DE ZONDAGSWET, liotiano ij O- DENKTU om de Nieuwjaarsadvertentie SVOROL»tandpasta: het neusje van de zalm V eilingberichten Ruwe huid?pUR STAVENISSE HOEST SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND SPORTHOEKJE MIJNHARDTJE5: DE CACHET, Bijzondere Secretaris van wijlen President Roosevelt in Oud-Vossemeer. ONDER DE STREEP, Rijnberg. Het was een volle zaal toen dhr. A. Soeters Jaczn allen een welkom toe riep en een prettige avond toewenste. Door de leden der vereniging werd vervol gens de klucht in 3 bedrijven „Je hebt het of je hebt het niet" opgevoerd. De korte inhoud daarvan was, dat een arme recla meloper een lot had gekocht, dat evenwel nog door zijn dochter was betaald. Zelf stond hij overal in de schuld, maar wist zich daar steeds wonderwel uit te redden. Dat kon evenwel niet lang meer zo gaan. En toen had hij het geluk, dat hij 25.000 op zijn lot kreeg, of liever op het lot van zijn dochter, die echter dit bedrag niet mocht incasseren. Papa was haar voor. Waar er eerst velen geweest waren die hem aan z'n jas getrokken hadden om geld, dat hij verschuldigd was, nü werd weer aan z'n jas getrokken om hem van Zijn over vloed af te helpen. Ja, er werd zelfs 8000 van hem gestolen. Twee kennissen stonden evenwel voor hem op de bres: een studente en haar verloofde, die hem dan ook voor algeheel verlies behoeden. In- middels was de arme reclameloper een groot opschepper geworden, wat hij eigen lijk ook al was toen hij nog zo arm leefde als de mieren. Vanzelf kwam het uiteinde lijk nog goed terecht en kwamen de 25.000 weer bij elkaar. Toen werd er maar een veilige belegging gemaakt bij de notaris, wiens dochter (de studente) een groot aan deel had in de terugkrijging van het geld. Alle rollen werden goed vertolkt, al mag inzonderheid de vertolking genoemd wor den door P. Scherpenisse en P. Paape. De aanwezigen hadden dikwijls moeite de stilte te bewaren, wanneer de lachspieren weer eens extra werden geprikkeld. VERGADERING IJSCLUB In de zaal van „Havenzicht" werd Maan dag jl. de algemene jaarvergadering van de St. Annalandse IJsclub gehouden onder voorzitterschap van dhr. A. Boon. Inclu sief bestuur waren 46 leden aanwezig. Na opening bleek uit het jaarverslag over de afgelopen winter, dat een mooie ijsperiode achter de rug ligt met een goede baan en alleen een teleurstelling bij de plotselinge dooi op 31 Januari toen een jeugdijswed- strijd met attractie was georganiseerd. Het ledental was van 561 tot 574 gestegen. Uit de verantwoording door de penningmees ter bleek dat er was uitgegeven 392.86, waardoor het goed slot met het kassaldo van vorig jaar 359.62 bedroeg, waarin evenwel een bedrag van 52.33 voor prij zen voor de jeugd. Bovendien loopt er nog een vordering van circa 400,zodat het begrotingstekort voor 1951 werd geschat op 200,- in totaal. De oorzaak hiervan ligt o.m. aan het feit, dat een materiaal opbergplaats is gebouwd, een noodzakelijk iéts. Als bestuursleden worden herkozen de heren G. Heijboer Wzn en Adr. Burgers Fzn. Als Commissarissen de heren F. M. Boogaard, C. Dijke en F. Burgers Czn. Ter vergadering geven zich nog 4 nieuwe leden op. De bode, dhr. W. Rijnberg, werd bij acclamatie herbenoemd. Verlotingt Het meest besproken punt van tent, nu de financiële positie nog onzeker is. Verhoging contributie. Bij de rondvraag werd voorgesteld de contributie op 75 ct per lid te brengen (momenteel 50 ct). Het Bestuur kon dit voorstel overnemen, gezien het feit, dat bijna alles 3 x zo duur is dan voor de oorlog en de contributie nog steeds op hetzelfde peil stond. Enkelen stelden voor te verhogen tot 1.maar daar was noch het bestuur, noch het merendeel der leden voor, die liever zien, dat zo ongeveer de gehele gemeente lid is. Het 75 cents voor stel werd met algemene stemmen aange nomen, evenals dè verhoging van 0.25 op 0.40 per middag voor niet-leden. De leeftijd, dat men lid dient te zijn werd ten slotte van 15 tot 14 jaar teruggebracht (voor 1 December). Bovenstaande verho gingen worden allen eerst van kracht met ingang van een volgend seizoen, behou dens de verhoging per middag voor niet- leden, welke direct ingaat. Er werden nog andere voorstellen gedaan om de vereniging financieel sterker te maken, maar het me rendeel was het met het bestuur eens, dat men thans niet verder moest gaan. Alleen werd het staangeld voor tenthouders nog van 1.50- op 2.per middag gebracht. Na nog enige vragen van interne aard volgde sluiting. HELPSTER KLEUTERSCHOOL Door het bestuur van de Chr. Kleuter school is met ingang van Maandag jl. be noemd als helpster mej. J. C. van Dijke A. Bd„ alhier. Het was noodzakelijk, dat de werkzaamheden van mej. Gunter wer den verlicht. Er is voor deze kleuterschool een goede belangstelling, maar dat brengt mee, dat er vele kinderen „in bewaring" worden gegeven. En hier geldt zeker, dat „vele kleintjes één grote zorg" geven. Kan deze benoeming dus verlichting brengen voor de leidster, zoals eerder meegedeeld zijn er nog meer plannen om de kleuterschool op beter peil te brengen. Nu meer voor zover het de ruimte, het licht en de omgeving betreft. Verbouw is noodzakelijk. Naar we vernemen zijn die plannen thans zover gevorderd, dat op de gevraagde bouwvergunning goedkeuring is verkregen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het wel in de bedoeling liggen, die verbouwplannen in 1951 te verwezenlijken. VAN TWEE VINDERS Ja, het staat er goed, het moet niet zijn „vlinders".. Het gaat hier over vinders. De ene vinder was nog maar een jochie van een jaar of 12. Tijdens de drukke St. Nicolaasdag vond dat jongetje een zak doek en in die zakdoek vond hij nog een gulden. Zonder aarzelen liep hij naar de politie, die het Sinterklaasbezoek in een Winkel .regelde en overhandigde aan de man in functie zijn vondst. Dat zal men misschien zeer normaal vinden. Dat is het eigenlijk ook. Bij zo'n spontane eerlijkheid zal niemand zo'n jochie zelfs maar van on eerlijke gedachten durven beschuldigen. En nu de tweede vinder. Die moet er ook zijn. Maar die is niet bekend. Onder schooltijd verloor een vrouw op Sinter- TELEURSTELLEND Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. is deze week ook hier begonnen. Naar we ver nemen is de opgave voor dit onderzoek te leurstellend, daar dit niet boven de 60 uitkomt. Ook a.s. Maandag is er nog ge legenheid. VERGADERING Dinsdag 19 December houdt de plaatse lijke afdeling van de Ver. „Vrederust" een algemene vergadering in het Catechisatie lokaal van de Ned. Herv. Kerk. ONTSPANNINGSAVOND De Stichting Dorpsgemeenschap alhier zal op 26 en 27 December a.s. een ont spanningsavond geven, waarvan het pro gramma reeds eerder werd aangekondigd. We herinneren er hier nog aan, dat de avond o.a. zal worden afgewisseld met mu ziek, zang en goede toneelvoorstellingen. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Doos 43 ct. DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram ter, dhr. M. den Braber opende met te laten zingen Ps. 119 3, las Deut. 6 en ging voor in gebed. Vervolgens heette hij de ouders, B. en W. en verdere belang stellenden welkom, was verheugd over de zo enorme belangstelling en ook over het feit, dat Ds. v. Leeuwen en echtgenote thans de eerste ouderavond meemaken. Ver volgens kwam aan het woord dhr. Booy van het Doofstommen Instituut „Effatta" te Voorburg. Spreker wees er op, hoe de heidenen vroeger geen weg wisten met deze kinderen en de onmenselijkste dingen ge schiedden. In 1850 begon men deze kin deren te leren spreken. In totaal zijn er in Nederland, groot en klein, 4000 doofstom men. Er zijn 5 scholen: 3 neutrale, 1 R.K. en 1 Chr. school (Effatta). In laatstge noemde school zijn momenteel 232 kinde ren ondergebracht. Eén onderwijzer heeft genoeg aan 10 kinderen.. Op 3-jarige leef tijd moeten ze al naar het Instituut tot hun 18e jaar, maar dan hebben ze ook veel geleerd. Dat alles kost veel geld. Per leer ling 26.per week, waarvan de ouders 13.bijdragen. De andere helft uit col lecten, bijdragen en subsidiën. Dhr. Booy somt enige voorbeelden op, met welk een onuitsprekelijk geduld deze kinderen wor den geleerd. Door gebruikmaking van een apparaat hoorden de aanwezigen, leerlin gen van 3, 8, 10 en 12 jaar, spreken. Na deze causerie werd een collecte gehouden, die 151.50 opbracht, terwijl ook werd in getekend voor een jaarlijkse bijdrage. In de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. In het bij zonder was men tevreden over de nuttige handwerken, die ook de meeste aandacht trokken. Na een kopje koffie liet de oudste onder wijzer, dhr. v. Vliet, enige kinderen 4- stemmig zingen en hield vervolgens een rede, met platen aanschouwelijk toegelicht, over de uittocht der kinderen Israels uit Egypte. Onderwijzer Labruyère sprak over han denarbeid in de school, wat met een a twee jaar een verplicht vak zal zijn. Spreker toont aan hoe met hout, klei, carton, enz. b.v. rekenen, natuurkunde e.d. kan worden geleerd. De kinderen maken de verschil lende dingen zelf en vergeten ze nooit weer. Na een dankwoord door de voorzitter en Ds. v. Leeuwen, sloot laatstgenoemde de bijeenkomst met gebed. GEBROKEN DIJBEEN Door de gladheid van vorige week, kwam het 6-jarig dochtertje van P. Hoek te vallen en werd met een gebroken dij- beentje opgenomen en naar het zieken huis te Bergen op Zoom vervoerd. BEVOLKINGSONDERZOEK Ook in deze gemeente vindt binnenkort het bevolkingsonderzoek op longtuberculose plaats. Het ligt in de bedoeling, dat be gin Januari 1951 met het onderzoek zal worden begonnen. In de weken voor Kerst mis zullen de huisbezoekers bij de bevol king aan de deur komen. Deze zullen LI over het grote gevaar, dat aan t.b.c. ver bonden is kunnen inlichten. Immers het be volkingsonderzoek op grote schaal is de DUIVENTENTOONSTELLING Vorige week Zaterdag hield de postdui venvereniging „De Trouwe Duif" alhier haar jaarlijkse tentoonstelling. Als keur meester traden op de heren Goetzee uit Rotterdam en Jacobs uit Bergen op Zoom. Prijzen werden behaald als volgt: Klasse I, oude doffers: M. Moeliker le pr„ tevens mooiste duif van de tentoonstel ling; 2 C. Soomers: 3 H. Verkerke; 4 J. Baaij; 5 A. de Jonge; 6 D. Jansen; Z.E.V. Chr. de Korte; E.V. H. Verkerke en J. Deurloo. Klasse II, oude duivinnen: le pr. A. de Jonge; 2 J. Deurloo; 3 D. Jansen; 4 M. P. Tazelaar; 5 L. M. de Heer; 6 D. Burgers; 7 J. Baaij; Z.E.V. V. Laban en P. de Boef; E.V. A. de Jonge en M. Deurloo (Pvlt). Klasse III, jarige doffers: le pr. J. Deur loo; 2 D. Jansen; 3 G. Soomers; 4 H. Verkerke; 5 B. W. Schot; 6 L. M. de Heer; 7 Jac. Jansen; 8 M. Moeliker; 9 B. W. Schot; 10 Jac. Jansen; Z.E.V. Ph. Steketee; Z.E.V. M. Moeliker; E.V. V. Laban, J. de Kool en G. Soomers. deze agenda werd de verloting, die mo menteel voor deze vereniging loopt. Er zijn 2000 loten, waarvan thans een goede 50 verkocht is. De voorzitter merkt op, dat het hem tot op heden niet meevalt, gezien het ledental en gezien ook de ver lotingen die zo dikwijls tijdens uitvoeringen worden gehouden en meestal nog een gun stig resultaat afwerpen. Z.i. gaven alle le den tot op heden hieraan nog niet hun medewerking. Hij deed nog een beroep op de aanwezige en andere leden om deze ver loting uiteindelijk tot een goed resultaat te brengen. Ter vergadering had dit tot ge volg, dat thans alle loten bij de verko pers zijn ondergebracht, zodat in elk geval de secretaris geen aanvulling meer heeft. Verzocht werd aan die verkopers in elk geval 3 Januari de niet verkochte loten in te leveren of volledig af te rekenen bij de secretaris. Het bestuur verwacht evenwel, zo werd medegedeeld, dat er voor die tijd door allen behoorlijk aan gewerkt zal wor den, zodat het overschot op die datum ge ring is. De trekking werd, behoudens toe stemming overheid, vastgesteld op 30 Jan. a.s. Betreffende dit punt wees de voorzit ter tenslotte nog op de mooie eerste prijs: een geheel compleet Phoenix-rijwiel. Bij punt mededelingen verklaarde de voorzitter, dat het onder water zetten van de baan dit jaar weinig moeite heeft ge kost. Dank zij de vele regen wat voor velen overigens minder aangenaam is -- kon een volle baan zonder bijpompen wor den dichtgemaakt. Besloten werd nog te wachten met het plaatsen van een controle- klaasdag een portemonnaie, waarin zich nog ongeveer 75 gulden bevond. Het was een zeer kort traject tussen de ene en de andere winkel, die deze vrouw achter elkaar bezocht. In de eerste winkel be taalde ze nog uit die portemonnaie, in de tweede winkel constateerde ze tot haar ontsteltenis dat ze die portemonnaie met inhoud was verloren. Op dat zeer korte traject in die hoofdstraat was het makke lijk zoeken. Maar er werd niets gevonden. Zodat de conclusie voor de hand ligt, dat er een andere vinder is geweest. En waar de jeugd nog in school zat, mag men ook nog rustig concluderen, dat het een oudere vinder was. Maar wat een groot verschil tussen die eerste jonge vinder en die andere vinder. Hier kan men nu eens niet zeggen: ach, die jeugd van tegenwoordig Als dit verhaal van de twee vinders goed tot die oudere vinder doordringt, dan zal hij misschien nog een weg vinden om het gevondene op de juiste plaats te de poneren. FILM VOOR LANDBOUWBELANG Er was goede belangstelling voor de filmavond, die door de plaatselijke land- bouwvereniging „Landbouwbelang" in de zaal van dhr. F. Rijnberg op Dinsdagavond jl. was georganiseerd en waarbij de Ko ninklijke Shell Maatschappij de film ver toonde „Paardekrachten voor de boer". Na een welkomstwoord door de voorzitter der vereniging dhr. C. J. J. Kooijman, was het de heer Coolman van de Shell, die de film inleidde. Het was voor allen die iets met de landbouw te maken hebben een zeer mooie film. Van de meest primitieve manier van werken tot ultra moderne mechanisatie van de landbouw werd op het doek uitge beeld met een bijzondere nadruk op de be tekenis van de tractor. Daarna werd nog een film vertoond over het 60-jarig bestaan van de Koninklijke Shell Mij. Behalve de reeds eerder genoemde schet sen, zoals „Op het Politiebureau", „Geert Blikman's wraak", wordt een schets voor gedragen uit het dagelijks leven van de ge meente: „Op keutjesavond bij Bram" met als spelers o.a. Lin van Schelt, Jap v. d. Kromme Juffrouw, Marien v. d. hoek van Arjaentje, enz. enz. Het bestuur verwacht veel belangstel ling, zodat tijdige kaartvoorziening ge- VIJF EN ZESTIG PROCENT Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. werd in deze gemeente gehouden op 8 en 11 December jl. Ruim 65 van de inwoners hebben aan dit onderzoek hun medewer king verleend. TERUGKEER Maandag jl. keerde uit Indonesië terug, soldaat P. Suurland Pzn. Door de muziek vereniging werd hem een serenade ge bracht. OP STAP Gisteravond gaf de wandelsportvereni ging „Op Stap 1946" een uitvoering voor haar donateurs. Ook de Majoha's verleen den weer hun medewerking. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Vrijdag 8 Dec. hield de Chr. School te St. Filipsland een ouderavond. De voorzit- beste manier van actieve opsporing. Het kan -alleen dan een goed resultaat opleve ren, indien een zo groot muyclijkc deel name van de bevolking plaats heeft. Voo het onderzoek komen in aanmerking alle personen van 6 jaar en ouder, dus ook oudere mensen. Alle inwoners worden daaróm met de pieeste nadruk aangeraden zich bij de huis bezoekers op te geven voor onderzoek. SPORT IN 't KORT DE VOETBALCOMPETITIE Er ging nog een wedstrijd door, Zater dag jl., nl. VrederustSVO. En de thuis club kwam goedkoop aan de overwinning, daar SVO slechts 8 spelers in het veld wist te brengen. Dat dit niet ging is be grijpelijk. Het is jammer, dat sommige clubs met te weinig spelers sukkelen. Niet alleen jammer voor de voetbalsport, maar ook is het voor de tegenpartij onaangenaam. Toch verzette SVO zich kranig tegen de voor ogen staande nederlaag. Zonder de andere spelers te kort te doen, was het in zonderheid v. d. Maas, die een debacle voorkwam. Tot tweemaal toe werd zelfs een gelijkmaker gescoord. Toen was het echter uit en de eindstand werd 52 in het voordeel van Vrederust. Programma a.s. Zaterdag. Zoals eerder meegedeeld ligt de competi tie stil tot 15 Januari a.s. We vernemen, dat Smerdiek a.s. Zaterdag een vriend schappelijke wedstrijd tegen Vrederust gaat spelen. met ongeëvenaarde geneeskracht Klasse IV, jarige duivinnen: le pr. J. Hartog; 2 A. de Jonge; 3 5 en 7 D. Jansen; 4 Joh. Deurloo; 6 C. Soomers; 8 B. Suur land; Z.E.V. M. Tazelaar, Joh. Deurloo en H. Verkerke; E.V. Jac. Jansen, Ph. Steke tee en B. Suurland. Klasse V, jonge doffers: 1 6 en 7 L. Soomers; 2 4 8 17 L. Jansen; 3 16 M. Moeliker; 5 9 11 Jac. Jansen; 10 12 C. Soomers; 13 R. de Groot; 14 D. Burgers; 15 M. K. Speijer; Z.E.V. C. Bout en L. Jansen; E.V. M. Tazelaar, L. Soomers, Joh. Deurloo. Klasse VI, jonge duivinnen: 1 15 K. B. v. Poepelen; 2 4 5 8 10 L. Jansen; 3 D. Jansen; 6 7 B. Suurland; 9 G. Soomers; 11 C. Bout; 12 D. Burgers; 13 L. Soomers; 14 J. v. Dijke; 16 K. Jansen; Z.E.V. M. Moeliker, J. Hartog en L. Jansen; E.V. L. Goedegebuure, A. de Jonge en G. Soo mers. KlasseVII, late jonge doffers: 1 D. Jan sen; 2 C. Soomers; 3 D. Vogelpoel; Z.E.V. V. Laban; E.V. M. Tazelaar. Klasse VIII, late jonge duivinnen: 1 en 3e pr. L. Soomers; 2 L. Jansen; Z.E.V. en E.V. L. Soomers. ST. MAARTENSDIJK 12 November: gewone uien 4.34. Drie lingen 3.00, Picklers 14.10. Bonken 4.30. Aanvoer 60 ton. 14 November: Gewone uien 4.50. Aan voer 15 ton. Peen afw. 2.26 tot 2.20. Aan voer 150 ton. OFFICIËLE PUBLICATIES De Commissaris der Koningin in de Provincie ZEELAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat als gevolg van de inwerking treding van de Wegenverkeerswet, met gelijktijdige intrekking van de Motor- en Rijwielwet, de uitgifte van nummerbewijzen voor motor rijtuigen met ingang van 1 Januari 1951 niet meer ter Provinciale Griffie zal geschieden. Bedoelde bewijzen voortaan kentekenbewijzen geheten -zul len vanaf genoemde datum worden afgegeven door de Rijksdienst voor het Wegverkeer, van Hogenhouck- laan 60 te 's-Gravenhage, en al daar schriftelijk moeten worden aangevraagd. Tot nadere aankondiging behou den de ingevolge de Motor- en Rijwielwet afyeyeveii nummerbewij zen evenwel hunne geldigheid; du plicaten van deze bewijzen worden echter na 1 Januari 1951 niet meer verstrekt, terwijl na Januari a.s. evenmin gelegenheid zal bestaan tot de z.g. overschrijving dezer stuk ken. De afgifte van rijbewijzen inge volge de Wegenverkeerswet blijft echter aan de Commissaris der Koningin opgedragen, zodat de aanvrage, c.q. vernieuwing van deze stukken geen wijziging onder gaat; hiervoor zullen belangheb benden zich dus ook na 1 Januari a.s. moeten wenden tot de ge meente-secretarie van hun woon plaats. Uitdrukkelijk werden diegenen, die reeds in het bezit zijn van een die pijn verdrijft en kou afzet. 40en75ct ingevolge de Motor- en Rijwielwet afgegeven rijbewijs, er op gewe zen, dat de evenbedoelde aanvrage in verband met de verplichting, daarbij een door het Centraal Bu reau te 's-Gravenhage afgegeven geneeskundige verklaring over te leggen zéér tijdig zal moeten worden ingediend; verzuimt be trokkene zulks, dan zal een bedui dende vertraging in de afgifte van het nieuwe rijbewijs met alle on aangename gevolgen van dien hiervan het onvermijdelijk gevolg zijn. Duplicaten van rijbewijzen, af gegeven vóór 1 Januari 1951, wor den na deze datum niet meer ver strekt. Een gebeurtenis met een bijzon der karakter was het toen Maan dag jl. om half twaalf Mr. Palmer, vergezeld van zijn echtgenote, dochter en zoon in een gewone volkswagen bij het gemeentehuis van Oud-Vossemeer arriveerden. Immers, dit bezoek had ten doel de band AmerikaOud-Vossemeer te verstevigen door het aanbieden van foto's van president Roosevelt en zijn kleine villa „The little White House." In de raadszaal waren aanwezig de burgemeester, mr. J. J. Versluijs, de gemeentesecretaris, dhr. W. v. d. Ploeg en de beide wethouders M. J. Daane en P. v. Driel. In dit vertrek, dat voor allerlei doeleinden wordt gebruikt, was een weinig sfeer gebracht door het aanbrengen van kleedjes, enz., zo dat de gasten in een gezellige om geving werden ontvangen. Wilde aanvankelijk het gesprek niet zo vlotten, onder het gebruik van een kop koffie schenen de tongen eerst recht los te komen. De burgemeester gaf een toelich ting op het z.g. beulszwaard en wees de heer Palmer op de schoor steenmantel, waar in de rechterbo venhoek het wapen der familie Roo sevelt prijkt. Mr. Palmer vraagt daarop naar de maten van de schoorsteenmantel en de secretarie, daar het in de be doeling ligt om deze in het Roose velt Museum te Warm Springs na te maken. De burgemeester antwoordt, dat deze gegevens zullen worden opge zonden. Veel belang stelden de gasten in de foto's, gemaakt ter gelegenheid van het bezoek van Mevr. Roose- Onder de vele nog bestaande Nederlandse wetten is er een, die wel bijzonder oud is. Ik bedoel de Zondagswet van 1 Maart 1815. Ik geloof niet ver beneden de waarheid te zijn, als ik beweer, dat vele Ne derlanders die wet niet kennen. Mis schien weten zelfs velen niet, dat ze nog bestaat. Dat deze minkundige mensen desondanks toch niet met de politie in conflict zijn gekomen, ligt in het feit, dat die velen zich stipt hielden aan het 4de gebod met de toelichting daarop, maar meer nog in de omstandigheden dat opvolgen de regeringen de wet niet in alle opzichten wilden doen uitvoeren, waardoor dit ook voor andere vrij wel onmogelijk werd gemaakt. En nu zal die oude wet spoedig geheel aan de vergetelheid worden prijs gegeven. Het is immers reeds be kend gemaakt, dat in afzienbare tijd een ontwerp voor een nieuwe Zon dagswet aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Nu meende ik waarlijk goed te doen met deze oude verschoppeling onder de wetten nog eens onder de aandacht der lezers te brengen. Zij kunnen dan beoordelen, of en in hoeverre de Zondagswet verouderd is. Bovendien kan men haar dan te zijner tijd vergelijken met haar op volgster en daardoor deze ook nog beter beoordelen. Ik laat de wet nu volgen. Wij Willem, bij de gratie Gods, Prins van Oranje-Nassau, Souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden, enz. enz. enz. Aan al degenen, die deze zullen zien of hooren lezen, Salutdoen te weten: Alzoo Wij in overweging geno men hebben de noodzakelijkheid, om, op het voetspoor onzer gods dienstige Voorvaderen, die daarop den hoogsten prijs stelden, de pli'gt- matige viering van den Dag des Heeren, en andere dagen aan de openbare Christelijke Godsdienst toegewijd, door eenparige en voor de geheele uitgestrektheid der Ver eenigde Nederlanden algemeen wer kende maatregelen te verzekeren; Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen oVer- leg der Staten-Generaal dezer Lan den, hebben goedgevonden en ver staan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: 1°. Dat op Zondagen, en op zoo danige Godsdienstige Feestdagen, als door de Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst de zer Landen algemeen erkend en ge vierd worden, niet alleen geene be roeps-bezigheden zullen mogen ver- rigt worden, welke de Godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan inge val van noodzakelijkheid, alswan- neer de plaatselijke Regering daar toe schriftelijke toestemming zal geven. 2°. Dat op deze dagen, met uit zondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaat sen, zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, noch met opene deuren verkoopen. 3°. Dat gedurende den tijd, voor de openbare Godsdienstoefening be stemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, waar drank ver kocht wordt, voor zooverre dezelve binnen den besloten' kring der ge bouwen liggen, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelfden tijd, geenerhande spelen, hetzij kol ven, bal-slaan, of dergelijke mogen plaats hebben. 4°. Dat geene openbare verma kelijkheden, zoo als schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen ge doogd worden; zullende het aan de plaatselijke Besturen worden vrijge laten, hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Gods dienstoefeningen. 5°. Dat de plaatselijke Politie zorg zal dragen, ten einde alle hin derlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare Eerdienst bestemd, en in het algemeen alles, wat dezelve zou kunnen hinderlijk zijn, voor te ko men of te doen ophouden. 6°. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar ge lang van personen en omstandig heden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene ge vangenis van niet langer dan drie dagen, voor de overtreders, die buiten staat mogten zijn, deze boete te betalen. 7°. Dat, bij eene tweede over treding, de boete of straf zal ver dubbeld worden, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goede ren verbeurd verklaard, en de her bergen of andere publieke plaatsen voor eene maand gesloten. En dat, door deze algemeene ver ordeningen, alle daarmede niet over eenkomstige provinciale of plaatse lijke reglementen en inrigtingen zul len worden gehouden voor verval len. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzaam getal exem plaren gedrukt, en aan de Staten in de onderscheidene provinciën of landschappen, ingevolge Art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal wor den gezonden, met last, om dezelve alom te doen publiceren en affige- ren, en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke Kerk genootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat onze ministeriële Departementen en andere Autoriteiten, justiciëlen en officieren, wien zulks aangaat, aan de naauwkeurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven in 's-Gravenhage, den lsten Maart des jaars 1815, het tweede van onze regering. (Geteekend) Willem. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2