WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN Sï.FILIPSLAND JAN OVEREENKAM's OUD EN NIEUW 1951 ONDER BIJVAL VAN KEES VERSCHIJNT IÉDERE VRIJDAG I I I I II WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 30 December 1950 Jaargang No. 7 V»-. Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen ƒ1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. meer 0.05 aangenomen Jan: De mensen konden 't juk niet dragen, de zware druk der eeuwigheid en toen verdeelden zij de tijd in jaren, maanden, weken, dagen Zij trachten zo het bindeloze te vangen in een vasten tred en hebben in het grenzenloze een kleinen MIJLPAAL neergezet. En bij dat paaltje wordt de som van heel het oude JAAR gewogen maar TIJD, die glimlacht om hun pogen - en spoedt zich voort en ziet niet om. Kees: Een mooi gedicht hé Jan, de maakster, Is de dichteres... „Elizabeth". Dat zijn geen praatjes van een „baakster" Ze heeft ons al schaakmat gezet. Jan: En toch... nu 't oude jaar verdwijnt Het uur van twaalven straks breekt aan Een nieuwe aan de horizon verschijnt Zien w'even trug op d'afgelegde baan. Kees: Hm... Jan... terugzien, zouden we dat doen? Je komt in deze tijd zo moeilijk in vervoering Bij d'een wringt hier, bij 'n ander daar de schoen Kortom, de hele wereld is toch eigenlijk in beroering Jan: 't Is waar Kees, nu je 't zegt, er vallen speldeprikken Schier overal, van dag tot dag, soms vol venijn Al kijk j'alleen naar wat de krant ons geeft te slikken Het is Lake Succes, 't is Moskou of Berlijn. Kees: In UNO en Vergaderingen Van 's werelds Raad der Veiligheid Klinkt steeds maar wèer een somber veto Als er iets goeds is voorbereid. Jan: En..., wie hielp China aan zijn krachten? Dat 't plotseling en onverwacht Een ommekeer in enkle dagen Ginds in Korea heeft volbracht Kees: Twee ver gescheiden wereldmachten Zien scherp en strak elkander aan En steeds weer komt de vraag naar boven Kan d'een naast d'ander voort bestaan Jan. Genoeg nou Kees, laten we hopen, Als is de hemel dicht en grijs Dat 't tenslotte toch nog mee zal lopen En vrede komt, voor ieder spijs. Kees: Laten we nu meer in de buurt Bezien wat plaats vond in dit jaar Hoe of het alles werd bestuurd 'k Vergat het al, waarachtig waar. Jan: Hoe het ons land ging deze maande In nummer vijftig dezer eeuw Wel jong, we hielden t'amper staande Zo nu en dan klonk zelfs een schreeuw. Kees: Je bedoelt van Pieter Lieftinck zeker Die een onuitputtelijk geldvraat blijkt Als hij maar weet, dat nu de beker Haast overloopt, ja straks bezwijkt. Jan: Tut, tut, de belasting wordt vermindert Al wordt dan ook de huur verhoogd Dat is iets wat oom Drees niet hindert Voor menig oudje is hij een „voogd". Kees: Hoe ging het HIER, zeg ouwe jongen Ik bedoel op 't eiland zelf hoor Jan Maakte men er gekke sprongen Of was er vreugde nu en dan Jan: Nou zeg, je houdt j'ook van de domme, Jij weet dat net zo goed als ik, Of kon jou het LEGAAT niet „bomme" Maak jij je daarom nog niet dik Kees: Dat legaat voor d'Armen van die koopman Een mooi gebaar nog na zijn dood Omdat hij vroeger hier zoveel kwam En iedereen kende, klein en groot. Jan: Er werd ook menig zucht geuit Toen 't achtste leerjaar werd verplicht Voor vaders' oudste of jongste spruit Ging de schooldeur nog niet dicht. Kees: Een wethouder al ruim bejaard f Die veel voor Tholen had gedaan Werd ook niet door de dood gespaard Hij had steeds op de bres gestaan. Jan: De voorjaarsmaand April verscheen Toen had de NIWIN afgedaan Het laatste „loodje" nog alleen Om onze jongens bij te staan. Kees: Velen gingen op de boot Ze brachten blijdschap in de huizen Vonden ons land niet meer zo groot Zagen toch graag IJmuidens sluizen. Jan: Provincie's Staten afgetreden Wachten de nieuwe stemming af Hoge ruzie's werden vermeden Van d'uitslag stond men ook niet paf. Kees: De Smerdiekse voetbal kraaide koning Ze werden verdiend kampioen De bijtjes zoemden toen om honing Op de akker was al veel te doen. Jan: Toch kwamen toen de BOERENVROUWE Te Tholen in vergadering Ze zongen: Zeeland hou en trouwe Het was een reuze intieme kring. Kees: Om bij de landbouw nog te blijven Een koelhuisplan werd vlot gesmeed Pak aan, laat dat niet overdrijven Direct werd het nog aanbesteed. Jan: Het ene volgt snel op het ander Want plotseling ging er 't gerucht 'tWerd snel verspreid zo aan mekander In een raadszaal werd toen al gezucht. Kees: O ja, Oud-Vossemeer kwam naar voren Daar kwam immers Miss. Roosevelt Omdat 't geslacht daar werd geboren Men gloofde 't niet, men stond versteld. Jan: Toch kwam zij vlug uit de V.S. Met zoon en meer familieleden Oud-Vossemeer zei: no en yes 'kWeet nog als de dag van heden. Kees: Ja, die Schoorsteenmantel opgepoetst Dé raadszaal was er opgewreven Het koper blonk, voorheen verroest En burgemeester's boord gesteven. Jan: Was dit al een gebeurtenis Nog luider klonk daarop 't hoera Toen men zo hoorde, 'twas gewis Dat kwam onze Vorstin weldra. Kees: En vlaggen... vlaggen..,, rood, wit, blauw d'Oranjezon bescheen de auto's Maar alles ging toch veel te gauw Je kreeg maar amper tijd voor foto's. Jan: Toch was de blijdschap reuze groot „Lang leven Zij", zong hoog en laag Van St. Annaland ging het per boot Van Yerseke weer naar Den Haag. Kees: Zeer korte tijd daarna kwam weer In 't Noordelijkst dorp, in Stavenisse De Commissaris in 't geweer Had hij vacantie, kwam hij visse? Jan: Nee man, een Groene Kruisgebouw Was uit een heel oud pand verrezen, Door saamwerking van man en vrouw Werd daar de Kruisvlag hooggeheven. Kees: Dat was toch het enigst niet Waardoor dat dorp belangstelling wekte? Integendeel... tot groot verdriet Kreeg 'n herbergier een klap, dat kwekte. Jan: Ze speurden, zochten, alles uit, Maar tevergeefs, de dader vluchtte, Hij was ontsnapt, die loze guit. De hotelier platzak... die zuchtte. Kees: Een vooruitgang was ook, wees gerust, De zorg voor alle kindertandjes. Men stichtte „rap" een schooltandtrust. B. S. O. krijgt nu nog standjes. Jan: Ook wordt gewerkt voor al degenen, Die minder sterk zijn en gezond. Gemeenten gaan er zelfs voor lenen. Straks draaien breimachines rond. Kees: O ja, A.V.O. voor minder validen, Veel werk staat er nog voor de boeg, Zelfs diè mannen werk te bieden Geeft toch al dankensstof genoeg. Jan: Een bewaarschool in Smerdiek verbouwd Een nieuwe veiling in 't vooruitzicht En veertig huizen nog gebouwd De woningnood wordt daar verlicht. Kees: Vlug afgewerkt nu, want kolommen zijn zeer beperkt, papier is duur. 'k Hoor de redactie weer al brommen, Die maakt ons soms het leven zuur. Jan: Ons rest nu nog de wens voor allen, Die hier in 't kort nog volgen gaat. We laten dan het doek weer vallen, We raken toch niet uitgepraat. Kees: Het allerbeste voor U allen, Dat „vreze" niet bewaarheid wordt. Geen tegenspoeden vreugd vergallen Geen dreiging 't leven U verkort. Jan: Laten wij nimmer ooit vergeten, Dat we allen toch maar mensen zijn. Of men is hoog of laag gezeten Saamhorigheid geeft zonneschijn. Kees: Dat THOLEN straks een badhuis bouwe Een carillon, een rondweg vast. Waardoor dat schudden op zal houwe Van pook en kachel, tafel, kast. Jan: Poortvliet's vooruitgang mag weerklinken Scherpenisse's school verrijst Smerdiek weer als vanouds mag blinken Stavenisse niet vergrijst. Kees: St. Annalandse kleine boeren Z'n burgers en zijn buitenlui Zich door geen werkloosheid laat vloeren Of door een extra regenbui. Jan: Dat Vosmeer, Filipsland en de Polder Met inwoners en al er bij Hun schuren mogen maken volder Waarderen dat hun land is vrij. Kees: Geluk en voorspoed in 't gezin Veel wijsheid, tevens veel verstand Bij ons en onze Koningin En volop welvaart in HAAR LAND. Jan: Wij wensen de Regering toe Met Burgemeesters en de Raad Meer wijsheid dan een thoolse koe En mindre woorden, meerdre daad. Kees: De mensen van de posterijen Die 't druk hebben met 't oude jaar Straks weer wat .rustiger getijen Bedankt voor al het werk, voorwaar. Samen: Zo gaan we dan nu weer beginnen Op een nieuwe schone LEI Meteen niet schrijven, eerpt bezinnen De griffel blijft er toch wel bij. Als we allen ernstig willen Wellicht komen we er door Maar zet bovenaan uw leitje: „Naastenliefde ga ons voor." Eindigend met de beste wensen Voor onze trouwe vriendenschaar Hopend op gezondheid mensen In het komend nieuwe jaar. Nog één dag scheidt ons van het jaar 1951. Zo op het eind van het jaar wordt nog eens teruggeblikt op wat bijna weer voorbij is. We laten dan 1950 de revue nog eens passeren. Bij dit „passeren laten'' denken we allereerst aan hetgeen ons over komen is. Het smartelijke, het droevige, dat 1950 ons misschien in het persoonlijk, in het gezinsleven heeft gebracht. Vielen de slagen bij onze naasten, dan kunnen we even meelevend terugdenken aan hen die in hun familie een stoel leeg vinden op oudejaarsavond, maar is het een onzer ge weest, dan gaat het er dieper in. We den ken ook aan al die andere narigheden, die 1950 ons heeft gebracht. We denken aan onze zaken of in welk beroep we ook ge steld zijn. Dat het niet altijd goed is ge gaan, dat het zoveel beter had gekund. We kunnen ook terugzien in groter verband. Ook in landelijk verband kan de terugblik treurig zijn. Op financieel en economisch gebied staat het er niet te best voor. Toe nemende werkloosheid en toenemende prijs stijgingen, het tekort op onze betalings balans werd een tijdje geleden op 800 mil geschat. Dat is inmiddels al gestegen tot een milliard. De herbewapening zal in 1951 weer een milliard vergen en in 1952 752 millioen We hebben een nationale schuld van een 27 milliard gulden. Het zal moeilijk meer gaan in het buitenland leningen te sluiten Dan is daar ook het vraagstuk der emi gratie, de overbevolking van ons land Emigratie op de huidige voet kan geen op lossing brengen. Er kwamen en er komen een 60.000 geëvacueerden uit Indonesië. Men kan zo doorgaan. Ook in onze omgeving is het in 1950 niet altijd voor de wind gegaan. De visserij kwam in zorgen door de mosselziekte. Het betekent voor hen een geduchte slag. Er waren er velen, die er hun brood aan ver dienden. De landbouw ondervond veel tegenslag door de weersgesteldheid, de prijzen van vorig jaar kent men nu niet, inzonderheid de uienprijs is zeer laag. Voor de arbeiders is er dit jaar, juist door de weersomstandig heden wel lang werk geweest. Maar de ver diensten kwamen toch over het algemeen niet hoger, integendeel lager dan het vorig jaar. Er was nog veel meer, dat misschien niet naar onze wens marcheerde in het jaar 195l~> Voor sommigen was het een hele kunst h hoofd boven water te houden. Dit alles schrijven we niet met de b doeling onze lezers te versomberen. Wij w._ den alleen de werkelijkheid van de toestand waarin we in het jaar 1950 geleefd hebber memoreren. En dan moet ook het andere worden noemd. Er waren ook lichtpunten, ja nog vele. Zet U ze persoonlijk eens naast elk; de tegenslagen en de lichtpunten. Dan het zeer velen nog dankbaar moeten stei men wat hun '50 heeft gebracht. Gezond gezamenlijk het eind bereikt. Gezond staan voor het nieuwe. Nog eten, nog drinki nog wat over voor een extra avondje, zo: bij velen Oudejaarsavond is. Ziet U lichtpunten toch ook wel, of denkt U alle maar aan de tegenslagen Bent U gezo en is Uw gezin gezond Plaatst dat dan eerste aan de zijde van de lichtpunten, ma niet te laag waarderen, want gezondheid de grootste schat. Is Uw zoon gezond wel uit Indonesië teruggekeerd Kon U nog redelijk rondkomen in ondanks de zware belastingdruk, ondanks hoge prijzen, ondanks voor anderen weer verminderde koopkracht Zo ja, wees tevreden, wees dankbaar. Kijkt naar hen, zwaarder werden geslagen. Bij wie de lans niet zo doorslaat naar de lichtpunt kant. Dan kan men zelf nog zeer tevre en nog zeer dankbaar zijn over dit moeil jaar 1950. Wat brengt 1951 ons? Niemand het. We hoeven U noch optimistische, pessimistische klanken te laten hori Iedereen staat tegenwoordig wel voldoen in de werkelijkheid om dat overbodig maken. Vast staat, dat men elkaar tegemoet komen, ook straks in het nieuwe jaar Individueel, in het gezinsleven, in kleine gemeenschap. Dat kan de zorgen een medemens verlichten en het hoeft onze kant weinig moeite te kosten. Laat men in elk geval het jaar niet moedigd beginnen. De werkelijkheid niet leiden tot versagen. Maar wel tot denken en tot het streven elkander mogelijk te verdragen. We hopen dat voor land en volk niet mag teleurstel We hopen dat ook in onze omgeving en vrede mag blijven heersen, dat het zakelijke ook op onze eilanden ten mag worden gebracht, dat het bewa wordt voor rampen, dat de bevolking nijverheid haar brood mag verdienen en die zegeningen de vruchten plukken, iedere lezer de moeilijkheden, die hem getwijfeld ook in 1951 niet gespaard blijven te boven mag komen. Kortom hopen van harte, dat 1951, ondanks boze verwachtingen, niet mag tegenva

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1