PUROL Plaatselijk Nieuws mm Staliano Raadsverslag Tholen WANNEER U Winterkou in den lande PUROL voor huid en handen THOLEN ST. ANNALAND OUD-VOSSEMEER STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE (vanaf Schermespad tot bij D. Dormaar). Was het dag. bestuur aanvankelijk van mening, dat er een behoorlijke kans op goedkeuring door Ged. Staten was, thans blijkt het tegendeel uit een schrijven van dit provinciaal bestuur. Daarin wordt nl. beweerd, dat genoemd gedeelte van de Dorpsweg niet op het ter tiair wegenplan voorkomt en er alzo door Ged. Staten geen subsidie van 65 kan worden verleend voor verbetering bestrating. De voorzitter licht dit nog toe. Bekend is dat verbetering dringend nodig is. Dat is dan ook aangevoerd door de St. Anna- landse raad, maar uit dit antwoord kan men concluderen, dat het geheel voor ge meenterekening zou komen. Wanneer men nagaat, dat de raming van dit gedeelte 24.000,bedroeg een klinkerweg van 6 meter breed en 400 meter lang dan weet men ook, dat men zonder de pro vinciale subsidie hieraan zo maar niet kan Winterhanden Wintervoeten Winteroren beginnen. Ged. Staten deelde voorts mede, dat wel het gedeelte buiten de kom der gemeente voor verbetering in aanmerking komt en dat dit in 1951 zou kunnen ge schieden, mits ipen overeenstemming kan krijgen met Stavenisse. De voorzitter zegt, dat hij deze kwestie toch graag nog even in Middelburg zou willen bespreken, om het alsnog gedaan te krijgen dat de provincie bijdraagt in deze verbetering. Dhr. Moerland wijst er met nadruk op, dat indertijd de wegverbetering Stavenisse St. Maartensdijk door de provincie is aanbesteed en er toen toch ook geen be zwaar i^ gemaakt door Ged. Staten inzake verbetering kom der gemeente, want die weg is doorgetrokken tot bij de Kerk voor rekening van de provincie. Waarom daar niet en hier wel. (En de Javadijk toch ook red.De provincie wil nu dus eerst bij Dormaar beginnen Die laatste vraag beantwoord de voor zitter bevestigend en vindt het overigens ook niet in den haak. Hij zal er ook de aandacht op vestigen, wat in Stavenisse is gebeurd. Dhr. G. Goedegebuure vindt, dat men tegen de provincie moet zeggen, dat het moet verbeterd vanaf Schermespad. Dhr. J. Moerland vraagt of hij het toch goed heeft begrepen. Het is toch zo, al doet Stavenisse mee, dan nog doet de pro vincie niets aan het genoemde stuk dorps weg. „Inderdaad", zegt de voorzitter, „al thans zoals het er nu bij staat". Dhr. Moerland meent, dat men als raad die toe zegging van 10% voor verbetering weg St. AnnalandStavenisse toch gaf, wan neer dat vanaf het Schermespad zou ge beuren. Dat weet de voorzitter niet zeker, als er door ons slechts over tertiaire weg is ge sproken, zal dat in feite niet het geval zijn, maar bedoeld is het zeker. Hij zal dat eens nazien. Dhr. J. Goedegebuure: Veronderstelt dat Stavenisse eens niet mee doet. De voorzitter: Dan komt er geen nieu we weg, maar daarvan hangt het stuk Dorpsweg immers niet af. Dat gebeurt alleen, als onze gemeente het zelf doet. Weth. Geluk merkt op, dat indertijd het Polderbestuur ook heeft besloten tot ver betering vanaf het begin. In elk geval zal de voorzitter deze kwes tie nog eens aanhangig maken in Middel burg en daarop is het wachten. RUILING PORFIERKEIEN TEGEN KLINKERS Een beter bericht is het volgende: Er is een schrijven ingekomen van dhr. Johs. Moerland Czn., aannemer alhier die voor stelt om nader aan te duiden straten, waar in porfierkeien liggen te ruilen tegen klin kerbestrating. Er zal daarbij gezorgd wor den voor het nodige aanvulzand. Rekening moet gehouden worden met het feit, aldus in dat schrijven, dat nieuwe klinkers niet voor Juli 1951 leverbaar zullen zijn. De voorzitter zegt, dat dit een prachtig aanbod betekent. B. en V/. stellen dan ook voor, behoudens goedkeuring Ged. Staten op dit aanbod in te gaan, althans een principe-besluit daartoe te nemen. Men zal dan de districts-opzichter vragen te onder zoeken hoeveel straten daarvoor in aan merking komen en eventueel wat er nog bij zou moete^ worden aangevuld. Blijven er in die straten bijv. kleine eindjes over of is verbreding noodzakelijk, dan zou hier van een begroting kunnen worden gemaakt en indien het financieel mogelijk is voor gemeente-rekening in orde worden gemaakt. Dhr. Moerland vindt het ook een mooi aanbod, maar meent dat de opzichter er nog wel iets aan toe te voegen zal heb ben. Neem bijv. de Hoenderweg, wanneer daar enkel omruiling zou plaats hebben is het wel een verbetering maar toch niet vol doende. De weg is daar maar 3 meter, daar zou minstens aan iedere kant 1 meter bij moeten. Dan was het in orde. De voorzitter geeft dat toe en zegt dat het daarom juist de bedoeling is, dat dhr. Jasperse dat eens bekijkt. Met algemene stemmen wordt besloten op het aanbod van dhr. Johs. Moerland Czn. in te gaan behoudens goedkeuring Ged. Staten en na der te bepalen voorwaarden. De heer H. R. M. J. van Es wordt met algemene stemmen herbenoemd als ge neesheer van de Wezen Armen. Wegens bedanken van dhr. J. v. d. Klooster als bestuurslid van de Wezen Armen is door dat bestuur de volgende aan beveling opgemaakt: 1. J. van Luijk Anthz. en 2. N. M. Hage. Bij stemming krijgt dhr. v. Luijk 6 en Hage 1 stem. Herbenoemd wordt als regent-raadslid dhr. J. Moerland Czn. Vastgesteld wordt de begroting 1951 van de Wezen Armen met in ontv. en uitgaaf de som van ƒ6711,11, batig slot nihil. De kap. dienst ƒ21.043,De rekening 1949 van die instantie in ontvangsten op ƒ8310,10, uitgaven ƒ8163,40, batig slot 146,70. Kap. dienst ƒ20.269,40. RONDVRAAG Dhr. J. Moerland vestigt de aandacht op het straatje in de Cureelanden, dat een grote verbetering heeft ondergaan en vraagt of ook het zijvleugeltje daarvan kan worden verbeterd. De voorzitter meent, dat men nu beter kan afwachten, hoe het loopt met de por- fierkeienruiling. Dan kan immers een alge heel plan worden opgemaakt. Daarmee is dhr. Moerland het eens. Tenslotte dankt de voorzitter de leden voor hun medewerking in dit jaar, wenst hen een gezegend Kerstfeest en gelukkig nieuwjaar toe. Dhr. G. Goedegebuure dankt voor deze woorden, wenst de voorzitter ook alle goeds toe voor 1951 en hoopt met de an dere raadsleden gezamenlijk weer in het belang van St. Annaland te kunnen wer ken. Daarna sluiting. De Thoolse raad kwam Donderdagmid dag 21 Dec. om 2.30 uur in openbare ver gadering bijeen. Na opening met gebed deelt de voorzitter mede, dat dhr. Geilings bericht van verhindering zond. Ged. Staten berichten dat door de Mi nister van Binnenlandse Zaken geen beden king bestaat tegen de 5 uitkering aan het gem. personeel. Van de gemeenteraad te De Wijk is een verzoek om adhaesie ingekomen inzake een door haar aan de Minister van Binnen landse Zaken gerichte motie om te komen tot vervanging van de wegenbelasting door een meer billijker heffing. De voorzitter meent, dat dit tegenwoordig meer behoort bij de Ver. van Ned. Gemeenten. Het ver zoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Evenzo het verzoek om adhaesie door de gemeenteraad van Finsterwolde, die een motie tegen de hen voorgenomen regerings maatregelen hebben gericht, nl. een ver zoek het genomen besluit niet door te voe ren. De voorzitter zegt, dat B. en W. voor stellen dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, aangezien ze het roerend eens zijn met de door de regering genomen maatregelen. Daar gaan de leden mee accoord. Ook wordt voor kennisgeving aangeno men het verzoek van de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf om in de eerstvolgende maanden zo min mogelijk woningen in uit voering te geven. Op het verzoek van mej. J. v. d. Sande- Moeliker en op dat van dhr. C. Mus om ontheffing van de betaling reinigingsrechten wordt gunstig beschikt. Ged. Staten verzoéken de ingezonden Ziektekostenregeling in overeenstemming te brengen met de betreffende circulaire van de Min. v. B. Z. Geen bezwaar. Van het bestuur der ver. tot het ver strekken van L. O. op Geref. grondslag het verzoek om beschikbaarstelling van gel den voor een vakonderwijzeres voor het vak K. De voorzitter antwoordt, dat er na onderzoek dusdanige moeilijkheden zijn ge rezen, dat het thans niet verantwoord is hierin te beslissen en stelt voor dit verzoek aan te houden. Hiertoe wordt besloten. Een dankbetuiging van dhr. A. J. Rijsten- bil voor zijn benoeming tot boekhouder van de Gasfabriek. Ged. Staten verleende goedkeuring op de besluiten tot verlenging der huur van de woningen a. d. Singel en de Simon Lind- houtstraat. ONTSLAG ONDERWIJZER In verband met een lager aantal leerlin gen wordt voorgesteld eervol ontslag te verlenen aan dhr. van Tol, onderwijzer van bijstand aan de U.L.O.-school alhier De niet-grote agenda werd vlot afgewerkt Eervol ontslag onderwijzer U.L.O. Vaste benoeming Gemeente ontvanger Een lijst voor de caféhouders met ingang van 1 Jan. 1951. Allen zijn voor. Het crediet in rek. courant met de N.V. Bank van Ned. Gem. wordt vastgesteld op 80.000,—. Als lid van de Woonruimte Commissie wordt het plv. lid dhr. M. v. Halst gekozen en in deze vacature als plv. lid dhr. J. J. Kramer. WIJZIGING POLITIEVERORDENING De voorzitter zegt, dat enige tijd geleden het denkbeeld is geopperd een zgn. zwarte lijst aan te leggen tegen de mensen, die mis bruik maken van drank in café s, daarbij de politieverordening zodanig te wijzigen, dat aan caféhouders kan worden verboden aan die mensen drank te schenken. Thans is daartoe een consept opgemaakt, wat ter inzage heeft gelegen. Op die lijst zouden dan 1ste personen geplaatst worden, die meerdere malen wegens dronkenschap zijn verbaliseerd; 2e personen voor wie een dergelijk verbod gewenst is, na te zijn ge waarschuwd; 3e personen die onderstand van de gemeente of een andere instelling genieten en waarvoor B. en W. dit even eens noodzakelijk achten. Deze lijst mag door de caféhouders niet ter inzage worden gegeven dan aan de politie. Dhr. Goedemondt complimenteert B. en W. met de redactie van dit consept, maar vraagt zich toch af of het niet te ver gaat, wanneer van mensen gesproken wordt die ondersteuning van gemeente of andere in stelling krijgen. De voorzitter antwoordt van niet, daar het hier ook enkel om de uitwassen gaat en dus alleen geldt voor hen, waarvoor dat nodig is. Allen zijn er voor deze „dronkenschap- bestrijding" in te lassen in de alg. politie verordening, die dienovereenkomstig zal worden gewijzigd. Op overtreding kunnen boetes van 50. en 100,— vallen. VERANDERING A.V.O.-WERKPLAATS De voorzitter deelt mede, dat het aan vankelijk plan om de A.V.O.-werkplaats te bezetten met ponsmachines niet door kan gaan, aangezien men die momenteel niet kan krijgen. In overleg met de A.V.O. heeft de Stichtingscommissie alhier thans een ander plan, nl. om breimachines te kopen waarvoor met de bijkomende kosten een kapitaal van 12.000,- nodig is. Hiervan is voor rekening van de gemeenten een be drag van 7000,terwijl de A.V.O.-stich- ting 5000,voor haar rekening neemt. Dan zullen 12 minder valide personen uit het eiland aan het werk kunnen. De totale exploitatie is begroot op 85.000,Naar nog beden Uw Nieuwjaarswens opgeeft aan de administratie van dit blad te Tholen of aan de plaatselijk bezorger, kunt U nog verzekerd zijn van opname. Alle Nieuwjaarsadver tenties moeten uiterlijk a.s. Woensdag bij de administratie te Tholen binnen zijn. Na die datum kunnen we voor opname Nieuwjaarswensen geen garantie meer geven. Onze gewone adverteerders worden verzocht hun advertenties voor het volgend nummer eveneens zo spoedig mogelijk op te geven, zodat alles tijdig en correct kan worden afgedrukt. Bij voorbaat dank. de mening van B. en W„ aldus de voor zitter, zit hier wel iets in en ze stellen dan ook voor daarin mee te doen. Nu gaat het enkel om de manier. Indertijd is nl. door deze Raad besloten niet verder te gaan dan 1000,Daartegen zijn door andere gemeenten veel bezwaren gemaakt. B. en W. menen, dat men hier wel overheen kan stappen over dat strikte bedrag van 1000, en het dus overeenkomstig het aanvankelijk voorstel der commissie verhoudingsgewijs te verdelen. Maar dan willen B. en W. er ook wel met nadruk de aandacht op ves tigen, dat er in Tholen voor zo'n werk plaats gelegenheid is. Allen nemen het voorstel van B. en W. over; zodat tot medewerking is besloten. Even voor de vergadering had de voor zitter bericht ontvangen van de Prov. Griffie, dat de Minister geen bezwaar heeft tegen een combinatie van het ontvanger- schap TholenOud-Vossemeer en dus af ziet van de combinatie: Tholen, Oud-Vos semeer, St. Maartensdijk. Daarom zou nu ook wel een vaste benoeming van de tij delijk benoemde ontvanger Plouvier kun nen volgen. Er wordt over gestemd en dhr. P. Plouvier krijgt met algemene stemmen een vaste benoeming als gemeente-ontvan ger. Bij de rondvraag komen enige meer in terne kwesties naar voren. Dhr. Quist vraagt nog naar de even tuele nieuwe politieverordening, waartoe ongeveer een half jaar geleden een com missie is benoemd. De voorzitter zegt dat een voorbeeld is gevraagd, waarop wordt gewacht. Dhr. Berrevoets zegt reeds eerder de aan dacht te hebben gevestigd op de noodza kelijkheid van een lichtpunt bij de brug, in zonderheid voor de mensen die in de mos- selloodsen werken. Is dat nog niet moge lijk? De voorzitter zegt, dat er nog wel meer punten zijn en dan wordt het erg moeilijk te bepalen, wat het meest urgent is. Want alles kan niet. Het zal bekeken worden. Waar het zeer waarschijnlijk de laatste vergadering van dit jaar is, dankt de voor zitter de leden voor de arbeid en medewer king ook van persoonlijke aard, wenst hen een gezegend Kerstfeest en een gelukkig oud en nieuw toe. Daarna sluiting. ONDERHOUD WEGEN Door de Provinciale Waterstaat in Zee land werd dezer dagen aanbesteed het onderhoud van de Provinciale wegen ge durende de jaren 1951 en 1952. Voor het eiland Tholen waren de in schrijvingen: J. Moerland, St. Annaland 34.500 Jac. Vos, Tholen 33.580 F. W. v. Vossen en Zn, St. Annaland 32.950 A. v. d. Werf, St. Maartensdijk en D. C. v. d. Werf Scherpenisse 32.880 P. Knuist, Tholen 32.800 J. v. Vossen en K. J. Moerland St. Annaland 32.538 MUZIEKUITVOERING WEDEROM UITGESTELD Door bijzondere omstandigheden wordt de winteruitvoering van de Harmonie „Con cordia" te Tholen voor de tweede maal uit gesteld. Als datum voor deze uitvoering is nu bepaald 4 Januari 1951. staat, mag men over de vorderingen te vreden zijn. Onderwijzer Wijnbeek hield daarop zijn inleiding over „Calvijn". Hij behandelde vrnl. de Institutie van deze hervormer, hét een richtsnoer voor elk Chr. gezin noemend. Ds. v. d. Wiel sprak nog over „De toe komst van het Kind," daarbij de nadruk leggend op h e t kind en niet mijn kind. In het bijzonder wees spreker op het belang van het Chr. onderwijs en liet daarna zin gen Ps. 121 1. Dominee sloot toen deze ouderavond met dankgebed. WINTERWEDSTRIJD Bij een wedstrijd van de ZEBRA (gymnastiek gewest Zeeland en West- Brabant) behaalde Olympia van de 14 aanwezige verenigingen met 2 zestallen weer een 1ste en 2e prijs met op één na het hoogste aantal punten, nl. 380,5. Er was bij deze wedstrijd zware concurrentie, o.a. van de grote verenigingen uit Breda en Middelburg. Door hard werken en een prima training onder de bekwame leiding van dhr. C. Bijl werd dit mooie resultaat bereikt. De dames van Olympia hebben de naar aanleiding van Jesaja 43 vers 15-21 en Lukas 1 vers 57 tot 66. In de middagdienst trad de heer Korf uit Amsterdam op. BEWUSTELOOS GEVALLEN Vrijdag jl. vond de heer Kooyman uit St. Annaland op de Thoolse dijk het doch tertje van de heer Franken bewusteloos aan de wegkant liggen. Het kind werd per auto naar huis vervoerd. Vermoedelijk is het kind door de gladheid van de weg van haar fiets gevallen. Na onderzoek bleek dat het kind een flinke hersenschudding had opgelopen. AFSCHEID EN INSTALLATIE Vrijdag jl. vond in de localen van de School met de Bijbel het afscheid plaats van de heer Melissen als hoofd der school en in diens plaats de installatie van de heer van Daalen. De voorzitter, de heer M. van Driel Bij guur weer en huishoudelijk werk voor Uw handen opende de vergadering en gaf het woord aan het scheidende hoofd. Deze memoreerde in een krachtige speech het begin van zijn verblijf in Oud-Vosse- meer, hoe hij, juist enige weken hier, moest evacueren en besprak verder het gehele schoolleven, zoals dat in de jaren van de inundatie reilde en zeilde. Namens het schoolpersoneel sprak de heer Lobbezoo. Deze zei o.a. dat de verhouding tussen het personeel en de heer Melissen altijd uitstekend is geweest. Verder sprak ook Ds. van Putten en roemde de medewerking die hij altijd van het scheidende hoofd had genoten. Het tweede gedeelte van de avond kwam na de pauze, nl. de installatie van het nieuwe hoofd, de heer van Daalen. De bestuursvoorzitter heette het nieuwe hoofd hartelijk welkom in Oud-Vossemeer en sprak de hoop, op een goede samen werking, uit. Hierop kreeg de heer van Daalen het woord tot het houden van zijn installatie rede, waarop o.a. Ds. van Putten het nieuwe hoofd en het schoolbestuur nog hartelijk toesprak. Tenslotte werd de zeer goed bezette ver gadering gesloten. VERGADERING AFD. „VREDERUST" Dinsdag 19 Dec. vergaderde de plaatse lijke afdeling van de Stichting „Vrederust" in het catechisatielokaal der Ned. Herv. Kerk. De belangstelling voor deze vergade ring was zeer gering. Besloten werd om volgend jaar een ledenactie te houden. In 1950 werd uit deze gemeente voor deze bekende stichting 126.80 overgemaakt. Het ligt in de bedoeling, nog deze winter in de beide plaatselijke kerken een predikant van eigen richting te laten spreken voor de be langen van deze stichting. Dit om meer bekendheid te geven aan dit zo noodzake lijke werk van barmhartigheid. Tevens zal dan aan de kerkeraden worden verzocht een collecte te houden t.b.v. Vrederust. DIEPTEN IN VAARWATERS Bij de laatste peilingen bleken de onder staande diepten van belang te zijn voor de binnenscheepvaart. (De cijfers tussen haak jes) zijn van de vorige opmetingen). Het Thoolse Gat resp. middenvaarwaters, spitse- en stompetonskant: 60 dm, 14 dm en 0 dm. (57, 30 en 0 dm). De Nieuwe Haven en de Eendracht bij Tholen, alleen middenvaarwaters 12 dm (13 dm). Het Bergs Diep (tot Kromme Gat) 23, 15 en 4 dm (23, 23 en 4 dm). Het Bergs Diep (BeO. Kromme Gat) alleen middenvaarwaters 5 dm. (4 dm). Deze cijfers gelden bij gem. LLWS. OUDERAVOND CHR. NAT. SCHOOL Vrijdagavond jl. hield de Chr. Nat. School haar ouderavond. De voorzitter, dhr. Dijk- slag opende met te laten zingen Ps. 891, las Hand. 2 40 en ging voor in gebed. Vervolgens heette hij allen welkom en zei verheugd te zijn, dat er ondanks de ongun stige weersgesteldheid zo'n grote belang stelling was voor deze ouderavond. Van Ds. Halsema en burgemeester v. d. Hoeven was bericht van verhindering ingekomen. Ook de spreker van deze avond, de heer Roose boom van de stichting Effatha was nog niet aanwezig. De voorzitter hield daarom een inleiding over „Onderwijs in het Doops- formulier. Spreker zette uiteen de plicht van de ouders om de kinderen in de voorzeide leer breder te onderwijzen. Dat kan men niet nakomen, als men van deze zaken zelf te weinig afweet. Daarom is het Chr. onder wijs nodig en nuttig. Dhr. Rooseboom, inmiddels gearriveerd sprak over het Doofstommeninstituut Effa tha, een en ander toegelicht met lantaarn plaatjes. Helder werd het leven en het wer ken der doofstommen voorgesteld. Er is een enorm geduld voor nodig. Met 24 onder wijzers wordt aan de momenteel 230 leer lingen gearbeid. De vertoonde lantaarn plaatjes gaven een duidelijk overzicht om trent het leven en de verzorging van die kinderen. Jammer was, dat spreker, die door de weeromstandigheden te laat was, geen tijd meer had die Chr. inrichting uitvoeriger te schetsen. De voorzitter dankte de spreker en in de pauze die daarop volgde, werd chocolade melk gepresenteerd en ieder in de gelegen heid gesteld het werk der leerlingen te be zichtigen, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Burgemeester v. d. Hoeven kwam om die tijd nog een kijkje nemen en de voorzitter heette hem na de pauze hartelijk welkom. Uit de jaarverslagen van dhr. Rol, Hoofd der School bleek, dat op 1 Januari 1949 het aantal leerlingen 82 bedroeg. Dit is thans gestegen tot 90. Het is een gunstig jaar ge weest. Ingevoerd werd handenarbeid en hoewel dit dus nog in de kinderschoenen eer voor deze vereniging en daarmee voor Tholen weer hoog gehouden, hoewel het voor Olympia steeds moeilijker wordt zich op deze hoge plaats te handhaven. Maar voor bovengenoemde prestatie in elk geval nog gefeliciteerd. HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram N N E MA - SN EE K INGEBRUIKNAME VERGADERLOKAAL Het perceel Coentjesweg B 208 in de Coentjesweg is na een inwendige verbou wing geschikt gemaakt tot vergaderlokaal voor de leden van de Hersteld Apostolische Zendingskerk, alhier. Deze kerk telt in deze gemeente 20 leden. Zondag jl. vond de officiële ingebruik name van dit kerkgebouw plaats. Onder belangstelling van de ambachts lieden, die aan de verbouw gewerkt hadden, e.d. werd de inwijding verricht door Apostel Ossebaan uit Amsterdam. Gesproken werd EXCURSIE NAAR DE SUIKERFABRIEK Maandag jl. om ongeveer 10 uur vertrok uit deze gemeente de grote touringcar van v. d. Klundert met een 40 personen naar de suikerfabriek te Dinteloord. Hoewel het rijden niet zo gemakkelijk was na de grote sneeuwval, arriveerde men zonder stagnatie bij het doel. Onder geleide werd de fabriek bezichtigd en genoten degenen, die hier voor het eerst kwamen van de prachtige machi nale bewerking: van biet tot suiker. Voor degene, die dit alles eerder gezien hadden, was het ook nog interessant genoeg. Per 24 uur worden hier 5J/> millioen kg suiker bieten verwerkt, een machtige hoeveelheid. Het was twee uur later, eer men zo onge veer was uitgekeken. Toen ging het naar Roosendaal, waar ook de suikerfabriek werd bezichtigd. Maar vooraf ging men in een hotel de inwendige mens versterken. Eer men zo ver was, bracht de directeur hen nog een bezoek en gaf daarbij te kennen, dat de maaltijd voor hen was besteld. Gaar ne maakte men van dit mooie aanbod ge bruik. Later kwam de directeur echter tot de conclusie dat hij een verkeerd gezelschap aan een maal had geholpen. Dit was nl. besteld voor een gezelschap uit Gelderland, dat die dag eveneens de suikerfabriek zou komen bezichtigen. Voor de St. Annalanders was dat echter geen bezwaar. Ze lustten het even goed en de directeur hield zich niet minder goed, want hij trok z'n aanbod niet in. Was het wonder, dat de fabriek te Roo sendaal nog mooier werd gevonden BIJENHOUDERS VERGADEREN Maandag 18 Dec. werd de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden van de ver eniging tot bevordering der bijenteelt in Ne derland, afd. St. Annaland en omstreken. De heer L. J. v. Popering riep inzonderheid het uit Indonesië teruggekeerde lid G. de Haan een hartelijk welkom toe. Uit de ver antwoording door de penningmeester bleek, dat was ingekomen 607,41 en uitgegeven 528,30, alzo een batig slot van 79.11. Als bestuurslid werd herkozen dhr. A. J. Soeters Jnzn. en in de vacature ontstaan door het zich niet meer herkiesbaar stellen van dhr. A. A. Goedegebuure Azn., werd dhr. G. A. de Haan benoemd. De contributie voor 1951 werd op 3.vastgesteld. Voortaan zullen alleen die leden aan de verloting kunnen meedoen, die ter vergade ring komen. De bode kreeg 5,gratifi catie. Donateur kan men worden voor 2.50 per jaar. Besloten werd in de zomer van 1951 weer een reisje te maken. Imkers die te veel honing krijgen kunnen dat bij de secre taris opgeven. Na de verloting van enig imkermateriaal sloot de voorzitter de ver gadering. DE LANDARBEIDERSBOND Woensdagavond jl. hield de Landarbeiders- bond haar jaarlijkse uitvoering in de zaal van dhr. C. Rijnberg. De voorzitter, dhr. Stols heette allen hartelijk welkom en wees er op, dat nog een 60 tal arbeiders onge organiseerd in de St. Annalandse gemeen schap mee profiteren, van wat in de 23 jaar, dat de afdeling is opgericht tot stand is gebracht. Hij hoopte, dat ook zij nu het nut van aansluiting zouden erkennen en zich als lid zouden opgeven. Na allen een prettige avond toegewenst te hebben, werd door leden van de s.v. W.H.S. het toneelstuk „Je hebt het of je hebt het niet" opgevoerd Door de spelers werd stuk voor stuk het ingestudeerde naar voren gebracht en het was merkbaar, dat het er inmiddels goed in zat. Alle spelers oogsten dan ook een dank baar applaus. In zijn slotwoord wekte de voorzitter alk leden op om de ongeorganiseerden te over tuigen van het nut van aansluiting. Hii schetste het verschil der sociale toestanden tussen nu en 23 jaar geleden en meende dat, wanneer men de verschillende verbeteringen wilde toegeven, men niet „zo maar mee kon blijven lopen". Inzonderheid richtte hij zich tijdens zijn slotwoord tot de aanwezige dames, die hij aanspoorde allen van het nut te overtuigen. Daarna werd geapplaudiseerd voor het vertokte toneelstuk en werd de verloting gehouden. In de pauze werd nog een collecte ge houden voor het t.b.c.-fonds, welke 22.5"> opbracht. Het was „The Gold Star band", die een muzikale noot verzorgde voor degenen die het nog te vroeg vonden naar huis te gaan. DOOR DE GLADHEID De heer L. Vermaas zou een wagen bie ten op de haven brengen, doch kwam op dc hoek bij de woning van dhr. Gideonse van wege de gladheid zodanig uit te glijden, dat het geheel tegen de heining aankwam. Enkele palen werden bijna geheel uit grond gerukt. Overigens liep het nog goed af. IN JANUARI In ons vorig nummer meldden we dat de ontspanningsavonden door de dorpsgemeen schap op 26 en 27 Dec. georganiseerd wor den. Dit moet zijn 26 en 27 Januari, waar voor de kaarten verkrijgbaar zijn bij me,, de Graaf, Julianastraat. RAADSVERGADERING Voor hedenmorgen 10 uur was een open bare raadsvergadering uitgeschreven, waar bij o.a. de volgende agendapunten moet ten worden behandeld: Wijziging bouw verordening. Huurverhoging met 15% in gevolge de wet van 13 October 1950. De finitieve vaststelling instructie hulpkeur meester. Gemeenschappelijke regeling brand weer. Een verslag hiervan volgt in het Oude- jaarsnummer. BOETE Ons werd eerst thans uit Middelburg be richt, dat enige tijd geleden door de politie rechter aldaar werd veroordeeld tot een boete van 30.dhr. A. J. de E., alhier, die was tenlaste gelegd zich op een onge oorloofde wijze melk te hebben toegeëigend. COOP. LANDBOUWVERENIGING De Coop. Landbouwvereniging V.Z.O.S te Scherpenisse hield dezer dagen in hotm „De Gouden Leeuw" onder voorzitterschr van de heer C. v. Dalen een algemene jaarlijkse vergadering. Van de 120 leden waren er maar 18 aanwezig. Op advies van de financiële commissie werd de rekening zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De omzet over het dienstjaar 1949-1950 bedroeg 510.900 kg kunstmeststoffen en 20.850 kg pootaardappelen voor een totaal bedrag van 79.863,37. De aftredende heren J. Keur en P. W. Kaat werden herbenoemd. Tot lid van de commissie van toezicht werd benoemd de heer J. G. Kleppe, zulks in de vacature van de heer C. v. Ast. CENTRALE VERWARMING KERKGEBOUW AFBETAALD Door de opbrengst van een laatsleden ge houden collecte ten bate van de centrale verwarming der Ned. Herv. Kerk te Scher penisse, een bedrag van 91,kunnen de totale bouwkosten van deze centrale ver warmingsinstallatie worden afgelost. De collecte zal in de toekomst echter worden gehandhaafd, doch worden bestemd voor het Restauratiefonds. Het ligt in de bedoeling de kerk van nieuw meubilair te voorzien. ONTSPANNINGSAVOND „OP STAP" In het kort maakten we reeds melding van de ontspanningsavond, door de W.S.V. „Op Stap 1946" georganiseerd. Het was een ge heel uitverkochte zaal toen om 7 uur de vice-voorzitter, burgemeester Bouwense de avond met een welkomstwoord opende. De voorzitter, Dr. Helleman was nl. de eerste uren verhinderd. Spreker dankte bij de opening degenen, die hun medewerking hadden verleend dez" avond te organiseren en riep in het bijzon der dhr. Heitzer, de bekende Brabantse wandelaar en amateur-humorist uit Roosen daal een welkom toe. Geheel belangeloo- zou dhr. Heitzer deze avond verzorgen. Oo., kreeg mevr. Gunter een woord van dank voor de beschikbaarstelling van localite: voor de repetities. Beide personen kregen voor hun medewerking een mooie taart. En toen kwam er direct de stemming in want de hawaiin band, de „Majoha's speelden het openingsnummer. Een klein éénactertje „In het Spionnetje" ging de grote klucht „Blauw Bloed" vooraf. Het zou te ver voeren alle personen te noemen, die de rollen zeer goed vertolkten. Ook is het moeilijk uitzonderingen te noe men, omdat natuurlijk de grootte en „danl baarheid" der rol een woord meespreekt. Daarcm: lof voor alle spelers. Mej. Gunter, die met haar accordeon een paar nummers weg gaf, kreeg ook een har telijk applaus. Na de pauze trad dhr. Heitzer op. Deze artist oogstte een groot succes met zij saxofoon, acrobatiek, humor in woord en lied. Er stond nog meer op de agenda. De Majoha's zorgden opnieuw voor afwisseling, een klein éénactertje „Mislukte Wraak" en toen de schitterende klucht „Kaviaar". Het was doodstil in de zaal toen „Leentje" op kwam en het geheel was een uur van af wisseling, spanning en lachsalvo's. Het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2