WEEKBLAD VOOR HET Ell AND THOLEN EN ST. FILIPSLQHD UIT EIGEN LAND Raadsverslag Tholen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Den Haag in 't middelpunt* Wie krijgt Nieuw-Guinee 1 Over de melkprijs wordt nader overlegd* Een agenda van 28 punten, waarvan de gemeente-begroting 1951 de voornaamste. DISCUSSIE rond de posten: Subsidie Kerkrestauratie, Carillon en Badhuis, Vermindering Vermakelijkheidsbelasting. ZONDAGSDIENST ARTSEN 7e Jaargang No. 3 1 December 1950 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.— per kwartaal franco p.p. 1.25 Prijs pei nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Op 4 December zal in Den Haag de conferentie beginnen tussen Indonesië en Nederland over de toekomstige status van westelijk Nieuw-Guinee. Zal deze confe rentie evenveel stof doen opwaaien als dat met de inleidende acties het geval was Van beide zijden is al reeds vele malen gewezen op de „verbondenheid" van dit gebied aan een der beide belanghebbenden. Geen der partijen is bereid zonder slag of stoot toe te geven. Of de kwestie in zijn geheel op deze unieconferentie afgehandeld zal worden, staat nog te bezien. Nederland slaat doorgaans wel een aardig figuur bij het houden van besprekingen, maar wan neer later de consequenties van een be sluit zichtbaar worden, wanneer het op vasthouden aankomt, verslapt deze houding merkbaar om tenslotte toch toe te geven. Hoe vaak hebben wij dit niet gezien in de Indië-politiek van ons huidige kabinet Ook onze unie-partners zien dit in en be gonnen reeds vóór de conferentie hun drei gementen te uiten over „Nederlandse be langen, die wel eens geschaad konden wor den". Nochtans schijnt dit als een boeme rang te werken. De uitlatingen van Yamin hebben felle reacties uitgelokt, die nu niet bepaald gunstig zijn voor Indonesië. Het gaat niet op, deze jonge staat, die nog niet eens in staat blijkt haar binnen landse veiligheid en rust te bewerkstelligen, nu weer een gebied in handen te geven, dat nog volkomen onbeschaafd en grotendeels ongecultiveerd is. De regering van Indo- nisië grijpt echter Irian aan, als een opvol ger van de strijdkreet „Merdeka' (vrijheid), die thans afgedaan heeft. Zelfs het gebied van het diplomatiek fat soen heeft zij nog niet voldoende verkend. Bij het koninklijk bezoek aan Den Haag vlagden alle buitenlandse legaties, behalve de Indonesische terwijl H. M. Koningin Juliana toch het hoofd der unie is. Tijdens de razzia's in Djakarta deed men huiszoe king bij een nederlandse ambtenaar met di plomatieke status, terwijl de kloeke houding van de Belgische diplomatieke vertegen woordiger belette, dat bij hem hetzelfde geschiedde. LOTERIJEN EN MELK In de Tweede Kamer zijn deze maal weer een tweetal wetsontwerpen behandeld. Al lereerst was er een wijziging in de Loterij- wet. De verandering is zo veel omvattend, dat men zelfs kan spreken van een ver nieuwing. Het wetsontwerp wachtte al ge ruime tijd op behandeling. Vooral van pro testants-christelijke zijde ontmoette het ont werp sterke principiële tegenkanting. De communisten zagen er improductief werk in en wezen het daarom af. Weiter (K.N.P.) juichte het echter toe, omdat de kleine man thans een kans krijgt een kapitaaltje te verdienen (of te verliezen red). Daar echter de P.v.d.A. en K.V.P. het ontwerp steunen is het welhaast zeker, dat men binnenkort vier inplaats van drie loterijen per jaar krijgt. Eveneens op fel verzet stuitte het plan van minister Mansholt om de minimum ga rantieprijs voor melk te verlagen met een halve cent per kilo. Alleen de P.v.d.A. was het hiermee eens, doch de andere partijen putten zich uit om in felle bewoordingen hun categorische ontstemming (K.V.P.) of afkeuring (V.V.D., A.R., C.H.U.) te laten blijken. De tegenstanders zagen in het ontwerp een slechte beloning voor de goede productie-prestaties van de boeren en dreig den met een motie. In zijn antwoord beloofde minister Mans- holt met de boeren te overleggen over de verlaging. Dit betekent niet, dat het voor stel van de baan is. De minister zal eerst de belanghebbenden trachten te overtuigen van de zijns inziens noodzakelijke ver laging. EN ONZE VERDEDIGING Volgens de memorie van antwoord op de begroting van Oorlog en Marine zal in 1951 36.000 man onder de wapenen zijn. Drie divisies infanterie, en enkele corpsen territoriale troepen en luchtartillerie zullen de landmacht vormen. De luchtstrijdkrachten zullen bestaan uit 21 squadrons gevechtsvliegtuigen, bestemd voor verdediging en steun aan het landle ger. Enkele squadrons zullen bovendien nog geformeerd worden voor bijzondere opdrachten. Ook de vloot heeft de belang stelling. Een vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere escorteurs, 4 onderzeebo ten, 48 mijnenvegers, klein materiaal voor de locale verdediging en ongeveer 100 vlieg tuigen. Behalve de normale bemanning be staat nog het corps mariniers. Ook de ge deeltelijke bewapening der koopvaardijvloot vordert snel. Het zal niet lang meer duren of een eventuele vijand vindt een kleine, doch parate strijdmacht tegenover zich, die in samenwerking met de andere verbonde nen succesvol zal kunnen opereren. Bij de belangrijke, zo niet de belangrijkste openbare vergadering van dit jaar op Don derdag 30 November jl. gehouden, waren alle leden tegenwoordig. Voorzitter: Mr. A. J. v. d. Hoeven. Secretaris: V. Laban. Het doet de voorzitter genoegen, zo ver klaarde hij in zijn openingswoord, dat alle leden aanwezig zijn. De notulen worden onveranderd vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN Berichten van goedkeuring door Ged. Sta ten op begrotingswijzigingen over de jaren 1949 en 1950 worden voor kennisgeving aangenomen, evenals het bericht dat geen bedenking bestaat tegen de 5 uitkering aan het gem. pers. over het 3e en 4e kwar taal 195Ó. Vier leden en 5 plv. leden der Woonruimte Commissie hebben hun benoe ming aangenomen. De heer M. L. Lind- hout bedankte daarvoor wegens vertrek naar elders. SUBSIDIEVERZOEKEN Het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond vraagt: a. de plaatselijke gym. ver. finan cieel te steunen; b. de gevormde jeugd afdelingen daarvan jaarlijks te subsidiëren en c. aan het K.N.G.V. een jaarlijkse dona tie toe te kennen van 25,tot 50. Voorgesteld wordt dit stuk voor kennis geving aan te nemen, daar wat het 1ste aangaat de plaatselijke vereniging reeds fi nanciële steun krijgt, en ten 2e hier geen jeugdafdeling is en men ten 3e de gemeente- financiën in aanmerking genomen en gezien ook de steun aan de plaatselijke afdeling de K.N.G.B. moeilijk meer kan subsidiëren. De leden gaan hiermee accoord. De Bond van Land- en Zuivelarbeiders verzoekt er bij de Min. van Soc. Zaken op aan te dringen dat de overbruggings voorschriften t.a.v. de landarbeiders zoda nig gewijzigd wordt, dat de loonnorm van de gemiddelde werktijd van 48 uur kan worden berekend en zolang die voorschrif ten niet zijn gewijzigd een aanvullende uitkering op de overbruggingsuitkering te verstrekken. Ook dit verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten vragen het oordeel van de Raad omtrent een eventuele combinatie van de ontvangerschappen Tholen, Oud-Vosse- meer en St. Maartensdijk. De voorzitter zegt dat B. en W. voor stellen aan G. S. te berichten, dat ze daar niet voor voelen en merkt tevens op, dat de andere gemeenten dat ook niet doen. Het voorstel wordt algemeen ondersteund. Het bestuur der R.K. Lag. Tuinbouw school te Bergen op Zoom verzoekt om een subsidie voor 1951. Voorgesteld wordt hierop in zoverre gunstig te beschikken, dat maximaal 15.voor een „Thoolse" leerling zal worden bijgedragen. Ook daar mee gaat de raad accoord. Het bestuur van de afd. Tholen v. h. Gr. Kruis vraagt subsidie voor 1951. Ge zien de ingediende begroting wordt voor gesteld een subsidie van 1200,te vo teren. Allen voor. Het bestuur der Chr. Kleuterschool en die der Alg. Kleuterschool vragen ook sub sidie voor 1951. Voorgesteld wordt een be drag van 20.per leerling (boven de vier jaar) beschikbaar te stellen, een en ander volgens de reeds eerder bepaalde voorwaarden. Niemand tegen. Een verzoek van de Kerkvoogdij der N. H. Gemeente om 5 subsidie in de res tauratiekosten van haar kerkgebouw, bij te dragen wordt tot behandeling der begro ting aangehouden. Voorstel van het Dag. Bestuur is de gevraagde 5 niet toe te kennen, maar wel de door Ged. Staten aan bevolen aanvullende subsidie ad ƒ11.000, welke post ook op de begroting voorkomt, te geven. De Fa. O. J. Contant verzoekt haa be langen nogmaals in bespreking te willen ne men en zo mogelijk in gunstige zin te be slissen. Dit gaat om een geweigerde bouw vergunning, waarbij door deze firma een plat dak was gevraagd. B. en W. stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Janssen vraagt of goedkeuring van dit voorstel inhoudt, dat de Raad zich in zijn geheel achter B. en W. stelt in deze kwestie en daar dus ook later de conse quenties van draagt. De voorzitter antwoordt, dat wanneer de Raad dit steunt ze in het algemeen B. en W. steunt in haar opvatting, dat er zo weinig mogelijke platte daken moeten ko men in Tholen, hoewel in bijzondere geval len ook een uitzondering gemaakt kan wor den. Dhr. Janssen wil hierin liever vrij blijven. Hij zou er zelfs graag een uitspraak van de Raad over hebben. Stelt de meer derheid zich achter B. en W. dan kan dat college op die weg voortgaan, is het echter andersom, dan zal dat college haar stand punt wat moeten herzien. De voorzitter brengt in herinnering, dat de bouwvergunning ter competentie van B. en W. behoort. Juist daarom wil dhr. Janssen nu meteen maar een uitspraak van de Raad. Dat lijkt de voorzitter heel goed, maar het gevaar zit er in, dat men van B. en W. weinig meer zal aannemen en steeds recla meren. Dat wil dhr Janssen ook liever voorko men. Hij vindt evenwel dat er practische moeilijkheden kunnen voorkomen waardoor een schuin dak ongewenst is. Weth. v. Westen wijst er op, dat de buurman van Contant van de Centrale Dienst ook de gevraagde vergunning niet kreeg, dat is nu wel opgelost, maar door inwilliging van het verzoek Contant zou men de deur wagenwijd open zetten. Dhr. Janssen zegt dat het niet gaat om personen. De voorzitter vindt ook, dat men het niet anders dan zakelijk moet zien en be kijken voor de gehele gemeente: soepeler in williging of zo weinig mogelijk platte daken. Dhr. Wagemaker wil het in het vervolg ook liefst buiten de Raad houden. De voor zitter wijst er op, dat de leden gerust kun nen zeggen, dat ze de bezwaren van het Dag. bestuur tot platte daken niet zo zeer delen. B. en W. zou dan in de toekomst met die mening rekening kunnen houden. Besloten wordt uiteindelijk het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Medegedeeld wordt dat Ged. Staten goed keuring hebben verleend aan de besluiten van B. en W. tot onderhandse verhuur van woningen en gronden. Een stukje grond in erfpacht bij de fam. van Noort wordt per 1951 verlengd. Geen bezwaar wordt gemaakt tegen wijziging van het delegatiebesluit. Een stukje sloot in de buurt van de Si mon Lindhoutstraat wordt aangekocht, waarna het zal worden gedempt. De fam. C. J. de Heer wil een stukje grond in de buurt van haar woning in de Verbrandestraat van de gemeente kopen. Dit is reeds in erfpacht. Er is geen be zwaar tegen. Voor 200,wordt het ver kocht. Aan de Raad wordt machtiging gevraagd de termijn van ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woningen Hoogstr. 51 en Vossemeersepoort 5 te verlengen, daar het helaas niet mogelijk is gebleken de mensen elders onder te brengen. Dhr. de Hond vraagt of het waar is, dat men daar al van electriciteit is verstoken. Dat is de voorzitter niet bekend, maar hij zal het on derzoeken, daar zoiets te gek zou zijn. De belastingkohieren voor riool en wis- selton worden volgens concept vastgesteld. De legesverordening wordt enigszins gewij zigd om tegemoet te komen aan de wensen van Ged. Staten. Het betreft verlaging ta rief voor ventvergunningen, inzage kadas ter e.a. SOEPELER VERMAKELIJKHEIDS BELASTING-VERORDENING B. en W. stellen voor de verordening hef fing Vermakelijkheidsbelasting te wijzigen. Dat houdt ten 1ste in, dat het percentage voor zekere vermakelijkheden, zoals bios coop is verlaagd van 35 op 20 dat voor toneel, zang, muziek en andere min of meer culturele of wetenschappelijke uitvoeringen of avonden van plaatselijke verenigingen, geen vermakelijkheidsbelasting moet worden betaald, mits die zonder danspartij wordt gehouden. (De Nutsavonden zijn hierdoor bijvoorbeeld vrijgesteld red.). Voorts, dat de vrijstelling niet uitsluitend beperkt blijft voor openbare uitvoering van zang en muziek, maar ook bij andere gelegen heden. Dhr. Wagemaker vraagt, nu men het Nut feitelijk in gelijk heeft gesteld of die vereniging ook het reeds betaalde kan te rugkrijgen. De voorzitter zegt dat dit niet aan de orde is, want dat er ook geen verzoek daar toe is. Dhr. Goedemondt vindt de inkomsten van verm. belasting nu zo een bagatel gewor den, dat men alles wel kan afschaffen. De voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur juist het tegendeel denkt, nu de heffing soepeler is. De voorzitter gelooft dat deze wijzigin gen een verbetering zullen zijn. Dhr. Verduit deelt de mening van dhr. Goedemondt, dat de inkomsten aanmerke lijk minder zullen zijn. Daarna worden de wijzigingen goedgekeurd. Een nieuwe verordening op het vergun- nings- en verlofrecht ontmoet geen be zwaar. Het betekent een verhoging van het legesbedrag voor het geven van een nieuwe vergunning. Ook tegen hernieuwde vaststelling van het Alg. Ambt. Reglement en de Arbeids overeenkomstverordening is geen bezwaar. De wijziging salarisverordening gemeente- personeel, dit in verband met veranderin gen aan de Gasfabriek, waar men de func ties heeft ingesteld van administrateur boekhouder en loketambtenaar, gaat onder de hamer door. Als gevolg van de door het Rijk geno men maatregelen ten opzichte van het sala ris Rijkspersoneel wordt de regeling voor gemeente-ambtenaren daarbij aangepast. PERSONEELSVOORZIENING GASFABRIEK. B. en W. stellen voor de reeds eerder genoemde functies op de Gasfabriek in te stellen van administrateur, boekhouder en loketambtenaar. Dhr. A. J. Rijstenbil wordt door B. en W. als boekhouder voorgedragen en met algemene stemmen benoemd, per 1 Dec. a.s., terwijl tevens wordt voorgesteld de heer v. Poepelen een vaste benoeming te geven. De heer Berrevoets maakt de opmerking, dat men het daar wel met minder personeel kan doen, al gaat het niet tegen de een of andere persoon bij hem. Dhr. Janssen antwoordt hierop, dat vorige spreker hem nog in een bijeenkomst van de Gascom- missie noch hier in de Raad daarvan kan overtuigen. Dan moet hij het bewijzen. De voorzitter is het daarmee eens en vindt dat men de door dhr. Berrevoets enigszins geuite beschuldiging maar moet negeren. De heer Berrevoets interumpeert dan, dat hij te weinig tijd had om een rapport in te dienen, maar dhr. de Groot blijkt toch niet gediend te zijn van de door hem uit geoefende controle op de Gasfabriek, hoe wel hij het hem eerst heeft verzocht. De voorzitter antwoordt: Niet op de ma nier, zoals U het doet. En dat is ook de manier niet, want volgens dhr. de Groot ging U zo ongeveer aan het verspieden. U mag als Gascommissielid gerust controleren, maar doet het dan met medeweten van dhr. de Groot en vraagt U hem dingen, die U wilt weten. Dhr. Berrevoets protesteert tegen wat dhr. de Groot hierover heeft gezegd en vraagt deze kwestie straks met betrokkene te bespreken, waarin wordt toegestemd. Als lid van de Gascommissie wordt ver volgens bij aftreding van dhr. Berrevoets, de heer Wagemaker benoemd en als ver tegenwoordiger in de Raad van Aandeel houders der N.V. Waterleiding Mij Tholen weth. v. Westen herkozen. EEN NIEUWE TIJDELIJKE GEMEENTE-ONTVANGER Zoals reeds eerder meegedeeld is door G. S. advies gevraagd aan de Raad voor een eventuele combinatie van de ontvanger schappen Tholen, Oud-Vossemeer en St. Maartensdijk. De gemeenten zijn daar niet voor. Zolang echter G. S. zich hierover niet heeft uitgesproken, dient men beleefd heidshalve een tijdelijk ontvanger te be noemen in de vacature De Korte. Voor gedragen worden de heren Plouvir en Schijvenaar. Eerstgenoemde wordt met alg. st. benoemd en legt vervolgens de vereiste eeden af. De voorzitter feliciteert hem met deze benoeming. De begroting Gasbedrijf 1949 wordt ge wijzigd. De rekening 1949. Op advies van de commissie van onder wijs worden de rekeningen voor het Gem. gasbedrijf en de gemeenterekening 1949 vastgesteld met een woord van lof voor het secretarie-personeel en een opmerking, dat op de gemeente-rekening zo'n grote post voor de politie voorkomt, waartegen over men zo weinig zeggenschap heeft. Dit laatste kan B. en W. van harte overne men, maar er is niets aan te doen. DE BEGROTING 1951 IN DISCUSSIE De secretaris leest het door de commis sie van onderzoek ingediende rapport voor. Daaruit blijkt ten eerste, dat door B. en W. aan die begroting de nodige aandacht is besteed. Toch heeft de commissie nog enkele opmerkingen, namelijk: lste: dat de kosten voor het archief aan de hoge kant zijn, welke men graag ge drukt zag. De voozitter antwoordt, dat verandering hierin niet zo gemakkelijk is. De archivaris werkt voor vier gemeenten en in die com binatie heeft hij dat werk ook aanvaard. Daarom is het moeilijk nu op het salaris te gaan beknibbelen. Dhr. Wagemaker vraagt of die over eenkomst voor een bepaald aantal jaren is itQegaan, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. De voorzitter wil het verzoek van de Commissie wel in acht nemen en het eens bekijken of de archivaris bijv. 1 x per maand inpl. van 1 x p. 14 dagen kan komen. Ten tweede dringt de commissie er op aan het bedrag, dat aan de Schietvereni ging is geleend, terug te vorderen, nu die vereniging zulks kan. De voorzitter hoorde inmiddels ook, dat de Schietvereniging een bedrag van het Rijk heeft ontvangen en zal er werk van maken. Dit waren de opmerkingen over de ge wone dienst. STICHTING BADHUIS 3e. De commissie zegt in principe in te stemmen met een begrotingspost voor een eventueel te stichten badhuis, maar vindt die post wel wat te hoog (ƒ25.000. De voorzitter merkt op, dat hij in deze juist een definitieve uitspraak van de Raad zou willen. Menigmaal is dit eens naar vo ren gebracht en daarom ook is de post op de begroting gebracht, zodat de Raad hieromtrent nader z'n mening zou kunnen uiten. Dhr. Goedemondt had liever gezien, dat er meer feitenmateriaal aanwezig was. Nu zal men een bedrag begroten en aannemen, zonder dat men eigenlijk iets van de event, consequenties af weet. Dhr. Wagemaker zegt dat een badhuis in hoofdzaak zal afhangen van de gasfa briek. Is er nog kans op mijngas. De voor zitter antwoordt ontkennend. Dhr. Verduit vindt dat men beter met deze post kan wachten. Dhr. Janssen zegt dat de commissie una niem van mening was, dat een badhuis voor de gemeente nuttig kan zijn, maar ze had graag een exploitatierekenin gezien, hoe men het zich ongeveer had ingedacht. Uiteindelijk wordt besloten deze post op de begroting te handhaven, waarbij B. en W. de eventuele exploitatie later planma- tisch zullen voorleggen. DISCUSSIE ROND CARILLON EN KERKRESTAURATIE De vierde opmerking van de commissie treft de post voor het Carillon (verbete ring en electrificatie). De commissie is van mening dat de burgerij daar blijkbaar niet zo n prijs op stelt en dat deze mening toch wel van grote betekenis is. De voorzitter zegt, dat hij dit eerste niet weet. Hij vindt dat men deze post maar moet handhaven. Wanneer Ged. Staten ze goedkeuren, is het immers nog wel moge lijk, dat het werk niet wordt uitgevoerd, althans voorlopig niet. En dan is het toch niet erg, dat deze post op de begroting staat. Hij wil de vijfde opmerking der com missie daarbij gelijk behandelen, omdat dit z.i. dezelfde geschiedenis is als de 4e op merking. De commissie stelt namelijk inza ke de kerkrestauratie voor geen aanvullen de subsidie van 19.000,maar van tien mille te verlenen. De voorzitter zet uiteen, hoe een en an dermaal aan deze restauratie is gesubsi dieerd. Toen heeft de Raad gezegd, het is genoeg, maar Ged. Staten drongen later aan op deze aanvullende subsidie van 19.000,Hij vindt het willekeurig om deze post op 10.000,terug te brengen. Dat het met de restauratie niet naar wens gaat, weet hij ook wel, maar dit bedrag geldt nog voor reeds gedane werken. Dat is nog van oude datum. Zo als eerder opgemerkt zijn B. en W. er wel tegen de gevraagde 5% in de restauratie kosten te vergoeden, omdat daar het einde van zoek is. Dhr. Janssen zegt, dat wat het carillon betreft hij destijds al heeft gevraagd om na te gaan, hoe de burgerij er over zou denken. Dat is toen jammer genoeg niet ge beurd. Hoe staat het nu met Uw pogingen voor het carillon bij de burgerij, die naar ik vernam, zijn gestrand. De voorzitter zegt dat die pogingen niet zijn gestrand, want er zijn geen pogingen gedaan, behoudens enkele personen, die zijn gepolst. Omdat toen ook nog niet zeker was, wat nu het geval is. Dhr. Wagemaker vraagt of de voorzitter dan het tegendeel heeft gehoord, nl. dat de burgerij er wel voor is. De voorzitter zegt, dat hij dat evengoed kan aanvoeren als Janssen. Dhr. Wagemaker zegt er persoonlijk te gen te zijn. Hij vindt het in deze tijd niet verantwoord. De voorzitter zegt een andere mening te zijn toegedaan, omdat er nu financieringsmogelijkheden zijn. Dhr. Wagemaker zegt: Ik geloof dat de boot aan is, zoals men dat tegenwoordig zegt en al krijgen we subsidie, uiteindelijk zullen de Tholenaars toch bij moeten be talen. De voorzitter vindt het evenwel van het grootste belang, dat beide posten (caril lon en kerkrest.) op de begroting blijven. Laat U zich in deze door B. en W. over tuigen. U krijgt immers toch nog gelegen heid U over eventuele uitvoering uit te spreken. Vorig jaar had U er ook geen last van, dat deze post (carillon) op de begroting voorkwam. Dhr. Wagemaker: Als we maar niet ver plicht zijn deze post op te nemen. De voorzitter: Dat is men nooit, maar alle posten op de aangenomen begroting be tekenen een machtiging aan B. en W. die uit te voeren. Ik veronderstel dat, wanneer men deze post op de begroting ziet, men Dokter P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dokter H. Menger te St. Filips- land, tel. 20. ook herstel van het carillon wil. Dhr. Verduit stelt voor deze post af te voeren. De voorzitter: U kunt tegen stem men. Dhr. Janssen meent ook, dat het niet zo urgent is. Wethouder de Heer zegt, dat hij er altijd tegen is geweest, maar wanneer men een post van 19.000,uittrekt voor de kerk restauratie, stemt hij niet tegen het carillon, dat tenslotte nog voor de gemeente is. De heer Goedemondt heeft ondertussen eens uitgerekend, wat al aan dit monument is bijgedragen. Door de gemeente is twee maal gesubsidieerd. A en B is gezegd en de voorspelde C is er nu ook, zal het nu ophouden De voorzitter geeft dit toe en twijfelt ook of het daarmee klaar is. Maar nu die 5 wordt afgewezen, zou hij de post van 19.000.willen handhaven. Dhr. Janssen wijst er op, dat er niet gepresteerd wordt bij de restauratie naar wat het kost, het is een bodemloze put, de manier van uitvoering staat me niet aan. De top is te zwaar. Uiteindelijk wordt er over gestemd. De volgende heren stemmen voor handhaving van de begrotingspost ad 19.000: Weth. v. Westen, De Hond, Geilings, Berrevoets, Wagemaker en Quist (6). Tegen zijn de heren Janssen, Goedemondt, Kot, Verduit en Weth. de Heer, die de post op 10.000 ge bracht willen zien (5). De post ad 19.000 wordt dus gehandhaafd. Voor de stemming had de voorzitter er nog de voorwaarde aan verbonden: „behou dens goedkeuring Ged. Staten voor de post carillon". Wordt die dus afgewezen, dan zal de Raad ook de post voor de kerk restauratie intrekken. De begroting zelf wordt daarna z. h. st. vastgesteld, zowel voor gem. als gasbedrijf, met aantekening dat dhr. Verduit bezwaar heeft tegen de post carillon en post bad huis. Dhr. Verduit had ook de post onder houd ambtswoning burgemeester nogal hoog gevonden, maar was over dit bezwaar heen gestapt, toe hem werd gewezen op de hoge lonen en materiaalprijzen. Op een vraag van dhr. Verduit of de andere gemeenten (bijv. Poortvliet) ook nog in de kosten voor de „rondweg" zullen bijdragen, ant woordde de voorzitter, dat misschien Sin terklaas in deze wel iets doet. Rekening Pot-Meijer-fonds wordt even eens goedgekeurd. Volgens concept worden de uitgaven O.L.S. voorlopig vastgesteld, evenals het bedrag per leerling. De achtergevelrooilijn Schoolstraat nr. 10 wordt eveneens volgens concept vast gesteld. Op voorstel van B. en W. zal de Raad in proces gaan tegen de Staat namens de Distributiekring Tholen om uit te laten ma ken of al dan niet door het Rijk een be drag van 1525,moet worden uitbetaald. In verband met het aflopen van een kas geldlening wordt per 16 December een nieuwe aangegaan. RONDVRAAG Dhr. Wagemaker vraagt of de gemeente het doodlopend stukje sloot achter P. Klep- pe ook niet kan overnemen en dichten. De voorzitter meent dat dit een particu lieren aangelegenheid is. Dhr. Berrevoets wijst er op, dat het ver keer de laatste dagen weer door de stad gaat. Is er geen andere mogelijkheid De voorzitter antwoordt ontkennend. De enige oplossing is een spoedige „rondweg". Hij zag inmiddels met genoegen, dat de Polder iets aan de Singel heeft gedaan en de weg verbeterd, zodat zo spoedig moge lijk het verkeer weer zal worden omgelegd. Dhr. Berrevoets vraagt nog hoe het afge lopen is met de brugkwestie, waar vorige vergadering op is gezinspeeld. Dat houdt de voorzitter liever tot na de openbare ver gadering. Dhr. de Hond vraagt hoe ver men met de „rondweg" staat. De voorzitter antwoordt dat Ged. St. wil proberen het in 1951 te doen. DANKBETUIGING Tenslotte wijst de voorzitter er op, dat het vandaag 30 November is en dientenge volge de gemeente-ontvanger W. de Korte voor de laatste dag officieel in functie is. Hij maakt van deze gelegenheid gebruik hem openlijk te danken voor het vele ver richte werk en stelt voor namens de Raad een dankbetuiging te zenden, waarmee allen instemmen. 23 jaar is dhr de Korte ont vanger geweest. Daarna sluiting. (Dit verslag kon door de redactie niet meer gecorrigeerd). Begroting- en rekening- cijfers in het volgend nummer. NAGEKOMEN BERICHT THOLEN GEVONDEN VOORWERPEN 1 paar zwarte dameshandschoenen. 1 paar jaeger-wollen dameswanten. 1 paar rode wollen kinderwanten. 1 bruin kinderwantje. 1 dameswant (jaeger-wol met blauw-paarse strepen). 1 dameswant (blauw met wit). 1 bruine portemonnaie (inhoud 80 cent). 1 capuchon, gevoerd met rode ruit. 1 huis sleutel. Inlichtingen bij de Rijkspolitie te Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 1