Plaatselijk Nieuws DE MILDE EENDRACHTBODE-SINTERKLAAS Jtaticino SANATOGEN Vijf en negentigde oudste inwoner HET RAADSEL VOOR DE JEUGD VOOR DE OUDEREN SVOROL: een schatkamer van weldaden voor mond en tanden De winter nadertNu Haal gezondheid in huis, Het Zenuwsterkende Voedsel OUD-VOSSEMEER THOLEN d'J'P vindt steeds de fijnste smaken ST. ANNALAND I iU cent per 100 gram de ernst dezer overtredingen, niet alleen voor zichzelf doch in b.z. voor hun buren. Hij noemde de boeren in Tholen sloffers of zeer conservatief. J.J.v.d.Z. te Tholen liet zijn auto staan zonder verlichting 2 m. 3.of 2 m. 3 d. J.K. te Poortvliet vente zonder vergunning 2.— of 1 d. H.G. te Tholen had uien vervoerd zon der vergunning. Verd. las een verweer voor dat hierop neerkwam, ik ben schuldig, doch niet volgens mijn geweten. een reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning of zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Een zeer bekende Tholenaar hoopt 5 Dec. a.s. zijn 95ste verjaardag te vieren. Het is de heer L. K. van Dijk, voormalig hoofd van de O.L. School alhier met daarnaast vele andere functies tot op zeer hoge leeftijd toe. De heer van Dijk is niet alleen lichamelijk een krachtige, gezonde Thole naar gebleken, zijn karakter, zijn eerlijk heid en plichtsbetrachting was even sterk en gezond. Menig leerling van hem die dit leest en inmiddels ook reeds lang de schooljaren is ontgroeid zal dat nog van hem kunnen getuigen. En daarom ook zul len vele inwoners zich met de familie Van Dijk verblijden, nu hij, die zoveel voor de Thoolse jeugd heeft gedaan, straks als oudste Tholenaar zijn 95ste verjaardag mag vieren. Het is ook overbodig nog verder over het zo lange en rijke leven van de heer Van Dijk uit te weiden, nu een vriend van hem in een kort, maar gevoelvol schrijven, wat we ook in dit nummer af drukken, daarvan reeds een beknopte op somming geeft. Onze lezers verwijzen we nog gaarne naar dat schrijven onder de rubriek „Stemmen van lezers" en volstaan hier dan met nog enkele bijzonderheden te noemen. Na de lagere school studeerde dhr. Van Dijk eerst enige tijd aan de Oefenschool in Tholen, maar dat beviel toch uiteindelijk niet, zodat hij naar de Normaalschool te Middelburg trok en daar reeds een jaar later op 20 jarige leeftijd 29 October 1875 de acte van bekwaamheid kreeg en vrijwel direct als hulp-onderwijzer te Oud-Vossemeer werd benoemd. Een jaar later volgde een benoeming als onderwijzer aan de Thoolse school, waar gebrek aan personeel was. Naast zijn werk aan de school zat de thans 95-jarige niet stil. Hij haalde in de loop der tijd zijn hoofdakte, akte landbouwkunde, akte huis - en school onderwijs, gymnastiek, en tekenen, gaf les aan de Normaalschool en verschillende privé-lessen op verzoek. Vele jaren stond hij op een salaris van 600.per jaar, in het eerst niet eens een gek salaris, juist omdat er zo'n gebrek was, maar later toch ook weer niet te veel. Als hoofd benoemd aan de Thoolse school was hij werkzaam met 11 onder wijzers en als deze Oude Ridder in de Orde van Oranje Nassau (in 1936) nog aan die tijd denkt, veert hij even op, ver heugt over die prettige periode van eens gezin lesgeven. „En onze school mocht er zijn", is ook nu nog zijn begrijpelijke trotse toevoeging, „wat wel bleek, wanneer er van onze jongens naar de Hogere School in Bergen op Zoom gingen. „Dat tekenen heb ik er al spoedig aan gegeven, want daar gaven ze me maar 50.per jaar voor en dat was zelfs voor die tijd niet veel". Overi gens heeft dhr. Van Dijk uit liefhebberij nog wel veel aan de teken- en schilderkunst ge daan, waarvan de schilderijen in zijn woning getuigen. 1 Juni 1921 kreeg hij op de meest eer volle wijze ontslag. U ziet, wanneer men over dit rijke leven iets oplicht, kan men bijna niet meer be knopt zijn. Nu zit de oude heer Van Dijk in z'n stoel bij de haard met een nog zeer helder verstand, met weliswaar wat pijn lijke benen en hardhorend, maar toch nog als zeer krasse 94-jarige, die op Sinter klaas zijn 95ste geboortedag hoopt te vie ren, waarmee we hem en zijn familie ge lukwensen, overtuigd van de grote be langstelling, die hij straks zal mogen onder vinden. ONTSPANNINGSAVOND VAN DE ZEEUWSE AGRARISCHE RAAD Kring Tholen en St. Filipsland In de tjokvolle zaal van hotel Hoek alhier, kwam de bloem van de Thoolse en Fliplandse boerenstand in feeststemming bijeen om te genieten van deze ontspan ningsavond, op 17 dezer. Na opening met het le couplet uit het Zeeuws Volkslied, riep de voorz. der Z.L.M. Ir. Geuze allen een welkom toe. Het eerste punt op het programma was een pakkende samenspraak, welke werd vertolkt door Corrie Zwagemakers, A. v. Gorsel, van Nieuwenhuyzen, M. J. C. Kos ten en M. A. Geuze. Hierna volgde accordeon met zang, n.l. De drie klokken, Goede Maan en De Wa terval, keurig gezongen door de heer J. Geluk met begeleiding door de heer M. C. J. Rombouts. Als bijzondere attractie volgde nu een wedstrijd boerderijennamen welke in rebus vorm op het toneel werden voorgesteld. Meer dan 100 goede oplossingen kwamen binnen en de prijzen werden na loting toe gewezen aan: Mevr. Cooiman-Krijger, St. Annaland; B. G. Friderichs, Oud-Vossemeer: Mevr. Gakeer-Elenbaas, St. Maartensdijk; Mevr. Bierens-van Poortvliet St. Annaland; Mevr. M. C. Mol-Geluk id.; W. L. Blindenbach St. Maartensdijk; C. v. Dalen Scherpenisse; L. v. d. Sande Tholen; M. de Jonge Cd. Poortvliet; C. v. Westen id.; Mevr. J. H. Noom-Hage St. Maartensdijk; L. J. v. Vos sen Oud-Vossemeer; Mevr. v. Nieuwen- huyzen-Vogelaar Poortvliet; J. J. Hage Scherpenisse; L. Kosten Tholen; Mevr. J. W. v. Gorsel-van Westen en een troost prijs aan Mevr. Kooiman-Mol. Op werkelijk keurige wijze vertolkte daarna de heer Ph. v. d. Weele „Jan Goed- zaks Trouw". Mooi was het nummer Als ik gerust ben Moeder, gezongen door mevr. v. Nieuwenhuyzen en de heer J. Geluk. Na de pauze werd opgevoerd „De verkeerde wereld" schets uit het land van Flipland, welke werd gespeeld door 4 boerinnen te weten: Ted Moeliker, Clara de Engelsman, Huig Geluk en Lein Zeedijk en 4 boeren nl. L. Beurkens, J. Moeliker, C. Moeliker en B. Boot en opa (onbekend) De vertolking en symboliek was werkelijk enig i.b.z. de rol van opa die liefst nog als invaller meedeed was schitterend. Het aplaus was dan ook daverend en een bijz. dankwoord door Ir. Geuze was wel op zijn plaats. Enige zangnummers Holland lied, Gebed voor de vrede en Voorjaar door 4 dames gezongen te weten: Mevr. v. Nieuwenhuyzen-Vogelaar. A. Buys-Boot, Marie Hage en Mevr. L. v. Westen-van Nieuwenhuyzen met begeleiding op het orgel door de heer Rombouts had de stille aandacht van het grote publiek. De voor dracht Baas boven Baas door A. Breure en Schaap of Varken door Corrie Zwagema- ker, wekte nog al eens de lachspieren op. Hierna droeg Ir. Geuze in zangtoon voor Lorelei, weer met begeleiding van de heer Rombouts, daverend was het applaus, op deze humoristische schets. Tussen de nummers door, wist Ir. Geuze allen te vergasten op enige leuke schetsen, vol van gezonde humor en tot slot volgde „De held" voorgedragen door A. Verduit (Hendrikse), M. C. Koopman (Zijn vrouw Klazien); A. M. v. Engelen (le zware jon gen) en M. A. Geuze (2e zware jongen). Ir. Geuze bracht een hartelijk woord van dank uit aan mevr. v. Westen die zoveel deed voor deze avond en de heer Kosten dankte i.b.z. Ir. Geuze voor de grote mede werking en i.b.z. de vele spelers voor hun verdienstelijk werk en het publiek voor de grote opkomst. Het was een mooie avond. Men kon aan de stemming merken, dat er werd genoten. Tholens en Fliplands boeren jeugd en vrouwen hebben getoond, de rederijkerskunst goed machtig te zijn. HET GOEDE VOORBEELD Maandag 20 Nov. jl. om 9 uur is men te Tholen, als eerste in de rij der eilandge meenten gestart met het onderzoek der be volking op t.b.c. De burgemeester was de eerste die voor het fonkelnieuwe Philips-apparaat plaats nam voor het doen opnemen van een door lichtingsfoto. Nog enkele volwassenen volg den en om 9.15 uur kwam achter elkaar de gehele schooljeugd. Een zeer verblijdend verschijnsel is dat te Tholen meer dan 96% van de gehele bevolking aan het onderzoek deelneemt. Dit verhoogd de waarde van het onderzoek ongemeen en het is tevens voor al degenen, die er toe hebben meegewerkt een derge lijk resultaat te bereiken, een grote vol doening en beloning voor hun vrijwillige arbeid. Wij spreken de wens uit, dat de andere gemeenten op het eiland niet achterblijven, zo mogelijk het te Tholen behaalde percen tage overtreffen. Ieder die meedoet helpt daarmede de zo gevreesde t.b.c. te bestrijden. Laat daarom niemand achterblijven Overigens verwijzen we ook naar be richten over dit onderzoek onder de andere gemeenten. BURGERLIJKE STAND Overlijden: 16 Nov. Janna Koppenhol, 91 jr., weduwe van Frans Braai. PETTENACTIE De plaatselijke Oranjevereniging heeft het plan opgevat om de Muziekvereniging namens de burgerij een geschenk aan te bieden als waardering voor de diensten die deze vereniging aan de bevolking bewezen heeft en nog steeds bewijst. Hiertoe is men met enige intekenlijsten rondgegaan. Oor spronkelijk was de bedoeling de muziek vereniging voor haar leden mooie uniform petten aan te bieden. De opbrengst van deze actie bleek echter onvoldoende te zijn, zodat naar een ander geschikt cadeau zal worden uitgezien. VOOR AMBON Onder leiding van mevr. Versluijs ver zamelde het plaatselijk comité van de Ned. Vrouwenactie voor hulp aan Ambon hand tekeningen van de dames-inwoners. De lijs ten met handtekeningen zullen aan de U.N.O. te Lake Succes worden gezonden, daarbij aan de Verenigde Naties verzoe kend maatregelen te treffen, waardoor de nood voor de bewoners van de Zuid- Molukken wordt gelenigd. Reeds werden 480 handtekeningen verzameld, waaruit blijkt dat haast alle vrouwelijke inwoners boven de 21 jaar hun handtekening plaat sten. Van deze gelegenheid werd tevens gebruikt gemaakt te collecteren voor de t.b.c.-patiënten, die hierdoor met een St. Nicolaascadeau verrast zullen worden. FEESTVERGADERING „WILHELMINA" In de zaal van de heer Lindhoudt hield de buurtvereniging „Wilhelmina" van de Dorpsweg op 17 Nov. jl. een feestverga- dering. Geopend door de voorzitter, de heer Aarnoudse, volgden enige samenspra ken en declamatie. In de pauze werd een krentenbrood verloot. Voorts werd de avond gevuld met stoelendans, enz. JAARVERGADERING De duivensportvereniging „De Zwaluw" kwam Woensdag 15 November jl. eveneens in jaarvergadering bijeen in het café van dhr. D. v. Driel. Na een welkomstwoord door voorzitter J. Tholenaar trad de con ferencier (enz.) Sjef Brand uit Bergen op Zoom op in een kostelijk amusementspro gramma. Hij werd geassisteerd door een accordeoniste. In de pauze werden 2 taar ten verloot. De eerst was voor Johs. Geuze, die ze echter afstond, waarna ze met Amerikaans opbod naar J. v. Trijen ging. De tweede was voor J. Tholenaar. BURGERLIJKE STAND over de maand October 1950 Geboren: I Oct.: Dingena Adriana, dochter van Marinus Moerland en Thona Jacoba Eliza beth van der Graaff. 3 Oct. te Bergen op Zoom: Anthonie Matthias Theodorus, zoon van Cornelis Matthias van Tilbeurgh en Anthonia Jo- hanna_Gunst. II Oct.: Jacoba Cornelia, dochter van Anthonius Petrus Boogaart en Cornelia Jo- gchems. 12 Oct.: Franciscus Catharina Maria, zoon van Jacobus Gerardus Steijns en Anna Cornelia van Dorst. Overleden: 26 Oct.: Cornelia Jacoba Pipping, echt genote van Gerard Overbeeke, geb. 1894. 28 Oct.; Huigeje van Putte, Weduwe van Jacob Leendert van Luijk, geb. 1864. 29 Oct.: Jacob Johannis Douw, geb. 1878. Gehuwd: 5 Oct.: Mattheus Johannis van der Kloos ter met Jacoba Plandsoen, beiden wonende te Oud-Vossemeer. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Betty J. Evans, echtgenote van Dirk D. de Wilde, uit Den Haag. JaiflC. van de Velde uit Tholen. Anna C. van Loenhout uit Tholen. Vertrokken: Adriaan A. Helmich met echtgenote en kind naar Hulst. Elizabeth J. A. Timmermans naar Oost- Kapelle. Cornelis H. Olsthoo'rn naar Woubrugge (Z.-H.). Gelbbeek naar Woubrugge De surprise van dit jaar is, dat zowel voor de ouderen als voor de Eendrachtbode-jeugd een apart puzzle wordt afgedrukt en voor iedere groep ook verschillende prijzen beschikbaar worden gesteld. En de Sint is niet karig geweest. Prijzen, waaraan men werkelijk iets heeft. OPLOSSINGEN IN TE ZENDEN OP EEN BRIEFKAART AAN DE REDACTIE VAN DIT BLAD VOOR 4 DECEMBER a.s. Verplicht is het niet en invloed heeft het ook niet, maar ten bate van het kind maakt U hierbij misschien wel gebruik van een kinderpostzegel Jeugdige Eendrachtbode-lezers. Wanneer jullie onderstaand raadsel goed oplossen en die oplossing op een briefkaart schrijft en ons toezendt, heb je kans op één van onderstaande prijzen: 1. een mooi leesboek 2. een mondharmonica 3. een gezelschapspel 4. een zakmesje 5. een kleurboek Al zou het voor je plezier zijn, iedereen dingt natuurlijk mee. Met belangstelling ziet de Sint vele oplossingen tegemoet. Glebbeek naar Woubrugge Cornelia (Z.-H.). Karolina (Z.-H.). UITVOERING SPIDO Op Vrijdagavond 17 Nov. gaf de gym nastiekvereniging „Spido" in de zaal van dhr. Lagaay een uitvoering. Veel belang stellenden, zoals ouders en vrienden van de leden waren aanwezig. Met een kort openingswoord door de voorzitter, de heer Lobbezoo, werd de ver gadering ingeleid. Na enige oefeningen door WELK SINTERKLAASVERSJE 1 Als je onderstaande 23 woorden goed invult (het zijn alle woorden, die uit twee of drie lettergrepen bestaan), en daarbij alleen de lettergrepen gebruikt, die hier onder staan, moeten al die lettergrepen aan het einde op zijn. Bovendien vormen de beginletters, van boven naar beneden ge lezen, de eerste woorden van een bekend Sinterklaasversje. 1. plaats in Overijsel 2. zeedier 33. land, door water omgeven 4. schelms 5. elkeen 6. boos 77. waar Sint's schimmel op rijdt 88. paard van Sinterklaas 99. geeft warmte 1 010. wartaal 1 111. lekkernij speciaal van Sinterklaas 1 212. signaal 1 313. maand, waarin veel gefeest wordt 1 414. uitstalling van winkel 1 515. wat Sinterklaas meebrengt 1 616. wat de gard veroorzaakt 1 717. harde storm 18. 19. 18. niet dicht 19. eiland in het IJsselmeer, bekend om de klederdrach ten 2 020. soort schip 2 121. waar je naar toe moet, als je slecht op het bord kunt kijken 2 222. aanvoerder (bij Indianen bijv.) 2 3<23. familielid Lettergrepen! arts - ber - bot - cem - chel - da - de - der - dig - e - ei - ge - goed - gui - hoofd -ie - inkt - ka - kaan - ken - ken - ken - la - land - le - mar - mar - mei - nen - nij - o - on - oog - op - or - pein - pen - per - schim - se - speel - ta - tan - te - te - ter - tig - tra - vis - zin - zwol. Horizontaal: Dat is een kruiswoordpuzzle geworden. Eén die de echte puzzlelaar misschien in een rr J 1 handomdraai voor elkaar heeft, maar waarvan het de bedoeling was, dat vélen ze kunnen J\rUlSW00rdpUZZ12 oplossen. Inzending, zoals hiervoren aangegeven. De prijzen voor de ouderen zijn: 1. Een boek (waarde 4.90) 2. Een gratis abonnement op de Eendrachtbode voor 1951 (waarde 4. 3. Een Sola tafelcouvert 3.90) 4. Een doos bonbons 2.25) 5. Een kogelpen 1.15) Waarom zouden ook de ouderen voor dit keer niet eens in de Eendrachtbode-sinterklaas geloven 2. 4. 6. geliefde plaats van Sinterklaas omstandigheid tot andere gedachte brengen 8. stuk hout 9. doen (geb. w.) 11. spaans riet 13. slot 15. zot 16. soepel 18. plaats in Duitsland 20. vandaag 21. ijle stof 22. boom (mv) 23. vogelverblijfplaats 24. genezen 26. onp. vnw. 27. waterkant 29. waarneming door radiogolven 31. europeaan 33. spits voorwerp 34. neerkomen (fig.) 37. telwoord 38. meisjesnaam Verticaal: L 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 17. 19. 24. 25. 28. 30. 32. 35. 36. paardenvoedsel deel van het schip voertuig hoeveelheid hol sportartikel meisje (ind.) hoge rots edele ontvangtoestel inboorling crediteur plaats in Duitsland vistuig vochtig munt roofdier (mv) opnemen bijwoord boom platte steen dwaas ontkenning GESLAAGD Op het Dinsdag 21 Nov. te Breda ge houden examen, vanwege het leerlingstelsel van de Vakgroep Schildersbedrijf, behaalde L. G. Engelvaart het diploma schilderen. DENKSPORT De uitslagen van de competitiewedstrijden van de Thoolse Damclub luiden deze week: M. de Heer M. C. Meerman 0—2 D. de Vos M. Korsman 20 P. Nieuwenhuijzen M. Schot 20 J. Laban -M. de Heer 20 M. C. Meerman D. de Vos 20 M. Schot P. Blaas 20 M. de Heer C. de Korte 02 P. Nieuwenhuijzen J. Laban 02 KORFBALSPORT Het eindresultaat van de afgelopen com petitie van de korfbal van de Z.K.B. 2e klasse B, waarin de Thoolse vereniging Eendracht medespeelt, luidt: Zeelandia 121020226815 Olympia 12822185016 Toga II 12444122626 De Pool 12— 5—1—6—11—22—39 Eendracht 1233691936 Vitesse 1240882549 Elto 12— 1—2—2— 4—15—44 de adspirantleden, jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar, kwamen de dames in actie met bal- en hoepeloefeningen, die zeer wer den geapprecieerd. De heren kregen hun welverdiend ap plaus voor de brug- en grondgymnastiek. De korte tijd van training dezer laatsten in aanmerking genomen, leverden ze geen slechte prestaties. Ook het werk van de dames aan de brug was moedgevend. Ten bate van de vereni ging werden in de pauze enige kleinighe den verloot. Tenslotte dankte de voorzitter de goed bezette zaal voor hun belangstelling inzon derheid B. en W. en de heer Huijsmans, de gymnastiekleraar, voor zijn toewijding. Het eerste lustrum hoopt Spido een vol gend jaar te vieren. VEERTIG JAAR IN DE SCHEERWINKEL Vijf en twintig, vijf en dertig, veertig en zelfs vijftig jaar als landarbeider bij de zelfde baas, al die berichten zijn in ons blad al eens voorgekomen. Een bericht dat een kapper veertig jaar in zijn bedrijf werk zaam was, hebben we bij ons weten nog niet eerder kunnen lanceren. Dat is nu wel het geval. 26 November a.s. zal dhr. W. Rijn berg alhier, het feit kunnen herdenken, dat hij 40 jaar geleden als kapper begon. „Kap per", dat is voor hem eigenlijk een te groot woord. Zonder dat er iets beledigends in zit, is dit bedrijfje nu eenmaal meer een ouderwetse scheerwinkel dan een moderne kapperszaak. Zeker is dat dit geslacht Rijn berg een echt barbiersgeslacht is. Immers, toen de huidige jubilaris op 26 Nov. 1910 begon had zijn vader, wijlen P. Rijnberg dat vak 39 jaar uitgeoefend en zijn groot vader W. Rijnberg 51 jaar, terwijl zijn over grootvader A. Rijnberg 50 jaar het scheer mes had aangezet „Maar verder weet ik het niet", zo zei dhr. Rijnberg ons, „alleen nog, dat m'n oom, de heer A. Rijnberg, thans ruim 85 jaar, ook 40 jaar barbier is geweest". Nee, zoals ge zegd, een moderne kapperszaak is het niet. En daarom komen er de laatste jaren ook geen klanten meer bij. Men behoeft er niet te vragen naar een friction, naar een fijne haarwassing, een vinaigre, maar op de ouderwetse manier de baard er af, dat kan altijd nog. En een echt ouderwets babbeltje, een rustig praatje ontbreekt er evenmin. Hij heeft nu toch altijd nog meer klanten, dan toen hij in 1910 begon. Toen waren er namelijk zeven barbiers in onze gemeente en Rijnberg had die eerste Zaterdag negen klanten om te scheren, wat hem het respec tabele bedrag van 27 cent opleverde. Ook al heeft hij dus nu meer klanten, er zit in deze zaak toch de ietwat tragische kant, dat ze door het sterven van de oude men sen uitsterft. „Dit jaar reeds vijf", zo ver telde ons Rijnberg, die als we er de tijd voor hadden willen nemen al z'n klan ten van die 40 jaar wel had kunnen op noemen. Hij is dus de laatste van het bar biersgeslacht Rijnberg en zo lang hij z'n vak kan blijven uitoefenen, zolang er nog enige klanten zijn, zal men 's Woensdag en Za terdags die klanten kunnen horen zeggen: „Kom, we gaan eerst naar Witte" en zo lang zullen ook de uien, de aardappelprij zen, de zieken, de verkopingen, kortom alle plaatselijke gebeurtenissen besproken wor den in de scheerwinkel van de thans 67- jarige Witte Rijnberg, die we inmiddels met z'n 40-jarig jubileum gelukwensen. Of hij a.s. Zaterdag gratis scheert we ten we niet, wel dat men hem Maandag kan feliciteren. RONTGENOLOGISCH ONDERZOEK Dat het in de bedoeling ligt weer een totaal bevolkingsonderzoek op t.b.c. te or ganiseren, zal de meesten wel bekend zijn. Zeker degenen, die inmiddels al „huisbe zoek" kregen en aan wie gevraagd is zich daartoe op te geven. Wellicht is het velen echter niet bekend, dat dit onderzoek zal plaats hebben op Woensdag 13, Donder dag 14, Vrijdag 15 en Maandag 18 De- rv hei lekkerste middel tegen hoest en verkoudheid. ITALIAN0 ,n inn cember a.s. Van enkele huisbezoekers ver namen we, dat ze jammer genoeg in deze gemeente niet tot de volle 100% opgaven zullen komen. Er is bij de grote gezinnen het bezwaar van de betaling 1.05 per persoon). Niemand kan dit mogelijk be zwaar geheel wegcijferen. Wanneer deze bezwaren boventoon voeren, kan men be grijpen, dat men weigert zich te laten on derzoeken. Maar toch raden we ieder aan zulks ernstig te overwegen. Hier nog te pro pageren wat tuberculosebestrijding voor nut heeft is overbodig. Dat weet onze gemeente toch zeker wel. En ieder weet ook, dat een „ik ben zo gezond als een vis" ook niet opgaat. Ook die kan bacillendrager zijn. Oudere mensen werpen klachten op, dat het zo lastig is. U weet toch wel, dat men zich niet meer behoeft te ontkleden. En U weet toch ook, dat het voor oudere mensen nog evengoed nuttig is, ten bate ook van de naaste. Het zou ons dan ook zeer verheugen, wanneer iedereen zo maar enigszins moge lijk is, over alle bezwaren heenstapt en zich opgeeft of zo men al bij U is geweest zonder Uw opgave te krijgen dit alsnog doet. Zijn er onoverkomenlijke bezwaren, wel maak die dokter of burgemeester ken baar en wellicht is er dan toch nog een oplossing te vinden. Dit beroep op medewerking mogen we tegelijkertijd ook voor die andere gemeenten op ons eiland doen gelden, waar de 100% nog niet is bereikt. DE BIETENCAMPAGNE Tot op heden zijn er ongeveer 11.734.000 kg suikerbieten aangevoerd in deze ge meente. Er worden er een 13 millioen kg verwacht. DE WINKELS LANGER OPEN Op 1, 2 en 4 December, op 21, 22 en 30 December mogen de winkels tot uiterlijk negen uur 's avonds zijn geopend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1950 | | pagina 2