Plaatselijk Nieuws Italiano thermogene Raadsverslag St. Maartensdijk Veel gebabbel rond huurverhogingen. Ter sprake komen Onderzoek t.b.c., motor brandspuit en gewijzigd A.V.O.-werk. Dames! Vooraf nu STAVENISSE ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN ST. ANNALAND EKanaBEEH aaaacs OUD-VOSSEMEER ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND PREDIKBEURTEN Vrijdag 22 December vergaderde de vol tallige St. Maartensdijkse gemeenteraad onder leiding van burgemeester Bouwense. Secretaris dhr. Meloen. Na opening en notulen worden een groot aantal ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen, merendeels goedkeurin gen bevattende op genomen raadsbesluiten, zoals verpachten van grond; leningen; op het verzoek van mevr. v. Nieuwenhuijzen een gedeelte van het trottoir te mogen ge bruiken; de verkoop van een stuk grond aan J. de Jonge; uitkering van de 2e 5% enz. Dan is er het verzoek van de gemeente raad Finsterwolde om adhaesie te betui gen aan hun motie tegen de genomen re geringsmaatregelen tot het benoemen van een regeringscommissie voor die gemeente. Het dag. bestuur stelt voor het voor ken nisgeving aan te nemen. Hamea-Gelei voor Uw handen Dhr. o. d. Brouw gaat hiermee wel accoord, maar stelt zich toch de vraag of men het ook zou doen, wanneer het „rechts'' verkeerd gaat en of dit nu wel democratisch is. Van de gemeenteraad De Wijk is ook een verzoek om adhaesie-betuiging op hun request aan de Minister betreffende de onbillijke wegenbelasting. Dit wordt even eens voor kennisgeving aangenomen. De Bond van Land- en Zuivelarbeiders verzoekt adhaesie op hun motie om werk- lozenuitkering inplaats van min. 44, min. 48 uur te maken. Voor kennisgeving aan genomen, evenals het verzoek van het Kath. Paed. Instituut voor beroepskeuze- bureaux om subsidie. Subsidie wordt ook gevraagd door de Bond tegen het schenden van Gods Naam. B. en W. stellen voor, zonder het streven van deze bond af te keuren, hieraan even min te voldoen, gezien de financiële positie der gemeente. Bovendien voorziet hierin ook de politieverordening. Gevraagd wordt ook een bijdrage voor het hospitaalschip „De Hoop Het gaat op advies van B. en W. als met voren genoemde aanvragen, nl. voor kennisge ving aannemen. De Plantenziektekundige dienst te Wage- ningen vraagt een verordening te maken inzake aardappelmoeheid. B. W. stellen voor aan dit verziek niet te voldoen, daar hiertoe plaatselijk een en ander al is ge regeld. Dhr. Koopman ondersteunt het voorstel van B. en W. van harte. Hij is niet voor al die soort wetten. Men praat wel over een vrij land, maar er zijn ontzettend veel ban den, en er komen er nog dagelijks bij. Weth. Hage vestigt er de aandacht op, dat men wil trachten voor dit district vrij stelling te krijgen en die mogelijkheid be staat, wanneer de aardappelen voor 20 Juni van het land zijn. Dan zou het om het andere jaar mogen. Allen gaan accoord met het voorstel van B. en W. De max. vergoeding ziekteverzekering wordt volgens de algemene regeling voor overheidspersoneel van 100.tot 50. teruggebracht. Dhr. J. Slager vraagt rijwielvergoeding voor Ulobezoek te Tholen. Dit wordt inge willigd, evenals eenzelfde verzoek van dhr. M. A. de Haan. Op zijn verzoek wordt dhr. W. v.d. Werf op de lijst geplaatst voor een gem. tuintje. Dhr. A. P. v. d. Rhee vraagt schoolgeld ontheffing, wat volgens de voorschriften niet kan worden verleend. Een 5-tal ingezetenen verzoeken de achterkant van de Oostvest te verharden. B. en W. achten dat ook gewenst, waar toe wordt besloten. De man van de ophaaldienst wenst hier van per 1 Jan. a.s. te worden ontheven. In zijn plaats zal Jac. Geluk het voortaan doen. B. en W. zijn verplicht enkele legesgelden te verhogen, o.a. die van afgifte rijbewijs. Er is geen bezwaar tegen. Vastgesteld worden de rekeningen over het dienstjaar 1949. Bij monde van dhr. Koopman betuigt de commissie zijn erkente lijkheid aan het secretarie personeel voor de correcte manier van opmaak en de vol ledige inlichtingen die zijn verstrekt. Ze adviseert tot goedkeuring, waartoe z.h.st. wordt besloten. Éen aanvankelijk voorgestelde wijziging van de bouwverordening blijkt overbodig. Dit punt wordt dan ook ingetrokken. Bezwaren van Weth. Bout Wanneer punt 5 aan de orde komt, t.w.: huurverhoging met 15 ingevolge de wet van 13 Oct. 1950, vraagt wethouder Bout het woord. Hij zegt hier bezwaren te hebben, niet bepaald tegen deze 15% verhoging, maar wel tegen de eerder vastgestelde huurver hogingen. Hij merkt op, dat indertijd B. en W. hebben voorgesteld in het algemeen de gemeentewoningen in huur te verhogen. Door hen is toen alles stuk voor stuk be keken en een lijst van verhogingen naar Middelburg gezonden. Het bureau voor prijscontrole is daarop afgekomen wij moes ten die lijst daar naar toe sturen en dat bureau heeft buiten B. en W. om alle woningen bekeken en aan de hand daarvan de verhogingen volgens hun inzicht opge maakt, zodat we enige tijd later van Mid delburg die lijst ter goedkeuring kregen. Daarin waren aanmerkelijke veranderin gen aangebracht in vergelijking met ons voorstel, dat dus in feite was afgekeurd. Wij dachten aanvankelijk dat het maar kleine wijzigingen waren en hebben die dan ook goedgekeurd, maar noch de raadsleden noch B. en W. zijn er van doordrongen geweest, dat die zo ingrijpend waren. Spre ker noemt dan enige voorbeelden. Zo heeft B. en W. bijv. woningen in wijk B ver hoogd met 6.80, maar het prijzenbureau met 18.80 of 27%, daar komt nu weer de verhoging op van 15% (op dat reeds verhoogde bedrag) en wordt het voor die mensen dus een verhoging sinds de huur 1940 van ongeveer 48%. Voor woningen onder de Molendijk hebben wij er 5.70 bijgedaan, Middelburg 14.40, woningen aan de Singel wij 9.60, maar Middelburg maar 4.40, dat is dus weer precies anders om. En nu, zegt weth. Bout, durf ik het niet op me te nemen, om die woningen nu weer en bloc te verhogen, waardoor het voor sommigen dus een verhoging van bijna 50 betekent. Dhr. Koopman vraagt of de voorzitter dit nog eens nader wil toelichten. Deze antwoordt, dat alles volgens de goede normen is geschiedt. Het prijzen bureau heeft geconstateerd, dat de normen van 40 te laag waren, dus is toen die verhoging toegepast en ingevoerd. Alle raadsleden zijn hiervan op de hoogte ge weest, want er is toen een lijst gelegd bij de ingekomen stukken, waarop zowel de oude als nieuwe huurprijzen voorkwamen. Niemand heeft daartegen geprotesteerd. Om nu dan ook te protesteren tegen de wettelijk geregelde 15% huurverhoging, vindt hij absoluut niet in den haak. Weth. Hage stelt voor om het zo te doen, dat die 15% zonder meer wordt aangenomen en dat daarna nog eens wordt nagegaan, welke onbillijkheden in de le verhoging zitten. Blijkt dat het geval, dan kunnen we daar tegen nog protesteren. Dhr. Langejan vindt dat het van 't begin af aan scheef zat met deze kwestie. Dat vindt dhr. o. d. Brouw ook, die trouwens helemaal niet af weet van een raadsbesluit, waarbij een algemene huur- hoging zou zijn vastgesteld (de eerste ver hoging dus). Maar daar kan de voorzitter hem wel van overtuigen, want uit de notulen en de des- betreffende stukken, onmiddellijk door de secretaris gehaald, blijkt dat alles wel dege lijk is besproken, dat besluit inderdaad is gevallen en noch B. en W. noch de raads leden enige aanmerking gemaakt hebben toen de lijst van het prijzenbureau eenmaal moest worden vastgesteld. Tot en met de juiste data wordt dhr. o.d. Brouw door de secretaris overtuigd. Dhr. o.d. Brouw vraagt dan of die 15% niet kan worden geheven op de huurprijs 1940. De voorzitter antwoordt, dat dit wettelijk niet mogelijk is, omdat er in 1950 nog ge legenheid is geweest tot een redelijke ver hoging, wanneer de huurprijs beneden peil was. Men zou hoogstens kunnen zeggen, dat we niet voldoende hebben toegezien op de ingrijpende wijzigingen ons door het prijzen- bureau voorgelegd. Er volgt hierover nog een uitvoerige discussie. Dhr. Koopman vindt het overbodig om er nog verder over te praten. De gehele raad heeft dat alles destijds zonder meer aan- genomen, is er terdege van op de hoogte geweest en zou nu nog gaan willen ver anderen, dat is mosterd na de maaltijd, al wil hij het voorstel van Weth. Hage wel steunen. In stemming wordt gebracht het voorstel tot 15% verhoging. Daarmee gaan allen accoord. Daarna komt in behandeling een voorstel van weth. Hage, gesteund door dhr. Koopman om eventuele onbillijkheden der vorige huurverhoging nog eens onder ogen te zien en daartegen zonodig te protes teren. Bij stemming zijn allen voor, behou dens dhr. Langejan, die zich van stemming onthoudt. Weth. Bout heeft nog iets omtrent die huurbeweging. Hij vraagt te onderzoeken of de 15% verhoging nu in moet gaan per 1 Jan. of eerst bij afloop van het jaarlijks huurcontract, t.w. 1 April. Volgens een door hem geraadpleegde advocaat kan dat eerst bij afloop huurcontract, tenzij men per week de huur int. Dan heeft dhr. Koopman ook nog wel iets, nl. dat degenen, die gaan inwonen in een gemeentewoning, hetzij bij ouders, of enkel vader of moeder, dit eerst eens aan B. en W. vragen, anders ziet men, zoals het tegenwoordig gaat, dat ze er na overlijden of andere omstandigheden rustig in blijven wonen en het alzo van „vader op zoon gaat" zonder dat B. en W. er in gekend zijn. De voorzitter kan dit voorstel overnemen en besloten wordt de huurders van ge meentewoningen hier per circulaire van op de hoogte te stellen. Dhr. o.d. Brouw wil, nu men hier toch over praat, dan ook meteen de eventuele nieuwe huurders laten weten, dat hun var kenshok teruggezet moet worden, waar dat nodig is. Dit geldt slechts voor enkele huur ders. Ook daarmee gaat men accoord. De instructie van de hulpkeurmeester wordt zonder aanmerkingen definitief vast gesteld, evenals de gemeenschappelijke rege ling voor de brandweer. Bij een benoeming voor een lid van het Wezen Algemeen Armbestuur wegens peri odieke aftreding van dhr. M. L. Koopman, die voor herbenoeming niet meer in aan merking wenst te komen is door het W.A. bestuur de volgende voordracht opgemaakt (in alf. volgorde) S. v. Gorsel, F. Lindhout en M. v. d. Hoek. B. en W. hebben evenwel ook een voor dracht, nl. F. Lindhout en A. J. op den Brouw. Bij stemming behaalt dhr. Lindhout 4 en o. d. Brouw 3 stemmen, zodat eerst genoemde is gekozen. Rondvraag Eerst heeft de voorzitter nog een mede deling, nl. omtrent de A.V.O. werkplaats. Inplaats van ponsplaatjes (uitvoeriger vindt men dit in een ander raadsverslag, reeds eerder opgenomen) zal men door omstan digheden moeten overschakelen op het breien van kousen. Het Rijk wil van de A.V.O. 400.000 paar sokken per jaar afnemen. Er zullen nu vlakbreimachines, een spoel- en aanmaakmachine worden gekocht en dan kunnen een 12 a 15 minder valide mensen aan het werk. De Raad kan zich hier ten volle mee ver enigen en verzoekt de burgemeester op te treden als vertegenwoordiger voor de ge meente. Dhr. o.d. Brouw heeft een aanmerking op het t.b.c.onderzoek (het laatste). Waar om moesten daarvoor ook de schoolkinderen betalen. Ze hebben toch het schoolonder zoek van de Schoolartsendienst. De voorzitter antwoordt, dat dit er buiten staat. Het was een apart onderzoek, waar aan men vrijwillig mee kon doen. Dhr. o.d. Brouw: Ja, maar toch met een morele verplichting. Hij vindt het niet juist. Voor grote gezinnen brengt dat nog al kos ten mee en wanneer de schoolartsendienst dat niet nodig achtte, had men moeten zeg gen, dat het voor de kinderen overbodig is. De voorzitter meent dat een dergelijk onderzoek nimmer overbodig is. Hij wil dit echter nog wel onder de aan dacht van de Schoolartsendienst brengen. Dhr. o.d. Brouw merkt ook nog op, dat het een getob is met de schoolverlichting. Waarom is dat nog niet voor elkaar. De voorzitter antwoordt, dat hiertoe reeds 3 maanden geleden opdracht is gegeven aan de Centrale, maar die kunnen niet, zeggen ze. Er is nu een soort ultimatum gesteld. Dhr. o.d. Brouw: veel te laat, nu moeten weer stuken worden gemaakt. Nee, zegt de voorzitter, want het is al gedeeltelijk klaar, al moet ik toegeven, dat het meer dan erg is, maar dat kunnen wij niet helpen. De Centrale loopt vast. Dhr. Langejan vraagt hoe het zit met de nota's, door huurders van gem. woningen ingediend, welke nog niet voldaan zijn. De voorzitter antwoordt dat op vaststelling van de wet moest worden gewacht. Dhr. Langejan is verheugd over de ver betering, die in 1950 tot stand is gekomen. Hij denkt dan in het bijzonder aan de ver betering der scholen, voorts aan de motor brandspuit en vindt dat de centen in dit jaar nuttig zijn besteed. Hij hoopt dat eind 1951 weer te kunnen zeggen. De voorzitter geeft nog een toelichting op de brandspuit, die gegarandeerd is voor een capaciteit van 2000 liter met een hoogte van 80 metar. Hij geeft 2800 liter, dus werkt inderdaad uitstekend. Weth. Bout komt nog terug op zijn eerder gedane vraag of de huurverhoging nu per 1 Jan. of 1 April zal ingaan. Het zal onder zocht worden. Daarna sluiting.. en een eenvoudig boekje met plaatjes. Er werden ook nog kerstliedjes gezongen. De burgemeester en echtgenote kwamen ook een kijkje nemen. Zeer tevreden werden de kleintjes rond half vijf weer door moeder opgehaald. 's Avonds vierden de leerlingen van de Zondagsschool het kerstfeest in dezelfde geest. op 31 December 1950 Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Filipsland hebben Zondag dienst Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19 en Dr. H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus, zn. van W. Lagendijk en J. J. Ponse. Bartholina G., dr. van M. C. den Engels man en A. Suurland. Pieter J„ zn. van J. Bazen en E. A. van Broekhoven. Jacoba, dr. van M. v. d. Hoek en J. Knuist. Johannis J., zn. van J. Nelisse en M. H. Boogaart. Overlijden: Pieter J. Bazen, zn. van C. J. Bazen en I. Priem, 2 mnd. Getrouwd: Geen. Ondertrouwd: Geen. UITVOERING CRESENDO De Mondharmonikavereniging Cresendo te Tholen gaf Vrijdagavond 22 Dec. jl. in de zaal van de heer D. v. Zanten een winteruitvoering. KERSTFEESTVIERING Dinsdagavond, 2e Kerstdag, vierde de Ned. Herv. Zondagsschool het Kerstfeest in de pas gerestaureerde kerk alhier. Voor de 50ste maal had mej. J. Cense, het hoofd dezer school, daarbij de leiding. Een gouden jubileum van arbeid in dit opzicht is zeker waardering waard. GESLAAGD Te Goes slaagde aan de Fruitteeltvak school van de Vereniging „Zeelands Proef tuin" voor het diploma Fruitteler de heren C. v. d. Berge te Tholen en A. Friderichs te Oud-Vossemeer. DAAR NIET tï i- HIER WEL het lekkerste middel v7 tegen verkoudheid rA U1 ITALIANO DOORLICHTING Het bevolkingsonderzoek op t.b.c., dat in de 3e week van December zou worden ge houden is niet doorgegaan. Vermoedelijk zal ze na Nieuwjaar plaats vinden. Gezien het groot aantal t.b.c.patiënten in onze gemeente is het te meer gewenst, dat aller medewerking in deze wordt verleend. Ten bate van de gehele gemeente. AANVULLING In aansluiting op het bericht van onze correspondent in vorig nummer omtrent het bewusteloos vinden van een kind op de Thoolse dijk, delen we nog mede, dat dit kind inderdaad op advies van de dokter in de auto van dhr. Kooijman naar huis is vervoerd. Maar bijna 2 uren te voren was het toen al gevonden door chauffeur J. van 't Hof te St. Annaland, die met zijn vracht auto over de dijk kwam en het kind nog tijdig genoeg zag liggen om de motor stil te zetten. Waar er nog iemand bij hem was, kon er één direct een dokter waar schuwen met het reeds eerder gemelde gevolg. KLOPJACHT Toen op Donderdag 21 December jl. in de Van Haaften- en Hollarepolder de jaar lijkse grote klopjacht op hazen werd ge houden, wisten de jagers niet minder dan 144 hazen en 2 patrijzen neer te leggen. Daar de wildstand over het algemeen weer terugloopt, is dit een prachtig resultaat. ONDERSCHEIDING De burgemeester reikte op 22 December jl. ten gemeentehuize aan P. Dorst, wonen de Kerkweg A 365d, het onderscheidingS' teken voor Orde en Vrede, met bijbehorend certificaat en de gespen 1946 t.e.m. 1949 uit. KERSTFEEST Op 2e Kerstdag werd in de N.H. Kerk met de kinderen van de Zondagsschool Kerstfeest gevierd. Na het zingen van de Lofzang van Zacharias 1 en 4 ging Ds. G. Enkelaar voor in gebed en opende met een welkomstwoord. De kinderen zongen enige versjes, waarna overhoord werd, wat zij hadden geleerd. Met grote aandacht werd ook naar de kerstvertelling door mej. J. Leune geluisterd. De kinderen die de Zondagsschool gaan verlaten werden toegezongen door de jongere. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Tussen het programma door volgde tractatie. Ds. Enkelaar dankte voor de be langstelling, ook de leidsters voor hun vele werk, de organist en sloot de avond met dankgebed en het zingen van Ps. 75 1. KERSTZANGAVOND Donderdagavond werd in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk door de M.V. „Wees een Zegen" een Kerstzangavond ge houden onder leiding van Ds. G. Enkelaar. Z.Eerw. opende met gebed, las een gedeelte voor uit Jes. 14 en betreurde bij zijn wel komstwoord de afwezigheid van mej. J. Dorst, die was verhinderd. Ook burgemees ter Verburg, voor deze avond de organist, kreeg een bijzonder welkomstwoord. Mej. Stoel werd als nieuw leidster toegesproken. Suus Priem hield een inleiding over Jezus' geboorte. Behalve tractatie werd ook een mooie tekst aangeboden. De avond werd verder gevuld met zang en declamatie. [>7 30 cent r7 V-J Lj. per 100 gram OP DE IJSBAAN De St. Annalandse schaatsliefhebbers hebben reeds Zaterdag jl. hun hart kunnen ophalen. Toen werd officieel de ijsbaan geopend. Het bestuur was wel enigszins verontwaardigd, dat enkele leden daar Vrijdag al ongevraagd en zonder dat officiële opening had plaats gehad, gebruik van maakten, weldra gevolgd door vele anderen, die meenden dat de ijsbaan wel geopend was, toen ze die enkelen zagen schaatsen. In de bijna 25 jaar, dat de ijsclub bestaat is dat het bestuur nimmer over komen, daar altijd werd gewacht tot de om roeper het bekend maakte. Zaterdag was er vrij veel wind en daar om wat de liefhebberij niet zo groot, al kan de zeer grote ijsbaan er heel wat bergen voor men van drukte kan spreken. Het ijs is beter dan na die zware sneeuwval ver wacht kon worden. Op 2e Kerstdag maakten velen van de nu betere weersgesteldheid gebruik en werd van de ijspret genoten. Jammer was, dat de gebruikelijke chocolade melk moest ontbreken, waar er nog geen consumptietentjes waren geplaatst. De weersvoorspellingen zijn echter van dien aard, dat er zeer waarschijnlijk voorlopig van algehele dooi nog geen sprake is, een prettig vooruitzicht voor de schaatsers, maar misschien niet zo aangenaam voor allen die dit onder ogen krijgen. DE SUIKERBIETENCAMPAGNE Na zeer veel ongemakken door de weers gesteldheid hebben de suikerbietenhouders op een enkele uitzondering na hun bieten toch ter bestemder plaatse weten te krijgen. Hoewel de grote bietenhopen in de ge meente nog niet geheel naar de schepen zijn overgebracht, is al wel bekend, hoeveel kg's er dit jaar werden aangevoerd. Het was een 4 millioen minder dan vorig jaar, wat uit onderstaande cijfers moge blijken: Ver. Coop. Sui- kerfabr. Dintel- oord en Roosen- vorig jaar daal 7.458.307 9.047.851) kg Puttershoek 3.763.124 4.057.918) kg Centr. Suikermij. 3.435.371 5.209.680) kg KERSTCADEAUX PRACHTIG WERK Zoals bekend heeft het damescomité voor hulp aan Ambon dit najaar tevens ge collecteerd voor een kerstcadeau ten bate van de t.b.c.patiënten. De actieve dames zagen kans 261.08 bij elkaar te krijgen. Ook van verschillende verenigingen werd een mooie bijdrage ont vangen. Zo stelde de Reisvereniging 11.- beschikbaar en de buurtvereniging „Wilhel- mina" 8.75. Door deze collecte en giften in staat ge steld kon het comité aan 31 t.b.c.patiënten een mooie kerstverrassing bieden. Ongetwijfeld was deze actie een prachtig staaltje van meeleven van de bevolking met degenen, die aan hun bed zijn gebonden. Namens hen hartelijk dank in de eerste plaats aan het comité en voorts aan ieder een, die op enigerlei wijze aan deze geste meewerkte. BAZAR KLEUTERSCHOOL De bazar voor de kleuterschool draait thans op volle toeren. Er resten nog twee dagen, nl. 30 December en 1 Januari. Over het algemeen valt over belangstel ling niet te klagen, wat ongetwijfeld mede komt door een prima organisatie en de vele attracties. Welke scherpschutter zal bv. de rote schietprijs: de flinke big, veroveren og staan de heren A. van Poortvliet en A. J. Kloet aan de kop. Wie zal het ver beteren fï, Totaal 14.656.802 (18.315.449) kg Zover ons bekend zijn er nog een twee tal landbouwers in onze omgeving die al hun bieten nog niet van het land hebben, ja zelfs nog gedeeltelijk in de grond. Of die nog een kans maken dit restje te brengen blijft, gezien de winterperiode, een vraag teken. Gemiddeld had men over de op brengst niet te klagen, al was die niet zo dan vorig jaar, evenmin als het gehalte. DE KLEUTERS OP 'T KERSTFEEST In de kleuterschool werd Donderdag middag jl. het Kerstfeest voor de kleuters van rond de 5 jaar gevierd. Er waren er die middag 104 verschenen, waaronder er vast wel die de gestelde leeftijd niet haal den. Maar voor een Kerstfeest mag dat ook niet zo strikt worden genomen. Door dit aantal waren echter „hulp troepen" nodig, zodat enige meisjes uit deze gemeente de leidster bij haar zware taak ondersteunde, terwijl ook een drietal leden van de mannenvereniging Quist, Slager en Goedegebuure, waar nodig een handje hielpen. Er werd een kerstverhaal verteld door dhr. G. Goedegebuure, terwijl dhr. Slager ook nog een verhaaltje voordroeg. Het valt vanzelf niet mee voor dergelijke kleuters in kerstverband iets begrijpelijks naar voren te brengen. Zo waren de kinderen al weer blij, dat ze zich even mochten roeren, wanneer een kopje melk werd geschonken. Trouwens roeren deden ze zich over het algemeen toch wel, zoveel dat de vele „juffrouw's" alles nodig hadden om de zaak eerlijk te verdelen. En er werd heel wat verdeeld: eierkoeken, fondant, koekjes, een krentebol KERSTFEEST Donderdagmiddag vierden de kinderen van de Nutskleuterschool onder leiding van mej. Hage een prettig Kerstfeest. Een ruime tractatie viel de kleuters ten deel. Een mooi verlichte kerstboom bracht een aantrekkelijke sfeer voor deze jeugd. Dinsdagmiddag 2e kerstdag vierden de kinderen van de Zondagsschool eveneens kerstfeest onder leiding van de heer Bogert. Mej. C. Koopman boeide de kinderen door haar mooi kerstverhaal. INENTING TEGEN DYPTHERIE Vrijdagmiddag werden de kinderen der O.L. School door Dr. Tazelaar ingeënd tegen dyptherie. BENOEMING In de vacature van de heer M. L. Koop man, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd benoemd de heer F. Lindhout als bestuurslid van het Alg. W. Bestuur. ONGEVAL Toen de heer L. v. Gorsel zich Dinsdag nacht huiswaarts begaf, had hij het ongeluk zodanig te vallen, dat hij zijn enkel brak. Op zijn hulpgeroep kwamen enkele bewo ners toegesneld. Dr. Tazelaar werd gewaar schuwd. Deze achtte de volgende morgen overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakelijk. ONTSPANNINGSAVOND Volgende week Donderdag hoopt de L.J.G. afd. St. Maartensdijk haar jaarlijkse ontspanningsavond te geven in de zaal van dhr. Gaakeer. Deze avond wordt gevuld met zang, samenspraken en met een toneel stuk in 5 bedrijven, getiteld: de boer ploegt voort. BALDADIGHEID Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat verschillende ruiten van de Ned. Herv. Kerk worden stukgegooid. Het schijnt dat de rijpere jeugd hier een bijzondere voorliefde voor heeft om juist op dit gebouw hun vernielzucht te koelen. Er zijn nog wel nuttiger dingen te doen in dit leven. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogene; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. AANBESTEDING Te Scherpenisse werd door de Centrale Dienst Noord Zeeland aanbesteed het ver beteren van de Wilhelminastraat en het leggen van een riolering. De inschrijvingen waren: J. v. Vossen en K. J. Moerland, St. An naland 16.290; M. Moerland, St. Anna land 16.250; Fa. W. v. Vossen, St. An naland 15.550; J. Moerland, St. Annaland 15.300; Fa. H. v. d. Werf, St. Maar tensdijk en D. C. v. d. Werf, Scherpenisse 15.280; Jac. Vos, Tholen 15.239; P. Knuist, Tholen 14.889. De raming be droeg 15.389,10. VERGADERING MUZIEKVERENIGING De muziekvereniging Eendracht te Scher penisse kwam in hotel De Gouden Leeuw bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter D. C. Bouwense. Na vaststelling der notulen werd beslo ten de uitvoering te houden op 12 Jan. a.s. Het staat echter nog niet vast of er een of twee uitvoeringen gegeven zullen worden. Het toneel wordt verzorgd door de Rede rijkerkamer van Oud-Vossemeer. Tot be stuursleden werden gekozen de heren L. Deurloo en C. v. d. Slikke. Na enige discussie over de contributie werd besloten de contributie niet te ver anderen. ONGELUK Het zoontje van dhr. L. de G. had het ongeluk met het sleetjerijden zijn beentje te breken. Dr. Helleman verleende de eerste hulp die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maarten Cornelis, zn. van Willem Simon Quist en Lena Pieternella Koppenhol. Leendert Marinus, zn. van Elisa Cornelis Poot en Cornelia Pieternella van Zetten. Rient Hemmo, zn. van Marinus Adriaan Geuze en Ellij Meggelina Starke. Anna Maria Janne, dt. van Jacobus Mar. van Vossen en Neeltje Willemina van der Klooster, beiden wonende te St. Maartens dijk. Vertrokken personen: Jan Pieter Hage en gezin naar Wemel- dinge. Adriana M. Overbeeke, naar Hilversum. Reinier Verburg en echtgen., naar Co- lijnsplaat. BURGERLIJKE STAND over de maand November 1950 Geboorten: Pieter Cornelis, zoon van W. Roelse en M. M. Sas. Fincent Marinus, z. v. W. M. Quist en L. J. den Braber. Huwelijken: Geen. Overlijden: Cornelis Marinus Neele, oud 44 jaar, echtg. van G. C. Verwijs. Dingeman de Rooij, oud 73 jaar, wed, van M. v. d. Bos. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: Leuntje Bolier, gek. van Bruinisse. Adriana J. Meijer, gek. v. Rotterdam. Jonias Verlinde, gek. v. Rotterdam. Vertrokken personen: Johanna M. Faasse, vertr. naar Rotter dam. Gerardus Verkerke, naar Rotterdam. Jan Quist naar Zierikzee. Leendert v. d. Sluis naar Arnhem. Geertje J. Aarnoudse naar Kruiningen. Jacoba M. Lindhout naar Wormer. EEN GOED OUD EN NIEUW Met het troepentransportschip „Zuider kruis", dat vermoedelijk een paar dagen eerder zal aankomen dan verwacht is (dat was 30 Dec.) keert naar huis terug Soldaat W. M. C. Smits te Stavenisse. We ver moeden zelfs dat hij bij het uitkomen van dit bericht al goed en wel thuis zit. De laatste van de velen, die dit jaar in ons eiland mochten terugkeren. Welkom thuis soldaat Smits en een goed oud en nieuw. THOLEN Ned. Hervormde Kerk Zondag 31 December 1950 vm. 10 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel nm. 7 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Collecte voor Em. Pred. wed. en Wezen Maandag 1 Januari 1951 vm. 10 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk Zondag 31 December 1950 10 en 5 uur Ds. J. v. Halsema Maandag 1 Januari 1951 9.30 uur Ds. J. v. Halsema Gereformeerde Gemeente Zondag 31 December 1950 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. Neerbosch. Voorbereiding H. Avondmaal Maandag 1 Januari 1951 10 uur, Ds. Neerbosch Chr. Geref. Kerk Zondag 31 December 1950 10, 2.30 en 6.30 uur De Heer L. Gebraad Maandag 1 Januari 1951 10 uur De Heer L. Gebraad Ned. Prot. Bond Zondag 31 December 1950 5 uur Ds. O. Elseman, uit Bergen op Z. Maandag 1 Januari 1951 Geen dienst OUD -VOSSEMEER Ned. Hervormde Kerk Zondag 31 December 1950 vm. 10 uur Ds. R. C. v. Putten nm. 6.30 uur Ds. R. C. v. Putten Collecte Em. pred. wed. en Wezen Maandag 1 Januari 1951 vm. 10 uur Ds. R. C. van Putten Gereformeerde Kerk Zondag 31 December 1950 10 en 2.30 uur Ds. Lanning uit Fijnaart Maandag 1 Januari 1951 10 uur Ds. Lanning uit Fijnaart Chr. Geref. Kerk Zondag 31 December 1950 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Maandag 1 Januari 1951 10 uur Leesdienst Woensdag 3 Januari av. 7 uur spreekt de heer Gebraad ST. ANNALAND Ned. Hervormde Kerk Zondag 31 December 1950 vm. 10 uur Ds. Goslinga nm. 6 uur Ds. Goslinga Maandag 1 Januari 1951 vm. 10 uur Ds. Goslinga Gereformeerde Gemeente Zondag 31 December 1950 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Maandag 1 Januari 1951 9.30 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Hervormde Kerk Zondag 31 December 1950 vm. 10 uur Ds. G. Enkelaar nm. 6 uur Ds. G. Enkelaar Collecte voor de Synodale Fondsen Maandag 1 Januari 1951 vm. 10 uur Ds. G. Enkelaar Oud-Géref. Gemeente Zondag 31 December 1950 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Maandag 1 Januari 1951 9.30 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Hervormde Kerk Zondag 31 December 1950 vm. 9.30 uur Ds. de Bres nm. 2 uur Leesdienst nm. 6.30 uur Ds. de Bres Maandag 1 Januari 1951 vm. 9.30 uur Ds. de Bres

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2