Plaatselijk Nieuws Emigratie naar Nieuw Zeeland Het Parlementaire Overzicht. Ondankbare taak voor het nieuwe Kabinet» Harde maatregelen in voorbereiding» ZOND AGSDÏEN ST ARTSEN THOLEN OUD-V OSSEMEER^ ST. ANNALAND 7e Jaargang No. 13 9 Februari 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.10 per kwartaal franco p.p. 1.35 Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De Kabinetscrisis sleept zicht voort. Ruim twee weken zitten we nu al zonder een Regering en het zijn slechts de oude Ministers die 's lands zaken op verzoek van H.M. de Ko ningin nog behartigen. Dat is niets bijzonders, het gebeurt bij iedere Kabinetsformatie. Maar in deze be wogen tijd zullen we niet al te lang op het nieuwe Kabinet mogen wachten. Land en volk zijn gebaat bij een spoedige oplossing van deze crisis. Het is inmiddels duidelijk ge bleken, dat Minister Stikker een negatief rapport aan de Koningin heeft uitgebracht. Het was niet mo gelijk om een vergelijk te treffen tussen hem en de socialisten, zoals we in ons vorig overzicht uiteen hebben gezet. Minister Stikker kon dus niet rekenen op de steun van de P.v.d.A. Een Kabinet zonder socia listen is echter voor Prof. Romme althans in deze omstandigheden - onaanvaardbaar en ook zijn mede werking kon de heer Stikker dus niet krijgen. Men kan natuurlijk niet zonder meer zeggen, dat de bewinds man van Buitenlandse Zaken niet geslaagd is. Hij had niet de taak om een Kabinet te formeren, maar om te rapporteren welke mogelijk heden er eventueel zouden zijn. Het ligt voor de hand, dat hij bij een eventueel gunstig rapport zelf for mateur zou zijn geworden. Maar uit het negatieve rapport kunnen de huidige formateurs, Drees en Van Schaik, toch ook hun conclusies trekken. Zij weten precies hoe de kaarten liggen en zij hoeven dus geen extra energie te verbruiken. De aanwijzing van de formateurs lag voor de hand. Nu gebleken was dat rooms-rood elkaar niet loslieten ook al was de samenwerking in het vorige kabinet niet altijd even harte lijk was het duidelijk, dat er geen andere mogelijkheid was. De hou ding van de v.v.d. was bekend, evenzo van de a.r. en men kon dus alleen nog maar steun verwachten van de zijde der c.h.u. Dit bleek ook wel uit de loop der besprekingen, die de beide formateurs voeren. Be halve verschillende demissionaire ministers werden alleen maar de kopstukken uit de k.v.p., p.v.d.a. en de c.h.u. ontvangen. Deze laatste werd vertegenwoordigd door de heer Tilanus. Zolang de kwestie Nieuw-Guinea nog speelt, is het niet denkbaar dat de a.r. aan een Kabi net zal meedoen. Daardoor is de kans op een nationaal Kabinet, waaraan een grote behoefte bestaat, verkeken. Mr. Oud (v.v.d.) heeft tijdens het Nieuw-Guinea-debat verklaard de overdracht van de souvereiniteit te willen slikken, ech ter alleen als de internationale toe stand dit vergde en onder de grote voorwaarde, dat we een sterk Ka binet hebben. Men kan hieruit wel concluderen, dat een Kabinet Drees en Van Schaik door hem niet zo sterk geacht zal worden, dat de v.v.d. Nieuw Guinea zal prijsgeven. De internationale toestand vordert dit bovendien op het ogenblik aller minst. Andere landen kunnen zich uiteraard wel met dit probleem gaan bemoeien daar ons voorstel van internationale bemiddeling nog op tafel ligt en niet door de Indonesiërs is afgewezen. President Soekarno heeft de u-iterste termijn voor de overdracht verlengd tot aan het einde van dit jaar. We kunnen dus rustig aannemen, dat men over deze kwestie de eerste maanden niet zo heel erg veel zal horen. Het Nieuw- Guinea-vraagstuk is dan ook niet het grootste probleem waarmede de beide formateurs te kampen hebben. Militaire inspanning vraagt offers Onze defensie-uitgaven moeten verhoogd worden en wij hebben een groot tekort van 1200 millioen op de betalingsbalans. Deze twee zaken kloppen niet met elkaar. Dat heeft het oude Kabinet ook begrepen en het stelde een interdepartementale commissie in, uit de hoogste ambte naren, die moest nagaan welke offers ons volk zou moeten brengen om die verhoogde militaire inspan ning te kunnen dragen. Dat is een ernstige zaak. En de resultaten daar van zullen voor geheel ons volk in bijzondere mate onaangenaam zijn. De maatregelen die zullen moeten worden genomen, betreffen onder meer: algemene bezuiniging op de staatbegroting, bezuinigingen be treffende de publieke en semi-pu- blieke investeringen, maatregelen inzake particuliere investeringen, consumptiebeperkingen en of dit alles nog niet erg genoeg is: belas tingmaatregelen. Eerst als het oude Kabinet over deze zaken uitgepraat is en precies weet hoe Nederland zal moeten handelen, zullen dr. Drees en mr. v. Schaik het nieuwe Kabinet in elkaar gaan passen. Het is dus wel duidelijk, dat bijna alle oude ministers zullen terugkomen. Weliswaar zal er geen enkele wijzi ging plaats hebben, maar het karak ter van het Kabinet blijft zoals het was. De figuur van mr. Stikker laten we dan buite'n beschouwing. Zijn deelneming is nl. nog dubieus. De oplossing van de crisis kan dus nog wel even op zich laten wachten. Het nieuwe Kabinet wacht een on dankbare taak. Het kan hoogstens één jaar zitten, want de verkiezingen staan voor de deur. En in dit jaar zal het Nederland de broekriem nauwer doen aanhalen. (Nadruk verboden) Als een klein plaatsje de „Invasie" van een stelling Hollandse soldaten mee maakt, is het uiteraard in een minimum van tijd een drukte van belang. Rechts op de foto: Een verbindingsofficier, die hoog in een paal de eerste telefoonleidingen bevestigt. Tijdens zijn tweedaags bezoek aan Nederland, waarbij hij o.m. be sprekingen voerde met Minister president Dr. W. Drees, heeft Nieuw-Zeelands eerste minister, Sidney Holland op een persconfe rentie in Kasteel Oud-Wassenaar enkele bijzonderheden verteld over de emigratiemogelijkheden naar Nieuw-Zeeland. De heer Holland vertelde, dat zijn land in staat is aanzienlijke aantallen mensen op te nemen uit die landen zoals Ne derland waar men te kampen heeft met een steeds groeiende be volkingsdichtheid. Nieuw-Zeelands economie is vrijwel geheel geba seerd op het productief maken van grasland, waaraan het zo rijk is. Schapen en koeien en de producten van deze veeteelt, n.l. vlees en wol, zijn de steunpilaren voor Nieuw- Zeelands welvaart. Er is echter een groot gebrek aan arbeidskrachten op dit soort bedrijven, vandaar, dat de regering tracht mensen uit an dere landen, die zich door noeste en eerlijke arbeid een bestaan wil len verwerven, aan te trekken. Het grote probleem daarbij is het bie den van het nodige comfort aan de emigranten. Vandaar dat de heer Holland met Minister-President Dr. Drees de mogelijkheid wilde be spreken om ook Nederlandse emi granten in de gelegenheid te stel len hun eigen huizen de z.g. pre fabricated houses -mee te bren gen. Juist dezer dagen is door de Nieuw-Zeelandse regering in Den Haag een bureau gesticht, dat tot taak heeft met de Nederlandse re gering en het Nederlandse volk contact te houden over de emigra tie-mogelijkheden. Behalve aan farm-workers heeft Nieuw-Zeeland een groot tekort aan bouwvakarbeiders en metaal bewerkers en houtkappers, terwijl er ook altijd plaats is voor onge schoolden, die bereid zijn flink aan te pakken. De arbeidsvoorwaarden in Nieuw-Zeeland zijn, vergeleken bij vele andere landen, gunstig te noemen. Nieuw-Zeeland heeft bo vendien voortdurend gebrek aan vrouwelijke arbeidskrachten, in het bijzonder voor huishoudelijk werk, maar ook voor de fabrieken, terwijl verpleegsters steeds welkom zijn. De ervaringen, die men in Nieuw-Zeeland heeft opgedaan met Nederlandse emigranten zijn onver deeld gunstig, aldus Minister Hol land. Nieuw-Zeeland neemt op het ogenblik jaarlijks 12.000 emigranten op. Er is weliswaar plaats voor meer arbeidskrachten, maar het aantal wordt beperkt door de transportmogelijkheden. Men maakt in Nieuw-Zeeland geen onderscheid naar godsdienst of landaard. Wie naar Nieuw-Zee land komt, wordt als Nieuw-Zee- lander beschouwd en is volkomen vrij om te doen en te laten wat hij wil. Na twee jaar kan hij de Nieuw- Zeelandse nationaliteit verkrijgen. En ook in ender opzicht wordt door de Nieuw-Zeelandse regering alles gedaan wat mogelijk is om de emigranten met raad en daad bij te staan. Zo ligt het bijv. in de bedoe ling ook Nederlandse emigranten een deel van de kosten voor de overtocht te vergoeden, t Aldus vertelde Minister Holland, die uiteraard op deze korte pers conferentie slechts een zeer vluchtig beeld kon geven van de emigratie mogelijkheden naar zijn land. Wie meer inlichtingen wenst emigre ren is nu eenmaal een zeer grote stap, die men niet neemt zonder zich van allerlei bijzonderheden op de hoogte te hebben gesteld kan zich steeds vervoegen bij de instan ties, die zich met voorlichting op dit gebied bezig houden. BEROEPSVOORLICHTING VOOR MEISJES De Commissie van Beroepsvoor lichting voor Meisjes, ingesteld door de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding (V.V. A.O.), organiseert binnenkort we derom in verschillende plaatsen haar jaarlijkse bijeenkomsten voor de vrouwelijke leerlingen van de hoogste klassen van gymnasia, lycea, Hogere Burgerscholen en Middelbare Scholen voor Meisjes. Op deze vergaderingen komen vrouwen -met ervaring en werk zaam in verschillende beroepen - spreken over haar eigen vak, vra gen beantwoorden en verder alle gewenste inlichtingen geven. Dit jaar vinden de bijeenkomsten plaats te Alkmaar, Almelo, Amster dam, Arnhem, Deventer, Eindho ven, Emmen, Enschede, Goes, 's-Gravenhage, Groningen, Haar lem, Hengelo, Hilversum, Leeuwar den, Leiden, Meppel, Nijmegen, Utrecht en Zwolle. -De leerlingen worden persoonlijk uitgenodigd en meisjes uit andere gemeenten, dan hierboven opge somd, worden in de naastbij gele gen plaatsen verwacht. Leerlingen uit Ede zijn dus b.v. welkom in Arnhem. De Commissie van Beroepsvoor lichting, die dit werk volkomen be langeloos doet, verzoekt alle ouders hun dochters, die spoedig voor de moeilijke vraag komen te staan ,,Wat zal ik worden?", op te wek ken deze nuttige voorlichtings bijeenkomsten bij te wonen. DR. GROENEVELD MEYER OVER MIDDENSTANDS PROBLEMEN Voor het contact-centrum op voorlichtingsgebied in Den Haag sprak Woensdagmiddag dr. W. L. Groeneveld Meyer, Directeur-Ge neraal voor de Middenstand van het Ministerie van Economische Zaken over Middenstandsproble men. Spreker begon met een definitie te geven van het begrip Midden stand. Daaronder verstaat men de groep van zelfstandige, risicodra gende ondernemers in het kleinbe drijf op het gebied van handel, nij verheid en verkeer. De midden stand vormt een zeer belangrijke groep in onze samenleving die on geveer 1/6 van de Nederlandse be volking omvat. Het is bovendien een zeer rustige bevolkingsgroep die, zoals is gebleken in jaren van depressie, over een grote taaiheid beschikt. Ongeveer de helft van het Ne derlandse nationale inkomen gaat, zoals men dat noemt, „over de toonbank". Dat legt de middenstand de plicht op ons volk zo goed mo gelijk te dienen. De welvaart van de middenstand is direct afhankelijk van het nationale welvaartspeil. In de dertiger jaren, tijdens de grote crisis, is dat duidelijk gebleken. De toestand in het middenstandsbe- drijf was toen miserabel. De Ne derlandse regering heeft toen maat regelen genomen om de positie van de middenstand grondig te onder zoeken. Uit die onderzoekingen kwam vast te staan, dat vooral noodzakelijk is te streven naar een grotere bekwaamheid, een grotere financiële kracht en meer organisa tiebesef bij de middenstand. Deze drie factoren vormen de pijlers van de middenstandspolitiek van de Ne derlandse regering. Deze politiek is er op gericht voor de middenstand een gunstig klimaat te scheppen, op dat onder normale omstandigheden een bekwaam middensfander in staat zal zijn zich een redelijk in komen te verschaffen. De detailhandel in ons land kent vier componenten: de middenstands ondernemingen, het grootwinkelbe drijf, de coöperatie en de markt en straathandel. Elk van deze vier vormen heeft recht op bestaan. De taak van het Directoraat-Generaal voor de Middenstand is, ervoor te zorgen, dat het nationaal inkomen op rechtmatige wijze aan elk van deze componenten toevloeit. De middenstand heeft tegenover de drie andere bedrijfsvormen het grote voordeel van het persoonlijk con tact met de klant en van de gro tere service. Dat brengt gelukkig zeer vele mensen er toe te kopen bij het middenstandsbedrijf. Als de middenstand de strijd te gen het grootbedrijf en de coöpe- Dokter P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dokter LI. Menger te St. Filips- land, tel. 20. ratie met succes wil kunnen voe ren moet hij er voor zorgen, dat wordt voortgegaan met het verwer ven van de nodige kennis en vak bekwaamheid en met de organisatie van de middenstand en het opvoe ren van de efficiency in het midden standsbedrijf. Sprekend over de resultaten van de middenstandspolitiek der rege ring zeide de heer Groeneveld Meyer ervan overtuigd te zijn, dat het goed is deze politiek te blijven voortzetten, zelfs krachtiger dan tot nu toe geschiedde. Er staat de middenstand, n.l. een zeer moeilijke tijd te wachten. (Nadruk verboden) BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat machtigingen tot het voorhanden hebben van vuurwapenen of munitie, voor zover nog niet verlengd, in de loop van de maand Februari 1951 alsnog ter verlenging dienen te worden aangeboden. Tegen nalatigen zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Tholen, Februari 1951. De Burgemeester voornoemd. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat op Dinsdag 13 Februari 1951 door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald aan de Singel, Oudelandsepoort, Oudelandsestraat, Walstraat, Markt, Venkelstraat, Schoolstr., Minneputtestraat, Julianastraat, Molenvliet- sestraat, Plantagestraat, Verbrandestraat, Hofstraat, Doelweg, Vossemeersepoort, Ver lengde Singel en Voorstad en op Vrijdag 16 Febr. d.a.v. in het overige gedeelte der gemeente. Tegen Donderdag 15 Febr. a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 6 Februari 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Vrijdag 2 Februari hield de Schoolver eniging van de Geref. Gem. school in de Doelweg haar jaarlijkse Ouderavond. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Na dat er van 6 tot 7 uur gelegenheid was gegeven het werk der leerlingen te bezich tigen, w.o. zeer mooi tekenwerk, voorwer pen van handenarbeid en de handwerken van de meisjes, opende om ruim 7 uur de voorzitter G. Jansen de bijeenkomst. Na het zingen van een psalm werd 2 Kron. 14 gelezen en ging ouderling I. Lindhout voor in gebed. De voorzitter sprak een kort openingswoord. Vervolgens hield het Hoofd der school, dhr. J L. Geluk een onderwerp over: „Enkele episoden uit het leven van Ezechiël". Dit onderwerp werd meer zodanig behandeld dat het een voor beeld was van Bijb. geschiedenisles voor de hoogste klassen. Vooraf sprak dhr. Geluk een inleidend woord over Pred. 11:4 en 6. Na de pauze was het dhr. Gebraad die een ernstig woord sprak n.a.v. Matth. 19 13 en 14. Deze spreker sloot de bij eenkomst met dankgebed. EEN BONTE NUTSAVOND De zaal van het Hof van Holland was geheel gevuld, toen Vrijdagavond jl. de afdeling Tholen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een bonte avond gaf. Een aantal leden en genodigden brachten op zeer enthousiaste wijze een gevarieerd programma van zang, voordrachten, mu ziek, gymnastiek, kortom bont allerlei. Het enige dat hierbij dan ook minder aangenaam was lag niet aan het gebrachte program ma, maar aan de temperatuur in de zaal, die te veel boven het vriespunt lag. BURGERLIJKE STAND Geborpn: 6 Febr.: Mattheus, zoon van M. Geluk en EI. Roggeband. Overleden: 3 Febr.: Marinus Bal, oud 70 jaar, echt- gen. van J. W. Manders. 3 Febr.: Maria Pieternella Geluk, oud 83 jaar, weduwe van P. J. Aerts. GEVONDEN Bij de postcommandant der Rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen over een ge vonden wieldop, zakmes en portemonnaie met inhoud. ARBEIDERSBOND VERGADERT In de zaal van dhr. A. Scherpenisse kwam de afd. van de Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw en Zuivelbedrijf in algemene vergadering bijeen. Llit het financieel verslag bleek dat was ingeko men 4795.05 en uitgegeven 4653,87. Een goed slot dus van 141,18. In 1950 werden 9668 vacantiebonnen van alle waar de uitgereikt, benevens 39 ziektebonnen in totaal voor een bedrag van 10.353,17. Voor de t.b.c.-afdeling is in 1949 uitbe taald 1339,35 en in 1950 ƒ754,55,'dus een belangrijk lager bedrag. Van ongeorga niseerden werd voor vacantiebonnen inge houden ƒ217.55. Als bestuursleden werden herkozen de heren P. den Haan en G. Goe- degebuure. Als controle-lid dhr. J. Gunter. Als bode werd herbenoemd de heer Jacs. den Engelsman. De secretaris kreeg een gratificatie van 30,Twee tegels wer den uitgereikt aan de heren A. Heijboer en E. Polderman voor het aanbrengen van een nieuw lid. Bovendien werden er vijf verloot: gewonnen door J. v. Vossen, A. den Engelsman, A. Hage, J. Overbeeke en J. Sneep. Daarna sluiting. PROPAGANDA-AVOND BLINDENINSTITUUT In de zaal van hotel „Havenzicht' werd een propaganda-avond gehouden door het Blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo. Het was een goed gevulde zaal toen de pro pagandist, dhr. de Gans met gebed en het lezen van Math. 20 de bijeenkomst opende. Na het optreden van de plaatselijke zang vereniging „V.Z.O.S." gaf dhr. de Gans een toelichting op de mooie arbeid in deze Stichting. Dat werd nog duidelijker toen daarvan een film werd vertoond, die het leven en de arbeid van de blinden liet zien. Spreker wekte tenslotte op dit werk te steunen door als contribuant toe te tre den. Nogmaals trad de zangvereniging op, waarna de bijeenkomst met dankgebed werd gesloten. VERLOTING BLINDENBOND Thans is de uitslag weer bekend van de door de Vereniging tot werkverschaffing aan Zeeuwse Blinden gehouden verloting. De bezitters van de volgende lotnummers hebben prijs: 12252, 12253, 12254, 12264, 12266, 12267, 12268, 12269. 12282, 12287, 12289, 12292, ,12303 12307, 12315, 12320, 12322, 12347, 12348, 12357, 12358, 12360, 12365, 12370. 12371, 12376, 12386, 12396, 12400, 12401, 12403, 12415, 12427, 12431, 12436, 12439, 12453, 12459, 12460, 12464, 12469, 12473. In totaal 41 prijzen, bestaande uit bor stelwerk. Deze prijzen zijn inmiddels uit gereikt. HET GELD VAN DE BOER Over het algemeen zijn de Boerenleen banken op ons eiland zeer bekende instel lingen. Dat is ook het geval in deze ge meente, wat blijkt uit het grote aantal spaarders, rekeninghouders, enz. Toen de plaatselijke Boerenleenbank dan ook op Maandag jl„ mede onder auspiciën van de Centr. Raffeisenbank te Utrecht een pro paganda-avond had georganiseerd in de zaal van dhr. F. Rijnberg, was deze zaal goed gevuld. De voorzitter van de Boeren leenbank alhier, dhr. A. Bergers riep allen een welkom toe, inzonderheid de aanwezi- ge dames. Vervolgens gaf hij het woord aan de heer Vroom te Utrecht, die een duidelijke uiteenzetting gaf over de werking der Boerenleenbanken. Hij gaf een toelich-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1