VAL DA Veilingberichten MfsmEnl^Ë POORTVLIET Bij het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES m^voorkomen erger ST. FILIPSLAND SPORTHOEKJE Bundes minister Niklas i West-Europese landbouw moet uit bestaansnoodzaak streven naar integratie Interessante uiteenzetting van Duitse landbouwpolitiek GRIEP? LAND-, TUINBOUW EN VEETEELT vjttor handverzorging 'n Pracht sortering KAMGAREM Herera Costumes Hog tegen oude prijzen TERHORST BERGEN OP ZOOM PREDIKBEURTEN Neem een doos echte PAS T I L. L- E S KE ELPIJ N NAGEKOMEN BERICHTEN KERKNIEUWS kalkbemesting. Na een openingswoord door de voorzitter de heer P. Noora, vertelde de spreker van deze avond tal van bijzonder heden over de landbouwkalk. Zijn rede werd met grote aandacht gevolgd, waarna tal van vragen op duidelijke wijze werden beantwoord. VERGADERING CHR. SCHOOL De leden van de school m. d. Bijbel kwa men in jaarvergadering bijeen. De voor zitter H. Overbeeke sprak een welkomst- woord, waarna de secretaris de voornaamste gebeurtenissen uit 1950 memoreerde. Hij wees daarbij in het bijzonder op het jubi leum van de heer Hollebrands, die 30 jaar aan de school verbonden was. Als bestuurslid werd herkozen dhr. W. Kurvink. De ouderavond werd vastgesteld op 23 Februari. VERGADERING OUDERAVOND O.L. SCHOOL De voorzitter opende de vergadering met een welkomstwoord, in het bijzonder tot de ouders die hier voor het eerst waren en tot de Heer van Gelderen, tandarts te Tholen. Zo is het weer een jaar geleden aldus spreker, dat we de vorige gewone ouderavond gehad hebben en ligt er een schooljaar achter ons. Het is een jaar ge weest waarin we zeer regelmatig en zonder onderbreking wegens ziekte van het perso neel of anderszins ons werk mochten ver richten Slechts de Heer van Male heeft in December enige dagen verlof gehad in ver band met het overlijden van zijn broer, Mejuffrouw van Nieuwenhuijze was geluk kig bereid die week de plaats van mijnheer van Male in te nemen. Nogmaals dank voor het feit dat U zich geheel belangeloos be schikbaar hebt gesteld. Dit jaar is voor onze school een bijzon der jaar geweest enwel door de verwisse ling van leerkrachten. Na de zomervacantie heeft Mej. van Nieuwenhuijze van school afscheid genomen, eigenlijk alleen maar officieel, daar ze de handwerken op de school nog verzorgt en toen het nodig was, tijdelijk heeft geholpen. In Mej. van Nieu- wenhuijzen's plaats is gekomen Mej. v. d, Maas. Het Gemeentebestuur heeft wel een goede keuze gedaan toen het Mej. van der Maas aan onze school benoemde. Ook de heer van Male heeft gelijktijdig zijn vaste aanstelling gekregen na reeds geruime tijd tijdelijk werkzaam te zijn geweest. Mijnheer van Male was toch op de ouderavond vorig jaar reeds aanwezig en is dus meer dan een jaar Poortvlietenaar. Daarna gaf de Heer van Male een gymnastiekles aan een groep jongens, wat zeer in de smaak viel. Ver volgens hield de Heer Chr. van Gelderen een Causerie over Tandverzorging. Hij wees op de noodzakelijkheid de tanden steeds 2x per dag te poetsen, daarmee dient al be gonnen te worden wanneer het kind 2 jaar is. Twee maal per jaar moet het gebit door een tandarts gecontroleerd worden. Vooral bij schoolgaande kinderen dient grote aandacht te worden besteed, aan het blijvend gebit. Als schooltandarts is het de Heer van Gelderen gebleken dat bij ongeveer 80% der schooljeugd het gebid in een zeer slechte verwaarloosde toestand ver keert. Nadat spreker zijn lezing beëindigd had kwamen er van de zijde der ouders veel vragen voornamelijk verbandhoudende met de schooltandverzorging. Een voorstel van de Oudercommissie om namens alle ouder: de Raad dringend te verzoeken om alsnog tot de schooltandverzorging toe te treden werd met algemene stemmen aangenomen Daarna bezichtiging van de Handwerken en schriftelijk werk, waarna het Hoofd der school nog enige schoolfilmpjes draaide. In zijn sluitingswoord merkte het Hoofd der school op, dat de Burgemeester wegens ziek te ook dit jaar niet aanwezig kon zijn. Hij wenste hem een spoedig herstel. Verder niets meer aan de orde wordt de ver gadering gesloten. LOOP DER BEVOLKING over Januari 1951. Geboren: Adriaan, zn. van Jac. Wagemaker en P. Kunst. Martha Huberdina, dt. van C. Overbeeke en M. J. van Dijke. Helena Adriana, dt. van M. Moerland en N. A. Bierings. Getrouwd: Geen. Overleden: Cornelia Geuze, 82 jr. weduwe van A. S. Kempeneers. Cornells Leendert Wesdorp, 61 jr. wedn. van C. J. v. d. Velde. Ingekomen personen: Elisabeth J. Neele, van Zaamslag. Sjoukje op de Hoek, van Hem Olde- phaert c.a. Vertrokken personen: Abraham Mar. Verwijs, naar Dordrecht. Cornelia M. Roozemond, n. Steenbergen. Jasper J. Wesdorp naar Apeldoorn. Maria J. Faasse, naar Biervliet. EEN LANDMIJN De landbouwersknecht C. Mol ploegde dezer dagen een weide van dhr. A. v. Dijke om en ontblootte daarbij een landmijn. Het projectiel werd door de ploeg geraakt, maar kwam gelukkig niet tot ontploffing. De mijn- opruimdienst is op de hoogte gebracht. In deze omgeving lagen tijdens de bezetting veel landmijnen. ONGEVAL De tijd gem. ontvanger A. Noordhoek kwam met zijn rijwiel zodanig te vallen, dat hij een bloeduitstorting in zijn knie opliep, zodat hij enige tijd rust moet houden. De burgemeester neemt voorlopig de zaken DE VOETBALCOMPETITIE De afgelopen Zaterdag gingen weer alle wedstrijden door en de uitslagen zijn enige zonder verrassing. Het was te begrijpen, dat Smerdiek de slag tegen Tholense Boys zou winnen. Laat men niet menen, dat Smerdiek door het ene steekje, dat ze vorige week liet vallen verslagen is. Ze kan haar man netje nog wel staan. En met Thol. Boys had het dan ook niet veel moeite. Het kranige van de Thoolse ploeg bestaat in elk geval hierin, dat ze ondanks alle tegen slagen vol houdt. En dan is er ook altijd nog kans, dat het zich hersteld van de inzinking. Smerdiek bleef met 61 de meerdere. Dat Kogelvangers het niet tegen Noord schans zou kunnen bolwerken, al speelde het dan een thuiswedstrijd, was eveneens te verwachten. De overwinning was voor Noordschans niet daverend, maar toch ruim voldoende. En inderdaad moest Noord schans nog alle krachten inspannen om het zich halstarrig verzettende Willemstad ten slotte op de knieën te kunnen brengen. Wil lemstad verloor met 1—3. WHS stond er na de eerste helft tegen Chrislandia ook niet best voor. Er was door de thuisclub weinig fraais geboden in de eerste helft. Het enthousiasme, vorige week in Smerdiek vertoond, was volkomen zoek. En waar Chrislandia bovendien hardnekkig vasthield aan teruggetrokken halfspelers met de twee backs permanent in het midden, was het niet gemakkelijk daar gaten in te brengen. Toch ontsnapte het Chrislandia- doel enkele malen ternauwernood aan door boring. Maar dat was aan de andere kant evengoed het geval, waar zelfs de lat voor WHS weer redding bracht. De kleine voor sprong in de eerste helft was door Chris landia dan ook wel verdiend. Anders ging het er uitzien na de thee, toen de bezoeken de club practisch niet meer aan bod kwam. Door doelpunten van midvoor en linksbin nen werd de achterstand van WHS omgezet in een 41 eindstand. lste klasse B WHS 2 had in Dinteloord tegen het tweede elftal aldaar, weinig in te brengen. Het moest met een 82 nederlaag genoegen nemen en daarmee behoudt Dinteloord 2 de leiding. Vosmeer kwam beter uit de hoek. Tegen het aardig spelende Vrederust 2 werd een volkomen verdiende 40 overwinning be vochten. Een mooi resultaat van de nu nog enige Vossemeerse club. DE VERWACHTING lste klasse A: Het gaat er a.s. Zaterdag spannen. Voor namelijk in Dinteloord, waar Smerdiek op bezoek gaat. Beide clubs staan aan de kop met een gelijk aantal punten. Alleen het doelgemiddelde van Dinteloord is hoger. Maar beiden haalden uit 6 wedstrijden 10 punten. Wat we hiervan verwachten We hebben beide clubs zien spelen en zijn er daarom van overtuigd, dat Smerdiek, wan neer het volledig naar Dinteloord trekt niet kansloos is. Vast staat, dat deze wedstrijd van grote betekenis is voor het kampioen schap. Voor beide clubs is de uitslag even belangrijk. Waar het voor Smerdiek een uitwedstrijd is en ons blad toch een speci fieke eiland-uitgave is, is het zonder ran cune tegen Dinteloord, wanneer we Smer diek een „hou je taai toeroepen". Noordschans zal minder moeite hebben om de volle winst tegen Vrederust binnen te halen en we verwachten ook zeker, dat WHS daarin zal slagen tegen Kogelvangers. lste klasse B: Smerdiek 2 krijgt Chrislandia 2 op bezoek en zal de punten thuis houden, evenals Vosmeer, die het tegen WHS 2 zal op nemen. De wedstrijden worden om uiterlijk 4 uur gespeeld. KORFBAL Voor de competitie speelde WHS jl. Zaterdag een korfbalwedstrijd tegen DHJ uit Bergen op Zoom en verloor met 06. A.s. Zaterdag komt Blauw-Wit uit Roo sendaal naar St. Annaland. Deze korfbal wedstrijd begint om 3 uur. THOLEN liienveilng van 13 Februari: Gewone 3.36 tot 3,61. Bonken 3.75. Drielingen 3.76. Picklers 13,43. Alles per 100 kg. Tussen Nederland en Duitsland hebben steeds zeer belangrijke handelsbetrekkingen bestaan, die zich vooral lieten gelden op agrarisch gebied. Dat deze economische banden historisch groeiden, laat zich uit geografisch oogpunt gemakkelijk verklaren. Twee buurstaten zullen nimmer los naast elkander kunnen staan, maar zijn vaak op elkaar aangewezen. Na de tweede wereldoorlog scheen daarin wel een verandering te zullen komen, maar zoals de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Duitsland, prof. ir. H. C. J. H. Gelissen reeds in 1946 in een rede te Utrecht betoogde, wat historisch! gegroeid is uit geografische noodzaak, laat zich niet gemakkelijk verdringen. De vijf naoorlogse jaren hebben dan ook een herstel van de handelsbetrekkingen tussen Neder land en Duitland te zien gegeven, in die mate, dat Duitsland onze beste afnemer ge-| worden is en wij Duitsland's beste klant, waarbij de Nederlandse uitvoer groter is dan de Duitse invoer in ons land. De agrarische politiek van de West-Duitse Bondsrepubliek is daarom zeer belang rijk, ja vaak beslissend voor de ontwikkelingsmogelijkheden van de Nederlandse land bouw en veeteelt. Woensdag was de West-Duitse minister van Landbouw, Prof. Niklas in Groningen de landbouw-metropool van het Noorden om een uiteenzetting van de politiek die de W.-Duitse regering t.a.v. de landbouw en veeteelt voert, te geven, die o.a door min. S. L. Mansholt met interesse gevolgd werd. Moeilijke omstandigheden Prof. Niklas zette daarbij uiteen, dat het tempo, waarin het herstel van de W.-Duitse landbouw geschiedt, de W.-Duitse regering niet volkomen bevredigt. Men is nog niet volkomen vrij in het nemen van maatregelen, omdat de bezettende, om alleszins verklaar bare redenen een vinger in de pap wil hou den. Verklaarhaar is dit om de grote bedra gen die bv. Amerika moet uitgeven om het W.-Duitse herstel mogelijk te maken en daarbij uiteraard verantwoording aan de Amerikaanse volksvertegenwoordiging schul dig is. Wie betaalt, beslist. familie-bedrijven is groententeelt ook vaak de enige mogelijkheid omdat deze mensen de oogst in verschillende tijden moeten kun nen binnenhalen. De grote bedrijven zijn hoofdzakelijk overgegaan op suikerbieten en tarwe, maar de uitstekende prijzen, die daar voor betaald worden, geven de kleine be drijven niets. Zeer zeker treft men bij de Duitse boeren nog veel weerstand tegen invoer van Nederlandse groente, maar zo zei Prof. Niklas, uitwisseling is nodig en tnen dient ook de conservatieve boeren er van te overtuigen dat eenheid in de W. Europese landbouw noodzakelijk is. Invoer van boter Gevraagd naar de invoer van Ned. boter in Duitsland, deelde de minister mee, dat de melkbedrijven zich zeer spoedig hersteld hebben en dat men met de melkprijs zeer voorzichtig te werk moet gaan. Invoer moet daarom geschieden voor hetzelfde prijs niveau als de eigen productie kan leveren zoals met de Deense boter het geval is. De Ned. prijs ligt hoger, maar de uitsteken Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 45 ct. de kwaliteit geeft ook hier mogelijkheden voor een goede afzet. Men zal van rege ringszijde zo weinig mogelijk moeilijkheden in de weg leggen voor de invoer, al moet men er uiteraard op toezien, dat niet alle deviezen weggaan aan weeldeartikelen als dure dameskousen enz. Een zeer moeilijk probleem vormt ook de invoer van suiker en suikerwaren, zo zei Prof. Niklas tenslotte. Het suikerverbruik is door de hoge prijs (1.14 D.M.) terug gelopen en men kan geen invoer toestaan als daardoor eigen arbeiders in de suiker- warenindustrie werkloos zouden worden. Men zal, gedwongen ook door de nood zaak, er naar streven een zo goed mogelijke overeenstemming te bereiken voor alle vraagstukken, opdat zo gewerkt wordt aan de eenheid der W.-Europese landbouw. LUCERNE EN HET ENTEN MET BACTERIENCULTURES Lucerne groeit het best op goed ont waterde klei löss en leemgronden, die voldoende rijk zijn aan koolzure kalk. Jonge zeepolders zijn dan wel in de eerste plaats te noemen, doch ook op andere klei en zavelgronden zijn beste gewassen te verbouwen. Men teelt lucerne onder dekvrucht; vlas is zeer geschikt en vrij zeker ook olievlas. Half April kan ook gezaaid worden als hoofdgewas zonder dekvrucht. Het gewas levert dan 2 sneden, wat ongeveer de helft is van een normale jaaroogst. In dit geval moet in schoon land gezaaid worden. Ook in Juli, na vroeg gerooid pootgoed, karwij of erwten, is de lucerne-zaai zeer goed mogelijk. Het volgend jaar heeft men dan een prachtig gewas. Kunstmatig gedroogd geeft een lucernegewas een opbrengst van 8 tot 13000 kg per jaar, met een ruw eiwit gehalte van 16—24%. Aan zaaizaad wordt ong. 25 kg per ha gebruikt, hoogstens gaat men tot 30 kg. kij guur weer en huishoudelijke arbeid Een tweede punt waarmee rekening ge houden moet worden is de zeer sterk ge groeide bevolking in V?.-Duitsland. Was er voor de oorlog 100 ha grond beschikbaar voor de voedselvoorziening van 264 perso nen, thans bedraagt dit aantal voor een evengrote oppervlakte 365 personen. De landbouw heeft dus een zo groot mogelijke intensiviteit nodig. Drie problemen Onder deze omstandigheden heeft de W. Duitse regering een prijzenpolitiek moeten voeren, die er op gericht was, de prijzen van de producten in overeenstemming te brengen met de koopkracht van het publiek. Hierbij lag als een bijzondere zware last op de regering de zorg, voor de ongeveer 10 millioen vluchtelingen, die op alle ge bieden ondersteuning nodig hebben en van wie slechts een gering percentage in het economisch leven opgenomen kon worden. Daarvoor was uiteraard een groot kapitaal nodig, dat aan andere doeleinden onttrokken moest worden. Daarnaast was het nodig dat de produc tiekosten van de landbouwproducten en de opbrengst van de eindproducten (uiteraard samengaand met de koopkracht van het publiek) met elkaar in overeenstemming waren. Nu was het zo dat de indexcijfers voor de productiekosten rond 178 bedroegen en die voor de opbrengst rond 164 wanneer men vooroorlogse prijzen op 100 stelt. Dat moest dus op de duur vastlopen, temeer daar de aanschaffing van landbouwmachines (met lange levertijd en vrijblijvende prijzen) bijzondere lasten en moeilijkheden gaf. Voor de landbouw moet in de derde plaats niet vergeten worden dat de belasting druk bijzonder groot is en in de jaren 1949- 1950 verdubbelde t.o.v. de jaren 1947-'48. Men heeft hier te doen met een regeling van dertig jaar en het is te begrijpen, dat elke economische groep probeert een zo gunstig logelijke positie in te nemen. Genoeg landbouwmachines Het is onder die omstandigheden gelukt de Duitse landbouw voldoende te voorzien van kunstmest, zaaigoed en landbouwmachines. Er bestaat echter nog grote behoefte aan fosfaten. De mechanisatie is sterk bevor derd; werden in 1949 per maand 2.000 tractoren geplaatst, in 1950 bedroeg dit I 5.000 per maand. De vraag naar de diverse machines in eigen land kan volkomen be vredigd worden en het is daarom nodig dat er omgezien wordt naar exportmogelijkheden voor de landbouwmachines, aldus „Bundes minister" prof. Niklas. Echter ook in Duitsland heeft men, vooral in het Zuiden te doen met het „kleine boerenprobleem". Het is zoals generaal Clay, de eerste Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland na een vliegtocht over dit gebied gezegd heeft: als landschap is deze fijne mozaïek prachtig, maar landbouw economisch verschrikkelijk. Daarom moet binnen 10 jaar een herverkaveling tot stand komen, waarbij het kleinste bedrijf toch minstens 1 ha dient te zijn. In de tweede plaats moest een landbouwmachine voor alle werkzaamheden geconstrueerd worden. Het is de grote verdienste van de onlangs over leden constructeur van de Volkswagen, dat dit hem gelukt is. Europese integratie Al die maatregelen zullen echter zonder waarde zijn, als men daarbij tevens niet be denkt, dat een gezamenlijk streven van alle West-Europese landen naar één markt be slist nodig is. Dat was ook de bedoeling van de Marshall hulp en toen dit door de 17 O.E.E.S.-landen niet spoedig genoeg geschiedde, heeft de U.S.A.-regering zelf maatregelen genomen, nl. in de liberalisering, teneinde zo Europa tot eenheid te brengen. Voor de industrie is deze maatregel ge makkelijker te verwerken dan voor de land bouw. De industrie kan overschakelen op een ander product, als het buitenland voor een lagere prijs kan invoeren dan de eigen fabrieken kunnen produceren. Maar voor de landbouw is dat niet mogelijk. Op verschillende gronden bv. op 't mid delgebergte-terrein kan men nu eenmaal geen tomaten gaan verbouwen. Een onder zoek heeft verder uitgewezen, dat de Neder landse landbouw een 12 a 17 dagen langere vegetaire-periode (tijd waarin groei plaats vindt) kent dan de Duitse op overeen komstige terreinen. Niettemin moet men streven naar eenheid op landbouw gebied, en het is een grote ver dienste van de Ned. minister van Landbouw, Ide heer S. L. Mansholdt, dat hij met een weloverwogen plan gekomen is. Men moet tot eenheid komen en als het niet anders kan, dan maar op de manier als in de Middeleeuwen de kardinalen een nieuwe paus kozen, nl. dat zij niet eerder de zaal mochten verlaten dan nadat de pas gekozen was. Dat er dus een landbouw-overeenkomst tussen Nederland en Duitsland moest komen, is duidelijk, maar niettemin is er maanden lang onderhandeld, voordat men tot een verdrag kwam, dat geen van beiden be vredigt en dat dus het juiste wel zal zijn, zo zei Prof. Niklas. Groente en fruit Vooral op het gebied van groente en fruit lagen verschillende moeilijkheden. In de Hitlertijd moesten verschillende Duitse boe ren er toe overgaan deze te verbouwen en men deed dit om de magen te kunnen vullen. Maar na de oorlog kwam er spoedig een teruggaan naar de vroegere producten, waarbij echter ook de vraag daalde. Zonder meer kan deze omschakeling niet geschieden, daar de landbouw zeer kapitaal-intensief is, en bovendien sterk gekenmerkt wordt door seizoenarbeid. Op verschillende kleine Men zaait ondiep op een rijen-afstand van 2025 cm, omstreeks half April of iets later. Waar speciaal op gewezen moet worden is het enten van het zaad met knolletjes bacteriën, die bij lucerne behoren. Er moet steeds geënt gezaaid worden, zeker op grond, waar nog nimmer lucerne is geteeld. Het enten is te zien als een veiligheidsmaat regel en kan van invloed zijn, op de aan slag, de stand van het gewas, het aantal knolletjes aan de wortels en het eiwitgehalte van het te oogsten product. Het enten van het zaad kost weinig aan entstof, ongeveer 5.per ha. Deze kosten Zijn zo gering, dat het niet verantwoord geacht moet worden het zaad- of grond- enten achterwege te laten. Aan zaadenten geven we de voorkeur. Entstof kan men bestellen 14 dagen vóór het zaaien bij het Bedrijfslaboratorium te Groningen. Gemakkelijker en handiger zijn de in blik verpakte. 6 maanden houdbare bacteriën van de Landbouwhogeschool Uppsala in Zweden. Deze bacteriën-cultures, die in bus jes voor 1, J/£ en ha verkrijgbaar zijn in de handel, werden in ons land op verschil lende plaatsen reeds met groot succes toe gepast. De bacteriënstam voor Lucerne van de Landbouwhogeschool te Uppsala bleek bij verschillende beproevingen een zeer actieve te zijn. De resultaten met deze bac teriën waren beter, dan die met cultures van andere herkomst. Op de busjes is de datum van uiterste houdbaarheid aange geven, zodat men ten alle tijde zeker is met werkzaam materiaal te doen te hebben. Deze bacteriëncultures kunt U bij de handelaar of Uw organisatie bestellen. Ten zeerste wordt aangeraden het enten diet te verwaarlozen van vlinderbloemigen in het algemeen. Zondag 18 Februari 1951 THOLEN Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. G. Enkelaar nm. 3 uur Ds. R. C. van Putten Gereformeerde Kerk 10 en 5 uur Ds. J. v. Halsema pereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur dhr. L. Gebraad Ned. Prot. Bond Geen dienst OUD -VOSSEMEER Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. R. C. van Putten Viering H. Avondmaal nm. 6.30 uur Ds. R. C. van Putten Dankzegging H. Avondmaal Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Elskamp uit Bennekom Momenteel is het aantal ingezonden problemen zo groot, dat ook de reeds beantwoorde vragen niet alle kunnen worden opgenomen, daar dit te veel plaatsruimte zou vergen. Iedere veer tien dagen hopen we evenwel toch in te halen. A.C.O. Mijn dochter is in October 1950 14 jaar geworden. Nu bezoekt zij een huis houdschool. 1 April a.s. wordt het 8 jaar, dat zij op school gaat. Een paar jaar ge leden is evenwel het bevorderen naar Sept. verschoven. Mijn vraag is of zij nu één April de Lag. school mag verlaten of tot Sept. naar school moet gaan. Antwoord-H. De cursus op de lagere school begint nu dus 1 Sept. en eindigt 31 Aug. In bovenstaand geval wordt de leerlinge daarom pas 1 Sept. 1951 leer- plichtvrij. De leerplichtwet bepaalt uitdrukkelijk, dat de leerplicht voor dergelijke kinderen eerst eindigt bij het einde van de schoolcursus, in de loop waarvan het betrokken kind ten volle acht jaren leerling van een lagere school is geweest. Het is niet toelaatbaar een dergelijk kind in de loop van de cursus de school te doen verlaten. V.! Kunt U mij inlichtingen geven, waar les wordt gegeven in Engels, hetzij in onze omgeving voor mondelinge lessen, hetzij voor schriftelijk onderricht. Deze lessen wilde ik nl. volgen in verband met voor genomen emigratieplannen. Antwoord-H.j U zou kunnen informeren bij de leraar aan de U.L.O.school te Tholen, dhr. Bierens, terwijl voorheen ook mej. v. d. Stel, Brugstraat, Tholen, wel Engelse les gaf. Het is ons niet bekend of zij daartoe nog bereid is. Adressen voor schriftelijke cursussen zult II ook meerdere malen in de krant tegenkomen. We noemen bijv. De samenwerkende onderwijsinstellingen, Vijver- weg 3, Rotterdam. H.C.t Ondergetekende heeft aan zijn woning een tuin; groot 7 are. Hij heeft de laatste 2 jaar geen aardappelen daarop geteeld. Nu is zijn vraag: mag hij nu dit jaar de gehele oppervlakte met aardappelen bepoten Ook vernam hij bij geruchte, dat de zgn. „volkstuintjes" vrij zijn. Wat is daarvan weer en behoort bovengenoemde tuin ook onder volkstuintjes Antwoord-H.! Deze vragen slaan, zoals ook een andere lezer zal begrijpen, op de aardappelmoeheidproblemen, waarmee over heid en landbouwkringen zich momenteel ernstig bezighouden. In het algemeen geldt, dat U eenmaal per 3 jaar aardappelen kunt verbouwen, zodat U de gehele tuin dit jaar zou kunnen bepoten met aardappelen. Of dit verstandig is, is een tweede, daar U wel licht volgend jaar met moeilijkheden zit, want dan zou dat niet zijn toegestaan. U hebt wellicht ook gelezen, dat er aan de ge meentebesturen gevraagd is ook op de volkstuintjes toe te zien. Wat dat betreft, kunt U dus even ter secretarie of bij de politie informeren. Een „volkstuintje" in letterlijke zin heeft U met die oppervlakte niet, maar wat de aardappelmoeheid-regeling betreft, zal het geen verschil maken of het moest zijn in ongunstige zin, nl. dat het ook aangemerkt wordt als een gewoon stuk bouwland. N. vraagt: als iemand land verpacht voor de prijs van 50.— per gemet en er komen nog navorderingen van dijkgeschot over de jaren 1945 t.e.m. '50, kan men die dan geheel of gedeeltelijk verhalen op de pachters of komen ze geheel voor rekening van de verpachter Antwoord-B.! Die zijn inderdaad geheel voor rekening van de verpachter, tenzij andere desbetreffende bepalingen in de overeenkomst zijn opgenomen. Modepop! Welke kleuren komen bij de komende voorjaarscollectie het meest naar jren Antwoord-Gr.i Bij de momenteel in Pa rijs gehouden tentoonstellingen overheersen de kleuren grijs en variaties van geel en oranje. Weetgraag. Wat kost het huren van een auto zonder chauffeur? Wordt dat per dag of per kilometer berekend Moet men lid zijn van één of andere bond voordat men aldus auto's kan huren Antwoord-Rg.: De kosten van het huren van een auto zijn geheel verschillend. Dat hangt af van het soort wagen. Voor een grote slee betaalt u meer dan voor een klein wagentje. Sommige garagehouders rekenen een bedrag per kilometer, anderen per dag. Dat is o.m. afhankelijk van de afstand die men denkt af te leggen. U be hoeft evenmin ergens lid van te zijn, wan neer u een wagen huurt, als wanneer u een broodje koopt. Weetgraag. Ik ben verzekerd voor het bedrag ineens van 3000.—. Er is ineens betaald 2367, Als ik nu mijn belasting biljet invul, mag ik dan dat bedrag elk jaar minder opgeven Of hoeveel Antwoord-v.G.i voor beoordeling van uw vraag is nodig te weten de juiste aard van uw verzekering met volledige voor waarden, alsmede toelichting omtrent de be taling ineens van 2367. L.C. Indien iemand een kapitaal heeft van 10.000.-, komt hij dan in aan merking voor een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening Antwoord-Rg.! er zijn inkomensgrenzen vastgesteld waarboven men geen recht op uitkering heeft. Deze grenzen verschillen naar gelang de klasse, waarin de gemeente valt, waarin de betrokkene woont. Boven dien is er verschil voor gehuwden en on- gehuwden. Zonder meer gegevens is dit dus niet te zeggen. Laat de betrokkene zich echter rechtstreeks tot de Raad van Arbeid wenden, die over een aanvrage beslist. Aan vraagformulieren zijn daar verkrijgbaar. Weetgraag Wordt er in Canada of Amerika een in het Nederlands gedrukte krant of tijdschrift uitgegeven Antwoord-Rt. In Canada verschijnt „Onder Ons", P.O.Box 204, Blenheim Ontario en „Contact", Dundasstreet 304, Trenton (Ontario). In de Verenigde Staten Knickerbocker Weekly (met nu en dan ge deeltelijk nederlandse tekst) en een speciale Canadese editie, die in Nederland verkrijg baar is bij de kiosken en in de boekhandel. Weetgraag. Wordt er in Australië een gedrukte krant in het Nederlands uitge geven Antwoord-Rt.! Neen, alleen een gesten cild blaadje, uitgaande van de persafdeling van de Nederlandse ambassade te Sydney. De L. Een nichtje heeft uit de nalaten schap van mijn ouders een schilderstukje met lijst meegenomen. Er is geen testament waarin haar het schilderstukje vermaakt wordt. Heeft zij daar recht op Antwoord-Rgi Wij kunnen niet zien waarom uw nicht daar recht op heeft. Zij behoort niet tot de erfgenamen. Bespreekt u het eens met de notaris. Opvordering door de erfgenamen lijkt ons mogelijk. de W. Een weduwe die als huishoudster werkt, heeft voor haar kind kinderbijslag aangevraagd, waarop afwijzend is beschikt door de Raad van Arbeid. Heeft zij daarop geen recht en zo ja, wat kan zij doen Antwoord-Rg. Uit de verstrekte ge gevens kan niet beoordeeld worden waarom er een recht op kinderbijslag bestaat. Er kan echter een voor beroep vatbare beslissing gevraagd worden. Het beroep daartegen moet ingesteld worden bij de Raad van Beroep. De Burgemeester van Tholen maakt be kend, dat tegen Maandag 19 Febr. a.s., nm. 2 .30 uur ten Gemeentehuize, alhier, een spoedeisende vergadering van de Raad is belegd. Punt van behandeling: Rondweg. Tholen, 15 Febr. 1951. De Burgemeester voornoemd. NED. CHR. VROUWENBOND Dinsdagavond is onder leiding van de propagandiste van de Ned. Chr. Vrouwen bond, afd. Zeeland, onder goede belang stelling, een bijeenkomst gehouden, van ver schillende dames uit deze gemeente, ten einde ook te Tholen een afd. van v.n. Bond op te richten. Nadat Mevr. Ligthart-Scherik uitvoerig het doel en streven van de Bond had belicht, werd staande de vergadering een afdeling opgericht. In het bestuur heb ben zitting Herv. dames: te weten Mevr. van Stee, Mevr. Rol, Mevr. van Gelderen en Mevr. Laban; 2 Geref. nl. Mevr. v. d. Hoeven en Mevr. Wynbeek en 2 Chr. Geref. nl. Mevr. J. v. d. Berge-Pleune en Mevr. de Jong. Mede was aanwezig het Hoofdbestuurslid Mevr. Dekker. Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. de Lint nm. 2.30 uur leesdienst ereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst STAVENISSE Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur leesdienst nm. 6 uur Ds. G. Enkelaar Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Hervormde Kerk vm. 9.30 uur Ds. de Bres Lijden III nm. 2 uur Ds. Bres O ud-Ger e f orm eer d e Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Rehoboth av. 7 uur Ds. Bosboom uit Hillegersberg SCHERPENISSE Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. Brons nm. 6.30 uur Ds. Brons ereformeerde Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst POORTVLIET Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur leesdienst nm. 2.30 uur Ds. Brons ereformeerde Kerk 10 uur leesdienst .230 uur Ds. J. v. Halsema ereformeerde Gemeente 10, 2 en 6 uur Ds. v. Neerbosch ST. FILIPSLAND Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur leesdienst nm. 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. van Leeuwen ANNA JACOBA POLDER Gereformeerde Kerk 2 x Ds. Arntzen THOLEN Tot organiste der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd mej. M. v. d. Velde. ST. ANNALAND Van Ds. D. J. van Dijk te Apeldoorn, die bij de Ned. Herv. Kerk alhier was beroepen, kwam bericht binnen, dat hij dit beroep heeft aangenomen. 23 jaar was Ds. van Dijk zendingsleraar in Indonesië, t.w. op Celebes (Rante-Pao) onder de Toradja's. Op 21 Jan. 1949 ging hij daar voor de tweede maal naar toe, na z'n verlof in Nederland te hebben door gebracht. Het was niet van langen duur. Een overval van rampokkers dwong hem en zijn vrouw overhaast de vlucht te nemen met achterlating van alles wat hij bezat. Op 31 Dec. 1950 keerde hij weer terug Jh Nederland en vertoeft sinds die tifd te Apeldoorn. POORTVLIET Door de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is een beroep uitgebracht op Ds. Haver kamp te Veen. SCHERPENISSE Ds. H. Ligtenberg te Rotterdam bedankte voor het beroep bij de Geref. Gem. alhier...

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2