WEEKBLAD VOOR HET EILAND TNOLEN EN ST.FILIPSLAND UIT EIGEN LAND Plaatselijk Nieuws ALGEMENE VERHOGING WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT om de West en om de Melkprijs* Commentaar. Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 NOGMAALS „MELKPRIJS" BEGROTING II VAN COURANTENABONNEMENTSPRIJZEN PER 1 JANUARI A.S. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 9 7e Jaargang No. 5 15 December 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. ƒ1.25 Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Suriname werd de laatste tijd verdedigd door militairen van de K. L. Hierin zal thans verandering komen. De nog aanwezige leden van de landmacht zullen afgelost worden door leden van het korps mariniers. Dit plan was reeds tij dens het bewind van minister Schokking ontworpen. Een interdepartementale com missie was tot de slotsom geko men, dat de territoriale verdedi ging geheel in handen van de ma riniers gelegd diende te worden. Minister 's Jacob heeft het overge nomen en het nieuwe caraïbische defensieplan onmiddellijk in uitvoe ring gebracht. Met het ss „Boskoop" zal het eerste detachement mariniers naar Suriname vertrekken. Met de Kon. Marine zullen zij in het vervolg de West moeten verdedigen. Uit dit alles blijkt, dat de West toch nog wel enige belangstelling heeft, al meent men in Suriname zelf, dat dit niet het geval is. Mo menteel is men daar ernstig ver deeld. De oppositie wil geen inmen ging van Nederland in interne aan gelegenheden, doch de huidige coa litie neemt niet zo'n straf stand punt in. Enige dagen geleden is een aan tal afgevaardigden van de coalitie partijen op uitnodiging van minis ter van Maarseveen naar Neder land gekomen om besprekingen te voeren over de verwarde politieke situatie. De oppositie wilde niet achterblijven en stuurde ook een delegatie. De oppositie wenst nieu we verkiezingen, doch de coalitie weigert ze te aanvaarden. Een ge deelte en vergissen wij ons niet, dan zal dit een belangrijk gedeelte zijn van deze strijd zal in ons land uitgevochten worden. Het is kenmerkend, maar veel belangstel ling bestaat er voor deze aangele genheid niet. Na een conferentie tussen de raad voor economische aangelegen heden, gevormd door enkele leden van het kabinet, en een delegatie van het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw, heeft de regering gemeend, dat er geen ter men aanwezig waren om de door haar ingestelde verlaging van de melkprijs niet door te laten gaan. De boeren zijn het hier echter niet mee eens. In Zwolle werd ver gaderd en, ondanks de door minis ter Mansholt persoonlijk op deze vergadering afgelegde verklaring, wilde men toch een motie indienen. Ook tijdens een in Haarlem ge houden vergadering werd menig hartig woordje gesproken. De Stichting voor de Landbouw heeft echter meegedeeld, dat zij tot geen enkele onwettelijke actie zal over gaan. Zij zal alleen de mening van de boeren aan het parlement ter kennisname aanbieden. De volks vertegenwoordiging moet thans be slissen. Over een andere kwestie heeft zij reeds een beslissing genomen. Een door minister Teulings voor gestelde verhoging van de salaris sen der hoge ambtenaren, werd door het parlement niet aanvaard. In een amendement op de begro ting van Binnenlandse Zaken we zen de fracties der P.v.d.A., C.H.U., A.R., Staatk. Ger. en C.P.N. de verhoging af en bleken onvermurw baar. Minister Teulings had zijn best gedaan, doch zijn sterkste argu ment, dat hoge ambtenaren af zou- iden vloeien naar beter betaalde be trekkingen in het bedrijfsleven, werd niet aanvaard. De kamermeer derheid meende, dat deze ambtena ren toch weg zouden gaan, ondanks de verhoging. Bovendien was zij verstoord over -wat zij noemde het voldongen feit. De regering had reeds een K. B. over de ver hogingen uitgevaardigd. Bij de stemming was gebleken, dat de so cialisten verdeeld waren. Vier le den van deze partij hadden de zaal verlaten en lieten verstek gaan. Behalve dat de coalitie verbro ken was, heerste er ook nog geen eensgezindheid onder de leden van eenzelfde partij, maar de K.V.P. kreeg steun van de van haar afge scheiden K.N.P. (Weiter). De re gering zal thans wijziging moeten brengen in de salarisposten, voor dat er verder over de begroting ge stemd kan worden. Eveneens wach ten daarop de begrotingen van Economische Zaken en Landbouw. De bekende acteur Jan Musch viert op 22 December a.s. zijn 75ste verjaardag. De fotograaf maakte een foto in zijn wo ning te Laren, die de aardige naam heeft van „Musschennest". Of het nu een groot dagblad of het kleinste nieuwsblad is, er zal zelden één (hoofd)artikel in een periodiek worden gelezen of het ontmoet min of meerdere critiek. Dat is niet ongewenst. Integendeel, critisch lezen is voor sommigen van zelfsprekend, het is zeker dikwijls gerechtvaardigd en meestal zelfs noodzakelijk. Zo ontvingen ook wij deze week enige opmerkingen op ons „com mentaar" in vorig nummer, hande lend over de gemeente-begroting. We zijn voor deze critiek dankbaar omdat ze niet alleen een opbou wend karakter droeg, maar boven dien van deskundige zijde werd ge lanceerd. Nu kan men wel zeg gen, dat critiek wordt gewaar deerd, toch is de becritiseerde spoedig geneigd voor zijn opvattin gen te gaan vechten. Ook dat is niet zo erg, wanneer men maar reeël blijft. We hopen dat te zijn bij de behandeling van de gemaak te opmerkingen. Volgens schrijver waren die niet bedoeld om als in- De organisatie van de hier te lande verschijnende nieuwsbladen „De Nederlandse Nieuwsbladpers", heeft zich in verband met de zeer belangrijke stijging van de aan het uitgeven van een nieuwsblad verbonden kosten genoodzaakt gezien haar leden dringend te adviseren per 1 Januari 1951 een algemene abonne mentsprijsverhoging toe te passen. De directe aanleiding tot dit in overleg met de organisatie der dagbladen opgestelde en op de abonnementsprijsverhogingen der dagbladen afgestemde advies was een nieuwe ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpapier, die daardoor meer dan zeven maal zo hoog komt te liggen als de vooroorlogse. Deze papierprijsverhoging en de stijging van diverse andere aan het uitgeven van een nieuwsblad verbonden bedrijfsonkosten zijn oorzaak, dat het vasthouden van de bestaande, zo lang mogelijk gehandhaafde abonnementsprijzen in geen geval verantwoord is. Overeenkomstig het advies van de vereniging „De Neder landse Nieuwsbladpers" is de verhoging van de abonnementsprijs van de Eendrachtbode tot het uiterste minimum beperkt. De abonnementsprijs wordt per 1 Januari a.s. met slechts 0.10 per kwartaal verhoogd. De nieuwe abonnementsprijs bedraagt derhalve 1.10 per drie maanden. Hoewel de verhoging niet toereikend is om de stijging der kosten te dekken, kunnen de lezers er op vertrouwen, dat de inhoud en het uiterlijk van de courant daar niet onder zullen lijden. Tot op heden hebben we deze reeds eerder noodzakelijke verhoging kunnen uit stellen. Reeds bij de uitbreiding van ons blad, nu reeds weer 1 x/2 jaar geleden, hebben we naar voren gebracht, dat die uitbreiding niet ten koste mocht gaan van een hogere abonnementsprijs. Lang hebben we dat dus kunnen voor komen, maar de bovengenoemde zo zeer ingrijpende papierver hogingen met daarbij ook de gestegen andere kosten, maken uitstel onmogelijk. Eén cent per week meer, het is in totaal slechts veertig cent per jaar. We vertrouwen dan ook, dat onze lezers deze noodzakelijke verhoging zullen billijken en herinneren er aan, dat door ons steeds na afloop of over het bijna afgelopen kwartaal wordt geïnd. Het is dus nimmer een vooruitbetaling geweest en dat wordt het nog niet. We geloven niet dat men de Eendrachtbode voor dit meerdere dubbeltje in de drie maanden, zal willen missen. gezonden stuk naar voren te bren gen, maar toch werd door hem de wenselijkheid te kennen gegeven, enkele dingen recht te zetten. Dat doen we met plezier. In de eerste plaats vindt schrij ver het een pluim op de hoed van het college van B. en W„ wan neer een begroting zonder veel critiek wordt aangenomen. Dat is het zeker, zo oppervlakkig be schouwt. Maar toch kunnen we het er niet geheel mee eens zijn. Ze ker, het kan het geval zijn, maar de oorzaak van die critiekloze goedkeuring kan ook het gevolg zijn van onvoldoende ervaring, van „het er nog niet zo inzitten", van het zonder meer aannemen, wat wordt opgediend. Vooral in onze kleinere gemeenten gaat hetgeen de schrijver aanvoert niet altijd op. Hierover hoeven we niet nader uit te wijden. Vervolgens merkt de inzender op, dat het niet de schuld is van voorzitter of raadsleden, wanneer de andere mensen niets van de be groting afweten. Artikel 238 der gemeentewet wordt dan aange voerd als bewijs daarvoor. Dat ar tikel zegt „De begroting der plaat selijke inkomsten en uitgaven wordt, met de nodige inlichtingen en bescheiden jaarlijks ten minste vier maanden voor de aanvang van het jaar, waarvoor zij moet dienen door burgemeester en wethouders aan de raad aangeboden en zodra dat is geschied, voor een ieder ter lezing nedergelegd en hetzij in druk, hetzij in schrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld." We waren hiervan op de hoogte. Er is geen speld tussen te krij gen, althans niet in theoretische zin. Dit is wettelijk geregeld en noch de burgemeester, noch de raadsleden of wethouders zijn verplicht er in het openbaar een verder licht op te werpen, wanneer niemand van hen dat verlangen kenbaar maakt. Absoluut, B. en W. zijn hierme de volledig verantwoord. Maar... er is in ons artikel ook nergens ge sproken over „schuld van B. en W." of „verplichting van dat col lege". We voerden slechts de „wen selijkheid" daarvan aan. Over de verplichting zijn we het dus roe rend eens. Die is er niet. Over de wenselijkheid zouden we van me ning kunnen verschillen. En dat meningsverschil ontstaat dan hier door, dat wij niet de nadruk leg gen op de mogelijkheid van ieder inwoner om de stukken in te zien, maar op de practijk, die uitmaakt, dat zulks niet of hoegenaamd niet gebeurt. Verschil in theorie en practijk komt dikwijls voor, zelfs wanneer iets wettelijk is geregeld. Neem bijvoorbeeld hier het aanbie den der begroting, wettelijk: „ten minste vier maanden voor de aan- van het jaar waarvoor zij (die be groting) moet dienen." De practijk is door omstandigheden toch ook wel eens anders, waarvan niemand een verwijt gemaakt kan worden, zoals ook de practijk wel eens anders waar het de theoretische al gemene ter inzage legging geduren de 14 dagen betreft. Alleen de wenselijkheid is dus naar voren gebracht. Niet aange drongen op uitvoerige debatten, in tegendeel, liever slechts een „alge mene beschouwing" door de voor zitter, waardoor men beter op de hoogte komt, dan wanneer de in woners zelf in de begroting zouden gaan snuffelen, wat trouwens in de practijk hoegenaamd niet voorkomt, zoals we al opmerkten. Waren er in deze twee opmerkin gen van schrijver volgens ons dus wel aanvechtbare elementen aan wezig, hetzij eerlijk toegegeven, dat is er voor zover het z'n derde op merking betreft, niet het geval. Daarin zegt hij nl. dat het in feite de taak is van de pers van de ter inzage ligging der begroting ge bruik te maken en daarna de lezers op de hoogte te stellen. Dat is het meest steekhoudende argument van zijn critiek op ons commentaar, Waarom we dit tot nog toe na lieten Niet alleen omdat het veel tijd zou vragen, om de 8 tot ons rayon behorende gemeenten te bezoeken voor een begrotingsonderzoek, tenslotte moet de redactie er dat voor over hebben -maar meer nog omdat het ons niet zo eenvoudig leek, dat voor al die gemeenten te doen. In eigen gemeente kent men de omstandigheden, weet men wel zo ongeveer wat er gaande is, weet men ook, waar de nadruk op gelegd moet, waar naar wordt uitgezien, enz., maar voor een andere gemeen te wordt dat moeilijk. Daardoor meenden we, dat het én voor de inwoners én voor het col lege van B. W. beter zou zijn, wanneer die voorlichting zou ko men uit de mond van een deskun dige, waarvoor de behandeling der begroting zich bij uitstek zou lenen. Niettemin nogmaal dit laatste Dokter L. D. A. Looysen, Tho len, tel 69. Dokter J. Vermet, Nieuw-Vosse- meer, tel. 10. argument is volkomen juist en daar hopen we in de toekomst rekening mee te houden, al zou het dan niet anders kunnen dan na een beroep te hebben gedaan op een plaatselijk deskundige. Hier ligt zeker nog een taak voor ons. Of daarmee echter de wense lijkheid van een „algemene be schouwing" door de voorzitter ge heel zal worden weggenomen be twijfelen we en daarom zouden we dit ondanks alles toch graag zien. Al doet hij het dan uitsluitend ten gerieve van raadsleden en andere inwoners. En al is het zonder enige verplichting. VERGADERING O.H.M. De Onderlinge Hagelverzekering Maat schappij Tholen en St. Filipsland hield Woensdag 13 December jl. in hotel Hof van Holland een buitengewone algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer B. G. Friderichs. Op deze bijeenkomst werden zeer be langrijke besluiten genomen, die kunnen bijdragen tot voordeel van de Mij. en haar deelnemers. Ten eerste werd besloten tot het afslui ten van een herverzekeringscontract, waar door het mogelijk is geworden alle hagel- schade te vergoeden. Naast de reserve van de Maatschappij is nu nog ƒ250.000 extra ter beschikking door die herverzekering. Voorts werd besloten aan de kennis van de landbouw, waarvoor de krachten in de Maatschappij zelf aanwezig zijn, iemand met kennis van het verzekeringsbedrijf te verbinden. De heer P. Overbeeke werd daarop tot Directeur der Maatschappij be noemd. De gezonde groei in het oog houdend, werden de premie's ietwat verhoogd. Deze zijn evenwel nog altijd laag te noemen. Men zal het werkterrein iets uitbreiden en daarom ook posten accepteren uit West-Brabant. Nog enkele van minder be tekenis zijnde verbeteringen werden door de vergadering voorgesteld en goedge keurd. Meegedeeld werd, dat uit bovenstaande besluiten blijkt, dat niets wordt nagelaten om tot een zeer solide maatschappij te ko men, een en ander ten voordele van de deelnemers. Het bestuur twijfelde er dan ook niet aan, dat het aantal deelnemers belangrijk zal toenemen. VERBETERING BIJ DE BRANDWEER Een voor de leden noodzakelijke ver betering kwam ook bij de Vrijwillige Thoolse brandweer tot stand. Ze kregen allen een waterdicht uniform. De comman dant en sub-commandant zijn gekleed in Aarineblauw met pet, waarop de distinc tieven voor de rangen met bovendien een koppelriem. De manschappen dragen een zwarte broek, khaki-jas, zwartblauwe baret met ook een koppelriem. Jl. Vrijdagavond werd het corps op het gemeentehuis voorgesteld aan het ge meentebestuur. Toen werden ook de diplo ma's uitgereikt van de onlangs gehouden examen. LASTIG Door enkele schippers werd er dezer da gen geklaagd, dat de gasboeien in de Witte Tonnenvlei, de witte gasboei aan de Galathea beneden Dintel en het licht van Stavenisse al enige dagen niet bran den. Dat is voor de schippers zeer lastig. Door de politie te water werd een onder zoek ingesteld. De zomerbetonning is in het 4e en 5e district van het Loodswezen, t.w. het Noordelijk deel van de Zeeuwse stromen en de Z. Hollandse stromen vervangen door de winterbetonning. UITSLAG AANBESTEDING Door de heer J. Kramer werd Zaterdag avond voor rekening van dhr. D. Schot alhier aanbesteed het bouwen van het ach tergedeelte der garage met zolder. De hoogste inschrijver was dhr. Jac. Vos met 9240,de laagste dhr. A. de Korte met ƒ7578,— CHR. NATIONALE SCHOOL Naar we vernemen wordt hedenavond door de Chr. Nat. School de jaarlijkse ouderavond gehouden. Dit geschiedt in de gymnastiekzaal van de Openbare Lagere School. De heer Roseboom uit Voorburg, bekend als prediker voor Doofstommen zal een spreekbeurt vervullen. Voorts houdt ook dhr. G. P. Wijnbeek een inleiding over „CalvijnDe andere agendapunten zijn van huishoudelijke aard, w.o. bezichtiging van het werk der leerlingen. EERVOL ONTSLAG Aan de heer D. van de Velde te Tho len is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn ambt van notaris aldaar en zulks met ingang van de dag waarop zijn opvolger zal zijn beëedigd. - AANBESTEDING Donderdag 14 December werd door B. en W. van Tholen aanbesteed het maken van een bergplaats, kleedkamer, portaal en 2 W.C.'s met bijkomende werken op een terrein aan de Venkelstraat alhier. Inschrij vers waren: W. Blaas voor 10.650,C. Bijl voor 10.640,30, J. Vos voor 10.200,en D. Burgers voor 9725,—, allen te Tholen. J. v. Gorsel, Scherpenisse was met 9700,de laagste inschrijver. De gunning werd aangehouden. EEN AVOND VAN EEN BUURTVERENIGING In de landbouwschuur van dhr. Polder man onder de Molen, hield de Buurtvereni ging van die omgeving Vrijdag jl. haar jaarlijkse feestvergadering. De gezellige bijeenkomst werd door de voorzitter, dhr. M. v. Dijke met enkele woorden geopend. Het programma, voornamelijk bestaande uit voordrachten en samenspraken werd vlot afgewerkt. Natuurlijk bracht een ver loting de stemming er nog beter in. Men was na afloop overtuigd van het zeer ge zellig verloop van deze bijeenkomst. EEN MOOIE PRESTATIE EN EEN ONGELUKJE Toen de vrachtauto van dhr. Slokkers, biggenhandelaar te Nieuw-Vossemeer Maandagavond bij het veer arriveerde om te worden overgezet, bleek het vrijwel on mogelijk daaraan met de pont te beginnen. De veerdam en de kade waren geheel on der het hoogstaande water verdwenen en gebruik van de staalkabel was daardoor onmogelijk. De veerschipper speelde het echter klaar de pont zonder reep met de motorboot over te varen. Er stond een sterke stroming, het ging niet vanzelf, maar de schipper slaagde er toch in de auto veilig aan de overkant te brengen. Toen liep het echter niet zo mee, want bij het afrijden bleven de achterwielen voor de steenglooiing van de veerdam zitten. Ondanks alle pogingen slaagde men er niet in verder te komen. Dat gelukte eerst enige uren later met behulp van een andere auto. BOTSING Woensdagmorgen kwam een vrachtauto bij de hoek Molenstraat-Thoolse dijk door een slipper zodanig in aanraking met de tuinmuur van dhr. A. Remijn, dat een flink stuk muur werd vernield. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, zomin er bepaald ernstige schade aan de auto ont stond. De oorzaak van dit ongeval was de gladheid van de weg. HUISSLACHTINGEN Gedurende de maand November zijn in deze gemeente 150 huisslachtingen verricht. UITVOERING W.H.S. Na een generale repetitie op Woensdag jl. hield de sportvereniging W.H.S. Vrijdag jl. haar jaarlijkse uitvoering bij dhr. F.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1