I I I I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Geruchtmakende Zaken Plaatselijk Nieuws VERSCHIJ NT IEDER E VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Co mmentaar waar ons land bij betrokken is 8 December 1950 7e Jaargang No. 4 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Teveel gevergd van onze financiën De zaak Bertha Hertogh is nu (voorlopig) tot een einde gekomen. De rechtbank te Singapore heeft haar aan haar moeder toegewezen en haar huwelijk met de maleise onderwijzer Mansoer Adabi, een mohammedaan, ongeldig verklaard. Het vonnis werd onmiddellijk van kracht zodat Bertha door haar moeder kon worden meegenomen. Zij verblijft thans in een rooms- katholiek klooster ,,De Goede Her der" te Singapore totdat er verder over haar lot beslist zal zijn. Uit het gedrag van het dertien jarig meisje is thans wel duidelijk gebleken, dat haar onwillige hou ding was aangepraat door haar omgeving, de baboe Che Aminah en haar „echtgenoot". Toen het meisje namelijk alleen werd gelaten met haar moeder, liet zij haar on vriendelijke houding varen en ver zoende zij zich met deze vrouw, aan wie nu eindelijk recht is ge schied. Het meisje, dat „volwassen" zou zijn, gedraagt zich als een kind en speelt onbekommerd met de andere kinderen in het klooster. De vader van Bertha toonde zich dat laat zich begrijpen zeer verheugd over de afloop van het proces. Hij meende, dat de baboe het kind beschouwde als een buit, die ze op de blanken veroverd had. Zij had het opgevoed in haat tegen alles wat blank was en daar mee is ook de achtergrond van deze rechtszaak scherp getekend. Een strijd van blank en bruin met als inzet een kind. Zoals wel te begrijpen was, heeft de tegenpartij geen genoegen ge nomen met de uitspraak en is in beroep gegaan. Het laatste woord is dus nog niet gezegd, maar wat thans bereikt is, is al een stap in de goede richting. DE ITALIAANSE OPERA In Italië heeft de houding van het departement veel stof doen op waaien. Dit is begrijpelijk. Ook in Nederland is men het er niet ge heel mee eens. Er spreken in ons land natuurlijk ook sentimenten mee. „In de provincie" wordt men wel goed genoeg geacht om „min dere kwaliteit" zang te beluisteren. Overigens trekken de Italianen zich de zaak niet te erg aan. Ze zingen toch in Den Haag, ondanks dat dit verboden is. Ze doen dit voor het corps diplomatique in be sloten kring. Ze zijn ook in Amster dam geweest, maar alleen om te eten. TEVEEL GECONSUMEERD Een andere zaak, die ook veel gerucht gemaakt heeft (en dit nog doet) is het verbod aan italiaanse zangers (essen) om in de grote steden op te treden. De voorge schiedenis was als volgt: een ge zelschap italiaanse operazangers en zangeressen wenste een tournéé te maken door ons land. Het departe ment voor Kunsten en Wetenschap pen gaf zijn goedkeuring, doch ver bood het gezelschap op te treden in de grote steden. Wel mocht het „in de provincie" van zijn talenten blijk geven. De oorzaak van deze beperking door het departement van Kunsten en Wetenschappen moet gezocht worden in de vrees, dat vermeende mindere kwaliteiten van de zang der Italianen het optreden der Nederlandse zangers in de grote steden zou benadelen. De bezorgd heid van het departement over de positie onzer zangers wordt begrij pelijk, wanneer men bedenkt, dat zij subsidie krijgen van het rijk. Deze houding kan men juist noemen, als het hier werkelijk een onderlinge concurrentie betreft. Is dit zo Profiteren de italianen werkelijk alleen van hun naam als italiaans zanger of zangeres, zonder werke lijke goede zang te geven Mogen wij verschillende critici geloven, dan is dit geenszins waar. De Itali anen zingen goed, volgens deze mensen, die het weten kunnen, en er is geen reden hen op enigerlei wijze in hun bewegingen te be lemmeren. De oorlog in Korea heeft ook onze economie in de war gebracht. Bovendien eist de opbouw van ons leger zeer veel van onze financiën. We leven weer in een oorlogs economie. Tin en rubber stijgen onrustbarend in prijs: koper is wel haast niet meer verkrijgbaar op de wereldmarkt. De wol blijft niet achter en textielindustrie in ons land zit met de handen in het haar. Het algemeen beeld biedt nu be paald geen gunstige perspectieven. Er is echter nog meer. Het staat nu wel vast, dat we tot 1948 meer geconsumeerd dan geproduceerd hebben. In 1949 verbeterde dit, maar voor 1950 is het tekort op de betalingsbalans drie keer zo groot als in het vorig jaar. Dit wordt veroorzaakt door het grote bedrag dat geïnvesteerd werd. Hierin moet dus verandering komen, maar hoe Investeringen zijn voor onze indu strie een levensbelang geworden. Het cardinale punt is, dat er op verkeerde wijze geïnvesteerd is. Teveel aandacht is besteedt aan niet-commerciële projecten en te weinig aan zuiver industriële. Het Nederlandse volk zal dus er toe gebracht moeten worden te be sparen op alles, wat niet recht streeks tot versterking van onze economie voert. Dat eist bezuini gingen, die zelfs onze levensstan daard aantasten, maar het is onont koombaar. Zeeland viel deze maand veel regen. De herfst van 1950 is dan ook ge middeld over het gehele land meer dan 50 mm te nat, plaatselijk zelfs meer dan 80 mm. Vooral de maan den September en November brach ten veel regen. October was over het gehele land gemiddeld 50 te droog. Tot de 28ste berekenden wij voor de gemiddelde etmaaltemperatuur over November in De Bilt een af wijking van plm 0.4 gr C. Gemid deld was de afgelopen herfst dan ook iets te koud, als gevolg van de te koele, onstuimige en natte Sep tembermaand. Opvallend klein was het aantal te De Bilt waargenomen vorstdagen, nl. 4 tegen 12 normaal. In October 3 vorstdagen terwijl in November alleen in de morgenuren van 17 November het kwik in De Bilt tot 1.2 gr onder het vries punt daalde. Als gevolg van de record-arme zonneschijn—maand September leverde de herfst in zijn geheel ook te weinig uren zonne schijn op. Tot zeer zware herfst stormen kwam het niet. De grootste afwijking bracht deze herfst de regenval, zo als wij reeds ver meldden. Nu de winter weer voor de deur staat, zullen zeer velen zich al eens hebben afgevraagd wat ons de komende winter zal brengen. In enkele dagbladen lazen wij dat een aantal weeramateurs het eenparig eens zou zijn over een voor de deur staande gemiddeld te koude winter. Men meent dit te mogen afleiden uit het gedrag van de afgelopen Weerpraatje Herfst 1950 te nat was amateurs zeggen Vrijdag 1 December is de winter begonnen, tenminste in de mete orologie worden de maanden De cember, Januari en Februari tot de winter gerekend, al heeft de sei zoenswisseling eerst op 21 Dec. plaats. Tijdens het opstellen van dit artikel waren de officiële weercij fers van temperatuur, neerslag, enz van de Novembermaand nog niet bekend, maar tot en met de 28ste berekenden wij al vrijwel, voor alle stations een aanmerkelijk te grote neerslagsom. De Bilt kwam al boven de 120 mm en Den Helder zelfs a' bij de 140 mm, terwijl er normaa 65 mm valt. Alleen in het oosten zuiden en noorden van ons land varieerden de hoeveelheden tussen de 65 en 90 mm. Vooral in Noord Holland, Zuid-Holland, Utrecht en zomer en herfst en de geringe activiteit van de hogedrukgebieden boven Scandinavië. Ook zouden de zuidelijke banen, die de depressies de laatste tijd volgen, met zware regens in west-, midden- en zuid- Europa, een aanwijzing zijn. De op gesomde feiten mogen dan juist zijn maar of dit al voldoende is om hierin een aanwijzing voor een koude winter te zien, is voor ons de vraag. Het K.N.M.I. houdt zich al vele jaren met weersverwachtingen op langere termijn bezig, maar het heëft nu blijkbaar nog geen aan wijzingen gevonden, die een enigs zins betrouwbare verwachting toe laten. Het K.N.M.I. heeft tot op heden dan ook nog geen verwach ting voor de komende winter of één der wintermaanden uitgesproken, terwijl het verleden jaar om deze tijd, met SUCCES een te koude Januarimaand aankondigde. Dat de weeramateurs een koude winter verwachten, is dan ook buiten ver antwoordelijkheid van .t K.N.M.I. hetgeen erbij werd gezegd. Schaats liefhebbers zullen ongetwijfeld ho pen dat zij gelijk krijgen. Ook wij hebben wel een mening, maar deze is lang niet voldoende gemotiveerd om er een voorspelling van te maken. Het eerste artikel in de maand Maart zal U op één tiende van de graden nauwkeurig vertellen of de winter inderdaad te koud, normaal of te zacht is geweest enof de amateurs een pluim op de hoed heb ben verdiend. nog één of meer avonden dienen op te offeren. Uiteindelijk komt de begroting in de openbare raadsvergadering en... dan wordt ze goedgekeurd, al of niet na voorafgaande aanmerkin gen van de voorzitter. In vele, ja in de meeste gemeen ten uit onze omgeving horen de buitenstaanders... dat zijn dus tege lijk de kiezers, de belastingbetalers, degenen die de gemeente vormen, waarvoor de gemeentebegroting moet worden gemaakt er hoege naamd niets van. Daarop richt zich ons commen taar van heden. Laatst plaatsten we boven een raadsverslag: „De be groting zonder boe of bah vast gesteld" en dit opschrift lokte in een andere gemeente enig commentaar uit (overigens zeer welwillend). Met opzet was deze zin door ons boven dat raadsverslag geplaatst en met opzet ook boven de ge meente onzer inwoning, omdat we duidelijk willen laten uitkomen, dat het niet ging om een bepaald raads- college of een bepaalde gemeente, (we staan zowel met het dag. be stuur als met de overige leden van de Raad op goede voet) maar al leen om het feit, dat de overige inwoners der gemeente toch wel enig recht hebben op publiciteit van de begroting. Het gaat ons niet om uitgebreide debatten met vele kne pen in het donker, om scherpe op positie of iets dergelijks. Het is ons evengoed bekend, dat niet een ge hele begroting hoofdstuk voor hoofdstuk, post voor post in het openbaar kan worden behandeld (arme verslaggever dan en o, be perkte plaatsruimte) waar er bo vendien tegenwoordig zoveel inge wikkeldheden voorkomen, dat pu blicatie daarvan alleen maar scha delijk zou werken. Maar aan de andere kant is een met een groot woord -algemene beschouwing toch zeker wel ge wenst. Al is het dat alle raadsleden zich reeds tevoren accoord ver klaren, dan zou het toch prettig zijn, wanneer de voorzitter in een korte algemene beschouwing eventuele nieuwe posten, die van grote be tekenis zijn voor de gemeente ZONDAGSDIENST ARTSEN Dokter P. J. Duinker Tholen Tel. 40 Dr. J. Vermet Nieuw-Vossemeer, Tel. 10 naar voren bracht, hoe het gaat met oude plannen, waar tevoren geen oplossing voor was. Kortom, dat men iets weet van de voornemens. Neem bijvoorbeeld de laatste Thoolse raadsvergadering. Wan neer daar zonder enig commentaar de begroting was aangenomen, wat moesten de inwoners dan nu weten van plannen voor een badhuis, of het aanbrengen van een carillon nog de aandacht had, of die aan vullende subsidie voor de kerk restauratie nog doorging, hoe het stond met de nieuwe weg buiten om Tholen, enz. Zo zijn er toch ook in andere gemeenten ieder jaar wel dingen, die recht voor open baarheid hebben. De enige andere gemeente, waar men dit jaar ook iets over de be groting hoorde, was St. Maartens dijk, nl. door critiek van een raads lid. Nogmaals, het gaat er helemaal niet om, uitgebreide debatten en oppositie te stimuleren, hét gaat er enkel om dat de gemeente, hetzij via het Hoofd, hetzij via de door haar gekozen vertegenwoordigers, weet, wat er ongeveer met hun be lastingcenten gebeurt buiten de normale gang van zaken. Zeker, in vele gevallen komt zulks openbaar bij een daartoe door B. en W. aanbevolen voorstel, maar het is toch bij uitstek de be grotingsvaststelling die zich daar voor leent. Met opzet schreven we dit com mentaar eerst nadat de begrotingen voor dit jaar waren vastgesteld, omdat we directe persoonlijke drang willen vermijden. Maar we houden er aan vast, dat meer openbaarheid op dit punt in vele gemeenten ge wenst is. Ja, een zeker recht is van de inwoners. Die daar in de toe openbaar maakte, nieuwe plannen I komst op rekenen. THOLEN BEGROTING n de Tweede en Eerste Kamer zijn de debatten rond de begroting 1951 in volle gang. De vaststelling daar van vergt steeds meer tijd, daar de tijdsomstandigheden zelfs een begro ting steeds ingewikkelder maken. Er gaat zo ongeveer een jaar mee heen, eer zo'n begroting in onze hoogste college's is afgewerkt en vastgesteld. Soms is men al aan de nieuwe toe, eer de oude definitief is af gewerkt. Het ontwerp moet steeds „geraffineerder" en de besprekingen steeds uitgebreider, terwijl de poli tieke kant, die aan de debatten vast zit evenmin een geringe rol speelt en daardoor het tempo nog vertra gen. Als we schrijven over de lande lijke begroting, dan mogen we voor al niet vergeten, dat deze bestaat uit een groot aantal begrotinkjes: Financiën, Sociale Zaken, Defensie Binnenlandse Zaken, Wederop bouw, Landbouw, enz. enz. Voor iedere begroting een minister, die zijn ontwerp te verdedigen heeft. Uiteraard is er ook plaatselijk steeds meer belangstelling voor deze begrotingsdebatten, kortom voor heel het parlementaire werk met al wat daaraan vast zit. Tussen haak jes willen we dan ook reeds mee delen, dat we voornemens zijn met ingang van 1951 wekelijks een par lementair verslag op te nemen, waartoe we een beroep hebben ge daan op een bekwaam parlemen tair redacteur. Niet dat we daar mee zo actueel Jkunnen zijn, dan een dagblad, maar toch kunnen we daardoor een beknopt en begrijpe lijk overzicht geven van het in die week behandelde in Tweede en eventueel Eerste Kamer. Dit slechts terzijde. Gelukkig zijn onze gemeente begrotingen nog niet zo ingewik keld, al kan men het er tegenwoor dig ook goed mee doen. Vraag dat degenen, die ieder jaar opnieuw voor het ontwerp moeten zorgen. En dan ligt dat niet alleen aan de financiële tekorten, die overigens wel een grote rol spelen om het niet gemakkelijk te maken. Een buitenstaander kan dan ook nimmer het werk waarderen, dat door de secretaris en zijn personeel van iedere gemeente jaarlijks in dit op zicht wordt verricht. Daar moet men inzitten om die waardering te hebben. Daarnaast is het B. en W„ dat hier menig uurtje aan besteedt. En tenslotte zijn het ook de raads leden, die voor onderzoek daarvan i De Engelse Minister Attlee naar Washington voor een onderhoud met Truman in verband met de internationale situatie. Attlee wordt vergezeld door veldmaatschalk Sir William Slim. Photo Attlee overlegt met Sir William Slim. KANS OP koude winter (Van onze weerkundige medewerker) VACCINEREN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat degenen, die hun kind willen laten vaccineren tegen pokken, wor den verzocht dit kenbaar te maken ten huize van Dr. Duinker, vóór Maandag 11 Dec. a.s. Men zal dan worden mede gedeeld, wanneer vaccinatie kan plaats hebben. Tholen, 6 Dec. 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd. MEESTER VAN DIJK JARIG Het is druk geweest op 5 Dec. in de woning van „meester" van Dijk, de oud directeur der Rijksnormaalschool en oud hoofd der O.L.School alhier. Op die dag vierde immers deze oudste Thoolse inwoner zijn 95ste jaardag. Nog veel talrijker dan de bezoekers waren evenwel de schrifte lijke felicitaties, die van hier en elders binnen stroomden. De burgemeester compli menteerde de jarige, evenals jhr. J. van Vredenburgh, het bestuur van de afd. Tho len van de Mij. tot Nut van 't Algemeen (de heer van Dijk is hiervan nog ere-voor- zitter) en verschillende oud-leerlingen. Het lag in de bedoeling van de Harmonie „Concordia" om 's avonds een serenade te brengen. Op verzoek van de heer Van Dijk werd dit evenwel achterwege gelaten, omdat hij de avond in intieme kring wilde doorbrengen. Het was weliswaar een drukke, maar toch goede dag voor onze oudste inwoner en zijn familie. DE SINT BIJ DE KLEUTERS In de zaal van Hof van Holland waren Maandag 4 Dec. de kinderen van de Openbare Lag. school verzameld en wach ten in spanning op het bezoek van de Sint. Hij liet niet te lang op zich wachten en werd door een gedeelte uitbundig begroet, terwijl even later ook de aanvankelijk wat bedeesde jongens en meisjes los kwamen. Zo werd het een vrolijke boel. Nog meer plezier had de Sint in de Algemene Kleu terschool, waar hij Dinsdag 5 Dec. arri veerde en de kleuters met zijn verrassingen genoegelijke ogenblikken bezorgde. Bedankt hoor Sinterklaas. EEN LELIJKE VAL Bij het doorlichten ten behoeve van het t.b.c.onderzoek kwam Mej. C. v. Elsacker alhier zodanig te vallen, dat zij een diepe wond aan haar bovenarm opliep en enkele inwendige kneuzingen. Na eerste hulp moest de wond met enige krammen worden gehecht. UITVOERING „CONCORDIA" De Harmonie „Concordia" is voornemens 28 December a.s. in de zaal van Hof van Holland de jaarlijkse winteruitvoering te geven. DUIVENTENTOONSTELLING Door de vereniging van postduivenhou- ders „De Trouwe Duif" wordt Zaterdag 9 Dec. een duivententoonstelling gehouden in de zaal van dhr. D. v. Zanten. De heer Coetze uit Rotterdam zal als keurmeester fungeren. Er worden 270 duiven verwacht. VAN HET BICKERSEILAND Het Departement Tholen van de Mij. tot Nut van 't algemeen hield Vrijdag 24 Nov. haar eerste Nutsavond van dit seizoen. De voordrachtkunstenaar Cor van Beek uit Amsterdam behandelde het boek van Jan Mens „De Gouden Reael". Met een zeer goede uitbeeldingskracht voerde spreker de aanwezigen mee naar het Bickerseiland te Amsterdam, waar het café „De Gouden Reael" stond. Die het boek of de gehele trilogie hiervan hebben gelezen, zullen zich vooral de hoofdpersonen Griet, haar dochter en schoonzoon herinneren. De uit beeldingen van deze personen en die van de rasechte „eilandbewoners" werden le vendig weergegeven. Het was een mooie Nutsavond. Op 29 Dec. a.s. zal voor dit departe ment optreden de voordrachtkunstenares

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1