd. Bij stemming werd de va cature vervuld door de heer M. v. Dienst Jacz. Thans werd gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van het schoolwerk der leer lingen, dat in een leslokaal ter inzage was neergelegd. Bij de dames had vooral de afdeling nut tige handwerken veel belangstelling, mede bestond er veel interesse voor het teken-, en schrijfwerk, welke belangstelling door de dames met de heren werd gedeeld. Hierop volgde vertoning van enkele schoolfilms, waarmede voor de zoveelste maal het nut van de schoolfilm werd aan getoond. De avond was welbesteed, allen togen voldaan omstreeks 12 uur huiswaarts. ALGEMENE LEDENVERGADERING ALG. CHR. KLEUTERSCHOOL In de lokaliteit van de Openbare Lagere School werd Donderdag jl. de Algemene Ledenvergadering van de Algemene Chris telijke Kleuterschool gehouden. Na een kort openingswoord van de voorzitter, P. M. Polderman, werd het eerste punt, nl. de bestuursverkiezing, aan de orde gesteld. Periodiek aftredend waren de heren A. Ligtendag en H. M. Voshol. Herbenoemd werd de heer Ligtendag, in de plaats van H. M. Voshol kwam A. J. Kloet. Bedankt als bestuurslid had J. Aarnoudse. Benoemd werd in zijn plaats de heer Adr. Aarnoudse. De voorzitter deelde voorts mede dat het gewenst was een commissie voor kas controle te benoemen. Voor deze commissie werden benoemd de heren L. van Vossen, P. Klippel en M. de Graaf. Daar de school plannen heeft tot bou wen van een eigen schoolgebouw en de financiën daartoe dienen te worden ver sterkt, werd op een desbetreffend voorstel besloten een grote actie te gaan opzetten voor het aanwerven van donateurs. Het gehele Protestantse deel van de gemeente zal worden gevraagd donateur van de ver eniging te worden. Na de wijkverdeling van deze actie werd de vergadering ge sloten. GROTE HOME-TRAININGS- WEDSTRIJD De wielersupportersclub „Vosmeer Wil Vooruit" organiseerde voor Zaterdag jl. in de zaal van de heer Lagaaij grote home trainingswedstrijden voor amateurs en nieu welingen. Voor deze wedstrijd bestond grote be langstelling. De heer P. W. C. Mees deelde in een korte toespraak vóór de wedstrijd mede, dat de wedstrijd zou bestaan uit 3 delen, nl.: 1 km sprint; 5 km eigen kracht en 3 km achtervolging. De wedstrijd werd be oordeeld op punten, en wel zó dat de eerst- aankomende van een deel 1 punt kreeg, de tweede 2 punten enz. Na optelling van de punten van de drie wedstrijden is hij, die het laagst aantal heeft winnaar. De jury, bestaande uit de heren J. Smallegange, T. M. Hage en A. C. P. Timmermans, maakte na afloop de uitslag bekend. Deze luidde: Voor de amateurs: I. M. v. Poortvliet, Oud-Vossemeer 5 p. 2. Vlamings, Steenbergen 6 p. 3. Vreesen, Steenbergen 7 p Voor de nieuwelingen: 1. De Baat, Steenbergen 5 p. 2. Boogaart, Oud-Vossemeer 9 p. 3. Dam, Steenbergen 10 p. 4. Ligtendag, Steenbergen 12 p. 5. A. van Dijke, Oud-Vossemeer 12 p. 6. Van Wegen, Steenbergen 13 p. De wisselbekers kwamen dus aan M. van Poortvliet en De Baat uit Steenbergen. En de 15 mooie premies werden onder de diverse rechthebbenden verdeeld. Tijdens de wedstrijd leefde het publiek sterk mee en werd de winnaar van de amateurs, onze dorpsgenoot M. van Poort vliet luid toegejuicht. Voornamelijk om het rijden op home-trainingstoestellen meer populair te maken, werden de drie toestel len na afloop beschikbaar gesteld voor lief hebbers uit het publiek. Dit maakte hier- In deze omgeving groeit een nieuw ge slacht op. De zuigelingen vervuilen. Luiers zijn er niet, er is geen plaats om een baby te wassen. De kleuters krioelen in de hok ken rond of wroeten buiten in de modder. De oudere kinderen gaan naar school, waar ze met zeventig, tachtig in één klein lokaal zitten. Speelgoed is er niet, sportbeoefening is uitgesloten. Temidden van wanhoop, ar moede en wrok, temidden van chaos, ver waarlozing en verbittering, groeit de jeugd op tot het geslacht van morgen... De Kerken in Nederland en verschillende particuliere organisaties hebben gevoeld, dat ook zij verantwoordelijkheid dragen ten opzichte van deze zaak. Men heeft de krachten gebundeld en er werd een Nationale Commissie voor vluch telingen Hulp in het leven geroepen. Hierin werken samen de Protestantse Kerken, de Rooms-Katholieke Kerk, de Commissie tot hulp aan buitenlandse kinderen (commissie uit hét N.V.V., de P.v.d.A. en „Humani- tas"), het Nederlandse Rode Kruis, de Linie van Vrouwelijke Vrijwilligers en het Nederlands Comité: „United Nations Appeal for Children (UNAC)... Op het Nederlandse Volk dus op U wordt nu een beroep gedaan in het bij zonder de kinderen in deze kampen de hel pende hand te reiken. Een nationale in zameling wordt georganiseerd van kleding, schoeisel, beddegoed, luiers, speelgoed, kor tom alles wat U missen kunt, doch waaraan deze kinderen groot gebrek hebben Ook ter plaatse is zulk een comité op gericht dat een inzameling van goederen zal houden gedurende het tijdvak 4 tot 17 Maart a.s. Degene, die absoluut geen goederen kan missen en die toch zijn goede wil om te helpen wenst te tonen kan zulks doen door een geldelijke bijdrage beschikbaar te stellen, welke men dan gelieve ter hand te stellen aan het secretariaat Kaay no. 4 Tholen. Bekijkt de U dezer dagen aangeboden folder met aandacht en laat de inhoud daar van U tot milde barmhartigheid bewegen. Het Comité: Mr. A. J. v. d. Hoeven, Voorzitter M. C. v. d. Stel Secretaris Ds. v. d. Wiel Ds. Halsema Dhr. L. Gebraad Pastoor Trouwborst A. v. d. Weele Zuster Viergever W. van Liere A. Wagemaker B. v. d. Peyl W. Reder. van een dankbaar gebruik en het drietal A. v. d. Houten, A. v. d. Klundert en J. Aarnoudse raakte er spoedig op thuis. Na een felle sprint over 1 km wist A. v. d. Houten als eerste aan te komen en ontving hiervoor een prijs ter waarde van 2.50. Van de volgende liefhebbers kwam V. van Poortvliet het eerst aan en ontving dezelfde prijs evenals later A. Gelok. er weer veel vraag naar Esnoten, waar van nog iets in voorraad is. Veel moed gevend ziet 1951 er niet uit, zo besluit de boekhouder zijn verslag; hopenlijk zien we het echter te somber in en valt het nog mee. Het financieel overzicht liet zien, dat in totaal 812.721 kg brandstoffen wa ren omgezet en er een nadelig saldo ge boekt werd van 804,90, welk bedrag door VERGADERING CHR. SCHOOL De jaarlijkse ledenvergadering van de School m. d. Bijbel alhier werd Vrijdag jl. gehouden in een lokaal van die School. Een 40-tal leden waren aanwezig, toen de voorzitter, dhr. P. Quist liet zingen Ps. 97 1, voorging in gebed en laatstge noemde psalm voorlas. Inzonderheid riep hij Ds. D. J. van Dijk, ter vergadering aanwezig, een welkomstwoord toe. Spreker hoopte, dat hij een herder en leraar zou zijn voor de gehele gemeente St. Anna- land. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal met 3 vermeerderde en thans 211 per sonen telt. 185 leerlingen bezoeken momen teel de school. De penningmeester gaf een kort financieel verslag, uitvoeriger toege licht door de boekhouder, dhr. J. van Luijk. Op advies van de heren.Fase en Jagt werd de rekening goedgekeurd. Herkozen werd dhr. P. Quist als voorzitter der vereniging. In de plaats van dhr. A. Weijler, (niet herkiesbaar) werd dhr. L. I. Goedegebuure benoemd als lid v. d. Comm. van Toe zicht. Bij de rondvraag brengt dhr. M. v. Dijke de boekhouder hulde voor de ad ministratieve bijstand, terwijl dhr. Kalle nog meedeelt, dat waarschijnlijk de helft van de nieuwe leerplichtige kinderen deze school zullen bezoeken. Ds. van Dijk dankte voor de uitnodiging en verklaarde dat het jeugdwerk zijn volle belangstelling had. Het verheugde spreker, dat er ook in deze gemeente een Sch. m. d. B. was. Hij meende dat het een ouder plicht is de kinderen naar die school te zenden, waar rekening met God en Zijn Woord wordt gehouden. Al is hij dan nog geen bevestigd predikant dezer gemeente, nochtans wil hij verklaren, dat de Sch. m. d. B. de volle liefde van zijn hart heeft. Hij hoopt in de toekomst ook daarmee sa men te werken naar de eis van Gods Woord, een eis waaraan men zich niet mag onttrekken. Als oudste schoollid dankt dhr. G. Goe degebuure dominee voor de gesproken woorden. Na nog enige besprekingen werd gezongen Ps. 119 9 en sloot op verzoek van de voorzitter, Ds. van Dijk met dank gebed. VERGADERING KOLENBOND In de zaal van hotel „Havenzicht" werd Donderdag 22 Februari de algemene jaar vergadering van de Coöp. Kolenver. „Ons Belang" gehouden. Er waren 54 leden aan wezig, toen de voorzitter, de heer W. A. Boogaard de bijeenkomst opende. Hij merk te op, dat de ere-voorzitter wegens ziekte verhinderd was. Wel was dhr. N. Over- beeke aanwezig, wiens tegenwoordigheid bijzonder op prijs werd gesteld. Men kan over de brandstoffenomzet tevreden zijn en eveneens over de aflevering. In het bijzon der wordt daarom de leverancier dank ge zegd, daar er over het gehele land nog al stagnatie voorkwam. De boekhouder Kurvink las vervolgens het jaarverslag en wees er daarbij o.m. op, dat de afgeleverde brandstoffen van prima kwaliteit waren. Door mutaties verminder de het ledental van 655 op 627 leden, 26 leden werd het lidmaatschap opgezegd vol gens art. 3 v. h. reglement (minimum brandstof af name). Opgemerkt werd ook, dat er uiteindelijk van alle soorten brand stof nog te weinig kon worden aangevoerd, behalve dan aanmaakturf. Momenteel is de nog aanwezige bezittingen wordt ge dekt. Herkozen werd de heer W. A. Boo gaard als bestuurslid en dhr. Jb. Mosselman als lid van de Comm. v. Toezicht. Inplaats van de heren H. Overbeeke en M. Ligten dag werden thans als plv. bestuursleden benoemd de heren Jacs. Kaashoek en L. van 't Hof. Het salaris van de boekhouder bleef bestendigd, terwijl ook het inleggeld voor nieuwe leden op 2,werd gehand haafd. Meegedeeld werd, dat er thans een op- gaafbiljet circuleert voor opruiming van de nog aanwezige brandstoffen. Zo spoedig mogelijk zal het opgavebiljet voor het ko mend seizoen worden aangeboden en gead viseerd werd niet te aarzelen daarop een voldoende hoeveelheid aan te vragen. 1 iet Bestuur zal van haar kant trachten de zelfde kwaliteit brandstoffen als vorig jaar binnen te krijgen. Er is daartoe een kansje, waarom weer een creditmachtiging van de leden wordt gevraagd. Allen gever, het be stuur daartoe volledige vrijheid van han delen. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd of weer turfbriketten besteld kunnen worden. Opgemerkt wordt dat op het eerstdaags verschijnend opgave-biljet deze soort ook vermeld zullen staan, zodat de leden zelf in handen hebben, hoeveel het bestuur straks kan bestellen. Enige discussie ont stond er rond de suggestie van de boek houder om zoveel mogelijk te betalen aan de bezorger, dhr. de Haan. Dit ontmoette evenwel nogal voornamelijk administra tieve bezwaren waarom werd besloten dat door de thuisbezorger wel een nota zal worden afgegeven, maar men dan later bij de boekhouder dient te betalen. Eenige ongerustheid omtrent voldoende brandstoffenaanvoer openbaarde zich ter vergadering, waarom het bestuur tenslotte nogmaals het vertrouwen der vergadering verzocht, van haar kant verzekerende, dat zij in een eventueel moeilijke tijd zo bil lijk en rechtvaardig mogelijk zal trachten te distribueren. De heer H. v. Oeveren deelde mede, zo nodig hulp te zullen verlenen om de afle vering van brandstoffen bij de leden vooraf aan te kondigen. Een gebaar dat zeer op prijs werd gesteld. Daarna sluiting. EINDLES TEACTORENCURSUS Woensdag werd de eindles van boven genoemde cursus gehouden in een lokaal van de O.L.school. Aanwezig waren o.m. de heer ir. J. Versteeg, consulent voor land- bouwonderwijsaangelegenheden en de com missie van toezicht. Aan 18 leerlingen werd met een toepasse lijk woord een diploma uitgereikt door de voorzitter van de commissie van toezicht, dhr. Moerland. Ir. Versteeg feliciteerde de leerlingen met het behaalde succes en legde de nadruk op de noodzakelijkheid van het volgen van cursussen voor een goede ontwikkeling, iets wat in deze tijd onmisbaar is. Spreker dankte de Z.L.M. voor het organiseren van deze cursus, het gemeentebestuur en het Hoofd der school voor het beschikbaar stel len van het lokaal. Namens de cursisten dankte dhr. J. L. v. Popering de heer de Ronde voor het gegeven onderwijs en de prettige manier van lesgeven. Hij bood hem als dank een mooi boekwerk aan. Het was tenslotte de heer de Ronde die de sprekers en in het bijzonder de cursisten dankte voor de goede geest en het aan geboden cadeau. JAARVERGADERING Z.L.M.AFDELING Dinsdag 27 Febr. hield de afd. Stavenisse der Z.L.M. haar algemene jaarvergadering in het Oranjehotel. ^4 leden waren aan wezig, toen de voorzitter dhr. C. v. Putte met een welkomstwoord opende, in het bij zonder tot de alg. voorzitter der Z.L.M. Ir. Geuze van Poortvliet, dhr. A. J. Groene- wege te St. Maartensdijk, secr. van de kring, dhr. Brooijmans te St. Annaland, dhr. Gideonse te Stavenisse en verschillende andere opgekomenen. Het afgelopen jaar is wat productenopbrengst betreft niet tegen gevallen, zo merkt de voorzitter op. Er is door het natte weer nogal wat ongeploegd gebleven. Hopenlijk brengt 1951 weer de gewenste resultaten. Dhr. Joh. Potappel las de notulen, waarna de rekening werd goedgekeurd met aan in komsten 938,30, uitgaven 937,89, dus een saldo van 0.41. Herbenoemd werd de heer C. v. Putte bij acclamatie. Een volgend punt was: bespreking samenwerking met de Coöp. Aankoopver. „Eiland Tholen". Gevraagd was door deze aankoopver. of het mogelijk zou zijn iemand aan te stellen voor verkoop van kunstmest. Dhr. Brooijmans wees er op, dat het tot nu toe bij bespreking was gebleven. Hij achtte samenwerking van veel nut. Vijf gemeenten zijn reeds bij deze Aankoopver. aangesloten. De verenigingen krijgen 1 voor de pl. kas. Wanneer de landbouwvereniging zou aansluiten wordt uitsluitend via die ver eniging verkocht. Spreker zou gaarne zien, dat Stavenisse toetrad. Het zou aller belang zijn. Ook kan men bij „Eil. Tholen" alle landbouwgereedschappen verkrijgen, oliën, vetten, enz. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen, maar dhr. Suurland achtte e. en a. reeds voldoende beantwoord door ir. Geuze op Zaterdag jl. Wanneer Stavenisse aansluit kan ook een bestuurslid uit deze afdeling in het bestuur van de Aankoopver. zitting nemen. De voorzitter van de kunstmestvereniging dhr. B. Suur land verklaart nog niet te kunnen aansluiten. Dhr. Knippen vraagt of men lid moet zijn van de Z.L.M. Het blijkt geen dringende vereiste te zijn. Het is hier enkel de bedoe ling van twee verenigingen, die dezelfde doelstelling hebben één te maken. Stavenisse krijgt de gelegenheid gedurende een jaar „Eiland Tholen" te leren kennen, evenals omgekeerd. Tenslotte neemt de voorzitter aan, dat de leden de te volgen gedragslijn in dit opzicht van het bestuur goedkeuren. Vervolgens houdt de ir. Geuze een interessante causerie over de toekomst van onze landbouw in verband met de emono- mische toestand. Wij waren een rijk land, aldus spreker en zijn nu een arm land. Ge plunderd, berooid uit de bezetting te voor schijn gekomen, is er thans een groot han delstekort. Een enorme prijsstijging was het gevolg van de oorlog in Korea, het gevaar voor inflatie wordt steeds groter. Een on eindige cirkel van lonen en prijzen, prijzen en lonen. Het lijkt vrijwel onmogelijk om het bonnenstelsel weer in te voeren. De inves teringen moeten beperkt. Heeft men geen geld, bouw dan ook niet. Hij adviseerde voldoende tarwe te verbouwen. Ieder kan in het vakblad nagaan wat moet worden geleverd. Brouwgerst zal een hogere premie geven. Het stro zal ook zeer gewild zijn. De cartonfabrieken draaien op volle kracht, want blik is er niet en dus schakelt de verpakkingsfabricage over op papier. Suiker prijs is met 1.verhoogd. Wij zijn ge neigd de markt achterna te lopen, maar beter is het bouwplan zoveel mogelijk te verdelen. Zaai van alles wat, waardoor de akker het beste in stand wordt gehouden. Zoals gewoonlijk was het van ir. Geuze weer een heldere uiteenzetting, waarvan men veel kon leren, ook al moest het pes simistisch geluid door de internationale om standigheden de boventoon voeren. Dhr. C. Smits adviseerde mais te telen. Hij doet dat al enige jaren en het is goed. Op Schouwen wordt a.s. seizoen 200 bunder mais ver bouwd. Ir. Geuze acht het gewenst nieuw zaaizaad voor mais te nemen, nl. hybryden. Niet tweemaal achter elkaar op dezelfde grond. Dhr. Gideonse vraagt hoe Amerika staat tegenover de Europese landen onderling. De grenzen moesten meer opengaan. De welvaart komt van de vrije handel in West-Europa. Maar de omstandigheden dwingen en de patiënt is nog niet gezond. Dhr. Groenewege acht het nuttig, dat ir. Geuze ter vergadering was. Ir. Geuze zegt nog, dat er in Z. Vlaan deren 200 silo's gebouwd zijn. Op een desbetreffende vraag of mais ook op lichte grond groeit, wordt bevestigend geantwoord. Ook daarna werden nog interessante ge gevens meegedeeld op gestelde vragen. Maar dat zou, hoe nuttig ook, thans te ver voe ren. Met een dankwoord werd deze goede Z.L.M.vergadering gesloten. JAARVERGADERING N.C.L.B. Woensdag 21 Febr. hield de pl. afd. van de N.C.L.B. onder leiding van dhr. F. Lind- hout haar alg. jaarvergadering. De opkomst was niet groot, mede omdat er verschillende leden in Walcheren werkzaam zijn. Nadat de agendapunten vlot waren afgewerkt, hield het hoofdbestuurslid v. d. Linde een leerzame causerie over gewijzigde artikelen van het Mantelcontract. Dit behelst een wijziging voor vaste en losse arbeiders in de ziektewet en tevens vacantietoeslag en vacantiebonnen. Spreker liet daarbij duidelijk uitkomen dat organisatie noodzakelijk is. GYMNASTIEKVERENIGING In deze gemeente worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een gymnastiekvereniging. Men wil zo doende trachten de jeugd op nuttige wijze bezig te houden. Men kan zich als lid op geven bij het Hoofd der School. GESLAAGD Bij het te Breda gehouden examen slaagde mej. E. v. Gorsel voor het vak Lingerie. MUZIEKVERENIGING Deze kwam Zaterdag jl. in algemene ver gadering bijeen in café Tichem onder voor zitterschap van dhr. A. C. Verstijnen. De opkomst was zeer goed. Uit het jaarverslag bleek, dat een actief jaar achter de rug ligt. Door de uitstekend geslaagde bazar en de uitkering van de Schade Enquêtecommissie plus een gift van 300.van een onbe kende gever, konden nieuwe instrumenten worden gekocht. aan oude Prijzen!! Bergen op Zoom Er was nog een batig saldo. De ver eniging telt thans 27 werkende leden. Besloten werd nog een nieuw instrument te kopen. Met een hartelijk dankwoord sloot de voorzitter omstreeks 10 uur de geanimeerde bijeenkomst. NIEUWS VAN DE W.S.V. „OP STAP 1946" Het bestuur van de W.S.V. „Op Stap" deed dezer dagen huisbezoek om tot op richting van een junioren afdeling te komen. Het werd een groot succes, morgen zullen 18 Junioren hun eerste oefentocht maken. VERGADERING GROENE KRUIS De algemene vergadering van het Groene Kruis die gisteravond is gehouden werd door slechts 33 leden bijgewoond. In zijn openings woord zei de voorzitter, Burgemeester van Oeveren, dat het zeer teleurgesteld moet worden genoemd dat zo weinig leden der Vereniging die toch bijna 400 leden telt, belangstellen in het Groene Kruiswerk. Spreker maakt gewag van het feit, dat in 1950 door de goede zorgen van het Ge- LEZING In de zaal van de Heer M. J. Steketee te St. Maartensdijk werd op 27 Febr. voor de leden der Veilingsvereniging St. Maar tensdijk en Z.L.M. een lezing gehouden door de techn. ambt. der Plantenziektenkundige Dienst de Heer S. K. Phaff uit Goes, over het onderwerp: Aardappelmoeheid. In zijn openingswoord heet de voorzitter der veilingsvereniging, de heer A. L. Hage, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de Heer Phaff. Spreker wijst op het grote gevaar dat zit in de aardappelmoeheid voor onze export. De heer Phaff geeft hierna een duidelijke uiteenzetting met toelichting op lantaarnplaatjes over de aardappelmoe heid, welke door de aanwezigen met grote aandacht wordt beluisterd. De Heer Phaff wees eveneens op het grote gevaar voor onze toch al zo kwetsbare export van Land en Tuinbouw producten. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd dankbaar gebruik gemaakt, waarbij de Heer Phaff telkens wees op het goed nakomen van de voor schriften voor het telen van aardappelen, nl. 1 op 3. Hierna vertoonde de Heer Phaff nog een film over het behandelde onderwerp, welke aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Een dergelijke avond werd ook te St. Annaland gehouden onder auspiciën van de plaatselijke Veilingvereniging. KRING Z.L.M. THOLEN-ST. PHILIPSLAND Evenals vorig jaar organiseert de Kring weer gezamenlijke silobouw. Bij voldoende opgave zullen ook silo's van 15 m3 gebouwd worden. De prijs van een 25 m3 silo met bodem zal 370. zijn en van een 15 m3 300.—. Bij spoedige opgave beslist niet hoger in prijs. Opgave voor deelname wordt zo spoedig mogelijk, in elk geval voor 10 Maart ingewacht bij de Kring-Se cretaris of bij de Assistenten R.L.V.D. Bedrijven beneden 10 h.a. krijgen sub sidie. HET KRINGBESTUUR

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2