WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EH ST.FILIPSLflMD De Thoolse Bevolking. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementaire Overzicht. De nieuwe veiling te St. Maartensdijk. Jhr* Va d+ Goes van Naters (arb*) treedt af als fractievoorzitter* Crisis in de P* v* d* A* HET OPENINGWOORD 7e Jaargang No. 10 19 Januari 1951 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Prijs per nummer 8 cent Reeds eerder maakten we melding zo terloops in een commen taar'van het feit, dat we met ingang van 1 Januari 1951 een parlementair overzicht in ons blad zouden opnemen. Dit in de plaats van het artikel ,,Uit eigen land'' dat we tot nu toe vrij regelmatig afdrukten. De toenemende belangstelling voor het par lementaire werk. het grote nut daarvan iets af te weten in deze gecompliceerde tijd hebben ons daartoe gebracht. We hebben ons nimmer op de plaats willen stellen van een dagblad, willen en kunnen dat ook nu niet. Integendeel, we hebben altijd voor ogen gehouden dat een streekblad met een verschijningsfrequentie als het onze, de actualiteit van een dagblad nimmer kan benaderen, terwijl we het plaatselijk gebeuren trouwens als nummer één moeten beschouwen. Maar het is ons eveneens bekend, dat vele minder „echte" krantenlezers de parlementaire verslagen in de dagbladen zelden of ooit volgen. Voor hen is dit beknopt en vermoedelijk ook zeer duidelijk overzicht wel „leesbaar", terwijl ze dan toch enigszins op de hoogte komen van het gebeuren, de besluiten, de bepalingen en de gemaakte wetten in en door de Staten-Generaal. Inzonderheid voor hen wordt het geplaatst, terwijl we ons daarnaast met de hoop vleien, dat de doorgewinterde dagbladlezer uit onze omgeving ook nog met interesse kennis zal nemen van dit overzicht om daarmee het eerder gelezene nog eens in herinnering te brengen en op te frissen. We menen in onze parlementaire medewerker"welke in de gelegenheid is steeds de zittingen der Eerste en Tweede Kamer bij te wonen, de juiste man te hebben. Een persoonlijke mening uit schakelen is zeer moeilijk. Toch zal het zoveel mogelijk een „ver slag" worden. Als U de twee artikelen in de laatste nummers over Ambon en Nw.-Guinea hebt gelezen, kent U al iets van de „trant" van onze medewerker. We hopen dat deze in de komende maanden U steeds meer zal boeien en de inhoud steeds weer belangwekkend mag zijn. Bovenal hopen we, dat een breedere kring in onze omgeving mede door dat wekelijks overzicht meer interesse zal krijgen voor het werk van de Staten-Generaal en onze uitgave ook hiermee voor onze abonne's weer in waarde stijgt. red. De ontwikkeling van de Nieuw Guinea kwestie waarover we verleden week reeds uitvoerig schreven heeft tot ernstige moeilijkheden geleid in de op één na grootste partij in ons land, de P.v.d.A. Oorzaak daarvan is onge twijfeld de houding van de socia listische fractievoorzitter Jhr. v. d. Goes van Naters geweest. Dit in vloedrijke kamerlid heeft een dus danige politieke fout gemaakt, dat hij werd genoodzaakt om zijn ont slag als fractievoorzitter aan te bieden. Dinsdagmiddag is daarvan mededeling gedaan, in de eerste vergadering die dit jaar in de Tweede Kamer werd gehouden. Dit is een feit, dat niet dagelijks in onze parlementaire geschiedenis voorkomt en dat daarom dan ook niet heeft nagelaten opschudding teweeg te brengen. Wat was nl. het geval De heer v. d. Goes van Naters had op zijn verzoek een on derhoud gehad met een journalist van het Algemeen Nederlands Persbureau, waarin hij heeft ver teld, dat naar zijn persoonlijke me ning de souvereiniteit over Nieuw Guinea maar aan Indonesië moest worden overgedragen en dat de fractie van de P.v.d.A. dit tijdens de onderhandelingen aan de Rege ring had medegedeeld. Om het kort te vertellen: daartegen rees bij het bestuur van de P.v.d.A. nogal be zwaren. De houding van de fractie keurde men niet af, maar wel het feit, dat een dergelijke mededeling door de heer v. d. Goes aan de pers werd verstrekt. Intussen had dit incident veel rumoer veroorzaakt. Niet in het minst door het A. R. dagblad „Trouw", dat wist te mel den, dat de Indonesische delegatie tijdens de Nieuw Guinea confe rentie van het standpunt der socia listen op de hoogte was. Prof. Romme (K.V.P.) heeft daarop in „de Volkskrant" aan het dagblad „Trouw" gevraagd of dit bericht waar was en hij moest erkennen, dat als dit inderdaad het geval zou zijn, hier een erg lelijk spel werd gespeeld. Want per slot van reke ning werd daardoor de onderhan delingspositie van de Regering on dermijnd. Het antwoord van „Trouw" luidde bevestigend. De Haagse Redacteur van dit blad wist het stellig. En al kan men op zijn argumentatie hiervoor wel het een en ander aanmerken, een feit is het, dat van socialistische zijde niet is gepoogd deze zware beschul diging te weerleggen. Jhr. v. d. Goes van Naters had gesproken als particulier persoon, maar was genoodzaakt om zijn in terview goed te praten. Dit lukte hem niet om de doodeenvoudige re den, dat hij de waarheid sprak. Een waarheid, die echter niet aan de openbaarheid had mogen worden prijs gegeven. Opvallend is, dat de fractievoorzitter zijn functie heeft neergelegd, terwijl hij toch lid van het Parlement blijft. Opvallend daarom, omdat men bij zo'n neder laag verwacht, dat men zich uit het politieke leven terugtrekt. Dit is niet geschied. En waarschijnlijk heeft dit wel zijn reden, men wil de zaak sussen. Want op dezelfde dag kwamen er andere berichten los. Ir. Vos, oud-minister van Econo mische Zaken en Verkeer en Wa terstaat was het zo glad oneens met het beleid van het partijbestuur, waarin hij zelf zitting had, dat hij daarvoor bedankte en tevens voor alle andere functies in zijn partij. En of dit nog niet erg ge noeg was, kwam de Amsterdamse burgemeester, d'Ailly, met de mede deling dat hij van het hele partij lidmaatschap niets meer wil weten. Ook om de Nieuw Guinea kwestie. Deze burgervader schijnt beves tigd heeft hij dit niet tegen de overdracht van de souvereiniteit te zijn en hij heeft dit argument maar gebruikt om uit de P.v.d.A. te tre den. Iets, dat naar men zegt, ook wel zonder deze kwestie zou zijn gebeurd. Men kan dus gevoegelijk spreken van een crisis in de P.v.d.A. Een crisis, die in dit stadium hoogst ongewenst is. Het resultaat van dit bewogen politiek gebeuren zal ech ter zijn, dat de fractie van de P.v.d.A. zich achter het regerings standpunt zal stellen. Dat zij dus accoord gaat met de overdracht van de souvereiniteit aan de Unie. Wat dat betreft, is er dus een ba sis met de K.V.P. gevonden. Daar staat echter tegenover, dat men de totale overdracht van de souverei niteit nog niet heeft afgewezen. Noch het partijbestuur, noch de Op enkele gemeenten na kon in de twee voorlaatste nummers de loop der bevolking over het jaar 1950 der diverse Thoolse plaatsen worden gepubliceerd. En waar we nu ook de opgave binnen hebben van die laatste gemeenten is het mogelijk een beeld te geven van de totale Thoolse bevolking. We doen dit wat uitgebreider dan vorig jaar, zodat de lezer meteen ook het totaal kan zien van geboorte, overlijden, vestiging en vertrek. Bovendien leek het ons niet onaardig een ver gelijkend totaal te geven met het jaar 1900, dus hoe groot het aantal eilandbewoners 51 jaar geleden was. Dat vindt U in de eerste kolom hieronder, daarnaast 1949 en dan 1950 gespecificeerd. U kunt voorts in vergelijking met 1949 vermeerdering of vermindering der gemeente nagaan. Hopenlijk is door de „bomen het bos nog te zien". De gemeenten zijn naar grootte geplaatst. 1900 1949 31 Decenmber 1950 Totaal geb. overl. vesti- vertr. inw. meer minder g'°g 1. Tholen 3063 3277 64 28 67 119 3262 15 2. St. Maartensdijk 2775 2698 55 27 52 91 2687 11 3. St. Annaland 2406 2646 48 25 48 64 2653 7 4. Oud-Vossemeer 2006 2240 45 15 36 69 2237 3 5. Stavenisse 1595 1739 21 13 61 68 1740 1 6. Poortvliet 1557 1701 43 13 35 52 1714 14 7. Scherpenisse 1373 1324 18 9 22 25 1330 6 Totaal 14775 15625 294 130 321 488 15623 28 29 y- - —aww, y ww. w v c.j. x yv cotiy iJ.iy 47, vertrek 76, totaal 2147 19 personen minder. Voor hen, die bij het doornemen van bovenstaand overzicht enkele bijzonderheden nog niet opmerkten, geven we hieronder nog enige toelichting. 1. Een groot verschil is er niet tussen het bevolkingsaantal van ons eiland in 1900 en in 1950. Het is in het laatstgenoemde jaar nog geen 1000 meer. Een opzienbarende groei is dat dus niet. 2. Het verschil van 1950 met 1949 is al heel gering. We tellen thans slechts twee inwoners meer op ons eiland dan vorig jaar. De oorzaak daarvan kunt U nagaan uit de geboorte-, vestigings-, overlijden- en vertrokkencijfers. 3. Opmerkelijk is wel het grote verschil tussen geboorte en overlijden. Trekken we hier even af, dan zien we, dat er 164 kinderen meer zijn geboren, dan personen kwamen te overlijden. U kunt zich nu ook de bevolkingsaanwas over ons gehele land indenken en de daarmee samenhangende problemen. 4. De toename der bevolking door het grote verschil tussen ge boorte en overlijden wordt op ons eiland weer opgelost in het eveneens grote verschil tussen vestiging en vertrek. We zien uit bovenstaande cijfers dat er 167 personen meer zijn vertrokken dan ingekomen en juist deze vermindering wordt weer opge vangen door de meerdere geboorte. Dat het verschil zo klein is, is zeker een bijzonderheid te noemen. In de volgorde der gemeenten is geen verandering gekomen, al gaat ook St. Annaland steeds dichter op St. Maartensdijk aandringen en al zal Stavenisse uit moeten kijken om nog niet eens door Poortvliet te worden ondergesneeuwd. Al vergt een dergelijk overzicht nog al enige tijd, we menen dat het voor de lezers interessant is en danken tenslotte de gemeente-secretariën voor de verstrekte inlichtingen, lichtingen. fractie heeft zich daartegen uitge sproken. Deze mogelijkheid wil men altijd nog bewaren, al schijnt daarover ook al geen enigheid te bestaan. De heer Scheps (arb.) heeft tenminste in „Paraat" tegen dit standpunt geprotesteerd. Een andere figuur die in deze zaak een rol heeft gespeeld, is de oud-minis ter president Schermerhorn, die nauwelijks in Amerika aangeko men, eveneens een interview weg gaf, waarin hij ook pleitte voor een totale overdracht van de souverei niteit. En dit terwijl slechts een paar dagen geleden de heer w. d. Goes van Naters zijn eigen verkla ring van die strekking had moeten inslikken De zaak ligt dus wel uiterst moeilijk. Toch mag men hopen, dat deze kwestie in de P.v.d.A. zal worden geconsolideerd. Een ding heeft men dezer dagen weer kun nen leren, dat het onmogelijk is voor een politicus om zich in be langrijke zaken uit te spreken als „particulier persoon", zoals de heer v. d. Goes deed, want hij had moe ten bedenken, dat door zijn ver gaand voorstel de socialistische ka binetsleden, die minder ver wilden gaan, in verlegenheid werden ge bracht. Uit het debat, dat werd ge houden op het moment, dat dit ar tikel ter zetterij ging, zal wel blij ken hoe de zaak zich verder ont wikkelt. In deze tijd is rust nodig. Ook in de P.v.d.A. Intussen mag men, zoals we reeds schreven, niet verwachten dat de verschillende socialistische kamer leden nu plotseling van standpunt zullen zijn veranderd. Noch de heer v. d. Goes, noch de heer Scher merhorn zullen de gedachte aan een totale overdracht van de souverei niteit hebben losgelaten. En ook het partijbestuur heeft deze gedachte een „constructief voorstel" ge noemd om de gerezen moeilijkheden te boven te komen. Bij zeer belang rijke fractieleden blijft deze kwestie dus toch nog spelen. En al stelt het fractiebestuur zich nu op het standpunt, dat de Nederlandse voorstellen overdracht aan de Unie en nog eens praten met de Unci aanvaardbaar zijn, dan betekent dat nog niet, dat de heer v. d. Goes c.s. toch nog wel eens gelijk zullen kunnen krijgen. Al was het alleen maar omdat zij de kaar ten zo open en bloot op tafel heb ben gegooid. De Indonesiërs weten precies waar zij aan toe zijn, waar door de K.V.P. evenals bij de Indische kwestie weer eens in een moeilijk parket is gebracht. Zul len zij nu ook niet uiteindelijk met de socialisten mee moeten gaan Terwille van de Unie en terwille van de samenwerking in het Kabi net De tijd zal ongetwijfeld op deze belangwekkende vragen een antwoord geven. (Nadruk verboden) sAdvertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen HOOG WATER IN FRIESLAND BLIJFT GROTE OVERLAST VOOR DE BEVOLKING VEROORZAKEN. Op geïsoleerde boerderijen gaat het werk voort en worden de koeien normaal gemolken. Het vervoer van de bussen gaat nu niet meer per auto, maar per bootje. Wanneer een zeker doel is bereikt, betekent dat een grote vol doening. Dat moet het Woensdag 17 Januari 1951 zijn geweest voor het Bestuur, personeel en leden van de Veilingsvereniging „St. Maartensdijk en Omgeving", toen het grote nieuwe veilings gebouw, gevestigd op een ruim terrein in de Woudhoek, aan de kom van de gemeente grenzend, officieel werd geopend. Dat was het eveneens voor architect, opzichter en uitvoerders. Wanneer men van een schuur, voor het doel veel te klein, met daarnaast nog vele andere ongemakken verhuist naar een gebouw met een lengte van 32 meter en een breedte van 15 meter, waarin een aparte ruimte voor het „mijnen", een aardig kantoor voor de administratie, telefooncellen en alle andere gewenste gemakken, wanneer zoiets in gebruik kan worden genomen, betekent dat in elk geval voor alle belanghebbenden een grote vooruitgang. Is het wonder, dat het Bestuur vele uitnodigingen voor deze officiële opening heeft verzonden aan besturen van zusterver enigingen, aan het Centraal Bureau van Veilingen, aan het U.C.B., aan het gemeentebestuur, aan Z.L.M., aan kopers, enz., opdat ook zij van deze vooruitgang, waarop men trots kan zijn, kennis zouden nemen. En daardoor was het nieuwe veilingsgebouw Woensdag jl. niet gevuld met zakken uien, veilingskisten of aardbeislofjes, maar met vele belangstellenden, die van de officiële opening getuige wilden zijn. De voorzitter, dhr. A. L. Hage, gewaagde in zijn openingswoord van die voldoening, nu het door het bestuur en de leden gestelde doel was bereikt. Hij noemde deze dag een van grote tevredenheid voor de Veilingsvereniging alhier. Wanneer hij terugblikt op de nog betrekkelijk korte veilingsgeschiedenis van deze vereniging, dan is de voldoening des te groter. In 1934 begon men op zeer primitieve wijze met 78 leden en in dat eerste jaar werd een om zet van 16.000 verkregen. OÖÖ O O oorvj: O Ci OC EMipill PRINSES MARGRIET ACHT JAAR Vandaag viert het Koninklijk gezin en daarmee het gehele Nederlandse volk de verjaar dag van Prinses Margriet. De eerste oranjeverjaardag in dit jaar. Onze gelukwensen. Dat ze in voorspoed verder moge opgroeie. 000 0 0 0000 0 0=^0; Ondanks de telkens terugkerende en steeds groter wordende moeilijk heden groeide de vereniging, groei de de omzet. Juist daardoor werden de moeilijkheden groter. In 1940 werd reeds voor 100.000 omgezet. In 1943 voor 180.000 en toen kwam het rampjaar voor ons eiland 1944. In 1945 het jaar van her stel werd op de Smerdiekse veiling voor 75.000 omgezet, maar in 1949 was dit reeds tot ongeveer een half millioen gestegen met een ledental van 300, waaronder 20 van de gemeente Poortvliet. Het verwerken van 9 a 10 millioen kg producten is geen kleinigheid meer. En begrijpelijk groeide met de omzet ook het ruimtebezwaar. Het moest er van komen. Men besloot 'n nieuw veilingsgebouw te stichten. En was toen niet de grootste moei lijkheid een geschikt terrein Men dacht geslaagd te zijn, toen de Technische veilingscommissie daar omtrent andere gedachten had en dit terrein meer geschikt achtte. Een terrein van het Kroondomein. Thans zijn we hier bijeen om tot officiële opening te komen. Spreker doet daarop mededeling van verhindering van de Commissaris der Koningin, van de Rentmeester van het Kroon domein en van enkele andere ge nodigden. Hij wijst er op, hoe groot de medewerking is geweest van de Rentmeester van het Kroondomein, die in feite de gropdlegger was van wat hier tot stand is gekomen. Hij roept een hartelijk welkom toe aan de Burgemeester en dankt hem en de wethouders eveneens voor hun grote steun. Voorts een welkomst woord aan de afgevaardigden van het Centraal Bureau van Veilingen, de heer Ter Hofstede, aan de ver tegenwoordiger van de Prov. Vei lingscommissie, dhr. J. F. Brooijmans te St. Annaland, afgevaardigden van het Uitvoer Controle Bureau, aan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 1