De Eendrachtbode-Sinterklaas maakt de winnaars bekend. V eilingberiehten ÉsSE JPPS-w Slechtere kwaliteit ST. FILIPSLAND Stemmen van Lezers Een kou, een griep SPORTHOEKJE tijdens 't slechte I jaargetijde met PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS AAM BEIEN ZALF M 8JNHARDT help! altijd Een groot aantal oplossingen is weer binnen gestroomd. Die inzen ders hebben in elk geval gedacht: niet geschoten is zeker mis, en dat ze gelijk hadden zullen de winnaars ondervinden. Verheugend was ook, dat velen aan ons verzoek voldeden om tege lijk ook iets voor het kind te doen, nu juist deze dagen in het teken van het kind staan en een kinderpost zegel hebben opgeplakt. Dat dit overigens geen invloed had op de uitslag zullen de winnaars zelf kun nen constateren. Ja, we weten het wel. Eer dit allemaal is gelezen, is er al lang gekeken naar de namen van de prijswinnaars. Daat gaat ie VOOR DE JEUGD Deze inzendingen waren vrijwel allemaal goed, al had dan een enkeling „oceaan" gezet voor een harde storm, dat natuurlijk „or kaan" moest zijn en dan moest de Sint de oplossing natuurlijk apart leggen, zodat de inzender niet kon meeloten. Maar het ging zoals gezegd uitstekend. Nu kan het voor de jeugdige eilandbewoners een teleurstelling zijn, eerlijk was het, toen de eerste prijs werd geloot door een Een- drachtbode-lezertje uit Rotterdam. Het is Johan van 't Hof, Es- senburgstraat 52, Rotterda m-W, die een mooi leesboek krijgt toe gezonden. Jammer was dat de leef tijd van Johan er niet bij stond, zo dat we dan zeker een goede keus konden maken. Hopenlijk hebben we nu goed geraden. Hartelijk ge feliciteerd eerste prijswinnaar. No. 2 werd Piet Oudesluijs, Langestraat 185, te Poortvliet, die een mondharmonika krijgt toe gestuurd. Probeer nu maar gauw te leren van „Zie de maan schijnt door de bomen", daarbij denkend aan die goede Eendrachtbode-Sin terklaas. De derde prijs kreeg J. L. Goe- degebuure, Julianastraat 102, St. Annaland. Nou Jacob of Jacobus, hoe is het precies, voor jou het gezelschapspel. Dat kan nog menig gezellig avondje geven. No. 4: VL a u r a n Vroegop, Zuiddijk B 7, S t. Fil i p s 1 a n d. Met je goede oplossing en een gunstige greep in de stapel voor jou door de Sint, krijg je een zakmesje toege stuurd. Misschien dat het meer is voor een jongen, maar eerlijk is eerlijk en daar wil de Sint niet van afwijken. Maar hij zorgt in elk ge val, dat het een dameszakmesje is hoor. En dan nummer 5: Japie van Zanten, Visstraat, Tholen, dat was de laatste, omdat er maar één prijs meer over was. Dan zeggen ze altijd: een troostprijs, maar het kleurboek, dat jij krijgt, kan je toch nog een prettig en leerzaam uurtje geven. Allemaal gefeliciteerd. Zo prettig de Sint het vindt om jullie namen hier af te drukken, zo erg vindt hij het eigenlijk om te zeggen, dat de andere inzendertjes niet zo gelukkig waren. Maar zeker weet hij, dat ze toch allemaal hun plezier hebben gehad van dit raad sel en met spanning op dit nummer hebben gewacht. Waarom zouden jullie dan een volgende keer weer niet mee doen, want als je dat niet doet, weet je zeker niets te hebben. Zoals we hier boven al hebben ge schreven: niet geschoten is zeker mis. Als je dit spreekwoord niet kent vraag de uitleg dan maar aan je ouders. De goede oplossing was: Zwolle, Inktvis, Eiland, Guitig, Ieder, Nijdig, Daken, Schimmel, Kachel, Onzin, Marsepein, Teken, December, Etalage, Speelgoed, Tra nen, Orkaan, Open, Marken, Botter, Oogarts, Opperhoofd, Tante. En de zin: Zie ginds komt de Stoomboot DE OUDERE WINNAARS Hoewel minder inzendingen dan van de jeugd, was de stapel toch nog groot genoeg om een behoorlij ke hoeveelheid werk te bezorgen. En dan zijn we tot de ontdekking gekomen, dat er menigeen foutief had opgelost. Bijvoorbeeld: elzen inplaats van de (goede) olmen, kwamen we dikwijls tegen. Er bleven echter nog wel zoveel oplossingen over, dat loting moest volgen. En van de ouderen waren onderstaande de gelukkigen. De zeemacht trof het bijzonder goed. Ze was vertegenwoordigd door Sergt. der Mariniers M. G e- 1 u k, Van Ghent-kazerne, Rotter dam, die als huisadres opgaf: Hof- straat 21, Tholen en met de eerste prijs gaat slepen: het bekende boek „In de ban van de tropen" van Piet Korthuys. No. 2: A. J. de Graaf, Oost- vest A 52, St. Maartensdijk, die ge durende het jaar 1951 de Een- drachtbode gratis kan lezen. Is dit dan misschien de mooiste prijs Onze bezorger te St. Maartensdijk zal er van op de hoogte worden ge bracht en we hopen, dat U met de Eendrachtbode menig prettig uur tje zult hebben. Mocht U nog een of andere buurman hebben, die de Eendrachtbode niet kent -(dat kunnen we niet aannemen) wel, U kunt hem op de hoogte brengen. No. 3: Lien Vermaas, Hoen- derweg A 388, St. Annaland: het Sola tafelcouvert. Een practisch ca deau, dat zeker goed te gebruiken is. No. 4: Truus Bazen, Burg. Tellegenstr. 52 huis, Amsterdam-Z. De „buitenlanders" waren dit keer wel buitengewoon gelukkig. En zo is daar ook een hoofdstedelinge, die meedeelt in de Eendrachtbode- tractatie. Onze omgeving zal haar wellicht niet onbekend zijn, waar ze Eendrachtbode-lezeres is, maar toch hebben we voor haar iets spe cifieks Thools uitgezocht: een doos oesters. En al zijn ze dan maar van chocolade ja de echte zijn nog veel fijner het zal toch wel sma ken. Bon appetit De laatste of 5e prijs is voor Nelly Klippel. B. 55, Stave- nisse. Voor haar de kogelpen, die ze ook prompt toegezonden zal krij gen. Dat er ook bij deze categorie nog velen buiten de prijzen zijn geval len is zeker ook teleurstellend, maar het grijpt de Sint toch niet zo aan als bij de kleintjes. Hij zegt tot de ouderen: een volgende keer beter. Met de groeten aan alle le zers. P. S. De juiste oplossing was: Horizontaal: 2. dak, 4. geval, 6. bekeren, 8. lat, 9. doe, 11. rotan, 13. einde, 15. nar, 16. lenig, 18. Ems, 20. heden, 21. gas, 22. olmen, 23. til, 24. beter, 26. men, 27. oever, 29. radar, 31. Ier, 33. pen, 34. regenen, 37. negen, 38. Kee. Verticaal: 1. haver, 2. dek, 3. kar, 4. getal, 5. ledig, 6. bat, 7. non, 8. Lorelei, 10. edelman, 11. radio, 12. neger, 13. eiser, 14. emmer, 15. net, 17. nat, 19. sen, 24. beren, 25. rapen, 28. ver, 30. den, 32. tegel, 35. gek, 36. nee. OPENING SLAGERIJ Zaterdagmiddag werd door burgemeester de Jonge de verbouwde en naar de eisen des tijds ingerichte slagerszaak van de Wed. J. Bosman onder grote belangstelling geopend. Behalve veel publiek waren de architect, aannemers en anderen hierbij tegenwoordig. De burgemeester hield een toespraak en zei, dat het voor de Wed. Bosman een goede dag was. Na al de klachten die U en ik, zo vervolgde spreker, over uw oude zaak, die niet meer aan de eisen voldeed, kregen, bent U tot verbou wing overgegaan, waarmee ik u, ook na mens de wethouders, hartelijk mag felici teren. Het resultaat is schitterend. Mijn gedachten gaan terug naar voor 10 jaar, toen uw man door een noodlottig ongeval overleed en U alleen met 6 kleine kinderen achterbleef. U pakte aan en zette door en Gods goedheid maakte het nog wel voor U. De burgemeester spraak daarna de wens uit dat het de Wed. Bosman in haar nieuwe zaak voorspoedig mocht gaan en verklaarde het verbouwde pand met het optrekken van het etalage-gordijn voor geopend. Een zoon van de Wed. Bosman dankte in welgekozen woorden B. en W., de architect, aannemers en alle anderen voor hun medewerking. De etalage was versierd met kunstig gemaakte vleesstukken, terwijl de winkel rondom in de aangeboden bloemstukken was gezet. ANNA JACOBA POLDER FAMILIEAVOND N.C.L.B. De afdeling Anna Jacoba Polder van de Ned. Chr. Landarb. Band hield een familieavond, waarbij de zangvereniging „Zang Veredelt" haar medewerking ver leende. Er werd een film vertoond, welke de sociale toestand van de arbeider liet zien vanaf 1912 tot heden. Na de pauze sprak dhr. Vingerling, Hoofdbestuurder. Hij zei o.a. dat het egoisme vroeger een grote rol speelde in de agrarische bedrijven. Er is veel strijd gevoerd. De resultaten zien we vandaag. Dank zij de agrarische ontwikkeling kwam er veel tot stand. Hoewel de mechanisatie een goede vooruitgang betekent, mag het geen afgod worden. Welvaart en zegen hebben we alleen te aanvaarden uit Gods hand. Na nog enige korte filmprentjes en een paar zangnummers sloot de voorzitter de bijeenkomst. De deurcollecte voor de t.b.c. bracht ruim 16.op. (Buiten verantwoordelijkheid v.d. red.) Oud-Vossemeer, 6 Dec. '50. Mijnheer de Redacteur, Mag ik misschien wat plaatsruimte in Uw veelgelezen blad Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Op Oud-Vossemeer is op het ogenblik een „anti-kermisactie" aan de gang, uit gaande van de kerkeraden der 3 plaatselijke protestantse kerken. Enkele mensen gaan de huizen langs om handtekeningen te verzamelen op lijsten. Het punt waar het hier echter om gaat is het feit, dat een of andere „goede vriend" van me, mijn naam hier ook bij noemt. Ik wil dan Ook uitdrukkelijk uitspreken dat dit praatje een leugen is. Het is mij zelfs niet gevraagd met lijsten rond te gaan. Trouwens als men verder kijkt dan zijn neus lang is, kan men toch begrijpen dat ik dan toch bij iemand moet zijn geweest met een intekenlijst. En dat kan niemand op Oud-Vossemeer beweren. Bovendien ontbreekt mij absoluut de tijd om, aan welke actie dan ook, deel te nemen. Onze zaak breidt zich gelukkig steeds uit en eist dus onze aandacht en tijd ten volle op. koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAP1RIN Buisje 25 tabl. 40 ct;. 50 tabl. 75 ct. Kan het misschien ook zijn dat deze lasterpraatjes rond gestrooid worden om dat men ons in onze zaak wil treffen Laat men dan met eerlijke middelen strij den en met waarheid. Jaloersheid is nu eenmaal een slechte raadgeefster. Mijnheer de Redacteur ik ben ten allen tijde bereid, persoonlijk en mondeling de bewijzen van bovengenoemde laster in ont vangst te nemen. Ik dank U nogmaal voor de verleende plaatsruimte en in de hoop te hebben mee gewerkt aan het herstel van waarheid en eerlijkheid teken ik, Hoogachtend, LIw. dw. dnr. J. L. Pollie. WELKOM THUIS Met de Cyrena die vermoedelijk 18 Dec. aankomt in Rotterdam, keert terug Stkr. I L. W. Voets, Visstraat 4 Tholen. FLIP EN FLAP Zag U vorige week de aankondiging, dat het aardige kinderboekje: „Avonturen van Flip en Flap", uitgegeven door de N.V. Douwe Egberts, er weer is. Voor velen zal het een aardig geschenk vormen. Als voortzetting van een vooroorlogs werkje, dat verschillende herdrukken be leefde, zal het zeker zijn weg weer vin den. De tekst is ditmaal van de bekende schrijver van kinderboeken en journalist Han Hoekstra. Het geheel met 29 grap pige gekleurde platen keurig verzorgd door Studio Geesink. DE STAND De voetbalcompetitie stagneert de laatste weken zeer. Zo werden ook Zaterdag jl. weer alle wedstrijden afgelast. Voor de rustperiode van 15 Dec. tot 15 Jan. a.s. is er maar ene competitiedag meer op Zaterdag a.s. en waar het er thans reeds naar uitziet, dat ook dan geen of hoogstens een enkele wedstrijd zal worden gespeeld, geven we de stand van deze eerste phase in de competitie hieronder weer. Het is nog een vrij onduidelijk beeld, omdat het ver schil in gespeelde wedstrijden vrij groot is. Toch zit er al enige tekening is. Bijvoor beeld de kopgroep: Smerdiek, Noordschans, Dinteloord, die we ongetwijfeld tot een blijvende kop kunnen blijven rekenen. Smerdiek is hiervan nog ongeslagen met 4 wedstrijden, evenals Noordschans (V.V. N.) met 3 wedstrijden. In de middengroep zien we Vrederust en Kogelvangers. We menen, dat beide clubs met deze stand eigenlijk ietwat „boven hun stand" leven. Zeker is dat het geval bij Kogelvangers, die alleen door haar meerdere wedstrijden boven S.V.O. uitkomt. S.V.O. zien we in de toekomst wel een hogere plaats bezetten. Vanzelf zijn het slechts voorspellingen, maar wanneer we de hierboven genoemde 3 clubs als kopgroep constant noemen, dan vermoeden we dat S.V.O. Vrederust en W.H.S. met wellicht ook Chrislandia nog zullen vechten om direct onder de kop groep te komen. Van Tholense Boys kun nen dit jaar de verwachtingen niet te hoog zijn, terwijl we sterk vermoeden, dat Kogel vangers na meerdere wedstrijden dichter in de buurt van de Tholenaars zal belanden. Uiteindelijk blijft alleen een voorspelling. Het zou kunnen zijn, dat bij hervatting der competitie een of meerdere kopclubs aan sterkte heeft ingeboet, terwijl de staartclubs juist sterker uitkomen. Het kan ook even goed op dezelfde weg door blijven gaan. Tenslotte nog iets over het doelgemiddel- de. Bekijken we deze nauwkeurig, dan zien we, dat de Noordschanse verdediging niet voor de poes is. Slechts 3 tegenpunten wer den gemaakt. Bij Smerdiek is dat enigszins anders: de voorhoede is daar blijkens deze stand productief, terwijl de achterhoede nog wel eens een veertje laat vallen. Dinteloord doet zich wat dat betreft beter voor, al moet men ook de tegenstanders in aan merking nemen, die niet bij allen gelijk was. W.H.S. maakt, gerekend dat ze maar nummer drie van onderen staat geen slechte indruk in het aantal doelpunten vóór, maar heeft ook (met Chrislandia) de meeste doelpunten tegen, wat weer niet pleit voor de achterhoede. Dat Vrederust, zoals hierboven opge merkt, wel iets boven z'n stand staat, blijkt uit het aantal voor en tegenpunten. De overige clubs staan ongeveer volgens hun prestaties, waarbij het opmerkelijk is, dat S.V.O. een even gelijk aantal goals voor als tegen heeft. En nu de stand: le Klas A Smerdiek 4 4 0 0 8 1710 VVN 3 3 0 0 6 12—3 Dinteloord 4 3 0 1 6 187 Vrederust 5 2 1 2 5 612 Kogelvangers 4 1 0 3 2 1110 SVO 2 10 12 9—9 WHS 4 1 0 3 2 13—19 Chrislandia 5 1 0 4 2 919 Tholense Boys 3 0 12 1 511 Van de 1ste klasse B is er, mede door het uitvallen van S.V.O. 2 nog weinig of niets te zeggen. DE VERWACHTING lstc klasse A Op het programma voor a.s. Zaterdag staat de wedstrijd VrederustS.V.O., wat op een gelijk spel kan uitlopen. W.H.S. zal tegen Tholense Boys een overwinning kunnen boeken, terwijl Dinteloord onge twijfeld de meerdere van Kogelvangers zal blijven. Chrislandia is dan waarschijnlijk de enige thuisclub die het onderspit zal moeten delven, nu Noordschans daar op bezoek komt. 1 ste klasse B Smerdiek 2 Vrederust 2 met de beste kans voor Smerdiek. Vosmeer zal het tegen W.H.S. 2 ook wel klaar kunnen spelen. MOTORCLUB EENDRACHT KAMPIOEN De Zeeuwse Motorclub Eendracht te Tholen heeft deelgenomen aan de West Brabantse competitie, "waarin uitkwamen de motorclubs Roosendaal, Zevenbergen, Oud-Gastel, Fijnaart, Kruisland en Een dracht. Nu de eindstand bekend is, blijkt, dat de Thoolse motorclub een bijzonder goed figuur heeft geslagen. In het clubklasse ment neemt de M.C. Eendracht met 229 pt. de eerste plaats in. De verdere stand is 2. M.C. Fijnaart 209 pt.; 3. M.C. Kruisland 183 pt.; 4. M.C. Roosendaal 137 pt.; 5. M.C. Zevenbergen 22 pt.; 6. M.C. Oud-Gastel 11 pt. In het individuele klassement werd de heer J. Blaas van de M.C. Eendracht kam pioen in de solo-klasse. Ook de 2e, 3e en 4e plaats in deze klasse werd ingenomen door leden van de M.C. Eendracht, nl. D. Poelman, C. Steendijk en J. Beukelaar. In de duo-rijders klasse werd het kam pioenschap behaald door J. Gommers van de M.C. Kruisland en in de auto-klasse door A. Akkermans van de M.C. Fijnaart. THOLEN: 5 Dec. Uien. Gew. 5.04 tot 5.36. Bon ken 5.30. Drielingen 3.29. Picklers 12.50. Aanvoer 30 t. ST. MAARTENSDIJK 5 Dec.: Eigenheimers 10.Uien, ge wone 5.20 tot 5.34. Drielingen 5.80. Picklers 12.70. Bonken 5.44. Aanvoer 45 ton. 7 Dec.: Gewone uien 4.86. Drielingen 3.50. Picklers 13.80. Bonken 5.40. Aanvoer 45 ton. Eig. driel. 5. ST. ANNALAND Donderdag 7 Dec.: Uien, gew. 4.90. Bonken 5.12. Driel. 4.01. Picklers 3.50. Aanvoer 110 ton. SCHERPENISSE Uien gew. 5.02. Bonken 5.21. Driel. 4.Picklers 13.50. Aanvoer 35 ton. "9. Al.C Zondag 10 December 1950 THOLEN Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. B. G. A. v. d., Wiel nm. 3 uur Ds. J. Brons Gereformeerde Kerk 10 en 5 uur Ds. J. v. Halsema Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Dinsdag 12 Dec. av. 7 uur Ds. C. Smits uit Driebergen. Bev. lerend-ouderling L. Gebraad Ned. Prot. Bond nm. 5 uur Ds. K. Wijbenga OUD -VOSSEMEER Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. R. C. v. Putten nm. 2.30 uur Ds. R. C. v. Putten Gereformeerde Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Brinkman uit Was senaar - Bed. H. Avondmaal Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. Hervormde Kerk vm. 9.30 uur Ds. Ewold van Zeist Bed. H. Avondmaal nm. 2.30 uur Ds. Ewold van Zeist Nabetrachting Gereformeerde Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Donderdag 14 Dec. 2.30 en 6.30 uur Ds. De Wit van Middelburg STAVENISSE Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur leesdienst nam. 6 uur Ds. G. Enkelaar Extra collecte voor Em. pred. weduwen en -wezen Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Hervormde Kerk vm. 9.30 uur Ds. de Bres - H. Av. nm. 2 uur Ds. de Bres - Nabetrachting Advent 2 Donderdagavond 14 Dec. half zeven Ds. de Bres Oud-Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Rehoboth av. 7.30 uur Ds. P. G. de Vey-Mestdagh te Rotterdam Gereformeerde Gemeente Woensdag 13 Dec. om 2.30 en 6 uur Ds. G. J. Kwoverink SCHERPENISSE Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. Brons nm. 6.30 uur Ds. Brons In beide diensten collecte voor de centrale verwarming Gereformeerde Gemeente 10, 2 en 6 uur Ds. F. Mallan uit Brui- nisse - vm. Bed. H. Avondmaal POORTVLIET Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. Enkelaar nm. 2.30 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Terwijl de winter nog niet is begonnen is het bij de lammetjes alweer lente. Op de boerderij van boer de Hoop in de omgeving van Schoonhoven zijn reeds lammetjes geboren. Gereformeerde Kerk 10 uur leesdienst 2.30 uur Ds. J. v. Halsema Gereformeerde Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst Zaterdag 9 Dec. av. 7 uur Ds. F. Mallan uit Bruinisse ST. FILIPSLAND Ned. Hervormde Kerk vm. 10 uur Ds. de Lint - 2e Advent nm. 2.30 uur Ds. de Lint Gereformeerde Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud-Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. v. Leeuwen Doopsbediening ANNA JACOBA POLDER Gereformeerde Kerk 2 x Ds. Arntzen THOLEN 12 December a.s. zal dhr. L. Gebraad in de Chr. Geref. alhier door Ds. Smit uit Driebergen worden bevestigd als lerend ouderling. De Zondag daarop hoopt hij zijn intrede te doen. De kerkvoogdij deelt aan de leden mede, dat in verband met de snelle vordering van de overbrenging der banken uit het thans in gebruik zijnde gedeelte, naar het nieuwe gedeelte, de zitplaatsen vanaf a.s. Zondag vrij zullen worden gegeven, daar het niet mogelijk is, ieder weer op zijn eigen plaats te zetten. OUD-VOSSEMEER Door de Ger. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op Ds. Kruythof te Kampen. ST. MAARTENSDIJK De heer W. v. Hemert Azn„ die be noemd werd tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier heeft deze benoeming aan genomen. SCHERPENISSE Bij de gehouden stemming voor 3 nota belen werden herkozen de heren J. M. v. d. Graaf, L. Verkerke en P. A. Kievit, die hun benoeming aanvaardden. Het lag al lang in het voornemen om de kronen, die in de Ned. Herv. Kerk han gen te voorzien van electrische kaarsen. Vorige week Zondagavond was het zover dat deze electrische kaarsen voor het eerst branden. Het was een mooi gezicht. Hier door is ook in het midden van de kerk een goede verlichting gekomen. NIET HOEVEEL, MAAR WAT MEN EET IS VAN BELANG Heel lang heeft men gemeend, dat het er bij de voeding van mens en dier alleen maar om ging, aan het lichaam voldoende voedsel te verschaffen. Wie geen honger ken de, die was ook goed gevoed, dacht men. Natuurlijk waren niet alle levensmiddelen gelijk: van spek was men altijd vlugger ver zadigd dan van brood en daarvan had men weer veel minder nodig om zijn honger te stillen dan bijv. van bladgroente. Daarom stond spek dan ook in hoog aanzien en was groente als voedingsmiddel slechts weinig in tel; alleen om de smaak en geur die ze aan de maal tijd gaf, vond men over het alge meen de groente van belang. Maar wie zich die weelde niet kon of wilde veroorloven, die kon het ook best met een maal van aardappelen met vet stellen. Toch schijnt men ook eeuwen geleden wel eens behoefte aan ver se groente of vruchten gevoeld te hebben; in het voorjaar werden er tenminste ook toen veel jonge blaadjes gezocht om rauwe groen- voorzien' van de naam tensla te bereiden en kookte men in het Oosten des lands „kruudmoes" van karnemelk, gort, rozijnen, worst ennegen verschillende groene kruiden. Zoals wij soms trek in „een har tige beet" kunnen hebben, zo heeft men, speciaal als men vroeger in lang geen vers voedsel had gehad, wel behoefte gevoeld aan „een groen blaadje". Geen spek en geen brood kon aan die behoefte vol doen, evenmin als wij belangstel ling hebben voor zoetigheden, wan neer we naar iets hartigs verlan gen. Er schijnen dus nog wel andere verschillen tussen onze voedings middelen te zijn dan alleen hun graad van „voedzaamheid". Arti kelen, die ons weinig of niet ver zadigen, kunnen w:ij, naar het schijnt, tóch nodig hebben. De moderne wetenschap nu heeft aangetoond, dat dit inderdaad zo is en ze heeft ook gevonden, waar aan het ligt. Al het voedsel, dat wij gebruiken, bestaat uit verschillende soorten van stoffen; voedingsstoffen noe men wij die. Tot nu toe zijn onge veer 50 van deze stoffen bekend: vet, water, verschillende soorten eiwit, koolhydraten, verschillende vitamines en verschillende voe- dingszouten (of mineralen). Misschien zullen er nog veel meer van deze stoffen ontdekt wor den, die alle een bepaalde taak in ons lichaam hebben. Kort geleden heeft men bijv. voor het eerst een tot dan toe onbekende vitamine B 12 kunnen afzonderen. Dit wordt nu 'gebruikt als geneesmiddel voor een zeer ernstige vorm van bloed armoede; wanneer het voldoende in het voedsel van de patiënt aan wezig was geweest, had het deze ziekte wellicht kunnen voorkomen. Een taak, een functie »n onze lichaamshuishouding hebben al deze voedingsstoffen. Vetten en koolhy draten (dat zijn de zetmeel- en sui- kerstoffen) doen dienst als brand stof: zij leveren ons onze lichaams warmte en arbeidskracht. Voor alles wat wij doen, ook voor het ademen of knipperen met onze oog leden, is arbeidskracht nodig maar het is duidelijk, dat bijv. het slaan met een zware hamer of het graven in vette klei meer energie kost. (Daarom kunnen hoofdarbei ders over het algemeen met minder „brandstoffen" in hun voeding toe dan handarbeiders). Maar ons lichaam heeft, behalve brandstoffen, ook beschermende stoffen nodig. Dat zijn de eiwitten en voedingszouten, die onze li chaamsweefsels opbouwen in onze Het is al lang geleden, dat een 'Jherencostuum een mensen leeftijd meeging. Misschien dat uw grootvader z'n gouden brui loft nog vierde in hetzelfde pak, waarin hij die halve eeuw gele den in het huwelijksbootje stapte waarschijnlijk zal üw pakje het niet zo lang uithouden, daar de kwaliteit van vele artikelen in en na de laatste oorlog hard is teruggelopen. Als het slechts de achteruit gang in weefsel-kwaliteit was, dan zou men zich misschien daarmede nog kunnen verenigen. Men is echter zoetjes aan helaas ook aan de slechtere afwerking gewend geraakt: veel te kleine zakken, slordig aannaaien van knopen, enz. Vergelijkingen gaan echter niet op, want men is nauwelijks in staat de achteruitgang in kwa liteit in cijfers uit te drukken. Nu wijlen Edward Ford heeft te Detroit millioenen dollars be steed om... de Ford-auto minder duurzaam te doen worden. Hij wilde voorkomen, dat vele on derdelen nog zeer bruikbaar ble ven, nadat de vitale kerndelen door normale slijtage practisch waardeloos waren geworden. Daarmede wilde hij o.a. de handel in onderdelen paal en perk stellen. Ten slotte kregen de mensen iets minder waar voor hun geld, want de derdehand wagen bracht op de automarkt practisch niets meer op, of Fdrd moest zelf opkoper zijn. De enor me massa oud-materiaal van zijn auto's kon hij in het groot nog exploiteren, aangezien hij met de hoedanigheid van het eigen ma teriaal zeer goed vertrouwd was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 3