WEEKBLQD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FBL8PSLGN0 E VRIJDAG VERSCHIJ WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Spoedeisende Raadsvergadering in Tholen Raadsverslag Oud-Vossemeer Raadsverslag St. Maartensdijk NT IEDER Het enige maar dan ook zeer belangrijke punt van de agenda: AANLEG RONDWEG Een Sirene Het werken op Hemelvaartsdag De woningtoewijzing - Aankoop Herv. Pastorie H-ICH- Prinses Marijke ZONDAGSDIENST ARTSEN Vaste benoeming hulp-keurmeester Ook al te weinig bouwvolume Nijverheidsschool-plannen 7e Jaargang No. 15 23 Februari 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Het is niet de eerste maal, dat het woord „rondweg" in deze kolommen wordt afgedrukt. Inzonderheid de Tholcnaars weten onmiddellijk, waarop dan wordt gedoeld, nl.: de aanleg van een nieuwe weg buitenomde gemeente. En een gedeelte van de Tholenaars heeft sinds lang uitgezien naar verwezenlijking van de sinds geruime tijd bestaande plannen. De gehele dag door en zo nu en dan ook 's nachts dreunen de zware wagens door de Oudelandsestraat, Kerkstraat en Eendrachtsweg. De huizen staan er van te trillen, de tafel, de kachel, ja ook het bed trilde mee en het was niet eens lachwekkend meer, dat de soep zo nu en dan uit het bord hutste. Om over het gevaar van het steeds toenemende verkeer maar niet eens te spreken. Naarmate de vrachten steeds zwaarder worden, de vervoermiddelen steeds indruk wekkender, steeg ook het ongemak dat vooral de bewoners van deze straten van het doorgaand verkeer hadden. Thani schijnt daar binnen niet al te lange tijd een eind aan te komen. Althans, de Thoolse Raad keurde unaniem het plan voor de rondweg goed. En waar het ontwerp niet zonder voorafgaande bespreking met Ged. Staten tot stand kwam, mag men wel aannemen, dat ook dit College z'n goedkeuring niet zat onthouden. Hopenlijk komt die goedkeuring spoedig en hopenlijk ontmoet de uitvoering van dit plan niet te veel bezwaren, zoals materiaalschaarste enz. Omdat de „rondweg" heus geen overbodige luxe is. DE RAADSVERGADERING Zo werd dan Maandagmiddag 19 Febr. des nm. om half drie een spoedeisende raadsvergadering gehouden, waarbij alle leden aanwezig waren. Voorzitter: Mr. A. J. v. d. Hoeven en secretaris de heer V. Lab an. Het doet de voorzitter genoegen allen aanwezig te zien. Hij wijst er op, dat het agendapunt van het grootste belang is en geeft vervolgens een korte uiteenzetting over de voorgeschiedenis van de .rond wegplannen.' B. en W. hebben bespre kingen gevoerd met Ged. Staten. Door dat college werd een commissie benoemd voor het rondwegplan, waarvan dhr. Filipse voorzitter werd. Verschillende plannen kwamen in bespreking. Het plan werd in 3 delen gesplitst, nl. a. vanaf de brug tot de Oud-Vossemeersepoort; b. van de Oud- Vossemeersepoort tot aan de Molenvl.dijk en c. vanaf de Molenvl.dijk tot en met de Stoof. Het 1ste gedeelte bleef het moeilijk ste probleem. Ook daarvan ontstonden twee plannen, nl. de weg via de straat in de Kruittoren met wegbreken van. enkele wo ningen of direct vanaf de brug westwaarts afslaan met overkoepeling van de daar nog liggende put. Volgens het laatste plan zou men dan via een bocht op de Vossemeerse weg komen met vermijding van de wonin gen. Toch bleef het 1ste plan het aan- lokkelijkst (via Kruittoren), omdat het ook het goedkoopste is. Ook voor het onder b genoemde ge deelte waren 2 mogelijkheden, nl. de Vest afsnijden en direct links opgaan, aanslui tend op de weg bij dhr. Kramer of aanleg volgens het uitbr.plan, nl. achter de hui zen van de Singel met een bocht naar de Molenvlietsedijk. Uit de gegevens van Ged. Staten blijkt, dat aanleg van het 1ste gedeelte (brug tot Singel) op ƒ221.000 zou komen, het onder b. en c. genoemde op ƒ217.000 indien men het volgens uitbreidingsplan aanlegt en op 243.000 indien men de Vest afsnijdt. Toen kwam ook ter sprake of het niet billijk zou zijn, dat de Polder die het on derhoud van een groot gedeelte van dit traject heeft, hierin zou bijdragen. Na heel wat onderhandelingen is met het bestuur van „De Vrije Polders" een oplossing ge vonden, die een bedrag ineens van 12.750 zullen bijdragen. Dat maakt het ook voor het gem.bestuur veel aannemelijker, die 25 in de kosten moeten bijdragen, ter wijl de Provincie het overige gedeelte 1}A) voor haar rekening zal nemen. Het gevolg van deze besprekingen is, aldus de voorzitter, dat we thans in spoed eisende vergadering bijeenkomen om het voorstel van B. en W. te bespreken, deze plannen goed te keuren en daarmee de urgentie van aanleg in 1951 behouden. Vanzelf heeft het Prov. bestuur na onze uitspraak ook nog iets te zeggen, gezien haar grote bijdrage. Ik heb echter wel be grepen uit de besprekingen met de Com missie van G. S., dat men voor dit plan zal zijn. Persoonlijk zou ik het op prijs stellen, wanneer we direct het gehele tra ject konden uitvoeren, maar dat zal bij Ged. Staten op bezwaren stuiten, zodat men dit jaar waarschijnlijk niet verder zal gaan dan het gedeelte vanaf de Vossemeerse- poort tot aansluiting op de weg naar Poortvliet. Dhr. Janssen vindt het jammer, dat Ged. Staten het aanvankelijke plan over de Sin gel niet kon overnemen, maar begrijpt, dat een verschil van ong. 26.000 een belang rijke rol speelt. Hij vraagt toch of het zo dure object werkelijk ook objectief is bekeken. Daar kan de voorzitter volmondig be vestigend op antwoorden, daar 1ste: Ged. Staten zelf bij de uitgave zijn betrokken en 2e de Hoofdingenieur van de Prov. Wa terstaat e. en a. zelf heeft onderzocht en opgemaakt. Er is bij Ged. Staten eerst ook de neiging geweest het eerste plan uit te voeren, maar het andere was de beste oplossing. Er zijn dus wel degelijk volledige gegevens. Dhr. A. J. Wagemaker betreurt het dat het gedeelte vanaf de brug tot Vossemeer- sepoort nog buiten beschouwing blijft. Kan Ged. Staten evenwel de garantie geven, dat dit wel binnen de 2 jaar wordt uitge voerd Ook andere leden spijt het zeer, dat het traject niet in eens wordt uitgevoerd, daar men dan toch nog geen volledige oplos sing heeft. De voorzitter zegt het daarmee eens te zijn en zou dan ook willen voorstellen het gehele traject goed te keuren, maar als de Ged. Staten-afgevaardigden menen, dat dit niet zal lukken, toch het bewuste gedeelte te doen uitvoeren. Dhr. Goedemondt zou het ook erg jam mer vinden en vraagt of voorzien wordt voor de bewoners wier huizen moeten wor den afgebroken. De voorzitter antwoordt, dat hiervoor een oplossing zal worden ge vonden. Dan wil ook dhr. Goedemondt voorstel len het gehele plan uit te voeren. Weth. de Heer vraagt nog of de men sen verzekerd kunnen zijn, dat ze er niet op achteruit gaan. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr. Quist kan dan ook geen argument meer vinden om hier tegen te zijn. Voorgesteld wordt dan om de aanleg van de nieuwe rondweg volgens de ge maakte plannen goed te keuren (zie onder plaatselijk nieuws) met dien verstande, dat het 1ste gedeelte wordt uitgevoerd volgens de gemaakte tekening, dus via de Kruittoren tot een bedrag van 221.000 en het tweede gedeelte ad 217.000. Waar het tweede ge deelte voor uitvoering practisch zeker zal worden aangenomen, merken we op, dat de gemeente hier in dus 25 of 54.250 zal bijdragen en de Polder 7750, Met algemene stemmen wordt dit voor stel aangenomen, waaruit men dus mag concluderen dat ook aangedrongen zal worden het 1ste gedeelte goed te keuren, een gedeelte waarvan thans nog geen de finitief plan is. De voorzitter feliciteert de leden met het genomen besluit en hoopt dat het de ge meente ten zegen mag zijn. Na nog enige vragen volgt sluiting. De voltallige gemeenteraad alhier kwam Woensdagavond jl. in openbare vergadering bijeen. Na opening en notulen volgden de ingekomen stukken, w.o. enige goedkeu ringen op genomen raadsbesluiten. Eerst werd evenwel punt 9 van de agenda afge werkt, nl. benoeming gem.ontvanger. De voorzitter leest een schrijven van G. S. voor, waarin wordt meegedeeld, dat van een combinatie ontvangersschap Tho lenOud-VosseraeerSt. M'dijk wordt af gezien en de combinatie Tholen—Oud- Vossemeer gehandhaafd zal blijven. De voorzitter zegt, dat dhr. P. M. Plouvir, gem.ontvanger van Tholen ook hier reeds ruim 1 jaar tot volle tevredenheid wnd.- ontvanger is en stelt voor tot benoeming van een gem.ontvanger over te gaan. Ge noemde Plouvir wordt met alg. stemmen als zodanig benoemd en legt de vereiste eeden af. De voorzitter en leden feliciteren hem met deze benoeming, waarop dhr. PI. dankt voor het in hem gestelde vertrou wen. Dhr. J. v. d. Houten en L. A. Istha be richten hun benoeming als lid van het Alg. Armbestuur te aanvaarden, terwijl de he ren Mees en v. d. Klooster eenzelfde me dedeling hebben gezonden inzake hun be noeming als lid van het fonds Huize Kat- tendijke. De heren J. Quist, Bouwman, J. L. v. Dijke, L. A. Istha en A. Aarnoudse aan vaarden eveneens hun benoeming als lid van de Woonruimtecommissie. Van de Districtsinspecteur van het Brandweerwezen is bericht ontvangen, dat hij aankoop van een sirene noodzakelijk acht. De voorzitter merkt op, dat er twee alarm-mogelijkheden zijn, nl. een telefoni sche waarschuwing en sirene. Dhr. Aarnoudse vraagt waar die sirene geplaatst zal worden. De voorzitter ant woordt: bij de kerk. Dhr. Aarnoudse vindt, dat de uitgaaf hiervoor dan toch wel wat groot is, waar men tot op heden de klok als alarmsignaal had, hoewel hij toegeeft dat een sirene beter is. De voorzitter zegt toe het te zullen on derzoeken hoe of het in Stavenisse werkt en wanneer de inlichtingen goed zijn, wordt B. en W. machtiging gegeven tot aanschaf fing van een sirene over te gaan. De Arbeidersbond ter plaatse vindt het werken op Hemelvaartsdag ongewenst en vraagt daartoe de pol. verordening te wij zigen, zodat het voortaan verboden is. De voorzitter zegt, dat men dit verzoek, zoals het hier ligt, zonder meer terzijde moet leggen, daar de Zondagswet al in dit verbod voorziet. Wel kan men natuurlijk vragen hierop nauwlettend toe te zien. Dhr. Istha vernam later ook, dat dit reeds bij de wet is geregeld maar acht dan meer controle toch gewenst. Daar is dhr. Aarnoudse tegen. Hij vindt het verkeerd hiervoor de zaak aan banden te leggen. Weth. Dane kan het feitelijk niet be grijpen, daar Hemelvaartsdag een erkende Chr. feestdag is, dat door het Prot. deel wordt gewerkt. Hij vindt het jammer, dat de leiders van de kerken daar niet meer werk van maken, door bijv. 2 x kerk te houden. Hij geeft toe, dat het om die tijd wel eens druk is op het land, maar dan zou men Zondag ook wel eens willen wer ken en dat wordt toch ook niet gedaan. Dhr. v. d. Klooster ziet er niet anders in, dan het voor kennisgeving aan te nemen, maar men zou de kerkeraden in genoemde geest kunnen stimuleren. Dhr. Mees deelt het standpunt van dhr. Aarnoudse, dat men hier de mensen niet moet gaan dwingen. Dhr. Istha zou toch maar graag zien dat de politie in deze de wet handhaafde. Hij meent, dat zoiets alleen maar op het eiland Tholen voorkomt. Het debat hierover wordt besloten en het verzoek voor kennisgeving aangenomen. Het bestuur van het Kon. Ned. Gym. Verbond vraagt de pl. gymnastiekver. te steunen, de adspirant leden dezer ver. be neden de 16 jaar gratis het gem. gyml. ter beschikking te stellen en subsidie voor het Verbond. De voorzitter voelt, gezien de gem. fi nanciën, voor dat laatste niets, terwijl de pl. ver. reeds wordt gesteund, door de zeer lage huur, die ze voor het gym. lokaal moet betalen. Trouwens, van de pl. ver zelf is hiertoe nimmer een verzoek inge komen. De leden steunen de voorzitter. Aangeboden wordt de rekening 1949, die met een batig saldo van 5594,85 sluit voor wat de gew. dienst aangaat en de kap. dienst met 1, De commissie zal de rekening onderzoe ken. Geen bezwaar is er tegen de gewijzigde jaarwedden voor burg., secr. en ontv. in gemeenten beneden de 2000 inwoners. Voorgesteld wordt ingevolge het schrij ven van Ged. Staten de jaarwedde van de wethouders met 10% te verhogen en alzo op 385,per jaar te brengen. Dhr. v. d. Klooster had gezien, dat ver schillende weth. in andere gemeenten met het oog op de fin. toestand dit aanbod afwezen. Oud-Vossemeer staat er ook niet te best voor en straks komt er ook weer verhoging van het presentiegeld v. d. raads- lened. Het neemt geen einde. Dhr. v. Gorsel vindt dat ook, hij acht de weth. voldoende betaald en vindt het jammer, dat de weth. hieromtrent geen an der voorstel hebben gedaan. De weth. verklaren, dat ze helemaal geen voorstel wilden doen, maar het aan de Raad overlaten. De voorzitter vindt, dat deze verhoging niet overbodig is. Besloten wordt daarna deze verhoging goed te keuren. Voorgesteld wordt op verzoek van de werd gisteren 4 jaar, ter gelegen heid waarvan heden op Paleis Soestdijk aan het Prinsesje een kinderfornuis werd aangeboden door een deputatie van het Regiment Verbindingstroepen. Een soldaat met Prinses Marijke bij het fornuis. Centr. d. om de bouwverordening zodanig te wijzigen, dat de max. verdiepingshoogte inpl. van 2.70 op 2.60 m wordt gebracht. Er is geen bezwaar tegen. De voorzitter deelt mede, dat een bouw volume van 2 woningen voor 3 jaar (t/m 1953) is toegewezen. Voor eigen rekening (dus zonder reg. subsidie) mag men wel vrij bouwen, behoudens een zekere „minis- terrem"). Dhr. v. Gorsel vindt de toewijzing ver schrikkelijk klein. De voorzitter deelt dezelfde mening, te meer waar deze gemeente juist via een rap port, gesteund door dokter Renes een grotere toewijzing had aangevraagd in ver band met de heersende t.b.c., zodat men ook de oude, feitelijk onbewoonbare wonin gen eens kon vervangen. Dhr. v. Gorsel vraagt of de gemeente er niet enige kan opknappen. De voorzitter antwoordt, dat dit in de duizenden zou lopen. Dhr. v. Gorsel zegt dat vele huizen erg achteruit gaan door onvoldoende of geen onderhoud. Weth. Dane is het daar volkomen mee eens. Als men zelf een karweitje uitvoert mag men geen huishuur afhouden. Dhr. Mees acht dit een zeer moeilijke kwestie, want ook de verhuurders kunnen niets of bijna niets laten doen van de ont vangen huur. Hij acht deze kwestie de schuld van de overheid, die het te een zijdig doorvoert. De voorzitter zou het ook toejuichen als hiervoor eens maatregelen werden ge troffen. In elk geval zal nog getracht worden meerder bouwvolume te krijgen, daar er alleen al 6 particuliere aanvragen zijn. Dhr. v. d. Klooster vraagt nog of de pastorie buiten die toewijzing valt, wat de voorzitter bevestigend beantwoordt. De Haven- en kadegeldverordening wordt overeenkomstig concept gewijzigd. Een kasgeldlening ad 30.000 wordt tot 15 November verlengd. Het bestuur van de R.K. parochiale school in deze gemeente verzoekt om de school door de gemeente te doen overnemen. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen, daar zulks sinds 1936 niet meer mogelijk is, tenzij in een bijzonder geval, waarbij moet worden aangetoond dat het de gem. een ruim voordeel brengt. Het voorstel van B. en W. wordt door allen gesteund. Een bezwaarschrift van Jac. Vaders in zake aanslag schoolgeld wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld worden de voorschotten 1951 voor de Bijz. Scholen. De O.L. school krijgt 1489,of 19.19 per leerling. Voor de Sch. m. d. Bijbel wordt dat dus 90 x 19.19 en voor de R.K. school 109 x 19.19. Niemand bezwaar. DE PASTORIE In verband met een eventuele toekomstige bouw van een nieuw gemeentehuis komt thans definitief het voorstel ter tafel om de Ned. Herv. pastorie aan te kopen voor een bedrag van 18.000. De Raad gaat hier mede accoord, zodat aan het Prov. Bestuur toestemming hiervoor zal worden gevraagd. Hiermede verband houdende wordt een partiële wijziging in het uitbreidingsplan vastgesteld, wat eveneens met de ingediende bezwaren (o.a. van de Ambachtsheerlijkheid, H. H. Ridderhof en Van Driel) naar Mid delburg zal worden gezonden. Bij de rondvraag vraagt dhr. Mees of al een begroting is opgemaakt voor de te dem pen sloten. De voorzitter antwoordt, dat men eerst wil afwachten, wat door Middel burg op het stratenplan wordt geantwoord. Dhr. v. d. Klooster vraagt of men daar toch nog iets over zal horen. De voorzitter antwoordt: in elk geval een ja of nee. Na nog enige andere vragen te hebben beantwoord sluit de voorzitter de ver gadering. Dr. L. D. A. Looysen, Tholen, Tel. 49 Dr. J. Vermet, Nieuw-Vossemeer Vrijdag 16 Februari kwam de voltallige St. Maartensdijkse gemeenteraad in open bare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Bouwense. Secr. dhr. Meloen. Waar het de eerste vergadering in 1951 is, dankt de voorzitter de leden nog voor de prettige samenwerking in 1950 en merkt op dat er dat jaar niet zo heel veel in grijpends is gebeurd. Wel is de school- verbouw tot stand gekomen. Men is maar afgezien van een officiële opening, daar de verbouw te lang is aangelopen. Wel is het de bedoeling afgevaardigden van Ged. Staten en de Raadsleden binnenkort eens te nodjgen om het gebouw te be zichtigen. Ook de motorbrandspuit kwam voor elkaar. De toren moest wachten, daar we geen subsidie kregen van het Rijk. In middels wordt de toren werkelijk heel slecht. Nu is ook de Pui naar beneden gehaald. Zo spoedig mogelijk zal ze ver beterd herrijzen. Het was ook de bedoeling het gemeentehuis economischer in te rich ten, maar voorlopig is dat financieel nog niet uitvoerbaar. Wel is het de bedoeling in 1951 veel werk aan de bestrating te besteden. De twee oude brandspuiten zijn voor 350,verkocht. De voorzitter heeft voor dit jaar ook nog plannen voor nijverheids onderwijs, waarover straks de eerste be sprekingen gevoerd zullen worden. Dhr. o. d. Brouw merkt hierna op, niet geweten te hebben, dat het gemeentehuis zónder pui zo mooi uitkwam. Hij zou het zo maar willen, laten. De voorzitter vindt ook, dat het niet tegenvalt, maar een pui hoort er nu een maal bij. Men zal het bij de rondvraag nog eens bekijken. Er zijn enige goedkeuringen en mede delingen van Ged. Staten ingekomen, die worden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Zo o.m. een begrotingswijzi ging inzake de A.V.O.- en Kleuterschool lening. Voorts dat Ged. Staten van een combinatie gem. ontvanger TholenOud- VossemeerSt. Maartensdijk afzien en de Kon. Goedkeuring op de heffing begrafe nisrechten. EEN DANKBETUIGING Een 5-tal ingezetenen, bewoners van de Oostvest, danken voor het daar bestrate gedeelte, dat tot een enorme verbetering leidde. Het Prov. Bestuur verleent machtiging uitgaven te doen tot de helft van de ge raamde sommen van de begr. 1951. Een proces-verbaal kasopname meldt geen bijzonderheden. De Ned. Ver. van Suikerzieken vraagt subsidie voor patiënten uit deze gemeente die ter genezing zijn uitgezonden. Die zijn er hier niet, zodat het schr. voor kennis geving wordt aangenomen. Verzoeken van de heren M. Kloet, L. Stoutjesdijk en A. Knuist om op de lijst te worden geplaatst voor een stukje gem.- grond, worden ingewilligd. Dhr. A. J. Quist vraagt rijwielvergoe- ding voor zijn dochtertje dat de U.L.O. bezoekt. Toegestaan. De van het Kroondomein vrijgekomen grond wordt aan 6 personen toegewezen, nl. aan C. Vroegop, Fr. Ponse, M. G. de Korte, M. A. Hage, M. v. Gorsel en J. P. Rijnberg. De toeslagen voor de gem. ambtenaren worden door een toelage-besluit onderge bracht in een toeslag van 10%, zodat dat bedrag nu ook voor pensioensgrondslag geldt. Het Prov. Bestuur stelt voor de jaar wedde der wethouders te verhogen met 10%. Dhr. Koopman vindt dat niet no dig. De luxe wordt te ver opgevoerd, we moeten nu eenmaal bezuinigen. Er is in de hoogste instanties al genoeg weggesme ten. B. en V/. stellen voor de verhoging in te voeren. Bij stemming zijn de heren Koopman, Geluk en Langejan tegen. Bericht van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, dat ter plaatse een ram- pendepöt zal worden gevestigd. De voor zitter zegt dat dit niet was gelukt, wan neer er geen buitengewone activiteit van dhr. Bastiaanse, de secretaris van de afd. Tholen v. h. Rode Kruis was uitgegaan. Nu moet voor het aan te voeren materiaal een bergplaats worden aangewezen. De voorzitter heeft gedacht aan de kleu terschoolzolder. Om dat in orde te maken zou men 50,moeten uittrekken, in welk bedrag de pl. afdeling van het Rode Kruis 25,— vergoed. Allen zijn er voor dat te doen. De Commissie tot Wering van School verzuim heeft haar rapport ingediend. Het is een klein rapport, want het aantal on geoorloofde verzuimen is ver gedaald. Wel kwamen er, in verband met het onregel- matige schoolhouden door de verbouw, ta melijk veel verzuimen voor. V- het Prov. Bestuur bericht, dat t.m. 1953 4 woningen zijn toegewezen. De voorzitter: Dit is toch te erg. Er zijn nü al 5 particuliere aanvragen. Het lijkt hem dan ook dringend nodig, alle mo gelijke pogingen aan te wenden om dat volume verhoogd te krijgen. Gemeentebouw komt er nu helemaal niet aan te pas. Hij vraagt de Raad machtiging om tegen dit te weinige bouwvolume te protesteren, wat hem grif wordt verleend. Herbenoemd worden als leden van de Comm. tot wering v. schoolverzuim de he- Arentsen, J. v. Nieuwenhuijze, C. L. Stoutjesdijk en Chr. Hoek Mz. In de plaats van de heer N. de Viet, die re glementair niet meer in aanmerking komt is dhr. P. W. Brakman aanbevolen, die wordt ook gekozen. HULPKEURMEESTER IN VASTE DIENST Een voorstel de heer Bos in vaste dienst aan te stellen, zulks te rekenen van 1 Januari 1951 af, wordt met alg. stemmen aangenomen. Bij dit punt komt ook een adhaesiebetuiging van de slagers naar vo ren, die dhr. Bos als hulpkeurmeester zeer aanbevelen. Alle leden zijn het er over eens, dat dhr. Bos zeer ijverig en nauw gezet zijn plicht doet, ja meer dan dat. Daarom wil ook dhr. o. d. Brouw niets afdoen, maar hij wijst er op, dat de keur lonen zeer hoog zijn en dat hij vermoedt, dat er nog wel eens een 1,_ bij zou kunnen komen door een vaste benoeming. Immers die man moet toch ook leven bui ten de 6 maanden, dat hij werk heeft. We weten niet of er dan ook werk voor hem is. Hij vindt het goed, als het maar niet neerkomt op het hoofd van de huisslachters, die al genoeg moeten betalen. De voorzitter wijst er op, dat geen vaste benoeming de zaak duurder zal kunnen maken. Getracht zal worden dhr. Bos ook in de andere maanden werk te geven. Allen zijn voor wijziging van de instructie en dus voor vaste benoeming van dhr. Bos. EEN NIJVERHEIDSSCHOOL 7 De voorzitter zegt, dat hij sedert lang pogingen in het werk heeft gesteld om ter plaatse een Nijverheidsschool of iets der gelijks te krijgen. Dat is door hem dan ook in Overheidskringen besproken en men had er daar wel oren naar, ja wilde sti muleren om een dergelijke school in St. Maartensdijk te plaatsen. Ook stelde ik me in verbinding, aldus de voorzitter, met het Economisch Technisch Instituut te Mid delburg. Dit Instituut schrijft, dat tech nisch onderwijs zeer nuttig zal zijn voor eventuele industrialisatie. Een uitvoerig schema werd daarbij door de E.T.I. over gelegd. Er zijn op het eiland Tholen een 150 bedrijven boven de 20 h.a., bedrijven die de aankoop van een trekker kunnen verantwoorden. Er zijn hier thans 120 trek kers, welk aantal dus nog met 110 zou kunnen stijgen, terwijl het» dan nog een ver antwoorde vermeerdering is. Andere sta tistische cijfers tonen aan dat het werk loosheidscijfer op ons eiland onrustbarend is. Gedurende de laatste 50 jaar vertrok ken er van ons eiland 15.000 inwoners, ongeveer eenzelfde aantal als er nu wo nen. Alleen dus door migratie bleef de werkloosheid nog zo beperkt, waar er in overig Nederland 40 mensen bijkwamen, (over datzelfde tijdvak). Van ons eiland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1