Plaatselijk Nieuws Het Parlementaire Overzicht Het einde der crisis in zicht. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Prinses Marijke verjaart ;J coooooocoooooooocoooooooo ZONDAGSDIENST ARTSEN STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE 7e Jaargang No. 14 16 Februari 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De belangrijke zaken waarover we ver leden week schreven en waarmede de Kabinetsformateurs te worstelen hadden, zijn tot in de détails besproken in het oude Kabinet. De vraag dus: welke offers het Nederlandse Volk zal moeten brengen om de militaire inspanning te kunnen vergroten, zal ogenblikkelijk door het nieuwe Kabinet worden beantwoord. Men doet er goed aan om de verwachtingen omtrent de nieuwe maatregelen niet te hoog te spannen. In tegendeel, hoe somberder men de zaak be ziet hoe beter het is. Des te dichter zal men bij de waarheid zijn. Want het gaat niet alleen maar om de verhoging van de militaire inspanning: er zijn ook andere vraagstukken die opgelost moeten worden. In ons vorig artikel hebben wij deze reeds in het kort aangestreept; er is een ontzagge lijk tekort op onze betalingsbalans niet minder dan anderhalf milliard gulden en onze begroting moet sluitend gemaakt worden. Bij elkaar zijn dit problemen die het uiterste van ons zullen vergen. Eerst nu zal onze natie gaan be seffen dat wij een arm land zijn. Dat wist zij wel reeds, maar zij heeft er nimmer naar geleefd. De consumptiecijfers leren dat. Aan de andere kant mag men ook de vraag stel len of het oude Kabinet Drees van Schaik wel in voldoende mate en vooral op duidelijke wijze de ernst van de situatie aan ons volk heeft voorgelegd. Wij wagen dit te betwijfelen. En het is juist daarom zo moeilijk om nu harde maatregelen te gaan nemen. Toch zal dit gebeuren. Deze Kabinetscrisis is vreemd verlopen. De ontslagverlening van het oude Kabinet werd gemotiveerd met de opmerking, dat het aftreden van de Heer Stikker de politieke grondslag aan het Kabinet ontnam. Reeds direct vroegen velen zich af, is dit de enige reden waarom het Ministerie is gesprongen Men twijfelde eraan en deze twijfel was misschien niet ongerechtvaardigd. Temeer niet, daar bleek, dat de oude bewindslieden onder het afwikkelen van zaken gingen ver staan: het maken van een program voor de nieuwe Regering. Inderdaad ligt het ook zo. Het Kabinet Drees van Schaik dat eer daags wel uit de bus zal komen, werkt met een schema dat door het oude Kabinet is opgesteld. Velen achten dit staatsrechtelijk onjuist. Zij stellen de zaak aldus, dat de beide formateurs tot taak hebben om op grond van een bepaald program de mensen te zoeken. Maar dat men nooit dit program door bevoegde ambtelijke instanties en ook niet door het oude Kabinet tot in de détails mag laten uitwerken. Dat is hier gebeurd. De te nemen maatregelen staan reeds vast, terwijl het nieuwe Kabinet er nog niet is. Bijzondere moeilijkheden zal dit probleem voor de beide formateurs niet op leveren. Uit verschillende perspublicaties is wel duidelijk gebleken, dat de twee grote partijen in ons land de k.v.p. en de p.v.d.a. geheel accoord gaan met deze werkmethode. Op welke wijze de Kabinets formateurs een program maken, moet geheel afhangen van de omstandigheden. En deze zijn thans zo moeilijk, dat een overleg, zo als thans is gevoerd, aanvaardbaar is. In deze geest schreef Prof. Romme (k.v.p.). Nu het program dus gereed is, moet men gaan zoeken naar de personen. Het was reeds de algemene verwachting, dat aan het karakter van het Kabinet niet al te veel zou veranderen. Per slot van re kening is het onmogelijk om één jaar voor de verkiezingen een nieuwe ploeg Minis ters van stal te halen. Zij zouden dan am per de tijd hebben om zich in de vele, in gewikkelde internationale problemen in te werken. De kern van het oude Kabinet zou dus terugkomen. De grote vraag was dus: welke Minister zou gaan verdwijnen. Daar bij is dan natuurlijk in de allereerste plaats gedacht aan de heer Stikker. Die is toch immers de oorzaak van de crisis Maar in politieke kringen in Den Haag neemt men aan, dat er een redelijke kans bestaat dat onze Minister van Buitenlandse Zaken toch zal aanblijven. Zijn internationale po sitie gebiedt dit, volgens velen. Zal hij dus zwichten voor 's lands belang Zou dit het geval zijn dan kan men zich nog slechts afvragen waarom we deze crisis eigenlijk hebben doorgemaakt. Ook al wordt deze bewindsman van partij-, vakminister. De portefeuille van Verkeer en Waterstaat is veelbesproken. De heer Romme (k.v.p.) had al eens betoogd, dat hij de kleurloze Minister Spitzen vervangen wilde zien door een c.h.-man. Dat zou de bredere grondslag van het Kabinet ten goede komen. Die kans is er nu. En de bezoeken die Ir. Staf, directeur-generaal van de Landbouw een uitstekend organisator aan de beide formateurs brengt, wijzen er op, dat de heer Romme thans zijn zin kan krijgen. Vooropgesteld dan dat de heer Staf zelf een Ministerszetel ambieert. In ieder geval schijnt hij wel aangezocht te zijn. Hetgeen oak geldt voor één der bekwaamste Neder landers, Jhr. Mr. Tjarda van Starcken- borgh Stachouwer, de oud-gouverneur- generaal van Nederlands-Indië. Momenteel bekleedt hij voor Nederland een zeer ge wichtige functie in de organisatie van het Noord-Atlantisch Pact. En dat doet hij op een uitnemende wijze. Nu schijnt het de be doeling van de formateurs te zijn om hem met meer gezag te omkleden. Als hij Mi nister zonder Portefeuille wordt, heeft hij waarschijnlijk nog meer invloed en nog meer overwicht. Hoe dat precies geregeld moet worden, is ons niet bekend. Wellicht is dit niet zo eenvoudig, daar de heer Tjarda juist in een comité zit -dat permanent aanwezig is dat optreedt als plaatsver vanger voor het comité van de Minister van Buitenlandse Zaken, het hoogste or gaan in de organisatie. De heer Tjarda heeft op het moment dat wij dit schrijven nog geen beslissing genomen. Zal ook hier 's lands nood de doorslag geven Zijn taak zal dan voornamelijk liggen op het terrein van de defensie. Een taak, waarvan Minister Stikker dan ontheven zal worden. Die heeft het druk genoeg. Op vallend was het daarom dat beide heren samen bij de formateurs werden ontvangen. De geruchten dat men zou pogen om een a.r. in het Kabinet op te nemen, hou den nog steeds aan. Voor ons staat vast, dat dit geen partijman zal kunnen zijn. Zou er inderdaad een a.r. in het Ministe rie worden opgenomen, dan zou dit iemand moeten zijn die in de partij zelf geen rol heeft gespeeld. Zoals bijv. Mr. Meynen destijds aan Oorlog. Maar of men zelfs zon figuur zal vinden, is voor ons een grote vraag. De Nieuw-Guinea kwestie zit de a.r. hoog. Al schijnt het nieuwe Kabi net van plan te zijn deze aangelegenheid maar domweg te laten bevriezen. Tijd brengt raad, zo redeneert men thans. Pas volgend jaar als de verkiezingen achter de rug zijn, bestaat naar onze mening de mo gelijkheid dat de a.r. zullen meedoen. Dan is de weg naar een internationaal Kabinet geopend. Een weg, die we in deze moei lijke tijden zeker moeten opgaan. Nader werd vernomen dat een minister schap van jhr. mr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer en ir. Staf niet meer te verwachten is. De kabinetsformateurs had den weer een onderhoud met minister Stikker en prof. mr. W. F. de Gaay Fort man, hoogleraar in het privaat- en arbeids recht aan de Vrije Universiteit te Amster dam. (Nadruk verboden) Show van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in het „Wapen van Heemskerck" te Alkmaar Voor deze show bestond zeer veel belangstelling en de show zal nog in verschillende plaatsen van ons land worden herhaald FotoEen mannequin toont schorten PUBLICATIE Burgemeester en Wethouders van Tholen; doen te weten, dat door de raad dier ge meente in zijn vergadering van 30 Novem ber 1950 is vastgesteld de volgende ver ordening: Bijzondere Achtergevelrooilijnverordening: Enig artikel De achtergevelrooilijn wordt voor het perceel kadastraal bekend gemeente Tholen, sectie F no. 1599, plaatselijk gemerkt School straat no. 10, vastgesteld, gelijk op de bij dit besluit behorende gewaarmerkte tekening door een rode stippellijn is aangegeven. Zijnde deze verordening overeenkomstig het bepaalde in de Woningwet door Gede puteerde Staten van Zeeland bij besluit van 5 Januari 1951, no. 3561/225, 3e afd., goed gekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, de 13 Februari 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Burgemeester en Wethouders van Tholen; gelezen het verzoek van J. C. Dorst, J. v. Aken en J. de Bruin, allen wonende te Tholen, om vergunning, ingevolge de Hin derwet, tot het oprichten van een fabriek in metaalwaren, waarin vier electromotoren zullen worden geplaatst; overwegende, dat de verklaring, bedoeld in art. 7bis, 2e lid, der Hinderwet nog niet is ingekomen; besluiten: de beslissing op bovengenoemd verzoek te verdagen. Tholen, 10 Februari 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd. GESLAAGD Aan de Vakschool voor Bakkers te Eind hoven slaagde dhr. J. T. Deurloo alhier voor het vakdiploma Banketbakker. NICO II Door de Hengstenvereniging Tholen is aangekocht de hengst „Nico II van Steges- hof". GEVONDEN VOORWERPEN 1 gummilaarsje (kind), 1 huissleutel, 1 paar groene kinderwantjes. Inlichtingen postcommandant der Rijkspolitie alhier. WIELERRONDE De Zeeuwse wielerkalender werd op de te Hulst gehouden vergadering samengesteld. De datum voor de Ronde van Oud- Vossemeer werd daar bepaald op 21 Juli a.s. De ronde geldt weer voor amateurs en nieuwelingen. Tevens werd op genoemde bijeenkomst opgericht „De Zeeuwse WielersbondIn het bestuur werd ook gekozen de heer T. M. Hage, voorzitter van het comité van „De Ronde van Oud-Vossemeer". Over 1950 bedroeg het batig saldo van de Oud-Vossemeerse Ronde 786,92, welk bedrag aan de pl. Groene Kruisafdeling is overgedragen. Een bedrag dat voor deze instantie van groot belang is en waarvoor men dan ook zeer erkentelijk is. GEEN GRAPPEN MEER Tijdens het laatste weekeind is vermoede lijk door een groepje jongelui een verkeers bord met paal en al uit de grond gelicht en wel op het gevaarlijk kruispunt bij de Vierwinden, waar reeds verschillende on gelukken zijn gebeurd. Door het weghalen van deze paal ont staat vooral in het donker kans op onge lukken. Een dergelijke grap kan moeilijk meer gekwalificeerd worden als een „fat soenlijke" kwajongensstreek. Laat de jeugd inzien, dat zij door deze ergerlijke daad andere bemoeilijkt en ongelukken kan ver oorzaken. OUDERAVOND CHR. SCHOOL De twee schoollokalen waren ongeveer gevuld, toen de voorzitter van het bestuur der Bijz. school, dhr. P. Quist alhier de ouderavond op Vrijdag 9 Febr. jl. opende met het laten zingen van een psalmvers, voorging in gebed en een gedeelte uit een bijbelhoofdstuk voorlas. Hij riep vervolgens allen een welkom toe, er op wijzende, dat het nog een zegen is hier te mogen samen komen, waar anderen niet meer kunnen ver gaderen, zoals we dat ieder jaar weer zien. Hij merkte voorts op, dat het programma voor deze avond ietwat gewijzigd is in ver gelijking met vorige Ouderavonden. Van avond, aldus de voorzitter, zal dhr. Kooy een causerie houden over het onderwijs aan doofstomme kinderen van „Effatha' te Voorburg." Mutaties zijn er in de school niet veel voorgekomen in het afgelopen jaar Alleen dhr. van Beek verliet ons wegens vertrek naar Nw. Guinea. In zijn plaats kwam dhr. Boender uit Tholen, die deze avond ook een onderwerp zal houden. Na deze inleiding was het woord aan V '6 OOOOOüOOOOOOOOOOC-tl.'OOOOOOO Zondag viert Prinses Marijke haar 4e verjaardag, het jongste Vorstenkind Bij wijze van verjaardagsge schenk zullen weer tienduizenden X Schoolkinderen 'n stuivertje van L; hun zakgeld mee naar school nemen voor de Stichting 't Vierde X Prinsenkind, doel het verzorgen y van 'n vacantie, van door de oorlog getroffen kinderen. Het Prinsesje gefeliciteerd. O het hoofd der school, dhr. Kalle, die aan de 7e en 8ste klas een openbare les gaf, hen daarbij zelf het meest aan het woord latend. Na wat vragen en antwoorden over bijb. geschiedenis, werd het een combinatie van aardrijkskunde-vad. geschiedenis-reke nen en het ophalen van de practische kennis van boekhouden, het invullen van formulie ren die tegenwoordig schier dagelijks ge bruikt moeten worden, enz., enz. Menig ouder zal zich bij dit snel en kris-kras vragen, het gevat, het wijfelend, het goed en soms ook wel foutief antwoorden, hebben afgevraagd of men tegenwoordig ook op de lag. school al zo ongeveer professor moet zijn. Het is nu eenmaal de eis des tijds. De les werd besloten met het tweestemmig zin gen van enige liederen. Daarna was het woord aan dhr. Kooy uit Voorburg. Op kalme en duidelijke wijze gaf hij een uiteenzetting over het werk in de stichting voor doofstomme kinderen. Waar deze spreker elders op ons eiland ook reeds enige malen een causerie hield, is er ook via ons blad hieromtrent eerder een en ander megedeeld. Het is begrijpelijk, dat onderwijs aan doofstomme kinderen een enorm geduld van de leraren vergt, maar nog groter inspanning van deze leerlingen. Allereerst wijst spreker er op, dat Neder land op dit onderwijs-gebied zeker niet ten achter staat bij andere landen. Nochtans werd eerst 150 jaar geleden de eerste school voor doofstomme kinderen gesticht. 60 jaar geleden kwam de eerste en nog enige Chr. inrichting op dit gebied: „Effatha". Hierop gaan thans 234 kinderen, een te groot aan tal voor de beperkte ruimte. Reeds moesten 20 aanvragen opzij worden gelegd. Nood- bouwruimte bracht voor die 234 wat ver lichting, maar het blijft jammer, dat we toch nog moeten afwijzen door gebrek aan ge bouwen. Kapitaal om nieuwbouw te stichten is er niet. Toch wordt al het mogelijke gedaan om de ruimtenood zo spoedig moge lijk te lenigen of op te heffen. Over het doofstomme kind zelf sprekend, merkt dhr. Kooy op, dat dit feitelijk niet „doofstom" is, maar stom, omdat het doof is. Ook anderzinds zijn er nog misvattingen, nl. betreffende de erfelijkheid, die er niet is, zo min het kind „doofstom" wordt geboren. Volgens de statistiek komen er in ons land 39 doofstommen voor op de 100.000. Zo zijn er ongeveer 4000 doofstomme personen in ons land. Hoe het onderwijs wordt gegeven Dhr. Kooy had een ingenieus apparaat bij zich en daar uit kon men de praktijk van het lesgeven aan de doofstomme kinderen horen, evenals de vorderingen die werden gemaakt. Voor men dit hoorde was daar nog de aardige attractie, doordat dhr. Kooy dit apparaat ook had ingesteld tijdens het voor afgaande programma. Zo hoorde men nu uit het apparaat weer de stem van de voorzitter, de les van de heer Kalle en de antwoorden der kinderen. Dat als inter mezzo. Maar ontroerend was, wat men daarna hoorde, de stemmen van de leerlingen in het doofstommen-instituut. Voor een leek lijken dat zeker enorm krampachtige pogingen om het spreken meester te worden. Het was voor de aanwezigen nuttig dat eens te horen. Het getuigde daarnaast van een gezonde opvatting, toen dhr. Kooy aan het eind van z n causerie de aanwezigen weliswaar opwekte het werk te steunen, maar er daarbij op wees niet van de ont roering na het gehoorde te willen profiteren. Vul het biljet niet alleen met het hart in, maar ook met het verstand, aldus spreker, zodat U thans geen bijdrage geeft, waar U later spijt van moet hebben. Inmiddels vernamen we dat velen der aan wezigen later een ingevuld biljet bij dhr. Kalle de correspondent van deze ver eniging bezorgden. Na de pauze hield dhr. Boender nog een kort maar pittig onderwerp over de Ge schiedenis van het Chr. Onderwijs. Hij wees daarbij op de oorzaak die tot stichting van Chr. scholen noopte, op de strijd die het gekost heeft om gelijkstelling te krijgen en hoe dit uiteindelijk gelukte, toen H.M. Koningin Wilhelmina op 9 Oct. 1920 die gelijkstelling bekrachtigde. Geen land ter wereld, aldus spr. waar een dergelijke vrij heid op onderwijs gebied bestaat. Tenslotte was het dhr. Breas die deze geanimeerde Ouderavond sloot met een kort woord, het laten zingen van Ps. 146:3 en eindigde met dankgebed. EEN NIEUW CAFE Zaterdag jl. opende de heer J. Moerland zijn herbouwde zaak in de Langestraat, alhier. Zoals ieder bekend is, brandde het oude toen ook reeds verbouwde pand vorig jaar af. Was er in het vorige pand enkel een patatefrites-zaak gevestigd, thans werd het bedrijf uitgebreid met een café, nadat hiertoe vooraf toestemming was ver kregen. De oppervlakte vai|, het nieuwe café is niet erg groot, maar het is wel keurig ingericht. Bij de opening, die Zaterdag jl. om 11 uur plaats had, waren verschillende genodigden aanwezig. Er werden o.m. dooi de aannemers bloemen aangeboden. De be zoekers kregen die dag 'n gratis consumptie. EEN GOEDE Z.L.M. AVOND In de zaal van Wed. Rijnberg werd' Donderdagavond een bijeenkomst gehouden door de afd. Z.L.M. alhier en de pl.lbv. „Landbouwbelang". Er was een goede op komst. De voorzitter, dhr. C. J. J. Kooijman opende met een welkomstwoord en gaf een toelichting op de verschillende producten en prijzen van dit seizoen. Daarna kwam bij monde van dhr. L. J. van Popering de zgn. „vraagpuntencommissie" aan het woord. Deze bestond dit jaar uit genoemde van Popering als voorzitter, alsmede de heren D. Duijzer, L. Giljam, J. C. Kooijman en A. de Wilde. De Z.L.M. had aan deze commissie twee vragen voorgelegd: 1. „Is verdere mechanisatie in de land bouw technisch en sociaal verantwoord 2. „Hoe is het mogelijk in onze landbouw zonder kostenstijging extensivering te voor komen Deze commissie had hiervan veel werk gemaakt. Een uitgebreid rapport werd dan ook voorgelezen, waarbij de beantwoording van deze vraagpunten van alle kanten werd toegelicht. Het was geen gemakkelijke taak, die de commissie hierbij had. Er zijn in deze tijd zo enorm veel factoren, die een rol spelen en daarom is een voor de hand liggende beantwoording niet altijd ver- antwoord. Neem bijv. de mechanisatie, die ook in onze omgeving vooral onder bedrijven boven de 5Q ha is toegenomen. Is zulks nu wel in het belang van land en volk In het belang van boer en arbeider? Men is direct ge neigd te antwoorden, dat het voor de eerst genoemde categorie voordeliger is en voor de laatste schadelijk. Men zou zulks in het algemeen kunnen aannemen, maar toch zijn daaraan vele voorwaarden verbonden, die zulk een definitief antwoord weer sterk aantasten. Immers een te ver doorgevoerde mechanisatie zou tot extensivering leiden, d.w.z., dat de boer meer aan graan ver bouw zou gaan doen en minder hakvruchten telen. En of hem dit uiteindelijk ten goede zou komen is nog een open vraag. In elk geval is zulks niet ten gunste van land en volk, dat beter graan kan importeren en andere vruchten exporteren, dan de export te moeten missen of aanzienlijk te zien ver minderen. Ook is het nog een grote vraag ot de boer de mechanisatie wel efficiënt genoeg doorvoert. Vele factoren, zoals regen, droogte, grondsoort, bouwplan, gr.^ott^ van ^et bedrijf, vakkennis, finan- ciële draagkracht, aantal aanwezige werk- krachten, het zijn allen factoren waar men rekening mee moet houden bij het verder doorvoeren van mechanisatie van 't bedrijf. Een ver doorgevoerde mechanisatie is natuurlijk van invloed op seizoen- en per- manente werkloosheid. En dan komt men vanzelf tot de in bovengenoemde vraag aan geduide tweede categorie: de arbeider. De jongere arbeiders werken over het algemeen graag op een gemechaniseerd be drijf. De ouderen zien er het gevaar van toenemende werkloosheid in en voor een deel terecht. Bovengenoemde commissie heeft dan ook juist opgemerkt, dat een goede verstandhouding van werknemer en werk gever van groot nut voor beiden kan zijn. En een betere ontwikkeling, zowel van werkgever als werknemer zal dat in de hand kunnen werken. Die samenwerking is ook nodig om zon der kostenstijging extensivering in de land bouw te voorkomen (vraag 2). De commissie meent dat men hier na de inundatie de kant van intensivering (dus hakvruchten, enz.) is opgegaan, behoudens enkele uitzonderingen bij grote bedrijven, die meer graan verbouwden. Wat verdere intensivering bij de boer o.a. tegenhoudt zijn o.m. de grote lonen, die moeten worden betaald. En dan gaat het niet om de lonen, die tevoren onderling zijn vastgesteld, maar vrnl. om die, waarvan in seizoensdrukte misbruik wordt gemaakt. De commissie maakt hierbij zowel werk nemer als werkgever verwijten. Zij stelt nl. vast, dat er werkgevers zijn die voor het gehele jaar onvoldoende werkkrachten nemen en dan in de seizoendrukte boven de prijs betalen. Daarnaast wordt ook door de arbeider misbruik gemaakt van het arbeids tekort in de drukke tijd. Dus voor de werkgever: een verantwoord bouwplan, waarin een goede arbeidsver deling is opgenomen. En voor de werknemer: een goede arbeids prestatie, vakkennis, plichtsbetrachten. Dus voor beiden: een goede verstand houding, een beter begrip voor elkanders lasten. De boer, zowel als de arbeider dient er wel terdege rekening mee te houden, wan neer men de kant op gaat van extensivering, het er slecht zal uitzien voor land en volk. Immers bij een gezonde landbouw vaart Nederland wel. Tot deze conclusie komt de commissie, die van deze door de Z.L.M. gestelde vragen veel werk had gemaakt. Hopenlijk werpt het zijn nut af. Na de pauze sprak dhr. Murre van de Schouwse Landbouwvoorlichtingsdienst over Dr. P. J. Dunker, Tholen, tel. 40 Dr. J. Vermet Nieuw-Vossmeer, tel. 10. maisteelt en werd er voorts een filmjournaal van de Z.L.M. vertoond, alsmede een excursie van de Z.L.M. naar Zwitserland. Het was niet alleen een nuttige, het was ook een zeer attractieve avond. WIE IS DE (DADER)DICHTER? Waar de Dorpswegbewoners de meest belanghebbenden zijn, veronderstellen we dat er in de dorpsweg een rijmelaar woont. In elk geval was dezer dagen onderstaand rijmpje aangeplakt op de schuurdeur van de gebroeders Ketting, éen ode aan de dorpsweg: O, die mooie Durpswegt, Dat is zo'n goeie pad As j'er in de donker komt. Dan val je op je hat. En aje dan geen luur op eit, Dan wor je broekje nat. NAAR ENGELAND Vorige week laadde de coaster Jaba uit Groningen 120 ton uien in onze haven, bestemd voor export naar Engeland. HELP ZE EEN HANDJE Zoals wel ongeveer algemeen bekend is, verzamelt de jeugd van beide lagere scholen alhier oud-papier. De opbrengst daarvan moet de onkosten voor een te maken school reis verlichten. Beide scholen zamelden reeds in voor een bedrag van ruim 30. Waar het oud-papier inmiddels reeds is gestegen tot 8 cent per kg, wordt het nu ook werkelijk de moeite waard. Waarom zouden we de jeugd daarbij niet een handje helpen, door zoveel mogelijk oud papier voor haar te reserveren Temeer omdat het ook een landsbelang is, nu de grond stoffen voor papier zo schaars en zo duur zijn. We menen dat resp. Maandags en Vrij dags wordt opgehaald. ALARMERING BRANDWEER STAVENISSE De Burgemeester van Stavenisse brengt het volgende ter openbare kennis. Zodra de benodigde materialen zullen zijn aangekomen zal het publiek in de gelegen heid worden gesteld de brandweer te alar meren door middel van een aan het ge meentehuis aan te brengen alarmknop. In afwachting daarvan dient de alar mering tot nadere bekendmaking als volgt te geschieden: a. gedurende de uren, dat het gemeentehuis geopend is: brand melden ten gemeente huize (zo mogelijk telefonisch, indien zulks de melding kan bespoedigen); b. gedurende de overige uren: brandmelden bij de Brandweercomman dant (C. W. van Prooijen, Voorstraat A 51) öf bij de gemeentewerkman A. L. Moerland (A64). Alleen melding overeenkomstig voren staande aanwijzingen waarborgt een snelle alarmering van de brandweer, aangezien alsdan onmiddellijk de sirene in werking kan worden gebracht. Stavenisse, 16 Februari 1951. De Burgemeester voornoemd. PROEFALARM De burgemeester maakt bekend dat in de nacht van 22 op 23 Februari a.s. de Sirene zal worden beproefd ter bepaling van haar geluidssterkte. TRACTOR IN BRAND Maandagmorgen geraakte de tractor van de landbouwer A. L. Hage op de hofstede „Reigersburg" in brand. Door het optreden met schuimblusser en zand wisten de bewoners het vuur te be dwingen, zodat de motorspuit geen dienst meer behoefde te doen. EEN STUK GESCHIEDENIS VERDWENEN Dinsdagmorgen is een begin gemaakt met de afbraak van de vervallen pui voor het gemeentehuis. Hiermee verdwijnt een stuk geschiedenis uit onze gemeente. Deze pui, die waarschijnlijk tegelijke met het ge- gemeentehuis is gezet, dateert reeds uit het jaar 1628 en werd gebouwd onder het bestuur der Republiek door Frederik Hen drik, Prins van Oranje, Heer van St. Maar tensdijk, Cornelius Liens, Rentmeester en Cornelis Elants en Adriaan Michiels, Bur gemeester van St. Maartensdijk. De blauwe zerk heeft reeds vele personen gedragen waaronder Vorsten en Vorstinnen van ons Oranjehuis. Helaas is deze pui de laatste jaren maar al te zeer verwaarloosd. Verbetering was dan ook dringend noodzakelijk. KALKBEMESTING Onder auspiciën van de Kunstmestver- eniging alhier sprak de heer de Ruytar ovar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1