Plaatselijk Nieuws Raadsverslag St. Filipsland HOEST, GRIEP... Het uitbreidingsplan De begroting 1951 De centrale A.V.O. werkplaats eiland Tholen. WERKMEESTER THOLEN Snoif en wrijf OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND er maar 3 motieven zijn om thans tegen te stemmen, evenals vorig maal: 1ste: dat men het bedrag van inschrijving te laag vindt. Dat was en is hier niet het geval, want we dachten allen nog minder te krijgen. 2e: dat de inschrijver finantieel onvoldoende draag krachtig is. Dat was en is hier evenmin het geval. 3e: dat het verkochte niet aan de be stemming zal doldoen. Ook dat kan hier geen motief zijn. Zo zijn en waren er voor deze kwestie geen motieven om tegen te stemmen en is het moreel juist dat men vorig maal heeft voorgestemd. En terzake van de 2e inschrijving geldt dat eveneens. Men gaat nu praten van de huizen aan te houden. Ik zeg, dat het de schijn heeft, dat het ge meentebelang hier wordt verwaarloosd voor het persoonlijk belang en dan zou ik daar aan toe willen voegen; denk om de afge legde eeden. De voorzitter onderschrijft hetgeen vorige spreker heeft aangevoerd. Hij vindt het jammer, dat er door Tazelaar te veel over gesproken is. Inderdaad moet het gemeente belang boven alles gaan. Als er niets was gebeurd, aldus de voorzitter tot dhr. Taze- laar, zou U dan voorstemmen De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Dhr. Tazelaar antwoordt bevestigend. En nu vraagt de voorzitter. Dhr. Tazelaar: Tegen, om het hierboven reeds eerder genoemde en omdat we de huizen nog wel in stand kunnen houden. U weet toch ook wel, dat Hage en ik aan vankelijk tegen verkoop waren. Weth. v. d. Slikke: Dat waren we aan vankelijk allemaal, maar dat standpunt heb ben we laten varen, toen de huurverhoging niet door kon gaan. Als U tegenstemt, stemt U geen gemeentebelang. Dhr. Tazelaar: mijn persoonlijke mening is, dat we ze beter kunnen houden en opknap pen. De voorzitter: Waarom dan indertijd voor verkoop gestemd Dhr. Tazelaar voert dan aan, dat de „schijn", zoals dhr. v. d. Slikke dat op merkte eerder ook al eens in het gedrang is geweest, nl. bij verbetering oprit, toen z.i. weth. v. d. Slikke door tegen te stem men de „schijn" wekte een persoonlijk be lang op het spel te stellen voor het gem. belang. Weth. v. d. Slikke verdedigt deze aan val op zijn beurt weer. Dhr. Vos meent dat het nog te weinig is, deze inschrijving, in vergelijking met de voordelen van aanhouden. Er wordt nog wat over gepraat, daarna brengt de voorzitter het in stemming. Voor gunning aan de hoogste inschrijvers, t.w. de heren Heijboer en Van Beveren stemmen wethouder v. d. Slikke, Van 't Veer en Pot- appel. Tegen zijn weth. Hage en de leden: L. Hage, Tazelaar en Vos, zodat de huizen niet worden gegund. De voorzitter: Nu blijft nog de vraag of het raadsbesluit tot verkoop van kracht moet blijven Zijn hieromtrent voorstellen Dhr. Hage: Kunnen we de huur niet ver hogen Weth. v. d. Slikke: ik ben nu tegen ver koop, want er is toch niet met de Raad over deze kwestie te praten. Dhr. Tazelaar stelt voor om genoemd raadsbesluit in te trekken, wat z.h.st. ge schiedt. De voorzitter: Wil iemand een bedrag noemen voor herstel van die woningen Dhr. Tazelaar: 6000,aan bekostigen en huur verhogen. Weth. v. d. Slikke: Met minder dan tien duizend kan het niet. Dat wordt tenslotte een voorstel van B. en W. Dhr. van 't Veer vindt het nog te weinig. Laten de tegenstemmers, zo zegt hij, nu ook de woningen grondig herstellen, als men de ene consequentie neemt, moet men ook de andere aanvaarden. Het voorstel om tienduizend voor herstel op de begroting te zetten wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen zijn Van 't Veer en Potappel. Dan is deze kwestie afgehandeld. Voor het opmeten van de bieten op de haven, mede in verband met de gewijzigde precariorechten wil men de havenmeester een vergoeding van 3 van de bruto op brengst voor dit extra werk geven. Dhr. Hage zou hieromtrent meer beschei den willen zien. Hoeveel uur zou die man daar aan werken De voorzitter antwoordt, dat men zulks niet kan controleren. Bij stem ming is dhr. L. Hage tegen. RONDVRAAG Dhr. Potappel wil in de zomer graag 's avonds vergaderen. De andere leden steu nen dit verzoek. De voorzitter wil er wel rekening mee houden. Dhr. Potappel wijst op de putten in de Julianas traat. Dhr. Vos vraagt waarom de meerpalen in de haven nog niet zijn hersteld. De voorzitter antwoordt, dat de ver zekeringskwestie hieromtrent dit herstel op hield. Men krijgt niets uitgekeerd, zodat nu zodra mogelijk kan worden begonnen. Dhr. Vos vraagt ook wanneer de sirene wordt geplaatst. De voorzitter antwoordt, dat hij er met smart op zit te wachten. Er is nog een schakelkastje nodig van de P.T.T. Het zal nu wellicht niet zo lang meer duren. Dhr. Vos vraagt of ze dan ook geprobeerd zal worden. De voorzitter antwoordt, dat dit wel zal worden bekend gemaakt. Men zal ze bijv. eenmaal per week op een vastge steld en bekendgemaakt uur proberen. Dhr. van 't Veer brengt hulde aan de correcte en vlotte uitbetaling aan de werk lozen door de ambtenaren. Dhr. Hage vraagt of de beschoeiing aan de binnenkant der haven spoedig gemaakt kan worden. De voorzitter antwoordt, dat een inschrijving hiervoor is mislukt, het zal nu wel voorjaar worden. De heer Tazelaar vestigt nog de aan dacht op de stukken, die gemaakt zijn bij dhr. Gideonse. Kwam dat door gladheid De voorzitter antwoordt, dat betrokkene het zelf zal laten repareren. Hij geeft de verzekering voortaan zo vlug mogelijk zand te doen strooien. De voorzitter deelt nog mede, dat op nieuw aan het Waterschap zal worden ge vraagd 1/3 in de onkosten verb, oprit bij te dragen. Waar het de laatste vergadering in 1950 is, dankt hij voor de medewerking. Het is niet altijd koek en ei geweest, maar dat moet wederzijds worden vergeven. Hij dankt ook de ambtenaren en wenst allen met hun gezinnen een gelukkig nieuwjaar toe en dat men het volgend jaar de belangen der ge meente weer zal mogen behartigen. Dhr. Potappel beantwoordt deze woorden met wederkerige wensen. Daarna sluiting. Donderdag 28 Dec, 1950 vergaderde de St. Filiplandse raad, waarbij dhr. Gouds waard zonder kennisgeving afwezig was. De notulen zijn, aldus de voorzitter, we gens drukte ter secretarie in verband ook met de a.s. bevolkingsdoorlichting nog niet klaar. INGEKOMEN STUKKEN Goedgekeurd is de uitkering 5 toeslag aan gemeente-personeel. Eveneens het legaat van wijlen Franke. Er zijn nog enkele andere goedgekeurde raadsbesluiten. Daarna deelt de voorzitter de Raad mede, dat hij thans een woning heeft in de A.J. Polder, zodat hij spoedig in de gemeente zal komen wonen. Dhr. Guiljam zegt dat zeer op prijs te stellen, wat de anderen onder strepen. Daar de omliggende gemeenten geen bezwaar hebben gemaakt, worden de haven en kadegelden opnieuw vastgesteld. Ook Schuttevaer hechtte er haar goedkeuring aan. Enkele wijzigingen worden aangebracht op verzoek van de keuringsdienst te Steen bergen. Het verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods Naam om subsidie wordt voor kennisgeving aangenomen. Eveneens een verzoek van de C.B.T.B. om subsidie voor een te stichten Chr. Land- bouw-winterschool. Dhr. Rijstenbil en het Schoolbestuur ver zoeken de sloot voor hun woningen te dempen. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen. Dhr. Stormezand zegt dat ze dit toch zelf kunnen doen, wanneer ze willen. Weth. Mol antwoordt bevestigend, maar merkt op, dat dit hun bedoeling niet is. Deze mensen wonen er nog maar enige tijd. Er zijn nog andere sloten te dempen bij mensen, voor wie het al vele jaren een ouhoudbare toestand is. Redelijkerwijs gaan die voor. De voorzitter merkt op, dat het om financiële redenen ook niet te doen is. Na nog enige discussie wordt het afge wezen. De Ver. van Ned. Gem. verzoekt ver hoging van 12 over 1950 en '51, zulks voor verhoogde salarissen e.d., een en ander onder voorbehoud dat dit zonder nader ver zoek zonodig nogmaals verhoogd kan wor den. B. en W. stellen voor om aan het eerste te voldoen, maar aan het laatste niet. Men gaat geen blanco mandaat geven. Ingekomen is voorts een schrijven van de Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders, om op hun verzoek aan de regering adhaesie te betuigen. Dit verzoek behelst de min. uren, van 44 op 48 te brengen voor de over- bruggingssteun. Weth. Mol zegt dat dit schrijven van de E.V.C. is en het geen zin heeft daaraan adhaesie te betuigen. Het uit te keren be drag wordt in overleg met de vakcentrale door de regering vastgesteld. Dit verzoek wordt dan ook voor kennisgeving aange nomen. Voor kennisgeving wordt ook het schrijven van de Min. v. B. Zaken aan genomen, behelzende de premie voor vrije geneeskundige verzorging voor het gemeen- tepersoneel, op max. 50.te brengen. Opnieuw wordt het vergunningsrecht vastgesteld tot de verkoop van sterke drank. Er zijn 6 vergunningen in de gemeente, waarop het wordt gehouden. Een schrijven van de Raad van Finster- wolde om adhaesie te betuigen aan hun motie, daar ze bezwaar hebben tegen de regeringsmaatregel, die voor deze gemeente zijn genomen. De gemeenteraad is daar uit haar functie gezet. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Er is geen bezwaar om het personeel van de Keuringsdienst van waren de toeslagen van 2 en 5 te geven. VASTSTELLING UITBREIDINGSPLAN Dit plan voor deze gemeente heeft ter inzage gelegen. Op dit plan is o.m. ge projecteerd een straat vanaf de Voorstraat naar de Schoolstraat, vervolgens van de Voorstraat langs dhr. L. C. Clarisse naar de Achterstraat, zo ook een doorbraak Achterstraat naar Wilhelminastraat. Voorts een straat doortrekken tussen Oude en Nieuwe School, dan oprit verbreeden Oost- dijk-Emmastraat en tenslotte bij voltooiing Emmastraat aanleg van een plandsoentje. B. en W. stellen voor de 2 eerstvoor- noemde geprojecteerde straten uit het plan weg te nemen evenals de event, straat tus sen Oude en Nieuwe school. Daarentegen een hoek nemen uit het geprojecteerde plandsoentje naast de Oude School, om na deze wijzigingen het uitbreidingsplan vast te leggen. De voorzitter merkt daarbij op, dat het misschien eerst na vele jaren zal worden verwezenlijkt. Er ontstond over een en ander nog al enige discussie. Tenslotte wordt het toch aangenomen volgens voor stel B. en W. Het Prov. Bestuur vraagt welke bezwaren er bij de Raad bestaan tegen toetreding bij de Schooltandverzorging Tholen en St. Fi lipsland. De voorzitter zegt, dat in beginsel wel tot toetreding was besloten, doch dat dit door de Kring Tholen niet is door gegeven. Geheel Zeeland is aangesloten. Besloten wordt daaraan ook hier deel te DE BEGROTING 1951. Deze is nagezien door de commissie uit de Raadsleden. Bij monde van dhr. Guiljam dankt deze commissie B. en W. voor deze begroting, al is ze dan zeer sober met een geringe post voor onvoorziene uitgaven. De voorzitter vraagt of de heren algemeene be- Dat is de naam van de werkplaats voor minder-valide personen op het eiland Tholen, waarvan de plannen Donderdag 4 Jan, 1951 in de Raadszaal te Tholen een vaste vorm aannamen. Het is verheugend, dat reeds zo spoedig na de aanvang van het jaar 1951 iets nuttigs is verricht ten bate van de Thoolse gemeen schap. Immers, ook de minder-valide personen uit onze kring behoren tot die gemeenschap. Ja, inzonderheid voor hen moet men op de bres staan. En daartoe zal de A.V.O. werkplaats zeker een steentje bijdragen, We hopen, dat dit straks te verwezenlijken initiatief, voor degenen, die thans van arbeidsvreugde verstoken moeten blijven door oorzaken, die voor betrokkenen het minst prettig zijn, zeer gewaardeerd zal en kan worden. Omdat er ook voor hen nuttige arbeid is en ze onafhankelijk van eventuele gratificaties, loon naar werken krijgen. Verdiend loon! Het was Donderdagmorgen 4 Jan. om 10 uur in de raadszaal van de gemeente Tholen, dat de burge meesters of waarnemers van onze eilandgemeenten bijeenkwamen, waarbij tevens tegenwoordig was de heer A. L. A. Borst te Vlissingen van de A.V.O. en de rechtskundig adviseur. De Stichtingsacte voor de „Stich ting voor Centrale A.V.O.-werk- plaats Eiland Tholen" moest worden opgemaakt en ondertekend. De noodzakelijke punten werden uit voerig besproken en eventueel vol- dende toegelicht. Gevormd zal wor den een Raad van Beheer, waarin zitting zullen hebben 1 vertegen woordiger van elke deelnemende gemeente. Dat wil zeggen, dat 7 af gevaardigden uit onze eilandge meenten in deze Raad van Beheer zitting zullen hebben. Reeds hebben enkele gemeenten daarvoor de bur gemeester aangewezen. Daarnaast zal de heer A. L. A. Borst te Vlis singen de Stichting Arbeid voor Onvolwaardigen vertegenwoordi gen. Hebben de 7 eilandgemeenten in deze Raad van Beheer ieder één stem, in verband met het gevormde stichtingskapitaal heeft de A.V.O.- vertegenwoordiger 5 stemmen. Zo als bekend moet een stichtingskapi taal van 12.000 bijeen worden gebracht. De eilandgemeenten ne men 7000,^voor hun rekening, de A.V.O. 5000.—. Daarnaast zullen de drie vakbon den een afgevaardigde voor deze Raad van Beheer kunnen aanwijzen, welke afgevaardigden een advise rende stem hebben. Een zeer billijke zienswijze van de initiatiefnemers, daar het juist gaat om minder valide personen en de afgevaardigden der Vakbonden uiteraard op de hoogte kunnen zijn van de toestanden enz. van de bij hen aangesloten leden. Vanzelfsprekend sluit dat niet-aan- geslotenen niet uit. Bovendien zal er in deze Raad van Beheer ook een arts worden opgenomen, die con trole zal uitoefenen, enz. Adviserend lid zal ook zijn de directeur van het Arbeidsbureau te Middelburg, zodat ook hiermee een schakel is inge voegd, die van veel belang is voor de Stichting. Het Dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heer Burgemeester van Stavenisse, L. A. Verburg, voorzitter en Mr. J. J. Versluijs te Oud-Vossemeer, secretaris-penning meester. OPGAVE EN AANVANG Besloten werd om de gemeente Tholen als gemeente van vestiging der stichting aan te wijzen, terwijl de werkplaats zelf te St. Maartens dijk zal komen. Er wordt door het Stichtingsbestuur naar gestreefd uiterlijk 1 Maart te kunnen starten met deze werkplaats. Daarom ook is opgave van personen, die hier voor in aanmerking wensen te ko men spoedig gewenst. Deze opgave dient te geschieden bij het gemeente bestuur (de burgemeester) ter plaatse. Voorlopig zullen 12 minder valide personen geplaatst kunnen worden, plus een werkmeester. Zoals wel algemeen bekend is, gaat men beginnen met het breien van kousen. Het rijk plaatste hiertoe een zeer belangrijke order bij de A.V.O. Deze kousen zijn voor de Dienst Landmacht. De voorwaar den en het loon, wat varieert naar gelang de vaardigheid, die men daarin krijgt, kan men zeker bij de burgemeester ter plaatse te weten komen. Dit alles is slechts een begin. Er zijn voor deze werkplaats nog heel wat meer mogelijkheden. Laten we daarover vooralsnog niet spreken. Men mag tevreden zijn, dat het thans zover is. Nogmaals: we hopen van harte, dat dit velen mag geven, wat zij, hun omstandigheden in aan merking genomen, wensen. (Adv). Het Bestuur van de Stichting Centr. A.V.O.werkplaats v.h. Eiland Tholen roept sollicitanten op voor de betrekking van voor de A.V.O.werkplaats in St. Maartensdijk (machinal breien van kousen). Invaliditeit geen bezwaar. Salaris f 2800p. jaar Sollicitaties schriftelijk binnen 10 dagen na verschijnen van dit blad aan het Bestuur, p.a. Burgemeester, Oud-Vossemeer. schouwingen wensen. Daaraan is geen be hoefte. Wel heeft voornoemde commissie, evenals dhr. Stormezand enige bemerkingen op sommige posten. Dhr. Quist zegt, dat bij de post leer middelen geen rekening is gehouden met de invoering van vak U in de A.J.Polder. Dhr. Verwijs zegt, dat de post vergader- kosten te klein is. Dhr. Stormezand zag gaarne dat het presentiegeld der Raadsleden van 3.op 5.gebracht wordt. Voor iemand die er een halve dag loon aan kwijt is, is 3.te weinig. Spreker zegt dat ook het meubilair op de raadszaal, vnl. de stoelen, vervangen moeten worden, evenals de brandblusmiddelen. Vooral de motor zo te laten is niet verantwoord. Een aanmer king heeft hij ook op de post onderhoud woningwetwoningen. Dat is begroot op 38.per woning. Spreker vraagt deze beslist te verwerken. De achterdeuren, welke zeer licht zijn, moeten al vernieuwd worden. Hij geeft B. en W. in overweging elk jaar dit bedrag aan 4 woningen te verwerken. De voorzitter dankt de commissie voor het verrichte werk en voor hun opmerkin gen. Spreker stelt voor de post leermiddelen te verhogen met 500.de post vergader- kosten op 150.te brengen en het pre sentiegeld voor de raadsleden op 4. Wat de motorspuit betreft, zijn B. en W. van dezelfde gevoelens. Er moet iets aan gebeuren. De Inspecteur van het brandwezen is geweest en hierover is dan ook gesproken. Spreker stelt voor 3000.uit te trek ken voor een nieuwe motor. Weth. v. Nieuwenhuijze merkt op, dat men beter prijsopgaaf kan vragen bij de firma Kro nenburg voor een nieuwe motor. Tenslotte geeft de voorzitter ook antwoord op de aanmerkingen omtrent de woningwet woningen en zegt, dat opzichter Kloet reeds opdracht kreeg dat op te nemen. De Raad gaat met de voorstellen tot genoemde wij zigingen accoord, waarna de begroting wordt vastgesteld met als inkomsten en uit gaven een bedrag van 146.679,71 met een onvoorziene post van 1532,56. De kap. dienst in ontv. en uitg. op 87782,52. Het bedrag per leerling 20.60. Rekening Burg. Armbestuur 1949, ink. en uitg. 2545,52. De begroting daarvan over 1951 4503,75 met een onvoorziene post ad 105,65. RONDVRAAG Dhr. Quist verzoekt om bij gladheid direct zand te strooien in de A.J.Polder. Iemand was zodanig gevallen, dat zij een hersen schudding opliep. De voorzitter zegt, dat hieraan is voldaan. Er was veel zand maar het grote traject vergt ook veel. We zullen wegenzout aankopen. Dhr. Verwijs vestigt de aandacht op het tegeltrottoir bij de in gang van de chr. school. Dat is daar zeer ongelijk, de kinderen krijgen natte voeten. De voorzitter zal dat bezien. Dhr. Verwijs vraagt voorts hoe het staat met de te dem pen sloot in het Karreveld. Is er al overleg gepleegd met het polderbestuur De voor zitter antwoordt ontkennend. Dhr. Verwijs vraagt ook of de uitkering vorstverlet spoe dig kan geschieden. De voorzitter antwoordt, dat dit tegengelopen is. Er is geen geld. Direct is er een voorschot bij het Rijk ge vraagd. toen het stempelen begon, maar dat is mislukt. Toen naar de Bank van Ned. Gemeenten om 10.000,maar dat wordt zeker volgende week, eer het binnen is. Dhr. Verwijs zegt, dat grote gezinnen geen 2 a 3 weken op uitkering kunnen wachten. De voorzitter is het daarmee eens. Dhr. Guiljam zag gaarne, dat er ook zand ge strooid wordt ten Westen van de Oude School. De voorzitter zegt dat volgens de politieverordening ieder verplicht is voor huis en erf as of iets dergelijks te strooien. Wanneer allen meewerken, is alles op te lossen. Na de gebruikelijke wensen voor oud en nieuw volgt sluiting. maken bekend, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van IIINnFBWFT I J" C' DorSt' J" V' Aken en J" de BrUin' allen mi wonende te Tholen om vergunning, inge- Burgemeester en Wethouders van Tholen volge de Hinderwet, tot het oprichten van een fabriek in metaalwaren, waarin ge plaatst zullen worden vier electromotoren en wel één van 3 pk, twee van 2 pk en één van 1 pk, dienende tot aandrijving van een platenschaar, een doorslijpmachine, een ponsmachine en een amaril, op het perceel kadastraal bekend gemeente Tholen, Sectie F, no. 2174, gelegen aan de Oudelandse- poort nr. 9. Op Donderdag 11 Januari a.s., des voor middags 11 uur, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoekers, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengenoemde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 15 der Hinderwet op bovenbepaalde dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Tholen, 28 December 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd. THOOLSE DAMCLUB Uitslag onderlinge Competitie D. de Vos M. de Heer 20 M. Korsman M. Meerman 02 J. Laban D. de Vos 02 C. de Korte M. Korsman 20 P. Nieuwenhuijzen C. de Korte 02 P. Blaas M. de Heer 20 D. de Vos C. de Korte afgebroken P. Blaas J. Laban 02 C. de Korte P. Blaas 20 D. de Vos M. Meerman 20 D. de Vos P. Nieuwenhuijzen 02 LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1950 geb. overl. ingek. vertr. MVMVMVMV Januari 442 439 12 Februari 1 4595 Maart 1 4 3 1 8 7 1 8 April 1 5 1 2 2 2 2 Mei 5—211176 Juni 232—223 7 Juli 5 5 3 2 4 1 9 8 Augustus 351 13354 Septemb. 13 2 15 3 October 53 1 2343 November 22 2 1 222 December 2 1—1 2232 Totaal 30 34 18 10 35 32 59 60 Aantal inwoners op 1 Januari 1950 1600 m 1678 vr 3278 geboren en ingek. over 1950 65 m 66 vr 131 1665 m 1744 vr 3409 Overleden en vertr. in 1950 77 m 70 vr 147 Totaal aantal inw. op 1 Januari 1951 1582 m 1674 vr 3262 WEDSTRIJD In de zaal van café L. de Graaf wordt hedenavond een home-traine-wedstrijd ge houden, waaraan Fr. J. Jansen alhier en P, Boogaart te Oud-Vossemeer uitkomen tegen West-Brabantse favorieten. NUTSAVOND Vrijdag 29 December jl. werd in de zaal van Hof van Holland een Nutsavond ge houden, waarbij de voordrachtkunstenares Mevr. Aafje Top uit Amsterdam een Mexicaanse volksvertelling heeft voorge dragen. Deze was getiteld „De Parel" van John Steinbeck. ERNSTIG GEWOND Bij de firma Voets te Bergen op Zoom, hoofddepothouder van Butagas voor dit rayon deed zich Dinsdagmorgen een ont ploffing voor, waarbij 5 personen gewond werden. Daarbij was ook de heer L. van Dijke, die vrij ernstige brandwonden opliep aan gezicht en ledematen. De familie van Dijke alhier ontving later op die dag be richt, dat hun Zoon in het ziekenhuis te Bergen op Zoom was opgenomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: 29 Dec.: Marinus Cornelis, zn. van J. van Elsacker en van J. Voordouw. 28 Dec. Lena Jozina, dt. van L. M. Schot en E. J. Cornelisse 2 Januari 1951: Johannis, zn. van J. J. Bazen en M. M. Lindhout. VERBETERING In ons bericht over de kerstfeestviering der Zondagsschool werd o.a. meegedeeld, dat mej. Cense voor de vijftigste maal als leidster deze viering meemaakte. Door tele fonische opname ontstond een vergissing. Dat moest zijn: voor de veertigste maal. Excuus daarvoor. En èl is het dan nog geen gouden jubileum, ook voor de werkzaam heden in die 40 jaar aan de Zondagsschool gedaan, mag men zeker waardering hebben. GEVONDEN VOORWERPEN 3 paar kinderkousen. Inlichtingen bij de Postcommandant der Rijkspolitie, alhier. DE BAZAR Ook de beide laatste dagen van de bazar der Alg. Chr. Kleuterschool zijn vlot ver lopen. De laatste dag, 1 Januari was een recorddag, zowel wat aantal bezoekers als wat de opbrengst betreft. De totale inzame ling door deze bazar heeft de 3000.ver overschreden. De uitslagen van schiettent, enz. zijn eveneens bekend. De hoofdprijs voor het schieten, een big, was voor R. v. d. Boogaart, terwijl A. v. Poortvliet als tweede met een trapleer kon vertrekken. „Waar gaat die mooie pop heen",? was ook een prijsvraag. Verschillende personen hadden hiervoor Leeuwarden opstaan en het was Warfum. De pop werd gewonnen door N. Vos, die de juiste plaats had aangeduid. GERINGDE SPREEUW Een dezer dagen ving C. Versluys een geringde spreeuw, waarvan hij het nummer aan het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie te Leiden zond. Natuurlijk kwam er bericht terug en het bleek, dat de vogel op 16 November jl. in Loosduinen was geringd. Zoals bekend ringt men vanwege genoemd museum allerlei vogels. Worden deze later opgevangen, dan wordt het genoteerd, zodat men aan de hand van deze gegevens de weg en het tijdsverloop van „de trek" van een bepaald soort kan nagaan. Wanneer men dus een vogel met een ringetje vindt, doe U er goed aan het num mer even door te geven aan het museum, want: U dient er de biologische wetenschap mee én het is voor U ook aardig, daar U bericht terug krijgt, waarop vermeld staat, waar de vogel is geringd en waar zoal heeft rondgezworven. U dient er dan wel op te letten dat het ringetje niet behoeft te worden opgezonden, de gegevens alleen is voldoende. Het ver dient zelfs aanbeveling de vogel met ring en al weer te laten wegvliegen, opdat de mogelijkheid blijft, dat ze later weer ge vangen wordt en zo de gegevens blijven vloeien. REDERIJKERSAVOND De Rederijkersvereniging, die in het af gelopen jaar op 19 Febr. haar 80 jarig be staan herdacht, beleefde op 28 en 29 Dec. jl. haar jaarlijkse uitvoering. Opgevoerd werd het stuk: „Wilde Rozen". In zijn openingswoord merkte de secretaris der vereniging, de heer T. Hage op, dat van de vaste regel is afgeweken en men voor dit maal een toneelstuk had genomen mplaats van een blijspel. In dit knap geschreven en spannend stuk kwam vooral de immoraliteit der na-oorlogse jeugd tot uiting en ongetwijfeld was het sterk realistische element er de oorzaak van dat het publiek tot het einde toe gespannen dit stuk volgde. Voor amateur-spelers was het spelgehalte zeer goed te noemen en bleken ze dermate op elkaar te zijn ingesteld, dat van uitblin ken van één of meer spelers niet gesproken kon worden. Ongetwijfeld heeft de vereniging er, o.a. gezien de morele waarde, die er vanuit ging, goed aan gedaan, dit stuk op te voeren. Namens de vereniging dankte de secreta ris het publiek voor de aandacht en de zeer goede opkomst. Er was na afloop bal. HUISSLACHTINGEN In de laatste maand van het jaar 1950 werden 81 vergunningen voor huisslachting uitgereikt. Én nu we hierboven een bevolkingsover zicht hebben gegeven, kunnen we ook wel een gedeeltelijk varkensoverzicht geven, nl. dat er dit jaar volgens de gegevens ter secretarie 640 varkens zijn geslacht, daarbij inbegrepen de door slagers verwerkte keutjes. Uiteraard zijn we niet in staat U ook het geboortecijfer van deze categorie te melden over het afgelopen jaar, evenmin als de ingekomen zwijnen of zwijntjes. Daarom spreken we hiervoor dan ook van een „gedeeltelijk" varkensoverzicht. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1950 Geboren: 2 Dec.: Geertruida Wilhelmina, dt. van A. H. van Oost en G. v. d. Jagt. 13 Dec.: Gerard Cornelis, zn. van K. Hage en K. W. Nelisse. 17 Dec.: Cornelia Janna, dt. van J. J. Ridderhof en C. A. Scherpenisse. 29 Dec.: Cornelis Johannes, zn. van J. I Kooijman en C. J. H. Mol. Huwelijken: 21 Dec.: Marinus P. v. d. Weele, 27 jr. en Cornelia C. Kodde, 19 jr. 21 Dec.: Willem H. B. Jansen, 25 jr. ,.n Martha van Vossen, 23 jr. Overleden: 18 Dec.: Jan van der Klooster, 85 jaar echtgen. van J. Hage. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Gerrit C. Boender, van Tholen. Martha van Vossen, van Arnhem. Abraham M. Gakeer, van St.Maartensdij;c Vertrokken: Adriaan W. Keur en gezin, naar Oud- Vossemeer. Martha Jansen-van Vossen, naar Ida'o- falls - U.S.A. Jan van der Male, n. Serooskerke (Sc'n.). LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1950 Op 1 Januari 1950 bestond de bevolking uit: m vr inw. 1336 1310 2646 Vermeerdering in 1950 door: Geb. 21 m 27 vr 48 Vestig. 22 m 26 vr 48 Totaal 43 m 53 vr 96 Vermindering in 1950 door: Overl. 17 m 8 vr 25 Vertrek 40 m 24 vr 64 Totaal 57 m 32 vr 89 De werkelijke bevolking vermeerderde in 1950 14 +21 Op 1 Januari 1951 be stond de bev. dus uit 1322 1331 2653 Huwelijken in totaal 22. Echtscheidingen 2. Dat is dus weer het bevolkingsbeeld over het afgelopen jaar. De bevolkingsaanwas is niet groot. Zeven inwoners meer is van geen betekenis. Wat dat betreft neemt de woningnood niet zo erg toe, al mag men dat evenredig niet gaan vergelijken met de vermeerdering van het aantal inwoners. Er is trouwens in 1950 in deze gemeente zelfs niet voldoende gebouwd om deze 7 meerdere inwoners te bergen, zeker niet, wanneer dat drie gezinnen meer zou betekenen. In elk geval is het inwonersverloop thans positief voor de gemeente, waar het vorig jaar een negatief beeld liet zien, door een vermindering van 19 personen. Werden er in 1949 meer mannen dan vrouwen geboren, in 1950 is dït precies andersom en voerde het vrouwelijk geslacht de boventoon. En dat is in z'n geheel tot uitdrukking gebracht in het totaal, mede door vertrek en vesti ging. Was immers 1 Januari 1950 het aan tal mannelijke inwoners in de meerderheid, nu wordt dat geslacht met een minderheid van 9 door de vrouwelijke St. Annalanders geslagen. Verandert dit beeld in de toe komst niet, dan wordt het uitkijken voor eventuele hardnekkige vrijgezellen. GLADDE WEG Er zijn al meer slippertjes gemaakt op de gladde wegen, maar Woensdagmorgen kwam het zover, dat een grote truck van de B.T.O. te Bergen op Zoom, die vee moest halen op de weg Oud-Vossemeer St. Annaland in de sloot terecht kwam. Het was een hele karwei dat gevaarte weer op de weg te krijgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1951 | | pagina 2