Raadsverslag St. Annaland. Raadsverslag Scherpenisse. Onder de loupe* Menig eilandbewoner Nu,*,* overvloed En,„ zijn we tevreden? 7e Jaargang No. 16 2 Maart 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Wie neemt een aandeel in het benodigd bedrag voor verbetering der straten Dan kan de Hoenderweg en de beide Achterwegen geheel van klinkers worden voorzien. Financiële medewerking gevraagd. Komt de Dorpsweg op het tertiair wegenplan Woensdag 28 Februari werd de eerste openbare raadsvergadering in 1951 te St. Annaland gehouden, waarbij alle leden present waren onder leiding van burge meester Boogaard. Deze opende met een wat uitvoerige welkomstwoord in verband met deze eerste openbare vergadering. In de eerste plaats dankte hij de leden voor de aangename samenwerking in 1950. Laat men steeds voorop stellen, dat niet het eigen willen de eerste plaats moet innemen, maar datgene wat God wil. De agrarische opbrengst in onze gemeente waS het afgelopen jaar goed te noemen. Spreker toont dit aan door de cijfers te noemen van de gemiddelde opbrengst van de verschillende verbouwde producten. Teleurstellend was en is de uienprijs, waar door de inkomsten voor de deelbouwers en eigenaar van dit product ver beneden de lonende prijs blijft. De woningnood is ook in deze gemeente nog steeds zeer urgent. Al is het zeer weinig, we zijn toch dankbaar voor de nog gekregen toewijzing voor 2 woningen. Al wonen hier dan hoofdzakelijk klein-landbouwers, ik meen, dat deze evengoed voor toewijzing bouwvolume in aanmerking komen als zij die in gemeenten wonen waar industrie is, of zal worden gevestigd. Veel belangrijke gebeurtenissen hadden in 1950 hier niet plaats. Maar één was er toch wèl, nl. het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. De bevolking had toen gelegenheid haar aanhankelijkheid aan het Oranjehuis te betuigen en heeft dat ook ruimschoots gedaan. Met de wens dat Gods zegen ook op het in 1951 te verrichten werk mag rusten, ver klaart hij de vergadering voor geopend. Het oudste raadslid, dhr. G. Goedege- buure dankt voor de gesproken woorden en wijst er op, dat men inderdaad afhankelijk is van Hem, die alles bes,tuurd. Hij hoopt dat de voorzitter kracht en wijsheid mag ontvangen om de gemeente in de goede banen te leiden en wenst hem met zijn gezin het beste toe voor 1951. Na voorlezing der notulen worden de ingekomen stukken behandeld, waarvan het grootste gedeelte voor kennisgeving wordt aangenomen. Zo o.m. aanvaarding van de benoeming als geneesheer belast met de We. Armenpractijk door dokter van Es, idem als bestuurslid door J. van Luijk. Voorts waren er enkele mededelingen van Ged. Staten omtrent salariswijzigingen van secr. en ontvanger, enz. waarbij o.m. de laatste loontoeslagen voortaan in een totaal ad 10J4 bij het grondsalaris komen, waardoor men hiervan ook pensioen kan betalen. Een rapport van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim bevat ook weinig ingrijpende opmerkingen. Er waren op beide scholen 4 gevallen van betrekkelijk school verzuim; de ouders werden opgeroepen en hieronder was één geval, waartegen met goed gevolg streng is opgetreden. De andere verzuimen waren weliswaar van minder ernstige aard, maar toch evenmin toelaat baar. Ingevolge een desbetreffende circulaire stelt het dag. bestuur voor de weth. sala rissen met 10 te verhogen, waardoor ze op 385,per jaar komen. Niemand heeft er bezwaar tegen. De inspecteur van het Brandweerwezen heeft een briefje gezonden, dat de gemeente een aardige cent gaat kosten. De Inspecteur acht aanschaffing van de in dat schrijven genoemde materialen noodzakelijk. Dat zijn o.m. een 2 wielige waged, 200 meter nieuwe slang met koppelingen, 4 sleutels, 2 slang- ophangers, 2 electrische hanglampen, enz. In totaal voor een bedrag van 1850,50. De voorzitter heeft hierover te Middelburg gesproken, waar werd geadviseerd dat be drag over enige jaren te verdelen. Voorgesteld wordt daarom door het Dag. Bestuur dit jaar de 200 m. nieuwe slang aan te kopen voor een bedrag van ƒ1100, Dhr. Moerland merkt op, dat destijds het materiaal toch ook genormaliseerd was. Is dat nu dan weer anders Dan kan men wel aanhouden. De voorzitter wijst er op, dat dit al geruime tijd is geleden (tijdens waterleiding- aanleg, zegt dhr. Moerland) en nu alle brandweren eenzelfde soort materiaal heb ben, zoals zelfde wijdte slangen, aankoppe lingen, etc. Het voorstel van het Dag. Be stuur wordt z.h.st. aangenomen. Het Centr. Archief deed opnieuw een uit voerige circulaire toekomen betreffende het collecteplan 1951. De voorzitter zegt, dat men deze instantie tot heden niet steunde, hoewel steeds aangevraagd en men steeds de circulaires ontving. Gezien de vele landelijke inzamelingen is een dergelijk „collecteplan'' nuttig. Het Dag. Bestuur stelt daarom voor thans deze instantie een bijdrage van 10.- te verlenen. Niemand bezwaar. De voorzitter doet vervolgens mededeling van het toegewezen bouwvolume, waarvan tot en met 1953 twee woningen gebouwd kunnen worden. In beginsel wordt machti ging verleend daarvan per jaar 1 '3 te ge bruiken. Op deze toewijzing krijgt men dus de Rijkssubsidie. Wel is het mogelijk in de zgn. vrije sector te bouwen (dus zonder subsidie). De voorzitter wijst er op, dat men deze toewijzing na herhaald aanvragen heeft verkregen. Er was een bouwvolume voor 8 woningen aangevraagd. Toch dient men deze toewijzing nog dankbaar te accep teren. De mededeling wordt voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van de Bijz. School om een gebruikelijk voorschot wordt ingewilligd. Het zal per kwartaal 1/4 van 2858,53 bedragen. Punt 2 van de agenda is verhuur van de woningen der Rijkspolitie (huizen bewoond door de heren Hastelaar en Fondse). Thans kan het inplaats van voor 2 voor 5 jaar gelijk. Met inachtneming van de huurver hoging wordt voorgesteld de woning aan eerstgenoemde voor 4.60 (was 4. per week te verhuren en aan laatstgenoem de voor 4.was 3.50)en dat voor de tijd van 5 jaar. Niemand bezwaar. VERBETERING WEGEN... ALS..? Een zeer belangrijk punt van deze agenda is bespreking verbetering wegen in de ge meente door ruil van porfierkeien met klin kerstenen. De lezer zal bekend zijn, dat hierover in een vorige raadsvergadering al is gesproken. Dhr. Johs. Moerland Cz. had een dergelijk aanbod gedaan. Inmiddels zijn de daarvoor in aanmerking komende straten bekeken en opgemeten. Voor die ruil komt in aanmerking 3960 m'2, nl. de Hoenderweg in zijn geheel en enkele stukken in de beide Achterwegen. Wil men evenwel de overige gedeelten in deze straten ook met klinkers hebben, zoals aanvankelijk was besloten, bijv. de Hoenderweg aan iedere kant 1 meter breder en de Achterwegen 1 meter, dan komt er voor de gemeente nog een oppervlakte te bestraten van 3678 m~. En dat zou kosten plm. 36.000. De W. Achterweg (bij Sturrs) wordt dus dan eveneens in zijn geheel van klinkers voorzien tot aan de Tienhoven toe. Waar de raad zich in een vorige ver gadering had uitgesproken om dit in zijn geheel te laten uitvoeren, dus ook de niet „ruilbare" gedeelten heeft de voorzitter ge ïnformeerd of een geldlening ad 36.000 met een 29-jarige aflossing tegen 3 moge lijk was (hogere rente mag niet worden gegeven) maar thans moet hij tot zijn spijt meedelen, dat tegen een dergelijke rentevoet geen geldlening is te krijgen. Voor dit be drag zou men er met een rente van 1080. en aflossing van 1240.- per jaar komen, wat voor de gemeente doenbaar zou zijn, wanneer Ged. Staten zulks goedkeurden. Maar nu zit men er mee, dat er geen geld lening te krijgen is. Alle mogelijke instanties heb ik dat afgevraagd, aldus de voorzitter. En daarom blijft er maar één kans over. WIE HELPT ER MEE Die enige kans is, dat er in de gemeente personen gevonden worden, die een aandeel willen nemen in dit bestratingsobject. Dat zouden dan aandelen moeten zijn van 1240,lopende 29 jaren tegen 3 waarvan ieder jaar een aandeel zou worden verloot. Wanneer er dus 29 aandelen in deze gemeente geplaatst zouden kunnen worden, zou men tot deze bestrating (met goedkeuring van Ged. Staten) kunnen over gaan. Maar dat neemt thans niet weg, aldus de voorzitter, dat we momenteel geen nader voorstel kunnen doen, dan enkel om toch maar te besluiten de aanwezige porfierkeien tegen klinkers te ruilen. Als de inwoners in deze willen meewerken, zou men ook het overige gedeelte kunnen doen. Daarom wil hij de gelegenheid geven zich voor een aandeel (of aandelen) op te geven bij hem zelf. Uiteraard, aldus de voorzitter, is het een goede belegging en het werpt toch nog, meer rente af dan bij een spaarbank. De heer J. L. Goedegebuure vraagt welke straten er voor die ruil en aanvullende ver betering in aanmerking komen, waarop het antwoordt hierboven al is weergegeven. Dhr. Ridderhof vraagt of de Tienhoven er dus geheel buiten valt, wat de voor zitter bevestigend beantwoord evenals de Julianastraat. Weth. Stols meent, dat het ook daar wel hard nodig is. Dhr. Jb. Moerland zegt er geen heil in te zien (in deze ruiling) wanneer de Hoen derweg niet verbreed wordt. De voorzitter meent, dat men een dergelijk aanbod toch moeilijk kan verwerpen. Hij is het er mee eens, dat het niet aan z'n volle verwachtingen, zoals was voorgesteld, be antwoord. Maar de aannemer Moerland moet het nu toch weten, dus we kunnen eigenlijk niet wachten een besluit te nemen. De Raadsleden vinden het een zeer moeilijke zaak. Men kan aan de ene kant het aanbod van omruiling moeilijk gaan verwerpen, terwijl een gedeeltelijke verbe tering evenmin voldoening geeft en later weer aanleiding zou geven tot onnodige on kosten. OUD GEBRUIK IN WEST FRIESLAND Wanneer iemand 50 jaar wordt zegt men „Die heeft Abraham gezien" en door familie en vrienden wordt een heerlijke koek aangeboden in de vorm van een Abraham, die door bakkers in Noord-Holland wordt gebakken. Foto: Moeder is 50 jaar geworden en krijgt van haar dochter een Abraham. Dhr. J. A. den Engelsman stelt voor om maar te ruilen en dan de kanten van de Hoenderweg met grind te verharden. Dhr. Moerland merkt op, dat wanneer men enkel maar kan ruilen alleen de goede gedeelten worden verbeterd en men met de slechte blijft zitten. Daar zijn de an dere leden het mee eens. Weth. Stols merkt op, dat er op die manier weinig van het voorgestelde plan overblijft. Maar veronderstelt, aldus dhr. Stols, dat er eens een groot gedeelte van die lening binnenkwam, dan zou men toch bijv. de Hoenderweg kunnen verbeteren en eventueel voor de andere straten toch weer een oplossing kunnen vinden. De voorzitter zegt, dat de aanvullende verbetering op de Hoenderweg op 11.000 zou komen. Weth. Stols kan niet begrijpen, dat men van overheidswege een dergelijke rentevoet wil handhaven, wanneer men weet, dat daarvoor geen geld te krijgen is. Uiteindelijk wordt besloten de inwoners gelegenheid te geven aandelen te nemen (waartoe men zich bij de burgemeester kan vervoegen) en om daarna weer te zien binnen de kortst mogelijke tijd hoe ver men kan gaan. De voorzitter zou het evenals de raads leden zeer toejuichen, wanneer men er in z'n geheel in kon slagen een dergelijke ver betering in de straten aan te brengen. DE DORPSWEG Ook hierover was in vorige raadsverga dering al een en ander besproken. Toen was nl. bericht ontvangen van Ged. St., dat het gedeelte Schermerspad t.m. Dor- maar niet voor provinciale verbetering in aanmerking kwam, aangezien dit stuk niet voorkomt op het tertiair wegenplan. De gemeente zou hiervoor dus zelf moeten opdraaien. De Raad had zich toen al uit gesproken, dat dit absurd is, daar reeds tevoren besloten was een bijdrage te ge ven (zowel door gem. als Waterschap) wanneer vanaf Schermerspad zou worden verbeterd. Dit stuk, ongeveer 350 meter, zou de gemeente op 24.000 komen voor een klin kerweg en begrijpelijk kan de gemeente dat niet financieren. Daarom stelt het Dag. Bestuur voor thans aan het Prov. Bestuur te verzoeken genoemd traject alsnog in het tertiair wegenplan op te nemen. Dhr. Moerland zegt, dat hij nog verder zou willen gaan, nl. de voorwaarde er aan verbinden, dat het anders de gemeente niet mogelijk is bij te dragen in de weg St. An- nal andSta venisse. De voorzitter wijst er op, dat dit in feite reeds in het eerder genomen besluit tot bijdragen in de kosten van verbetering is vervat. Besloten wordt met algemene stem- m"n dat verzoek aan Ged. Staten te doen toekomen. Een wijziging in de drankwet ontmoet geen bezwaar, evenals in de gemeenschap pelijke brandweerregeling. Daarin is o.m. bepaald dat de gemeente St. Annaland jaarlijks 300,zal bijdragen gedurende de eerste 10 jaar, waartegenover St. Maar tensdijk verplicht is onmiddellijk na waar schuwing met de Brandweer te komen. Een wijziging in de begroting 1950 en 1951, in verband met aankoop brandweer materiaal ontmoet ook geen bezwaren. RONDVRAAG Dhr. Moerland vraagt of men althans geen tijdelijke verbetering in de Dorpsweg kan aanbrengen, want zo nu en dan is de toestand daar toch onhoudbaar. De voor zitter antwoordt, dat de putten weer met grind zijn dichtgemaakt en men voor de zomer afgewerkte olie aan het opsparen is, waarmee de weg kan worden besprenkeld en daardoor voor lange tijd stofvrij is. Dhr. Moerland merkt op, dat de ron ding van de weg af is en daardoor het water blijft staan. Als men dat niet ver andert, houdt men moeilijkheden. De voorzitter zegt, dat het steeds de aandacht heeft. Dhr. den Engelsman vraagt of de ha ven nog wordt gereinigd. De voorzitter antwoordt, dat hem geen klachten bereikten als zou die uitgebaggerd moeten. Vergeet niet, dat dit momenteel niet met 2000, te betalen zou zijn. Dhr. Ridderhof vraagt of ook aan de Tienhoven niets gedaan kan worden. In zonderheid de laatste 40 meter heeft drin gend verbetering nodig. De voorzitter be looft dit stuk te zullen verbeteren. Beter is deze straat in zijn geheel te herleggen. Daarna sluiting. Verhoogde subsidie aan Groene Kruis. Het nieuwe schoolplan. Woensdagmiddag 28 Februari kwam de voltallige raad te Scherpenisse in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bouwense. Secretaris dhr. v. Doorn. De voorzitter zegt in zijn openingswoord, dat hij -de raadsleden al een voorspoedig 1951 heeft toegewenst. In 1950 is de Kerkstraat niet meer klaar ge komen, zodat hij daarover niet zal uitwei den. Er zijn nog veel besluiten te nemen en uit te voeren. Denk o.m. aan de school- bouw, die in 1950 ook wat de plannen aangaat nog niet zo ver vorderde. Hij hoopte dat dit jaar tot zegen van deze ge meente gewerkt mocht worden. Na de notulen volgen de ingekomen stuk ken. Er is een verslag van de Ver. tot be vordering van het vèrkrijgen van onroe rend goed voor landarbeiders, waarin o.m. wordt meegedeeld dat het ledental met 7 vermeerderde en hierdoor op 22 kwam. Voorts een financieel overzicht. Ged. Staten berichten goedkeuring van de opcenten voor grondbelasting, nl. 190 voor gebouwde en 10 voor ongebouwde eigendommen. Een salariswijziging, waardoor de 2 maal 5 toeslagen in één bedrag ad 10 ƒ4 in het grondsalaris wordt opgenomen, ont moet geen bezwaar. Ged. Staten vragen of er bezwaar is tegen de verhoging van weth. salarissen met 10%. B. en W. stellen voor geen bezwaar te maken. Dhr. Hartog vindt 250 voor deze tijd wel genoeg. Dhr. v. d. Jagt zegt het zonder enige persoonlijke bedoeling, maar meent, dat men in deze tijd zo zuinig aan moet doen en zelf het voorbeeld geven. Hij acht het hui dige tractement eveneens voldoende. De voorzitter wijst er op, dat hij steeds alle mogelijke medewerking van de wet houders heeft en acht het qua het hieraan verbonden werk niet overbodig. Dhr. Bijnagte vindt het goed, wanneer ze het toekomen. Bij stemming zijn de he ren Hartog en v. d. Jagt tegen verhoging. De Min. v. Bin. Zaken deelt mede dat de gemeente nog een bedrag terug moet geven van de rijksbijdrage ad 10.305, waar de gemeente slechts 5153,— toe komt. Bericht van de Schade-commissie, dat als aanvullend bouwoverschot voor de gem. woningen ƒ12.411,aan de gemeente zal worden overgedragen. Het Prov. Bestuur bericht, dat de ge meente Scherpenisse de eerstvolgende 3 jaar geen bouwvolume krijgt toegewezen. De voorzitter zegt, dat men in deze niet alleen staat, maar is er toch niet over te vreden, daar er verschillende particuliere aanvragen zijn. De Raad is hierover even min tevreden en voorgesteld wordt hier tegen te protesteren, met de opmerking dat deze brief zeer teleurstellend is en te vra gen alsnog een toewijzing te krijgen. Dhr. Hage zou dan wel graag een ver zekering hebben van de particulieren, dat ze hun aanvraag ook in de toekomst, bij eventuele toewijzing, handhaven. Besloten wordt in elk geval naar Ged. Staten te schrijven. De Ver. van Ned. Gemeenten kan het ook niet met dezelfde contributie meer en vraagt een verhoging van 8% voor 1950 en ten hoogste 10% voor 1951. Geen be zwaar. Dhr. M. Quaak te St. Maartensdijk vraagt voor onderhoud van de bakens in de vaargeul tijdens de bietencampagne eni ge vergoeding. Het voorstel hem 5,te geven wordt aangenomen. De rekening 1947 sluit met een nadelig saldo van 1430,28 voor zover het de ge wone dienst betreft en een sluitend geheel van de Kap. dienst. Meegedeeld wordt dat dit tekort wel naar de rekening 1948 zal moeten worden over gebracht. Ook de rekening van het Groene Kruis over 1949 is ingediend. De voorzitter zegt, dat het de leden bekend is, dat deze ver. destijds 600,subsidie heeft gevraagd en de gemeente haar 400,toewees. Er zijn met het bestuur hieromtrent diverse be sprekingen geweest. En waar de gemeente niet verder wilde gaan, was het Groene Kruisbestuur van haar kant gedwongen materiaalvernieuwing uit te stellen. Dat is thans hard nodig. Waar deze instantie, aldus de voorzitter, voor een gemeente in feite toch onmisbaar is, lijkt het me ge wenst dat we de bijdrage voor 1950 en 1951 op 600,brengen, terwijl voorge steld wordt het tekort van 1949 ad 445,19 in zijn geheel te dekken, wat dus 45,19 meer is dan de aanvankelijke subsidie. Allen steunen dit voorstel onder voor waarde, dat er dan ook nieuw materiaal zal worden aangekocht. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de aanvragen van twee ingezetenen om reisvergoeding voor hun kinderen, die de Bijz. School te Tholen bezoeken nog zal moeten worden aangehouden. Daarmee gaat de raad accoord. In een schrijven van de Inspecteur v. h. Brandweerwezen wordt meegedeeld, dat een sirene voor deze gemeente noodzakelijk wordt geacht. Dat zal 400.kosten. Dhr. Bijnagte wijst er op, dat er al zoveel uitgaven zijn. Wordt deze uitgave voor dat doel nu niet al te zwaar We hebben die sirene misschien eens in de 50 jaar nodig en dan dergelijke onkosten maken, dat is toch wel kras. De voorzitter: Ja, maar de brandweer zelf hebben we misschien ook eens in de 50 jaar nodig en daar kan men toch niet buiten. Dat vindt dhr. v. d. Jagt toch wel wat anders. Men kan het toch ook met de torenklok. Ook verbetering daarvan staat op de agenda, en de voorzitter wil het daarom maar gelijk bespreken. Uiteindelijk wordt besloten een nieuwe klepel in de toren te laten aanbrengen en de aanschaffing van een sirene minstens tot na die tijd uit te stellen. Blijkt dan, dat de klok voldoende is, dan zou men niet tot aankoop van een sirene willen overgaan. Een nieuwe klepel wordt geraamd op 250.—. Gevraagd wordt een crediet voor de tijdelijk ambtenaar ter secretarie. Deze is benoemd voor een tijdvak van een kwartaal om de achterstand in te halen. De achter stand berust hier meer op het feit, dat een nieuwe registratuur wordt ingevoerd, wat het normale personeel naast het dagelijks werk niet aan kan. Aan de tijdelijk ambte naar zou 150.per maand worden uit gekeerd. Daartoe moet men toestemming van de Raad. De heren Bijnagte en Hartog begrijpen niet, dat ze niets van deze benoeming af weten. Zij achten het gewenst, dat van zo iets mededeling wordt gedaan. De andere heren zijn het daarmee eens. De voorzitter wijst er op, dat de aan stelling uitsluitend door B. en W. geschiedt en de Raad alleen over het salaris heeft te beslissen. Hij erkend daarnaast echter wel, dat een mededeling daarvan aan de leden op zijn plaats is en wil daar rekening mee houden. Allen keuren het crediet goed. De haven- en kadegeldverordening wordt vastgesteld. Men komt daarbij tot de con clusie, dat de haven in verband met het vervoer per as noodlijdend gaat worden. De opbrengst is steeds in dalende lijn. Een wijziging wordt aangebracht in de verordening secretarieleges. Het slaat meer ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19 HARDE WERKERS De KABINETSCRISIS duurt nu al bijna vijf weken. Het falen van een zo bekwaam man als mr Steenberghe moet ons toch wel met zorg vervullen. Na het benoemen van een formateur komen alle partijen met hun wensen voor de dag. Ieder probeert daar een zo groot mogelijk deel van opgenomen te zien in het urgentie-programma van de nieuwe regering. Dit loven en bieden moet ontaarden in een politiek steekspel op de rug van het staats belang. Met het oog op de verkiezingen in het volgend jaar wil iedere partij reeds nu laten zien hoe hard er wel gewerkt wordt voor de kiezers. Laten we hen geruststellen. Alle partij- voormannen in Nederland hebben onze sympathie om hun ijver voor de politieke idealtn, die zij nastreven. Met al die noeste tirbeid werkt men echter ons land in de grond. Nederland moet een kabinet hebben op korte termijn. Laat men nu daar eens voor werken. GOEDKOPE PAASEIEREN Duitsland heeft de vrije import van goe deren stopgezet. Wij zullen daar wrange vruchten van plukken. Nederland was de laatste tijd een belangrijk leverancier van fruit, kleding en eieren, waarvoor onze oosterburen goede prijzen betaalden. Onze exporteurs hadden zich geheel op de duitse afzet ingesteld en zitten nu met grote voorraden eieren, die men ook niet zo gauw aan een ander land kan verkopen. De opbrengst in vreemde valuta hebben wij broodnodig. Nu is het in het verleden wel eens voor gekomen dat men dergelijke producten be neden kostprijs ging uitvoeren om toch maar deviezen in kas te krijgen. Engeland heeft daarvan meermalen geprofiteerd. Wij zou den het als consumenten wel prettig vinden indien ditmaal die eieren maar op de binnen landse markt werden gebracht tegen lage prijzen. Een deviezentekort zal er toch wel blijven en ons volk zal een luisterrijk Pasen met goedkope eieren naar waarde weten te schatten. Die Duitsers weten toch steeds op het juiste moment met een presentje te komen Zij zijn ons trouwens nog wel een en ander verschuldigd. op afgifte rijbewijsformulieren, enz. waar voor een te hoog leges was vastgesteld. Nu zal men in totaal niet meer dan 1. kwijt zijn. Aan degenen, die hiervoor reeds meer betaalden zal een bedrag van 1.50 worden gerestitueerd. De vaststelling van de gemeenschappe lijke brandweer-regeling stuit aanvankelijk op het bezwaar, dat in art. 1 is vervat, dat de burgemeester van St. Maartensdijk belast is met het toezicht op het brand weermateriaal. Wanneer men hieruit moet concluderen, dat hij ook verantwoordelijk is voor het materiaal dat te Scherpenisse, St. Annaland en Stavenisse aanwezig is, zou men daartegen opkomen. Men zal echter informeren hoe Ged. Staten deze clausule uitleggen. De vergoeding voor onderwijs 1951 wordt vastgesteld op een bedrag van 16.per leerling. Er gaan 200 leerlingen op de lag. school alhier. EEN NIEUW PLAN In bespreking komt ook weer het punt: schoolbouwaangelegenheden. De voorzitter zegt dat het 1ste plan is afgekeurd. De nieuwe school zou als een hoekschool wor den gebouwd in de Wilhelminastraat, maar daar is onvoldoende zon, volgens hogere instanties, dus dat mag niet. Zo komt men nu met een nieuw plan, nl. het plaatsen van de school langs de Bakkersdijk, langs de nieuwe weg, die op het uitbreidingsplan is geprojecteerd. B. en W. vragen thans een principe-besluit van de Raad of ze dit kunnen goedkeuren. Men moet ook nog met het Chr. schoolbestuur overleggen. Allen zijn er in principe voor, al kunnen ze deze wijziging van standplaats en vorm der school weinig waarderen. Voorgesteld wordt daarna de rabatten van de Markt (blauwe stenen) uit te bre ken en daarvoor klinkers te leggen. Men kan de uitkomende steen goed gebruiken voor verharding van he( Molenstraatje. Dhr. Hartog wil de blauwe', keien maar liever handhaven en stemt tegen. De anderen zijn zat precies zeven jaar geleden niet, waar hij thans weer rustig woont. Verjaagd door het water soms van de ene ellende in de andere. Tenslotte bij velen honger.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1