Plaatselijk Nieuws VALDA Onze Gezichtskring. I 1 1 Sanapirin Bij Griep en Kou helpt DAMPO trouw Millioeneii dames THOLEN Neem een doos echte STAVENISSE ST. ANNALAND OUD-VOSSEMEER 1 Schrale huid ST. MAARTENSDIJK ST. FILIPSLAND SCHERPENISSE SPORTHOEKJE I WELKOM THUIS Met het troepentransportschip „Groote Beer" keerde naar huis te rug sold. D. Bolier, Lentestr. 296, Scherpenisse en Marn. I. H. Quaak, Zeedijk B 33, Stavenisse. Met de „Volendam", die vermoe delijk 17 Januari in Rotterdam arri veert, keren nog twee eilandbewo ners terug, nk: sold. J. C. Jansen, Singel 20, Tholen en sold. C. J. van Nieuwkerk, Paasdijkseweg A 251, Poortvliet. ZEEUWS TIJDSCHRIFT II Het tweede nummer van het Zeeuws Tijdschrift kwam op een goede tijd uit, nl. precies voor de Kerstdagen. De uitvoering is gelijk het eerste nummer: goed verzorgd. zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. De medewerkers aan dit nummer waren Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, Jhr. Mr. J. Schuur- beque Boeye, burgemeester van Zierikzee, Ir. M. A. Geuze te Poortvliet, M. P. de Bruin, Rijks adj. arch, te Middelburg, Dr. J. Wesseling, leraar aan het Lyceum te Terneuzen, Drs. L. G. J. Locke- feer te Hulst, Drs. M. C. Verburg te Middelburg. Als we dit keer het slotartikel van Ir. M. A. Geuze over de Boerderijnamen op ons eiland eens buiten beschouwing mogen la ten, dan willen we uit dit tweede nummer zeker de artikelen noemen: „De migratie uit en naar Zeeland en Het functioneel verband tussen de bevolkingsaanwas en de wel vaartsontwikkeling in Zeeland", beide van een zeer interessante in houd. En dan wil dat niet zeggen, dat het tweede nummer van het Z. T. ook om zijn andere daarin opgenomen artikelen, niet zeer le zenswaard zou zijn. MOND- EN KLAUWZEER De burgemeester van Tholen brengt in herinnering, dat, volgens artikel 17 der veewet, indien vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte vertoont, de eigenaar, hou der of hoeder hiervan terstond ken nis geeft aan de burgemeester der gemeente, waar het vee zich be vindt. Bij koninklijk besluit van 23 Febr. 1922 (st.bl. nr. 80) is bepaald, dat de burgemeester, ter voorkoming van verspreiding van smetstof, in dien hij verneemt, dat in zijn ge meente vee verschijnselen van een besmettelijke veeziekte vertoont, bij mond- en klauwzeer de volgende voorlopige maatregelen neemt: le. het de eigenaar, houder of hoeder gelasten, het verdachte vee af te zonderen, totdat daaromtrent door de burgemeester een nadere beslissing is genomen; 2e. het door het plaatsen van kentekenen van besmetting ver dacht verklaren van het gebouw of terrein, waar het verdachte vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ont heffing door de burgemeester. Tholen, 8 Januari 1951. De burgemeester. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat op Dinsdag, 16 Januari a.s. door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald aan de Singel, Oudelandsepoort, Oude- landsestraat, Walstraat, Markt, Venkelstraat, Schoolstraat, Minne- puttestraat, Julianastraat, Molen- vlietsestraat, Plantagestraat, Ver- brandestraat, Hofstraat, Doelweg, Vossemeersepoort, Verlengde Sin gel en Voorstad en op Vrijdag, 19 Januari d.a.v. in het overige ge deelte der gemeente. Tegen Donderdag, 18 Januari 1951 bestaat gelegenheid tot aan gifte voor ruiming van privaatput- ten. Tholen, 10 Januari 1951. Burgemeester en Wethouders van Tholen, De Secretaris. F» A S T 1 ^L. L- EE S VOORKOM ING VAN GRIEP KINDERZEGELS De actie gehouden voor de ver koop van kinderzegels heeft in Tho len dit jaar weer een mooi resultaat opgeleverd. De opbrengst van vo rig jaar wordt zelfs overtroffen. Door het comité werd verkocht aan zegels en kaarten tot een bedrag van 778.76. De leerlingen van kl. 5, 6 en 7 der Openb. L. School en de leerlingen van de Landbouw- huishoudschool hebben ook weer hun uiterste best gedaan. Door hen werd respectievelijk voor 202. en 158.— aan zegels en kaarten verkocht. Dat is 100.'meer dan vorig jaar. Prachtig werk van het kind voor het kind. In totaal met enkele gif ten een bedrag van 1140.72, het geen een zuivere opbrengst is van 609.94. Alle medewerkers namens het comité hartelijk dank. POSTZEGELAUTOMAAT Bij de zijingang van het Postkan toor zijn ten behoeve van het pu bliek twee postzegel-automaten en een briefkaartenautomaat geplaatst. GESLAAGD Voor het diploma Bakkerspa troon is te Roosendaal geslaagd B. J. van Oost alhier. VISSERSVERENIGING In de Zaterdagavond gehouden algemene vergadering van de Vis sersvereniging „Helpt Elkander" werden de secretaris en de penning meester als zodanig herkozen. In de plaats van de aftredende voorzit ter, dhr. J. Verkamman, die 13 jaar lang de voorzittershamer hanteerde, maar zich niet meer herkiesbaar stelde, werd dhr. J. H. Bal be noemd. Deze dankt de scheidende voorzitter namens de leden voor hetgeen hij in die 13 jaar voor de vereniging heeft gedaan. Bij de stemming over het al of niet bou wen van een schuilhuisje bleek de meerderheid tegen met het oog op de positie van de kas. BURGERLIJKE STAND Geboren: 6 Januari: Pieternella Maria, dt. van J. J. Guequiérre en C. Geluk. Overleden: 10 Januari: Barendina Kromschee 66 jaar, echtgenote van J. Baak. UITVOERING „CONCORDIA" Donderdag 4 dezer hield „Con cordia" in de concertzaal van Wed. M. J. Hoek een openbare uitvoe ring die mede verband hield met het 65-jarig bestaan, dat door om standigheden eerst heden kon wor den herdacht. De zaal was flink bezet toen de voorzitter de bijeenkomst met een woord van welkom opende. Hij gaf een kort overzicht over hetgeen in deze jaren voorgevallen was, waar na met de afwerking van het pro gramma werd begonnen. De heer Goedemondt, die als compère fungeerde deelde mede, dat van Mr. van der Hoeven bericht van verhindering was ingekomen en waar de burgemeester vandaag zijn verjaardag vierde, wenste 'hij hem hiermede geluk. Daarna kre gen wij muziek van het gezelschap, afgewisseld door hetgeen de heer Goedemondt naar voren bracht, de clamatie en zang, terwijl enige ko mische een-acters door leden van het gezelschap gespeeld, de lach spieren in beweging bracht. Het was met recht een bonte avond die zeer in de smaak viel. De leden die zich hiermede hadden belast hadden eer van hun werk, daarvan getuigde het herhaalde applaus. Onder de bedrijven door ver gastte de heer Goedemondt de aan wezigen nog op enige zangnummers en zo kwam het einde van deze bonte avond. Tot slot dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en allen die hadden medegewerkt voor hetgeen zij ten beste gaven. Hij wijdde enige woorden aan het ongeval dat een der jongere muzi kanten L. van Dijke te Bergen op Zoom is overkomen, waarbij deze ernstige brandwonden kreeg, doch wiens toestand naar omstandighe den redelijk kan worden genoemd. Hij wenste de jongeman een spoe dig algeheel herstel. Een gezellig bal besloot deze welgeslaagde avond. Het veld van onze waarnemin gen is zoveel uitgestrekter gewor den dan vroeger. Maar de vraag blijft: zien wij hierdoor zoveel meer Het is of ons oog tot een bepaalde opname beperkt is en wij bij wat wij in de breedte winnen in de diepte verliezen. Zoals een drup pel essence scherp op de tong ligt, maar bij verdunning met water nauwelijks meer is te proeven, gaat het ook met wat ons gezichts zintuig tot zich neemt. Hetgeen op een klein puntje is samengeperst, neemt gans onze aandacht in be slag, doch het vele en uitgebreide beschouwen wij slechts oppervlak kig. Wij zouden de ouderwetse mens belichaamd kunnen zien in de juf frouw die achter haar ruit in het spionnetje tuurt, haar scherpziende blikken ontgaat niets van wat er in haar straatje gebeurt. Zij kent de patronen op Trijntjes nieuwe rok en ontdekt, dat de geranium van Trui een knop erbij heeft ge kregen. De moderne mens is de wereld reiziger, die in zijn vliegtuig ocea nen oversteekt. Wat ziet die, wan neer hij in snelle vlucht over het stadje scheert, waar Trui en Trijn tje wonen Geen rok noch een ge ranium noch zelfs haar huis of de straat. Heel de stad vaart als een wazige vlek onder hem voorbij. Hij ziet meer dan het ouderwetse wijfje door haar spion, maar hij neemt minder waar. Wij beklagen de patiënt in het ziekenhuis en de gevangene in zijn cel. En terecht. Zij zijn afgesloten van de wereld, van dat afwisse lende bonte leven daarbuiten. Toch schenkt een weldadige wet ook deze eenzamen vergoeding voor hun ge mis. De patiënt kan van zijn bed niets begluren dan een streep van de ge vel der overburen. Zijn blik moet zich vergenoegen met een raam van de bovenverdieping en een stukje van het dak daarboven. Toch levert dit wel uiterst beperkte gezichtsveld hem dagelijks iets op, dat zijn belangstelling gaande houdt. Daar klopt de huisvrouw 's ochtends haar kleed uit. De kin deren vertonen zich voor het ven ster wanneer ze vader, die naar zijn werk gaat, een afscheidsgroet toewuiven. Allengs kent de zieke die vrouw en die kinderen. En hun hondje, dat soms bij dat afscheid mee van de partij is. En 's avonds wacht hij totdat de duiven weer komen, die op het dak trekkebek ken en koeren. Die kleine wereld wordt voor hem even interessant als de wazige wereld voor de lucht reiziger, die over steden en landen zweeft. Bekend is de belangstelling, die een gevangene in zijn cel kan gaan koesteren voor de spin, die in een hoekje haar web weeft. Hij kent op den duur de eigenschappen en ge woonten van dit beestje beter dan de bioloog, die het leven der die ren bestudeert. Die nietige gezel, wordt zijn vriend in de eenzaam heid. Eenmaal weer vrij ziet hij de spin over het hoofd. En niet slechts de spin, maar nog zoveel meer. Let de zieke na zijn herstel nog op dui ven en kleine kinderen of kleed- kloppende vrouwen Wanneer wij aan deze dingen denken, verliest de uitgebreidheid van ons gezichtsveld haar beteke nis; wij hebben geleerd dat er ook op het beperkte veld waarop wij zijn aangewezen, genoeg is te vin den wat onze belangstelling waard is. Bekrompenheid van blik is niet afhankelijk van de grenzen onzer omgeving. Als de lens scherp ge steld is op één punt, neemt zij die kleine wereld beter in zich op dan wanneer de wijdheid in wazigheid vergaat. H. G. CANNEGIETER. (Nadruk verboden) ke en Adriaantje Pieternella Rijs- tenbil, beiden wonende te Oud- Vossemeer. Overleden: Geen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Adriaan W. Keur met gezin uit St. Annaland. Vertrokken: Geen. FEESTVERGADERING BUURTVERENIGING De Buurtvereniging „Margriet" van de Molenstraat, Achterstraat en Schoolstraat hield Vrijdag 5 Jan. haar jaarlijkse feestavond. De heer De Leeuw opende bij afwezig heid van de voorzitter, dhr. Jac. Roggeband, de bijeenkomst. Voor drachten, verloting, enz. vulden de avond. Een en ander verliep in de beste stemming. AANVULLING In aansluiting op ons bericht van enige weken geleden omtrent de Kerstpakkettenactie voor de t.b.c.- patiënten alhier, zij nog meegedeeld, dat hiervoor ook door de Buurtver eniging „Onder de Molen" een be drag van 6.80 is afgestaan. Even als voor de anderen, een woord van dank. vereniging, die dit jaar haar 70- jarig bestaan hoopt te herdenken ziet zich genoodzaakt de kas op een of andere manier te verster ken, wil ze binnenkort niet in moei lijkheden komen. Daarom is aan B. W. toestemming gevraagd en verkregen tot het houden van een bazar, die waarschijnlijk Zaterdag voor Pasen en 2e en 3e Paasdag zal worden gehouden. De eerste voor bereidingen zijn getroffen. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1950 Geboren: 19 Dec.: Pieter, zoon van Pieter Lobbezoo en van Johanna Suzanna Maria Adriaanse. Gehuwd: 28 Dec.: Pieter Cornelis van Dij- STEUN WETTIG GEZAG In de zaal van dhr. F. Rijnberg werden Vrijdag jl. voor de groep St. Annaland en Stavenisse S.W.G. enkele instructiefilms vertoond. De plaatselijke commissie was daarbij voltallig aanwezig. In hoofdzaak werd via die films het nut van ca mouflage en beweging in het ter rein onder de aandacht gebracht. Ook de commandant S.W.G. Zee land, overste de Feijter, was tegen woordig. „ACCELERANDO" De muziekvereniging alhier is voornemens op Vrijdag 19 Januari a.s. haar jaarlijkse uitvoering te houden. Naast enige muzieknum mers, zal op die avond een „fa miliegeschiedenis" worden opge voerd door enkele leden der ver eniging. „Accelerando" heeft nog meer plannen. De kas voldoet niet meer aan de eisen, die er jaarlijks aan gesteld wordt. Reparatie van in strumenten is duur, om van vernieu wing nog niet eens te spreken. De RAADSVERSLAG Aan ons raadsverslag in vorig nummer willen we nog de volgende verduidelijking toevoegen. De raad besloot de Julianastraat voor een gedeelte te verbieden voor het verkeer in één richting. B. en W. zegden staande de vergadering toe ontheffing van het verbod te zullen verlenen aan de betrokken bewoners voor het rijden met le' dige wagens, indien deze daartoe een aanvraag indienen. Zonder die ontheffing is men dus strafbaar. BURGERLIJKE STAND over de maand Dec. 1950 Geboren: 2 Dec.: Anthonie Cornelis, zoon van Pieter Marinus Potappel en van Elena Jacoba van Dalen. 12 Dec.: Janny Maria, dochter van Liza Moerland en van Pieter nella Maatje van de Velde. 15 Dec.: Gerardus Jan, zoon van Jacob Cornelis Eerland en van Francijna van den Broek. Overleden: 20 Dec. te Bergen op Zoom Adriaan Wesdorp, 59 jaar, echtge noot van Lientje Hoek. Huw.-aang.: Geen. Huwelijken: Geen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: 7 Dec.: Dirk Roos van Rotter dam, 15 Dec.: Jacobus Steendijk van Olst. Vertokken: 2 Dec.: Izaak Leendert van Veer naar Oost-Voorne. 14 Dec.: Cornelia Janna Boom sluiter naar Voorschoten. 22 Dec.: Abraham Ridderhof naar Nieuw-Vossemeer. HUISSLACHTINGEN Huisslachtingen over December 1950 72. p L 1 met oi 1 BURGERLIJKE STAND over December 1950 Geboorten. Franciska Johanna, dochter van A. L. Hage en J. J. Bazen. Huwelijken. Jacob C. Wolse, 21 jaar en Cor nelia M. Nelisse, 19 jaar. Huw.-aang. J. C. Wolse, 21 jaar en C. M. Nelisse, 19 jaar. Overlijden. W. C. van den Berge, 80 jaar, echtg. van N. Van Gorsel. OPENING VEILINGSGEBOUW Naar we vernemen zal het nieuwe veilingsgebouw op Woensdag 17 Januari a.s. des vm. om 10.30 uur officieel worden geopend. VOOR „VREDERUST" Vrijdag 19 Januari a.s. hoopt Ds. v. d. Berg, predikant bij de Stichting Vrederust een lezing met lichtbeel den te houden in gebouw Rehoboth. Men heeft vrije toegang. Medewer king wordt verleend door een zang vereniging en een muzikaal clubje. POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING Door de P.V. „De Zwaluw" te St. Maartensdijk werd een postdui- vententoonstelling gehouden waar van dé uitslagen luiden: Kl, I, Oude doffers: L. A. v. d. Berg 1 en 5; C. L. M. Andriesse 2 en 3; G. M. Larooij 4 en 8; P. v. Driel 6; P. M. Koopman 7; C. v. d. Have Z.E.V.; A. J. Zwagemaker E.V. Kl. II Oude duiven: G. M. Larooij 1; C. L. M. Andriesse 2; en Z.E. C. v. d. Have 3; L. A. v. d. Berg 4; P. M. Koopman, Z.E.V. Kl, III, Jarige doffers: L. A. v. d. Berg 1 en Z.E.V.; G. Lindhoud 2; C. v. d. Have 3; J. Bazen 4; A. v. d. Rhee 5; G. M. Larooij 6 en 7; H. Hengstmengel 8; I. v. d. Werf 9; M. de Viet 10; A. v. d. Rhee 11; L. Rie- dijk E.V. Kl. IV, Jarige duiven: C. L. M. Andriesse 1; G. M. Larooij 2, 5 en 6; L. A. v. d. Berg 3; G. Kleppe 4; P. M. Koopman 7; Joh. Janse Z.E.V. en C. v. d. Have E.V. Kl. V. Jonge doffers: C. L. M. Andriesse 1 en 2; P. M. Koopman 3 en 9; C. v. d. Have 4 en Z.E.V. M. Noordijke 5; Joh. v. d. Hoek 6; A. v. d. Werf 7; B-. Suurland 8 en 10; K. Lisseveld 11; L. A. v. d. Berg 12; A. v. d. Rhee 13; C. Poot E.V. Kl. VI. Jonge duiven: B. Suurland 1, 2 en E.V.; A. D. v. d. Rhee 3; Joh. v. d. Hoek 4; G. M. Larooij 5 en 7; G. Lindhout 6, 8, 10 en 11; Joh. Janse 9; P. v. Driel 12; A. v. d. Werf Z.E.V. Kl, VII. Late doffers: G. Lindhout 1; Joh. v. d. Hoek 2; P. M. Koop man Z.E.V.; A. v. d. Werf E.V. Kl. VIII. Late duiven: L. Riedijk 1; P. L. v. Beveren 2; G. Lindhout 3; A. J. Zwagemaker 4; J. Bazen Z.E. V. en Joh. v. d. Hoek E.V. Kl. IX. Schoonheidsdoffers: P. v. Driel 1; M. Noordijke 2; G. L. M. Andriesse 3 en E.V. A.J. Zwage maker 4; L. A. v. d. Berg 5; Joh. Jansen 6; H. Hengstmengel 7; P. L. v. Beveren Z.E.V. Kl. X. Schoonheidsduiven: G. M. Larooij 1 en 3 en Z.E.V.; A. J. Zwagemaker 2; C. L. M. Andriesse E.V. Beste duif der tentoonstelling: G. M. Larooij. Mooiste duif der tentoonstelling: C. L. M. Andriesse. LOOP DER BEVOLKING over December 1950 Ingekomen: J. Bouw en echtgenote v. Batavia (1 m en 1 vr) Vertrokken: H. Bos naar St. Maartensdijk (m) LOOP DER BEVOLKING OVER 1950 Aantal inwoners m. v. totaal op 1 Jan. '50 655 669 1324 Vermeerderd door geboorte 12 6 18 door opname 12 10 22 Verminderd door overl. door vertrek 24 16 +40 5 4 9 12 13 25 17 -17 -34 Bevolking op 1 Jan 1951 662 668 1330 Het zielenaantal vermeerderde in deze gemeente dus met 6 personen. Huwelijken 18 Echtscheidingen 1 KINDERZEGELACTIE In deze gemeente leverde de actie voor het kind weer een goed resul taat op. Ja, het bedrag van vorig jaar werd zelfs overschreden. Aan post zegels werd thans verkocht voor 90.—, aan kaarten 35.10. BURGERLIJKE STAND over de maand December Geboren: John, zn. van J. Bakker en H. C. Suurland. Willem Cornelis, zn. van C. C. Pleune en J. T. M. Oskam. Ondertrouwd: C. Overbeeke, 22 jr. en A. J. Pol derman, 23 jr. J. Noom, 46 jr. en J. P. Coomans, 54 jr. Getrouwd: C. Overbeeke, 22 jr. en A. J. Pol derman, 23 jr. t Overleden: Gene. BEVOLKINGSONDERZOEK Vanaf vorige week Woensdag tot en met Vrijdag had alhier het onderzoek op t.b.c. plaats. 80 der bevolking nam hieraan deel. PER VRACHTAUTO De vorstperiode bracht voor bieten- vervoer per scheepsgelegenheid te veel risico mee, zodat de laatste bie ten per vrachtauto werden vervoerd en ze hierdoor eind vorige week waren opgeruimd. SPORT IN 't KORT Nee, nog geen aankondiging van competitiewedstrijden of iets der gelijks. De voet- en korfbalafdeling in dit rayon heeft immers een rust periode vanaf 15 December, die tot 15 Januari zal voortduren, zodat eerst de 20ste weer ontmoetingen zullen plaats vinden, bij gunstige weersomstandigheden. Inmiddels hebben de weersom standigheden die rustperiode van zelfsprekend gemaakt. Daarover wilden we het echter ook niet heb ben. En toch een sporthoekje deze week. Een „sportpraatje" van ge heel andere aard dan we gewoon zijn. Meer een soort filosofie. Die evenwel hier toch op zijn plaats is. Wanneer buitenstaanders met on derstaande heftig instemmen en/of meewarig schuddend beamen, dat het inderdaad al aover gekomen is, is het resultaat nihil. Omdat ze er tóch buiten staan. Maar wanneer wij het realiseren, kan het z'n nut hebben. Nu dan Over het nut, de noodzaak, het gezonde en het aangename van sportbeoefening behoeft tegenwoor dig weinig meer gezegd te worden. Velen, zelfs al in onze omgeving, zijn daar van overtuigd en door velen en vele daarvoor aangewe zen overheidsinstanties wordt daar aan ook van harte meegewerkt. De sportbeoefening, we nemen het in de ruimste zin krijgt volop haar kansen, al kan de geografische ligging daarvoor wel eens fnuikend zijn. In elk geval is het toch anders dan tien of enkele tientallen jaren geleden, toen voor bescheiden ver langens van de sportmensen nog veler onverschilligheid of tegen stand moest worden overwonnen. Die toenemende tegemoetkoming aan de verlangens der sportbeoefe naren leidt er echter ook gemakkelijk toe, dat zij de sport wel als iets heel gewichtigs gaan zien, ja bijkans het gewichtigste in het leven. Om zo te zeggen: er mee opstaan en mee naar bed gaan. De kranten en spe ciale sportbladen verslinden. Alles over hebben om aan wedstrijden mee te doen of ze te zien. Het werk en andere geestelijke ontwikkeling is dan niet zo belangrijk als de sport en slechts de evenementen op dit gebied staan in het hoofd ge prent. Daarover slechts praten, over de eigen geliefde sport in het bijzonder en al het andere in onze zo veelzijdige wereld verzinkt daar bij in het niet. Voor de zpveel belangrijke ont wikkeling van de geest bestaat nauwelijks meer enige belangstel ling. Onkundig van muziek, behalve dan misschien de marsen en dans wijsjes die men voor sommige wed strijden krijgt te horen via een luid spreker. Dat is bij ons nog niet het geval. Onkundig van geschiedenis, literatuur, wetenschap en de „grote mannen" in het wereldbestel. Om dat het andere bovendraait. Alleen kennis van Abe, Fanny, Bep van Klaveren, Schulte, competitiestan-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2