VAL DA Plaatselijk Nieuws Raadsvers lag POORTVLIET I J-3 HAMERS Griep VMijnhorcUjeX) Kindje verkonden? PAST I L. L- Es S VOORKOMING VAN GRIEP Een brandspuit-trekker? Nog geen schooltandverzorging Wel bouwvolume - maar geen bouwmogelijkheid voor de gemeente Salarisverhoging voor de lantaarnaansteker ST. ANNALAND BERGEN OP ZOOM heeft de steunschoenen OUD-VOSSEMEER THOLEN SPIERPIJN, SPIT... f bezoekt in procenten uitgedrukt 4,2 per 1000 inwoners nijverheidsonderwijs. In het overig deel van Zeeland bedraagt dat 1013 De reden is o.a. dat Bergen op Zoom de meest nabijzijnde gelegenheid is. De mogelijkheid een ambachtsschool te stichten staat er volgens het E.T.I. dus wel gunstig voor. Zeker, het eiland is wat klein, iïiaar men durft het ook bij het Rijk wel te wagen, dat 70% zou vergoeden. 20 zou door de gemeenten, waarvan kinderen deze school bezoeken, moeten worden bijgedragen. 10.% komt voor reke ning van de vestigingsgemeenten, dus voor St. Maartensdijk. De voorzitter wijst er na deze uiteenzetting op, dat een paar kleine industrieën op ons eiland noodza kelijk zijn. Hij vraagt hier de Raad enkel nog maar of men van mening is, dat het stichten van een Ambachtsschool nuttig zou zijn. Dit zijn nog toekomstplannen. Meen niet, dat het in 1951 al te verwezenlijken is. Er zitten hier echter nog tal van an dere mogelijkheden in. Ik denk bijv., aldus burg. Bouwense, aan nijverheidsonderwijs, avondcursussen voor motor, tractor, enz., gewone alg. ontw. cursussen, enz. enz. Dhr. Geluk vraagt hoeveel leerlingen men voor deze school zou ramen. De voorzitter antwoordt dat een voor zichtige raming een 90-tal leerlingen over het gehele eiland opleverde. De Raad is unaniem van mening, dat een dergelijke school nuttig zou kunnen zijn. Een formele kwestie is de vaststelling huurverhoging burgemeesters-ontvangers woning en die van het Hoofd der school. RONDVRAAG Men komt nog eens op de pui van het Stadhuis terug. Dhr. o. d. Brouw zou wil len volstaan met trappen. Uiteindelijk wordt besloten de pui toch maar te handhaven. Dhr. de Viet is verheugd over de ver betering in de Brandgang, maar nu zou dat ook nog moeten gebeuren in het Bosje. De voorzitter antwoordt, dat het al is op gedragen. Dhr. Langejan vraagt of de nieuwe mo torspuit op de huidige plaats moet blijven staan (garage De Looff). Hij vindt het niet verantwoord, waar iedereen er bij kan. De voorzitter zegt, dat men al lang heeft uitgekeken, maar het is zeer moeilijk daar iets voor te vinden. Hij vindt ook, dat het anders moet. We zijn er hard aan be zig, evenals een goede plaats voor de lijk koets. Meegedeeld wordt ook nog, dat dhr. P. Franke z'n schuur van de gemeente grond moest verplaatsen, maar dat hij er daarentegen nog heeft bijgebouwd. Voor gesteld wordt hem de huur op te zeggen wegens contractbreuk, waarmee allen ac coord gaan. Dhr. Koopman maakt bezwaar tegen het nog altijd leeg staan van enige h'uisjes. De voorzitter zegt, dat dit zeer moeilijke gevallen betreffen. Dhr. Geluk vraagt of er al een beslis sing is of de verhoging van de gem. wo ningen 1 Jan. of 1 April ingaat. Dhr. o. d. Brouw las het artikel over het Tehuis van Ouden van Dagen en vraagt of dat buiten het gemeentebestuur omgaat. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr o. d. Brouw vindt het veel te groot opge zet. Hij is er geen erge voorstander van om een huis te zien verrijzen, dat straks alleen door de beter gesitueerden kan wor den bewoond (door te hoge huur.) Dhr. Koopman vestigt er tenslotte nog de aandacht op, dat er nog te veel wo ningen als pakhuisjes worden gebruikt. Daarna sluiting. TER van het Eiland Tholen en zich daar voor spannen. Dhr. v. Ast: U hebt daar toch ook wel eens anders over gedacht. De voorzitter: U bedoelt met die bus affaire zeker Inderdaad, maar daar kom ik hier gaarne op terug, want het is een zegen dat ze er is gekomen. Dhr. de Graaf geeft dat ook volmondig toe. Hij heeft laatst nog eens geinformeerd en toen waren er die Zondag 15 mensen in de bus, die gillen naar het ziekenhuis moes ten en daar ook werden gebracht. De voorzitter vindt het genoeg en vraagt of de heren aanhouding van dit verzoek wensen of dat het voor kennisgeving moet worden aangenomen. Men besluit het ver zoek aan te houden. Er is geen bezwaar tegen een gewijzigde bezoldiging van het Rijkspersoneel, waarbij de 2 x 5 verhogingen in één toeslag worden samengetrokken, waardoor dat be drag nu ook geld 'voor pensioengrondslag. De Bank van Ned. Gem. bericht bereid te zijn een crediet te verlenen van 15.000. WONINGBOUWPERIKELEN Dhr. J. K. P. de Graaf wil de tuin achter het gem. huis weer huren voor 15.Er is geen bezwaar tegen. Voorgesteld wordt voor gebruik van het vergaderlokaal (oude raadszaal) 3.per keer te vragen, vuur en licht inbegrepen. De Raad vindt dat goed. Aan de muziekver., die het gymlokaal 2 x in de week gebruikt, wil men f 50. per jaar vragen en aan de Gym. ver. 25. De voorzitter zegt dat hij het wat veel vindt voor de muziek, maar de wethouders menen dat het noodzakelijk is, omdat de eerst- de voorzitter, mej. C. de Vos, op keurige wijze deze feestelijke vergadering had ge opend volgden de jaarverslagen van de secretaresse en penningmeesteresse. Ver volgens werd een rijk gevarieerd programma afgewerkt met verschillende voordrachten, afgewisseld met enkele zangnummers. Het „Lintenspel" en de humoristische voordracht „Gymnastiek voor oude dames", vielen bij de aanwezigen zeer in de smaak. Door leden van de zusterverenigingen Vrederust uit Bergen op Zoom en van Poortvliet wer den namens hun afdelingen felicitaties uit aat net noouzaKeuiK. is, uiiiuut ut -- u- qenoemde ver. 2 x per week repeteert, de gebracht. Het was een mooie en gezellige 9 - avond, welke door Ds. J. van Halsema, andere maar eenmaal. lr eenmaal. Dhr. van Houdt vindt 50.ook te veel. Geref. Predikant te Tholen, met een slot- Besloten wordt het op 30,te brengen, woord en gebed werd gesloten. voor de gym. 25. De instructie voor de gem. geneesheer, die opgemaakt is in overleg met dokter v. d. Borg en dokter Kugel wordt goedgekeurd. - - Er is een brief van B.S. O. in verband aTOnd, 9ehouden van de Openbare Lagere OUDERAVOND O.L.SCHOOL In een stampvolle zaal van het Hof van Holland werd Dinsdagavond een ouder- met de nieuwe wegenverkeersregeling. Voor gesteld wordt een uniforme legesheffing school. In zijn openingsrede animeerde de heer J. F. J. van der Peijl de ouders en ook het 1"-£ 1.1_.U voor het aanvragen van formulieren en rij- ^erwijzëüd personeel voorstellen of klach- bewijs. De heren van Ast en van Houdt l...u-.„„ aar stemmen tegen. Voorgesteld wordt een wijziging te bren- ten betreffende het openbaar onderwijs aan de Oudercommissie kenbaar te maken, waar- dan door de Oudercommissie zal wor- Na de eerste pauze voerden respectieve lijk het woord de burgemeester en Ds. van Putten. In de tweede pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en toegelicht. De namen der prijswinnaars van de tékenwed strijden, die voor iedere klas waren ge organiseerd, werden bekend gemaakt. Alle aanwezigen genoten daarna van de zang door mej. Pollie-Vreugdenhil. Er werden nog enkele voordrachten en ge dichten ten beste gegeven, waarna werd gesloten met het zingen van Ps. 72 en dankgebed. HOME-TRAINERS-WEDSTRIJD Op Zaterdag 24 Februari zullen in ho tel Lagaay home-trainers-wedstrijden wor den gehouden voor amateurs en nieuwe lingen, georganiseerd door de supporters vereniging „Vossemeer wil Vooruit." Hieraan wordt deelgenomen door be kende renners. Er zal tevens een film wor den vertoond over de ronde van Oud- Vossemeer, opgenomen door de heer J. Smallegange, alhier. Voor de liefhebbers belooft het een interessante avond te wor- den- aqox u j na aan aoor ae gen in de alg. politieverordening in verband fletracht aan de wensen tegemoet te mot Ac hocf-ritHinn van HrnnR-pn.Qrhan. Hier- 1111 i- met de bestrijding van dronkenschap. Hier toe zal een zgn. „zwarte lijst" worden in komen of eventueel de klachten weg te nemen. Nadat hij nog een woord van pro- gevoerd, waarop de namen voorkomen van a - degenen, die herhaaldelijk voor dronken- Pa9anda v°or het °Penbaar lager onderwgs schap zijn verbaliseerd en voor anderen, had gesproken en secre ans J. a j voor wie dat noodzakelijk wordt geacht. De verlag ha voorge ezen wer e eer 1u Ar. Ar^r. „n Ac Goedemondt bij acclamatie^ als bestuurslid 15 Februari werd te Poortvliet een open bare Raadsvergadering gehouden. De bur gemeester was weer zoverre hersteld, dat hij juist deze dag z'n werkzaamheden kon hervatten, zodat hij de voorzittershamer weer kon hanteren. Daarentegen waren nu weth. v. d. Slikke en dhr. Vroegop wegens ziekte verhinderd. Na opening met ambtsgebed heet de voor zitter allen welkom. Het verheugt hem dat hij zijn ambt weer kan waarnemen. Hij dankt inzonderheid de beide wethouders voor de verrichte werkzaamheden tijdens zijn ziekte, toen weth. v. d. Slikke loco burgemeester is geweest. Hij prijst zijn ac tiviteit en hoopt tenslotte dat de thans afwezige leden spoedig hersteld mogen zijn. Weth. Krijger dankt voor de gesproken woorden en uit zijn blijdschap, mede na mens de andere raadsleden, over het her stel van de burgemeester. Naar aanleiding van de voorgelezen no tulen vraagt dhr. G. K. Krijger of men al accoord kreeg met dhr. Bevelander over demping sloot. Weth. Krijger antwoordt hierop, dat wel met De Groen overeenstem ming werd bereikt, maar met Bevelander niet, die er niet van in komt de helft in de heining te betalen. Daarom zal men daar voorlopig mee wachten. Enkele goedkeuringen van Ged. Staten op raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. krijgen machtiging zonodig uitgaven te doen tot de helft van de geraamde sommen op de begroting 1951, daar deze nog niet kon worden vastgesteld. Een proces-verbaal van kasopname werd eveneens voor kennisgeving aangenomen, zowel als het jaarverslag van de Commis sie tot Wering van Schoolverzuim en een schrijven van het Alg. Armbestuur inzake de bestuursvertegenwoordiging. De voorzitter doet mededeling van (reeds eerder door ons gepubliceerd) de inschrijving van de opstal en zegt dat de oude brandspuit voor 350,is verkocht, wat de raadsleden een meevaller noemen. Een mededeling omtrent de jaarwedde- regeling van secr.-ontvangers, die een ge ringe verhoging inhoudt, ontmoet ook geen bezwaar. De wethouders kunnen volgens een schrijven van Ged. Staten ook 10% verhoging op hun jaarwedde krijgen. Maar de Poortvlietse wethouders vinden dat men in deze tijd de zuinige kant op moet en wensen de verhoging niet, zodat het een voorstel is van B. en W. om Ged. Staten te verzoeken die verhoging voor de Poort vlietse wethouders maar niet toe te pas sen. De Raad gaat hiermee accoord en sommige leden onderstrepen het zelfs als een mooi gebaar. De Raad van State nodigt een vertegen woordiger van de Raad uit om op 28 Februari voor haar te verschijnen in ver band met het op dat College gedaan be roep door J. A. Steketee (vrm. onderwij zer O.L.S.) aan wie de Raad geen eervol ontslag verleende en die zijn bevoegdheid als onderwijzer ook heeft verloren. De voorzitter vraagt of de Raad het nodig acht, dat iemand daarheen wordt afgevaar digd. Men acht het overbodig. Er is opgaaf verstrekt van de onkosten voor het verven buitenwerk O.L. school. De voorkant zal 280,kosten voor een nieuw kleurtje en de zijkant (langs Wes- sels) 175,Men zal de achterkant nog maar even uitstellen. Besloten wordt het overige genoemde werk te doen uitvoeren. VERHOOGD SALARIS VOOR DE LANTAARNAANSTEKER Een beroep dat vele jongere lezers in de gemeenten niet meer kennen wordt te Strijenham nog uitgeoefend, nl. dat van lantaarnaansteker. Van Tiggele krijgt daar 50,per jaar voor en heeft al zoveel over salarisverhogingen gehoord, dat hij nu ook maar 10,opslag vraagt. B. en W. stellen voor met 5,te verhogen. Maar het merendeel der leden is van me ning, dat hem die 10,wel toekomen, waartoe wordt besloten. ROND DE BRANDWEER Door de brandweer is een nota inge diend voor de gemaakte onkosten bij het blussen van de brand in het café Klippel. Een rapport is er niet bijgevoegd. Dhr. Ast weet in elk geval, dat de brandweer niet zo'n goede beurt heeft gemaakt als destijds bij Van Oorschot. Weth. Krijger geeft hierop nadere toe lichting. Toen men eindelijk een vracht auto te pakken kreeg en de chauffeur van mening was, dat alles er op lag en weg reed, ontbrak er nog een en ander, zodat stagnatie ontstond. In het kort komt het er op neer, dat men dringend een eigen ver voersmiddel nodig heeft. Daar is door de brandweer trouwens in de laatste vergade ring sterk op aangedrongen. Een vervoers middel, waarop alles gereed ligt en waar- mee men enkel maar hoeft te starten om klaar te zijn naar de gewenste plaats te rijden. B. en W. hebben dat verzoek overgeno men en stellen voor een jeep met verleng bak aan te kopen. Dhr. v. Ast zou uit het oogpunt van bezuiniging alleen met jeep, dus zonder verlengbak willen volstaan, maar de voor zitter acht zoiets onpractisch. De hierboven genoemde nota geeft een bedrag van 140,aan. Voorgesteld wordt dit bedrag te voldoen en tevens prijs opgaaf te vragen van een 2e hands jeep met verlengbak. Hiertoe wordt besloten. De voorzitter heeft dan nog iets om trent de laatste brand. De spuiten van St. Maartensdijk en Tholen zijn nl. door de pl. politie gewaarschuwd, zonder dat hiertoe opdracht was gegeven. De onkosten daar van zullen ook betaald moeten worden. Maar daar wil de voorzitter toch eerst nog wel eens over praten, om precies te weten te komen, hoe dat in elkaar zit. Ook wordt nog gediscussieerd over de plaats, waar de komende jeep met spuit moet staan. De leden zijn van mening dat het er wel op uit zal draaien, dat men een betonnen bergplaats of iets dergelijks laat maken. Dat zal wel de beste oplossing blijken. Voor zoiets moet men een eigen en vaste standplaats hebben, meent de Raad. Daarmee is het dag. bestuur het eens. Het wordt bekeken. Dhr. v. Ast zou ook de put bij het Oud- Kerkhof wel open willen houden. Als de waterleiding weigert of op plaatsen waar geen waterleiding is, zou men toch de put ten moeten openhouden. De voorzitter merkt op, dat men het dan in de gemeentekom ook zou moeten doen. Dat is trouwens al eens eerder besproken tijdens een vergadering van de luchtbe schermingsdienst. Dhr. v. d. Peijll te Tholen is Hoofd van de Luchtbeschermingsdienst Eil. Tholen en daar zal t.z.t. nog wel een plan vandaan komen, meent de voorzitter. De Dir. gen. van de Wederopbouw heeft bericht gezonden, dat alleen steun uit de Rijkskas voor de bouw van de 2 gemeente woningen 1950 (waarvoor bouwvolume be schikbaar is gesteld) mogelijk is, wanneer de reeds eerder gebouwde woningwetwonin gen in huur wordei^ verhoogd van 4.50 op 4.95. Voorts zijn in het schrijven nog enkele voorwaarden vervat inzake de uit voering, aannemingssom, enz. Deze instantie bericht dus dat men de huur moet verhogen, daar anders voor de nog te bouwen wonin gen geen subsidie meer wordt verleend. In verband daarmede heeft het Dag. Bestuur zich in verbinding gesteld met arch. Wesselo en de Prov. Directie. De laatste instantie bericht, dat de nieuwe woningen dan op 5.75 huur per week zouden komen en dat de huur van de 9 andere woningen niet verhoogd mogen, omdat de huur voor Poortvliet dan veel te hoog wordt. Hieruit moet men dus concluderen, aldus de voor zitter dat we geen gemeente-woningen meer kunnen bouwen, maar het aan particulieren overlaten. Voor wie nog de financierings regeling 1950 geldt, behoudens goedkeuring Ged. Staten. Dhr. Wesselo heeft ook meegedeeld, „dat we met die 2 woningen (toewijzing 1950) in het moeras zitten". Voor particulieren is het nog wel aantrekkelijk, maar voor de gemeente niet meer doenbaar. Van de totale stichtingskosten ontvangt de particulier 3800 of 3500 terug naar gelang het voor 6 of 5 personen wordt. Een particulier be taald dus zelf, ruw geraamd 8000, waar op wel een hypotheek van 4 a 5000, is te krijgen, aldus dhr. Wesselo. Dhr. van Ast vindt het een gekke rege ling, wat de voorzitter sterk bekrachtigd. burgemeester geeft de namen door aan de caféhouders, die de lijst alleen mogen tonen aan de politie. Men vindt het goed de pol. verordening aldus te wijzigen. Ingediend is de begroting van de Keu ringsdienst voor Vee en Vlees. Weth. Krijger heeft de vergadering bezocht die dezer dagen werd gehouden en waarbij de deelnemende gemeenten waren vertegen van de Oudercommissie herkozen Onder leiding van de onderwijzeres, Mej. A. v. d. Stel, brachten de kinderen van de derde en vierde klasse zangspelletjes ten gehore. Met het uit volle borst gezongen Zeeuwse Volkslied werd een zeer uitgebreid repertoire vlot afgewerkt. Het uitbundig applaus bewees, dat deze zangspelletjes bij de aanwezigen in de smaak vielen, waarbij het werk van Mej. v. d. Stel zeer werd @D an rug, keel en borstje© inwrijven met woordigd. Unaniem was men van mening "cl dat men een goede hulpkeurmeester heeft gewaardeerd, en voorgesteld werd dan ook die in vaste Hierna volgde een pauze met een grat.s dienst te benoemen voor de 5 gemeenten. co"sumptie voor alle aanwezigen. Het salaris werd daarbij vastgesteld. Waar Na de Pauze werd een S,cho° llm ve«°°nd die hulpkeurmeester echter maar een half over de bekhmm.ngvan de Allgauer Alpen jaar werk heeft, zal men trachten ook voor in betZ,'W; deel Van h" Be'erS Schwaben de andere maanden wat voor hem te vin- in Duitsland, den. De hulpkeurmeester zal dan een ge- °P de2e hl? za9 ,men de bestIJ9in9 en deelte van het verdiende loon terugstorten. a^dabn9 van deze Alpen do°t twee bar0" Allen gaan accoord met deze regeling, bekhmmers Hierna las t hoofd der school Over 1950 is er bij deze dienst een goed de beeruWj va" L'ere' £we.e h°fdstukken slot van 2340,61. De begroting 1951 laat "L1 bet b° scbo°' 9eklapt van een voordelig saldo van 934,76 zien. ^vr. Cohen de Vries hetwelk met grote Voorlopige vaststelling van de gem belangstelling werd gevolgd zowel door de rekening 1949. Dhr. v. Ast merkt nog op, kinderen als door de ouderen. Tot slot werd dat de commissie van onderzoek nog graag "°9een blm 9edraald over de ÏJsbergen aan zag, dat drukwerkleveranties zoveel moqelijk de Noordpool. via eigen inwoners gaat. De voorzitter Door de heer v. d. Peijl werd deze goed somt hieromtrent enige moeilijkheden op, hoewel er zoveel mogelijk rekening mee wordt gehouden. Ook vestigt de commissie er noq de aan- dacht op, dat de gemeentewei veel kost. Op be'Pen met bet inzamelen van oud papier, de werkzaamheden aldaar was destijds naar daar, opbrengst hiervan ten goede komt hun mening onvoldoende toezicht. Voorts b9 de uitvoeringen van ouderavonden, St. O- I-'1(1/ibrvolroieiOC PTT7 gaat. De voorzitter I "i"' ut ino mnoiliilrheHen nn I geslaagde avond gesloten met nog enkele mededelingen. Ook in verband met de financiëlepositie van de kas van de school verzocht hij de ouders de kinderen te willen wenst dhr. v. Ast nog een punt te be- Nicolaasfeest, schoolreisjes, enz. Voor deze bijeenkomst werd door hun 1 x r 1 1. voor UCiiC spreken in comitegeneraal. Voorlopig wordt d b, ken van belangstelling ge- Ac rokeninrt xtacfnpcfp n pwnak r1i<> Vfinr -r* t de rekening vastgesteld, evenals die voor het burg. armbestuur 1949. Besproken wordt de beplanting Zuid straat. Zou men die nogmaals laten her- Vooruit, nog maar eens proberen. NOG GEEN SCHOOL TANDVERZORGING Dhr. G. K. Kl-ijger meent, dat men nooit in het moeras had gezeten, wanneer dhr. Wesselo destijds vlugger had afgewerkt. De voorzitter antwoordt, dat zulks niet aan dhr. Wesselo ligt. Die zat ook met goedkeuring Zierikzee en Middelburg. Men wist daar wel, dat er iets tussen zou komen. Dhr. G. K. Krijger zegt dat het een grote vraag is of particulieren het nu nog voor het genoemde bedrag gedaan zullen krijgen. De voorzitter antwoordt, dat er 2 aan vragen zijn door particulieren. Daarboven hebben we nu dus weer voor 2 woningen bouwvolume gekregen... tot 1953. Er is gevraagd om de toewijzing dit jaar in zijn geheel te mogen gebruiken, maar daarop is nog geen antwoord ontvangen. Beide Gebr. de Groen zijn gegadigden voor particuliere bouw. Nu had de voor zitter zo gedacht om de twee particulieren de bouwrijpe grond te verkopen waar dat pand pas is afgebroken en daar dus particu liere woningen op te laten zetten. Het is wel erg, maar gemeente-woningen is niet doenbaar. Dhr. v. Ast: Dan komen de andere men sen nooit aan de beurt. Dhr. de Graaf: En kan de woonruimte- commissie wel opdoeken. Het voorstel van de voorzitter, hierboven genoemd wordt aangenomen. B. en W. stellen voor in verband met het voorafgaande de grond van Overbeeke voorlopig niet aan te kopen, waarmee de leden accoord gaan, terwijl ook het raads besluit om een geldlening aan te gaan voor de bouw van de 2 woningen kan worden ingetrokken. geven door de wethouders B. J. van Westen en A. de Heer. GEVONDEN VOORWERPEN Een want. H. Donken, Verbrandestr. 21. Een pak uienbalen. W. J. Withagen, Koevoetstraat 11Bergen op Zoom. HOE DE RONDWEG KOMT Blijkens het raadsverslag in dit nummer werd besloten de pro memori reeds zeer bekende Thoolse rondweg aan te leggen, behoudens goedkeuring Ged. Staten. Voor- eerst schijnt een begin te worden gemaakt VERBETERING SMID-LANGESTRAAT met het stuk GrindwegStoof. Volgens het EN MARKT plan van Ged. Staten komt de nieuwe weg dan aldus: Vanaf de Grindweg (doorbraak Door de districtsopzichter is een begro- bij A. van Oeffelen, achterom de woningen ting ingediend inzake vernieuwing van bo- van de Singel, weer uitkomend op de Sin- vengenoemde straten. De huidige bestra- gej bij de woning van C. Soomers en ver ting met rabatten "wordt dan uitgebroken i- j uua j- en geraamd dat nog ongeveer een derde van het uitkomende materiaal gebruikt zal kunnen worden. Daarmee zou men vanaf het gemeentehuis tot aan de hoek bij Gun- ter in orde kunnen maken en het verdere gedeelte geheel vernieuwen. In totaal 965 m2 verbeteren. Nu moeten nog middelen gezocht worden om dit te financieren. Het zal op een geldlening uitlopen. In verband met de materiaalschaarste worden B. en W. in elk geval gemachtigd de nodige klinkers te bestellen. T.z.t. zal dan nog over uitvoering worden beslist. RONDVRAAG Dhr. v. Ast wijst op de enorme putten in de Paasdijkse weg. Hij is er voor die nog te lichten voor er vernieuwing komt. De voorzitter zal hiertoe opdracht geven. Dhr. v. Ast vraagt ook of er al een huur adviescommissie is gevormd. De voorzitter antwoordt ontkennend. Dhr. de Graaf vraagt de boel op Strijen ham in orde te maken (o.m. bij C. v. d. Slikke). Ook dat zal gebeuren. Dhr. G. K. Krijger wijst op de onge wenste toestand der riolering in Zuidweg. Dhr. v. d. Houdt verzoekt de beplanting Kerkhof te dunnen en schoon te houden. Daarna gaat men over in besloten zitting. volgens tot de duiker bij de Stoof. Hierop aansluitend het stuk van de provincie, nl. door de kwekerij van de heer v. d. Berge. Een gedeelte van dit stuk: de Molenvlietse- dam tot de duiker bij Stoofhof is in beheer en onderhoud bij de Polder. Volgens het raadsverslag geeft de Polder in deze ver nieuwing dan ook een bijdrage. Het eerste gedeelte van de rondweg, nl. vanaf de Brug tot aan de Grindweg baart groter moeilijkheden. Ged. Staten kunnen dan ook momenteel niet garanderen dat dit stuk spoedig wordt gemaakt. Volgens plan zou dat stuk worden aangelegd vanaf de brug via de doorbraak in de Kruittoren waar dan 7 woningen zouden moeten worden opgeruimd aansluitend op het hierboven genoemde punt aan de Grindweg. Een volledige oplossing brengt een ge deelte nieuwe weg dus niet, maar toch kan door aanleg van het gedeelte Grindweg Stoof, voor doorgaand verkeer de Oude- landsepoort, Oudelandsestraat, Kerkstraat en Eendrachtsweg worden vermeden. Voor die straten en de bewoners daarvan is het dus al een hele verbetering, De Oudercommissie v. d. O.L.School ver zoekt namens vele ouders in vergadering bijeen op de Ouderavond aan de Raad, om alsnog aan te sluiten bij de reg. schooltand verzorging. Dit verzoek is mede ontstaan door de causerie die tandarts van Gelderen te Tholen tijdens deze bijeenkomst hield en de daaruit voortvloeiende vragen en ant woorden. De voorzitter vraagt aan de tegen stemmers van voorheen of ze al van ge dachten zijn veranderd, daar hij er anders geen verdere discussie over wil voeren. Dhr. v. Ast zegt nog op hetzelfde stand punt te staan. Men dient een raadslid in de commissie op te nemen. Hij wil trouwens afwachten wat Ged. Staten zullen doen, na dat zij van het antwoord in de vorige raad hebben kennisgenomen. De voorzitter vindt het zeer hard van de tegenstemmende raadsleden om in hun mening te volharden, waar 105 ouders hen verzoeken de schooltandverzorging wel te brengen. Daar moest de Raad zich bij neer leggen, temeer omdat het aangevoerde ar gument weinig steekhoudend is. Waarom een dergelijke grief tegen B.S. O. Straks komt er weer wat van die vereniging. Dan kan men dat ook wel bij voorbaat afwijzen Dhr. v. Ast: Ja, waarom niet, het is geen officiële instantie en dat een paar man de lakens op het eiland uitdelen vind ik ondemocratisch. De voorzitter: Maar ik vind het prachtig, dat die mensen doen, wat in het belang is VIJF JAAR „HELPT ELKANDER" In de zaal van café Nuyten werd Woens dagavond jl. een algemene vergadering ge houden door de vereniging van Varkens houders „Helpt Elkander", waarbij het 5-jarig bestaan werd herdacht. De voor zitter werpt na een welkomstwoord een korte terugblik op de afgelopen periode. De vereniging is gegroeid. Zonder enige mid delen werd ze gesticht en vooral de eerste tijd werden van de leden belangrijke finan ciële offers gevergd. Eerst toen een zekere reserve was verkregen, werden de lasten minder. Met vreugde gewaagd hij over de goede samenwerking tussen bestuur en leden ook in het slechte jaar getijde, mits regelmatig verzorgd met 2 62 S en hoopt dat de vereniging nog vele jaren tot nut van de aangeslotenen mag werken. Uit het voorgelezen jaarverslag bleek, dat er in 1950 geen uitkeringen plaats vonden. De ver. telt thans 35 leden en 1 rustend lid. Zonder uitkeringen is het vanzelfsprekend ook in financieel opzicht een gunstig jaar. De inkomsten bedroegen 353,76, uitgaven 80,13, zodat er een goed slot was van 283,63, wat weer bij de reserve ad 1047,54 kan worden gevoegd. Herbenoemd werd als bestuurslid dhr. G. Praat, terwijl de heren A. Jansen en Joh. Deurloo als kas- commissieleden werden gekozen. Bij de rondvraag stelde dhr. A. v. Oeffe len voor het inleggeld voor nieuwe leden te verhogen, nu een behoorlijke reserve is ge vormd. Na enige bespreking werd besloten toch maar het thans vastgesteld bedrag ad 5.te handhaven. Daarna sluiting. GESLAAGD Te Bergen op Zoom slaagde Wim van Gorsel voor het examen Jiu Jitsu, 1ste graad. MEISJESVERENIGING „NIEUW LEVEN" De Meisjesvereniging „Nieuw Leven" te Tholen hield Vrijdagavond 16 Febr. jl. in de goed gevulde zaal van het Hof van Holland haar jaarlijkse bijeenkomst. Nadat BURGERLIJKE STAND Geboren 13 Jan: Jacobus Cornelis van Driel, zn. van Anthonie Jacobus van Driel en Lutje Veldstra. Gehuwd Geen. Overleden: 12 Januari: Johannis Adrianus van Loenhout, echtgenoot van Catharina Van Oevelen, geboren in 1891. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Johannes C. A. Schot, uit Zevenaar. Catharina C. Rijstenbil, uit Scherpenisse. Eliz. J. A. Timmermans, uit Oost-Kapelle. Francina C. Hommel, uit Bergen op Zoom Vertrokken: J. Melissen en gezin, naar Mijdrecht. Pieter M. Pipping naar Tilburg Jan van Poortvliet naar Apeldoorn. Johanna van der Zande, naar Halsteren. Grietje Hage naar St. Annaland. Maria Aarnoudse naar Tholen. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL In een der lokalen van de Chr. School werd Vrijdag jl. de jaarlijkse ouderavond gehouden, die inzonderheid ten doel heeft de band tussen ouders en school te ver stevigen. Na zang en gebed las de voor zitter, dhr. v. Driel Psalm 1 voor en gaf een kort overzicht over het afgelopen jaar. Daarna richtte zich het sinds kort benoem de Hoofd der School, dhr. v. Dalen, in een korte toespraak tot de aanwezigen. De heer G. Jeroense hield een inleiding, getiteld: „Een moeder in Israël", terwijl de heer P. Lobbezoo de aanwezigen boeide door voorlezing van een gedeelte uit het boek van Ds. Overduin: „Hel en Hemel van Dachau". DE OUDERAVOND IN DE O.L.SCHOOL Deze werd vorige week Donderdag ge houden en het schoollokaal bleek dit jam- eigenlijk nog te klein om de talrijke aan wezigen wat geriefelijk te plaatsen. De grote opkomst verheugde begrijpelijk de Oudercommissie, welke waardering door de voorzitter dhr. Stols in zijn openingswoord dan ook werd geuit. Hij zag er een bewijs van medeleven in met de school wat ook blijkt uit de weer talrijk beschikbaar ge stelde en mooie prijzen, voor de deze avond te houden verloting. Een bijzonder welkom roept hij de oud-leden der oudercommissie, weth. Geluk en raadslid Goedegebuure toe. Hij wenst allen een prettige avond en geeft dan de leiding over aan het Hoofd der school, dhr. Boot. Deze verzoekt de secre taris een verslag te geven van de schoolreis, waarna de heer H. Overbeeke als Ouder commissielid wordt herbenoemd. De heer Boot gaf ook nog een uiteenzetting over het 8ste leerjaar, waarmee het huishoudelijk ge deelte van deze ouderavond was afgelopen. Zoals de laatste jaren gebruikelijk, werd het verdere gedeelte gevuld met een film programma en de Oudercommissie had dit jaar een zeer goede keus gedaan. Niet alleen het mooie voorprogramma, waarvan in het bijzonder „Het Koninklijk Bezoek aan Enge land" in de smaak viel, maar ook de hoofd film was zeer mooi. In deze bekende film: „Johny Belinda" speelde Jane Wyman de hoofdrol. De inhoud was treffend. Belinda, een doofstom meisje leefde met haar vader en tante op een boerderij in de omgeving van een dorpje op een eiland in de Stille Zuidzee. Haar leven was volkomen vreug deloos en het harde werken in de koren molen was èn voor haarzelf èn voor haar vader èn tante een vanzelfsprekendheid. Belinda was nu eenmaal doofstom en moest daardoor alle vreugden van de jeugd missen. Tot een nieuwe dokter zich in dat dorpje vestigde, een dokter die na een oorlog te hebben meegemaakt weinig illusies meer had, maar die er toch alles voor gaf de mensen behulpzaam te zijn. Ja, één mens gelukkig te maken was hem zelfs zijn levenspositie waard. Dat bleek, toen hij op een keer het doofstomme meisje Belinda ontmoette. Met oneindig veel geduld leert hij haar het lip- lezen en het is ontroerend te zien hoe het kind zich verheugt over de meerdere kennis, over het steeds meer begrijpen, over het nu deelnemen aan het werkelijk leven met z'n vreugden. Maar Belinda ondervindt dan ook, dat het midden in het leven staan on noemlijk veel verdriet kan brengen. Zelfs wil men uiteindelijk haar kind ontrukken, zogenaamd omdat een „doofstomme" dat immers toch niet zal kunnen opvoeden. Maar ook een doofstomme moeder is een moeder. Belinda krijgt haar jongen terug, dank zij ook de opoffering van de dokter. Zonder overdrijving zagen de geboeide aanwezigen een waardig slot van dit be slist hoogstaand filmproduct. Met een kort woord sloot de voorzit ter deze geslaagde avond. In de pauze werd gebruik gemaakt van de gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen en werd een verloting gehouden. HOE WIJ WERKEN Dinsdagavond jl. werd onder auspiciën van de Zaadtelersvereniging „Tholen en St. Filipsland" een film vertoond door de Zaaizaadver. „West Friesland" te Wijde- nes. In de middag was een algemene ver gadering gehouden, waar na opening door de voorzitter, dhr. D. Dormaar, een alge meen overzicht werd gegeven door dhr. Bakker van „West Friesland". Deze merkte o.a. op, dat het er de laatste 3 a 4 jaar minder goed heeft uitgezien voor de zaai zaadteelt, maar dat er thans een kente ring ten goede valt waar te nemen, inzon derheid met het oog op de afzet naar Duits land. Herkozen werden als bestuursleden de heren H. Overbeeke en M. Ligtendag. De film die des avonds werd vertoond werd eveneens uitvoerig toegelicht door de heer Bakker. Op de film zag men de be werking van het zaad vanaf de zaai tot en met de afzet. Leden van deze vereniging zijn over geheel Nederland verspreid. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanwezig was ook dhr. Gideonse met leerlingen van de tuin- en landbouwcursus te Stavenisse. NIET VERGETEN De verjaardag van de jongste Prinses werd door „Accelerando" niet vergeten. De gebruikelijke rondgang door de gemeente werd Maandagavond gemaakt. DE ZENDINGSKRANS Woensdagavond hield de Zendingskrans „Indonesië" haar jaarlijkse bijeenkomst in het catechisatielokaal der Ned. Herv. Kerk. Dit lokaal was geheel gevuld met dames leden en genodigden. Deze avond werd te vens het vijfjarig bestaan der vereniging herdacht, welk feit de presidente, mevr. Weijler, na opening met gebed en schrift- 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2